DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925. DINSDAG Directeur: G H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 12 MEI No. Ill Dif cummer hesfaaf uf{ 2 Matiea, Abonnemenfsprijs bij looruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herrns. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland. DE INTOCHT VAN VON HINDENBURG TE BERLIJN. Geheel Berlijn stond gister onder den in- vloed van den intocht van den nieuwen Rijks- president Von Hindenburg. De vijf kilometer lange weg van den intocht bood vooral gedurende den middag een bui- tengewoon levendigen aanblik door de ge- weldige menschenmassa, wier aantal voort- durend grooter werd, zoodat dit in de na- middaguren reeds op een millioen werd ge- schat, waaronder op zijn minst een kwart mil lioen deelnemers van v'ereenigingen en cor- poraties. Even voor zessen liep de trein, waarin zich de beide extra-rijtuigen van den rijkspresident bevonden, precies op tijd het station Heer- strasse binnen. Von Hindenburg had met na- druk verzocht om geen specialen trein te laten loopen, daar hij het regelmatig verkeer niet wilde verstoren. Von Hindenburg werd op het eenvoudig versierde station op korte wijze begroet door den rijkskanselier, den minister van binnen- landsche zaken en andere regeeringsambte- naren, waarbij het 10-jarig dochtertje van den rijkskanselier een bouquet bloemen aan- bood. Daarna ving de rit door de stad naar het rijkskanselierspaleis aan, waar de rijkspresi dent tot zijn beeediging op heden zijn intrek neemt. Von Hindenbprg, die in burger was gekleed, werd in den open autcmobiel, tot den Brandenburger begeleid door een patrouille motor-agenten, vervolgens door een eskadron bereden politie, overal waar hij langs reed, door de menschenmassa enthousiast begroet. Onophoudelijk maakte hij bewegingen met de handen om zijn-dank te betuigen. De openba- re gebouwen, die eerst vandaag de vlag zou- den uitsteken, hadden reeds gister de vanen geheschen. Algemeen werd met genoegdoe- ning begroet, dat ook van de buitenlandsche officieele gebouwen, waaronder de Engelsche, Amerikaansche, Fransche en Russische, even- eens de vlag was uitgestoken. Het weer, dat in den morgen en een gedeelte der middag- uren naar regen had gedreigd, was opge- klaard, zoodat de tocht in een open wagen kon worden afgele^d. De bonte en vroolijke aanblik, die het geheel van dezen intocht bood, werd nog verlevendigd doordat talrijke vliegtuigen gedurende de plechtigheid boven het Wilhelmkwartier cirkelden. De belangstelling van het publiek voor den intocht bleek door het feit dat straatventers, die ansichten, waarop de beeltenis van Von Hindenburg voorkwam, verkochten, goede za ken maakten, terwijl vensters van woningen. aan den weg van den intocht gelegen, tot voor 500 mark werden verhuurd. Hindenburg heeft, teen hij- zijn intrek nam in de Rijkskanselarij, tegenover dr. Luther zijn levendige voldoening betuigd over de bui- tengewoon hartelijke wijze, waarop de bevol- king der hoofdstad hem ontvangen heeft. Hij was vooral opgetogen, dat zlch onder de ver- eenigingen en corporaties die zich langs den weg geschaard hadden, ook een grcot aantal vertegen w o o rd i ge rs der organisaties van handwerklieden bevonden. De Berlijnsche avondbladen wijden aan Hindenburg bij zijn aankomst in Berlijn, lan ge hoofdartikels waarin zij hern begroeten en uiting geven aan hun verwachtingen omtren+ de uitcefening van zijn ambt. De Germania schrijft: Wij hebben de candidatuur Hinden burg bestreden; de Rijkspresident Hinden burg verdwijnt voor ens uit