DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 107 lioitderd zeven en twintigste Jaargang 1925. 7 MEI Dit nuramci besta?* uit twee bidden. Aftonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.~~, fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruiiute. Brieven franco N.T. Boek- eli Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. JDONUERDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA.* Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van gister. DE OLY3IPIADE VERWORPEN. Voortgegaan werd met de behandeling van het vvetsontwerp verhooging van hoofclstuk V a der Staatsbegrooting "voor 1925 (bijdrage aan het Nederlandsch Olympisch Comite). Bij de algemeene beraadslaging over het wetson twerp is tevens aan de orde de motie van orde van den heer Boon c. s. over het niet houden van de Olympisehe Spelen op Zon- dagmiddagen. Minister DeVisseris aan het woord1 ter beantwoording van de sprekers. Dat het Kabinet homogeen was, verklaarde spr. hier volmondig. Er zijn drie puntenPrincipieele, financieele en internationale, die hierbij ter sprake ko- men. Spr. heeft zich nooit bezondigd in de Ka- mer over den Bijbel te spreken. Dat heilig ge- schrift mag geen onderwerp van discussie zijn. Ditmaal maakt hij daarop een uitzonde- ring tegenover den heer Kersten. Spr. ontken- de, dat hij in flagranten strijd zou zijn met het woord van God, dat hij in strijd daar- mede heeft gehandeld toen hij dat voorstel onderteekende. Spr. vroeg concrete gegevens en geen bespiegelingen. „De lichamelijke oefening is tot weinig din- gen nut", is door prof. Vischer aangehaald Die professor was op glibberig en zwak ter rain, want tal van commentaren hebben een gansch anderen uitleg aan die woorden gege- ven. Spr. wees o a. op het getuigenis van Jo hannes Calvijn, die hierbij niet dacht aan een wedloop of iets dergelijks, maar aan licha melijke boetedoening. Diezelfde apostel Paulus zegt in 2 Cor. 24 iets geheel anders dan dat en daaruit blijkt, dat hij wel deg^lijk een wedloop e. d. goed- keurde. De keizer Theodocius schafte de Olympi sehe spelen af, zei prof. Visscherdie daad was een klein onderdeel van een regeerings- systeem dat prof. Visscher niet zal goedkeu ran, want alleen een geloof werd in zijn Rijk geduld en een uitvoerige inquisitie werd tegen ieder anderen getuige gevoerd, Kerkvader Au- gustinus is evenmin het voorbeeld van de scheiding van Kc-rk en Staat. In zijn jeugd ceed hij aan al die dingen n.ee en natuurlijk verzette hij zich na zijn bekeering veel schril- ler dan noodig was. Niemand volgt het „dwingt ze om in te gaan", gelijk Augustinus wilde. Spr. legde dus al deze bijbelsche citaten rustig ter zijde. Ware de lichamelijke oefening anti-christelijk, waarom heeft men dan toege- staan dat bij alle takken van onderwijs deze oefening verplichtend is gesteld? Nooit heeft iemand tegen die verplichting bezwaar gemaakt. In Parijs heeft in de Notre Dame een wijdingsdienst plaats gehad den avond voor de Olympisehe Spelenop dien- zelfden avond heeft de orthodoxe theoloog Monod eveneens een wijdingspreek gehou- den, waarin hij de groote verdiensten der Olympisehe Spelen, ook uit godsdienstig oog- punt, verdedigde en prees. Spr. verstaai het met dat men hier de anti- these christelijk-heidensch stelt bij deze spe len. Dat men vreesde voor excessen, spr. be- greep het, maar is dan een adres als van de afd. Harderwijk van de partij van den heer Kersten rechtvaardig? Men is rechts zoo bijzonder gesteld op de klassieke opleiding? Wat