De oude zeelDonk. 4 v w geestelfjk doel. Nieuwe toestanden op maat- schappelijk gebied deden de diaconieen zich bewupst worden, dat zij, door samenspreken en samen werken beter aan haar doel zouden beantwoorden. In 1923 werd door de synode eene commissie benoemd, om over dat streven een rapport uit te brengen, terwijl de federa ties varn diaconieen reeds in die richting werkzaam waren. Naar aanleiding van het rapport van die commissie werden door de synode van 1924 wijzigingen voorloopig aangenomen voor 't Algemeen Reglement, in welke zij bepaalde lo de organisatie van diaconieen, 2o de posi- tie der diakenen en 3o de wetgeving. Het laatste punt dient, om de benamingen in het Reglement voor de Diaconieen te verbeteren, onzekerheid ten aanzien van collecten weg te nemen en de verhouding van diaconie en kerkeraad in juiste bewoordingen aan te ge- ven. Er wordt niet meer gesproken van armen, maar van behoeftigen, van ambt in plaats van armenverzorging, van onder- steunden in plaats van bedeelden; de diake nen oefenen hun ambt uit, hetzij met mede- werking, hetzij onder toezicht van den ker keraad. Punt 1 is het allervoornaamste van de wetswijzigingde organisatie der diaconien Er worden ingesteld provinciale-,Waalsche- en algemeene raden. De tegenwoordige reg- lementen spfeken alleen van diaconien afzon- derlijk en hare taak in eigem gemeente. Het toezicht van den kerkeraad geldt alleen on- regelmatigheden. De samenwerking wordt gemist, terwijl daaraan behoefte is, gelijk spreekt uit pogingen om door samenwerking, spreken, zoeken iets tot stand brengen, b.v. gezinsverpleging, kinderzorg, verple- 'ging van oude lieden, conferenties van diaco nieen. Er zijn behoeften, die vanzelf naar vo- ren treden en waarin de kerkelijkc organen niet de aangewezenen zijn, om daarin te voorzien. Daaraan is te danken de oprich- ting van de Vereeniging van diakenen in 1910, later omgezet in eene Federatie van aiaconieen. Deze hebben uitsteke'nd werk ge- daan o.m. bevorderd de totstandkoming van Vredeheim en Zonnegloren. De Synode meende, dat die organisatie de geheele kerk moesl omvatten. eene organisatie moest-zijn van alle diaconieen. vandaar de voorsteiien tot instelilng der diaconale raden. Daar gaat de stuwkracht uit van alle diaconieen, die hare eigen rechten in eigen gemeente houden. De organisatie is er <*n voor te lich- ten, te leiden, voort te stuwen, om initiatief te wekken. De taak der provinciale raden zal zijn: leiding van diaconale provinciale raden, lei den van diaconale conferenties, geven van advies aan diaconieen, kerketijke besturen en kerkvisitatoren, het voorbereiden en bevorde- ren van samenwerking van diaconieen voor bepaalde doeleinden, samenstellen van een rapport inzake den diaconalen arbeid bin- nen de provincie. De taak van den algemenen raad is o.a voorbereiding en leiding van algemeene confe renties, voorbereiden en bevorderen van sa menwerking van diaconieen uit verschiliende provinciale ressorten voor bepaalde doelein den. Punt 2 handelt over de positie der diake nen. Tegenwoordige reglementeering is, dat in gemeenten met minder dan drie predi- kantsplaatsen de diaconie een deal is van den kerkeraad, in. die met meer dan drie pre- dikanten eene aparte plaats bekleedt naast den- kerkeraad, maar toch onder toezicht van dien. De nieuwe reglementeering bedoelt het- daarheen te leiden, dat in gemeenten met tenminste zes ouderlingen en vijf diakenen de laatsten eene afzonderlijk college uitmaken. Zij wil dus het aantal gemeenten, waar eene bijzondere kerkeraad is, uitbrei den. Dit heeft het voordeel, dat de diakenen zich geheel aan den arbeid van de diaconie kunnen wijden. Zoo kunnen gemeenten, die eene afzonderlijk college van diakenen wen- schen, het getal hunner ouderlingen en di akenen