Londensch aanteekenboek. or verzaciifencTe, fieeTentfe erf genezencfe eigenschappen van Foster's Zalf verdrijven spoeclig eczeem, huidsohilvering en alle jeu- kende Jiuidziekten. Inderdaadl een probaat geneesmiddel. Per tube f 1.—. DE MALVERSATIES IK RENKUM. Voor de Rechtbank te Arnhem stond gister terecht de 36-jarige S. v. d. B., directeur der Gcmeentegasfabriek te Renkum, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Arnhem, wien ten laste is gelegd, dat hij te Renkum als zijn- de hij directeur der Gemeeutelijke Gasfabriek aldaar, opzettelijk zich lieeft toegeeigend: ten eerste: in 1921 tot en met 1925 verschillende gelden tot een totaal bedrag van ongeveer 13493.071/;,, althans ongeveer 12.237.855, toebehoorende aan de gemeente Renkum, wel- ke gelden Iiem waren ter liand gesteld door den wissellooper van voormeldc gasfabriek, J. Jansen, die deze gelden tegen afgifte van kwitantie in betaling had ontvangen van af- nemers der gasfabriek voor gedane gas- en andere leveranties. Ten tweedein het jaar 1923 vier. gelclsbe- dragen van ongeveer /191.4b, "189.99, J 193.32 en 193.11, toebehoorende aan de gemeente Renkum, welke gelden hem in zijn kwaliteit als voormeld waren overgemaakt na- mens de firma Spalteholz en Ameschot te Amsterdam voor gekochte en geleverde kool- teer. Ten derde: In Mei 1924, Augustus 1924 en Januari 1925 drie geldsbedragen van on geveer 490.63, 447.58 en 488.21, toe behoorende aan de gemeente Renkum, welke hem waren overgemaakt door de N.V. Olster Asphaltfabriek te Olst voor verkochte en ge leverde koolteer. en welke geleden hij alio in zijn hoedanigheid als directeur der Gemeente- lijke Gasfabriek onder zich had. In deze zaak zijn zeven gctuigen gedag- yaard. De officier van justitie wees op de verschil- len tusschen het geval hier en de zaak-Vee- nendaal. Het betreft hier geen valsche hand- teekeningen, enz. Toch betreft het hier een groot bedrag. Door de afgelegde verklarin- gen zijn de feiten komen vast te staan. Totaal is het 'n bedrag van ruim 15.000, dat hij aan de gemeente heeft onttrokken en in eigen zak gestoken. Spr. wees er op, dat bekl. vol- mondig bckent. De gebrekkige controle heeft er toe medegewerkt, dat bekl. zich te verant- woorden heeft. De oorzaak is gelegen in de omstandigheid, dat bekl. niet de uitgaven naar de inkomsten heeft geregeld. Van den eenen kant zien wij den ernst van het feit, aan den anderen kant de sympathieke per- soonlijkheid van bekl., die gedurencle vele ja- ren zijn werk met lust heeft vervuld. In de plants zijner inwoning is hij geacht en ge- zien. Ook op spr. maakte hij bij de eerste ont- moeting een gunstigen indruk, evenals thans voor de rechtbank. Tot het vergemakkelijken van het onderzoek heeft hij meegeholpen, ter wijl hij zichzelf heeft aangegeven, waaraan hij zich heeft schuldig gemaakt. Toch meent spr. te moeten waarschuwen, om met al te veel onder den invloed hiervan te komen. Door den overgang van de fabriek aan de Mij., zouden ongetwijfeld de malver- saties aan het licht zijn gekomen. Met het oog op de sympathieke persoonlijkheid van bekl vraagt de ambt. der reclasseering een voorw. veroordeeling.. Spr. kon hierin niet meegaan en eischte een }aar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Tromp Meesters, vroeg een voorwaardelijke straf. NA HET COMMUNISTISCHE CONGRES. Te Amserdam- is opgericht een Revolutio- nair Arbeiders-Comite (R.A.C.), dat bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer zelfstandig zal optrcden met