DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Olympisciie Spelen. Manifest van het N.O.C. en twintigste Jaargang 1925. De Olympische Spelen moeten in 1928 te Amsterdam worden gehouden! Dit kan, wanneer het geheele Ne derlandsche volk het Nederlandsch Olympisch Comite in dezen ariseid steuit en alien daartoe eendrachtig samenwerken. No. 112 m 2 Waaea, Honderd zeren Abonncmentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. W0ENSDA6 Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. IB MEI Voldoende aan den wensch, uitgedrukt in onderstaand Manifest van het Nederlandsch Olympisch Comite, deelen wij hierbij mede, dat wij gaarne vol- doen aan het verzoek voor de Nederlandsche Olympische Spelen 1928 ook ons bureau open te stellen voor de Nationale Inschrijving waarvoor giften, groot en klein, in ontvangst worden genomen, welke dagelijks te dezer plaatse met de namen der gevers (van particulieren slechts voorletters van naam en plaatsnaam) verantwoord zullen worden, (Men zende geen anonyme giften, voor het geval om een of andere reden onverhoopt de giften later zouden gerestitueerd moeten worden. Men vermelde dus ook het adres van den gever). Directie Alkmaarsche Courant, AAN ALLE NEDERLANDERS! ,,Het zal geen nadere uiteenzettiUg behoeven, dat het Nederlandsche Olympisch Comite met groote teleurstelling het besluit van de Tweede Kamer heeft vernomen, waarbij het wetsvoorstel van de Regeering werd verworpen om een garantie van een millioen gulden te geven voor de Olympische Spelen van 1928. Wij willen niet uitweiden over de gevolgen, welke dit noodlottig besluit kan hebben voor ons volk en voor den Nederlandschen naam in den Vreemde. Wij willen,die gevolgen alleen voorkomen. Wij willen de wereldtaak, die ons volk werd opgelegd, om het groot internationaal verbroederingsfeest der IXe Olympiade te organiseeren, in weerwil van het Kamerbesluit volbrengen. Wij willen deze schitterende gelegenheid om het algemeen volksbelang, in den ruimsten zin genomen, te dienen, niet aan ons volk laten voorbij gaan. Wij willen den naam van Nederland in de wereld hoog houden! Onze meening staat dan ook onherroepelijk vast: Dat dit mogelijk is, blijkt wel uit de spontane medewerking, die het Co mite in de laatste dagen van verschillende zijden werd toegezegd; uit de giften ook, die zelfs van de armsten in den lande in deze dagen werden toegezonden, om het welslagen van het grootsch internationaal gebeuren en de eer van het land te redden. Het Nederlandsch Olympisch Comite heeft, daardoor gesterkt, besloten: Een nationale inschrijving te openen, waarvoor een beroep wordt gedaan op de medewerking van de pers en van alle particulieren en commissies, die zich daarvoor in ons land en de kolonien willen vormen, Alle ingekomen gelden kunnen worden verantwoord bij de Neder landsche Handel-Maatschappij, die zich daartoe welwillend beschikbaar heeft gesteld. De oprichting te bevorderen van een Financieele Commissie tot het bijeen- _brengen van een garantiefonds ten bedrage van een millioen gulden, waar- aan reeds meerdere vooraanstaande mannen uit de financieele wereld hun medewerking hebben toegezegd. Onverwijld na te gaan of het houden van een loterij of het uitschrijven van een premieleening aan het beoogde doel dienstbaar kan worden gemaakt. 4. Het vertrouwen uit te spreken, dat het Gemeentebestuur van de hoofdstad des Rijks en het Bestuur der Provincie Noord-Holland hun niet genoeg te waardeeren en onmisbaren steun aan de plannen verleenen. Waar over twee weken reeds de Nederlandsche afgevaardigden op het Congres te Praag moeten verschijnen, vertrouwen wij dat snel de stem van het Nederlandsche Volk zal spreken." Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comite, A. SCHIMMELPENNINCK VAN DER OYE, Voorzitter. P. W. SCHARROO, Vice-Voorzitter. C. A. W. HIRSCHMAN, Secretaris. L. H. FESCHOTTE. P. W. WALLER. 1. 2. 3. Buiteriland DE EEDSAFLEGGING VAN HINDEN- BURG. In de versierde vergaderzaal van den Ri]ksdag heeft Hindenburg gistermiddag den eed op de Grondwet afgelegd. Incidental heb ben zich hierbij niet voorgedaan. Bij het binnenkomen van den' Rijkspresi- dent riepen de bijna voltallige aanwezige communistische afgevaardigden: „Leve ae sovjetrepubliek!" en verlieten daarna, voor de eedsaflegging, als een man de zaal, De voorzitter van den Rijksciag, Lobe, sprak in zijn begroetingsrede de hoop uit, dat het Ebert's opvolger zou mogen gelukken het door dien aangevangen opbouwende werk voort te zetten, de begonnen pacificatie in de buitenlandsehe politick te voltooien en Duitschland als vreedzaam, geliik gerech- tigd lid tot den Volkenbond te doen toetre- den. Hindenburg dankte, voor deze woordien, waarna hij, gelijk hij uitdrukkelijk zeide, cver- eenkomstig de republikeinsche grondwet den eed aflegde. Hierna verklaarde hij nog, dat de Rijksdag en de rijkspresident te samen de belichaming zijn van de volkssouvereiniteii, welke den grondslag vomit van het geheele huidige Duitsche staatsgestel. „Dat is", besloot hij, „de diepe beteekenis van de grondwet, tot welker nakoming ik mij zooeven door mijn eerewoord plechtig heb verbonien." Na de eedsaflegging verlieten Hindenburg, de rijkskanselier en de rijksministers de zaal. Voor het Rijksdaggebouw bracht de rijks kanselier een „hoch" uit op den president, hetwelk door de geweldige menschenmassa, die den president stomach tig bij zijn ver schijnen begroet had, werd overgenomen. Vervolgens inspecteerde Hindenburg met den rijksweer-minister de opgestelde eere- wacht en reed daarna, terwijl de tonen van het „Deutschland fiber Alles" weerklonken naar het presidentieel paleis. Blijkens berichten uit Parijs is tusschen En- geland, Frankrijk en Italie overeenstemming bereikt wat hetreft de houding, welke zij te- genovier president Von Hindenburg zullen aannemen, Zij zullen de diplomatieke bezoe- ken, welke hem tcr gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding gebracht worden, als een voldcende bewijs van bdeefdheid beschouwen. Ondanks de verzekeringen van het tegen- deel, schijnen de vroegere vijanden dan toch we] eenig wantrouwen te koiesteren tegen de jongste Duitsche presidents keuze. EEN PROCLAMATIE VAN HINDEN BURG. Hindenburg heeft in verband met zijn ambtsaanvaarding een manifest tot het Duit sche volk gericht, waarin hij onder meer het volgende zegt: „0p 26 April 1925 heeft het Duitsche volk mij tot zijn president gekozen. Heden heb ik deze belangrijke positie plechtig aanvaard. Getrouw aan den eed, welken ik heb afgelegd, zal ik al mijn krachten geven in dienst van het volk. Ik zal de Grondwet en de wetten steeds in acht nemen en tegenover iedereen rechtvaardigheid betrachten. Op dit plechtig uur roep ik het - geheele Duitsche volk tot medewerking op. Mijn wer- ken en streven zijn niet ten voordede van een enkeling, niet van een stam of confessie, niet van een partij, doch van het geheele, door de hard® slagen van het noodlot verbroederde Duitsche volk. Ik vertrouw cp Gods bijstand, welke ons ook door de zware tijden van ncod genadig zal voeren. Ik vertrouw op de in een oud en roemrucht verleden bewaard gebleven onster- felijke levenskracht van de Ehiitsche natie. Ik vertrouw op de ook in de zwaarste tijden zich steeds weer geopenbaard hebbende of- fervaardigheid en levensmoed van het Duit sche