beteekent dat anders dan een voortdurend drenken in heidensche leer? Wat zou de heer Groen van Prinsterer geweest van de leer van Plato? geweest van del ee van Plato? Spr. stelde er ook prijs op uit te komen voor hetgeen hij het hoogste goed acht, het Christendom, en als hij van oordeel was dat dit voordeel daarmede in strijd was geweesf, zou hij hier niet gestaan hebben om het ie verdedigen. De Olympiade zal beter aan haar doel be- antwoorden, als de Regeering helpt ze te lei- den dan dat de regeering alle hulp afwijst. Spr. was voWstander van Zondagsrust en -heiliging. De persoonlijke opvatting van een deel der rechterzijde is echter niet practisch uit te voeren. Zondagsrust voor de Olympisehe spelen had spr. alleen gewenscht omdat anders te veel personen in dienst zouden zijn voor die Spelen, o.a. bij spoorwegen, booten, enz Voor clandestiene spelen vreesde hij niet, want de Minister houdt de macht in handen met zijn subsidie. Spr. heeft volkomen waarborg van de heeren van het Olympisch Comite. Minister Colijn gaf zijn steun aan dit voorstel gegeven omdat hij er van overtuigd was dat het geld voor dit doel grootendeels niet noodig zal zijn. Aldus sprak die Minis ter in de Eerste Karnes. Amsterdam geeft vier ton, N.-Hclland een ton. particulieren vijf ton. Er komen ontvangsten, recettes die gecon- trcleerd warden door 'n regeeringsccmmissa- tis die geen salaris krijgt. De heer B r a a t (pl.-partij.) Pan kost ie nog meer. De Minister Dat meet u dan maar eens bewijzen. Van de wins: krijgt het Rijk de liclft- Te Parijs was de bate 1.900.000 franc. Zweden geeft 1 miliioen kronen, Belgie i millioen franc a lends perdu. In Zweden is de loterij gehoudew en wcr- deu twee extra trrkkiugen toegestaau. (Ge- roep: Brrr!). Nederland is het eerste land dat niet a fonds perdu geeft, maar een deel der winst terugkrijgt. Het is dus onbegrijpelijk dat men hier fi- nancieel bezwaren maakt. Wij zijn wel elders ontvangen, maar nu wij aan de beurt zijn van het gastheerschap, nu zouden wij passen Spr. Icon zich niet voor- stellen dat de Kamer dit wil. De gezant te Rome heeft de belangen van Nederland bepleit, op verzoek der regeering, bij het International Comite, om te zorgen dat Nederland de spelen hier kreeg. Er waren kapers op de kust en de regeering mocht dit niet toelaten. Het geldt hier een zaak van internationale courteoisie, om niet te zeggen van internatio nale verplichting. Principieel, uit Christelijk oogpunt, is dit voorstel niet te veroordeelen. Een Olympiade onder regeeringsleiding, waarborgt een goeden gang van zaken daar- van. Er is slechts een klein financieel risico te duchten. De internationale verhoudingen, die in de laatste weken weer iets mindeT goed zijn, zul- len door de Olympiade stellig in goeden zin bevorderd wordenIn het oude Griekenland mocht tijdens de Olympisehe Spelen geen oor- log worden gevoerd. Hetzelfde cachet van vre- de moge onze Olympiade hebben De heer B a k k e r (C. H.) motiveerde zijn stem. Erkennend dat deze Spelen wel eenig belang hebben, achtte hij met het oog op den toestand van's lands financien, een bijclrage uit de schatkist niet gerechtvaardigd. De aard en het karakter der Olympiade achtte hij in strijd met het christelijk karakter van ons volic. Eerbiedigend het standpunt der regee ring, kunnen hij en eenige zijner vrienden hun stem niet aan het voorstel geven. De heer Kersten (St. Ger. Partij) legde wederom zijn geloofsbelijdenis af om te be- toogen dat de Olympisehe Spelen daardoor veroordeeld