J WtMa*™?**, yp°La*-Ga°'»'»°^ m J.P.s VANILIECREMEPUDDING Dokter Dekker herinnerde er aan, dat er dit jaar weder gelegenheid is om kinderen naar een Vacantiekolonie te zenden. Indien men kinderen weet, die hiervoor in aanmerking ko- men. kan daarvan aangifte worden gedaan bij een der bestuursleden. Hierna volgde te ongeveer 10 uur sluiting. UIT HEILOO. Naar wij vernemen, zegt de 0. H. Crt., zal op a.s. Hemelvaartsdag de openluchtsa- menkomst van vrijzinnig-godsdienstigen niet in de Heilooer-bosschen plaats vinden, docli in den muziektuin van den Alkmaarder Hout. Financieele overwegingen schijnen aan dit besluit van het comite niet vreemd te zijn. Naar wij vernemen kan binnen korten tijd de aanbesteding van de verlichting van Kapel worden tegemoet gezien, daar door den Mi nister vergunning is verleend voor het leggen van een kabel in den Rijksstraatweg. Behalve de verlichting van Kapel wordt dan ook het Zuideinde (van de Krommelaan tot Limmen) aan het electrisch net aangeslo- ten- Door onze lieve jeugd worden op onge- regelde tijden vernielingen aangericht aan 't jonge hout in het bosch der gemeente. Vooral de lijsterbes moet het ontgelden, terwijl het uithalen van vogelnestjes ook een geliefde bezigheid is. Ook wordt het bosch onveilig geinaakt door fietsende jongens, doch toezicht blijft ook uit. Seriewedstrijdcn. Uitslag van 10 Mei. Stormveld asp. Velsen tegen D. T. S. asp. Oudkarspel 50. Schoorl's asp. Schoorl tegen Nauwerna 1—2 G. S. C. asp. Groot Schermer tegen Nau werna II 12. E. G. K. Santpoort tegen Stormveld Vel sen 13. Stormveld I Santpoort tegen N. F. C. Nau werna 30. Ripperda I Haarlem tegen E. G. K. II Haar lem 50. Oosterpark I Amsterdam tegen Z R. C. I Amsterdam 22. V. A. F. C. II Alkmaar tegen Spaamevo- gels 1 Haarlem 3—1. E. H. S. I Haarlem tegen Oosterpark II Amsterdam 50. R. C. A. II Amsterdam tegen Spaarnevol- gels I Haarlem 10. R. C. A. I Uitgeest tegen V V. U. I Uit- geest 0—2. Rood-Wit Alkmaar tegen Spaarnevolgels II Haarlem 10. Gister hield de politic controle bij het eindigen van de motorraces. Het was niet de bedoeling processen-verbaal op te inaken, doch te waken voor te hard rijden. Een van de rijders probeerde tot tweemaal toe om de politic omver te rijden en weigerde te stoppen. Natuurlijk zal de man er wcl meer van hooren, want er zijn processen-verbaal opge- maakt voor weigeren om te stoppen en te hard rijden. UIT URSEM. Vrijdagavond had de aid. Ursem der S. D. A. P. een openbare vergadering belegd te Rustenburg waar het Statenlid A. de Vries van Zaandam een pakkende rede hield over de komende verkiezingen. Spreker begon zijn rede met een uiteenzetting te geven hoe onder het huidige kapitalisme tie ondernemers gro ve winsten opstrijken, terwijl de werknemers met een klein loontje moeten trachten rond te komen. Hoe vroeger onder de eerste volks- stammen de vruchten van den arbeid waren voor dieggenen, die den arbeid verrichtten, maakte spreker met nadere voorbeelden dui- delijk. Vervclgens vverden de Vrijheidsbond en Vrijz. Dem. Party besproken waarbij spr. aantoonde dat het voor de arbeiders en kleine boeren van belang was hun stem uit te bren- gcn op de candidaten der S. D. A. P. Aan het slot zijner boeiende rede werd door spr., nog even in herinnering gebracht de houding van het katholieke Hoofd der School te Ur sem tegen de 10 katholieke tegenstemmers van de vlootwet en het wetsontwerp voor Ontwa- pening ingediend door de Soc.