De Firma De Lange A De Moraaz te Alkmaar verzilvert Pwe coupons. Stadsnienws. v CBEfcT HERDACHT. Op den feestmaaltijd, dien dr. Simons gaf ter eere van Hindenburg, huldigde deze de nagedachtenis van Ebert, wiens verdienste, rust en orde in Duitschland na de ineenstor- ting van het volk hersteld te hebben, onbe- twistbaar is. Dat hij den dank van het Duit- sche volk heeft verworven, is ook door zijne politieke tegenstanders erkend geworden. EEN GEHEIME MEMORIE OVER ENGELAND's BUITENLANDSCHE POLITIEK. De New York World heeft een memorie gepubliceerd, die afkomstig zou zijn van het 'Engelsche departement van buitenlandsche zaken, en waarvan de echtheid door Cham berlain wel niet bevestigd, doch ook niet ontknd wordt. Wij laten hier een uittrek- sel van deze memorie volgen, die gedeeltelijk door de" Daily Express is overgenomen. Het is de passus betreffende Duitschland. „Ofscboon Duitschland op het oogenblik volkomen buiten machte is aanvallend op te treden, is het zeker dat het met zijn groote militaire chemische potentialiteit vroeg of laat opnieuw een machtige militaire fartor zal worden. Voor het oogenblk is zeer wel aan- nemelijk dat de meer verstandige Duitschers den vrede wenschen. Zij zien in, dat Duitschland eerst zijn economische en finan- cieele positie moet herstellen. Zij beseffen dat het dit alleen kan in omstandigheden van betrekkeiijke stabiliteit, die in het algemeen de uitvoering vereischen van het plan-Dawes en zelfs van het Verdrag van Versailles. „Anderzijds zijn zij er zich van bewust dat Duitschland opnieuw sterk zal worden. Er zijn slechts weinig Duitschers die emstig ho- pen deze kracht, zoo noodig, tegen het En gelsche Rijk aan te wenden. Het mag zelfs worden betwijfeld of de meerdenheid der Duitschers thans een oorlog of een wraakne- ming tegen Frankrljk wenscht. Doch met ze- kerheid kan worden beweerd, dat zoodra Duitschland zich herstelt, er een duurzame beweging zal ontstaan tot herstel van wat voor Duitschland de twee meest aanstootelij- ke bepalingen zijn van de vredesregeling, nl. de Poolsche corridor en de afscheiding van Silezie." DE HE1L1GE OORLOG IN MAROKKO? Volgens zekere berichten moet Abd-el-Krim den Heiligen Oorlog hebben geproclameerd en zijn breeder Achmed naar Sjesjuan hebben gezonden cm nieuwe contingenten op te roe- pen van de Djebalastammen. CONFLICT IN DE BOUWBEDRIJVEN IN HET RIJNLAND. Maandag heeft te Dusseldorp een confe- rentie plants gehad der West-Duitsche bouw- itibeidcrs-organisaties, welke de kwestie van den strijd in het Rijnsch-Westfaalsche bouw- bedrijf besprak. Het afwijzen van de arbitrate uitspraak door de werkgeversorganisaties wordt door de werknemers als een provocatie beschouwd, welke slechts beantwoord kan worden door een onmiddellijk aanbinden van den strijd. De conference besloot eenstemmig de al- van man 10, vrouw 10, samen 32 Er waren 8 huisvaders van 99 en 3 huis- vrouwen van 97. Voorts 2 gezinshoofden van 15 en liefst 98 betere helften van 15. De grootste leeftijdsverschillen deden zich bij de volgende paren voor: man 20, vrouw 90; man 27, vrouw 95; man 78, vrouw 15; man 81, vrouw 18; man 83, vrouw 20; man 88, vrouw 22. Ja, laten slechts de cijfers spreken. KORTE BERICHTEN. Te Leipzig is Zondag het honderdjarig bestaan gevierd van de Duitsche Boekhande- laarsvereeniging. Meer dan duizend boekhan- delaars en uitgevers namen aan de feeste- lijkheden deel, waaronder ook eenige uit het buitenland. Tijdens de bijeenkomst werden de in