Alkmaarsche Gourant De terugkeer tan kiompvoet Maandag 10 Mei. EElllLLElOJV. Prerillciaal Ntaawa Honderd Zeven en Twintigsfe Jaargang, Sp©rt DE MOTORRACES. Een talrijk publiek naar onze schatting een 4000 man volgde gistermiddag de door Alcmaria V. V. V. georganiseerde motorraccs op de baan van het spoVtpark. 't Waren de eerste wedstrijden van deze soort in dit sei- zoen en van daar misschien de zoo enthousi- aste stemming onder het publiek. Het ont- brak den rijders niet aan toejuichingen. Dat deze welverdiend waren, blijkt trouwens ook wel uit de hieronder volgende gedetailleerde opgaven met mededeeling van de gemaakte tijden. De wedstrijden werden weder geliouden on der het reglement van de Kon. Ned. Motorrij- dersvereeniging en dat er helaas een paar on- gelukken gebeurden, ligt dan ook niet aan de regeling, noch aan een minder goeden toe- stand der baan. Want dat ee nder rijders, n.l. C. N. v. d Velde, uit den Haag, een buiteling maakte tengevolge van het glad worden van de baan door den regen, daarvan mag men de organisators van de races noch de jury toch een verwijt maken. Gelukkig liep het onge- val goed af. De rijder was direct weer op de been en had zich alleen wat aan den rug be- zeerd. Het andere ongeval had ook geen eru- stige gevolgen. Hier was Moos het slachtof- fer, toen hij dicht bij de tribunes zijn tegen- partij Rijk aanreed bij een poging om hem te passeeren. Hij viel en zijn motor deed nog een paal van de omheining afknappen, Hier door en door den daaropvolgenden val op den grond werd de motor vrij erg beschadigd, zoodat Moos na dit ongeval niet meer mee kon rijden. Hij zelf bleef, voor zoover wij kon- den vernemen, ongedeerd. Onder de deelnemers aan de wedstrijden misten we dezen keer verschillende rijders, die hier op vorige races een goed figuur sloegen. Wij hop en, dat zij een volgende maal terug zullen komen. Een paar tot heden hier onbe- kenden hebben thans hun intrede gedaan op onze baan en hun kunnen en durven was zoo danig, dat zij met belangstelling werden ga- degeslagen.Vooral J. H. Rijk uit den Haag, een nog jonge man, bclooft een gevaarlijke concurrent voor de overige rijders te worden. Zijn manier om door de bochten te vliegen is bewonderenswaardig en juist daardoor zal hij nog groote successen kunnen oogsten. Het was voor hem gister jammer dat hij zooveel pech had en nog wel steeds op het einde van een rit, als hij met groote moeite een tegen- stander was voorbij gereden of op het punt stond dit te doen. Hoe de jury rckening hield met de belangen der rijders inzake hunne veiligheid, bleek wel uit haar besluit om de wedstrijden te staken, toen de baan tengevolge van den regen min der betrouwbaar werd. Een zeer goed be sluit, dat zeker iedereen zal kunnen billijken. Alvorens wij de gedetailleerde uitslagen van de verschillende ritten hier laten volgen, willen wij er nog even op wijzen, dat wij "ons hierbij niet steeds houden aan de chronologi- sche volgorde, maar de wedstrijden in een be- paalde klasse alle achter elkaar opgeven. Dat lijkt ons gemakkelijker voor den lezer. Het is wel in het belang der rijders, dat men b.v. de finale van een klasse niet terstond op de series laat volgen, maar eerst een deel van de volgende klasse laat verrijden. Een opmerking nog: zouden de program- ma's niet zoodanig kunnen worden ingericht, dat het publiek er beter den weg in kan vin- den? Nu was b.v. het voor klasse B. aange- gevene alles behalve duidelijk en zeer onvol- ledig. Van de verschillende wedstrijden het vol gende: Klasse I, amateur-juniores, motoren me. een cyl. inhcud tot 500 c.M.3: 1. H. van der Aar te Haarlem (Triumph) 4.367a (zilv med.); 2. H. J. B. Hamilton te Den Haag (Norton) 3.55. Klasse II, amateur-juniores, motoren met onbeperkten cylinderinhoud: 1. C. P. Keijser teTexel (H.