volk. Ik vertrouw ten slotte op de groote gedach- te der gereobtigheid, welker met alle macht te bevechten over winning ook aan het Duit sche volk weder de zijner waardige plaats in dfc wereld zal bezorgen. Mijn eenste oproep geldt al dengenen, die onder den' nood van onzen tijd in het bijzon- der lijden, geldt den velen die in den harden economischen strijd om hun bestaan vechten. Hij geldt het geheele arbeidende Duitsche volk, waarvan de emstige politieke en eco- nomische »situatie buitengewone prestaties eischt. Hij geldt den landgenooten buiten on zen grenzen, die met ons door de banden des bloeas en die van de Groot-Duitsche gemeen- schap onverbreekbaar zijn verbonden. Hij geldt vooral den ouden van dagen en hen, die met zorg hun levensavond tegemoet zien, en geldt ten slotte ons aller hoop, onze Duit sche jeugd. Wij willen ook voortaan gezamelijk er naar streven, door eerlijke, vreedzame pres taties onze gereohtvaardigde aanspraken op achting en erkenning bij de andere volken ingang te doen vinden, en den Duitschen naam wan den onverdienden smaad te zuive- ren, welke er heden nog aan kleeft. Door achting voor ons zelf tot achting door de wereld, door zelfvertrouwen tot vertrouwen door anderen! Wij willen alien er naar streven, in de ontwikkeling van het Duitsche economische leven en het Duitsche gemeenschapsleven voor ieder onzer landgenooten zijn dagelijksch brood, zijn aandeel in het Duitsche eultu- reele vermogen en een hem waardige plaats in de maatschappij te verzekeren. Het Rijkshoofd vertegeijwoordigt den wil der volkseenheid. Daarom reik ik op dit oo- genblik iederen Duitscher in gedachten de hand. Gezamelijk willen wij om der wille van onze dierbare dooden, van onze kinderen en onze kindskinderen met onverzwakten meed den zwaren weg gaan, welke ons naar. waren vrede en vrijheid zal voeren." DE DF.ELNEMING AAN HINDEN- BURG'S INTOCHT. Bij den intocht van den nieuwen rijkspresi dent hebben ten gevolge van het hevige ge- drang talrijke kleine ongevallen plaats gehad. Ongeveer vijftig personen werden op straat bewusteloos. Er is echter een doode te betreu- rcn. Een 70-jarige arbeider werd door een beroerte getroffen en ov'erleed onmiddellijk. Aan de communistische demonstrate op de Bulowplatz hebben hoogstens 5000 personen deelgenomen- Drie communistische sprekers hidden toespraken, waarin zij opriepen tot de scherpste opposite. Overigens hebben geen incidenten plaats gehad. WAT WEET HINDENBURG? De „Times" bespreekt de intrede van Hin denburg als president der Duitsche republiek, en vraagtBegrijpt hij de beteekenis van de Weimar-constitute, heeft hij een helder be- grip van moderne eeonomie, van financien, van het belastingwezen, de eischen van de ar- beiders, de plannen van kapitalisten en den inhoud van het Dawesplan, dat voor Duitsch land zoo veel beteekent? Kent hij de geschie- dtenis der vele tegenstrijdige partijen, de be- langen, die zij vertegenwoordigen", haar lei- ders, haar doeleinden, haar methodes? En als hij begint dat te doen, hoe verkreeg hij dan die kennis in zijn leven, waarop oorlogen, legerkorpsen etc. steeds beslag hebben ge- legd Het is alles eeifbeetje verwarrend. Wie zul len hem leiden Hindenburg neemt zich voor, te handelen in het belang der gansche natie en zonder aanzien van partijen. Buiten zijn schuld is het een merkwaardig en zorgwek- kend teeken, dat munarchistische en vele mi litate organisatiies, sommige onwettig ver- klaard, tijdens zijn intocht in de hoofdstad op den voorgrond traden. Het is jammer, dat de republikeinsche or- ganisaties achterwege zijn gebleven, daardoor vcrsterkten zij een hoogst cngewenschten in- druk. Was