DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Fiat AuMiBlen ntorrijielen Garage A.DAH ft Co. De plannen van Alcmaria V.V.V. uit vottrraad leverbaar. No. 109 m tmmm itsteaf a* 3 Fa3«t Honderd zeren en fwintigste Jaargain 1925. Abonnementsprijs bij vooniitbetaling per 3 maamlen fa.-, fr. per post tgM. Iicwijsn. 5 ct. Advdltentiepr. 25 ct. p. rcgel, grooterc letters paar plaatsruimte Brieyen franco NX Boek- on Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Toordam C9, Tel. Administr. No. 3. Be,lactic No. 33. P Buitenland SGHAEL0O. - TEL. 490. Staten-Generaal ZATERBAG Directeur: G H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alcmaria V V. V. is de. vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en tot verfraaii'ng van Alkmaar. Zij heeft zich aldus een tweeledige en zeker geen gemakkelijke taak gesteld. Wat de verfraaii'ng onzer stad betreft komt zij minder op den voorgrond en dat is geenszins een bewijsr van mindere activ-iteit, dan wel een gevolg van de omstandigheid, dat het bedrijf van Gemeentewerken en voor- namelijk de dienst der Plantsoenen er nauw- lettend voor zorg dragen, dat Alkmaar als een der fraaiste oude steden van ons vader- land bekend staat. Toch is er tusschen den gemeenlelijken dienst van Plantsoenen en Alcmaria V. V. V. een zekere wisselwerking. Het plantsoenbedrijf zet onze stad in het groen en de bloemen, maakt er een oud-Hol- fandsch schilderijtje in een lijst van ievend groen van en zoo is het Alcmaria V. V V. weer mogelijk op groote schaal reclame te maken en in breeden kring te verkondigen, dat een bezoek aan Alkmaar tot de meest voldoe ning gevende uitstapjes behoort. De Plantsoendienst en Alcmaria V. V. V. hebben beide dit gemeen, dat hun uitgaven ten bate der gemeei^te bij den eersten aanbiik improductief lijken. net zijn uitgaven waarvan niet te voorspel len is welke baten zij in de toekomst zullc-n afwerpen. Maar zeker is het dat zij in alle opzichten weer tot de gemeente terug zullen vloeien De verfraaiing van onze stad doet zeer ve- len haar als definitieve woonplaats kiezen en de uitgaven die Alcmaria V V. V. zich ten bate van het vreemdelngc^verkeer getroost, zijn oorzaak dat duizenden belangstellenden jaarlijks onze gemeente bezoeken, waarvan voornamelijk onze middensiant! de zegenrijke financieele gevolgen ondervindt. De plannen die Alcmaria V. V. V. tot dus- ver gereed heeft om onze stad tot een uiiddei- punt van publieke belangstelling te maken, zijn dit jaar zeker niet gering te noemen. Gedeeltelijk profiteercnde van de omstan digheid, dat dezen zomer liier ter stede ook het eeuwfeest van ons Kanaal zal herdacht wdrden, heeft Alcmaria V V. tegen dien tijd een Oud-Holandsch marktfeest georgam- seerd, dat, naar zij verwaclit, zeer vele be- langtellenden naar onze gemeente zal doen konten. Wij hebben het bestuur om een nadere uit- eenzetting van zijn piannen gevraagd en zul len hieronder in Iiet kort doen uiikomcn wat het in de eerste week van Juni hier ter stede tot uitvoering hoopt te brcngen. Het Doelenveld, dat het vorige jaar in de G.A.M.I.T-v/eek door een architect reeds in een moderne expositie ruimte was herschapen, zal thans welwiliend door Burg, en Weth. ter beschikking van Alcmaria V V. V. gesteld opnieuw een zoodanige verande- ring ondergaan, dat het geheel onherkenbaar zal worden. Het wordt door de goede zorgen van den heer P. Oudt in een oud-Hoilandsch markt- plein