candidatcn'ijs- ten in zooved mogelijk kieskringen. DE RIJWIELBELASTING. De opbrengst van de rijwielplaatjes over April bedraagt 640.725 en over de maan- den Januari tot en met April 3.743.568. KANTONRECHTER CONTRA STAKINGLEIDERS. De lieer Bulten heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: Wil de minister mededeelen of het juisr is, dat de kantonrechter te Terborg, ter ziHing vam_het kantongerecht op Dinsdag 28 April 1925 aldaar, en in verband met de borstel- makersstaking te 's-Heerenberg den terecht- staanden bekfaagden heeft toegevoegd: ,,De leiders van den bond ik zou ze misleidera willen noemen die in Utrecht zetelen, ja- gen jullie mannen in staking. Voor die hee- ren, zoo zal ik ze maar noemen, of ze het zijn weet ik niet, want ze gedragen zich er niet naar, lijden jullie honger." Is de minister, indien bedoelde kanton rechter deze, of misschien woordelijk afwij- kende, doch dezelfde of soortgelijke ontboe- zeming heeft gebezigd, van oordeel, dat de ze rechterlijke ambtenaar zich daardoor ernstig heeft misdragen en het vertrouwen in de onpartijdigheid onzer rechtsspraak heeft geschaad? Is de minister bereid mede te deelen of, en zoo ja,' welke maatregelen zullen worden genomen om fatsoenlijke Nederlandsche bur gers en daarnevens het vertrouwen in de onpartijdigheid der Nederlandsche rechts Verstrooide professor die op een anderman9 koerl is gaan zitten„Ueve help, wat een laai model hoeden dragon de menschen tf-eea- Kfionhg."- jfassing Show). spraak, z&SWel ft "dft s?M;I gMt als ft het algemeen, tegen rechterlijke ambtenaren als den Terborgschen kantonrechter, in be- scherming te nemen? DE OLYMPISCHE SPELEN. Het Nederl. Olympisch Comite deelt me de, dat het zich de medewerking verzekerd heeft van een comite van vooraanstaande fi nanciers uit de voornaamste plaatsen van Nederland. De namen worden binnen enkele dagen bekend gemaakt. Dit comite houdt niet alleen toezicht op het inzamelcn van gelden en het tot stand komen van het garantiefonds, maar't houdt ook toezicht op de wijze, waarop deze gelden zullen worden uitgegeven. Het Nederl. Olympisch Comite meent op die wijze zich afdoende gewaarborgd te hebben tegen elke mogelijkheid van oudoelmatige besteding der fondsen, zoodat alle uitgaven, waaronder natuurlijk ook vallen die voor het gereedma- ken van terreinen en Stadion naar de eischen van het Internationaal Olympisch Comite tot het strikt noodzakelijke beperkt zullen blijven. Verder spoort het Nederl. Olympisch Co mite belangstellenden aan tot het spoedig vormen van plaatselijke comite's in alle ge- meenten van Nederland. Deze plaatselijke comite's worden verzocht, zich direct in ver- binding te stellen met het secretariaat van het Nederl. Olyu. isch Comite (Weesperzij- de 32, Amsterdam). Zij zullen ten doel heb ben, ifi iedere gemeente de verschillende stroomingen van belangstellenden tot samen- werking te brengen. Nogmaals wijst het Nederl. Olympisch Comite er met nadruk op, dat het slagen der zaak voor het congres te Praag op 25 Mei afhangt van het succes van de Nationale In- schrijving. Daarom moeten de plaatselijke comite's vooral onverwijld liun aandacht hieraan wij- den. TEGEMOETKOMING AAN DE ZUIDERZEE-VISSCHERS- BEVOLKING. Op het wetsontwerp, houdende regeling der tegemoetkoming aan de Zuiderzeevis- Schersbevolking, enz. wegens de schade, welke de afsluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen, heeft de commissie van rappor teurs de volgende ainendementen voorgesteld. I. Het