De Firma De Lange De Moraaz te Alkmaar belast zich met het incasseeren Uwer vorderingen. HAAKMAN's Bloemenmagazijn is telefoHisch aangesloten Thans bestaat er, zoo zeide hij, nog te veel concurrentie tusschen de verschillende ver eenigingen, die alle voor de belangen van haar eigen land ijveren. Het is echter wen- schelijk, samen te werken, niet alleen op practisch, doch ook op intellectueel en nioreel gebied, waardoor een maximum rendement met een minimum van inspanning zou zijn te bereiken. Spr. hoopte, dat deze conferentie succes in deze nchting zou weten te bereiken De vergaderden vereenigden zich met het voorstel van den voorzitter, de discussie in de Fransche taal te voeren. Namens den minister van arbeid, handel en arbeid sprak de heer F. K. J. Heringa, administrates, chef der afd. handel en nii- verheid van genoemd departement, die de beste wenschen voor het slagen van de con ferentie namens de regeering overbracht. Prof. Treub leidde vervolgens het eerste punt der agenda in: een overzicht te geven van wat de verschillende vereenigingen doen om haar land in den vreemde te propagee- ren, de bereikte resultaten en die gedane proefnemingen om tot die resultaten te ifomen. De heer W. P. F. van Deventer, directeur van de Algem. Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, behandelde den Nederlandschen vreemdelingendienst. Bij acclamatie werd de heer Van Deventer benoemd tot secretaire permanent de la confe rence. De bijeenkomst werd hierop tot vanochtend verdaagd. In den loop van deze week worden nog be- zoeken aan Rotterdam, Amsterdam en de bloemententoonstelling te Heemstede ge- bracht; ook aan Boskoop en Aalsmeer De deelnemers aan het congres zijn gister* middag de gasten geweest van de afdeeling 's-Gravenhage van Horecaf, die hun in een 'der salons van hotel „Paulez" een thee aan- bood. Ook daarbij was namens den minister van arbeid de heer Heringa aanwezig. De heeren J. Jansen, voorzitter van de Haagsche afdeeling van Horecaf, en van Tiel, voorzitter van de Arnhemsche afdeeling van Horecaf, hebben de gasten toegesproken. Namens hen heeft de heer Albert Junod (Zwitserland) dank gezegd voor de hartelijke ontvangst. DE TOESTAND IN DRENTE. ,,Het Volk" schrijft Nu de minster van binnenlandsche zaken in de Eerste Kamer, bij de behandeling van de werkloosheids-interpellatie-Stenhuis heeft medegedeeld, dat er plannen bestaan voor het verplaatsen op ruime schaal van arbeiders uit Drente naar elders, meenen wij geen reden te hebben langer te verzwijgen, wat ons omtrent deze plannen bekend is. Zijn wij juist ingelicnt, dan bestaat het voornemen te Enschede een duizendtal arbei- derswoningen te bouwen en daarin Drentsche arbeiders met groote gezinnen onder te bren- gen. Het ligt in de bedoeling, de kinderen uit deze gezinnen in de textielnijverhed te werk te stellen en voor de mannen werkgelegenheid te zoeken bij .de uitvoering van de kanalisatie- uit het proces-verbaal van het geding voor den kantonrechter, dat zij inderdaad zijn af- gelegd. De zaak werd ter verdere afdoening ver- wezen naar het Gerechtshof te 'srGravenha- ge. DE VERBROKEN OMGANG. Sedert eenigen tijd zegt de Telegr. had de 17-jarige mej. A. v. D. te Rotterdam met den 22-jarigen losse werkman H. de H. De ver- houding was echter afgeloopen, waarna de jongen het meisje echter voortdurend lastig viel. Zondagavond ontmoette hij .haar op den Westzeedijk. Er ontstond een