-Dem. Kamer- fractie. UIT MARKEN-BINNEN. Nadat op een ouderavond van de 0. L S. alhier, het doe!, werkwijze enz. van het Cen- traal Genootschap voor Kinderhersteltings- en Vacantiekolonies, door het hoofd der school uiteen gezet was, werd1 Vrijd'ag 1.1. een afdeeling Marken-Binnen en Omstreken van genoemd Genootschap opgericht. TENTOONSTELLING „STAD h £lder 1925". In aansluiting op hetgeen vroeger door ons is medegedeeld betreffende de dezen zomer te Helder te houden tentoonstelling kunnen wij thans reeds een en ander uit het program- ma mededeelen De tentoonstelling wordt Zaterdag 30 Mei des nam. 5 uur voor het publiek geopend. De feestelijke herdenking van het 100-jarig testaan van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal heeft Dinsdag 2 'Juni plaats; dien dag verwacht Helder vele vreemdelingen van overal uit de provincie en verder. Zooals wij reeds mededeelden, is voor dezen dag samenwerking verkregen met het Alkmaarsche Comite, dat eveneens feeste- •lijkheden heeft georganiseerd. Te 9 uur des morgens zal een boot van de Alkmaar Pac ket met genoodigden en betalende personen naar Helder afvaren. Ook de bewoners van den Langendijk zijn van plan met hun motor- booten naar hier te komen, zoodat het N.-H. Kanaal dien morgen een levendigen en vroo- 1 ijken aanblik zal opleveren. Een escadrille viiegtuigen zal hen van de Kooy af tegemoet vliegen. Des middags hebben op het .Mars- dicp zeilwedstrijden plaats en clemonstraties van marinevaarhiigen en vliegmachines, waarbij gelegenheid wordt gegeven deze op verschillende stoomschepen te volgen. Het comite zal trachten op dezen dag een goed- koopen trein van Amsterdam af te doen loo- penj die des avonds aansluiting zal geven op den laatsten trein naar 's-Gravenhage. Binnenkort komt het offfcieele programma nit, dat over een en ander uitvoerige inlich- tageni geeft en dat tegen geringen prijs ver- krijgbaar zal worden gesteld. De feestelijk- heaen zullen met vuurwerk worden besloten, dat Zondagavond 7 Juni te half elf zal wor den afgestoken. Op het tentoonstellingsterrein aan de Bui- tenhaven te Helder komt voorts een cakewalk van Hubert Wolfs en een danstent van J. Be- nema etc., zoodat ook in dit opzicht de ten toonstelling haar attracties zal hebben Oemensd Nieuws NEDERL. VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. In de Zaterdagochtend voortgezette verga dering van de Nederl. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel is voortgegaan met de behandeling van het jaarverslag. In den loop der vergadering kwam de afgevaardigde van de Fransche zusterorganisatie, de heer Bide- garay de groeten van de Fransche spoorweg- menschen overbrengen. Hierna beantwoordde de voorzitter, de heer Moltmaker, de verschillende opmerkingen, die naar aanleiding van het jaarverslag zijn ge- maakt. Spr. bestreed ten sterkste het voorstel, het bezoldigde hoofdbestuurslidmaatschap on- vereenigbaar te verklaren met het lidmaat- schap der Kamer, welk voorstel hij als reac- tionair afschilderde. Juist als Kamerlid kan een hoofdbestuurder zoo ontzaglijk veel voor de organisatie doen. Spr. wees het voorstel- Haarlem over deze kwestie dit jaar in het ver- cenigingsorgaan de voor- en tegenstanders aan het woord te laten, af. Het was z.i. nood- zakelijk, dat op deze vergadering een beslis- sing werd genomen en deze zaak eens en voor goed zou worden afgedaan. Hij ver- trouwde, dat het door IJmuiden over genomen voorstel-Bussum met zoo goed als algemeene stemmen zou worden verworpen. In de middagvergadering werd over 'n aan- tal voorstellen, betrekking hebbende op de on- derhandelmgen inzake de fusie en