uitbreiden, om daartoe te komen. Re- gel blijft evenwel, dat de diaconie verant- woording van hare bemoeiingen schuldig is aan den kerkefaad. Aan deze uiteenzetting voegde inleider nog toe, dat een groot en belangrijk voor deel voor de Kerk gelegen is itn deze wijzi gingen met Jiet oog op de denheid in. de Kerk. Belangrijke stichtingen bestaan er al- om in den lande, uitgaande van de onder- scheiden kerkelijke colleges, maar zoo ver- deeld, dat ze niet gemakkelijk zijn te over- zien. In de Roomsche Kerk is de concentra- tie zoo groot, dat in enkele oogenblikken alle stichtingen kunnen worden nagegaan. Zoo zal dat ook worden in de Ned. Herv. Kerk, wanneer de aanhangige voorsteiien wet zijn geworden. Dan zal er ook zijn eene samenwerking. die uit kracht daarvan groo- ter en zegenrijker instellingen in het leven kan roepen Van ae gelegenheid tot debat werd door verschiliende sprekers gebruik gemaakt, die het wel alien eens waren met punt een, maar van wit de meesten groote bezwaren hadden tegen punt twee, bezwaren echter, die door inleider werden weerlegd. De vergadering, die door een vijftigtal aanwezigen werd bijgewoond, zal niet na- laten vruchten af te werpen, vooral met het oog op de a.s. classicale vergadering, waar in deze wetsvoorstellen een punt van bespre- king zullen uitmaken. OPENING ZAAK. De heer Herman Ofman Jr. opent heden- avoncl zijn nieuwe meubelzaak in het per- ceel Fnidsen, hoek Appelsteeg. De zaak maakt reeds bij den eersten oog- opslag den indruk dat men hier niet alleen met een verkooper van meubelen maar ook met een vervaardiger van meubelen te doen heeft. Het hieraan verbonden voordeel is dat de meubelen onder persoonlijke garantie kuninen worden verkocht en eventueele reparation vakkundig worden uitgevoerd. Men neme er eens een kijkje. Prorinciaal Nienws UIT ZUID-SCHARWOUDE. De Vereeniging voor ziekenhuisverpleging vergaderde Woensdagavond ten lokale van den heer P. Kramer. Voorzitter was de heer S. de Boer Kz. Als derde punt werd behandeld het voor- stel om zich aan te sluiten bij de Federatie. De Voorzitter zeide dat het de bedoeling is elkanders leden over te nemen bij verhuizing en als de Federatie samengesteld is b.v. ge- zamelijk te constateeren voor een Ziekenauto enz. Bcsloten werd zich aan te sluiten. Het Reglement der Federatie werd na eeni- ge discussie goedgekeurd. Het reglement van de vereeniging zelve werd aangevuld met de volgende twee puntenTen eerste dat de ver eeniging aan haar verplichtingen tegenover de Federatie zal voldoen; ten tweede dat de vereenig. leden van andere plaatsen zal over- nemen indien dbze aan hun verplichtingen hebben voldaan. Hierna kwam aan de orde een voorstel van het Bestuur om ook entree- gelden te heffen van vrijgestelde kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar. De heer Bekker vroeg of het Bestuur denkt deze gelden noodig te hebben. De voorzitter meende van wel, en wees b.v. op Oudkarspel waar binnen enkele weken ver- scheidene gevallen ziin voorgekomen. Het is in zeker geval een steun voor de vereeniging. De heer Bruin zeide dat bcsloten is om van de groote gezinnen geen voile contributie te heffen, wat spr. dit niet goed vond. De heer P. Zeeman zeide dat entreegeld vcelal geheven wordt om de oprichtingskos- ten enz. te bestrijden. Het is als het ware een premie om direct in een gcede vereeniging te komen. Na eenige discussie werd het bestuursvoor- stel aangenomen. Rondvraag. De heer D. Laas vroeg of iemand die b.v. 2 da gen in observa tie op gen o men wordt, aan. gerckend wordt. De voorzitter antwoorddc dat dit niet zoo is, a1 zal dit zelfs drie of viermaal voorko- men. De heer van Weert vrceg of de leden geen reglement der Vereeniging kunnen krijgen. De Voorzitter zei dat het reglement wel gedrukt kan worden en tegen een zekeren prijs beschikbaar gesteld kan worden. 