U!T WINKEL. Zatcrdag j.l. is cen bekend ingezetenc, de heer Jb. van Zoonen, slager alhier, ernstig aangereden door den auto van den heer B. al hier en ernstig gekwetst binnengebracht bij den heer Dr. Oudendal, die het eerste verband lieeft gelegd. In- en uitwendige kneuzingen doen den toestand van den 80-jarigen niet zonder gevaar zijn. Naar vvordt mcdegedeeld. treft den eige- naar-chauffeur geen schuld, aangezien de gc- troffenc nog op het laatste oogcnblik heeft ge- tracht den weg over te stelcen. UIT ST. PANCRAS. Maandagmiddag ontstond ten huize van den heer P. Hartman een klein brandje tenge- volge van het in brand gcraken eener dock, die over het thcelichtje hing. De vlam sloeg over op de gordijnen en van daar op de in de nabijheid staande wicg, waardoor de kleine van pl.m. een half jaar, zutke brandwcnden bckwam, dat opname in het ziekenhuis wen- schelijk werd geacht. Hoofdzakelijk voor de oogjes werd gevreesd UIT DE RIJP. Door de afdeeling „de Rijp en Omstreken" van de S. D. A. P., werd op Zaterdag den 2 Mei 1925, in het hotel „Het Rijper Wapen" van mcj. P. Dil—Smit alhier, het Mei-feest gevierd. De zaal was flink bezet. Nadat de voorzitter, de heer Tromp te Graft, deze bij- eenkomst met een gepast woord had ge- opend, werd door de aanwezigen staande de ..Internationale!' gezongen. Daarna werd door eenige geestverwanten het tooneclstukie .Naar bctere tijden" opgevoerd, hetwelk zeer in den smaak viel van de feestvierenden. Ver- volgens werd door den heer J. Westerhof, wethouder te Alkmaar, de Mei-rede uitge- sproken, welke zeer in overeenstemmmg kwam met het opgevoerde tooneelstuk. Deze be^aafde spreker inemoreerde den strijd welke door de S. D. A. P. werd en alsnog wordt ge- voerd. In het bijzonder besprak spreker den strijd voor betcr omderwijs, de volkshuisves- ting en de ontwapeuing Den spreker viel een davereud applaus ten deel. Nadat een oogenblik was gepauseerd, werd een boekwerk onder de aanwezigen verloot, vaarvan de heer J. Zwaan te Graft de ge- lukkige winnaar werd. \1snog werd het tooneelstukje „De Raads- vcrgadering te Koekamp", opgevoerd, het- welk eveneens veel bijval vond. De rest van den avond werd afgewisseld door muziek, z'ang en voordracht. Een paar geestverwanten uit Alkmaai naa- den zich belangeloos beschikbaar gesteld tot het geven van piano- en vioolmuziek. De heer D. C. de Moes, bakker alhier is benoeffld tot lid def jury der Internationale Bakkerij -Tentoonstelling te Gromngen. G eJu> r e n Daniel, zoon van Martijtje Margaretha Hoek. Gthuwd Johannes Kuijl te Heemskerk en Hermanie Rijswijk. Pieter Krijgsman en Catharina Alles. Hendrik van Braam en Maartje Struving te Beemster. GRAFT (April). Geboren Geertje, dochter van Adriaan Zwaan en Lijsbeth Kuijn. O v e r 1 e d e n Wijntje van't Hoog, 79 iaar, wedriwe van Pieter Korver. Ondertrouwd: Pieter Kaptein Grootebroek en Maria Margaretha Woesten burg. URSEM (April. Geboren: Antony Christiaan, z. van Lambertus Hendrik Gasemi Soesters en T rijn- tje Visser. Cornelis, z. van Nicolaas Hoo o-ewerf en Dieuwertje Brouwer. Jan Arend z van Roelcf Warns en Dieuwertje Evers Maartje, d. van Arie Breebaart en Anna Ko ning. Over led en Klaas van der Velde, jaar weduwn. van Geertje Schouten, ccidei van 'Trijntje Schouten, daarvoor van Maartje de Haan en daarvoor van Grietje Lampe Ondertrouwd Johannes Petrus Ma ria Kamp. en Cornelia Anna Groot, alhier. Ian Broertjes en Neinsje Bruinsma, bei- den alhier. Getrouwd Cornelis Mak en