woordenwisse- ling, waarbij de jongen zich zoo driftig maakte, dat hij het meisje met een scheermes een groote snede over den hals toebracht en daarna de vlucht nam. Later op den avond is de jongen in een cafe aangehouden en in bewaring gesteld. Het meisje kon, na ver- bonden te zijn, huiswaarts keeren. OVERLEDEN. Vrijdagavond is zooals bekend, te Amster dam een automobiel met 5 inzittenden in het Rokin gereden. Vrij spoedig wist men de drenkelingen op het droge te brengen en het liet zich aanzien dat het ongeluk nog betrek- kelijk goed was afgeloopen. Echter is thans een der verongelukten, mevr. Van Werven, uit Rotterdam, aan de gevolgen van het on- geval overleden. De toestand van haar schoonzuster moet zeer ernstig zijn. EXAMENS TECHNISCHE HOOGE- SCHOOL. De minister van onderwijs, kunsten en we- tenschappen heeft bepaald, dat eenige afdee- ingen der Technische Hoogeschool te Delft voor het afnemen van de examens voor de zo- mervacantie van 1925 zullen worden aange- vuld met deskundigen buitdn die hoogeschool: Voor de afdeeling der algemeene weten- schappen is o.a. aangewezen de heer D. G. G. Margadant, directeur van gemeentewer- ken te Alkmaar. DE NEDERLANDSCHE MID- DENST AN DSP ART I j In de gisterten te Leiden gehouden vergade ring, waarvan met een enkel woord al elders in dit blad is gewag gemaakt, zijn, naar men ons nog meldt, vooraanstaande middenstan- ders bereid gevonden zich candidaat voor de Tweede Kamer te laten stellen, en is het be- sliut genomen dat de Middenstandspartij met eigen candidaten zal uitkomen. Zaterdag zal te Rotterdam een algemeene vergadering wor den gehoyden voor de definitieve vaststelling van de candidatenlijst. GEILLUSTREERDE BRIEFKAARTEN. Eerstdaags zal ambtshalve aan de post- kantoren worden verstrekt een kleine hoeveel- heid omslagen inhoudende een exemplaar van elk der tot dusverre verschenen geiilus- treerde briefkaarten. De prijs van deze om slagen bedraagt 1.75. SLAPTE BIJ DE WOLFABRIEKEN. Wegens slapte zijn bij drie wolfabrieken te Veenendaal 140 man ontslagen. bouw en verseenvoudigimg van de sodale voorzieningen voor de economisch zwakke- ren, waaronder premievrij staatspensioen. 7. Verheffing van de openbare school 8. Versterking van den band tusschen kie- zer en afgevaaraigde. 9. Vrijheid van arbeid, ook voor de vrouw 10 Verhooging van de productiviteit van onzen nationalen bodem. Verbetering van onze verkeerswegen. Meer waardeering voor den landbouwenden stand. Bij de behandeling van den eisch sub 6 wer, op voorstel van den voorzitter, mr H C. Dresselhuys, besloten, een commissie te vormen, welke aan het hoofdbestuur advies zal hebben uit te brengen over de vraag, op welke wiize in den tegenwoordigen tijd het denkbeela van een algemeen premievrij staats- pensioen zou '.unnen worden vei wez.niijki. Na korte gedachtenwisseling over het ad vies van den Partijxaad werd oesloten tot de vorming van de kieskringcombim.ties en het stellen van de daaronder vermelde candidaten voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer: Voor de kieskringen Leeuwarden Gro- ningen Helder Assen 1. mr. G. A. Boon; 2. dr. S. E. B. Bie- rema3. D de Boer4. H. A. van Riel-Smeen- ge-'5. J Huges; 6. J. Dekker; 7. E. H. Ebels; 8. H. Eisma; 9. A. E. van Braam Houck- geeet-Schroot; 10. mr. H. E. Oving; 11. L. S. Hilarides; 12. G- Nijenhuis; 13. mr. P A Offers; 14. W. de Geus; 15. E. M. Teenstra; 16. U. D. Reinders. KORTE