de verkiezing van Hindenburg op zichzelf te begrijpen, het zou anders zijn gc- weest. indicn niet de schijn was gewekf, alsof dit alleen het werk van agressieve aanhan- gers is geweest. De emotievolle intccht van den president, bemeent ons op het oogenblik het uitzicht. De te Miinchen gehouden demonstratie van de Kapp-bund met hare verwerping van het vredesverdrag, het Da'wes-plan en de aan- sprakelijkheid voor den oorlcg, getuigt van een ^eest, volslagen ongunstig voor iederen voortgang naar een permanente Europeesche overeenstemming. Het ware te wenschen, dat duidelijk blijk werd gegeven, dat dergeliike emotres en verklaringen van geringe en tijde- lijke beteekenis zijn, dat de groote lijnen van de Duitsche nationale politick worden ge- handhaafd en dat de installatie van maar- schalk Hindenburg als president niet betee kent een uitbarsting van on vera nt woo rdel ij ke machten, en een afleiden van de politick der algemeene vredelievende Europsesche oplos- sing, die Duitschland zeker niet het minst noodig heeft. DE WAPENCONFERENTIE TE GENeVE. Op de conferentie in zake den handel in wapenen enz., is de situatic bedenkelijk ge- worden. Een der grondbeginselen van de conferentie, de publicatie vain alle wapenle- veranties, welke. de Engelschen en de Ame- rikanen nog meer willen uitbreiden, wordt door Italie, Polen en Roemenie van de hand gewezen. Polen en Roemenie verklaarden, dat met het oog op het niet aawezig zijn van Rusland op de conferentie, voor de Randstaten een uitzondering Oip het alge meene doel der publicatie van de wapenle- veranties moet worden gemaakt, hetgeen Amerika evenwel verwierp. Ondanks de door den woordvoerder der delegatie van de Ver. Staten gedane concessies, volgens wel ke de Vereenigde Staten bereid zouden zijn een conventie te onderteekenen, welke de pu blicatie van den stand der bewapening in alle landen, dus ook van die van de pro- testeerende staten, zou noodig maken, ver- langdte Roemenie niettemin een uitzonde- ringsbepaliing voor de Randstaten van Rus land. Het schijnt, zooals uit uitlatingen van de delegaties der Ver. Staten en van ver schillende Zuid-Amerikaansche staten blijkt, nagenoeg uitgesloten, dat Amerika zal in- gaan p dergelijke uitzonderingsbepalingen. Of de conferentie op deze manier goede re- sultaten zal kunnen hebben is hoogst twij- felachtig. DE FINANCIeN VAN FRANKRIJK. Omtrent de plannen van den Franschen mi nister van financien, Caillaux, kan nog ge- meld worden, dat hij de helft van het begroo- tingstekort, drie milliard, denkt te dekken door verhooging van de belastingen op tabak en alcohol, en voorts door de instelling van een regie voor de verzekeringen, waarbij de assu- rantiemaatschappijen gedwongen zouden worden, zich in Frankrijk te herverzekeren in plaats van in het buitenland. Voorts door een regie voor benzine en petroleum. De an dere helft zou gedekt worden door verhooging der belasting op de binnenlandsche waarde- papieren van 12 pet. tot 18 pet., belasting van de landbouwwinsten en de vrije beroepen, ter wijl de algemeene inkomstenbelasting onge- wijzigd zou blijven. DE FRANSCHE SCHULD AAN AxMERlKA. Het schijnt, dat de Amerikaansche onder- staatssecretaris voor Financien, Winston, tij dens zijn jongste bezoek aan Frankrijk aan de Fransche regeeringsautoriteiten duidelijk heeft gemaakt, dat de Amerikaansche regee ring wenscht, dat er een Fransche commissie voor de fundeering der schulden zoo spoedig mogelijk naar Washington komt, om de rege- ling der schuldenkwestie'met de Amerikaan sche fundeeringscommissie te bespreken. Er is daarop van Fransche zijde verklaard, dat de meest gewenschte methode van liqui