-D.) 3.497, (zilv. med.); 2. W.J. Stoelman te Haarlem (H.-D.) 3.587,. Klasse B., amateur-seniores, motoren tot en met 350 c.M.3 cyl. inhoud. Eerste serie: 1. M. Flinterman te den Haag (F.N.) 3.20«/s 2. J. Achtien te den Haag (A. J. S3.213/,. Niet geplaatst H. W. Beverdam te Hengelo (B. S. A.) Slechts met groote moeite kon Flinterman zich cp no 1 "plaatsen, het geluk- te liem pas in de 5e ronde. Tweede serie: 1. John Moos te Haarlem (B. S. A.) 3.22-/-,; 2. J. H. P. jansen te Am sterdam (Matchless) 3.26. Niet geplaatst J. H. Rijk te Den Haag vviens motor (New Im perial) in de laatste ronde defect raakte. Derde serie: 1. F. A. Vermaak te Utrecht (New-Imperial) 3.33",; 2. C. W. Raangs to Groningen (Rolay Enfield( 3.357s. Niet ge plaatst J. de Roode te Zandvoort (B. S A.) De beide winners waren tijdens den rit om beurten voor. Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 50) Het was ongetwijfeld een uitgang naar de buitenlucht: maar hce kon een sterveling ooit verwachten door zoo'n nauwe spleet te kunnen kruipen? Ik stak mijn hand met de kaars in de opening en mijn arm verdween erin tot aan den schouder. Het scheen een doorgang te zijnwant mijn hand ontmoette niets en het dak werd, zoo al niet hooger, dan toch in elk geval niet lager. De rots was hard en stevig. Ik trok terug en onderzoeht de opening nauwkeurig. Zij herinnerde mij aan :!en in- gang van sommige grotten, waar wij vroeger op school wel in kropen. „Cox' Grot'' had net zoo'n nauwe spleet tot ingang, maar daar- achter was de grot heel ruim. Ik deed mijn jas uit, en daarna das en boord. „Waar ik door kan," zei ik tot Marjorie, „daar kun jij ook door! Ik ga probeeren me er door heen te werken!' Het mcisje antwoordde niet. Zij knielde op van Kumpt te Haar lem (Henderson) 3.32. Niet geplaatst A Wiiring te Haartfem (B.S.A.) gestaakt. Eerste demi-finale: 1. Moos, 3.13s/h, Flinterman 3.247s. Niet geplaatst Vermaak Tweede demi-finale; 1. Achtien 3 22-/, 2. Jansen 3.263/5. Niet geplaatst van Rumpt, Eenmaa] binnendoor gepasseerd zijnde, bleek Achtien door de anderen niet bij te houden. Eerste finale: 1. Flinterman 3.152/, (gou den med.) 2. Achtien 3.157s (verg. zilv med.) Dit was een zware strijd. Tweede finale: 1. Vermaak 3.22 (zilv med.); 2. Jansen 3.277, (bronzen med.) Een weinig spannende rit. Klasse C, amateur-seniores, motoren tot en met 500 c.M.3 cylinderinhoud. Eerste serie1. J. J. van Kooten te Haar lem (Douglas) 3.217r,i 2. J. H. P. Jansen te Amsterdam (Matchless) 3.257s. Niet ge plaatst F, P. van Rumpt te Haarlem (Hen derson.) Tweede serie: 1. F. A. Vermaak te Utrecht (New Imperial) 3.307s. 2. A. Wiiring te Haarlem (H.-D.) 3.367,. Niet geplaatst H. W. Beverdam te Hengelo (B. S. A.) Derde serie: 1. M. Flinterman te Den Haag (F.N.) 3.177s; 2. John Moos te Haarlem (B. S. A.) 3.19. Niet geplaatst C. W. Raangs te Groningen (Royal Enfield.) Tot in de 5e ronde vermocht Moos de Ieiding te behcuden, maar toen kwam Flinterman on- weerstaanbaar opzetten. Vierde serie: 1. K. Burlage te Den Haag (Norton) 3.15-/,; 2. J. H. Rijk te Den Haat (New Imperial) 3.21 -/5. Niet geplaatst J. de Rcode te Zandvoort (B. S. A Jammer dat de motor van Rijk defect raakte in de laatste ronde, want hij gaf Burlage een kwade partij. Pas in de vijfde ronde stond hij zijn