zevende lid van art. 5 te lezen als volgt: „7. Indien belanghebbenden en hunne ne kinderen zich wenschen te bekwamen voor eenig handwerk, ambacht, bedrijf of eenigen anderen werkkring, hetzij in land- of tuin- bouw, dan wel op ander terrein, in de oplei- ding waarvan het in het eerste lid van dit artikel bedoelde onderwijs niet kan voorzien, wordt door of vanwege Onzen minister be- slist of, en zoo ja, in hoeverre, de daaraan verbonden kosten worden vergoed". II. Na artikel 12 in te voegen het nieuwe artikel: Artikel 13. Aan andere belanghebbenden dan die, bedoeld in artikel 6, 2e lid, kan over het bedrag der op nader door Ons of van Onzentwege te regelen wijze vast te stellgn waardevermindering als gevolg van de wer- ken tot afsluiting van de Zuiderzee voor ten hoogste 20 jaren een rente worden vergoed, welke rente, aanvankelijk 5 pet. bedragende, na iedere vierjarige periode telkens met' 1 pet. zal afnemen. Artikel 14. In bijzondere gcvallen kan de vergoeding van rente, voorzien in artikel 6, 2de lid, en artikel 13, geheel of gedeeltelijk worden vervangen door een uitkeering in eens tot een bedrag van ten hoogste de ge- kapitaliseerde waarde dezer rente. Bij aanneming van amendement II wor den de artikelen 13 tot en met 14 genummerd 13 tot en met 18. DE WESTERSCHEJLDE. Naar de correspondent van de N. R. Crt. fe Brussel meldt, heeft Mr. Louis Franck, kamerlid voor Antwerpen, een langdurig onderhoud gehad met den Belgischen minis ter van openbare werken, baron Ruzette, over de nieuwe verzandingen welke in de vaargeul te Valkenisse zouden zijn geconsta- teerd. De minister zeide alles in het werk te zullen stellen ten einde de verzanding van de vaargeul te voorkomen. Er zal onmiddel- lijk tot nieuwe baggerwerken worden overge- gaan. EEN RARE GRAP. Een jeugdig marinier had zich een mooi dolkmes aangeschaft. Het werd Maandag* middag in de Marinierskazerne te Amster dam bewonderd door zijn kameradeft. Een collega, afkomstig uit Rotterdam, voegde den eigenaar van het mes, een Amsterdam- mer, in overmoed toe, dat hij er toch niets mee durfde doen. Hij zou hem er geen steek mee durven toebrengen. Ten slotte hield de Amsterdami r net mes voor zich ter hoogte van den buik en zei: „Loop er dan maar eens in". De Rotterdammer gaf aan die uitdaging gehoor, wellicht denkende, dat zijn kameraad het-jnes op het laatste oogenblik nog zou wegtrekken. Deze deed dat niet, met het ge volg, dat het mes in den buik van den Rot terdammer drong. Ernstig gewond is deze naar het hospitaal ^ebracht, terwijl zijn ka meraad in arrest \verd gesteld. Het mes is in beslag genomen. KORTE BERICHTEN. Veschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der hooger enderwijswet cn der wet tot regeling van het hooger landbouw- en hooger veeartsenijkun- dig onderwijs, betreffende de vereeniging van de veeartsenijkundige hoogeschool met de uni- versiteit te Utrecht. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer is gepubliceerd over het wetsontwerp tot aanvulling van de kieswet. Te Nederweert is gisteren uit de Zuid- Willemsvaart het lijk opgehaald van een on- bekenden man. Stadnieuws INGEKQMEN PERSONEN. N. L. v. Neijhof, R.K., koopman, woon- wagen, den Haag. Molenaar, R.K., dienst- bode, Kennemerpark 17, Bergen. C. Dek- ker, R.K., hulp huish., Houttil 64, St. Maar- ten P. W. Stikker, N.H., dienstbode, Luttik Oudo.rp 29, Castricum. T. Pols Verdoes, E.L., v. d. Meijstraat 13, Rotterdam A.- de Bood, N.IT.. arbeider. Limmerhoek 30, Ouddrp. - 1- Kit, cfiMifiur, Leeuweohoekstr. 