23 Mei a.s. zal het 50 jaar gelcden zijn dat D. Keetman en A. KeetmanKomen in den echt werden verbonden. Beiden verkeeren nog in goed>e gezohdhcid. Het echtpaar op de Hofstraat zal het ze ker niet aan belangstelling ontbreken. De heeren Jr. Glas, D. Kist en P. de Ruiter Cz., zijn afgetreden als bestuursleden van het fanfare-corps „Kunst na Arbeid". In hun plaats werden gekozen de heeren P. de Geees, en P. v. Eeten. UIT HEEM5KERK. De uitvoer onzer bloembo'.gewassen naar den vreemde bedroeg over Maart 1.1. 537 386 KG. voor eene waarde van 574.150 tegen 363.520 KG. voor 365.583 overeenkomstig diezelfde maand van het vorig jaar. Gedurende het tijdvak Januari—Maart bedroegen deze cijfers: 1.265.020 K G. voor f 1.344 556 tegen 784.634 KG. voor 767.607 in gelijk tijdvak over 1924. UIT OUDE NIEDORP. Openbarc vergadering van den Raad- der gemeente Oude Niedorp op Woensdag 13 Mei 1925 des namiddags te twee uur. Afwezig met kennisgeving Wethouder J Wit. De voorzitter bracht een woord van dank aan den heer Over, die naar Alkmaar was vertrokken, voor hetgeen hij voor de gemeen te deed. Het speet spreker dat hij niet tegen- woordig was. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Aan de orde was: Ingekomen stukken: Rekening en verantwoording van de Ge- zondheidscomimssie, zefel Hoorn, over 1924. B. en W. adviseeren vorenbedoelde rekening oed te keuren in ontvangst en uitgaaf op 2046.5214, (saldo /886. jaarverslag over 1924 van de Oezondheids- commissie, zetel Hoorn; schrijven van C. Over Kzn., d.d. 1 Mei j 1., waarbij deze ontslag neernt als lid van den Raad wegens vertrek uit de gemeente; alsvoren le: als lid van het hoofd-, tevens centraal stembureau voor de verkiezing van leden van den Raad; 2e. als lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van le den der Provinciale Staten; 3e. als lid der schattingscommissie voor de Rijksinkomsten- belasting; 4. als lid der commissie voor schouw van gemeentelanderijen missive van Ged. Staten d.d. 11 Maart j.l. No. 148 waarbij tot 1 Jan. 1927 vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwije in het van „Lichamelijke Oefening" aan de O. L. school te Oude Nie dorp, onder voorwaarde, dat aan die school onderwijs wordt gegeven in de in art. 2 on der J der O. L. wet van 1878 vermelde vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek; adres d.d. 15 Maart j.l. van de Commissie tot het stichten van een Provinciale Noord- Hollandsche Vereeniging voor Vreemdelin- genverkeer, ten verzoeke om als lid dier ver eeniging toe te treden B. en W. adviseerden de diverse stukken voor notificatie aan te nemen. Aldus besloten. aangehouden adres van de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme (N. C. A.) te Utrecht om het aantal gelegenheden voor openbaren drankverkoop te verminderen. B. en W. adviseerden afwijzend op het adres te beschikken. Ter toelichting wordt me- degedeeld, dat het maximum aantal vergun- ningen dat in deze gemeente verleend mag worden bedraagt 5. Dit aantal is naar het oordeel van B. en W. niet bovenmatig, in aanmerking nemende, dat het alleszins gemotivecrd is, dat er e£n vergunning zij te Oude Niedorp, een vergun- ning in't Verlaat, een vergunning te't Veld, een vergunning te de Weel en twee vergun- ningen te Zijdewind. Het aantal vergunnin- gen bedraag thans: 6. Te verwachten is, dat e6n vergunning weldra zal vervallen. De voorz. deelde mee, dat de vorige week de vergunning ten name J. Baars te Zijde wind is vervallen zoodat er thans 5 zijn. Het advies van B. en W. werd aangenomen. dat de heer C. Rempt zijne benoeming als lid van den Raad niet heeft aangenomen. dat heden door het centraal stembureau als zoodanig is benoemd de heer D. van Zoo- nen. Voordracht van B. en