zijn De heer Visscher (A. R.) erkende dat zijn fractie op dit punt in conflict is met den heer Colijn. Verder verdedigde hij zijn theo- logische opvattingen, waarbij hij o. a. op- merkte, dat zelis Calvijn niet onfeilbaar is. Met de enderwijsopvattingen van den minis ter gaat spr. niet altijd mee. Hij kwam op voor de handhaving van het christelijk ele ment in onze samenleving. De heer Snoeck Henkemans (C. H) zou graag de toezegging ontvangen dat alle weddenschappen e. a., die in strijd zijn met de christelijke opvatting, zullen worden ge- \veerd. Ook spr. was tegen het boksen. De heer Bomans (R. K.) zeide, dat als dit voorstel er niet dor gaat, de Olympisehe Spe len toch in Nederland gehouden zullen wor den en dat dan juist op Zondag gespeefd zal worden en alles zal worden gedaan om juist dien dag productief te maken voor de kas. Dat zal dan het gevelg zijn van de oppositie tegen dit voorstel. De heer K1 e e r e k o p e r (S. D.) wees er op, dat het Engeslche sportblad „Sporting Life" nu reeds den draak steekt met de hou- ding van Nederland. Het zal een blamage voor ons land zijn als dit voorstel wordt ver- worpen. De heer M a r c h a n t (V. D.) begreep de wijze van financiering nog niet goed- Hij achtte het niet goed te beginnen met alle kos- ten vooraf te garandeeren De post moet het karakter hebben van een garantie tot een maximum, die a(s memoriepost wordt uitge- trokken. In cle tweede plaats vroeg hij, of het N. O. C. geen prcmieleening lean aangaan. Voorts wilde hij de garantie afhankelijk maken van de garantie die particulieren ge ven. Met deze drie middelen zal de zaak te red den zijn en hij vroeg den Minister zich met deze opvatling te vereenigen. De heer S c h a p e r (S. D.) betreurde het, dat na de sobere klceke rede van den Minister een eenvoudig man als de heer Bakker opstaat om een verklaring af te leggen, die al is op- gesteld voor de Minister sprak. Het blijkt dus dat men zicii niet wil lafen overtuigen. Spr. verdedigde nog eens zijn bewering over de spelen in vroeger tijden, o, a. door te wijzen op de gedachte van Vader Cats en de illustraties van zijn werken. De heer Boon (eV. B-) verdedigde nog eens zijn mciie. Hij wiide niet dat die motie het ontwerp in gevaar bracht, maar hij zief dat gevaar nog niet. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) Ik heb het duidelijk gezegd, dat ik het wel zie. De heer Boon (V. B.) trok dan zijn motie in. De Minister herhaalde dat op Zon dag geen enkele uitvoering in het Stadion ge geven zou worden. Op iie^cienkbeeld-Mar- chant, cm den post tct memoriepost te ma ken, had spr. geen bezwaar in te gaan. Voor 192S wcrdt dan geen cent beschikbaar ge steld en zal het N. O. C. zeif geld moeteri opnemen om te financieren tot 1928. Met grooten nadruk verzoeht de Minister de Kamer dit ontwerp aan te nemen. De heer Van V u u r e n (R.-K.) zag geen verschil in de wijziging der omschrij- ving en blcef dus# tegen. De heer Dr'cssel h u y s (V.-B.) be greep dus dat de post later nog moest worden gcedgekeurd. Het wetsontwerp werd verworpen met 46 tegen 36 sknuren Linkerzijde: Vrijlieidsbond voor, vrijzinnig- democraten voor; sociaal-democraten voor; communisten tegen; Plattelanders tegen. Rechterzijde: Katholieken, tegen, behalve van Dijk en Bomans; antinrevolutionairen al ien tegen; Christelijk-Historischen voor, be halve Weitkamp, Krijger, Til anus, Lovinck, Bakker; Staatk. Gereformeerde partij, tegen. De vergadering werd verdaagd tot heden een uur. Buitenland. HERVATTING VAN DEN