Bngitta Botman, oud 26 jaar, beiden alhier. UIT NOORD SCHARWOUDE. (April.) Geboren: Maartje, dochter van Ana Bouwens en Maartje Klingeler. Levinus Cornelis, zoon van Cornelis Ootjers en Adna- na Mechielsen. Jaccba, dochter van Klaas Hemke en Wijntje Troosheide. Cornells, zoon van Johannes Schuijt en Anna Jong- kind. Arie, zoon van Cornelis van Nienes en Guurtje Opperdoes. Helena, dochter v. Cornelis de Ruijter en Antje Meurs. Ondertrouwd: Jacob Smit en Trijntje Bood. Hendrik Bekker en Catharina Alida Bruin. Jacobus Nicolaas Bes en Catharina Maria Bruijn. Getrouwd: Jacob Smit cn Trijntje Bood. Hendrik Bekker cn Catharina Alida Bruin. - Overleden: Hendrik Jes, oud 3 jaren, zoon van Jan [es en Anna Blokkcr. Kriju- ije Bakker, oud 52 jaren, echtgenoote van Gerrit Kater. Cornelia Beenkcn, oud 26 jaren, echtgenoote van Cornelis .Benjamin Cornelis Kraakman, oud 50 jaren, echtge- noot van Maartje Vreeker. Petronelia van der Steen, oud-18 jaren, dochter van Petrus van der Steen en Elisabeth de Mod (ovene- den). UIT SCHOORL (April.) Geboren Dirk Johannes, zoon van Coeuraad van Leeiiwen en van Elisabeth Ali da Nijgh. Cornelis Franciscus, zoon van Petrus Johannes Bakker en van Guurtruida Schut. Abraham Pieter, zoon van Arie Duin en van Antje de Graaf. Ondertrouwd en getrouwd: Johannes Delis en Margaretha Maria Roozendaal. Wilhelmus Abbo te Bergen en Anna Wilhclmina Polle. Simon van l.angen te Heerhugowaard cn Catharina Jo hanna Maria Roozendaal. Jcob van Lan- gen te Heerhugowaard en Maria Meereboer. Dirk de Graaf te Helder en Aaltje Nottel- man. Willem Snip te Bergen en Neeltje Dalenberg. Jacob Johan George van Es sen en Mina Anna Keete. Pieter Bruin te Bergen en Anna Catharina Wognum Tnu- nis Leeuwenkamp en Antje van Lienen. Overleden: Jan Jonker, 70 jaar, duwnaar van Naatje Goudsblom. HEERHUGOWAARD. - (April). Geboren Johanna Maria, d. Klaas Ursem en Maria Stet. Catharina Cornelia, d. van Jan Ursem cn lnhatma van Schagen. Catharina Alida, d. van Nicolaas op't Veld en Geertje Brink. Paulus Jo hannes, z. van Klaas Oudeman en Geertje Bruin. Jacobus, z. van Cornelis Mul en Geertruida Wokke. Petrus Theodorus, z. van Johannes Bijvoet en Gijsberta Lichthart. Overleden: Martinus Wilhelmus, z. van Pieter Groot en Mietje Maria Detcker, 1 jaar en 8 maanden. Petronelia Charlotte, d. van Gerardus Johannis Nijman en Doro thea Elisabeth Charlotte Bakker, 18 dagen. Christiaan Augustinus, z. van Gerardus Jo hannis Nijman en Dorothea Elisabeth Char lotte Bakker, 18 dagen. Grietje van Daan- ber, 75 j., wed. van Tames Komcn. Jannc- tje Morsch. 73 j., echtgen. van Nicolaas Duin. Barend Tuin, 59 j.. echtgen. van Trijntje Micnis. Maria Alida, d. van Cornelis Ko- men en Anna Kuijper. 4 maanden. Jacob Dckker, 90 iweduwn. van Geertje Mol, eer- der van Jansje Appelman. Hendrika Co- pini, 81 j., wed. van Hendrik Tersorst. Cor nelia Maria, d. van Jacob Danenberg en Geertje Kramer, 8 maanden. Johannes Boe- kestein, S2 j., echtgen. van Wimpje Maartens, eerder van Baafje van der Meer. Pieter, z. van Willem Appelman en Jannetje Alles, 30 jaar. Ondertrouwd Petrus Bleeker en Catharina Tamis. Hajo Johannes Johannes en Trijntje Bart. Alien de Boer en Catha rina Maria Geel. Cornelis van Die-pen en Margaretha Does. Gerardus Tamis en Ma ria Elisabeth Koopman. Adrianus Groot en Maria Geertruida de Goede. Simon Goed en Guurtje Joon. Cornelis Ootjers cn Bregtje Over. Martinus Veenis en Ca tharina Maria Schoenmaker. Cornelis Knijn en Johanna