W. tot wijziging der begrooting van 1924. Aangenomen. Voorstel van B. en W. om de door het waarnemend hoofd der O. L. school te Oude Niedorp te maken reiskosten, voor de helft voor rekening der gemeente te nemen. De voorzitter deelde tnede, dat het tijdelijk hoofd te Schoorl woont en elken dag hier per motor komt. Zijn vrouw is aldaar onderwijze- res, kan alzoo hier niet wonen. De kosten zijn geraamd op 150.voor die 5 maanden B en W. stellen voor hiervan de helft te betalen. Algemeen goedgevonden. Voordracht van B. en W. tot herbenoeming van den gemeente-opzichter J. A. M. Keet, zulks voor den tijd van 1 jaar, gerekend te zijn ingegaan 1 Mei 1925. Met algemeene stemmen werd de heer Keet benoemd. Voordracht van B. en W. tot,aankoop van een huis met daarbij behoorende bergplaats, tezamen groot 65 c.A., gelegen aan den Oude Niedorperstraatweg Sectie C. Nos. 552 en 553 (1231 legger) en onderhandsche verhu- ring daarvan. De heer Pluister- vroeg of dit was om den weg aldaar te verbreeden. De voorz. stelde voor een oogenblik in comite te gaan. Na heropening deelde de voorz. mede, dat enoemde woning aan de gemeente zal wor- en verkccht en zal worden verhuurd aan den heer L. Luk. Vaststelling kohier hondenbelasting 1925. Kohier hondenbelasting werd vastgesteld op een bedrag van 136. Voorstel van B. en W. tot-benoeming v4n 5 leden der raadscommissie voor het G E B. wegens periodieke aftreding van de heeren Th Tromp, G. Liefhebber, J. Pluister, A Molenaar en J. Ligthart. De heeren werden alle herbenoemd. Voordracht van B. en W. tot wijziging en aanvulling der Algemeene Politieyerordening Werd aangenomen. Deze wijziging betreft staanplaatsen voor in- en uitstappen van rei- zigers van auto's, rookverbod, enz. Voordracht van B. en W. om: a. in de dorpen Zijdewind, 'j Veld en het gehucht de Weel een electrische straatver- lichting aan te brengen. b. om voor rekening dezer gemeente te ne men de gas-straatverlichting te Oude Niedorp en't Verlaat. De voorzitter deelde mede dat te Zijdewind en't Veld en de Weel 22 lampen zouden moe- ten branden (electrische) en dan de gaslan- taarns te Oude Niedorp en het Verlaat iets uitbreiden. De kosten zouden worden ge raamd op 1180.- De heer Pluister zou het wenschelijk vinden als er in de Zuiderbuurt ook een lantaarn bij- kwam. De heer Liefhebber wilde er ook in het Oosteind een bij hebben. De kosten zouden dan worden 1280.—. Met algemeene stemmen werd tot deze ver- lichting besloten. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer P1 a a tsel ij ke n komstenbel a sting. Dit cijfer werd evenals het vorig jaar vastgesteld op 1.8 Rondvraag. De heer Liefhebber bracht het ouderhoud van de begruafplaats onder de aandacht. De voorzitter zeide dat hierom zou worden gedacht. Ingezonden stukken. (Buiten verant woordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de edaclie er mede insternt DE NOODTOESTAND IN DEN OOSTERZIJPOLDER. Onder het hoofd van I h.iloo komt in dc Alkmaarsche Coui'ant van 12 Mei een be- scliouwing voor over dm noodiocstand in I leiloo. De lczer, clie met den tpestand van den polder niet op de lioogte is, zou meenen, dat het bestuur van diru polder zijn plight tegenover ingelandm niet kent en daartegeu wciisch ik niijn zienswijze te plaatsen. De heer Kchlfde niet genoemde schrijver) (hoe komt inzender er bij? Red. Alkm. Crt), Slaat den bal in menig opzicht mis en als hij zich den tocstand kan indenken die daar be- staat, had hij stellig zijn epistel in de pen geliouden en geen onjuiste voorstclling van den stand van zaken gegeven. Allertvrst is het geen Overdie, doch Oos- - rzijpoldcr Hot is een laag gelegen polder, waai m land ligt (sleekts een Klein gedcelte) -t bij goode behandelinc: moeilijk dreog is te knigen. De geheele polder heeft echter een vrij