BURGEROOR- LOG IN CHINA? Naar wordt gemeld is een hervatting der vijandelijkheden tusschen Tsjang Tso Lin, die Oost-China van Moekden tot Shanghai be- heerscht, en den Qiristen-generaal Feng Yce Asiang elk oogenblik te verwachten. Beter ware alien en het werk te stellen tot bestrijding van den hongersoood. WEER EEN REGEERINGSCRISIS IN PRUISEN? In Pruisische parlementskringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de be- slissing, welke zou vallen in zake het kabinet- Braun, zal worden uitgesteld. Men oppert daarbij de mogelijkheid, dat Braun zal aftre- den, ten einde de vorming van een Volks- gemeinschaft mogelijk te maken, en dan door Marx zal worden vervangen. HONGERSNOOD IN CHINA. Uit de provincie Kweitsjoe wordt ernstige hongersnood gemeld. De bevolking verkoopt haar kinderen voor rijst. Katholieke priesters maken melding van gevallen van kannibalis- me. GROOTE UITSLUITING IN SILEZIe. Gistermorgen is in het gebied van den bond der Silezische hout-industrie de uitsluiting van het geheele personeel van 7000 arbeiders van alle, circa 400 bedrijven, afgekondigd. DE KABINETSCRISIS IN BELGIe De liberate senatoren hebben gisteren ver- gaderd en beslist, dat er geen aanleiding was zich te verzetten tegen de vorming vac eeq ministerie, geleid door een man van rechtS. Hun verzet ging alleen tegen de persoon van den heer de Broqueville. De leden van de kathO'lieke Unie waren in hunne vergadering van gister eenstemining van oordeel, dat de rechterzijde een aaneengt- sloten blok moet blijven vormen en moet af- wachten, hoe het koninklijk prerogatief zal worden uitgeoefend waar het betreft de keuze van een man der rechterzijde, die zal worden geroepen tot de poging, een ministerie te vormen. De vergadering heeft voorts besloten, dat de rechterzijde, gezien het in gebreke blijven der beide andere partijen, den moed moet hebben de op haar rustende verantwoorde- lijkheid te dragen en het land niet zonder re geering te laten. DE MOORD OP DEN SIRDAR. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Chamberlain decide gister in het La- gerhuis mede, dat de bocte van millioen, die Egypte wegens den moord op den Sirdar heeft moetcn betalen, niet is aangewend ten fyate van de gezinoen der Britsche scldaten, welke bij de beteugeling van den opstand dienst hebben gedaan, maar voor liefdadige doeleinden in den Soedan. De negen personen, die van den moord op den Sirdar worden beschuldigd, zullen den 12en Mei voor het Assisenhof tyechtstaan. DE A ANSI. AG OP DE KATHEDRAAL. In het proces tegen de daders van den aansiag op de kathedraal te Sofia is het ge- tuigenverhoor geeindigd. Heden houdt "de vertegenwoordiger van het O. M. zijn requisi- toir, waarna de pleidooien beginnen. De uitspraak wordt morgen of Zaterdag verwacht. DE STRIJD DER FRANSCHEN IN MAROKKO. Naar de „Times" uit Tanger meldt, ma ken de Fransche troepen ten noorden van Fez vorderingen tegen dt Riffs. De Fransche troepen werden in de bewegingen belemmerd door de overstrooming der rivieren. De wa- terstand is thans gedaald. DE BESTRIJDING DER WERKLOOS- HEID IN ENGELAND. De Engelsche vakvereenigingen en de La- bourparty hebben definitief een- afwijzende houaing aangenomen ten aanzien van het plan van sir Alfred Mond, ter bestrijding der werkloosheid. Deze wil de werkloosheidson- dersteuningen uitbctalen aan de ondernemers, die njeuw personeel aannemen. Volgens de vakvereenigingen stemt een dergelijk gebtuik der gelcen niet overeen met de eigenlijke bedoeliug der werkloosheids- vcrzekering. Voorts