Beerse. Adrianus Appel- man en Agatha Bruijns. Johannes Bergen en Antonia Zweekhorst. Antoon van der Eng en Reinouwtje Commandeur. Jacob Tromp en Alida Mooij. Petrus Tromp en Elisabeth Buurman. Jacobus de Groot en Geertruida Bleeker. Cornelis Rpl en Catha rina Blom. Johannes Groot en Maria Ca tharina Molenaar. Petrus Moleaaar en Anna Johanna Oudhuis. Antonius de Beer en Agatha Johanna Bakkum. Klaas Stain- mis en Jannetje de Beer Adrianus Theodo rus Jongkind en Hendrika Hoogland. Getrouwd Johannes Bergen te Zuid- scharwoude en Antonia Zweekhorsi alhier. Antoon van der Eng te Hensbroek en Rei nouwtje Commandeur alhier. Adrianus Ap pelman en Agatha Bruijns, beiden alhier Gerardus Tamis en Maria Elisabeth Koop man, beiden alhier. Cornelis Knijn te Hens broek te Dubbeldam cn Catharina Maria Geei Boer te Dubbeldam en Catharina Maria Geel alhier. Simon Goed en Guurtje Joon, bei den alhier. Cornelis Ootjers #n Bregtje Over, beiden alhier. Adrianus Groot en Maria Geertruida de Goede, beiden alhier. Martinus Veenis te Wormer en Catharina Maria Schoenmaker alhier. Cornelis van Diepen en Margaretha Does, beiden alhier. Petrus Bleeker en Catharina Tamis, beiden al hier. Haio Johannes Johannes te Koedijk en Trijntje Bart alhier. UIT HARENKARSPEL. (April.) Geboren: Arie, zoon van Afie Rente naar en Aaltje Otto. Cornelis, zoon van Lambertus Stoop en Agatha Zut. Alida dochter van Simon Brcersen en Geertruida Zut. Agatha, dochter van Cornelis Smit en Elisabeth Smit. Anna, dochter van Hen drikus Kos en Anna Bruijn.Johannes, zoon van Cornelis Bakker en Ana Tesselaar. Corrie Nellie dochter van Teunis Ootjer Wardenaar en Geertje Rentenaar. Ondertrouwd: Wilhelmus Ruiter. en Cornelia Zutt. Willem Smit en Ava Geer truida Boekel. Johannes van Schagen en Aaltje Bruin. Pieter Wit en Jacomijntje Maria Poldervaart. Abraham Schoon en Trijntje Stins. Gehuwd: Willem Smit.en Ava Geertrui da Bcekel. Overleden: Pieter Withoud, oud 79 jaar, echtgen. van Maartje Jansen, Cor nelis Jonker, oud 78 jaar, wedn. van Maria de Jonge. Jan Kcmen, cud 66 jaar, onge- huwd. Nicolaas Danenberg, oud 3 jaar UIT OBDAM. (April.) Geboren: Cornelis Nicolaas, zoon van Jacobus Mak en van Anna Groot. Hille- brand, zoon, van Pieter van Katnpen en van Margaretha Gr6ot. Overleden Marijtje Vlaming, echtge noote van Pieter Koning, oud 84 jaar. Ondertrouwd en getrouwd: Wilhelmus Duijn van Berkhout en Sophia Maria Kuijpers. Jacobus van der Molen en Aaltje Winkel van Midwoud. Nicolaas Joseph Koopman van Westwoud en Marie de Jong. hooMeeraar met wereldnaam en misschien is t L. G- Dz. te Egmond aau Zee, In staat van dat de hoofdreden, dat men in Europa niet dronkenschap de orde verstoren, 12 bocte ol 6 dagen hecht. P. E. en J. V. te Alkmaar, loopen over ver- naar hem heeft geluisterd. Evenwel eenige ja ren geleden heeft de zeer bekende, Duitsche hoogleeraar, professor Diihring, een Econo- mische wanverhouding in het particulier geen andere is dan van Henry George. De nieuwe theorie ziet de oorzaak van de econo- msche wanverhouding in het particulier grendbezit, in het z. g. n. grondmonopolie. Het grondmonopolie kan worden weggeno- men door een grondbelasting, die dan zou moeten worden opgevoerd tot dicht aan het peil van de grondrente (pacht) of door een geleidelijk stelsel van aankoop en dan ver- pachting door den staat. De economische theorie der Liberaal-socia- listen staat lijnrecht tegenover de oude uni- versitaire theorie, die van professor Van Gij- zen