BERICHTEN. Zaterdag j.1. heeft het landelijk comite van actie uit de werknemersorganisaties, be- trokken bij het conflict in het schildersbedrijf, vergaderd, bestaande uit de voorzitters van den Algem. Ned. Schildersgezellenbond, den Ned. R. K. bouwvakarbeicfersbond en den Ned Chr bouwarbeidersbond. Zaterdag is te Cappelle a. d. IJssel in de rivier drijvende gevonden het lijk van een onbekend gebleven man, gekleed in grijsge- streept costuum, grijze demi-saison, gummi boord ,zwarte das, zwarte knoopschoenen. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Zaterdag is de 75-jarige Regenspurg, die plotseling de straat overstak op het H. J. van Heekplein te Enschede, door een sleeperswa- gen overreden. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht is daar gisteravond overleden. Gistermorgen is te Wageningen de 45- jarige E. J. v. d. B., uit Wekerom, overreden door een auto van dr. J. uit Benmekom. He- vig bloedend is hij opgenomen en in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Wageningen vervoerd Gisteravond is te Renkum uit den Rijn opgehaald het in verre staat van ontbinding verkeerend lijk van A. van den B., die op 30 December j 1. te water geraakt was en ver- dronken. In een perceel Spuistraat 271 te Amster dam is een 60-jarige man beroofd van 1000. Het tweede slachtoffer van het auto- to ALKMAAR dens de eerst minuten de kluts kwijt waren. De Belgen traden dan weer op, maar daarna haperde er toch iets. Zoo was de Nederland sche verdediging onze aanvallen de baas Aan het Oranje-elftal onze hulde voor de wijze, waarop het de algemeene voorspellingen en trouwens ook de onze te niet gedaan heeft. „De Sportwereld": Tijdens de tweede speelhelft was Oranje niet in zoodanige mate de meerdere, dat de Belgen de eer niet hadden kunnen redden. Anderzijds is het Holland nog al meegevallen; zonder maar iets op de welverdiende Nederlandsche overwinning af te dingen, zou dan ook een 4—1 of 3—1 over- winning beter de verhoudingen van het gpe! hebben weergegeven. Nooit stonden de kan- sen van Belgle met de sterkst mogelijk op te stellen combinatie zoo gunstig, maar ook nooit waren wij op het veld onfortuinlijker." „Metropole": 50 in het voordeel van Hol land is de brutale uitslag van den zoo lang verwachten wedstrijd. Naar onze meening verdienden wij naast de wel wat geflatteerdc overwinningscijfers, wel het eer-redden punt. Vijf maal werd de bal in de. Belgische netten gezonden en dit na een prachtige c binatie tusschen de Hollandsche spelers of n persoonlijke krachtsinspanning. De overv - ning is zuiver, valt niet te betwisten, en wij kunnen dan ook niet anders doen, dan de overwinnaars hartelijk gelukwenschen Zij hebben in elk opzicht gedomineerd door hun elftal, dat ons een enthousiast, snel en vooral effectief spel deed zien. Het was zoo onge- veer het spel, waarmede onze vertegenwoor- digers in net Olympisch tournooi van 1920 konden zegevieren. f 14—f 30, handel; 130 bokken, handel ma tig. Kippeneieren f 5.506.50, eendeieren 5.35, piepkuikens 1.50—/ 2.30 Eierenveiling: 70114 st. eendeieren a 5.50—/ 5.90, 928 st. eendeieren b 5 20— 5.40, 33179 st. kippeneieren a 5.90— 6.70, 1483 K G. boter 1.902. Stadnieuws Ingezonden stukken. (B uit en verantwoordelijkheid van de Re- daclie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de •edactie er mede instemt.) KLIKKEN. Solidariteit! Het woord klinkt niet leelijk. En ook het wezen