plaats aan den kop aan Kareltje af. Eerste demi-finale: 1. Burlage 3.127s, 2. Moos 3.15. Niet geplaatst Vermaak. Tweede demi-finale: 1. Van Kooten 3.167,; 2. Flinsterman 3.20. Ook in deze rit had Rijk weer pech. Steeds reed hij naast of on middeHijk achter Flinterman, dien hij in de bochten passeerde, maar op de rechte einoen weer moest loslaten, totdat een 100 M. voor het eindpunt ziin motor defect raakte en dus dc kans om no. 2 binnen te komen verlceken was. Eerste finale: 1. Van Kooten 3.112. Bur lage 3.117S- Moos reed niet mee, omdat zijn motor in een vorigen rit bij een val te zeer gchavend was. v. Kooten behaalde in deze fi nale den snelsten tijd van den middag en werd daarvoor gehuldig'd door eenige sportbroe- ders, die hem op hun schouders namen en aan het juichende publiek presenteerden Tweede finale: 1. Vermaak 3.377s; 2. Flin terman (geen tijd opgenomen omdiat hij staakte). Rijk reed niet mee wegens zijn motor-defect. De prijzen in deze klasse waren: gouden, verg. zilv., zilv. en bronzen med., die dus werden gewonnen door van Kooten, Bur lage, Vermaak en Flinterman. Klasse D, amateur-seniores, motoren tot en met 750c.M3. inhoud. Eerste serie: J J. van Kooten te Haarlem (Douglas) 3.257,; 2. F. A. Vermaak te Utrecht (New Imperial) 3.28. Niet geplaatst A. Wiiring te Haarlem (B. S. A.) gestaakt in de vijfde ronde. Tweede serie: 1. J. Achtien te den Haag (A. J. S.) 3.177,; 2. John Moos te Haarlem (B. S. A.) 3.207,. Burlage gaf den strijd wegens motordefect op. Derde serie: 1. M. Flinterman te den Haag (F. N.) 3.297,; 2. J. de Roode te Zandvoort (B. S. A.) 3.3075. Niet geplaatst F. P. van Rumpt te Haarlem (Henderson). Een spannende rit, daar alle drie elkaar ge- ruimen tijd! op de hielen zaten. Vierde serie: 1. J. H. Rijk te den Haag (New Imperial) 3.19; 2. C. W. Raangs te Groningen (Royal Enfield) 3.267s. Niet ge plaatst H. W. Beverdam te Hengelo (B.S A.) Eerste demi-finale: 1. van Kooten 3.167,. Rijk moest den strijd weer opgeven wegens pech en Moos werd door den bovengenoem- den val buiten gevecht gestel'd. Tweede demi-finale: 1. Flinterman 3.1875, 2. Achtien 3.197s. Niet geplaatst Raangs Eersta finale: 1. Van Kooten 3.30 (gouden med.); 2. Flinterman 3.357, (verg. zilv. med.) Het lag waarschijnlijk aan den regen die de baan glad maakte, dat de behaalde snel- heden niet zoo groot waren als in de series. Tweede finale: 1. Achtien 3.32 (zilv. med.), 2. Raangs 3.32K> (bronzen med.) Klasse E, amateur-seniores, motoren met onbeperkten inhoud1: Eerste serie: 1. J. S. van Stuijvenberg te den Haag (Indian) 3.287,- Hij werd niet opgejaagd, want hi] reed alleen, doordat Flinterman's motor al direct na den start weigerde. Tweede serie: geen winner, daar C. N v. d. Velde te den Haag (Indian) viel en A. P. van Hamersveld te Soesterberg (H. D.) daarop den rit niet meer vervolgde. De finale in deze klasse werd niet verre- den, evenmin als de handkap-wedstrijden, die nog op het grogramma stonden, omdat de baan inmiddels door den regen zoo glad was geworden, dat de jury het veiliger oor- deelde om de wedstrijden te staken. den harden grond en vouwde de handen sa- men. Maar ze glimlachte als om mij te be- mcedigen. Ik kwram niet ver. Mijn hoofd ging er goed door; maar een stuk rots, dat naar beneden nitstak, hield mijn schouders tegen en ik zat vast. Hoe ik cok wrong en duwde, ik kon geen centimeter verder komen en ten slotte moest ik, om mij niet heelemaal vast te wer ken, het opgeven. Toen ik mij omwenilde en naar Marjorie Garth keek, kreeg ik een inval. Marjorie