e.a. Deze wiide, lage loonen, hooge inte rest, de liberale socialisten streven naar het tegeugestelde hooger loon, lage rente. Door wegname van het grondmonopolie waardoor grond hypothcek, rente van staats- schuld zullen komen te vervailen en waardoor de arbeid zou worden bevrijd van den last van het arbeidsloos inkomen, dat een schat- ting is op den arbeid, Zou de arbeid zich vrij kunnen ontplooien wat een ongekende welvaart zou brengen aan de heele maatschappij. Aan alle werkeloosheid van ons land zou door 1 pet. grondbelasting reeds een einde kunnen worden gemaakt. U vindt het bovenstaande duidelijk uitge- werkt in de brochure, welker titel hier boven staat. Hieruit citeeren wij het volgende: Lezers en lezeressen, ik vraag voor enkele oogenblikken uwe aandacht en hoop u op te wekken tot nadere studie der behandelende kwestie of 4 week dagen tucht- Eisch 14 'dagen gev. Bekl. was reeds her- haaldelijk veroordeeld. Hij vrocg een voorw. veroordeeling. Hij werd veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen heehtenis. Daarna sluiting. Marktbericliton ALKMAARSCHE EXPORTVEILING- ALKMAAR, 4 Mei. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool per 100 stuks 15—/ 48, Wortelen per 100 bos 12—/ 21, Rabarber per 100 bos 9.10— 13.30, Asperges Dikwit per bos 0.92 1.20, blauw 0.50—,/ 0.65, Brusselsch lof I per 100 K G. 60-/ 65, 15 43-/ 50, Kropsla per 100 stuks 8.2013.60, Pie- terseile per 100 bos 2.SO4.20, Prei per 100 bos 6.8010.70, Postelein per bakje f 0.53—/ 0.75, Rarijs per 100 bos f 4.20—/ 6.60, Raapstelen per 100 bos 2.50—/ 3.40, Spinazie per 100 K.G. 3 20 tot 11.80, Selderie per 100 bos 4.30 9.80. Aanvoer 15000 K.G. Spinazie. ZAANDAM, 4 Mei 1925. Veilingvereeni- ging „de Zaanstreek" Raapstelen 3038 ct. per 10 bos, Selderie 233S ct. per bos, Pie- terselie 20—24 ct. per bos, Spinazie 50—150 per kist, Sla I i 2.10—/ 3.60 per kist, Pos telein 1.45—/ 1.85 per 10 pond, Sla II If 1.40—/ 1 85 per kist, Komkommers 20— April zicli niet op de eerste voorlezing heeft I 30 ct. per stuk, Peen 30 ct. per bos, Radijs verwijderd uit de wening van het echtpaar 9—10)4 ct. per bos, Prei 20—23 ct. per bos, Ploeger. De heer Ploeger was afwezig en aan bekl. werd door de vrouw medegedeeld, dat hij zich mocst verwijderen, aan welk ver- zoek geen direct gevolg werd gegeven. Ten slotte ging bekl. neen met medeneming van een naaimachine. Tevoren was ook de trouw van 'bekl. zeer in de woning geweest, en werd door haar man, die gescheiden van haar leeft, gevolgd. De juffrouw Ploeger heeft getracht boden grond, de lc 4 boete hecht., de 2e 1,50 boete of 1 school. L K. te Egmond aan Zee, N. V. te Amster dam, C. K. te Alkmaar, dronkenschap, ieder f 2 boete of 1 dag hecht. J. B. te Heemskerk, D. P. te Helder, J. H. F. te Hoorn, J. P., P. B., W. M. en G. B. ie Alkmaar, overtreding Politieverordening, de le en 5e ieder vrijspraak, de 2e en 3e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 4e f 1,50 boete of 1 week tuchtschool, de 6e en 7e ieder J 4 boete of 4 dagen hecht. H. J. B. te Bergen, G. P. te Koedijk, H .Z. te Oterleek, C. de V. te Alkmaar, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le 6 en 2 X 3 boete of 3 X 3 dagen hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 3c cn 4c ieder 4boete of 4 dagen hccht. P. Z- te Oudkarspel, overtreding Mollen- wet, 6 boete of 3 dagen hecht. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 4 Mei. Huis Vredebreuk. De 60-jarige polderwerker Douwes H te Alkmaar stond terecht opgrond dat hij 2 n I bekl. uit dc woning te duwen, wat niet ge- Imri, I lllkte- zeide de vrouw„ik zal de ter, in ieder geval kunt gij 't grocte belan dezer beschouwing niet ontkennen. Want hoog is de nood gestegen der samen- leving; naar onze rotsvaste overtuiging kan verwezenlijking der liberaal socialisten „theorie" en die alleen „redding brengen" De groote tegenstelling in onze maatschap pij bestaat niet tusschen werkgevers en werx- nemers. De groote tegenstelling loopt tus schen menschen die niet en menschen die wei arbeiden. De arbeider, die den grond bewerkt, het zaad in de vore strooit, het onkruid wiedt, enz. enz., is nuttig voor de maatschappij, om- dat hij produdef werk verricht. De boer, die zijn bedrijf bestuurt, die vaststelt hoeveel en welke mest een bepaald perceel grond noodig heeft, die aan de beurs onderhandelt om den hond op je af sturen", doch daar er geen hond beschikbaar was, maakte ook dczc be- dreiging geen effect. Bekl. maakt het juffr- Ploeger uog steeds lastig en heeft gister nog gedreigd, dat hij haar den nek om zou draai- en. Eisch 20 boete of 20 dagen heehtenis. Bekl. vond het wel cen beetje veel. Vonnis 15 boete of 15 dagen heehtenis in de hoop dat bekl. het de vrouw niet meer lastig zal maken. D1EFSTAL OM feEN BANKBILJET. De 22-jarige Dicwertje K., gehuwd met C. N. te Z. en N.-Schermer stond terecht in zake dat zij op 5 April met het oogwenk van we- derrechtelijke toeeigening een bankbiljet van hoogsten prijs voor zijn producten te krijgenf 10 heeft weggenomen zulks ten nadeele van die zijn bedrijf zorgvuldig administreert en den chauffeur Lourens Trcmp te Oud Kar- berekend welke werkzaamheden, welk deel spel, ter gelegenheid dat deze met zijn echt- van zijn bedrijf winst afwerpt en welk niet, genoote ten huize van bekl. logeerde. Toen die mede de hand aan den ploeg slaat, mee het tromp Zondagsavonds met zijn vrouw thuis akkerwerk verricht, is nuttig voor de maat-1 was, miste hij het bankbiljet uit zijn porte- Citroenen f 2.50 per 100. SCHAGEN, 4 Mei 1925. Op de Mei- paardenmarkt bedroegen de prijzen: 1^-ja- rige 150—/ 225, 2-jarige 200—/ 300, Rijtuigpaarden 300600, werkpaarden f 150—/ 350, hitten 150—/ 450. Hand®1 goed. NCKtRDSCHARWOUDE, 4 Mei. 700 K.G. Uien: Uien 12—/ 12.30, Drie- lingen 7.90, 4900 K G. Peen 1.40— f 1.80, 20800 K.G. Roode kool 14—/ 20, Doorschot 13.70—/ 14 10, 11800 KG. Gele kool 7.40—/ 11.70, Doorschot f 9 50, 127500 K.G D. Witte 3.30—/ 4 40, Doorschot 1.90—/ 3.50, 400 K G Rapen 1.80, alles per 100 K G. TEX EL, 4 Mei 1925. Op de heden ge houden eierveiling werden aangevoerd 37000 kipeieren. Hoogste prijs 6.60, laagste prijs 5.80, middenprijs 6.20 per 100 stuks PURMEREND, 4 Mei. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 1 per zak (25 K G Bloemkool 9—/ 35 per 100, Spinazie 0.28—/ 0.71 per mand (5 K.G Postelein 0.30—/ 0.33 per K G., Sla 4.90—/ 8 40 per 100 krop, Radijs 6.30 per 100 bos, Sel- derij 8 80 per 100 bos, Rabarber 9 90— 12.50 per 100 bos, Raapstelen 3.70 per 100 bos, Wortelen 11 90 per 100 bos, Prer 4 per 100 bos. Gemeisid Nienws. we- van MAATSCHAPPEL1JK HERSTEL De heer J. Tuinman te O.