goeden waterstand, tenniinste als de boe- rep 7/vovn dat de greppeis In die eonditie zifn "dat ze het overtollige water kunnen loo- zen. Een onderzoek ter plaatse heeft mij den in druk gegeven, dat de boeren liever het zoete water behouden, dan kwijt zijn. want dc stand van de greppeis wijst hierop. Tegenwoordig staat het water 1 centimeter boven het zomerpeil en als het weer gunstig blijft (en m. i. is veel regen om dezen tijd vrijwel uitgesloten), is het peil juist op deze wijze als de boeren prefereeren. Ik geef toe, dat bij overvloedigen regenval voorjaars (en dit was als uitzondering enkele weken geleden het geval) er overlast van wa ter kan bestaan, doch er is door het stoom- gemaal doorloopend gemalen en met enkele dagen was het water op peil Niet het grootste deel van den polder, doch een zeer klein deel is z66 drassig, dat de menschen met indijking moeten Zorgen dat zij „boven water" blijven. doch daarom kan men toch niet het peil verlagen, zoo dat de andere boeren daarvan last ondervinden. De polder geeft overvloedig voedsel voor het vee en bij gunstig weer een overvloed van hooi en de pachtsommen die betaald worden zijn niet te hoog en de opbrengsl van hooi en beweiding weegt dubbel op tegen den prijs van den grond. Het opknappen van de sloo- ten (als dat noodig is en ik geloof dat dit voor het voor- en najaar wel goed is) is echter me de den plicht van de grondeigenaren. Doch en dit schijnt de heer Kehl te ver- geten het opknappen van de slooten en niet minder een Amerikaansche windmolen, kost enorm veel geld en dit moet op de ingelanden verhaald worden. Geklaagd wordf er wel het meest door hen die er geen of weinig werk van maken om hun landerijen z66 te bewerken, dat het over- tollige water geloosd kan worden; zij die de noodige zorg aan hun land bested'en. hebben niet zooveel last als schrijver het laat voor- komen. Het door schrijver zeer terecht genoemde flirtke bestuur weet de zaak en ziet deze zoo het deze moet zicn en de noodtoestand bestaat slechs in verbeelding. (Ik ben echter overtuigd, dat er met een grondige verbetering van de watergangen wel wat te bereiken is en voor het voor- en na jaar is dit wel gewenscht doch stel vast, dat de ingelanden zeker niet aan deze hooge kosten willen betalen Ook meen ik, dat als de schouw werkelijk zoo scherp werd doorgevoerd als schrijver het laat uitkomen, dat er nog meer verbetering in de vervuiling van slooten zou zijn te consta teeren, doch de bceren houden liever het wa ter. altha.ns in den zomer. En voor enkele drassige weiden is aan- nakken noodig, doch door den eigenaar, het Polderbestuur gaat in deze vrij uit. Een nood toestand bestaat niet. G. SMITS TELEGRAFISCII WEF.RBERIGHT, naar waarnemingen, vli richt in den morgen van 14 Mei. Medegedeela door het Kon. Nederl. Metcorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste baronicterstand 768.3 te Aberdeen. Blaavandshuk en Le Havre. I aagste barometerstand 753.6 te Janmayen Vcrwachting (van den avond van 15 Mei tot den avond van 15 Mei): Zwakke tot matigen wind uit oostelijke -ichtingen, holder tot lichtbewolkt, droog weer, iets warmer overdag. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Marinus Biem'an en Dieuwertje Dekker. Jacob Rol en Maria Christina Muller. Hendrik Goesinne cn Clasina Stam. Johan nes Bruijn en Neeltje Vis. GEBOREN: Agatha Maria, d. van Simon Nibbering en Wendelina Lobaclt. Jacobus Mattheus Maria, z. van Jacobus Teeuwis Brasser en Maria Leijten. OVERLEDEN: Jacoba Zonderhuis. gehuwd met Pieter Posch, 44 jaar. Antje Steen, wed. van Ger- rit Oudc=, 85 jaar Een Reisherinntring Ik hc}d voor mijn zusler en mij logies be- steld in een klein visschersdorp, dat wij van Marseille uit met een boemeltreintje kenden bereiken. Het plaatsje, „01ivade'' geheeten, dat