der zaak is mooi, al thans wanneer het gaat om goede dingen. Anders wordt het echter, wanneer het een verkeerde daad betreft en deze geschraagd wordt door de solidariteits-idee. Ook in de kinderwereld leeft reeds een sterk sprekend solidariteitsgevoel. Een voorbeeld? Een van de voornaamste artikelen van de ongeschreven kinderwetge- ving is: „Het is streng verboden te klikken". En dat daar de hand aan gehouden wordt, is buiten kijf. En hoe staan nu de volwassenen die weer zooveel meer gevorderd behooren te zijn op den weg der zedelijke volmaking daar nu te- BAZAR CENTRAAL ZIEKENHUIS. Gistermiddag had in de Cadettenschool, in tegenwoordigheid der politie, de trekking plants der dames- en kinderverloting, die, door het vele publiek en de daaruit voort- vloeiende drukke bezigheden, op den aange- geven tijd niet kon geschieden. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers Kinderverloting. le prijs No 220; 2e prijs No. 214; 3e prijs No. 3114e prijs No. 243; 5e prijs No. 456; 6e prijs No. 272; 7e prijs No. 375 8e prijs No. 76; 9e prijs No. 27; lOe prijs No. 402; lie prijs No. 500; 12e prijs No. 254; 13e prijs No 300; 14e prijs No 379; 15e prijs No. 265. Damesverloting. le prijs No. 568; 2e prijs No. 87; 3e prijs \'o. 13914e prijs No. 1420; 5e prijs No. 1115: 6e prijs No. 870; 7e prijs No. 756; p. s No. 3519e prijs No. 488; lOe prijs a. ■-i!lie prijs No. 1282; 12e prijs No. 13e prijs No. 360; 14e prijs No 94; 15e •i No 245. Dc prijzen der Damesverloting kunnen dor 12 uur afgehaald worden bij Mevr. Of- icrs, Oudegracht, onder overlegging van het lot. Van de Kinderverloting, eveneens voor 12 uur, bij Mevr. Korteweg, Langestraat 60, die ook enkele voorwerpen in bewaring heeft, die verkocht zijn, doch niet medegenomen. De prijs der „Verpleegster" is gevallen op Mevr. Kikkert, Kabeljauwstraat 8, Alkmaar, die 480 patienten raadde, terwijl de opgaaf 479 is. (Dit is het werkelijke aantal patienten, dat gedurende 1924 in het Stadsziekenhuis is verpleegd). De naam der pop uit Limmen is niet goed geraden, zij heet „Liesje", terwijl die in Ber- gensch costuum de naam „Engelien" draagt, geraden door mej. A. Blaauw, Ritsevoort, Alkmaar. Noodig is het, hier nog even de aardige in- zending van Stompetoren te noemen, die bij de vorige opgaaf helaas onvermeld bleef. Een woord van dankbare hulde is hier op haar plaats aan den heer en mevrouw Polak, die het Dames-comite bij de finandeele rege- ling trouwe hulp verleenden. STEUNT HET CENTRALE NEUTRALE ZIEKENHUIS. Mevrouw N. N. alhier zond ons heden /10 voor het cenfrale neutrale ziekenhuis. EEN GROOTSCH PLAN. De bekende Alkmaarsche Gymnastiekver- eeniging „de Halter" heeft besloten dit jaar deel te nemen aan het groote Zwitsersche plannen in Overijsel. Men schrijft aan de N Rott. Crt.: De N-V. Ontginningsmaatschappij „Het Landschap Drenthe", gevestigd te Assen, zit, in verband met de heerschende werkloosheid in Drenthe, niet stil. In Nieuw-Amsterdam is reeds een vrij groot complex gronden aan- gekocht, waarop bereids een 200 werkloozen te werk zijn gesteld. De aankoop van meer complexen woesten grond is in vrij ver gevorderd stadium, zoo- dat het te verwachten is, dat binnen zeer kor- ten tijd meer werkloozen geplaatst kunnen worden. PATER L. THEISSLING t In aansluiting op het telegrafisch uit Rome ontvangen doodsbericht van pater Lud. Theisslmg, magister-generaal der Dominica- nen-orde, deelt men het Hbl. eenige