-Knollendam schrijft ons het volgende over de brochure „AUiatscliappelijk Herstel" of „De font in Colijn's redeneering door J Buma, Iloofd der school te O Knol- iendam. Uitg. R. E. de bruin, Hardcnberg. Het is ruim 40 jaar geleden, toen er in Amerika verscheen het boekwerk van Henry George „Vooruitgang en Armoede", een bcek, dat ook in het Nederlandsch werd vertaakl, en dat bij vcrschillende radicale hervormers, ik noem b.v. Domela Nieuwenhuis, Stelling- werf, G v d. Zwaag en vele anderen instem- ming vond. In Friesland werd het druk gele- zen en dc eerste socialisten liepen over het ge- heel druk weg met de theorie van Henry George. De S.D.A.P. heeft later de Marx- istische theorie in zijn geheel aanvaarcl en zag, in wat Henry George leerde, weinig licil. Terwijl diens werk in Amerika en Australia lijke vruchten afwierp, wisten in Europa de sociaai-democraten naar het me toeschijnt, geen enkclc hervorming tot stand te brengen, welke men nu bepaald socalistisch zou kun nen noetnen. Natuurlijk is door de sociaai-democraten nuttig werk gedaan, maar ook een hervor- mingsgezinde z.g.n. burgerlijke partij, had alles tot stand kunnen brengen. Henry George had een zeer eenvoudig systeem; hij wilde alleen belastingen op de waarde van den blooten grond. Uit deze be- lasting zcuden, naar hij aantoonde, alle staatsuitgaven bestreden kunnen worden. In Europa heeft Henry George tot voor kort weinig aanhang gevonden. Tot voor kort. zeg ik, want in den laatsten tijd is dat wel wat anders geworden. Henrv George was geen geleerde geen schappij, omdat ook hij productief werk ver richt. Wie niet nuttig is voor de maatschappij, dat is de man, die de bezittcr is van den grond en daarvan toch de baten in den zak steekt, dat is de grondeigenaar, die niet tevens den grond bewerkt, ja, soms zelfs nog rechtstreeks het productie proces tegenwerkt, door bescher- ming van schadelijk wild Hij, die aandteelen heeft in een bedrijf, die van tijd tot tijd de rente daarvn (het divi dend) in den zak steekt, die noch lichamelijk, noch geestelijk aan het tot stand komen van het product meewerkt, die dus zonder zelf te werken beslag legt op de vruchten van den arbeid van anderen, dat is maatschappelijk onrecht. Evenzoo is in't algemeen het feit, dat vele menschen in de maatschappij leven, goed, lui en lekker leven vaak, zonder daaraan te ar beiden, maatschappelijk onrecht. Volgens Henry George, zou door toepas- sing van een grondbelasting op den blooten grend aan al deze wantoestanden een einde worden gemaakt. Allen die arbeiden, arbeiders en midden- standers, alien die gebukt gaan onder de zwa- re lasten en onder de gevolgen van loonsver- laging en werkloosheid; zullen verstand'.g doen,' zich van dit vraagstuk op de hoogte te stellen. Zij doen daardoor m.i. heel wat be- ter dan te protesteeren, tegen de weelde-be- lasting, immers elke oelastiug, buiten di grondbelasting welke we nu al betalen in ieder gebruiksartikel, drukt op den arbeid, 's productiebelemmerend, verergert 'de malaise Laat ons tot slot nog mededeelen, dat dank zij het werken der Henry George Union, een vereeniging van menschen uit alle groepen der maatschappij, in Denemarken de zaak in 1916 al is aangepakt en thans wordt .voort- gezet. Ook ons land moet het in deze richting zoe- ken, er is geen ander middel. Met aan te pak- ken kunnen we veel onnoodig leed voorkomen. De brochure van J. Blima is te verkrijgen te Oudkarspel bij W. Biesboer en voorts aan elken bcekhandel. „Democratie, rijk aan deze brochure, Zij helder, raak en waar," Ieder, couservatief of democraat, moet haar lezcn. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag heeft dr. F. G. Waller in de hal van het kantoorgebouw der gistfabriek te Delft receptie gehouden ter gclegenheid van zijn 40-jarig jubileum als directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek. In de mijn Glanzenberg bij Silberberg (Siegen) zijn ten gevolge van 'n ketelontplof- fing twee stokers gedood, een machinist zwaar en twee arbeidsters licht gewond. Blijkens ontvangen berichteu is 'n ernsti- ge aardschok nabij Adana (Anatolie) ge- voeld. Reebtzaken. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 1 Mei. W. K. te Graft, overtreding Wet openbare iniddelcn van vervoer, 10 boete of 5 dagen hecht. L. G. Dz. te Egmond aan Z°e, overtreding Jacliiwet, 20 boete of 10 dagen hecht. J. v. 't V te Alkmaar, straatschenderij, voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 1 rnaand met een proeftijd van 1 jaar. J. L. te Schoorl, overtreding Ongevallen- wet, 7 boete of 4 dagen hecht. J. P. te Uitgeest, Th. A. K. tc Alkmaar, overtreding Arbeidswet, de le 7 bocte of 4 dagen hecht., de 2e 6 boete of 3 dagen hecht. monnaie. Bekl. ontkent. Getuige Tromp heeft het geld teruggekre- gen door tusschenkomst van den gemeente veldwachter. Bekl. zegt dat 's Maandags- avonds haar kind aan een brief je van 10 zat te scheuren. Bekl. lieeft een ander brief je aan Tromp gegeven en het gescheurde brief je gelijk met een geseheurd prentenboekje aan den veldwachter Waterdri'nker. Uit angst meegenomen te zullen worden, heeft zij maar gezegd, dat zij het feit had gepleegd. De zaak wordt c.angehcuden tot a.s. week, ten- einde den veldwachter Waterdi inker te hoo- ren. benevens de vrouw van getuiee Tvomp de man van beklaagde en zekeren E. Ncl. MISHANDELI^G. De timmerman Lambertus Gerardus M., te Helder, had zich op 26 Maart aldaar schuldig gemaakt aan mishandeling van twee jeugdige gezellen die inplaats van werkten speelden met een collega en zich voorts onle- dig hield met fluiten en dergelijke muzikale inspiraties. Bekl. ontkende de mishandeling, maar hij had wel met een harner gedreigd. De 19-jarige J. B. te Nieuwbuurt, thans niet meer indienst van beklaagde, verklaarde dat hij niet geluierd heeft. Er heerschte onte- vredenheid op den winkel wegense het ont- slag van een anderen gezel. De patroon heeft den getuige de Boer geschopt en getuige Nieuwbuurt tegen de kaak gestompt. hem bij de keel gepakt en tegen den schaafbank ge- drukt. Eisch 20 boet of 20 dagen heehtenis. Vonnis 30 boete of 30 dagen heehtenis. DIERENMISHANDELING. De botboer W. de F., te Hoorn, heeft op 24 Maart zijn voor de houdenkar bespannen hond mishandeld d-oor dat dier met zijn door een klomp geschoeiden voet te schoppen. Het gcbeurde op den 24 Maart en omstreeks kwart voor 6 uur's morgens. Bekl. zeide dat hij driftig was geworden en het dier niet heeft geschopt of getrapt. Dc strijkster Mar tha Pape had echter duidelijk waargenomen dat beklaagde naar het dier schopte Zij had hem toegeroepen: Dierenbeul, ik zal de poli tic waarschuwen. De getuige was niet zeer positief. Bekl. zeide dat de juffrouw veel sympathie voor'm heeft en hier staat te lie- gen. Eisch 20 bcete of 20 dagen heehtenis. Vonnis 5 boet of 5 dagen heehtenis. Bekl. was daarmede tevreden. WEDERSPANNIGHE1D. De 40-jarige expeditieknecht J. IT. de R.. te Alkmaar, stond terecht omdat hij zich in beschonken toestand heeft verzet tegen den adj.-inspecteur Soli en een buitengew. ge meenteveldwachter in den nacht van 11 op 12 April. Bekl. wist er niets meer van. Hij was bij zijn positieven gekomen in het arrestanten- iokaal. Hij was "een gepensionneerd O.