samenwer king met andcre spoorwegorganisaties, be- slist. Dc houding van het hoofdbestuur in deze kwestie werd met algemeene stemmen goedge- keurd. Een voorstel-Rotterdam, voor het orgaan der vereeniging een verantwoordelijken re- dacteur te kiczen thans is deze redaktie in handen van het dapelijks bestuur werd met zeer groote meerderheid afgewezen. De verschillende voorstellen inzake een an- dere inrichting van het vereenigingsorgaan wei^en ingetrokken of ter overweging aan het hooldbestuur gerenvoieerd. Het voorstel-Haarlem, over de onvereenig- baarheid van de functies van bezoldigd be- stuuvder en Kamerlid in het orgaan een dis- cussie te openen, werd met slechts vijf stem- men voor verworpen. Het voorstel-Bussum, dat de onvereenig- baarheid van deze functies uitSprak, werd verworpen met 45 stemmen voor 1820 tegen en 7 nlanco. Daarna werden eenige stautenwijzigingen behandeld en aangenomen. Het hoofdbe stuur wordt daardoor van 17 tot 19 leden uit- gebreid en het dagelijksch bestuur van 7 tot 9 leden. Als ver'eenigingsvoorzitter werd herkozen de heer P. Moltmaker. 's Avonds werd in de Concertzaal van Artis een feestvergadering gehouden, waarin de vereenigingsvoorzitter, het Eerste Kamerlid P. Moltmaker, de feestrede heeft uitgespro- ken. HUYGENS MUSEUM. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De commissie, welke indertijd pogingen heeft aangewend, teneindc te geraken tot de stichting van een „Huygens Museum" op den huize Hofwyck te Voorburg, de vroegere woonplaats van Huygens, is er in geslaagd, de hiervoor benoodigde gelden bijeen te krij- gen, zoodat binnen korten tijd het museum to* stand zal komen. Met de eerste werkzaamheden is een aan vang gemaakt. DE OLYMPISCHE SRELEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon: 1. Is de minister niet van oordeel, dat door het votum van de Tweede Kamer der Statcn- Generaal in zake het wetsontwerp tot verhoo- ging van hcofdstuk V A der Staatsbegrooting voor het dienstpaar 1925 de kans dat de Olympische spelen in 1928 in Nederland zul len worden gehouden, zeer is verkleind en dat het op den weg van de regeering ligt, alsnor; te bevorderen, dat dit wordt voorkomen mede op grond van de internatienale positie va:i Nederland? 2. Is de minister onder deze omstandig- heden bereid te bevorderen, dat de vereischte vergunning ingevolge de Loterijwet tot het don houden van een loterij aan het Olympisch Comite wordt verleend, gelijk deze vergun ning in de afgeloopen jaren ook voor talrijke andere nuttige doeleinden is gegeven? 3. Indien ongedacht principieele bezwareu bij dc regeering zouden zijn om deze vergun- n;ng te verleenen, welke is dan de reden, dat deze principieele bezwaren in dit geval wei zouden wegen, terwijl zij klaarblijkelijk niet hebben gewogen bij de verleende toestemmin- gen door de regeering voor andere loterijen? heeft de minister van justitie geantwoorcl: Ik was gereed, om overeenkomstig het mij gedaan verzoek de vragen van den heer Boon mondeling te beantwoorden in de vergadering van Vrijdag, 8 Mei. Nu dit wegens de verhin- dering van den heer Boon, om de vergadering bij te wonen, niet heeft kunnen geschieden, heb ik de eer, u de vragen schriftelijk te beant woorden als volgt: 1. Ik ben niet in het bezit van gegevens, waardoor ik gerechtigd zou zijn tot het uit- spreken van net in de eerste vraag bedoelde oordeel: hetgeen over deze aangelegenheid wordt geschreven en de toewijding, waarmede het Olympisch Comite zijn arbeid opvat, laat plaats voor het vermoeden, dat de kans. dat de Olympische spelen in 1928 in Nederland zullen worden gehouden, door het votum der Kamer niet zeer is verkleind. 