DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bazoebt de Motorsnelheids- wedslrijden te Alkmaar Honderd zeven en twiniigste Jaargang 1925 WOENSDAG C MEI Bnitenlanrt Zoiday 19 Mei 1925, INO. IOC nit bcstnnt uit fwee Mnden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND; behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden voor Alkmaar 2.— franco door het gehecle Rijk /2.50. Afzonderlijke en bev/ijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan dc N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTERS ZOON, Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Tele" sir. Rpd*etie 33. Postgiro 37960. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEiMA. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN BULGARIJE. De communisten Di miter en Todorof zijn ier dood gebraeht. Een bende van tien man trachtte de spoor- brug bij Lon in de lucht te laten vliegen. De ze aanslag werd verijdeld en de daders wer- den op de vlucht geslagen. De samenzweerder Agof, vroeger vliege- nier en vertrouwensman van Stamboeliiski werd na arrestatie bij een poging tot cnt- vluchting gedood. DE ^TRIJD IN MAROKKO. Naar de bladen meidcn hebben de militaire operaties der Franschen in Marokko in de nabijheid van het Rif-gebied tot hevige ge- cechten geleid. Maarschalk Lyauthl heeft nersoonlijk het opperbevel op zich genomen BOLSJEWISTISCHE PUTSCH TE REVAL. Volgens te Stockholm ontvangen berichten hebben de bolsjewiki ook te Reval in Estland "etracht een putsch op touw te zetten. Bij liuiszoekingen werden notulen van vergade ringen gevonden, waaraan de leiders der communistische partij in Letland en een verte- »enwoordiger der Communistische Internatio nale deelgenomen hebben. Deze vertegen- woordiger van Moskou en vooraanstaanae Letiandsche communisten zijn gearresteerd. Op een plek aan de spoorlijn Reval—Riga waar een regeeringstrein moest passeeren, werd een bom gevonden. AMERIKA EN DE EUROPEESCHE PROBLEMEN. Houghton, de nieuwe Amerikaansche ge- zant hield gisteravond1 zijn eerste redevoering, zooals gebruikelijk aan een gastmaal van de Engelsch-Amerikaansche Pelgnmsvereem- o-ino- in tegenwoordigheid van een talrijk en aanzienlijk gezelschap; daartoe behoorden onder meer de premier Baldwin alsmecie cie gezanten van Belgie, Brazilie, Duitschland, Hongarije, Japan en Portugal. Houghton besprak aan het slot van zijn tafelrede de Amerikaansche hulp voor het herstel van Europa en zeide dienaangaande: Het zware werk is achter den rug. De grond- siagen voor een nieuwen voorspoed zijn ge- legcl, maar kunnen alleen door goed ver- trouwen bevestigd worden. De voile maat der Amerikaansche hulp kan enkel worden gege- ven als Amerika de overtuiging krijgt, dat de tijd van destructieve politick voorbij is en het moment van vreedzamen opbouw is gekcmen. Is die tijd aangebrcken? Als het antwoord van Europa vrede beteekent, zal Amerika op zijn edelmoedigste wijze gaan helpen. Mocht daarentegen het antwoord op die vraag ver- ward en twijfelachtig 'blijken, hetgeen de he- mel verhoede, dan ben ik bang', dat net thans in gang zijnde hulpvaardige proces ten slotte moet worden gestaakt. Amerika kan alleen hulp verleenen aan wie zichzelf helpt. Het Amerikaansche volk hoopt vurig, dat weldra een vrede zal worden bereikt die de elementen van duurzaamheid bevat, een vrede die den moreelen steun van de geheele menschheid zal verdienen en ontvangen, om- dat hij rechtvaardig is. Zulk een vrede meet op aller gcede trouw gebaseerd zijn en kan alleen bereikt worden door een gezamenlijk streven. De Engelsclie premier Boldwvn voerde na Houghton het wcord. Hij zei o.a. Wij weten het thans zeker, de oorlog is lets vreeselijks en moet van de wereld worden ge- bannen. Hiertoe zal de samenwerking tus- schen de V. S. en Engeland veel kunnen bij- dragen. De Washingtonsche correspondent van de „New York Times" zegt, dat de groote lijnen van Houghton's rede