bijzonder- heden mede omtrent het leven van dezen hooggeplaatsten landgenoo. Pater Theiss- ling, geboortig uit Alkmaar, trad op 18-jari- gen leeftijd in genoemde klooster-orde en werd zes jaar later tot priester gewijd. Reeds spcedig daarna werd hij aangesteld als pro fessor in de theologie in het studiehuis te Huissen van welk klooster hij na eenige jaren tot prior benoemd werd, welke functies hi; eveneens in het klooster te Nijmegen vervulc heeft. Nog geen veertig jaar oitd werd hij benoemd tot overste der Nederlandsche kloos- terprovincie, welk ambt hij 12 jaar heeft waargenomen, gedurende welken tijd hij veel voor den bloei zijner orde heeft tot stand ge bracht, waarvan o.a. blijk geeft de stichting van het groote St. Thomasklooster te Zwolle. Ook vele inspectie-reizen heeft hij in die hoe- danigheid ondernomen naar de verschillende misseposten. Na zijn provincialaat is hij nog eenigen tijd werkzaam geweest in Chili als reorganisator, tot hij gercepen werd als al gemeen visitator zijner orde groote wereld- reizen te ondernemen, die hem tot een zeer gezien man maakten in nagenceg alle landen der wereld. Zoodat het niemand verwonderde dat de heer Theissling ten slotte de hoogste functie zyjner kloosterorde deelachtig werd nl. die van Algemeen-Overste der gehcele Domi- nicaansche monnikengemeenschap. Dit was de eerste maal in het zevenhonderdjarig be staan der orde dat een Hollander deze hoog ste post ten deel viel. Vele jaren heeft hij te Rome geresideerd, waar hij in zeer hoog aan zien stcnd, 't geen ook wel bleek bij zijn gou- den professiefeest't vorig jaar, bij welke ge- legenheid hij tot ridder in de orde van den Ned. Leeuv, werd benoemd. Den laatsten tijd werd hij gekweld door een hartkwaal, waaraan hij ten slotte, in zijn zeventigste le- vensjaar, bezweken is. HET HOkDJE OP DE WOND. De Hooge Raad heeft gister uitspraak ge daan in zake het cassatieberoep van J B., tegen een vonnis van de rechtbank te Middel- burg, waarbij hij is veroordeeld tot 1 maand hechtenis wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst (het in behandeling remen van een aan borstkanker lijdende patierrte, welke hij ter genezing "?n opergesnpd°n pas geboren, dat nog niet gezoogd had, op de borst heeft gelegd. Dc Hooge Raad vernietigde het vonnis op grond dat de rechtbank her bewiis mede he°ft gegrond op verklaringen, waarvan niet bliikt, DE KAMERVERKIEZINGEN. Ter voorziening in de door het overlijden van den heer Monte verLoren opengekomen p'.aats op de hoofdlijst voor de a.s. Kamerver- kiezingen, is door het ccntraal comite in over- leg met het college van gemachtigden be paald, dat nummers 7 tot en met 13 alle een plaats zullen opschuiven, zoodat dus No 13, dr. Scheurer. nu op No. 12 komt, terwijl No 13 zal worden ingenomen door mr H. Bijle- veld. Diens plaats op de bijlijst wordt niet vervuld, zoodat na de wijziging de lijst slechts 19 namen bevat. De Federatie Helder van den Vrijzinnig Democratischen Bond had in onlangs te Hel der en te Hoorn gehouden vergaderingen be sloten de verkiezing van een candidaat uit den kieskring zelf door het uitbrengen van voorkeurstemming te bevorderen, n.l. van den heer D. Kooiman, lid van Gedeputeerde Sta ten, te Purmerend. In een thans te Alkmaar gehouden federatievergadering, is naar aan- leiding van een verzoek van- den heer Kooi man ait besluit ingetrokken. INBREKER ONTSNAPT EN GEPAKT. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben rechercheurs aangehouden op het ter- rein van De Bijenkorf aan de Wagenstraat in Den Haag den 29-jarigen Amsterdamschen koopman A. H., verblijf houdende in een ho tel in Den Haag. Men vermoedde, dat hij 's avonds tevoren in een perceel aan de Prin- cessegracht ingebroken had en een koffer met bont had gestolen. Toen eenige recher cheurs hem Zaterdagavond laat in de Wa genstraat ontmoetten en hem wilden arres teeren, zag hij kans te ontenappen en vlucht- te hij het terrain van de Bijenkorf op. De re chercheurs achtervolgden hem. De koopman viel in een ongeveer 8 M. diepe put. Toen de politiemarnen hem daaruit gehaald hadden, bleek, dat hij een arm gebroken had en eeni ge verwondingen aan het hoofd had gekre- gen. Tijdens de achtervolging losten de re chercheurs zeven schoten uit "hun revolvers op den vluchteling, zonder hem echter te ra- ken. In het hotel, waar H verblijf hield, is het gestolen bont in beslag genomen. Later zijn nog op het Bijenkorf-terrein eenige sleutels en een bos loopers gevonden. De man is naar het ziekenhuis overge bracht. VRIJHEIDSBOND. Van de behande-.ing van de eischen van den Vrijheidsbond bij de a s. verkiezingen kwam, naar de N. Rott. Crt. meldt, niets meer, door de thee, welke de afdeeling 's-Gravennage van den Bond den congressmen aanbood Maar Zondagmiddag werden zij na uitvoerige ge dachtenwisseling als volgt vastgesteld (het hoofdbestuur kan in de volgcrde der eischen wijziging brengen). 1. Internationale ontvvapening door ver sterking van den Volkenboncl. 2 Verdediging van de geestelijke vrijheid- 3. Verlaging van belastingen. Vereenvou- diging van ae" st3atsd'enst 4 Verhooging van de welvaart van Neder- and en de overzeescne gebieden en verster king van den onderlingen band. 5. Vrijhandel. 6. Vermindering van overheidsbemoeiing Versterking van het particulier initatief. Af- ongeluk te Baalder is gisteren in het zieken huis te Hoogeveen overleden. Een briefwisseling is gepubliceerd tus schen de Algemeene Rekenkamer en den mi nister van financien over de hooge kosten van verbouwing en inrichting van het Gouverne- mentsgebouw te Arnhem. Te Utrecht is beroepen bij de Remon- strantsche gemeente onzen oud-stadgenoot W. J. Wegeriff, te Do^recht. Sport VOETBAL Het tijdschrift Sport in Beeld kwam reeds gisteren uit met een aantal fraaie kieken van den Holland—Belgie wedstrijd. NederlandBelgie. Hieronder volgen enkele Belgische Pers- stemmen „Le Sport": „Twee fouten van De Bie tij dens de eerste minuten waren fataal voor ons. Onze moedige verdediging speelde een fellen strijd. Onze aanvallen, flink in het veld, wa ren zwak voor doel De Hollandsche overwin ning is ten voile verdiend. Ditmaal is daar niets op af te dingen. Wij zijn geslagen, vol- gens alle regelen geslagen, zwaar geslagen Er is geen Kingscott om aan te voeren, en er behoeft geen Van Dijke geofferd te worden. Misschien kunnen wij aanvoeren, dat wij geen geluk of beter geen ,reusi" hadden. Want waarlijk. een 50 score is te streng-en is hoe- genaamd niet de weergave van het spel en van*wat onze duivels presteerden* tijdens de 90 minuten" „La Libre Belgique": „De Belgische ne- derlaag is zwaar; zij is toe te schrijven aan het feit, dat onze spelers tegenover een elftal stonden, dat in prachtconditie was De Ho1- 1 anders hebben gedomineerd van het begin tot het einde, in alle opzichten. Ook kan geen vercntschuldiging