was slank en heel lenig, en alleen de zacht ron- dende lijn van hals en boezem onderscheidde haar figuurtje van dat va neen jongen. „Beste," zei ik, „jij moet het eens probee ren. Het is alleen de breedte van mijn schou ders, die inaakt, dat ik er niet door kan. Ik geloof, dat jij het best zult klaarspelen Het meisje keek mij aan met groote oogen. „En jou hier laten?" was al wat zij zeide. Ik nam haar hand. „Luister eens! Het jacht moet heel spoedig terug zijn. Je kunt je ergens dicht bij de kust, verbergen en wanneer je het geweerschot hoort, ga je naar onze grot bij het strand en wacht op de sloep van de Naomi" Je loopt de kans, dat weet ik, in Klompvoet's handen te vallen. Maar je hebt een kans. Geloof me, wanneer je hier blijft, heb je die zelfs ook UIT WINKEL. Naar men ons mededeelt is de beslissing omtrent de bestemming van het Post- en Te- legraafkantoor gevallen en wel in ongunsti- gen zin, n.l. het post- en telegraafkantoor zal worden omgezet in een hulpkantoor. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering der leden van „Groentecul- tuur" hoofdlzakelijk van verbouwers van vroege wortelen in het cafe Marktzicht van den heer Jc. Vijzelaar. Na opening door den voorzitter bracht de heer S. Wagenaar naar voren dlat het zoo goed gegaan was met de duiven, betreffende het oppikken van het uitgestrooide zaad. De voorzitter antwoordde, dat, dank zij de maatregen door den burgemeester geno- men, men er ook geen last van gehad heeft. Hij zeide vervolgens: wij hebben do heer Wassenaar in ons midden, die als tuinbouw- leeraar onze jongens in de cursussen onder- wees, doch voortaan dit niet meer zal doen; gaarne stellen wij de gelegenheid open no voor hen, die hem nog toespreken willen, zoo aanstonds moet hij vertrekken. Daarvan maakten gebruik de heeren C. Ooijevaar, S. Wagenaar en C. Slot. De heer Ooijevaar dankte den heer Wasse naar, die als man van ervaring alle krachten gegeven had om de cursussen wel te doen slagen, prees de goede verhouding die er be- staan had en drukte zijn spijt uit over zijn heengaan. De heer Wagenaar, die in een oud schrift (dateerende van omstrecks 1900), gevonden had, dat destijds voorgesteld was door Ath. Hazeloop om cursussen in het leven te roe- pen, die dan ook tot stand zijn gekomen, bracht ook gaarne persoonlijk zijn dank nu, aan den heer Wassenaar, leider der cursus sen van thans. Twee veteranen hebben wij nu op dit gebied, n.l. de heer Porte van vroeger en nu de heer Wassenaar. Zelf eenige er ea ting gehad hebbende inzake cursussen, ken- nende het wcrk des leeraars zullen wij, even- als de heer Porte, ook niet vergeten u, mijn- heer Wassenaar. De heer C. Slot hoopte dat de heer Wasse naar eene goede oude rustige dag moge ge- nieten, na al het werk door hem verricht als tuinbouwleeraar.Onze jongens gingen gaarne uwe lessen bij wonen, en wij kunnen er op wijzen dat zij eene goede leeraar in u gehad hebben. De heeir Wassenaar dankte het bestuur en de heeren voor de hartelijk toegesproken woorden en de vriendschap, in Broek op Langendijk ondervonden. De Voorzitter deelde mede dat eenige leden bij hem geweest waren om te spreken over de wortelenbouw, naar aanleiding van het ver- slag in de N. L. Ct., over de vergadering van „Koophaodel", waar gesproken werd over betere sorteering onzer wortelen, enz. Men wilde onze wortelenbouw weer omhoog hef- fen; de een wilde ruimer wieden, de ander dikker bossen. Doch, als de een dik, en een ander weer dat doet, dan krijgen wij verschil lende variatie" op de markt, wat niet