herschapen en van Zaterdag 30 Mei tot en met Zondag 7 Juni zal alles. daar het ka- rakter van den b'oeitijd onzer middeleeuwen dragen Het ijzeren hek in de Lombardsteeg wordt vervangen door een oud-Hollandsche dubbele iorenpoort, een schepping van hout, doek en verf, die toch de illusie van een meesterlijk bouwwerk zal geven. Te midden van het Doelenveld worden een ruime dansvloer en muziektent met een ou- derwetsche lichtkroon gebouwd, die volgens teekeningen van den heer Ooms een artistiek karakter krijgen en op waardige wijze bij de omgeving zullen aanpassen. Het sprebkt vanzelf, dat het veld aan alle zijden een oud-Hollandsche betimmering -za1 krijgen. in den linker-achterhoek wordt de groote wafel- en beignet-kraam van de firma Porton geplaatst, aan de andere zijde wordt een cafe met terras gebouwd, verder komen er een zweefmolen, een nougatkraam, een schiet- en werptent, een melksalon enz. Daartusschen zijn een 28-tal oud-Holland sche gebouwtjes ontworpen, die grootendeels reeds aan verschillende, belanghebbenden te dezer stede verhuurd werden. Een bijzonder attractie zal daarbij het mid- deleeuwsche raadhuis vormen. Daar zetelt een oud-Hollandsche burge- meester met zijn schepenen. Men kan zich hier voor een zeer gering bedrag „officieel" laten trouwen of scheiden, waarvan schrifte- lijke bewijzen worden afgegeven en wij ver- wachten, dat zeer vele Alkmaarders van deze gunstige gelegenheid zullen profiteeren om in het huwelijksbootje te stapperi. Alle standhouders, en trouwens alien die op het terrein eenige functie hebben, zijn verplicht zich in oud-Hollandsche kleeder- dracht te vertoonen en de firma Ridderhof uit Hoorn is steeds ter levering van diverse '•ostuums on het marktplein aanwezig. „marktofficieel geopend en zal daarna el- ken middag en avond voor het publiek tegen gering entree toegankelijk gesteld worden. De lcleine kapel van Noord-Scharwoude zal alle feestdagen haar beste beentje voor- zetten en bovendien zijn er diverse attracties in voorbereiding. Wij hoorden reeds van een maskeradefeest, van een poppenkast voor de kleiptjes, van een cabaret, van -circus-acrobaten en aller- hande kunstverrichtingen die de belangstel ling der bezoekers zullen trekken. Het bestuiw van Alcmaria V. V. V. hoopt er profijt van te trekken dat in het begin van de week zich vele belangstellenden voor de kanaalherdenking in Alkmaar zullen bevin- den en heeft goede hoop, dat de prijsuitrei- king voor den zeilwedstrijd 'savonds op het Doelenveld zal kunnen plaats vinden. Uit den geheelen opzet blijkt wel, dat Alc maria moeite noch kosten zal sparen om dui zenden uit alle streken van ons gewest in de eerste Juni-week ter feestviering naar Alk maar te doen komen. Van de verdere plannen van Alcmaria V. V. V. voor dezen zomer willen wij in het kort nog even die vermelden welke binnen enkele dagen op het punt staa'n verwezenlijk te worden. Motorraces zullen dit jaar slechts een of tweeraaal plaats vinden en het is te verwach- ten dat de belangstelling daarvoor dan ook bijzonder groot zal zijn. Morgenmiddag wordt op het gemeentelijk Sportpark de eerste race gehouden, waarin een twintigtal deelnemers, de meest beken- den onder de amateurs, hun krachten zullen meten. Rijders als Hamersfeld, Burlage, Stuiven- berg en anderen zullen dan uitkomen en ver- schillende fraaie medailles zijn daarvoor be- schikbaar gesteld. De heeren Rijkse, Sijes en