2, Graft. D. C. van Reij- endam, N.H., electrotech., Nassauplein 43, Eindlhoiven. J. v. Schagen, N.H., onderwii- zeres, Houttil 5, Egmond aan Zee. P. Groot, N.H., Stationsstraat 25, N.-Niedorp. J. A. de Lainge, R.K., fouragehandtl, yoordam 1, Heernugowaard. D. de Vries, R.K., chauffeur, Hulststraat 5, Helder. C. Bek, R.K., dienstb., Bloemsfaraat 10, Hei- loo. C. W. Spruijt, R.K., Emmastraat 56, Meersseu. J. Hoogvorst, N.H., arbeider, Kwakelpad 23, Barsingerhorn. W. Schoen, N.H., Kennemerstraatweg 168, Eg- mondbinuen. I. Dubbeld, N.H., veehouder, Westdijk 14, de Riip. A. Lou we, R,K., Doelenstraat 2, Wijk aan Zee. C. Amel- beek, N.H., smid, Hooftstraat 6, Bussum. M. P. Himmelreich, R.K., Baansingel 29, Wognum. Kaag, R.K., bakker, Overdiepad 34, Hooro. A. DokterSantema, D.G., Kennemerstraatweg 126, Leeuwarden. A. Rus, arbeider, Ropjeskuil 40, den Haag. Heijnis, N.H., fabriekschef. Tienenwal 5, Zaandam. S. Godijk, G.K., fotograaf, Hooftstraat 15, Barradeel. J. Snijder, N.- H., dienstb., Eikelenbergstraat 5, Amsterdam A. M. Mol, R.K., diepstbode, Koorstraat 33, Obdam. G. Th. van Eijk, R.K., met- selaar, Dahliastraat 13a, Bergen. C. Buhrs, wed. J. Mol, R.K., zonder, Ropjes kuil 28, Obdam. J. Dijkstra., N.H., win- kelbed., Hooftstraat 15, rranekeradeel. A. Bruin, N!H., Vogelenzang 7, Zuidschar- woude. A. Blaauwboer, N.H., slager, Houttil 11, HeMer. J. Slijkerman, R.K., Luttik-Oudorp 7, Rheden. A. Gieling, R.K., dienstbode, Houttil 5, Warmenhuizen. O. Weeder, N.H., Egmonderstraat 8, Midwoud. Chr. Birekoven, R.K., dienstbode, Hekelstraat 11, Duitschland. M. Dikkers, N.H., dienstbode Kennemerstraatweg 142, Deventer. A. Mo lenaar, N.H., leerling-machinist, Tuinstraat 41, Hoorn. P. de With, N.H., agent van politie, Jaagpad 38, Barradeel. J. J. van Noort, G.K., agent van politie, Jaagpad 38, Alphen a. d. Rijn. J. ter Horst, NiH., op- perman, Bagijnenstraat 3, Heiloo. J. Kommer, N.H., pensionh., Stationsstraat 27, Amsterdam. K. Prins, N.H., Kennemer straatweg 148, Beemster. M. Prins-Muijs, N.H., Kennemerstraatweg 148, Velsen. C. Bakker, N.H., beambte „Automaat" le Tuin- dwarsstraat 17, Abbekerk. A. Zwart, N.H. landbouwer, Heiligland 28, Oterleek. N. Staadegaard, R.K., werkm. Druivenlaan 15, Oudorp. L. Koopmans, N.H., landarbei- der, Jaagpad 34, Helder. J. Klerks, R K, rijwielhandelaar, Toussaintstra'at 23, Some- ren. C. G. Rams, R.K., draaier, Hoever- kade 6a, Uithoorn. N. Huiberts, R.K., melkslijter, Verdronken-Oord 4, Egmond- binnen. J. Doom, N.H., kruidenier, Oude- gracht 119, St. Maarten. P. F. Veenstra, D.G., timinerman, Dijkgraafstraat 12, Oter leek. N. L. Berger, R.K., veehouder, Hei- looerdijk 30, Obdam. Th. M< Berghuis, R.K., kapper, Laat 182, Bussum. K. Kaag. R.K., dienstbode, Heilooerdijk 30, Obdam. G. van der Sluijs, N.H., fabrieksarbeider, Sta- tionstraat 22, Uithoorn. W. A. Binneveld, R.K., lett.-zett. Vondelstraat 5, Amsterdam. H. Franse, R.K., verpleegster, Dahliastr. 6, Bloemendaal. J. de Waard, R.K., Julia- nastraat 27, Haarlem. E. M. Plakman, N.H., dienstbode, Nassaulaan 9, Oudkarspel A. Jensma-Grasma, D.G., huish. Dooden- vveg 18, Leeuwarden. G. A. J. Pieloor, on- derwijzer, Roemer-Visscherstraat 22, Den Haag. T. Fok, R.K., liefdezuster, v d. Meijstraat 16, Apeldoorn. P. Th. Janka, R.K., arb. N. S., Achterwezel 18, Aalsmeer. C. Over, N.H., landbouwer, Stationsweg 100, Oude Niedorp. A. C. Jonker, NH. arb. N.S. v. d. Woudestraat 27, Heiloo. G Koster, N.H,, kaasmaker, Verlengde