gaat, vandaar deze vergadering, om tot een resul- taat te komen, het bestuur adviseert: ruimer wieden, dan krijgt men betere wortelen. De heer C. Slot zegt dat voor dikke, bossen b.v. 40 of 50 eraan, ons soort wortelen niet dedgt, men zou dan ander soort liebben moeten; wil men dus dikker bossen, evengoed 2025 er aan, dan zal men ze ruimer moeten wieden. De heer A. SI* t PAz. ging hiermede accoord. Voor den heer S. Wagenaar is dit nog een probleemspr. denfct dat Engeland dikke bos sen met veel tel er aan hebben wil, doch Duitschland dikker wortelen, en onze gewone bossen van tel. De heer P. Timmerman acht- te in aansluiting met het Westland cok eerst dikke bossen van 4050 misschien goed; en later als de wortelen zwaarder worden de ge wone bossen, men zou de ietwat latere dus ruimer kunnen wieden. De Voorzitter zei, met het oog op hoe vroeger onze wortelen door Engeland afgenomen worden met 12— 13 stuks aan een bos, dat wij zoowel voor Engeland als Duitschland beste moeten heb ben. De heer A. Slot PAz., zegt dat verleden jaar onze eerste wortelen naar Duitschland gegaan zijn, doch dat dit 'n strop geworden is voor den handelaar, omdat zij te dun waren, en te licht. Enkclen betoogden meer de to tale opbrengst, als wel het maken van dikken of dunner bossen. De heer C. Slot zei, dat men als producent rekening moet houden met den consument. De heer H. Glas zou de eerste vroegste wel dikke bossen van 4050 wil ton zien. om eens cen proef te nemen. Verschil lende heeren gaven hunne meeningen te ken- nen, zonder dat men positief tot eene oplossing kwam. De heer A. Slot Pz. p'eitte voor .^oede sorteering. De Voorzitter sloot de discussies nadat ten slotte geblcken was, dat men alge- meen gcvoelde dat't goed zou zijn de wortelen netjes, of iets ruimer te wieden, met goede scr- teering. De Voorzitter deelde daarna mede dat tot 25 Mei gelegenheid bestend om aan- vrage te doen voor he! keuren van zijn te veld staande aardappelen, bij Jr. Kostelijk (Nrd.). Een schrijven was ingekomen van St. Pan- cras tot het wegdoen van overgebtoven stron- niet Met een wanhopig gcbaar verborg zij het gelaat in de handen. „Neen!" ricp zij uit. „Neen, neen! Dat kan ik niet! Ik kan je niet hier achterlaten Zaclit trok ik haar handen van haar be- traand gezichtje weg. „Het geluk heeft ons deze kans gegeven," herinnerde ik haar, „en wij moeten die aan- grijpen. Ik heb je verteld, dat ik ten slotte altijd weer boven water ben gekomen en dit is onze eenige gelegenheid. Is het niet beter een leans voor zijn leven te wagen dan hieir te blijven en als een rat in zijn hoi te ster- ven? Wanneer het blijkt, dat er een uitgang is, kun je altijd terugkomen bij deze opening om het mij te vertellen. En is er geen, welnu, dan kunnen we weer samen blijven Marjorie knikte zwijgend. Wanneer Grundt," zei ze nog, „mij weer te pakken mocht krijgen, zal hij mij natuur- lijk uithooren over dat codebericht „Vertel hem niets!" antwoordde ik dade- lijk. ,,Maar wanneer hij het als voorwaarde stelt voor jouw bevrijding „Dan heb ik je niets verteld. Lat is mijn geheim, Marjorie. Wanneer het aan Kiomp voet verteld meet worden, wil ik het zelf doen. Wii ziin nu zoo clicht bij het eind van ooze ken enz., ter voorkoming van verbastering der uitstaande koolzaad-gewassen. Op de vraag van den heer C. de Groot hoeveel het keuren van aardappelen per snees zou kosten, kon de Voorzitter geen tepaald be drag noemen. Daarna sluiting. UIT WARMENHUIZEN. Gister vergaderde de raad dezer gemeente te 2 uur. Afwezig de heer Slot wegens ziekte. De