Gude uit Den Haag hebben een gouden medaille uitge- loofd, eerstgenoemde nog een zilveren me daille en ook Burg, en Weth. van Alkmaar stelden twee groote zilveren medailles met het stadswapen gesierd ter beschikking van de winners. Werkt het weer wat meeen het ziet er op het oogenblik wel naar uit of het een beetje zomer zal worden dan zullen onge- twijfeld duizenden morgen van de gelegen heid profiteeren de beste onzer Nederland- sche rijders in actie te zien. TROTS'KTS POLITlEK HERSTEL. In Moskou wordt gefluisterd, dat, toen 1 rotszki eenige dagen geleden het voornemen tc kennen gaf, naar Moskou terug te keeien, hetzij dan met of zonder toestemming van het driemanschap, hij wist, dat Kamenef, Zi- nowjef en Stalin het te zijnen opzichte oneens waren. De laatste, in tegenstelling met zijn twee collega's, zou nl. voor de terugroeping van den gewezen volkscommissaris voor Oor- log zijn geweest. Zijn terugkeer is, volgens den dipoknatie- ken medewerker van de „Daily Telegraph", nog vergemakkelijkt door het feit, dat de drie dictators zoo weinig invloed op en dus vertrouwen in het roode leger hebben, het leger, dat juist zoo na tot Trotski staat. Zelfs op het garnizoen van Moskou, dat toch gerekend wordt uit keurtroepen te be- staan, kunnen zij niet bouwen. Doch den doorslag heeft wel gegeven, aat men voor de nieuwe economische politiek, die de tneerderheid der volkscommissarissen thans voorstaat, iemand noodig had met or- ganisatorische gaven, gelijik Trotski slechts schijnt te bezitten. Tsjitsjerin was een groote steu-n voor Sta lin bij zijn campagne ten behoeve van den grooten balling. Eenigen tijd geleden was hij zelfs bereid zijn plaats aan buitenl. zaken voor Trotski te geven, mits dan zijn lang ge- koesterde wensch vervuld zou worden en hij Is sovjet-gezant naar Washington zou gaan. Doch dit was in den tijd, dat Moskou nog illusies koesterde betreffende een erkenning door de Vereenigde Staten, een verwdchting, welke aangewakkerd werd door senator Bo rah, doch grondig vernietigd door de ondub- belzinnige verklaringen van het mtte Huis en minister Kellog. Men verwacht thans vrij algemeen, te.Mos kou, dat het driemanschap een regeerings- organisatie zal voorbereiden, waarin, behal- ve Trotski, Rykof, Kalinin, Stalin en Pro- badsjenski de leidende figuren zullen zijn In verband met Trotzki's terugkeer te Moskou verklaarde de Russische gevolmach- tigde te Londen, Rakofski, in een onderhoud met de Daily Express", dat hij niet kon zeg- gen, aan het hoofd van welk departemcnt Trotzki zou komen. Het is echter zeker, volgens Ralofski1 dat Trotzki een functie zal krijgen, waar zijn groote organisatie-talenten tot hun recht kun nen komen en nuttig worden aangewrend. Zeer waarschijnlijk zal dit een functie op economisch gebied zijn Zaterdagsmorgens om 10 uur wordt de De volgende week, Zondag 17 Mei, wor den op het gemeentelijk Sportpark wieler- wedstrijden gehouden waarvan Alcmaria V. V. V. eigenlijk de geestelijke moeder is ge weest. Eenige van haar bestuursleden hebben daartoe hun medewerking verleend en onge- twijfeld zullen cck deze wedstrijden de voile publieke belangstelling trekken. De Nederlandsche Wielerbond heeft de grasbaan gekeurd en in prima conditie be- vonden. Vijftig tot zestig amateurs en nieuwelin- gen zullen hier uitkomen en men heeft den strijd zoo span'nend mogelijk gemaakt door achtervolgingswcdstrijden, afvalwedstrijden en