sterk Italiaansch getint was, plekte aan de kust van de Middellandsche Zee als een groot bouquet mimosa boven een diep-blauw waterbassin. Toen wij er aankwamen, schcen het ons alsof alles met een gloed van oud goud over- goten was, zoowel de oude huizen als de tui- flen, waar men bij het aanbreken van den nacht alle geuren \an het paradijs vermeende in te drinken. Wij waren er beland om, na een drukken winter in de stad, er wat rust en wat zon te vinden. Ln Olivade bracht ons het zalige nictsdocn; wij slenterden er rend zender bcpaald doel en vonden er die vele, ouschuldigc genoegens van een bezegend stukjc van den aardbol, waar treurigilieid even onbekend scheen als aan zijn blauwcn hemel het buldci n van een onweer. In een rcisgids fradedn wc gdezen, dat Oli vade een visschersdorp mocst zijn cn enze cerstc indruk bevestigdc dit. Aan het strand lagen talloozc kleinc booten, hel van kleur, naast elkauder in de rij en schcnen als te wachten om in het water te worden ueschoveir Maar gedurende ecu week zdgen wij ook, dat cl barkjes aanhoudend ter plaatse bleven Zij bleven ter plaatse, nctjes gemcerd, op het zonnig-warme strand, als waren zij er al leen ter willc van het decor,.evenals die droo- mers, die nimmer hun huis verlaten en gerc- gchl van avonturcn droomen, die ze nimmer zullen bclcven. Aan visschere is er toch lieelemaal geen geberk in Olivade. Maar zij Vfrmaakten zich met het kegelspel, of zij speelden kaart in het klcine cafe. Misschien v.erkten zij nu en dan ook heusch maar daar zagen wij niets van Trouwcns, ik kon me voorsteiien, dat men op dit bekoorlijk stukje aardbodem niet aan werken ooit dacht. Hot leven was hier heel gemakkelijk en heel goedkoop; wat men noodig had, bood hof en veld; cle vrouwen hidden zich bezig met blocinen-cultuur en le- verden de geurige waren af aan da parfum- fabrieken in Grasc en men vergat zoo ge makkelijk hier, dat er een Noorden bestaat iner nevelige landen, met roetfabrieken, met bu raa-oi, mer haastige en onbtleefde men- scfien.G Na 'n maand van zalig je-lafen-leven viel het mijn zuster op, hoe wonderlijk het eigen- lijk was om in een visschersdorp te leven em nooit een klein tochtje op zee te ondernemen. „Je hebt volkomen gelijk; ik ga eens met een de visschers praten, hij moet ons eens in de bocht wat rondroeien." De keuze was moeilijk, omdat alle visschers bij het spel waren. Ten slotte Jdampte ik een jicviaal-uitzienden kerel aan, die zielsverge- noegd zijn pijpje pufte en naar de zee tuurde. Toen ik had uitgesproken, bezag hij mij eens goed, ook mijn zuster en vroeg toen „Een roei-tocht voor twee personen?" „Ja..» „Dan heeft u een flinken matroos noodig." ,,Nu ja maar in geval van nood kunnen wij ook roeien „Ja zekeru moet een man meenemen, die op de hoogte ishet besfe is, dat u met den kapitein overlegtdaar komt hij juisi aanZegt u maar, dat Boules+an u gezonden heeft!" Hij had naar een dikbuik gewezen, die er als een wandeleod vat uitzag en reusacfitig« witte, met goud gegalonneerae pet droeg. KapiteinBoulestan heeft mij naar n verwezen; zouden we niet een roeoitocht mo- gen doen?" „Waarom niet?" Heeft u een boot?" „De eerste de beste kunt u nemen.. nie mand zal daar bezwaar tegen hebben!" „Dus u stemt toe?" „Jaals u mij meeneemtik wil al leen nog gauw wat prgviand halen en mijn vrouw zeggentrekt maar vast de boot van het land en neemt u plaats Wij voerden dit ons gegeven bevel uit. Na een poosje kwam de kapitein aangeloopen, be- laden met een groot pak, en ik was verbaasd over de onhandigheid, waarmee hij in de boot stapte. Toen hij naar genoegen zijn plaats had in genomen, stalde hij zijn proviand voor zich uit, verschiliende worstjes, sinaasappelen, vij gen en brood, zag toen terug naar Olivade en mompelde geroerd: Ah'hoe mooi ligt het daar