on het gastmaal der En- gelsch-Amerikaansche Pelgrimsvereeniging in politieke kringen wordt opgenomen als te zijn vastgesteld op het Witte Huis en het mi- nisterie van Butehlandsche Zaken tijdens het verblijf van den gezant te Washington. Borah verklaarde, dat hij het volkcmen eens is met de door Houghton naar voren ge- brachte denkbeelden. Hooge regeeringskringen onthouden zich van cemmentaar, doch in weerwii van dit officieele stilzwb'gen acht men het duideiijk, dat Houghton de fundamenteele opvatting heeft weergegeven van Cooligde's regeering, welke houding Amerika ten opzichte van de Eurr.neesche problemen moot innernen. Alles wat Houghton gezegd heeft over de politick der V. S. is, aldus de ..Times", geheel in overeenstemming met de Engelsclie inzich- ten. De waarschuwing, dat bij de eerste de beste aanwijzing van destructieve politick, Amerika zijn handen van Europa zal aftrekken, is niet zonder beteeke/iis, want nog is de uitwer- king der jongste politieke wijzigingen in Eu ropa niet geheel duideiijk te overzien. Daarom was het juist op het oogenblik zoo noodig, er op te wijzen, dat Amerika's belang- stdling voor Europa slechts kan blijven b'e- staan goede trouw en de emstige wil tot o?n algemeenen, blijvenden vrede te geraken. aan- wezig is. DE KWESTIE DER ONTRUIMING. In een conferentie tusschen de burgemees- ters van Duisburg en Dusseldorp, waarin de verscbillende belangrijke plaatselijke kwesties besproken zijn. is cok met alien nadruk ge- wezen op de noodzakelijkheid der ontruiming van het bezette gebied. Dr. Jarres decide me- de, dat obk in neutrale landen stemmen in de ze richting opgaan. Indertijd heeft dr. Marx er op gewezen, dat het gebied tusschen Dus seldorp en Duisburg tegelijk met het Ruhrge- bied moest worden ontruimd. Hierover zijn toen onderhandelingen ge- voerJ, waarbii Herriot en Theunis verklaard hebben, dat hun regeeringen het daarover eens zijn, dat het in Februari 1921 bezette ge bied aan den rechter Rijnoever, tegelijkertiid met het Ruhrgebied zou worden ontruimd. De Britsche premier heeft zich bij die gelegen- heid vcor ontruiming uitgesproken. Volgens Dr. Jarres staat het dan ook vast, dat de ontruiming van het onderwerpelijke ge bied, tegelijk met die van het Ruhrgebied, ui- terlijk 16 Augustus a.s. zal moeten volgen. RUSSISCHE MILITAIRE ACTIE IN BESSARABIe? De conferentie der bevelhebbers van de cavalerie van het Russische Roode' Leger heeft op voorstel van den revolutionnairen oor- logsraad een nieuw plan aanvaard voor de verdeeling der cava'.erie-eenheden aan de Poolsche en Roemeensche grenzen. Voor de laatste werd Bessarabie als aanvalsobject be- stemd, waarbij de mogelijkheid van een mili- tare actie in Juli en Augustus wordt voor- zien. DE MINISTERCRISIS IN BELGle. Koning Albert heeft gistermorgen een on- derhoud gehad met Vandevijvere, een van de leiders der Vlaamsche rechterzijde. Een goede week geleden had, zooals gemeld, de koning hem verzocht een nieuw ministerie te vormen. Hij sloeg dit aanbod toen echter af en advi- seerde den koning zich tot graaf De Broque- ville te wenden. Thans heeft de koning, zooals men aan den Tel.-correspondent verzekerde, zijn aanbod niet hernieuwd, daar het onder- l'.oud van gisterochtend slechts ten doel had, Vandevijvere nader te raadplegen in verband met de crisis. DE VOLKENBONDSIDEE WINT VELD IN AMERIKA. Volgens den correspondent van de „Daily idegraph" te New York is dezer dagen door vrienden van den Volkenbond, behoorende tot alle politieke partijen, een beroep gedaan op den minister van buitenlandsche zaken Kel logg, om een programma te aanvaarden, het- welk, naar de voorstellers meenen, de Vei'ee nigde Staten in staat zal stellen in de Volken bond sco mm issies zitting te nemen en aan al haar handelingen tot waarborging van den wereldvrede deel te n-emen, zonder dat daar toe de uitdrukkclijke toestemming van den Senaat noodig is, welke tot nu toe