vreest men, dat op deze wijze een tendenz tot loonsverlaging zal in- treden. DE ENGELSCHE HUURWETTEN In het Lagerhuis is een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp-huurwet. Het Labour-voorstel, de wet tot 1930 inplaats van tot 1927 van kracht te doen zijn, werd verworpen. DE TERUGKEER VAN TROTZKI. I let bericht over de vorming van een direc- toire, een Raad van Vier, welke uit Trotzki, Stalin, Kamencf en Zinowjef zou bestaan, wcrdt door Moskou tegengesproken. Trotzki kcert gewooH na herstel van zijn gezondhrid te Moskou terug en liervat daar zijn werk. DE DRANKBESTRIJDING IN DE VEREENIGDE STATEN. Met aanvang van gisteren heeft de regee ring een krachtige campagne aangekondigd tegen de dranksmokkelschepen op de Arneri- kaansche kust. Van nu af aan zal n.l. gebruik worden gemaakt van snelle jagers, van ka- nonnen voorzien en met een gewapende be- manning, ten einde op deze wijze het leven onder de kust voor de smokkelaars onmogelijk te maken Het personeel heeft orders ontvangen alle overtreders te arresteeren en zoo noodig hun schepen tot zinken te brengen. Deze drankja- gers staan in voortdurend draadloos contact met den douanepost, waaronder zij ressortee- ren. Op deze wijze lioopt men de smokkelvloot voor 1 Juni a s. te doen verdwijnen. Captain Jacobs, de organisator van dezen drankoor- log, heeft op het oogenblik vijf kotters, zes pa- troui'levaartuigen en twaalf jagers tot zijn beschikking. Het Federate Hof van Appel te New York heeft een beslissing genomen, welke zoowel voor de drankbestrijding als voor de Ameri- kaansche constiiutioneele opvattingen van be lang is. Het Hof verklaarde namelijk, dat staats- en gemeentelijke ambtenaren. in tegen- stelling tot federate ambtenaren, wien het door de Grondwet uitdrukkelijk verboden is, wel het recht hebben zonder speciale opdracht een huis bi'nnen te gaan teneinde naar verbo den drank te zoeken. De „drogen" verheugen zich natuurlijk over deze beslissing en verwachten er schoone resultaten van. De „natten" meenen, dat de beslissing in strijd is met de constitutie en en verwachten dat het Hooggerechtshof haar casseeren zal. DE ONAFHANKELIJKHEIDSACTIE OP DE PHILIPPIJNEN. Naar de „Times" uit Manilla seint, ver klaarde op een conferentie van Philippijn sche revolutionnairen generaal Aguinalao, dat de agitatie voor onafhankelijkheid op dit oogenblik ongewenscht is en spoorde hij aan, den Amerikaanschen gouverneur-generaal Wood te steunen. Deze verklaring wordt van groote poliiieke beteekenis geacht, omdat ge neraal Aquinaldo een groot aazien geniet EEN MOORDZAAK IN HONGARIJE. Naar aanleiding van den aansiag te Cson- grad, anderhalf jaar geleden, zijn verschei- dene „ontwakende Hcngaren" in hechtenis genomen. die zich voor den rechter te ver- antwoorden hadden wegens dien aansiag, een drietal moorden en 25 pogingen tot moord De beklaagden zijn zoowel in eerste als in tweedt instantie vrijgesproken, daar de recht. bank aannam, dat de bekentenissen, die zij bij hun arrestatie hebben afgelcgd, door ge- weld en mishandeling waren ofgedwongen, wat bij de behandeling voor het Hof nog na- der bevestigd schijnt te zijn. Het O. M. heeft zich bij het vonuis neergelegd, doch de zaak kemt toch nog voor de koninklijke curie, daar de betrekkingen der vermoorden en gewon- den, die zich civiele partij hadden gesteld, cassatie hebben aangeteekend. EEN JACHT OP AUTOBAND1ETEN. Uit Lonclen wordt gemeld, dat er Dinsdag nacht een auto, waarin vijf mannen gezeten waren, een