den wereldoorlog gevallen boekhande- laars plechtig herdacht. Bij de bestorming van de universiteit te Napels (en niet te Rome) door de fascis- ten zijn niet alleen de bureaux van de studen- tenorganisatie leeggeplunderd, doch is ook een deel van de in het gebouw zich bevinden- de bitoliotheek vernield, waardoor eenige wer- ken van waarde verloren zijn gegaan. De juridische commissie van de wapen- conferentie, die thans te Geneve bijeen is, heeft de Amerikaansche formuteerimg aan- vaard, welke in hoofdzaak neerkomt op een verbod van wapenlevering aan particulieren en op levering onder zekere voorwaarden aan regeeringen. De „Daily Telegraph" verneemt uit diplomatieke kringea, dat de regeering te Moskou niet tevreden is met de arbeidspres- taties van haar gezanten en hardelsdelega- ties. Een soort diplomatieke Tsjeka is ge- vormd, die inspectiereizen zal maken naar Russische vertegenwoordigingen in het bui tenland. Bij groothertogelijk besluit worden in industrieele ondernemingen in Luxemburg arbeidersdelegaties ingesteld, ten einde door wettelijke regeling hunner gemeenschappe- lijke aangelegenheid de overeenstemming tusschen werkgevers en arbeiders te bevorde- ren. s Binnekort vinden tusschen de Hongaar- sche, Italiaansche en Joegoslavische spoor- wegscheepvaartmaatschappijen onderhande- lingen plaats, met het doel door tariefverla- gingen de haven van Fiume weder in het eco nomische leven van Hongarije te betrekken. Ten Oosten van Teheran is een gehdm- zinnige veeziekte voorgekomen, ten gevolge waarvan een 100-tal koeien stierven. Een re- geeringsveearts, uit de hoofdstad naar het district gezonden, heeft de ziekte nog niet kunnen verklaren. Een Renter-telegram meldt, dat de La- bourparty voorloopig besloten heeft de uit- noodiging der sovjet-regeering te aanvaarden om dezen zomer een nieuwe delegatie naar Rusland te zenden ter bestudeering van de mogelijkheden van den Engelsch-Russischen handel. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 330 tegen 166 stemmen Churchill's begrootings- voorstel in zake cle zijderechten aan gene men. zal kunnen werken. De Minister van Justitie, de hr. H e e m s- k e r k was zeer voldaan dat ieder dit ont- werp toejuicht. Veel wordt hier overgelaten aan het beleid van den rechter. Hoe rech ter zich op de hoogte zal stellen van dm fi- nancieelen toestand van den veroordeelde, is in het midden gelaten. Spr. wil overwegm of de belastingambtenaren, inlichtingen zul len-kunnen geveo, en hij zeide toe met den Minister van Financien te zullen overleggen of dit mogelijk is. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Wijziging FaiUissementswet. Aan de orde is het wetson twerp tot her- ziening der Faillissementswet. Bij het eenig artikel liohtte de heer Van R a p p a r di (V.B.) een amendement toe om verzuim of vergissing bij verificatie te on- dervangen. De M i n is t er is bereid de redaetie eenigszins te wijzigen, zoodat aan den wensch van den heer van Rappard wordt te- gemoet gekomen. Na wijziging der redactie trok de heer van Rappard zijn amendemmt in. De heer Van S c h a i c k" (R.K.) wenschte aan den rechter over te laten wie dit betalen zal, en is dus tegen dit amende- ment. Evenzoo sprak de heer Beumer (A. R.) waarna ook de Minister het amendement afraadt. Hij is echter bereid de bepaling iets ruimer te stellm, zoodat de rechter kan be- slissen, maar ook de schuldenaar kan dan worden aangewezen voor de betaling. De heer VanSassevanYsselt (R.K.) trok