Land- straat 18, Opmeer. Spert DRAVERIJEN OP MAANDAG 1 JUNI (2e PINKSTERDAG). Het programma voor deze draverijen van wege de N. V. Kennemer Sportclub is samen- gestcld als volgt: I. 1.30 uur. J ti n i p r ij s, prijzendraverij 4e klasse, afstand 2100 M. Belasting: Voor iedere gewonnen 200 10 M. en voor iederen gewonnen len prijs 5 M. Ontheffiog: Paar- den die nog geen len prijs wonnen '25 M., die noch een len, noch een '2en prijs wonnen 35 M., die nicts wonnen 50 M. Prijzen f 250, f 100 en 50. II. 2 uur. Pinksterprijs, prijzendra verij 2e en 3e klas, afstand 2000 M. Paarden die 3 of minder le prijzen wonnen, gaan van start. Belasting: Voor iederen meeraeren ge wonnen len prijs 20 M. Ontheffing: Paarden die nog geen len prijs wonnen 25 M. Prijzen 300, 100 en 50. III. 2.30 uur. Gu Id en v 1 ie s p r ij s, heat-handicap le klas, afstand 1600 M. Prij zen /.600 en 100. IV. 3.30 uur. K o r t e b a a u p r ij s, kor- tebaandraverij handicap, open voor "alle in Nederland geregistreerde paarden; maximum afstand 800 M„ te rijden in series. Prijzen 250, 75, 50 en 25. SCHOORLSCHE SPORTCLUB, SCHOORL Zondag 24 Mei, 2 uur (Vijfde dag 1925.) I. Bloeimaand Prijs. Voor Nederlandsche Paarden, behalve de A's geb. in 1907, Aan- gespannen. Max. afstand 800 M. Prijzen 100, 25, 10. lnleggeld 5. II. 360 Gulden Prijs. Draverij A, voor alle in Nederland geregistreerde Paarden, (behal ve de A's geb. in 1907). Aangespannen. Max afstand 800 M. Prijs 300.— lnleggeld 5. III. 24 Mei Prijs. Draverij B, voor alle in Nederland geregistreerde Paarden, behalve de prijswinner in 11 (Draverij A), (behalve de A's geb. in 1907). Handicap ongewijzigd. Nieuwe loting. Prijzen /100.—/25.10—lnleg geld 5.—. Handicapper de heer J. B. v. Dillewijn, 's Gravenhage. Van onzen Londenschen Correspondent. Begrootingspraatje. Belasting op zij den kousen. Met de „dole" in de hand, komt men door het gansche land. De „Royal Academy". Manne- lijke modepoppen. De jaarlijksche groote schilderijen-tentoon- stelling gehouden door het voornaamste schildersgenootschap van het land, de „Royal Aca<l4my" Is ft Het begin van deze week voor het publiek opengestdd. De tentoonstel- ling wordt beschouwd als de eerste „social function" van het Londenscke seizoenen als zoodanig heeft ze misschien meer beteekenis dan als gebetirtenis op het gebied der schoo- ne kunsten. Elk jaar ziet men er op de „Pri- vate View" (wanneer die zalen slechts bevoor- rechte genoodigden bevatten) dezelfde men- schen uit de hooge maatschappelijke en artis- tieke kringen van de stad, die zich voor de ge- legenheid extra mooi kleeden en al wande- lend langs den schilderijen-oogst van het jaar elkaar bekijken, bebabbelen en toebabbelen, zoo nu en dan wat beschaafde gemeenplaat- sen uitend voor in het oog vallende of om hun onderwerp belangstelling-trekkende sehil- derijen. Zooals de menschen dezelfden zijn, zoo is ook de tentoonstelling elk jaar vrijwel aan zichzelve gelijk. Ze is altijd de veste van de conventioneele Engelsche schilderkunst, tel kens weer de glorie van knappe techniek en uitgestreken bekoorlijkheid, van uitgesproken vakkennis toegepast voor de weergave van weinig beduidende artistieke concepties. Er zijn urteraard eenige uitzonderingen, vooral sedert het bestuur der Royal Academy", be- zwijkend voor de kritiek, dat het te ouder- wetsch was, ook wel werk toelaat van arties- ten die hooger willen rciken dan tot de schoo- ne middelmatigheid van de „Academy", die phantasie hebben en in artistieken zin naar