uithoudingsritten te organiseeren. Uit alles blijkt w?l, dat het bestuur van Alcmaria V. V. V. doet wat het kan om in breeden kring belangstelling voor onze ge meente te wekken. De duizenden die als gevolg van de door haar georganiseerde attracties naar Alkmaar komen, zullen over het geheele land weer propagandisten voor eefi bezoek aan onze ge meente worden en zoo zal Alkmaar in den concurrentiestrijd der steden meer en meer een inarkante plaats kunnen innemen. Haar gestadige groei en de snelle aanwas der bevolking in de laatste jaren zijn het bes te bewijs van haar levenskracht en alles wijst er op, dat dit centrum van een welvarend plattelandsgebied in de naaste toekomst een stad van erkende beteekenis zal worden. DE FRANSCHE OPERATIES IN MAROKKO. De Parijsche bladen constateeren, dat de operaties in Marokko nog lang niet afgeloo- pen zijn,-met name in het centrum, waar de vijand krachfig tegenstand biedt. Het groote offensief van Abd-el-Krim is echter gebroken en de toestand gestabiliseerd. De „Petit Parisien" merkt op, dat de tak- tiek der Riffi geheel afwijkt van de gewo-ne s'trijdmethodes der inboorlingen, en het blad zou dan ook niet verbaasd zijn, als er buiten- landsche officieren, met name Duitsohe, bij hen zijn. Natuurlijk verdenkt men direct weer de Duitschers. De correspondent van het blad te Rabat wijst er op, dat de pogingen der rebel len, welke den opmarsch naar Fez ten doel had- den, volkomen mislukt zijn. De „Matin'' weet eveneens mede te deelen, dat Abd-el-Krim tegen de Fransche zone zijn „moderne" troepen laneeert, met het doel de spoorlijn Fez-Taza af te snijden. Met den steun, welke de Franschen uit Algiers krijgen, is echter eenige verrassing uitgesloten en zul len de vrijmakings opera ties zich methodisch ontwiikelen. MALAISE IN DE ENGELSCHE KOLENINDUSTRIE. In het Lagerhuis verklaarde minister La nefox in antwoord op een vraag, dat 276 ko lenmijnen in Engeland, welke in normale om standigheden 55.3C0 loonarbeiders in dienst hebben, sinds November het bedrijf hebben stopgezet, en dat niet weer hervai hebben In denzelfden tijd zijn 90 mijnen met 10 600 man geopend of heropend. TEGEN DEN DRANKSMOKKEL IN AMERIKA. Volgens een nieuwe bepaling zullen alien, die aan de autoriteiten mededeelingen ver- schaffen over sterkedrank-smokke'l-affaires, welke tot arrestatie en veroordeeling der over- treders leiden, 25 pet. van de opgelegde boe- ten ontvangen en van het geld, dat de ver- koop der in beslag genomen smokkelschepen opbrengt. Deze maatregelen zijn een uitvloeisel van het jongste besluit der regeering tot dras- tisch optreden tegen de kustsmokkelaars. Of zij steeds zullen blijken goede middelen te zijn tot bestrijding van den drank, zal de tijcl moeten leeren. Te betwijfelen is het wel. Vier nieuwe dranksmokkelschepen, waar- onder een Duitsch schip uit Hamburg, wer den Donderdag toen zij voor anker wilden gaan. verrast door de komst van acht pa- trouillevaartuigen, welke elke verbinding met de kust onmogelijk maakte. EEN VERDWENEN ZWITSERSCH DORP. Volgens de Zwitsersche bladen is een dorp zichtbaar geworden, dat bijna 300 jaar lang overstroomd is geweest. In 1642 had een aardverschuiving plaats van de Monte Poz- zoli. Door deze lawine verdwenen 42 huizen van het doarp Antrona-Piana met alle bewo- ners en hun vee, terwijl op de plaats waar het dorp had gestaan een meer werd ge- vorm. Door den lagen stand van dit