nu'zijn amendement in. Het wetsontwerp tot herzienimg der Fail- lissemmtswet werd goedgekeurd. Geboorte-aangifte. Goedgekeurd werd de wijziging van het artikel 30 B. W. betreffende de aangifte van geboorten. Vermoedelijk overlijden. Goedgekeurd werd het ontwerp betreffen de verklaring van vefmoedelijk overlijden van bemanning en passagiers van vfieg- vaartuigen, die waarschijnlijk vergaan zijn. Goedgekeurd werden een wijziging der Registratiewet 1917 en de begrooting van het Bouwfonds van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs. Gouvernementsgebouw te Haarlem. Aan de orde was het wetsontwerp tot aankoop van terrein voor een gouverne mentsgebouw te Haarlem. De heer B o m a n s (R.-K.) was tegen dit ontwerp. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de voorgeschiedenis. Het Paviljoensge- bouw in den Hout achtte hij zeer voldoende. Met 3 >a ton is dit gebouw geschikt te ma ken. Daarom was hij tegen een nieuw ge bouw van 1 Yt millioen gulden. Hij achtte die uitgaven niet in V lands belang. Wel vroeg hij de Regeering of zij bereid was de gemeente Haarlem schadevergoeding te ge- ven als dit wetsontwerp viel. De heer Ketelaar (V.-D.) achtte dit ontwerp een onmogelijkheid. De Regeering AL. W. Timmerman vervolgt de herlnne- ringm aan zijn oude Gym. Willem Kloos geert Binnengedachten en Helene Swarth eenig* Lenfe-Rondeelen. Lodewijk van Deys- sel schrijft een serie sehetsen en geeft Qfnige beschouwingm. C. O. van der Plas vertelt vani Amor en Pshye en Aleida van Pellecom vervolgt haar interessante novelle. Een vriendschap in brievm. Elize KnuttelFabius geeft in haar denk- beelden van vrouwen over liefde en huwelijk em artikel getiteld Van Mar Wolstonecraft tot Ellen Kley. Willem Kloos geeft een karakterschets van Felix Timmermans. Maurits Wagenvoort behandelt het buiten- landsch overzicht en Jeanne Kloos—Reyneke van Stuwe verzorgt als gewoonlijk de dames- ruhriek „Feiten en Fantasien". INGEDEELD. De dienstplichtige uit deze gemeente N. H. Slinger is ingedeeld bij de kaderopleiding van het Regiment grenadiers te Waalsdorp UIT DE RAILS. Hedenmorgen had de tractor ter hoogte van de Tesselschadestraat een defect. Het achterwiel'weigerde. De tramwagen is daarop blijven staan en de tractor met veel moeite naar de remise gebracht. Men trachtte zoo spoedig mogelijk de stoornis weer te verhelpen. DE WIELERWEDSTRIJDEN OP HET GEMEENTELIJK SPORTTER- REIN A.s. Zondag zullen eens niet de motoren knetteren aan de Nieuwpoortslaan. Die.dag zal gewijd zijn aan de mooie wielrensport. Zeker, de widen zullen er snorren, en lus- tig ook, maar't zal geen benzinegas of vonk wezen die hen voortbeweegt, doch zuivere menschelijke kracht. De wieler-athleten zullen er het strijdperk betreden, op hun ranke machines zullen ze voortijlen, elkaar in alle hevigheid den palm der overwhming betwistm. Zij willen den Alkmaarders toonen, wat wilskracht en een sterk getraind corpus ver- mag, zij zullen een strijd leveren die bewon- dering afdwingt, die de toeschouwers van be gin tot einde begeestert, hun aandacht gevan- gen houdt. W^ar de wielersport komt verovert zij stormenderhand aller harten. Kan het in Alk- maar dan anders zijn? Zondag zullen we het antwoord hierop ontvangen. Onder de deelnemers treffen we de namen van zeer sterke renners aan.,Daar is vooreerst de beroemde grasbaanspecialist uit Amster dam, J. C. Lamens Jr., die in de laatst gehou- den races te Haarlem in grootschen stijl won De Olympische wegrenner