voorzitter deelde mede, dat zijn ingeko men de verslagen van de cursussen van voortgezet lager onderwijs te Warmeuhui- zen, Schoorldam en Krabbendam. Uit deze verslagen blijkt, dat het bestaansrecht van deze cursussen volcloende blijkt. Tevens wordt het onderwijzend personeel verbonden aan den cursus te Warmenhuizen en Schoorldam, eervol ontslag verleend. Een schrijven van de Provinciale Noord- Hollandsche Vereeniging voor Vreemdelin- genverkeer, om als lid toe te treden, werd voor keninsgeving aangenomen. Eveneens het verslag der Volkshuisvesting over 1924, het gemeenteverslag ovei* 1924 en het verslag van de Woningbouwvereeniging Warmenhuizen" over dit jaar. Medegedeeld werd dat de kas en boeken over het lste kwartaal 1924 van den gemeen- teontvanger zijn opgenomen en in orde be- vonden. In kas was f 21.397.04. Met ingang van 16 Juni 1925 is aan de sto kers van het gasbedrijf, n.l. Jac- de Groot en de Veter, eervol ontslag verleend op hun ver- zoek. _B. en W. achtten wijziging van de verordc- ning op de hondenbelasting vooralsnog niet nood'ig. De heer Gutker zou nog geen voorstel in- dienen om tot wijziging der verordening over te gaan, nu B. en W. niet in dien geest voor- ste'.len, al achfte spr. den overlast van hon- den wel groot en vond spr. het houden van honden een luxe. De heer Molenaar vond de belasting thans luttel eg men kon ze in dit geval beter gehcel afschaffen. Ook spreker beschouwde het hou den van een hond een luxe, die zeker behoor- lijk belast kan worden. Ook hij zal thans geen voorstel tot wijziging der verordening voor stellen. De voorzitter was het deels eens met de heeren, dat het houden van een hond een luxe is, maar bij verhooging der belasting treft men ook de minder gesitueerden, die somwij- len toch ook aan een hondje zijn gehecht en spr. beschouwde den overlast van honden nog niet groot. De raad ging daarna met het voorstel van B. en W. accoord. Met algemeene stemmen werd besloten tot het aangaan van eene geldleening voor het gasbedrijf, groot 12000, tegen ten hoogste 6 pet., af te lossen in 15 jaren. Deze geldlee ning is noodig voor ovenbouw, aankoop grond te Dirkshorn en aankoop vletten. Door den raad is indertijd besloten tot cvername van de Fabrieksstraat, in verband evenwel met het verlijden der koopakte wordt besloten den straat te koopen voor een som van 1. Overeenkomstig werd besloten. Verder werd besloten een stuk grond aan te koopen in de Trick van C. Klan, groot IS M2 a 3 en ongeveer 30 M2 bij de R K. kerk ter grootte van 30 M2 en daarvoor te plaatscn een ijzeren hek. Werd goedgevonden en de koopsom daarvan bepaald op 1. Voorgesteld werd het vermenigvuldigings- cijfer voor het dienstjaar 1925/1926 vast ie stellen op 0.5. De voorzitter deelde mede dat dat cijfer het vorig jaar 0.4 was en toen daarbij was 6500. De opbrengst was f 9300, dus ge- zien deze gegevens zou het percentage lager kunnen zijn. Evenwel zal aan het Rijk voor rijksvergoed'ing liager onderwijs over 1913 een tamelijk bedrag worden terug gestort en verder is een flink bedrag noodig met het oog op de eventueele groote straatherstellingen De heer Molenaar verklaarde dat de inkom- sten over 1924 niet veel minder zullen zijn dan het jaar daarvoor, maar gezien de toe- lichting van den voorzitter en de geringe verhooging kon> hij zich wel met het voorstel vereenigen. Ook de heer Gutker was van meening, dat ruim was gerekend, ook al was in enkele branches over 1924 minder verdiend dan in 1923, doch hij kon zich vereenigen met het voorstel, hetwelk daarna