meer, dat zich bij Domodossola bevindt, zijn deze oude huisjes weer aan de oppervlakte ver- schenen en de toestand zou dus thans weer preeies zoo zijn, as! hij drie eeuwen geleden, voor de aardverschuiving was. Een en auder is een gevolg van cfe groote droogte, die reeds maandenlang in Zwitser- land heerscht. Hierdoor is het water in de meren vaak zoo laag, dat de diensten der stoombooten stopgezet moesten worden. OVERTREDING DER AMERIKAAN- SCHE IMMIGRATIE-WET. Het Bureau der Immigratie der Vereenig de Staten te Montreal deelt mede, dat een vliegtuig is gebruikt voor het smokkelen van vreemdelingen van Montreal naar New York. DE TERUGGEVONDEN OUDE STAD Aan de kust van Tripoli, Noord-Afrika, is men bezig een stad op te graven, die 1200 jaar otider het zand begraven is geweest en die gesticht was door de Phoeniciers van Si- don, die Rome een van zijn grootste keizers gavenSeptimus Severus. (Gister maakten wij melding van een ,,gevonden" oude PhcenisclK- stad, die eertijds verdronken zou zijn. De nn bedoelde zal wrel dezelfde zijn). In de „Dai'v Mail" vertelt luitenant-kolonel Casseriey van de gedane vondsten. Reeds zijn aan het licht gekomen de murey van het paleis van Septimus Severus, de bu den die kunnen wedijveren met die van het oude Rome, twee straten en een' deel van een triomfboog. Het paleis, gebouwd van groote blokken steen uit de naburige heuvels, nam een groote ruimte in besiag. Een hooge poort met bogen is opgedolven, en muren van dertig voet hoog- te komen te voorschijn. Marmeren kolommen, mooi bewerkt, som- mige rond met artistieke kapiteelen, andere rechthoekig, met bloemen. dieren of menschen er in uitgebeeld, zijn zichtbaar geworden Op een er van staat in duidelijke letters: „Impe- rator Caesar Lucius Septimiu", daar is de steen afgebroken. De baden zijn bijna bloot gelegd. Men ziet er een groote zaal met muren van veertig voet hoog, een warme-lucht-kamer, zwembaden met witte beelden en mooie kolommen van wit en gekleurd marmer. Om het overblijfsel van den triomfboog lig- gen gegroefde pilaren en prachtig bewerkte marmeren bas-reliefs. Van de basis af loopt een geplaveide slraat, die thans wordt vrij- gemaakt. Bij de zee zijn nog de steenen hoofden waaraan de Romeinsche galeien in de.haven werden vastgelegd. Maar het meest van belang zijn de prach- tige beelden die zijn gevonden een heldhaf- tige-Mars, vol majesteit; een Aesculaap en vele andere. 't Mooist van alle is een Venus, bijna in dezelfde houding als die van Milo. Er ontbreken verschillende vingers aan en de voeten zijn er afgebroken, hoewel men ze te rug heeft gevonden; maar het liefelijk gelaat en het bevallige lichaam zijn wit en onge- schondeu, en het beeld kan worden gerekend tot de grootste kunstwerken ter wereld. FlCMPROJECTIES BIJ DAG LICHT. Voor vertegenwoordigers der pers is gister te Boedapest een demon- stratie gegeven van de uitvinding van den Hengaarschen beambte Julius Hor- vath, waardtor het mogelijk wordt, films ook bij daglicht te projecteeren. De oplossing van dit prcbieem bestaat daarin, dat de pro- jecteering niet geschiedt op een atuk linnen, maar cp een uit gekleurde dwarsstrepen be- staand, zich op twee cylinders voortbewegend cneindig vlak. Op deze wijze gepojecteerde beelden zijn bij daglicht veel krachtiger dan de gewone prejecties in een donkere ruimte. AMUNDSEN'S NOORDPOOLTOCHT. Uit Oslo wordt aan de „Deutsche Zeitung" gemeld, dat de