het veld der po- litieke discussie. Dezelfde vaderlandslievende overwegingen, die ens tot de hestrijding der candidatuur Hindenburg bewogen, vereeni gen zich heden tot onze lioop op den nieuwen, door de waarde van zijn ambt aan de laaghe- den van den politieken strijd onttrokken Hin denburg. Dat hij in een gelukkigen ambtster- mijn het succes geniete, dat iedere goede Duit- scher zijn vaderland toewenscht. De verkie- zingsstrijd is uit. Leve de nieuwe president! De Deutsche Zeitung schrijft: De staats- vorm is het niet, waarop een volk zijn levens- wil grondt. De staatsvorm kan veranderen volgens gunst en lot. Het zelfvertrouwen ech- ter moet een lichaam bezielen, dat tot daden in staat is. In de bekentenis tot zijn Held be- vestigd zich het zelfvertrouwen van Duitsch- land. De Vorwarts schrijft: De groote meerder- heid der Berlijnsche bevolking staat heden stilzwijgend en in afwachtende houding. Zij demonstreet niet, maar zij is daar. Bij deze meerderheicl staat de Berlijnsche arbeiders- massa vast aaneengesloten, vaster dan ooit. bereid om de republiek en haar grondwet te verdedigen en te beschermen. DE REGEER1NGSCR1S1S IN BELGIe- Vandevijvere heeft gistermorgen zijn bespre- kingen voortgezet. Hij had alleiverst een lang onderhoud met Paul Hymans, een der leiders van de liberale partij. De meest tegenstrijdigc berichten doen de ronde over de te verwachten houding der liberalen ten opzichte van een kabinet-Vande- vijvere. Men verzekert, aldus de Tel., dat zij ten slottc hun steun zulien weigeren, doch dat zij, alvorens zich drfinitief uit te spreken, kennis willen nemen van zijn program. In ieder geval zal Vandervijvere zijn kabi- net aan het parlement voorstellen. Iedere par tij moet officieel haar houding kunnen bepa- len, niet slechts in huishoudelijke bijeen- komsten. De liberalen willen de bestaande onzekerheid en verwarring niet nog nicer ver- lengen. Als de formateur morgen zijn nieuwe kabi- net aan de Kamer voorstelt, zal de regeerings- crisis 37 dagen hebben geduurd. Zij staat daarmee alle Belgische records, waaronder met 2 dagen de crisis van 1852, ontstaan door het aftreden van het liberale kabinet-Ro- gier. Eerst na 35 dagen van onderhandelen werd dit ministerie toen n.l vervangen door een extra-parlementair kabinet. RUSSISCHE VLUCHTEL1NGEN NAAR AUSTRAL1E. Naar Reuter uit Brisbane (Australie) meldt zijn daar met het Japansche s.s. Aki- maroe passagiers aangekomen uit Chineesche en Japansche steden Dezen deelden mede, dat driehonderdduizend Russische vluchtelin- gen die thans in China toeven begeerig zijn om naar Australie te emigreeren, daar de sovjetregeering het voor deze uitgewekenen onmogelijk maakt om in China te blijven. DE ONTWAPENING VAN DUITSCH LAND. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft aan de Britsche ambassade te Parijs zijn opmerkingen medegedeeld over het jongste memorandum nopens de ontwape- ning van Duitschland. De conferentie van ambassadeurs zal eerst Vrijdag bijeenkomen. Briand zal morgen jn den ministerraad het ontwerp-antwoord aan Duitschland mee- deelen op het aanbod van een waarborgpact Na goedkeuring zal hij de nota aan de geal- lieerden en ten slotte aan Duitschland mee- deelen. DE PERSVRIJHEID IN ITALIe. De fascisten hebben een fellen aanval ge- lanceerd op senator Albertini in verband met de meesterlijke rede, welke deze den moed had Vrijdag in den Senaat uit te spreken. De „Cor- riera della Sera" heeft haar gedwongen stil- zwijgen opgegeven, en getracht een antwoord op den fascistischen aanval te publiceeren, doch zij werd