het revolutionnaire neigen. Maar het werk der brave, eerlijke maar wat vervelende schilders- bent, die aan het meerendeel der producten der Britsche schilderkunst het karakter geeft van mooie plaatjes, overheerscht toch nog. Als de Royal Academy" bet voor het zeg. gen had, stond de ontwikkeling der EngeJ- sche schilderkunst stil. Maar de meest belang- wefckende kunst van bet land vindt men bui- ten deze mooie maar conventioneele zalen. De begrooting, door minister Churchill de vorige -week ingediend, aanvankelijk zoo al gemeen goed ontvangen, heeft bij nadere be- studeering eenige politieke geesten verontrust. Met die verontrusiing zal het echter wel af- loopen. Politieke waakzaamheid bij de tegen- paxtij gebiedt dat men zoo veel mogelijk le- ven maakt over de her-invoering van de zoo- genaamde „McKenna-Duties", die met in- gang van 1 Juni opnieuw 331/, procent in- voerrecht zullen hefftn op van buiten komen de automobielen (luxe), uurwerken en muziek- instrumenten. Dat is niet naar den zin der vrijhandelaren. Maar Churchill heeft het pu bliek nog een andere verrassing bezorgd van denzelfden aard, door zijdea artikelen en grendstoffen ook kunstzijde te belasten door middel van een invoerrecht en accijns. De kanselier van de Schatkist is nog al be- spot om zijn keuze, afgescheiden van de kri tiek, die hij heeft moeten hooren, omdat deze zijde-belasting zoowat alle vrouwen van het land moet treffen, wier kousen, halsdoeken, blouses en wat zij meer aan zijde dragen, in prijs zullen stijgen. Kunstzijde is zeer po- pulair. Maar dat zal juist de reaen zijn, waar- om de Minister het voor belasting heeft ge- kozen, in de verwachting dat de Schatkist er wel bij moest varen, terwijl de opbrengst haast cngemerkt wordt verkregen uit de indirecte, kleine bedragen der millicenen. De spotters zeggen, dat zijn aandacht wel op de zijden ar tikelen moest vallen, aangezien ze en in het bijzonder de kousen de meest opval- lende dingen zijn van het openbare leven op straat, in treinen en trams en waar de men schen voor amusement bijeenkomen. De kous van zijde of kunstzijde is niet te cntgaan. „Daar is mijn kans," zal Churchill hebben gedacht. Maar men zcekt de reden voor de keus ook nog ergens anders; de familienaam van Churchill's echtgenoote is Hozifr, het- geen bijna gelijk is aan „hosier", datkou- senkoopman beteekent. Intusschen heeft de Kanselier van de Schat kist het grootste aantal belastingbetalers aan zich verplicht door de Inkomstehbelasting te verminderen. Het meeste voordeel van die ver- mindering hebben de menschen met beschei- den salarissen en inkomens, tusschen de 300 en 900 pond sterling per jaar. Niet alleen dat de basis van 2 shilling en threepence per pond, zooals die voor de grootste groep van die belastingbetalers geldt, is verminderd tot 2 shilling; ook de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van bet bruto-inkenren is meteen aanmerkelijk verhoogd, zoodat het belastbaar inkomen kleiner wordt. Dit is wer- kelijk een zegen voor millioenen, die veel te. zwaar waren belast en aan sparen niet kon- den denken. De handel moet bij dezen maat- regel ook wel varen, want voor die millioenen zal nu de gelegenheid komen zich de dingen aan te schaffen, die zij lang hebben moeten ontberen. Het is u ter oore gekomen, dat er de vorig week in*het Britsche Parlen^nt war.orde en lawaai hebben geheerscht omdat de Kanse' er van de Schatkist 'bij de verdediging van zijn begrootingsbeleid o.a. opmerkte, „dat het in het