2. Of ik bereid ben te bevorderen, dat de vereischte vergunning ingevolge de Loterij wet 1905 tot het houden van een loterij aan het Olympisch Comite zal worden verleend, daarover kan ik mij natuurlijk thans niet uit- laten, nu door bedoeld comite nog geen ver zoek ingevolge art. 3 der genoemde wet tot Hare Majesteit de Koningin ter verkrijging van een zoodanige vergunning is gericht ge- worden, en het comite uit den aard der zaak niet verder is, noch zijn kan dan dat het over- weegt, of het zoodanig verzoek zal kunnen in- dieneu. Zoolang zulk een verzoek niet is ingediend en onderzocht, kan ik niet beoordeelen of de loterij, zooals die eventueel zou worden aan- gelegd en gehouden, in overeenstemming zal zijn met de, andere dan de strekking der lo terij betreffende, voorwaarden, welke art. 3 der Loterijwet stelt zooals de voorwaarde, dat geen prijzen in geld mogen worden be- schikbaar gesteld en voorts beantwoordt aan de eischen, die de administratieve practijk aan dergelijke loterijen pleegt te stellen. Dat in dit opzicht ernstige bezwaren be- paaldelijk met het oog op het aantal loten, te gen een eventueele vergunning zouden kun nen rijzen, acht ik geenszins uitgesloten 3. Principieel bezwaar bestaat tegen het zich uitspreken door de regeering omtrent het bevorderen van een vergunning of tot het hou den van een loterij eer het verzoek met de noo- dige stukken bij de Koningin is ingekomen en door den minister van justitie is onderzocht; dit bezwaarg eldt zoowel voor een loterij als deze zou zijn, als voor iedere andere loterij. Toezeggingen vooraf, waardoor de regee ring niet vrij zou zijn, kunnen niet worden ge geven. In verband met de weigering van het Olympisch millioen door de Tweede Kamer heeft het bestuur van den Nederl. Voetbal- bond in zijn vergadering van gisteren beslo ten, voor een bedrag van 10.000 deel te ne- men in het garantiefonds, voor de Spelen in 1928. Nadat het comite, hetwelk de Olympische Spelen in 1928 zal organiseeren, besloten had, ook na de weigering van het Olympisch subsidie zijn arbeid voort te zetten, hebben de ministers van buitenlandsche zaken en van onderwijs, alsmede de voorzitter van de Eer ste en de Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal zich bereid verklaard, zitting te nemen in het eere-comite voor de Olympische Spelen in 1928. In over leg met het Nederl. Olympisch Co mite heeft de Senaat van het Delftsche Stu dentencorps zijn actie voor het garantiefonds ook buiten het corps uitgestrekt en daartoe een oproep om bijdragen gedaan tot alien, die vroeger te Delft hebben gestudeerd, en verdere belangstellenden. Bijdragen worden door den senaat ingewacht. Het Oostindisch Olympisch Comite heeft besloten, voorloopig twintig procent van zijne inkomsten af te staan ten bate van het Nederl. Olympisch Comite. Van vele zijden wordt ook door handels- firma's, medewerking betoond van het benoo digde bedrag bij elkaar te krijgen. NEDERL. INSTITUUT VOOR VOLKS- HUISVESTING EN STEDEN30UW. Zaterdag is in den Haagschen Drerentum de jaarlijksche vergadering gehouden van 't Nederl. Instituut voor Volkshuisvesting en stedenbouw. De voorzitter, de heer U. P. J. Bleemers te Rheden deelde mede dat van het Rijk geen subsidie is ontvangen, dat de gemeente Delft als lid is toegetreden en dat er een excursie zal plaats hebben naar Eindhoven. De jaarverslagen over 1922 en 1924 wer den goedgekeurd. De rekening over 