de groote hinderpaal in deze richting is gebleken. Onder de adviezen, w:eike door invloedrijke leiders aan Kellogg werden voorgelegd, zijn de volgende opmerkelijk: 1. toetreding van Amerika tot het Perma- nente Hof van Internationale Justitie; 2. registratie van de verdragen, welke Amerika sluit, op het Volkenbonds-secreta- riaat 3. permanent lidmaatschap van zekere Volkenbondscommissies 4. ratificatie van zekere ontwerp-verdra- gen, welke van vitaal belang voor Amerika zijn; 5. deelneming aan alle pogingen, om den ocrlog buiten de wet te verk'aren. In het aan Kellogg aangeboden memoran dum wordt voorts met nadruk gezegd. dat er maar een Volkenbond is en ook kan zijn, dat hot aantal leden van 42 volken in 1920 is ge- groeid tot 55 in 1925. Tevens wordt gewag gemaakt van hetgeen het Internationale Hof verrichtte en bereikte in die jaren, hetwelk als een vaste basis voor de zekere toekomst van den Volkenbond kan gelden. Ten slotte vestigen de onderteekenaars KtHogg's aandacht op het onloochenbare feit, oat de sympathie voor de Volkenbonds principes in Amerika in de laatste jaren enorm is toegenomen. DE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN BRAZILIe. De bladen te Rio de Janeiro melden dat een dertigtal individuen hebben getracht stormenderhand de kazerne van het derde re girnent te vermeesteren. Zij weraen terugge- worpen en namen de vlucht. Er zouden eenige Kamerieden de- oppositie bij de zaak betrokken zijn. TROTZKI TERUGGEROEPEN. In verband het het weder actief deelnemen aan de regeering door Trotzki en de waar- schijnlijke vorming dientengevolge van 'n vier- manschap Stalin-Kamenef-Zinowjef-T rotzki in plaats van het huidige driemanschap Sta lin-Kamenef-Zinowjef verdient vermelding een bericht in de Roel, volgens hetwelk Zi nowjef (cm redenen die niet genoemd worden) zal aftreden als voorzitter van de 3e interna tionalc- en vervangen worden door Kamenef clie in ziiu huidige functie van voorzitter van den raad van arbeid en verdediging zal wor den opgevolgd met het gevolg, dat het „driemanschap" zal bestaan uit Stalin, Ka menef en Trotzki, met (misschien!) als vier den man Dzerzjinski, wiens invloed men eenigszins zou willen uitbreiden. Indien Trotzki (wat vrij zeker hegt te zijn) zal optreden als voorz tter van den raad van arbeid en verdediging, zal zijn arbeidster- rein uitsluitend op economisch gebied liggen, want het voornemen bestaat deen raad tot een zuiver economische instelling te maken en alle militaire aangelegenheden aan zijn zeggen- schap te onttrekken. Een andere wijziging in het bestuurs-orga- nisme, waarvan de Roel melding maakt, is de vereeniging van de volkscommissariaten van buitenlandschen en binnenlandschen handel tot een orgaan, dat zal ressorteeren onder den raad van arbeid en verdediging (derhalve onder Trotzki!) Aan het hoofd van dit orgaan zal aan Steinmann, de huidige velkscommissaris van binnenlandschen han del, vroeger directeur van de staatsbank, ko- te staan. Draadloos wordt uit Moskou gemeld, dat Trotzki, die zooals bekend, in Januari in on- genade viel, teruggeroepen zal worden, om met Stalin, Kamenef en Zinowjef een Opper- ste Raad van Vier te vormen DE BEVOLK1NG VAN DUITSCHLAND. Op 16 Juni zal er voor de eerste maal sinds het einde van den oorlog een algemeene volks- telling in Duitschland plaats vinden. Men verwacht, dat daaruit in de eerste plaats za! blijken, dat de bevolking" van Duitschland voortdurend stijgt. Midden 1924 schatte men ze op 63.8 millioen, terwijl ze in 1920 nog slechts 61.8 millioen bedrceg. Volgens het Berlijnsche bureau voor statistiek bedroeg de bevolking der hoofdstad op 1 Februari 4.096.679. AM NEST IE IN DUITSCHLAND. Het ligt in het voornemen van den nieu wen rijkspresident, om op den dag van zijn ambtsaanvaarding op groote schaal amnestie te verleenen aan politieke en crimineele rnis- dadigers. Volgens de grondwet kan hij dit echter niet zelfstandig