toch er gaat toch niets boven het vasteland!" Daarop verzonk hij in een dlepzinnig na- denken, waaruit ik hem schoorvoetend wekte, cm zijn aanduidingen nader te vernemen. Moesten wij het zeil ook opzetten of alleen maar blijven doorroeicn? „Naar u verkiest," antweordde hij toage- vend. Misschien is het beter, dat u blijft roeien wij zullen minder geschud worden Hij werd steeds tammer, naarmate wij de open zee meer en meer naderden. Toen mijn zuster aan den horizon een klein wolkje cntdekte, vroeg zij: Kapiteinwat moeten wij doen, als de zee gaat spoken?" „Direct rechtsomkeert terug!" schreeuwde hij in plotselingen toon, „dat is een uitge- maakte zaak, voor den duivel „En als een roeispaan breekt?" „Eveneens direct terugkeeren Heeft u wel eens een onweer op zee mee- gemaakt?" „Neen ik ben bang voor wind Ik roeide uit alle macht mijn zuster volgde mijn Vcorbeeld en de kapitein keek naar ons, terwijl hij zijn •eetwaren versiend. Van tijd tot tijd hield hij met kauwen op, om een roep van bewondering uit te stooten. „U roeit uitmuntend!" constateerde hij. „Het meet niet zoo gemakkelijk zijn Wij gleden behagelijk door de zonnige bocht. Achter ons dook de kust op, den blau- wen hemel met een kantige lijn afsf'uitend De kapitein scheen wat slaperig te zijn Af en toe keek hij op, constateerde, dat de lucht er ongevaarlijk uitzag om tevens te vragen: „Gaat het goed? ik voel me als een Godhet is werkelijk verrukkelijk, zoo'n roeipartijtje!" Waarop hij opnieuw voor zich heendro'om- de, wat ons ten slotte ging ergeren, omdat het niet ons plan was alien tijd al'een te roei en. Mijn zuster verloor eindelijk het geduld en schudde den kapitein onzacht uit zijn slui- mering. „Nu is het uw beurt om te roeien Hij gaapte ons met wijdc oogen aan en stotterde: ..Roeien?... luister eens... ik vind het prettiger als u alleen roeitik kan heele- maal niet roeien ik zal het dubbele beta len „Wat bedoelt u? U wilt ons betalen?" „Natuirrlijkwant ik geloof niet, dat u mij voor niets mee 'aat genieten!" „Voor nietshaha, is u dan geen zee- man?' „Ik?" riep hij zeer verwonderd uit.. Ik ben nog nooit op zee geweestmen noemt mij hier kapitein, omdat ik mijn neef Clovis drie barkjes geerfd hebik was erg blij toen u mij dit tochtje voorsloeg met u bei den beboef ik niet bang te zijn Wij waren zoo verbaasd, dat wij geen kracht vonden hierop nog iets te zeggen. .,1k zal u vijf franken meer geven, als u tct het einde toe wilt dootroeien!" Daarop keerde hij zich opnieuw om naar Olivade en riep verrukt uit: „Als ik bedenk dat er menschen zijn, die niet den durf hebben om op zee te gaan!... Ahwat een hazevreters Marktberichteii ZAANDAM. 13 Mei. Veiling ,,De Zaan- streek". Sla I f 2.803.80 p. kist, Sla I i l.SO2.50 per kist, Spiuazie 11.85 per kist, Postelein l1—/ 1.15 per kl. kist, Bloenikool 19—38 ct. per stuk, Selderie 15 26 ct. per bos, Pieterselie 8—15 ct. p. bos, Radijs 3—6 ct. per bos, Citroenen 2.60 2.80 per 100, Uien 6H ct. p. p., Rabarber 14 ct. per bos, Komkommers 23—27 ct. per stuk, Prei 77J4 ct. per bos. HOORN, 14 Mei. Op dc heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer cn prijzen als volgt: 12 stapels kleine fabriekskaas 47, 14 slapels kleine boerenkaas 50, 1 stnpet fabricks-commissiekaas 51, 9 stapels boe- ren-commissiekaas 52,50, totaal 36 stapels wegende 34805 kilo. Handel vlug. PURMEREND, 13 Mei. „AfsIagvereeni- ging Beemster. Purmerend en Omstreken' Bloemkool 1230 per 100, Spinazie 0 39-/ 1.05 per 5 K.G., Sla 1.20— 12.30 per 100 krop, Radijs 2.30—/ 3.40 per 100 bos, Rabarber 0.40—/ 10.30 p« 100 bos. Prei 9 9.10 per 100 bo*. Werkman (wiens gebeugen niet meer is wat het was) Zeg, Plot, ke-jij ;e hermnere olte we db huis bouwde of da' we V - (Passing ihow).

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3