Kriller, die het /orige jaar aan den grooten wegwedstrijd 'bij Parijs deelnam, is eveneeus van de partij De wegkampioen van Olympia, de grootste wensch, dat die vereenigingen eensgezind de belangen van den landbouw en in het bijzon- der die van Noord-Holland, zouden beharti- gen. Spr. deelde nog mede, dat door omstandig heden de vergadering niet in het begin van April gehouden was kunnen worden. De secretaris, de heer G. Nobel, las hierop de notulen, die onveranderd werden goedge keurd. Mededeelingen Van de Commissie van Toezicht op de cur- sussen voor Zaakvoerders kwam de mededee- ling in, dat de heer H. J.(Avis wenscht te be- danken als lid der commissie. In zijn plaats was de heer J. Kamp te Berkhout aangewe zen Als lid van de IJselmeer-commissie werd in de plaats van wijlen den heer A. J. Peeck de heer W. J. Kernkamp te Edam gekozen. Medegedeeld werd voorts, dat het renteloos voorschot der vereeniging voor veearbitrage thans is terug ontvangen. Aan de heeren D. de Boer Dz., P. Stapel Cz. m C. Kramer Glijnes was in verband hiermede ontheffing verleend van de dbor hen gestelde garantie. Ten behoeve van de bestudeering van het wegenvraagstuk was een commissie ingesteld; bestaande uit de heeren P. Stapel Cz- te Hoogcarspel, E Koster Dz. te Berkhout, E. Dz. Govers te Alkmaar, C. Nobel te Haar lem en G. Nobel te Lutjewinkel. Het komt het bestuur gewenscht voor, dat dit belangrijke vraagstuk voortdurmd de be- langstclling houdt van onze vereeniging, op- dat bij de in deze te nemen maatregelen vol doende zekening zal worden gehouden met de landbouwbelangen. Aan Ged. Statm was het volgende schrijven verzonden Voor het aanleggm van Provlnciale Ver- keerswegm, zoowel voor primaire als van se- cundaire en andere zouden, volgens onze meenihg, de kosten van aanleg moetm wor den gedragen door de Provincie met steun van het Rijk, terwijl de belanghebbende on- derhoudsplichtigen zouden moeten bijdragen in de onderhoudskosten tot het bedrag dat door dezen steeds werd betaald of bijgedra- gen Bij het bepalen van de voor het blijvend onderhoud te betalen vergoedingen zou men bij de overname, eenheidsprijzen kunnen vaststellen, welke eenheidsprijzen bij latere eventueele rijzing of daling van arbeidsloon of prijzen van materialen kunnen worden her- zien. Dr. Scheij te Hoorn bracht het volgende rapport uit: Bevorderlag van goed melken door Hollands, Noorderkwartier. Het bestuur heeft uitvoering gegeven aan het besluit der vorige vergadering' om den grondslag tel eggen voor de bevordering van het goed melken in deze provincie volgens de nieuwe, betere methode, door de tot' stand brenging van een cursus voor voormelkers. Zooals u bekend is, worden op zoo'n cursus de leerkrachten gevormd, die de plaatselijke cursussen voor melkers en melksters hebben te leiden, welke, naar wij hopen, het volgen- gemeene staking in het bouwbedrijf in Rijn- land en Westfalen te beginnen met heden te proclameeren. REVOLVER-POLltlEK. Te Oporto is het tot een relletje gekomen tijdens een vergadering van de republikeinsch- radicale partij! Een der bezoekers. die door stokslagen werd gewond, doodde zijn aanval- ler door 8 revolverschoten- Daarna werd hij gearresteerd. EEN CRIMINEELE ZWARTE LIJST Op het Internationale politie-congres te New York werd medegedeeld, dat de Ameri kaansche politie een register aanlegt met de signalementen van 5000 zakkenrollers, moordenaars en zwendelaars. DE AMBTENAREN-INTERNATIONALE. De Ambtenaren-Internationale, die