in beslag genomen. De politick der fascisten wordt in een scherp daglicht gesteld door het in beslag nemen van een plaatselijk blad in Trente, omdat het de rede van Albertini op een te zeer in het cog loopende plaats had afgedrukt. De volle- dige tekst van de'rede stond, met groote kop- pen er boven, op de voorpagina. De „SizilJia Nova" te Palermo bericht, dat bij den off icier van justitie te Rome een aan- klacht is ingediend tegen alle afgevaardigden van den Aventino. Den afgevaardigden wordt krachtens een artikel van het wetboek van strafrecht een overtreding ten laste gelegd, daar zij in hun kwaliteit van staatsambtena- ren hun functie zouden hebben verlaten. De Romeinsche „Epoca" wijst op het Ame rikaansche vcorbeeld, waarbij tegen de sena- tcren van den staat Ohio indertijd om dezelf de reden een aanklacht werd ingediend. DE STRIJD DER FRANSCHEN TEGEN DE RIFKABIJLEN. Uit Toulon wordt gemeld, dat twee batte- rijen van 75 m.M. kanennen van het 38ste artillerie-regiment naar Marokko zijn gezon- den benevens 200 man van het 8 ste en 4de regiment koloniale tirailleurs. Zware artille- rie wordt eveneens naar Marokko gestuurd. Een bericht uit Metz meldt, dat twee eska- ders van het 11 de luchtvaartregiment (bom- menwerpers) ter versterking van de lucht- macht naar de Marckkaansche grens zijn ge- zonden. Elk eskader bestaat uit 3 officieren, 19 onder-officieren en 60 manschappen. Deze versterkingen wijzen nog niet op een toestand, die volgens de berichten reeds zou bestaan, teen gemeld werd, dat de Franschen meester waren van het terrein. Generaal Bilotte zal binnenkort naar Ma rokko gaan teneinde het bevel van een of meer Fransche colonnes op zich te nemen. DE TOESTAND IN BULGARIJE. Met behulp van de bevolking heeft de poli tic bij Gaurilowe de schuilplaats van een groote bende ccmmunisten ontdekt. De bende bood na den.eisch, om zich over te geven, ge- wapenden tegenstand. De aanvoerder der communisten en eenige leclen der bende werden neergeschoten. Er werden documenten, alsmede een kleine druk- kerij in beslag genomen. In geheel Bulgarije is door de regeering het telefoonverkeer weer toegestaan. ARRESTATIES VAN COMMUNISTEN. VVegens overtreding van de wet op de ont- plofbare stoffen en van de wet tot bescher- ming van de Duitsche republiek, zijn te Gies- sen (Hessen) twaalf leden van de communisti- schc partij gearresteerd Acht personen be- vinden zich nog in arrest; zij worden er van bcschuldigd handgranaten te hebben ver- vaardigd. OOK FASCISTEN IN ZUID-AFRIKA. Doordien de communisten te Johannesburg voortgaan zich vijandelijk over het bezoek van den prins van Wales uit te laten, werd te Johannesburg een beweging op touw gezet, welke overeenkomt met die der Britsche fas cisten. De jonge loyalisten (zoo noemen zij zich) vormen een bond van „blank Zuid-Afri- ka" en besloten alle communistische meetings te verstoren. Zondagavond werden, naar de Times meldt, communistische sprekers in ver- gaderingen bestookt met rotte eieren en toma- ten en verjaagd naar het arbeidersgebouw, waarin zij verdwenen. DE POOLSCHE JUSTITIE. Bij de/beraadslaging over de begroofing van jushtie iini het parlement is het justitie- wezen onderworpen aan scherpe critiek, zoo meldt de correspondent-van de „Frankf. Z." in de Poolsche hoofdstad. Reeds de rap porteur constateerde, dat Polen 343 gevan- genissen rijk is, waarin ruim 35.000 men- schen zitten; dat de gevangenissen overvol zijn en dat Polen voor de justitie 40 millioen meer uitgeeft dan Frankrijk. Een volgend spreker, die evenals de rapporteur, lid is van