beide expeditie-schepen van Amundsen, de „Farm" en de „Hobby", Dins- dagavond tegen zes uur het anker hebben gelicht en den tocht naar de Noordpool heb ben aangevangen. Men hoopt aan den rand van het pakijs voor de beide vliegtuigen een geschikte startplaats te vinden. In het eerste vliegtuig, dat bestuurd wordt door iuitenan: Larssen, zullen Amundsen en de mecanicien Veuch plaats nemen. Het andere vliegtuig wordt bestuurd door den luitenant Dietrich- son en heeft Ellsworth en Omsal als passa- giers. De passagiers nemen slechts het alier- noodzakelijkste mede. Ieder vliegtuig is voor- zien van een tent, rookbommen, pijlen, ijsan- kers en wapens ter verdediging tegen ijsberen, en natuurlijk ook een film-camera- De verbin ding tusschen de beide vliegtuigen zal tijdens de vlucht worden bewaard door signalen; zij zullen op ongeveer 1000 meter hoogte naast elkaar vliegen. De vliegtocht naar de Noordpool zal ver moedelijk beginnen op Thames-eiland op de Noordwestelijke kust van Spitsbergen. DE POLITIEKE S1TUATIE IN PRUISEN. Gister is dan de Pruisische Landdag bijeen gekomen, in welke zitting, naar men weet, de motie van wantrouwen in het kabinet-Braun behandeld moest worden. Gistermiddag wa- ren de besprekingen over de door de fracties aan te nemen houding nog niet geheel afgeloo- pen, waarom de vergadering verdaagd werd tot 5 uur. Vooral de Duitsche Volkspartij, die vier maanden geleden de schuld van alle el- lende werd door uit de groote coalitie weg te loopen, ioontie berouw en deed voortdurend nieuwe vcorstellen voor een compromis. Men kon echter door cen afwijzende houding van de Duitsch-nationalen niet tot een „volksge- meenschap" komen, gelijk men van plan was te vormen. Het kwam dus tot een open veld- slag. die door, het kabinet-Braun gewonnen werd, aangezien het bij de stemming over de motie van wantrouwen der Duitsch-nationalen met zes stemmen in de meerderheid bleefr Een van' de communisten had zich van zijn fractie afgescheiden, terwijl rechts eenige af- gcvaardigden ziek waren. Door deze onverwachte overwinning is nu eindelijk de toestand overzichtelijk gevvorden. De Duitsch-nationalen hebben door de ver- kiezing van Hindenburg het presidentschap in handen; de strijd in Pruisen, het tweedc en misschien nog belangrijker doel. hebben zij echter niet bereikt. De Duitsche Volkspartij zal naar men verwacht nu nog wel haar po gingen voortzetten om toch weer langzamer- hand door de groote coalitie in het regec- ringsschuitje te komen. De voldoening aan de linkerzijde is natuur lijk zeer groot. Het gevolg van dit einde van de crisis is dat thans Maandag eindelijk de begrooting voor het nieuwe jaar in het Prui- sische parlement zal kunnen worden inge- diend, die door al deze crises meer dan vier maanden is blijven liggen. KORTE BERICHTEN. Volgens een Reuterbericht heeft de on- afhankelijke rechtbank te Angora cen Arme- nier, Manoukian, ter dood veroordeeld, we- gens samenzwering tegen het leven van den Turksehen premier Ismed Pacha, <m tegen andere vooraanstaande personen. Naar de bladen te Rome melden zullen met het oog op de groote voorraden suiker 20 van de 52 raffinaderijen dit jaarr gesloten worden. De Italiaansqhe Senaat heeft het wets- ontwerp tot instelling van een opperbevel der geheele Italiaansche weermacht, leger, vloot en luchtvaart omvattend aangeno- men. De twee mannen, die te Kopeuhagen ge; arresteerd zijn, in verband met de