een jaar geleden te Weenen is opgericht, heeft Maan- dagmiddag haar congres geopend te Parijs. dat tot den 16en zal duren en voomamelijk ten doel heeft de statistiek op te stellen, waarvan het ontwerp door het voorloopig uitvoerend comite is voorbereid. Voorts zal het congres ook de wettelijke positie der ambtenaren in verschiilende lan- den nagaan en de betrekkingen regelen die de nieuwe organisatie met d# andere Internatio nale professioneel vereenigingen 'zal onder- houden. De eerste zitting werd gepresidieerd door Charles Laurant (Frankrijk). bijgestaan door Falkenberg (Duitschland), Janitti (Oosten- rijk) en Noordhoff (Nederland). De heer Laurant, die algemeen secretaris is van de Fransche ambtenaren-vereeniging, verwelkom- de de vertegenwoordigers der ambtenaren- vereenigingen van andere landen en drong aan op de noodzakelijkheid de internationale banden, die de ambtenaren der groote open- bare administraties vercenigen, hechter te ma ken. >Na de vertegenwoordigde organisatie te hebben opgencemd, zeide de voorzitter, dat't voorloopig bestuur gemeend heeft geen uit- noodiging aan de Russische ambtenaren te moeten zenden, daar dezen geen eigen federa te hebben, maar deel uitmaken van de natio- nale organisatie der geemployecrden. Tien landen zijn vcrtegenwoordigd, n.l. Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Engeland, .lerland, Nederland, Roemenie, Zweden, Tsjecho-Slowakije en Portugal. Vied landen hebben zich doen excuseeren, namelijk: Hon garije, Dcnemarken, Zwitserland en'dc Ver- eenigde Staten. DE KALENDERHERVORMING. De vragenlijst van den Volkenbond nopens de voorgestelde kalenderhervormingen is door de Britsche spoorwegmaatschappijen ovei*wo- gen. Zij hebben aan de internationale spoor- wegunie geantwoord, dat zij eenparig voor de invcering zijn, van een jaar van dertien maanden van 28 dagen met den nieuwjaars- dag en den schrikkeldag afzondeidijk. HUWELIJKSCIJFERS. Ook de dorste statistiek biedt stof tot over- peinzing en fantasie Zoo b.v. de Engelsche bevolkingsstatistiek over het jaar 1921. Laten de cijfers spreken: De oudstc echtparen waren: man 98 jaar, vrouw 95 jaar, samen 193. Man 97, vrouw 95, samen 192. Man 99, vrouw 93, samen 192. De iongste echtparen er waren er drie Staten-Generaal EERSTE KAMER. In de vergadering van gister deelde de Voorzitter mee, dat de centrale afdceling be sloten heeft 'n aantal reeds vermelde wets- ontwerpen Dinsdagav. in de afdeelingen te behandelen en 'n aantal andere va nde Twee- de Kamer ingekomen ontwerpen in de afdee- lingsvergadering van heden te behandelen. Voorts deelt spr. mee, dat het in zijn voorne- men ligt de Kamer weder bijeen te roepen op 26 Mei, des avonds te halfnegen. De openbare vergadering werd daarop verdaagd tot heden; de Kamer begaf zich in de afdeelingen. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister was de rege ling van werkzaamheden aan de orde. DeVoorzitter stride voor op de agenda te plaatsen het wetsvoorstel-Wester- man in zake het Fransch op de lagere school en de Dienstplichtwet. De heer Duymaer van Twist (A.-R.) heeft bezwaar tegen het laatste ont werp en wenscht dit uit te* stellen tot na de verkiezingen, aangezien dit niet overhaast behandeld kan worden. De heer K. t e r L a a n (S.