worden aangevoerd voor onze nederlaag; het dient echter gezegd dat de twee eerste doelpunfen op de rekening van De Bie houdbaar waren. De mcraal van ons team heeft daar onvermijdelijk onder gele- den" „La Derniere Heure": „Een lange ovatie begroeite het einde van den wedstrijd, tijdens welken't Hollandsche voetbal zich veci beter toonde daji net Belgische. Eere zij den over winnaars. Hun keeper, v. d. Meulen, beging geen enkele fout. De back Denis, de half- en voorspelers Buitenweg, Kiichlin, en Gielens hebben zich in het bijzonder onderscheiden. De scheidsrechter heeft zich zeer goed van zijn taak gekweten en bevestigde de gunsti- ge opinie, die men van nem had sinds het Olympisch tournooi van 1924." „La Vingtieme Siecle": „Zoodra de uitslag bekend was, hebben wij ce ronde gedaan in Belgische sportkringen. Onnoodig te zeggen. dat allerwege de consternatie groot was. Alle ernstige sportlieden zijn het er over eens, dat ons elftal het beste was. dat wij den Hollan ders konden voorzetten." „Het laatste Nieuws": „De Oranjehemden hebben in het druk bezochte Stadion het best- nassend antweord aan hun beknibbelaars ge- geven. De Nederlandsche elftalcommissie boekt een flink succes. Verrassend snel wisten de Nederlanders aan te vallen en suc ces te behalen, daar onze midden-spelers tij- genover? Wel verreweg het grootste deel hun- ner geeft de kinderen groot gelijk! Vaak toch kan men uit den mond van ouderen, sprekend tot kinderen, de opmerking hooren: „je mag niet klikken!" of „klikken is leelijk!" Ik ben van meening, dat dit in vele geval len verkeerd is, en zal trachten dit in een kort bestek zoo duidelijk mogelijk uiteen te zctten. Het is de plicht van alle opvoeders, onder- wijzers zoowel als ouders, de kinderen er van te dcordringen, dat ze het goede hebben te doen en het kwade te laten. Ze moeten gevoel voor recht en waarheidszin bij hen aankwee- ken. Neem nu aan, dat iets kwaads bedreven wordt en een kind, dat er levendig door ge- kwetst is, dit in zijn verontwaardiging gaat verklappen, zullen we het dan toevoegen: „maar klikken is leelijk!"? Dan toch bewer- ken wij, dat de afkeer van het kwade.gerin- ger en het rechtsgevoel afgestompt wordt. Bij mij, die reeds een lange reeks van ja ren voor de klasse sta, mag een kind zich steeds vrij uiten en 'k ben overtuigd, hierin goed te doen. lets anders wordt het echter, wanneer een kind gaat klikken. om een ander onaange- naam te zijn en zelf een wit voetje te behalen. Dit verdient natuurlijk sterke afkeuring. Waartoe dit artikeltje, Mijnheer de Redac- teur? 't Is een verweer in de richting van een der leden van de commissie, welke de vergadering belegd had, waarin de heer L. Groeneweg uit Amsterdam de vorige week ziin ideeen ontwik- kelde over „de nieuwe school". B Schoorl, 5 Mei 1925. Rechtszaken. ARR'ONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 5 Mei. IJitspraken. Corn. H., Wervershoof, diefstal van een rij- vvielbelastingmerk, 3 maanden voorwaarde- lijke gevangenisstraf met 2 proefjaren. D. A K., Bergen, hooger beroep vonnis kantongerecht, ontslagen van rechtsvervol- ging. G. Chr T., Spanbroek, zedenmisdrijf, na- dere instructie gelast. P. A. de B., Alkmaar, hooger beroepzaak, vrijgesproken. P. A. de B., Alkmaar, hooger beroepzaak. als voren, vriigesoroken. Marktberiehten PURMEREND, 5 Mei. Op de heden ge houden markt waren aangevoerd: 16 st. klei ne Fabriekskaas 44.50, met merk 47, 37 