een zeer patriottische partij, schilderde de belangrijke rol, welke de politieke spion- nen vele maanden en in de Oostelijke gebie- len. Het grootste deel van de hooge kosten voor justitie wordt uitgegeven aan het leger vani deze geheime politie. Vele woordvoer- ders klaagden er over, dat verdachte perso nen vele maanden en in de Oostleijke geble- den zelfs jaren in de gevangenis moeten zitten, vbordat hun zaak in behandeling komt. Reeds vroeger hebben de Wit-Russen gei'nterpelleerd over gevallen van. gruwelijke folteringen, die in gevangenissen van het oostelijk gebied waren toegepast. Polen bezit nog geen voor het geheele land geldend recht, maar past het recht der diverse gebieden toe. Uitzonderingen op de onverantwoordelijke toepassing van het recht noemde een woordvoerder slechts de rechterlijke colleges in Posen en Warschau. HET BARMAT-SOHANDAAL. De instruetie tegen de gebroeders Barmat en in de zaak-Kutisker is geeindigd. De dos siers zijn ter beschikking van het O. M. ge steld voor het indienen van een aanklacht. De verzoeken om Kutisker uit de hechtenis te ontslaan zijn defintief van de hand ge- wezen. BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN INLANDERS. Zevenhonderd inlanders hebben een aan val gedaan op inlandsche detectives te Jo hannesburg, onder leiding van een Euro- peesch sergeant, die invalien declen voor de controle der drankwet. De sergeant schoot, om den terugtocht der detectives te dekken, met zijn revolver en doodde een inlander. Er zijn 80 inlanders gedood. Alles is thans rustig. HET AUTOMOBIELONGELUK IN BADEN. Omtrent het autcmobielongeluk in Baden meldt het Hbl. het vclgende: Nabij het dorpje Roth-Malsch in de nabij- heid Van Heidelberg reed Zondagavond een vrachtauto met een bijwagen, die beide vol za- ten met deelnemers aan een zangersfeest, over den overweg van den spoorweg, juist op het oogenblik dat de trein Frankfort-Bazel aan- kwam. De locomotief sleurde den bijwagen van de auto honderd meter ver weg en ver- nielde dezen volkomen. Van de 18 inzittenden werden er elf gedood en de anderen gewond, -velen zoo ernstig, dat men er aan twijfelt of zij er bovenop zulien komen. De schuld aan het ongeluk draagt de wegwachter, die juist zat te luisteren naar een voorbij trekkendd mu- ziekkapel en daardoor vergeten had de boc- men neer te laten. Onmiddellijk na de ca- tastrofe vluchtte de man het bosch in, waar hij eenige uren later ontdekt en gearresteerd werd. STAfiLHELMDAG TEGENGEVALLEN. De Zondag te Frankfort a. M. gehouden Stahlhelmdag is tegengevallen. In plaats van 30 a 50.000 deelnemers, die verwacht waren, hebben slechts een 10.000 aan de betooging deelgenomen. De bevolking van Frankfort bleek maar matigjes met de demonsratie inge- nomen; het kwam tot tegenbetoogingen, die aanleiding gaven tot kloppartijen, waarbij een min zwaar- en een licht gekwetst werd. BELANGRIJKE INDUSTRTfiELE ONDERZOEKINGEN. De Daily Chronicle bevat het bericht dat er een ontdekking van het grootste belang voor de Britsche nijverheid zou zijn gedaan, „door onderzoekingen die thans afliankelijk van elkaar in Engeland en Duitschland1 ge houden wor'den." Zij bestaat in de omzetting van steenkoien in olie op een commercieele basis. Op het oogenblik heeft Engeland olie nooddg, die het niet kan produceeren, en produceert het kolen die het niet met wirst buitenslands kan verkoopen. Een bijzonder medewerker zet nil in het blad uiteen, hoe de heele toekomst van de Engelsche steenkoolnijverheid veranderd zou worden door een binnenlandsche productie van olie, die voldoende is