doen, doch heeft hij de toestemming van den Rijksdag in den vorm van een speciale rijkswet noodig. Er hebben over deze kwestie reeds voorloopige besprekin- gen tusschen de verschillende politieke par tijen plaats gehad en waarschijnlijk zal een desbetreffend wetsontwerp in den loop van de ze week door den Rijksdag worden aangeno men, zoodat Hindenburg cnmiddellijk na zijn beeediging amnestie op groote schaal zal kun nen verleenen. DE CONFERENTIE OVER DEN HANDEL IN WAPENS. De conferentie voor de controle van den handel in wapens is bego-nnen met de alge meene bespreking van 't ontwerp-conveptie. Zij heeft de vertegenwoordigers van v-efSchil lende regeeringen gehoord. Japan heeft er in toegestemd, deel te ne men aan de conferentie. Burton, gedelegeerde der Ver. Staten, zei de geen woord over de overleden conventii van St. ermain, sprak geen enkele maal den naam van den Volkenbond uit, doch zeide, dat de Amerikaansche regeering blij is te kunnen medewerken aan een nieuwe proefne ming om den wereldvrede te verzekeren Op het gepaste oogenblik zal de Amerikaansche delegatie aan de conferentie preciese voor stel'en en denkbeelden voorleggen. Een dezer denkbeelden zou zijn om den handel in stik- gassen te beperken en te conlroleeren. Bar ton verklaarde zich optimistisch omtrent den afloop der besprekingen. De vertegenwoordiger van Engeland kon- digde de indiening aan van een contra-ont werp-conventiei, dat hij later zal ontwikkelen. Het schijnt, dat de Engelsclhc delegatiei zich zoo dicht mogelijk bij de Amerikaan sche voorstellen wil aansluiten en dat zij an- derzijds .er op uit is, zich volledige vrijheid voor te behouden voor den hand-el in oor- logswapens en munitie voor haar kolouien, protectoraten en mandaatsgebieden. EEN EIGENAARDIG PROCES. Te Leipzig is een proces dat drie jaar han- gende is geweest thans beeindigd. De bekende Volkische leider Theodor Fritsch had op 1 Fe bruari 1921 10.000 ~M. belooning uitgeloofd voor dengeen die het bewijs leverde, dat de in zijn geschriften vcorkomende eitaten, aan den Talmud enz., ontleend, niet juist waren ver- taald. De directeur van de centrale vereeniging van Duitsch-Jcodsche staatsburgers, dr. Ludwig Hollander, leverde daarop dit bewijs, doch de heer Fritsch weigerde het geld te betalen, zoodat de ander een proces begon. Het vorige jaar is de klacht afgewezen, maar in hooger bercep is de heer Fritsch thans veroordeeld tot betaling. HET OUDERDOMSPENSIOEN IN ENGELAND. De tekst van het wetsontwerp nopens het ouderdompesioen en de pensioc-nen vcor we- duwen en weezen is, voorzien van een memo- lie van toelichting, aan de leden van het La- gerhuis ter hand gesteld Daaruit blijkt clat onmiddellijk nadat het ontwerp wet zal n<n geworden, 10.445.000 mannen c-n 4.645.000 vrouwen verplicht zullen zija premien te be talen. In tegenstelling met hetgeen algemeen werd verwacht, blijkt dat voor ouderdoms- pensicen op 65-jarigen leeftijd slechts diege- nen in aanmerking komen, die reeds onder do oude regeling nopens de ziekte- en invalidi- tietsverzekering vielen, waarvan het nieuwe ontwerp slechts een uitbreiding blijkt te zijn- Voor den werkgever is net verschii alleen dit. dat hij thans voor mcnnelijke arbcidcrs we- kelijks een zegel van 1 sh. 6 d. en voor vrou wen een van 1 sh. 1 d. zal hebben te plak- ken, inplaats van zegels van resp. 10 d. en 9 De werknemers moeten thans eenzelfde be- drag aan premie betalen. Door deze verplichtc bijdragen ontstaan de volgende aanspraken: le. een weduw-c-npensi- oen v^in 10 sh. per week voor de weduwe van een verzekerde, benevens 5 sh. voor het oud- ste en 3 sh. voor de ander kinderen, eveneens tot 14-jarigen leeftijd; 3e. een ouderdoms pensioen van 10 sh. voor mannen en vrou wen tusschen 65 cn 70 jar en eenzelfde be drag op 65-jarigen leeftijd voor vrouwen van verzekerden, die zelf recht op een uitkeering hebben. Op 70-jarigen leeftijd krijgen alle verzeker den recht op een uitkeering van 10 sh. per week, zonder dat daarbij met andere eventu- eele inkomsten rekening zal worden gehou- den. De bepalingen nopens de weduwen- -en weezenpensioenen treden in Januari 1926 in werking, die betreffende het ouderdomspen- sioen op 70-jarigen leefiijd in Juni van dat jaar, en, terwijl de regeling voor het ouder- demspensioen voor personal tusschen 65 en 70 jaar eerst in Januari. 