belang der vakbonden is er zich van te overtuigen dat er onder den arbeidenden stand niet een zekere gewoonte aan het groei- en is om met een minimum van ongemak de werkloosheidsuitkeering machlg te worden." Dat waren ongeveer de woorden, waartegen de Labourleden van let Pavlement in verzet kwamen, omdat ze naar hun oordeel een be- leediging inhielden aan het adres van hun kiezers, en het verzet was zoo hevig, dat den Minister het spreken onmogelijk werd en dat hij tot het einde van de zitting van het woord moest afzien. Maar er was waarheid in de cpmerking. De werkloosfaeidsuitkeering (men spreekt hier van de „dole"), die jaarlijks aan het land millioenen kost, maakt vele mannen en vooral jonge mannen werkschuw. Een groot aantal jonge menschen, die pas in een vak zijn, blijft er juist lang genoeg in om in aanmerking te komen voor die „dole." Een ka- rakteristiek geval deed zicii onlangs voor in een plaatsje in West-Engeland, dat levendig bewijst dat menschen, die geregeld de „dole" ontvangen, op den langen duur ongevoelig worden voor net vernederende van hun positie (al wordt die dan ook door de afwezigheid van werkgelegenheid voor echte werkwilligen wel wat verzacht). In bedoeld plaatsje werd een voorzitter van een arbeidsbeurs, die met een lid van zijn personeel in het huwelijk trad, door de plaatselijke werkloozen verblijd met een zilveren theeservies als huwelijksgeschenk. En de ..dole" baart telkens weer nieuwe ver- rassingen. Zooals uit een zaak voor den poli- tierechter is gebleken, verschaft deze uitkee ring ook faciliteiten bij landlooperij. Een jon ge man die gearresteerd was wegens bedela- rij, bleek een wandellocht van Glasgow naai Londen te hebben gedaan, waarbij hij onder- weg in zijn onderhoud voorzag door in de verschillende plaatsen langs zijn route om de „dole" te vragen. Hij liet zich bij de betrokken kantoren der steden voor werkloosheidsuit- keering inschrijven en bleef juist lang genoeg in de verschillende plaatsen om voor de uit keering in aanmerking te komen. Sindt zijn aankomst in Londen, waar hij al een goede maand vertoefde, had hij geregeld de uitkee ring ontvangen, terwijl hij met bedelen zijn inkomsten had verhoogd. Het is duidelijk, dat er wat aah de controle van de werkloos- heidsuitkeeringen hapert, indien ze bedelaars in staat stelt er van te genieten. De studenten van Engeland hebben ziclt nooit fatterig gekleed. Er was een tijd dat van de studeerende jeugd van Oxford en Cambridge werd verwadit, dat ze hooge hoe den en „pandjesjassen" (morningcoate/ droeg. Maar die tijd is voorbij. Hun Wee ding was meestal geriefelijk en slordig, fla- nellen „sports coats" en slordige broeken van dezelfde stof, die niiamer een strijkijzer voel- den. Ook liepen ze vaak blootshoofds rond, Maar nu hebben zij plotseling een eigen stijl uitgevonden, waarvan het gemak twijfelach- tig is, en de Ieelijkheid buiten kijf. Zij latere hun haar lang groeien, dragen nauw-sluiten- de jasjes en broeken, in 111 a of zalmkleurige tinten, die wijder zijn dan die van een Volen- dammer visscher. Soms hebben zij geen nauw- sluitend jasje aan maar een trui, een zooge- naamd „Fair Isles-jersey" in opzichtige kleuren en patronen. \;an opzij gezien kan men deze jongelingen bijna niet onderschei- den van meisjes en men heeft ze dan ook al den bijnaam gegeven van „mannelijke flap pers". Een „flapper" is de spotnaam voor een jongejuffer (ook w-el oude juffer), die zich zeer opzichtig kleedt en zich met veel drukte en quasi-gewichtigheid