voor de moderne behoeften. EEN ENGELSCH SCHIP BIJ SHANGHAI BESCHOTEN. Een boot met zes Britsche onderdanen, die Zaterdag van een avondfeest van boord van een Britsch woonschip temgkeerden, werd door 'n Chineesche kanonneerboot beschoten. Een van de opvarenden is gewond. De consul-generaal heeft onmiddellijk een scherp protest ingediend, tengevolge waarvan de commandant van de kanonneerboot 'n be zoek aan den consul bracht en zijn veront- schuldigingen voor het gebeurde aanbood, terwijl hij zich tevens bereid verklaarde, de kosten voor de verpleging van den gewonden Engelschman te betalen en de gehavende boot te laten herstellen. DE VAKBEWEGING IN AMER1KA. Een pas verschenen werk over de ontwikke- ling der Amerikaansche Vakbeweging in de jaren 1880 tot 1923 geeft een overzicht van de verhoudingen en de vooruitzichten van de Vakbeweging in de Vereenigde-Staten. Tot 1920 nam het ledental van "het Amerikaan sche Vakverbond gestadig toe en bereikte in dit jaar het totaal van 5.110.800. In het jaar 1920 waren 18.7 pCt., van de loonarbeiders in de Vereenigde Staten georganiseerd. Na 1920 ging het ledental achteruit. Thans gaat het ledental weer in opgaande richting en rekent men er op, dat het percentage van de georganiseerde arbeiders in het jaar 1925 weer tot 15 a 16 pCt., zal stijgen, de landar- beiders inbegrepen. De landarbeiders hebben nog bijna geen organisaties en er wordt ook weinig moeite gedaan deze te organiseeren. Onder de best georganiseerde beroepen kun nen ongetwijfeld de mijnwerkers, kleermakers, spoorwegarbeiders, bouwvakarbeiders, litho- graphen, meubelmakers en aanverwante be roepen worden gerekend. In 1920 wagen 50 pCt., der mijnwerkers, 57.8 pCt., der kleer makers, 73.2 pCt., der machinisten en 50 pCt. der bouwarbeiders georganiseerd. Afgezien van het transportbedrijf, bestaan er weinig vakorganisaties voor de arbeiders werkzaam in de trustbedrijven. In de ijzer- en staalin- dustrie waren in het jaar 1920 slechts 28.1 pCt., (842.700) der arbeiders georganiseerd, waarvan de helft tot de organisatie der ma chinisten nehoorde. DE ARBEIDSDUUR IN DE VER.-STATEN De regeering van de Vereenigde Staten re- gelt uitsluitend den arbeidsduur van de arnfo- tenaren en van de onderaemingen van bans- port tusschen de verschillende staten onder- Hng. De in de Vereenigde Staten toegepaste ar- beidswetgeving heeft voornamelijk betrekking op den ar'beid van vrouwen en kinderen. In 44 van de 48 staten bestaan wettelijke voor- schriften, die den arbeidsduur van vrouwen vaststellen op een maximum van 811 uur per dag. In 16 staten is de nachtarbeid van vrouwen verboden. Wat betreft kinderarbeidin de Vereenigde Staten is de arbeid van kinderen bene den den leeftijd van 14 iaar verboden. Vergunming voor overuren wordt zelden ge- geven en nachtarbeid van kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar is nagenoeg geheel verboden. De wetten betreffende den arbeidsduur van volwassen mannelijke arbeiders bepalen den arbeidsduur in gevaarlijke of ongezonde be- drijven op meestal 8 uur te stellen een maxi- mum^van 10 uur vast voor de overige arbei ders. Nachtarbeid is niet verboden en over- werk wordt in den regel toegestaan. De collectieve contracten spelen een minder belangrijke rol dan in Europa. Nationale col lectieve contracten bestaan echter b.v. in de bitumineuse koolindustrie, voor de kachelgie- ters, de glasblazers, in de industrie van be- hangselpapier, voor het treinpersoneel (man- nelijk en vrouwelijk) van de Pullman Compa ny, brouwers, officieren en technici van de koopvaardij, dok- en