1928 van "kracht wordt. De verzekering is verplicht voor alien, die thans onder de bestaande ziekteverzekering vallen, maar anderen kunnen er vrijwillig aan deelnemen, wanneer zij minstens twee jaar ran de oude verzekering hebben bijgedragen. doch thans meer dan 250 pond sterling per jaar verdienen, zoodat zij niet meer voor ver zekering in aanmerking kwamen. Dergeiijke personen dienen echter dubbele premie te be talen, n.l. die van den werkgevers zoowel als die van den arbeider. De vefzekering za! ook gelden voor het personeel van marine, leger en militaire lucht- vaart; voor de koopvaardijvloot zijn uitzonde- lingsbepalingen getroffen. Verder zijn in het ontwerp verschillendc( beperkende voorwaarden vastgesteld. Het recht op weduwepensioen wordt eerst verkregen wanneer het huwelijk minstens vijf jaar heeft geduurd- of wanneer er kinderen zijn. Bovendien moet de vrouw minstens twee iaar voor den clood van haar man onafgebrc-' ken in Engeland hebben gewoond. N DE 7TRIJD OM MEKKA. Uit Djddah is te Batavia bericht gekomen, dat de onderhandelingen tusschen den ko ning van den Hedjaz en den sultan der Wa- habieten, Ibn Saor.d, mislukt zijn. Er is geen nad-ere cntwikkeling van de gebeurtenissen te venvachten voor Juli. RUSSISCHE STEUN VOOR DE ITALIAANSCHE COMMUNISTEN. In Italiaansche bladen zijn in den laatsten tijd onthullingen verschenen (o.a. in het fas- cistische blad „I1 Regno" te Turijn) over aanmoediging en subsidieering van de agita- tie der communisten door de sovjet-ambassa- de te Rome. De diplomatieke vertegenwoordi ger der Unie van sovjetrepublieken heeft na- drukkelijk ontkend, dat zijn regeering iets met de beweging te maken heeft, maar de fascis- tische pers heeft de verklaringen van den heer Kergentzew sceptisch ontvangen. De onthullingen komen, naar de Romein- sche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, op het volgende neer: Er is te Rome een geheimzinnig personage, verbonden aan de sovjet-ambassade, dat veelvuldig reist en tal van personen ontvangt cp voor een diplo- matieken attache ongebruikelijke plaatsen Het is een jenge Pcol, ongeveer 25 jaar oud en zijn naam begint met een D, maar hij reist onder een aangencmen naam. Hij was vroeger majoor in het Russische roode leger. Biijk- baar cefent hij de functie uit van hoofc! der Russische Tsjeka onder den dekmantel van de diplomatieke sevjetmissie. Er is te Rome nog een tweede employe of attache van de sovjet- ambassade, wiens naam met een K. begint en wiens taak schjjnt te zijn voortdurend het land rend te reizen, afdeelingen op te richten en circulaires en fendsen uit te deelen. Behalve Rome is ook Genua, waar een eco nomische missie der sovjetregeering is geves- tigd, een centrum van activiteit. Het hoofd der communistische propaganda is een zekere Shaftel, die in de sovjetambassade te Rome wcont en tot het vaste personeel behoort. On der hem staat zekere Katz, die blijkbaar rei- ziger in communisme is. „ll Regno" vertelt o.a. ook ncg, dat het prcpagandabureau der sovjetregeering te Ro me een cijferccde heeft voor zijn ccrrespon- dentie. In deze geheime code wordt Mussolini aansreduid als „No. 51 op bladzijde 743" Volgens den diplomatieken medewerker o. h. GEM. SPORTTERREIN. Aanvang 1.30 uur. van de „Daily Telegraph" zullen deze ont- hullirrjen waarschijnlijk spoedig tot een diplo- matiek incident leiden, daar de ontkenningen van de sovjetambassade door de Italiaansche autcri Loiter, niet overtuigend worden geacht Hij vertelt