-D.) was er ook tegen om dit ontwerp op de agenda te plaatsen. Er zit zeer veel in dit ontwerp en de behandeling moet niet doorgezaagd wor den. Hij wees bij v. op de 3e herhalingsoefe- ning die hierin weer gehandhaafd wordt De Voorzitter zeide dat d!e Minis ter van Oorlog op behandeling aandrong omdat het hoofddoel van het ontwerp bezui- niging is. Er is nog tijd genoeg voor en an ders gaat de Kamer 's avonds maar door met vergaderen. De heer K. terLaan (S.-D.) zeide dat de bezuiniging uiterst gering is, als ze er'al is. Het voorstel om de Dienstplicht te behan delen werd verworpen met 27 tegen 25 stem- men. Tegen stemden de linkerzijde en van rechts de leden Duymaer van Twist, Bui ten, v. Schaik, v. d. Bilt, Dekkers en mej. Meier. Geldboete. Aan de orde is het wetsontwerp tot uit- breiding van de noodzakelijkheid van toe- passing van de straf van geldboete. De heer K leerekoper (S.-D.) juich- te dit ontwerp zeer toe. Hij is niet bevreesd voor slechte toepassing. Met eenige geval len illustreert hij hoe goed dat stelsel van geldboeten kan werken, bv. ten aanzien van roekelooze chauffeurs. Alleen bestaat het gevaar dat de boete on- dragelijk zal worden, waartegenover staat dat niet meer het rekensommetje zal worden gemaakt wat voordeeliger is; overtreding en boete of het voordeel der overtreding. Spr. vroeg eenige inlichtingen over de toepassing o.a. bij kleijic misdrijven, die nu zeer zwaar gestraft kunnen worden. De heer SassevanYsselt (R -K.) betuigde ook zijn instemming met dit voor stel. Hij vroeg alleen hoe de rechter zich op de hoogte zal stellen van de financieele draagkracht van den beklaagde. De heer Beumer (A.-R.) is eveneens ingenomen met het voorstel dat vooral in ge vallen van overtreding der Arbediswet goed wilde eigenlijk dat de Kamer het verwerpt. De heer Colijn (A.-R.) keurde ook de houding der Regeering af en wenschte scha devergoeding voor Haarlem als dit ontwerp wordt verworpen. De heer Kleerekoper (S.-D.) laakte eveneens het indienen van een ontwerp met het verzoek het te verwerpen. Spr. drong er op aan dat de Regeering den plicht zal nakomen dien de wet haar op- legt, nl. om te zorgen voor een behoorlijk gouvernementsgebouw. De heer Rutgersvan Rozenburg (C.-H.) zal tegen het ontwerp stemmen en zag daarin niets laakbaars. Hij zette uiteen, dat de Regeering zich niet gebonden achtte, omdat zij als voorwaarde stride de goedkeu ring van de Kamers. Er was dus niets onbe hoorlijks in als de Kamer dit voorstel ver werpt. De heer Gerhard (V.-D.) zeide dat de oplossing, die de Regeering wilde, one niet ver der zal brengen. Het is beter het ontwerp aan te nemen, dan komt er misschien een- maal een goed gebouw. De Minister van Financien, de heer C o - 1 ij n, zeide dat de Regeering geen voorstel zal doen om twee millioen gulden te beste- den voor een nieuw gebouw te Haarlem Het is de Kamer geweest, die echter een onderzoek wilde naar de vraag, of wel een gebouw noodig was. Toen heeft de Regee ring den post tijdelijk teruggenomen. Vast staat dat de Regeering niet heeft aange- spoord tot aankoop van dien grond en zij heeft dus geen verantWoordelijkheid voor dit terrein. Om te besiissen is dit ontwerp ingediend. De Kamer moet nu weten wat zij wil. Over schadevergoeding aan Haarlem wilde spr. overleg p'.egen als dit ontwerp verworpen is; zij is tot die vergoeding niet verplicht. Het wetsontwerp komt heden in stemming. De vergadering" werd verdaagd tot heden een uur. Boeken, Van het bij de uitgeversmaatschappij „E1- sevier" te Amsterdam verschenen prach'twerk Wonderen der Oudheid, is thans reeds de 7e aflevering verschenen. Hierin wordt het artikel vervolgd over De Goden van het Oude Egypte, dat