met algemeene stem- men werd aangenomen. Met het voorstel van B. en W. om 2830 M2 straat te herstellen en daarvoor f 4400 uit te geven, kon de raad zich ver eenigen. De raad ging direct niet mee met de ziens- wijze van den voorzitter om de geheele Dorpstraat te verbeteren en te vernieuwen en clan daarvoor een geldleening aan te gaan. Practischer werd het gevonden om een tame lijk bedrag ieder jaar uit te trekken op de fcegrooting van straatherstelling waarmede B. en W. zich ook kunnen vereenigen. Aan het R. K. Schoolbestuur werd ingevol- ge art. 101 der L. O. Wet een voorschot over 1925 verleend van 1450 uit te keeren in twee termijnen. Wegens vertrek van cen plaatsvervangend lid in't siembureau Warmenhuizen werd be- avonturen, dat ik alles op het spel wil zetten totdat het jacht in het zicht komt. Kiompvoet zal nooit vermoeden, dat je iets weet, tenzij je het hem zelf verteld. Bedenk dat hij weinig dunk van vrouwen heeft. Hij zou nooit op het idee komen, dat ik je iets van de bergplaats van den schat heb verteld. Vertrouw mij, beste! Het kan ons geluk wor den! Wanneer jij er uit komt, zal ik er ook uitkomen hoe dan ook geloof mij Toen verdeelde ik, tei-wijl zij haar sehoenen uittrok, de kaars in tweeen. Ik zette haar sehoenen met haar halve kaars zoo ver als ik kon reiken in de opening en gaf haar de he!ft van mijn voorraad lucifers. Toen wendde ik mij om en wij stonden tegenover elkaar in de duisternis. „Veel succes, makkertje!" zei ik, „we zul len elkaar spoedig weerzien!" „Ik heb het gevoel, dat ik je in den steek laat, zei ze met zaehte stem. „Stel, dat het mij eens niet lukt „Dan zul je mij heel gelukkig hebben ge- maakt bij de gedachte, dat jij ontkomen bent Met een snik in haar stem vroeg zij „Denk je heelemaal niet aan je zelf?" ,,Het is pretfiger om aan jou te denken!" Even zweeg zij. Toen fluisterde ze zacht: Geld felt hier beneden niet!" En ze hief haar ggzichtje naar mij op. Voor het plaatsen van advertenties in andere bladen is uw adres: Jf. V. Beek- en Handelsdrukkerfj v.h. Herms. Cos- ter Zoon, Voor- dam C9, Alkmaar noemd dc heer Donia en als zoodanig te Krabbendam de heer J. Turkstra. UIT BERGEN. De afd. Bergen van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis' hield Vrijdagavond in het Oranje-Hotel haar algemeene ledenvergadc- ring. Van de 580 leden, welke de Vereeniging telt, waren er, als gewoonlijk, ongeveer 20 ter vergadering opgekomen. Na opening door den voorzitter, den heer Gorter, werd door dokter Dekker het jaar- verslag uitgebracht. Hieraan ontleenen wij het navolgende: Het ledental, dat in 1922 en 1923 respectie- velijk bedroeg 566 en 573, steeg in 1924 tot 5S0. Aan contributie werd geind 1408.50. Van de diverse verplegingsarnkelen werd een ruim gebruik gemaakt. Aan den moedercursus namen 5 dames deel. Medegedeeld werd, dat dit jaar vermoedelijk geen cursus zal worden gehouden, tenzij mocht blijken dat hiervoor alsnog genoegzame belangstelling mocht be- staan. Voor de t. b. c. bestrijding kon nog niets van beteekenis worden gedaan. De hoogtezon werd gedurende het laatste halfjaar niet ge- bruikt, zulks mede tengevolge van het feit, dat tegenwoordig inspuitingen verricht wor den. Naar vacantiekolonies werd in 1924 een 7-tal kinderen gezonden. Omtrent de malaria-bestrijding werd mede gedeeld, dat deze van gemeenfewege is ter hand genomen. De bestrijdingsmiddelen en de noodige hulp hiervoor wordt door de gemeen te gratis verstrekt. Het kasverslag werd hierna uitgebracht door den heer de Liefde. Daaruit bleek, dat 1924 een