havenarbeiders en bcek- drukkers. De gewoonte schijnt de meest belangrijke factor te zijn, die den arbeidsduhr vaststelt. Er bestaat vooral sedert den oorlog een al- gemeene tendens om den arbeidsduur te ver- korten. DENKBEELDIGE KIEZERS. Bij de gemeenteraadsverkiezingen op het Fransche Antillen-eiland Martinique, heeft een ervaring van jaren lang het volgende ge- leerd: Wie burgemeester en vrederechter is, heeft de stembus; en wie de stembush eeft, be- haalt de overwinning. Ook door de bomaan- slagen tijdens een verkiezingsstrijd is het eiland beroemd. De „Matin" heeft in dit alles aanleiding gevonden, eens iemand naar de Antillen te sturen om er een boekje open te doen van de politieke zeden. En de eerste bladzij van dat boekje is al zeer stichtelijk. In de gemeente Schoeleher bevatte de kie- zerslijst bij de jongste gemeenteraadsverkie zingen 927 namen. Er werden evenwel 6190 stemmen uitgebracht, waarvan 6156 op de lijst-Monerot en 21 op de andere lijst. Men ziet, de overwinnaars waren niet zeer edel- moedig en dachten blijkbaar: zeker is zeker. Het aardigste is, dat de vrederechter gelast had, dat de 5263 extra-kiezers alsnog op de kiezerslijst moesten worden geplaatst. Daar de geheele gemeente 3602 inwoners telt, von- den des vrederechters superieuren, dat liij overdreef en ontsloegen hem. Ook de scheppingskracht van andere rech- ters ging ver. In Morne-Rouge werden op 591 kiezers dan ook 1185 stemmen uitgebracht, de lijst-Lagrossiiiere kreeg in Le Lorrain 3600 stemmen op 2083 kiezers, en in Le Ma- rigot 1001 stemmen op 608 kiezers. Deze heer Lagrossilliere heeft altijd in een rechters. In de gemeente Sainte-Marie ver- kreeg men in 1019 de volgende resultaten: Ingeschreven kiezers 3043, uito-ebracbte stem- men 1390, waarvan Lagrosilliere 4526 en Lemery 14. En of nu al de vrederechter, die den heer Lagrosilliere den vriendendienst be- wees, kiezers uit het niet te. tooveren, zich voor de rechtbank moest verantwoorden, uit de la tere gevallen blijkt, dat dit maar weinig ge- holpen heeft. Zoodat de man van de Matin" geen on- gelijk heeft, als hij zegt: Martinique is het beloofde land, waar alles met een verwonder- lijke snelheid groeitook de kiezers! KORTE BERICHTEN. Zaterdag zijn tegelijk 2 Amerikaansche douanevaartuinen vernietigd, aan boord waarvan twee dynamietbommen ontploften, die vermoedelijk door alcoholsmokkelaars ge legd waren. Churchill, de Britsche kanseli<;r van de schatkist. antwoordde gister in het Lageriiuis op de critiek, welke is uitgecefend op de voor- gestelde rechten en accijnzen op zijde. Naar uit Warschau bericht wordt, is het Poolsche dorp Klewan geheel afgebrand, waardoor 100, meest Jcodsche, gemnucn dak- loos werden. De bezuinigingscommissie in Hongarije is voornemens vier provinciale universiteiten te doen sluiten, waartegen zoowel de minister voor Cultureele zaken als de wetenschappeiij- ke kringen protesteeren. Men wil een actie beginnen om door particuliere inzamelingen de universiteiten te redden. Te New York begint heden een wereld- congres van politiebeambten. Er nemen zoo- wat duizend personen uit allerlei landen van de wereld aan deel. Gistermorgen in de vroegte drongen eenige rhannen in een warenhuis te Londen binnen, waar zij zich de kas van het in den winkel gevestigde bijkantoor der posterijen toeeigenden, waarop zij in een auto weg- reden. In den Pruisischen Landdag verklaar de de minister van finaneien, dat over het jaar 1924 de ontvangsten 14 millioen rijks- mark minder hadden bedragen dan zij op de voorloopige begrooting waren