in het openbaar be- weegt. In den vacantietijd, toen de meeste stu denten thuis waren, zag men ze in die dwaze kleeren door de straten van de Londensclie voorsteden loopen. En het gezicht was zelfs den Londenaars, die zich in het algemeen r an niemand en niets iets aantrekken. tc veel. De jengens met hun grenzeloos-wijcle broe ken warden bespot en gehoond. De 'nieuwig- heid zal wel niet lang duren bij de schare. die baar heeft doen onfstaan; maar het .,East End" van Londen zal ze wel na-apen. In elk geval kan men zeggen, dat de mannenmode voor het eerst in vele, vele jaren een opval- lende wijziging in den vorm van de broek te zien geeft. Londen, 5 Mei 1925. Zestijdingen. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Jan Pietersz. Coen (thuisr.) vertr. 11 Mei v. Sabang. Mapia vertr. 12 Mei v. Amst n. Java. Prins der Nederlanden (uitr.) vertr. 11 Mei v. Sabang. Rembrandt (uitr.) vertr. 12 Mei v. Southamp ton. Vondel (uitr.) vertr. 10 Mei v. Padang. Batjan arr. 11 Mei v. Rangoon te Hamburg Lombok (thuisr.) arr. 12 Mei v.m. te Havre Prinses Juliana (uitr.) vertr. 11 Mei v Suez HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. Meerkerk arr. 11 Mei v. Rott. te Rangoon. Hoogkerk (uitr.) vertr. 12 Mei v. Bombav. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Rijnland (uitr.) arr. 11 Mei te Calabar. ROTTERD. LLOYD. Blitar (thuisr.) vertr. 12 Mei v. Sabang. Kawi (uitr.) ar. 11 Mei te Marseille. Madioen vertr. 12 Mei v. Gravesend n Rott. Ternate v. Fremantle n. Rott. vertr. 11 Mei v. Padang. JAVA CHINA JAPAN LIJN. Tjitaroem vertr. 10 Mei v. Yokohama n. Ba- tavia. KON. NED. STB. MIJ. Ganymedes arr. 11 Mei v. Konstantinopel te Galatz. Neptunus vertr. 11 Mei v. Tarragoon n. Va lencia. Aurora arr. 12 Mei v. Messina te Palermo Hermes arr. 11 Mei v. Xeropotamo te Pi raeus. Nereus arr. 12 Mei v. Amst. te Kopenhageii. Strabo arr. 12 Mei v. Kopenhagen te Gothen- ROTTERD. ZUID AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisr.) vertr. 11 Mei v. Santos. Aigorab (uitr.) arr. 10 Mei te Montevideo. Zijldijk vertr. 12 Mei v. Rott. n. Hamburg. KON. HOLL. LLOYD. Orania (thuisr.) vertr. 11 Mei v. Las Pal mas. Amstelland arr. 11 Mei v. Hamb. u. Antw. JAVA NEW YORK LIJN. Bali arr. 10 Mei v. N.-York te Batavia. Euryades v. Java n. New-York arr. 11 Mei t< Boston. Veendijk v. Java n. N.-York vertr. 11 Mei v Port Said. KON. WEST IND. MAILD. Deucalion vertr. 11 Mei van Bremen n. Amst. Jan van Nassau (thuisr.) arr. 11 Mei te Ha vre. Prins der Nederlanden arr. 11 Mei v. Amst. te Paramaribo. Prins Frederik Hendrik vertr. 10 Met v. Pa ramaribo n. Madera. Alkraaar vert. 12 Mei v. Amst. u. Chili. - Ares (uitr.) vertr. 11 Mei v. Mollende. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Eumaeus v. Japan n. Rott., vertr. S Mei f. Penang. Hector v. Japan n. Rott., vertr. 11 Mei v. Singapore. Laomedon v. Japan n. Rott., vertr. 11 Mei v, Port Said. Mentor v. Japan n. Rott., arr. 12 Mei te Ma nila. Neleus v. Japan n. Rott. vertr. 10 Mei v. Shanghai. Eurymedon arr. 10 Mei v. Batavia l.v. Amst Londen, te Liverpool. Theseus arr. 11 Mei v. Japan l.v. Amsi.- Londen te Liverpool. HOLLAND AMERIKA LIJN. Lochmonar arr. 9 Mei v. Rome te San Pedro. Nederdijk vertr. 9 Mei v. Montreal n. Rott. Bugerdijk arr 12 Mei v. Savannha te Hamb Drechtdijk arr. 10 Mei v. Rott. te Seattle. Leerdam v. N.-Orleans n. Rott., vertr. 11 Mei v. Vera Cruz. Maasdam v. Rott. n. N.-Orleans arr 12 Mei te Gyon.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7