date zou zijn, de betalingen een deel te doen uitmaken van de van Duitschland verkregen bedragen, dcch deze methode zou Washing ton niet aanstaan. Men voelt dat de toestand onnoodig gecompliceerd begint te worden, terwijl de Amerikaansche regeering er de voorkeur aan zou geven, in zake deze kwes- tie op definitieve onderhandelingen aan te sturen. DE BOMAANSLAG IN D£ KATHEDRAAL. In het proces betreffende de aanslagen op den Bulgaarschen koning en in de kathedraal te Sofia werden Maandag door den krijgs- raad de volgende vonnissen gewezen: de kos- ter Zagorski en de beklaagclen Friedmann, Abadjeff, Stanke, Dimitrof, Gantscharof, Pe- trini, Kossofski en Koef werden ter dood ver- oordeeld, Daskalof en Kamboerof werden tot zes resp. drie jaar gevangenisstraf veroor- deeld. De veroordeeling van Abadjeff, Dimi trof, Gantscharof, Petrini en Kossowski ge- schiedde bij verstek. Behalve deze straffen zijn boeten opgelegd van 20.000 tot 500.000 lewa. De veroordeelde daders hebben het recht binnen drie dagen een cassatieberoep in te dienen. HET CENTRAAL COMlTe VAN SOVJET-RUSLAND. Het sovjet-congres heeft een nieuw centraal uitvoerend comite der Unie van Russisch? Sovjet-republieken gekozen, bestaande uit 300 leden, waaronder Kalinin, Rykof, Stain, Zi- nowjef en Trotski. DE SOVJET EN HET KAPITAL1SME De correspondent van de „Chicago Tribu ne" te Louden meldt aan zijn blad: Ofschoon in den laatsten tijd telkens weer wordt be- weerd, dat de sovjet-regeering zekere conces sies heeft gedaan ter voorbereiding van den terugkecr tot het kapitalisme, kan ik verze- ren, dat geen enkele concessie van beteekenis in iaatste insantie door de hoogste Sovjet- autoriteiten is bekrachtigd. Nimmer ging men verder dan het toestaan van een optie voor den tijd van drie maanden. In dien tijd moest dan een groot kapitaal worden bijeenge- bracht; slaagde de ondernemers daarin niet, dan verviel de optie, gclukte het wel, dan von- den de autoriteiten steeds een of andere reden tot uitstel. Bij de concessie der Lena-goudvel- den, waarover den laatsten tijd is gesproken, was het laatste het geyal. Een invloedrijk za- kenman, die onlangs uit Rusland is terugge- erd, waar hij bij vele van dergelijke aange- legeniteden vVas betrokken, deelde mede, dat - Soviet-regeering, ofschoon zij buiten- landscli kapitaal in Rusland wil brengen, er toch tegen cpzkt hicrmede te beginnen, bm- dat zij vrecst dat daardcor haar niaclit zal worden gebroken. Indien b.v. concessies in Georgie zouden worden verleend, dan zouden de buitenlandsehe ondernemers daar arbeids- voorwaraden invoeren, zooals die in West- Europa gelden en deze zouden zoozeer ver- schillen van de thans bestaande, dat het Sov- jetbewind deze vergelijking niet zou kunnen doorstaan. De Sovjet-regeering is er daarotn slechts op uit tijd te winnen en de terugkeer van Trotzki was niets dan een true in dit ver band. De macht is niet in handen van Stalin en van de groep-Kamenew, maar van een twintigtal peronen, die buiten Rusland niet bekend zijn en aan wier hoofd de weduwe van Lenin staat. Deze menschen zijn overtuigde communisten en telkens wanneer het commu- nisme wordt bedreigd, komen zij tusschen bei- de oZo werd de ratificatie van de overeen- komsten van Urquhart geweigerd en iets dergelijks was hetg eval met de overeenkomst met Fransche ondernemers nopens mijnen in Zuid-Rusland1 EEN KUNSTMATIG BEGROOTINGS- EVENWICHT IN PRUISEN. In den Pruisischen Landdag verklaarde de minister van financien dat de begrooting voor 1925 met 2830 millioen rijksmark in even- wicht is. Dit evenwicht is echter in zooverre kunst- matig tot stand gekomen, dat een inkomsten- post van 417 millioen