geraamcl. Een Reuter-bericht uit Washington meidt, dat het departement van buitenland sche zaken te kennen heeft gegeven, dat er wederoin niet-officieele besprekingen gaande zijn nopens de Franschen schulden. Naar de „Roel" verneemt zijn aan Trotski op zijn reis van den Kaukasus naar Moskou in ongeveer alle plaatsen, waar hij voorbij kwam, haretiijke ovaties gebracht Krassin heeft Briand medegedeeld dat Volin, de eerste secretaris bij het Sovjet-ge- zantschap te Parijs van zijn functies is ont- heven. Briand had er over geklaagd, dat Vo lin had deelgenomen en gesproken op een communistische samenkomst te Parijs, waar het Fransche koloniale bestuur was becriti- seerd. Gemengd nieuws SUBSID1E GEDENKBOEK NOORD- HOLLANDSCH KANAAL. B. eh W. van Amsterdam vragen den Raad machtiging, aan het Comite ter herdenking van het 100-jarig bestaan van het Groot Noordhollandsch Kanaal ten behoeve van het uitgeven van een gedenkboek een subsidie te vcrleenen van ten hoogste 500, onder voor- waarde, dat van andere zijde zoodanige toc- zeggingen tot het verleenen van geldelijkeu steun zijn gedaan, dat op de tcrtstandkoming van het werk kan worden gerekend en voorts onder voorwaarde, dat van het voltooide werk vijf exemplaren ter beschikking van de gemeente worden gesteld. HET GESTOLEN TABERNAKEE. 1 Over den kerkdiefstal te Amstcrdamsche Veld in Drente lezen wij in „De Maasbade" nog eenige bijzenderheden. Toen de heer P. J. Veltman, pastoor te Amsterdamsche Veld. Maandagmcrgen zijn kerk van de pastorie uit binnentrad om de dcur voor de ter H. Mis komende kinderen te ontsluiten, verried de eerste blijk cp het aitaar hem, dat onveiTatcn de kerk waren biunengedrc'ngen en een hei- ligscheniienden diefstal hadden gepleegd. Het tabernakel met zijn cibcrie en inhoudi van geconsacreerde Hosties was verdwenen. Op de plaats van het tabernakel gaapte in het aitaar een groot gat. De houien omlijsting van en de expositietroon boven het tabernakel liing scheef terzijde. De fulpen, goud-om- bcorde dceken voor de tabernakeldeur waren met wceste hand terzijde geschoven. Ook de aan de tabernakelkast aansluitende kaarsen- banken waren naar voren gerukt om het ta bernakel te kunnen bevrijden, waarvan geen spoor meer te cntdekken viel. De kandelaars had men bij elkaar terzijde gezet. Pastoor Veltman waarschuwde in zijn eer ste ontsteltenis den dichst bij wonenden" buur- man, die mede de euveldaad kwam aanschou- wen. Per veldtelefoon werd vervolgens de ma- rechausseebrigade te Nieuw Amsterdam ver- wittigd, waarvan,een tweetal mannen zich aanstonds, vergezeld van een politiehond, derwaarts spoedde. Dra bleek evenwel, dat het geen zin meer had den bond lucht te geven. Verscheidene geloovingen hadden zich infusschen voor het ontwijde aitaar verdrongen. Het ingestelde onderzoek wees uit, dat door de openstaande ramen niemand naar binnen was gekomen. Het stof op vensterban- ken of riggels was niet beroerd. Vermoedcliil' moeten een cf meerdere daders zich in de kerk hebben laten insluiten. Na hun daad konden zij het Godslutis, waarvan de deuren niet gesloten waren, ge- makkelijk verlaten.' Buiten de beschadiging aan het aitaar viel er in het kerkgebouw niets van eenige ver- nieling te bespeuren. Het eenige wat men vond, waren enkele afgebrandfe lucifers Nader wordt aan „De Maasbode" gemeld. dat de tabernakel met ciborie en H. Hosties. die uit de kerk te Amsterdamsche Veld ge- stolen was, in cen greppel in het veen is te- ruggevonden. Ciborie en H." Hosties waren ongeschonden. AARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1