st. kleine Boerenkaas 45, met merk 50, 3 st. Goudsche kaas 42, 465 runderen w o. 150 vette runderen 0.901.25, 297 melk en geldekoeien 200475, 18 stieren, han del matig; 7 paarden 80—/ 200, handel stug; 55 vette kalveren 1.30—/ 1.50, han del matig; 840 nucht. kalv. v. d. slacht 15 tot 40, v. d. fok 16—/ 38, handel matig; 518 vette varkens v. d. zout. 64—72 ct., v d. slarht 7478 ct., handel vlug; 164 magfre varkens 2550, handel vlug; 349 big- gen 10—/ 22, handel vlug;1 471 scharen 35—/ 60, handel matig; 457 lammeren Turnbondsfeest te Geneve van 1722 Juli. Het ligt in de bedoeling van het bestuur een 14-tal turners heen te zenden, onder lei ding van haar directeur, den heer Jac. Schen- ke. Er zal deelgenomen worden aan alle ver- plichte wedstrijden, terwijl een drietai turners zal uitkomen in den personeelen tienkamp, waaronder ook het toestelturnen is begrepen. Tevens zal „de Halter" uitkomen met een nummer op den eere-avond, welke bij de opening van de feesten wordt gegeven. Het zal „de Halter" aldaar niet aan tegen- standers ontbreken, daar door Zwitserland met ongeveer 30.000 turners zal worden deelgenomen en uit bijna alle landen van Eu- ropa vereenigingen zullen kampen. DE EERSTE AARDBEIEN. Op de Alkmaarsche Exportveiling werden gisteren de eerste aardbeien aangevoerd door de kweekerij „Sonnevanck" alhier. VEREENIGING VOOR GEZINSVER- PLEGING. De zusters verpleegdai in de maand April 72 patienten. Zij brachten 945 bezoeken; waarvan 186 betalende bezoeken, 598 bezoe ken voor't A. Z. A. en 161 gratis. Er werd 2 maal de laatste hulp verleend bij 't afleg- gen. De wijkkraamverpleegster verpleegde 19 patienten, bracht 455 bezoeken en heeft 1 maal den dokter geassisteerd. NAT. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN „MERCURIUS". Men schrijft ons: Zaterdagavond, 2 Mei, hield de afdeeling Alkmaar van bovengenoemden Bond een feest- avond, ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan. De heer S. Souge opende als voorzitter der feestcommissie de bijeenkomst, heette de aan- wezigen welkom, in't bijzonder de medewer- kenden aan dezen avond en gaf het woord aan den bondsvoorzitter, den heer Jac. Bakker, van Rotterdam. Deze deelde een en ander mede omtrent de oprichting der afdeeling in 1905 en memo- reerde de namen der betuursleden uit de eer ste jaren van het bestaan der afdeeling, n.l. de heeren A Winkelman, voorzitter, P. C. Rike, secretaris, A. W. v. cl. Hoek, penningmeester, I<. Blankensteijn, J. Haasbroek, J. Piepcn- broek en J. Nachbar, van welke heerende laatste nog steeds lid der afdeeling is. Spre- ker bracht dank aan hern voor zijn volharding en voor hetgeen hij ook voor dezen avond heeft gedaan. Voorts gaf spr. een overzicht van het wer ken der afdeeling in den loop der jaren. Op de hem cigene zakelijke en overtuigende wijze zette sprekcr uiteen wat „Mercurius" is en wil en noemde daarbij de volgende cijfers: Leden- tal per 1 April 7262, uitkeeringen aan leden in 1924, door den irond geschicd uit het Werkloozcnfonds 87.137.03, uit het Ziekte- fonds 13.014, uit het Ondersteuningsfonds 7.922, waardoor dus velcn niet onbelang- rijk van hun lidmaatschap hebben geprofi- teerd- Gedurende het bestaan der werkloozen- en zkkieverzekcring is aan Ic'en in dc afdeeling Alkmaar uitgekeerd respectievelijk ruiirr I 2^00 en.ruim 600. Met een kraclitige opwekking aan de leden

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2