rijksmark verhoogde overschrijvngen en verhoogde belastinginkom- sten werd opgenomen. In waarheid bestaat derhalve een tekort tot dit bedrag, dat uit ver hoogde uigaven voor de administratie, kleiner overschotten van het beheer der bedrijven en kleinere saldi uit de belastingopbrengst be- staat. Wanneer men de meer uitgebreide rijksbe- lastingsbedragen voor 1925 opneemt, wordt het tekort verminderd tot 200 millioen mark, dat slechts door verbetering van het door het rijk voorgenomen in evenwicht brengen van de rijksfinancien kan worden opgeheven. GROOTE BRAND IN CANADA. Een groote brand heeft gewoed te Mayo de tweede plaats in het gebied van den Yoe- kon, de binnenhaven voor het zilvermijnge- bied in de Kenohills Het hotel, de winkel en andere groote ge- bouwen zijn verwoest. ERNSTIG VLIEGONGEVAL BIJ BOEDAPEST. In de omgeving van het vliegveld te Boe- dapest is de met een leeg passagiersvliegtuig van de Franko-Romano Luchtvaartmaat- schappij terugkeerende piloot Gergye neer- gestort. Hij werd onmiddellijk gedlood. G--r- gye had den tenniskampioeh Borotra naar Weeneh gebracht en was slechts met post teruggekeerd. DE BEGRAFENIS VAN LORD LEVERHULME. Lord Leverhulme's stoffdijk overschot werd voor de teraardebestelling van Louden naar Port Sunlight overgebracht, waar Zondag den geheelen dag een stroom van belangstellenden een laatsten groet aan den ontslapene kwam brengen^ die in de Lady Leverhulme Art Gallery op een praal- bed was gelegd. Het stadje zijn stichting zooals men weet leverde een merkwaar- digen aanblik op doordat de bewoners der vele honderden huizen algemeen de gordij- nen hadden neergelaten en vele honderden waaronder vele kinderen, die lord Lever hulme „uncle" plachten te noemen rouw- banden of zwarte^dasjes droegen ten teeken van rouw. J eden van de brandweer van Port Sunlight trokken in uniform naar de Art Gal lery, terwijl de dorpelingen zich met ontbloote hoofden langs den weg hadden geschaard. Honderden kransen, niet veel minder dan duizend, werden uit alle deelen des lands, naar Port Sunlight gezonden. De begrafenis had Maandag plaats. Het lijk werd bijgezet in het familiegraf te Christ Church.' DE TREINRAMP IN DEN POOLSCHEN CORRIDOR In verband met de anti-Poolsche campagoe. in de Duitsche en Danziger pers als gevolg van de treinramp bij Starogard, heeft de pre sident der spoorwegen van Danzig, Czarno- cki, verklaard, dat het ingestelde onderzoek heeft ui,tgewezen, dat de toestand van den weg en de rails uitstekend was. Men moet zich er dan ook over verwonderen, zegt hij, dat van officieele Duitsche zijde beweerd is, dat het deraillement een gevolg is van den ge- brekkigen toestand van het materieel, met na me de rails. Integendeel, de president der spoorwegen van Koningsbergen heeft onlangs nog, op grond van eigen onderzoek, den staat van het baanvak MarienburgTezew—Chojnice ge- prezen en zijn oordeel neergelegd in een me- morie aan de hoofddirectie te Berlijn, waarna hij is teruggeroepen. Ten stelligste moet dan ook de lezing wor den tegengesproken, welke in het „Berliner Tageblatt" is gegeven op grond van een be weerd onderhoud met den machinist. Deze was n.L in die mate gewond, dat hij niet eens kon spreken. De vertegenwoordiger der hoofddirectie, die een onderzoek heeft ingesteld, heeft gerappor- teerd, dat deze ramp aan misdadig opze* moet worden toegeschreven. Ook de bericmee over vertraagde medische hulp zijn «Jet in overeenstemming met de feiten. Evenmin heeft Polen het Duitsche aanbod tot het zenden van een ambulaiicetrehi geweigerd; een dergelifk aanbod is n.l. nimmer gedaan. ALKMAAR

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1