1923 sluit op 26.766.66, die over 1924 op 27521.22. Beidc werden vastgesteld. De begrooting voor 1924 werd vastgesteld op 15.975, die voor 1925 op 16.120. De aftredende bestuursleden mej. P. H. Hubregste en de heeren H. Kruithof, ir. A. Keppler en ir. J. M. A. Zoetmulder werden bij acclamatie herkozen. Aan de orde kwam het vraagstukHoe het thans verder met de woningproductic en met eventueelen overheidssteun daarvan meet gaan. Eerste prae-adviseur was mr. G. van den Bergh Jr., uit Amsterdam. De heer U. P .J. Bloemers, voorzitter van het instituut verdedigde vervolgens verschil lende stellingen, waarna mr. P. Drooglever Fortuyn te 's Gravenhage diverse conclusies toelichtte. Aan het debat namen tal van afge- vaardigden deel, o.a. wethouder Wibaut van Amsterdam. De voorzitter trok uit het gehoorde de con- clusie dat de Woningwet althans voor hen, voor wie de eigenbouwers niet kunnen helpen, streng hehoort te worden toegepast. De vergadering werd hierna gesloten. In het bestuur is alsnog als lid opgeno- men de heer de Jonge van Ellemeet, directeur van den woningdienst te Rotterdam. CENTRAAL GENOOTSCHAP. Wederom zijn afdeelingen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Va cantiekolonies opgericht te Vroomshoop, Baarderadeel, Katwoude, Schoten, Kapelle bij Goes, Wedde, Goudswaard, Zuidland, Heusden en Diepenheim. Het totaal aantal afdeelingen is nu 315. DE KAMERVERKIEZINGEN. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van de afdeeling Utrecht der Midden- standsunie is besloten, met een afzonderlijke lijst van middenstanders, verbonden met die uit andere plaatsen, uit te komen. Aan het lioofcl der door de Middenstands-Unie in te dienen candidatenlijst zullen gesteld worden: 1. J. Frijda, Lzn., lid van den gemeenteraad van Utrecht en van de Provincial Staten van Utrecht; 2. mr. J. P. Sieburgh rechtskundig adviseur der Middenstands-Unie; 3. H. v. d. Graaf, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht. Vandaag zal te Rotterdam de definitieve candidaatst'elling voor alle kieskringen plaats vinden. DE WESTER-SCHELDE. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, vreest men in Antwerpsche zee- vaartkringen voor een nieuwe verzanding van de geul bij Valkenisse. Sedert de bagger- werken aldaar weer zijn stopgezet, zou het loodswezen nieuwe aanzandingen hebben geconstateerd, en zou de geul, tengevolge daarvan, een 15 meter smaller zijn geworden. Het Antwerpsche blad Neptune dringt in ver band met dit beridht op een spoedige en in- tensieve hervatting van de baggerwerken in de Wester-Schelde aan. CHOCOLADEFABRIEK AFGEBRAND. Zaterdagochtend omstreeks 6 uur is aan de Breedestraat te Hees, gemeente Nijmegen, de fabriek van chocolade en suikerwerk van den heer A. W. M. Versteeg geheel afgebrand. Wees liever verstandig "dan spijtig; waar- om niet heden een f lac on Foster's Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt die ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zemuwen en een helder der hoofd. Prijs per fiacon van vijf tig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. Ook de machines gingen verloren. Het woon- huis, waarin het kantoor gevestigd is, leed eenige brandschade, doch geen waterschade. Tengevolge van de gunstige windrichting bleef het pakhuis behouden. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het om- vallen van een petroleumkachel. Alles was verzekerd. VIJFTIGJARIG BESTAAN VAN DE NO- TAR1EELE VEREENIGING. In Krasnapolsky te Amsterdam is Zater- dagmiddag het 50-jarig bestaan van de No- tarieele Vereeniging herdacht. De voorzitter, de heer A. Bonga, heette in het bijzonder welkom de eere-voorzitter der vereeniging, prof. M. VV. F. Treub, en de vertegenwoordigers van de Broederschap van Notarissen en van Broederschap van Candi- daat-notarissen. Spr. bracht voorts dank aan de sprekers, die in de laatste jaren voor de vereeniging zijn opgetreden en bovenal aan oud-notaris Hendrik Wertheim, die zoovele jaren het voorzittersohap van de vereeniging heeft waargenomen en wiens gezondheidstoe- stand hem niet tceliet, deze vergadering bij te wonen. Besloten werd vervolgens een telegram van hulde te zenden aan de Koningin. Hierna hield prof. M. W. F. Treub een re de, getiteld: Persoonlijke herinneringen uit het eerste 25-jarig tijkvak der Notarieele Ver eeniging. DE MIDDENSTANDSPARTIJ. De afdeeling Utrecht van dd Midden stands-Unie heeft Vrijdagavond de volgende beginselverklaring aangenomen: De Nederlandsche Middenstandspartij, ge- vormd door in den lande bestaande midden- standsgroepen, wenscht in de overheidslicha- men voor de rechten van den middenstand op te komen. Zij eischt, dat de overheid de vrij- heid van den zelfstandigen ondernemer vol- ledig erkent en niet noodeloos ingrijipt in zijn bedrijfsleven van handel en industrie. Zij wenscht te verkrijgen opheffing van arbeids- belemmerende bepalingen en verlichting van den zwaren geldelijkan druk, waaroncfer de midenstand thans gedrukt gaat. Haar verte genwoordigers passen deze beginselen zoowel voor Nederland als voor de kolonien naar hun beste inzicht toe. KORTE BER1CHTEN. Wijlen mr. J. P. Cau, die langen tijd president is geweest van de voormalige arron- dissementsrechtbank te Zierikzee, heeft aan die gemeente onder bezwaar van vruchtge- bruik een bedrag van tienduizend gulden ge- legateerd, teneinde daarmede de restauratie van oude monumentale bouwwerken te Zierik zee te bekostigen en wel in het bijzonder van de Noordhavenpoort. Op den Rotterdamschenweg nabij Delft is Zaterdagavond door het springen van een voorband een auto tegen een boom gereden en geheel vernield. De inzittenden die ernstig aan het gelaat werden verwond zijn per auto naar Rotterdam vervoerd. De gemeenteraad van Soerabaja heeft met kleine meerderheid een voorstel aangeno men tot het doen bouwen van een nieuw raad- huis, waarvari de kosten zes ton bedragen. Mevrouw de wed. ds. J P. de Meyere Schouten, op 9 April overleden, heeft aan de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van vogels gelegateerd een bedrag van 1000, vrij van. rechten eni kosten. In de cfficierensocieteit in het Park heeft de afdeeling Rotterdam van het Neder landsche Roode Kruis Zaterdagmiddag een aantal mobilisatiekruizen uitgereikt. De memorie van antwoord is versche- nen op het verslag van de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging van de militaire Pensioenwetten. De Japansche zaakgelastigde in Den Haag heeft aan den voorzitter der bloemen- tentoonstelling te Heemstede namens prins Osaka een geborduurd Japansch kussen overhandigd, als herinnering aan het bezoek van cien prins aan de tentoonstelling. De recherche in Den Bcsch heeft twee winkelbedienden \tan de firma N. van Riel, aan de Markt aldaar, gearresteerd, in ver band met den diefstal van 60.000 sigaretien uit het magazijn van genoemde firma. Op 28 dezer zal de bekende ridderhof- stad Lunenburg nabij Langbroek, als zooda nig dateerende van 1538, onder den hamer komen; tot dit buitenverblijf behooren mooi opgaand geboomte en een keur van appel- boomgaarden. Op de Witte Kruisvergadering waren slechts 3 bestuursleden aanwezig en 2 vaca- tures. De rekening over 1924 werd vastge steld en tot bestuursleden gekozen Ds. Horn- stra alhier en de heer J. Turkstra te Krab- bendam. Ingediend is een ontwerp tot goedkeu- ring van het op 9 December 1924 te's Gra venhage tusschen Nederland en Hongarije ge sloten handelsverdrag met daarbij behoorend protocol. Zaterdagmiddag, hield de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haar lem in het gebouw der maatschappij haar jaarvergadering. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Rocll, hield een openingsrede. Marktberichten ALKMAAR, 11 Mei 1925. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 15 vette koeien 320f 500, 13 vette kalveren per stuk 50130, p. ned. pond 1.20 f 1.45, 84 muchtere kalv. slacht per stuk 10 tot 32, 564 varkens: zware p. ned. pond 75—79 ct., zouters 72—76 ct., Londensche varkens 7375 ct. ALKMAAR, 9 Mei. Opgave van den marktnieester der kleine markten te Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen Markten van Maandag 4 Mei tot en met Zaterdag 9 Mei. Kippen per stuk 12.75, Kuikens per stuk 0.152, Eendem per stuk 0.75— 7.25, Konijnen per stuk 0.50—/ 4, Een- deneieren 5.50, Kippeneieren (grooihandel) per 100 st. 5.75/6.50 boter (le soort) per l'Oo st. f 00.75f 6.50, boter (le soort) K.G. 0.90-/ 1. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling) 9 Mei. 2800 Kg. Wor- telen 3.50, 1200 K.G. Witte kool (Deen- sche) 3.50, 800 K.G. Rabarber 6, alles per 100 K.G. PURMEREND, 8 Mei. „Afslagvereeni ging Beemster, Purmerend en Omstreken." Aardappelen 0.65—/ 1 per zak (25 K.G.), Bloemkool 833 per 100, Spina- zie 0.180.55 per 5 K.G., Postelein 0.26—/ 0.28 per K.G., Sla 2.90—/ 11 per 100 krop, Radijs /2.40/4.60 per 100 bos, Peterselie 4—/ 4.70 per 100 bos, Sel- derij 7.7013.20 p. 100 bos. Raapstelen 2.60 per 100 bos, Rabarber 5.75 13.50 per 100 bos, Prei 6.40—/ 8.40 per 100 bos. NOORDSCHARWOUDE, 9 Mei. 51300 K.G. Peen 3.30—/ 4.40, 6800 K.G. Roode kool 24.50—/ 31.70, Door- schot"/ 15, 5000 K.G. Gele kool 9.40 12.70, 52100 K.G. D. witte 4.10—/ 5 30, Doorschot 3.60, alles per 100 K G. Kun st. TOON'KUNST. Op verzoek worde alsnog een verslag gepu- bliceerd van de j.l. Woensdagavond gehou den Toonkunst-uitvoering De heer Ohlen, de voorzitter der afdeeling, gaf eerst een paar mededeelingen, le. dat door ongesteldheid van den heer Oushoorn, de heer A. J. Leewens, directeur der Toonkunstafdee- ling Helder, de uitvoering zou leiden en 2e. dat de sopraanzangeres, mevr Menage Chal- la, den dag tevoren telefonisch bericht had, door ongesteldheid niet te kunnen komen, waarvoor nu in de plaast kwam mevr. Ba- kels. Verandering is altijd geen verbetering, doch het bleek spoedig, dat het bestuur met den heer Leewens uit te noodigen een goede keuze had gedaan. De heer Leewens is een gerouti- neerd en muzikaal dirigent, hij hield het ge heel goed bij elkaar en liet mooi genuanceerd zingen. En daar was in „das Lied von der Glocke" van Max Bruch gelegenheid voor. Een werk vol afwisseling, en melodieus, boeiend van af het eerste koor „Vivos voco, Mortuos plango, Fulgara frango, tot en met het slotkoor van het tweede deel. Dat zal ook wel de reden zijn, dat er telkens weer naar ge- grepen wordt, ook hier is het meermalen tot uitvoering gekomen. Koor en orkest hebben zich van hun beste zijde doen kennen het orkest versterkt met het klavierspel van mej. Oort, en orgelspel van den heer van Langen. Het orgel, al hoorde men er niet veel van, maakte toch wel den