voorgeno- men aanslagen. zijn van' Zweedsche nationa- liteit. ..Sociaal-Demokrate" verneemt, dat het in d^ bedoeling lag een bomaanslag te pie- gen op den premier Stauning. In een Italiaanschen winkel in New- York zijn twee bommen ontploft. Een man werd gedood en vele andere personen werden gewond. Bij een gevecht tusschen blanke en ne- ger-arbeiders op de olievelden nabij Eldora do werd"een persoon gedood en kregen achf arbeiders ernstige verwondingen. De Berlijnsche gemeenteraad lieeft~he' crediet aangenomen voor de instelling van een stedelijk bureau voor het vreemdelingen verkeer. De bevolking van Hannover heeft den vertrekkenden Veldmaarschalk Hindenburg uitgeleide gedaan met een fakkeloptocht wel ke twee uur noodig had om voorbij te trekken. Het rapport van de levensmiddelencom- missie, ingesteld door de Britsche regeering, adviseert tot deo prichting van een levens- middelenraad teneinde een duurzame contro- re op de levensmiddelenprijzen te kunnen uit- oefenen. Geadviseerd wordt dat deze raad nauwkeurig de ontwikkeling zal moeten ga- deslaan betreffende het importeeren van vleesch uit Argentinie. TWEEDE KAMER. Vergadering van gister. Bakkersnachtarbeid. Aan de orde was de voortzetting er behan- deling van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 Iretref- fende den arbeid in broodbakkerijen. Tevens was aan de orde de motie van orde van den heer Staalman c.s. cmtrent de indie- ning van een wetsontwerp betreffende de vrij- heid der bakkerspatroons om te werken in de I eigen werkplaats. Minister A a 1 b e r s e betoogde, dat de bewering, als zouden door het ontwerp de nachtarbeid en de Zondagsarbeid weder wor den ingevoerd, onjuist is. In het concept- tractaat, te behandelen cp de eerstvolgende Arbeids-Conferentie, wordt voorgesteld den bakkersnachtarbeid af te schaffen, met een overgangsuur van vijf uur, hetzelfde uur, dat thans voor ons land als norm wordt voor gesteld. Bovendien is thans reeds voor 85 pel. der gezellen een aanvangsuur van 5 uur mo gelijk. De agitatie tegen het cntwerp is dan cok onwaardig en onwaar. Van afbreken van eigen werk is bij den Mi nister geen sprake. Zich aanpassen aan de omstandigheden is niet afbreken maar op- bouwen. Als de Minister de oogen had ge sloten voor economische noodzakelijkheden zou de storm tegen de Arbeidswet een orkaan zijn geworden, die veel zou ontworteld heb ben van hetgeen thans nog is blijven staan Spr. behandelt achtereenvolgens de bezwa ren, tegen het ontwerp ingebracht, en daarbij eerst de opvatting van den heer Staalman, dat lief ontwerp niet ver genoeg zou gaan ten aanzien van de vrijheid voor de patroons. Hii is ervan overtuigd, dat de groote meerderheid der patroons de onbeperkte vrijheid niet zou. willen, omdat die zou worden een dwang om nachtarbeid te verrichten in verband mei de concurrentie. De beperking der vrijheid van de patroons in het bakkersbcdh'ijf is noo dig om voor de gezellen de afsciaffing van. den nachtarbeid mogelijk te maken. Als de motie-Staalman zou worden aangSomen, zou de minister haar niet uitvoeren. Ten aanzien der opmerking van de heeren Bakker en Oud, dat het ontwerp te ver zou gaan ten opzichte van de vrijheid voor de patroons merkte spr. op, dat in alle bedrijven de patroons de vrijheid hebben om te arbe'ider, als zij willen, en dat in verband daarmede de ALKMAARSUHE I JpZIC— I

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1