-l. mi- iitair en bij gelegenheid van pensioenhalen gaat hij zich nog al eens te buiten. In 1911 was hij wegens wederspanuigheid veroordeeld. Eisch 40 boete of 40 dagen heehtenis. Vonnis conform den eisch. MISHANDELING. De schildersknecht Corn. V., te Hoorn, had op 13 April in het cafe van den heer Bleileven dezen een slag toegebracht met een biljartbal. Bekl. wilde zich verwijderen zon der zijn gemaakte vertering, 0.72, te vol- doen en werd nu door den cafehouder tot be- taling aangemaand. De politierechter vroeg aan den getuige of het wel in den haak was dat men iemand die al reeds beschonken is, nog voor 72 ct. aar. gelag verstrekt. Dat komt niet te pas en is strafbaar bovendien w 438ste STAATSLOTER1J. Trekking van Maandag 4 Mei 1925. 4de klasse lste lijst. Prijzen van 65,— 97 110 31 35 57 78 158 186 348 425 434 453 576 596 661 666 713 725 742 759 847 958 962 983 1046 1146 1198 1307 1405 1460 1516 1542 1717 1764 1800 1822 1841 1S68 1916 1943 1944 1967 2003 2079 2092 2133 2134 2200 2222 2241 2266 2277 2311 2395 2455 2473 2480 2504 2541 2615 2656 2784 2845 2865 2896 2946 2974 3002 3020 3101 3121 3173 3178 3224 3232 3292 3311 3465 3531 3554 3660 3724 3745 3755 3775 3793 3807 3892 3939 3944 4019 4047 4148 4171 4231 4232 4270 4289 4337 4340 4390 4411 4434 4507 4615 4665 4669 4702 4749 4799 4891 4897 4902 4909 5006 5027 5083 5161 5220 5246 5276 5286 5438 5546 5552 5554 5625 571S 5719 5804 5S56 5940 6104 6119 6120 6130 6200 6331 6386 6502 6516 6553 6581 6616 6620 6644 6655 6667 6700 6717 6738 6779 6940 6945 7045 7063 7104 7115 7119 7190 7234 7271 7383 7387 7435 74e4 7511' 7522 7537 7539 7618 762S 7636 7724 7792 7832 7845 7S66 7872 7884 7887 7894 7901 7931 7970 7976 8071 SI 12 8118 8158 8251 8259 8315 8322 8324 8336 837S 8383 8417 8480 S606 8623 8626 8651 8669 S687 8741 8784 8839 8947 8962 9051 9094 9124 9126 9127 9139 9145 9172 9330 9416 9418 9432 9460 9461 9468 9546 9565 9626 9651 9684 9741 9745 9812 9818 9880 9927 9986 9990 10034 10058 10111 10152 10241 10276 10283 10299 10398 10426 10490 10518 10532 10647 10709 10733 10735 10822 10899 11019 11144 11158 11207 11212 11259 11276 1130S 11335 11373 11428 11438 11491 11513 11593 11610 11662 11666 11741 11767 11775 11849 11869 11989 11996 12058 12110 12129 12138 12143 12155 12199 12283 12351 12365 12380 12433 12456 12658 12669 12680 12770 12859 12872 12905 12982 12984 13001 13058 13195 13276 13297 13299 13388 1345S 13513 13553 13582 13593 13630 13670 13685 13800 13932 14282 14294 14309 14347 14364 14493 14496 14655 14658 14662 14679 14743 14787 14824 14941 15001 15023 15036 15048 15066 15090 15109 15241 15277 15297 15316 15326 15428 15435 15438 15442 15443 15670 15675 15716 15728 15781 157S6 15838 15856 15863 15950 15972 16015 16102 16109 16214 16221 10256 16257 16301 16333 16374 16432 16439 16589 16660 16669 16877 16878 17082 17140 17253 17281 17321 17382 17438 17479 17491 17539 17580 17596 17613 17617 17631 17638 17768 17797 17805 17817 17885 17894 18073 18110 18118 18128 18155 18169 18173 18180 18185 18197 18204 18208 18250 18321 18341 18361 18,107 1S419 18437 18442 18462 18592 18666 18713 18714 18719 18836 19049 19055 19067 19104 19194 19211 19214 19221 -19231 19244 19286 19308 19311 19425 19487 19532 19545 19570 19582 19584 19589 19602 19621 19635 19640 19674 19703 19731 19870 19940 19956 19975 20097 20122 20166 20194 20223 1 20232 20287 20322 20376 20443 20552 20572 20597 20599 20602 20624 20632 20654 20767 20840 20861 20863 20917 1 20921 20935

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5