batig saldo opleverde van 362.49, waarmede de reserve steeg tot 1730.20. De begrooting voor 1925 werd vervolgeiis vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 3081. De post „verplegingsmateriaal" werd ge- raamd op f 700, zulks met de bedoeling daar uit mede te bestrijden de kosten van aankoop van een ziekenwagentje. Uit een schrijven van het Hoofdbestuur bleek, dat voor de verbouwing van „Heide- heuvel" nog een tekort is van 60.000. Aan- gespoord werd door krachtige samenwerking er alsnog toe te komen dit bedrag bij elkaar te krijgen. Het jaar 1925 is een jubile-jaar voor de vereeniging. Wanneer de ruim 60000 leden elk bij wijzc van feestgave 1 offerden zou het Hoofdbestuur niet voor een tekort be hoeven te staan. De voorzitter lichtte een en ander toe. Het bestuur van de afd. Bergen heeft gemeend aan de vergadering te moeteu oorstellen uit de kas een bedag van f 500 hiervoor beschikbaar te moeten stellen, over- eenkomende ongeveer met 1 per lid. Dc heer den Das stelde de vraag of't werk ten behoeve onzer eigen gemeente daardoor niet moet worden beknot. Voor de t.b.c.-be- strijding b.v. De voorzitter toonde hierop aan, dat dc t.b.c.-bestrijding hierdoor niet in het gedrang zal komen. Het voorstel van het bestuur om 500 te geven, werd, evenals de begrooting zelve, aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de groote feestvergadering van de vereeniging, waaraan tevens een tentoonstelling zal worden ver- bouden, in September as. te Alkmaar zal worden gehouden. Spr. deelde voorts mede wat er door het be stuur was overwogen om dc t.b.c.-bestrijding meer krachtdadig aan te pakken. Het aanstei- len van een zuster zou zeker gewenscht zijn, doch het arbeidsveld daarvoor is in Bergen nog te kiein. Zou misschien in samenwerking met andere afdeclingen een zuster aangesteid kunnen worden? Of verdient het aanbeveling bij de afd. Alkmaar aansluiting te zoeken. Ziedaar de punten, door het bestuur over wogen. Tot een bepaaldc oplossing is het nog niet gekomen, doch het bestuur blijft in deze diligent. De heer Vas Dias hield een belangwekkend betoog met bctrekking tot het ter hand nemen der t.b.c.-bestrijding Spr. drong er met. klem op aan, deze bestrijding ter hand te nemen, alsmede om zich aan te sluiten bij de Cen- trale Vereeniging. Ik nam haar in mijn annen en kuste haar, terwijl zij zich tegen mij aanvleide in de dui»! ternis. Toen liet zij zich op de knieen zakken en kroop naar de opening. Een paar seconden was het gele schijnsel van de kaars verduis- terd en ik hoorde haar met moeite ademfhalen. Toen werd het schijnsel weer zichtbaar en ik hoorde haar stem van de andere zijde. „Er is hier een doorgang, die met bochten verder loopt en de lucht is hier frisch. De wind blaast in mijn gezicht. Tot weerziens beste Desmond!" „Tot weerziens, lieveling!" riep ik van uit cTe duisternis en toen werd het stil. Ik bleef een oogenblik staan luisteren; toen den raad volgend van den Fransdhen wijs- geer, die beweerde dat hij die slaapt, eet, sterlcte ik mij uit op den rotachtigen bodem en viel wcldra in een diepen slaap. Toen ik wakker werd stak ik mijn stukje kaars weer aan. Mijn horloge was blijven stilstaan. In die zwarte duisternis was het onmogelijk te zeggen of het nacht of dag was. Ik ging overcind zitten en rekte mij uit met geen andere gewaarwerding dan dat ik razend hongerig was. De stilte was drukkend. Ik bleef achterover tegen den rotwand ge- leund ljggeo en wachtte w - Woixk vfliwolgxt) p 0U 71

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5