o.a. nog, dat trouw aan hun program 0111 waar mogelijk inwendige ver- deeldlieid te zaaien, sorpmige der agenten van Moskou opdracht hadden cm de oneenigheid tusschen de fascistische miiitie en het gewone leger uit te buiten. JUWEELEN-DIEFSTAL TE PARIJS. Gistermiddag is een zeer stoutmoediwe n- braak gepleegd in een juwelierswinkel in de Rue Montaigne te Parijs. Teen de eigenaar, de heer Fillon, met zijn vrouw en de verkoop- ster op de eerste verdieping even zaten te de- jeuneeren nadat zij het ijzeren scherm voor den winkel neergelaten hadden, kwarn om kwart over een een van hun vrienden hen waarschuwen, dat het scherm gedeeltelijk op- getrokken was en de ruit van de deur inge- slagen. Bij nader enderzeek bleek, dat voor 700.000 francs a'an diamanten, paarlen col liers enz. verdwenen waren. Niemand heef: iets gemerkt, noch de concierge, ncch de .'oorbiigangers, hcewel deze op dat uur zeer talrijk zijn. WHISKY IN AMERIKA. Te Minneapolis kwamen vrienden van de familie William Maher voor een avondpartij en vonden den gastheet dood op den groncl liggen. Twee gasten, die reeds aanwezig wa ren, zaten dood in een stoel, en een derde was stervende. Een felsch whisky, waaruit de overledenen hadden gedronken, stond o" de tafel. EEN GROOTE FAMILIE. In tegenstelling met het Walenland waar het sterfiecijfer dat der geboorten overtreft e;«. zonder de niet-Waaische, hoofdzakeliik Vlaamsche, elemenien, deb evolking sterk zon afnemen blenft het Vlaamsche land, en speci- aal de prcvincie Limburg, de streek der groo te gezinnen. Zoo had, naar cuze correspon dent te Brussel meldt, de eenige dagen gele den te Wuesi-Herck op 96-jarigen leeftijd overleden landbouwer, Hendrik van Mechelen, niet minder dan 14 kinderen, 108 kleinkinae- ren en meer dan 150 achterkleinkinderen. Ongeveer 280 zijner afstammelingen wcon- den zijn teraardebestelling-bij. HET SPOORWEGONGELUK IN DEN POOLSCHEN CORRIDOR. De Poolsche minister voor de Spoorwegen publiceert de volgende bijzonderheden over de spoorwegramp in den corridor. Het der ail- lement heeft plaats gevonden op 30 April te 11 uur 35's avonds tusschen Tezew en Staro- g-ard, 21A K.M. van laatstgencemde plaats. De trein, welke zonder stoppen het Poolscli gebied passeerde bestond uit een Pcolsclte !o- ccmotief met Poolsch personeel, en tien Duit- scheD-trein-wagens met Duitsch personeel. lwintig minuten tevoren was in dezelfde richting nog een trein gepasseerd. Het on- geluk gebeurde midden in het bosch op een dijlc van gemiddeld acht M. hoogte. De loco- motief en vijf wagonsvielen naar beneden, de andere bleven ncg op de baan staan. Uit de ligging der gederailleerde wagons valt af te leiden, dat de oorzaak van de ramp niet moet werden gezocht in den toestand van het rollend materiaal, noch in die der rails. Ge bleken is, dat de rails waren losgeschroefd en cntzet. In de nabijheid heeft men in het bosch een dommekracht en een hefboom verborgen gevonden. Deze zijn ongetwijfeld door de be- drijvers van den aanslag bij hun misdadig werk gebruikt. Voor het verslepen en hantee- ren van deze werktuigen zijn minstens twee presonen noodig geweest. Men heeft reeds cntdekt, dat beide werktuigen van het terrein van een Duitsche boerderij in de nabijheid af komstig waren. De minister voor de Spoorwegen heeft vcorts een belconing van 50.000 zlotys (pl.m. 24.500.—) uitgeloofd voor de ontdekking der daders. KORTE BERICHTEN. De storm, welke Vrijdag over Belgit woeddfe, is een ramp geweest voor de streek om Kortrijk. De overstroomende Leie heeft groote hoeveelheden vlas meegevoerd. De staking van het Parijsche tram- en buspersoneel blijkt lang niet algemeen te zii-n. Tot no"- toe kan de dienst vrijwel zonder stoomissen worden voortgezet. Volgens een bericht uit Toronto heeft de Sovjetregeering opnieuw voor 106 millioen dollar tarwemeel in Canada besteld. COURANT. BSBaSBSiS" JS.'S®

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1