door tal- rijke fraaie afbeeldingen wordt verduidelijkt. Daarop volgt een gelijksoortig eveneens met vele illustraiies gesierd artikel over De Goden van het oude Griekenland. Donald A. Mackenzie schrijft over De reis der ziel naar het Paradijs, J. A. Bran don over De Hangende Tuinen van Babylon F. N. Prijce over de groote tempels van Si- cilie en F. Deaville Walker over De uit rot- sen gehouwen tempels van Ellora. Ook deze aflevering toont een paar zeer fraaie kleurplaten. TJjdschriften. In het Meinummer van De Nieuwe Gids geeft Dr. M. B Mendes Da Casta „Flanor"- herinneringen. Deze letterkundige bijdrage over de geheimzinnige vereeniging die de komst van de Nieuwe Gidsbeweging aankon- digt zal wellicht nog van historische waar de blijken. Nederlandsche wielerclub, J. v. d. Heiden, heeft zich voor Zondag ernstig voorbereid en heeft er alles op gezet om te winnen. Maar ook de anderen, zooals Piet Keijser, de snelle recordjager, en Rikse, van Boven en Cornelis- se, die alien groote wegwedstrijden op hun naain hebben, zullen elkaar geen duimbreed toegeven. We zijn benieuwa hoe of Beerepoot uit Hoorn zicli in .dit uitgriezen gezelsehap zal houden. En de Alkmaarsche jongens? Wat zijn zij van plan, hoe zullen zij zich houden tegen over de anderen, nu voor het eerst wedstrij- den in hun stad gegeven worden? Zullen zij de prijzen binncn Alkmaar's veste weten te houden, zullen er onder hen groote, renners schuilen, die wellicht binenkort den eeretitel van kampioen van Nederland mogen voeren? Zondag hopen we het te zien. We kunnen verder mededeelen. dat df be roemde Hollandsche wirierkoning John Stol, die" eertijds zoovele ovei-winningen bcekte in Amerika zoowel als in Europa, a.s. Zondag naar Alkmaar komt om er de wedstrijden te leiden. De heer Th. Kolfschoten, de burge- meester van Edam, heeft er eveneens in toe- gestemd om deel van de jury uit te maken. Voorts zal ook de burgemeester van Midden- Beemster a.s. Zondag van zijn belangstelling voor de wielersport doen blijken, door de wedstrijden bij te wonen. Wanneer het nu nog mooi weer wi! zijn a s. Zondag, dan wacht den Alkmaarders een schitterende spcrtdag! Om 2 uur zullen de wedstrijden een aanvang nemen. VOOR HET OLYMPISCH COMITe., Naar wij vernemen worden er uit sport- kringen hier ter stede ppgingen aangewend een organisatie in het leven te roepen, die gelden bijeen zal brengen voor het Olym- pisch comite. Een comite heeft zich gevormd en dit zal morgenavond te half negen een vergadering houden in de kleine zaal van cafe Central. KON. NED. MAATSCH. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. AFD. ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zooals uit een advertcntie in dit nummer blijkt, zal de afd. Alkmaar en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde Vrijdagavond in het Landbouw- huis een openbare Vergadering houden, v/aar- in de bekende landbouwleeraar E. v. d. Laan een causerie over tulpen zal houden. Alle belangstellenden hebben vrij entree. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen van de gelegenheid gebruik willen maken iets meer van de meest bekende onzer voorjaars- bloemen te vernemen. VEREENIGING TOT ONTWIKKE- LING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Bovengejioemde vereeniging hield heden in het Landbouwhuis haar voorjaarsvergade- ring, die niet druk bezocht was. De voorzitter, de heer P. Stapel Cz. van Berkhout, heette alien hartelijk welkom en niaaktc van de griegenheid, dat de vergade ring voor het eerst in het. Landbouwhuis' werd gehouden, gebruik om het Gcnjeente- bestuur van Alkmaar'hulde te.brengen voor de keurige wijze waarop de verschiilende vereenigingen in het Landbouwhuis waren ondergebracht. Spr. voegde hieraan toe den de jaar door landbouworganisaties, zuivelfa- brieken en fokvereenigingen zullen worden opgericht. Dank zij het later dan gewoonlijk. houden dezer vergadering, kunnen wij u hier- omtrent meer mededeelen; immers de cursus voor voormelkers is er; de eerste les is Maan- dagmiddag en gistermorgen gegeven. Het be stuur heeft de zorg voor deze zaak opgedra- gen aan een commissie van 3, n.l. de heeren P. Stapel Czn., Sijp Jr. en L. T. C. Scheij. In de eerste plaats moesten we er van verzekerd .zijn, dat wij een geschikten cursusleider kon- den krijgen. De heer R. J. Heida te Katlijk bij Heerenveen, die al vele cursussen in Fries- land en Gelderland heeft gegeven werd tot ons gerioegen bereid bevonden, ook hier de leiding op zich te nemen. Het bestuur der Proefzuivelbcerderij stride den veestapel ter beschikking, dit is een zeer gunstige griegen heid voor ons doel. Toen kwam de niet ge- makkelijke taak om een aantal-deelnemers te zoeken, die kans geven tot gcschikte leerkrach ten te worden gevormd. De Vereeniging van Oudleerlingen der R. L. W.-schcol te Scha- gen verleende hare medewerking, door hare leden tot deelneming op te wekken. Verder '.s er door advertenties algemeene bekendheid aan de zaak gegeven. Het aantal aangiften bleef beneden de ver-i wachting. Toch is het de Commissie gelukt een tiental geschikte deelnemers bijeen te krij gen. Op een melktijd kunnen niet meer dan 5 cursisten toegelaten worden, voor ieder zijn dan 5 koeien beschikbaar. De andere 5 inwo- nende leerlingen komen's middags te melken en die in den cmtrek van Hoorn verkeerenden den volgenden ochtend Het program be vat voor elk 8 practische lessen en een paar theo- retische. De eerste les is vlot verlcopen en ik kcester alle venvachting, dat Noorderkwar tier een goede zaak begonnen is voor de vee- houders en de zuivelfabrieken in deze provin cie in de toekemst veel nut zal kunnen afwer- pen. Veibetering der melhi inning beteekent verhooging der prcductiviteit der bedrijven. Zoo'n cursus eischt belangrijke geldelijke offers. Wij zijn de regeering dankbaar voor den financieelen steun. Zij heeft een subsidie van 320 toegezegd, hetgeen in dezen tijd veel wil zeggen. Een woord van dank zij ge- sproken tot den Inspccteur van het. Land- bouwonderwijs. Dr. Yan der Zande voor diens medewerking. Verder heeft de Bond van op Coop grondslag werkende Zuivelfabrieken getoond het belang der zaak voor de zuivel- bcrciding in te zien, door 100 beschikbaar te stellen. Lot onzen spijt en verwondering heeft de Nieuwe Bond van Zuivelfabriricen zich afzijdi- gehouden. Wij hopen, dat wij in de volgende vergadering kunnen spreken over cle jijke vruciiten, die deze cursus, waaraan Noorderkwartier den stoot gaf, heeft voort- gebracht. Voorts werd n dt: d rid; dat het in de be- doeling ligt om in den loop van den zomer met de led .m een bezoek te brengen aan IJinuiden tot bezichtigiug van den sluisbouw en andere b'riangrijke werken ter. plaatse. Van den Bond van op Cooperatievcn grendslag werkende zuivelfabrieken werd. voor 1925 100 toy zegd voor het bevorde- ren van goed melken „Opteiding voormel kers". De Nif-uwe meciewerking. v .iteiii hiervoor geen

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2