orkestklank voller. Zoo ook is er voor de solisten in dit werk een aangename taak weggelegd, niet alleen in hun solo's, maar ook in kwartetten, in het In termezzo en terzet is er voor hun gelegen heid zich op hun gunstigst voor te doen. Mej. Aten en de bas Willem Ravelli verdie- nen den eerepalm. Met hun warme, glanzende stemmen hebben zij den geheelen avond zeer geboeid; hun voordrachten kwamen verre uit boven die der anderen, want hoe goed van zeggen en correct ook het zingen van den te nor Holthaus was, dat zingen zei niet veel wanneer mej. Aten of de heer Ravelli zong, voelde men mee en dat kon Holthaus niet be - reiken. Als de aangekondigde mevr. Menage Challa dezelfde is die wij bij de uitvoering van Alk- maarsch strijkorkest gehad hebben, dan was de vervanging door mevr. Bakels geen verbe tering. De stem van mevr Bakels is niet van dien aard meer dat men er van genieten kan; mevr. Bakels had dan ook die taak niet moeten aanvaarden. 't Was, meenen we, de 113de Toonkunst- uitvoering; is men met de 114de gereed, zoo hopen we oprecht, dat de heer Oushoorn weer in t' voile bezit van zijn gezondheid is en met verjongde krachten als dirigent kan optreden. A. K. UITVOERING K1NDERKOOR v/d KOOR- VEREENIGING BERGEN. Reine kinderzang ontdoert, grijpt in het ge- moed, wijl het ongekunsteld is en geheel pre- tentieloos wordt gegeven. Aardig om te zien al die kleuters aan weerskanten van de piano geschaard, nauw- keurig acht gevende op de intenties van den Directeur, den heer Joh. Brands, die ook nu weer toonde dat hij de jeugdige zangers bent volkomen in zijn macht had. De kleinste klas moest het eerst in het vuur, laten wij er onmiddeilijk aan toevoegen, de vuurproeof werd glansrijk doorstaan, fris'ch en spontaan kwam U dezen Kinderzang te gen; wij zaten achter in de zaal, dooh kon- den woord voor woord duidelijk volgen, be- wijs, dat aan de uitspraak ook de noodige aandacht wordt geschonken. Wat aardig dingske dat „Wiegeliedje" van den Vlaming Lodewijk Mortelmans en hoe goed sloten de mooie liedjes van onze Cath. Van Rennes daarbij aan. Zij blijft tcch maar steeds de componiste wier werk graag wordt gezongen, hoe kan het ook anders, het komt alles bij haar uit het hart, uit scheppingsdrang geboren. De oudste klas zong o.m. eenige liederen van den Vlaamschen Componist Jan Broeck- se, „De Pekker", „de Smeder", liedjes zuiver in volkstoon gehouden, melodieus en gemak- kelijk in het gehoor liggende, zoo ook van denzelfden componist, „Avond" en „Avond- liedje", gezongen door de oudste meisjea waarbij ons opviel de schitterend geschreven begcleidign fluisterend door Joh. Brancte ge- speeld. De Dalcrozeliedjes voor en na de pauze waren een geweldig succes; dit werk en dan zoo uiterst verzorgd als nu, doet het overal, Dalcroze is en blijft de fijne kenner van de kinderziel, die precies de grenzen weet, tot waar hij met het kind kan gaan. De „Standvastige Tinnen boldaat", cantate voor soli en koor van Hendrika van Tussen- broeok, is een mooi werk, werd goed gezon gen, doch, och arme, waarop het toplicht la ten branden? Daardoor was van de teekenin- g-en niet veel te zien. Melchert Schutirman, de welbekende violist, verhcogde het genot van den avond door zijn prachtig vioolspelchart Russe van Lalo werd schitterend gestreken; „Vioiors" van Schuurman zelf zal altijd een succesnummer blijven, deze weemoedige muziek grijpt dt massa. HARO STINS. SEbexee.' f<^Unc, A.JPt CZc eeCge too&ju>9 cUJAend. HceA. MET BE35ENSAUS

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6