politiebureau te Londen passeerde. Daar de dienstdoende beainbten de inzitten- den herkenaen als autobandieten, reden zij hen achterna in een particuliere auto van een mspecteur. Een wilde jacht had plaats, waar bij de vluchtelingen telkens werden ingehaald, zonder dat men er echter in kon slagen de hand op lien te leggen. Eindelijk reed de ach tervolgde auto in de duisternis tegen een hin dernis, waarbij twee der inzittenden werden gedood, de drie anderen ontkwamen, doch werden Woensdagmiddag gearresteerd. GROOTE BRAND TE FRANKORT Te Frankfort ontstond Dinsdagnacht eep groote brand, die zoo snel om zich heen greep, dat de bewoners van de bovenste ver- dieping van het in brand gevlogen perceel in levensgevaar verkeerden. De brandweer moest zich aanvankeiijk beperken tot het redden van de bedreigde bewoners, wat ge- schiedde door middel van twee Magirus-lad- ders en springzeilen. Daarbij werden twee personen zwaar en 13 andere licht gewond. Allen moesten in het ziekenhuis worden opge- nonien. De brand moet het gevolg zijn van onvoorzichtigheid. GEVAARLIJKE GYMNASIASTEN TE WILNA. Op het Pcolsch jongens-gymnasium te Wilna zijn drie leerlingen van de hoogste klase, die niet tot een examen toegelaten wa ren, een lokaal binnengedrongen, waar een examencommissie bijeen was. Zij losten revol- verschcten en verwendden den directeur licht en een leeraar ernstig.Een der drie trachtfe cok nog een bem te wcrpen, die echter uit zijn Hand gleed en hem zelf en twee zijner mede- leerlingen ter plaatse docdae en 10 andere jongens zwaar verwendde. Er heerscht groote opschudding in de stad. KORTE BERICHTEN. Naar uit Salamanca (Spanje) gemeld wordt, is aldaar tijdens het cpdVagen van de Hoogmis in de dorpskerk het koor ingestort, waarbij twee personen gedood en verschillen- den ernstig gewond werd Caillaux zal a.s. Zaterdag zijn finan cieele plannen aan de regeering mededeelen en op 12 Mei zal Caillaux voor de financieele Kamercommissie dc groote lijnen van ziiu plannen uiteenzctten. Volgens een bericht uit Praag zal al daar eind Juni een door de Commissie van Herstel bijeengeroepen conferentie van alle successiestaten worden gehouden, om te be- raadslagen over de staatsschulden der voor- malige Oostenriiksch-Hongaarschc monarcie. Havas melclt, dat lord Crewe, de Engel sche gezant te Parijs, aan een feestmaal van de Engelsch-Fransche vereeniging verklaard heeft, dat het eend waasheid is te zeggen, dat Frankrijk militaristisch gezind is. Bij een ruzie onder gekleured zeelieden te Newport is een barbier gedood, terwijl A|; zeven werden gearresteerd. De staking in de bouwvakken te Ham burg drie weken heeft geduurd, is geeindigd Het werk wordt heden liervat. Ten einde criminaliteit doeltreffender te strijden heeft de Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken een ontwerp van wet ingediend tot instelling van een speciale cri- mineele politic. De autoriteiten te Parijs hebben he! houden van straatprocessies op Zondag a.s (Jeanne d'Arc-dag) verboden. Onder de Engelsche Lagerhuisleden worden op het oogenblik besprekingen ge voerd over een verkorting van den spreektijd tot 10 minuten, opdat ieder meer gejegenheid zal hebben gedurende een zitting het woord te voeren. Deze eventueele beperking zou gc heel vrijwillig zijn. Volgens een bericht uit Rome zou Mus solini, na het aftreden van den minister van Marine ook diens portfeuille onder zijn be rusting nemen, zoodat dan de geheele defen- sie in een hand zou zijn. Over het algemeen heeft het an twerp- pensioenwet, dat aan het Engelsche Lager huis is voorgelegd, een goede pers. 't Is eigenlijk alleen de Daily Herold die critiek levert. Dit blad protesteert tegen den grondslag der regeling van de bijdragen, omdat het de utikeeringen, te laag acht. Het schijnt, dat er bij de telling der stemmen na de Belgische verkiezingen in de distdicten Brussel en Luik vergissingen zijn begaan. De katholieken zullen een zetel meer moeten bezetten, zoodat de verdeeling wordt: kath. 79, socialisten 78. LETTERKUND1GEN IN RUSLAND ZWAAR BELAST. In de „Prawda" klaagt de schrijver Weresa- jef over de hooge belastingen, die de letter- kundigen in sovjet-Rusland hebben te beta len. Als behoorende tot de categoric „beoefc- naars van vrije beroepen" moet een literate; een patent voor de uitoefening van zijn bc- roep hebben en de uitgave voor de verkrijging van dit patent is een heei kwade post op zijn budget. Voor zich heeft Weresajef een patent, dat elk half jaar vernieuwd moet worden, het geen hem telkens 32 roebel kost. Maar dit is een betrekkelijk gunstig geval. Weresajef heeft cen literators-patent gezien (ook voor een halt jaar), dat met verschillende bijkomende rech- ten 424 rcebel kost. De schrijver meent, dat een dergelijke pa- tent-fcelasting, door schrijvers te betalen, in de geschiedenis der letterkunde eenig is! EEN NEDERLANDSCHE SULTANE? Lady Sholto Douglas, een Nederlandsche van geboorte (haar meisjesnaam is Mossel- mans), die in October 1924 een decreet tot nie- tigverkiaring van haar huwelijk verkreeg, is nu vrij om te trouwen met prins Burhan-ed- Din, zoon en erfgenaam van den ex-Sultan Abdoel Iiarnid van Turkije. •Gisteren werd haar „decree nisi" bekrachtgd door het Divor ce Court, nadat de wcttelijke tormijn van zes maanden verstreken was. Lady Douglas' engagement met den Turk- sclien prins werd een maand geleden aange kondigd. Volgens de „Daily Express" heeft zij verklaard: „dat zijn engagement met ver- scheidene Amerikaansche vrouwen bij ge- ruchte was gemeld, en dat sommige van deze dames nu woedend zouden zijn." Lady Dou glas had er aan toegevoegd: ,,Dc prins ver wacht dat hij binnen drie of vier jaar Sultan van Turkije zal worden." De „Daiiy Express" herinnert er aan, dat Lady Douglas veel geld heeft geerfd van haar grootvader 'George Dorrepaaf, een van de „merchant princes" van Nederiaudsch-Jndie, en van haar tante, mevrouw Thurkow. Vol gens de ..Express" liet de heer Dorrepaal acht millioen pond en mevrouw Thurkow vijf mii- iioen pond na! RAISOEL! NU WERKELIJK GESTORVEN? Naar de „Times" uit Tanger seint, hebben de leden van Raisoeli's familie mededeeling van zijn dood te Adjir ontvangen. De fami lie kwam echter niet te weten wanneer hij stierf. Dat blijkt echter omstraeks twee weken geleden te zijn geschied. Ert er wordt dit maal niet aan getwijfeld, dat de vermaarde Moorsche bandiet van het tooneel is verdwe- nen. EEN OUDE STAD GEVONDEN. Men meent cen verdronken Phoenicische stad or.tdekt te hebben in de nabijheid van't „eiland der Lotusbloemeters" of Jerba (Tu nis), zooals het thans heet. Sir Denison Rcas, directeur van de school voor Oostersche stu- dien, heeft bij zijn terugkeer uit Noord-Afriia hierover het een en ander medegedeeld. Hoe- wel hij de ontdekking niet persoonlijk heeft kunnen controleeren, bestaat er voor hem geen reden haar te betwijfelen. Een Fransch ambtenaar in Tunis, decide de heer Denison: mede, beschreef mij de ont dekking Aiabieren van de kust, die naar MAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1