(Weesp) en Visser (N Niedorp) zal fie! Bondsreglement herzien, alsmede dat des steunfcnds. Na uiteenzetting van de noodlij- dendheid van een fends nit Amsterdam door den heer Westerling, word met algem. stem- men besloten dit fonds te helpen, op de grond- slagen van het bestaandc steunfonds-regle- ment. Ten slotte werd het punt ..propaganda", toegelicht door den Secretaris, in den breede besproken, en tevens den wenscti geuit, dat het Nederlandsch Verbond vap Zickenfond- sen in hare vergaderingen er toe mocht komen zelf punten voor de wetgeving aan te geven. De Voorzitter deeide nog mede dat het reservefonds, momenteel 3465.64 be- droeg. Onze vroegere plaatsgenoot de hetr G. Keizer is geslaagd voor eerste Commies bij de belasting, en overgeplaatst van Leutz naar 's Gravenhage. UIT OOSTHUKEN. Zaterdagavond j.l. vergaderde de Raad do zer gemeente des avonds ten 7% ure. Bij de voorlezing van den bedankbrief van den heer Ott vroeg de heer Eijssen het woord en deeide mede, dat de heer Ott bedankt heeft als lid van den Raad, omdat hij zich niet kon vereenigen met het standpunt van zijn mede- leden, hoofdzakelijk van den heer Vet, die eerst tegen de waterleiding stemde en een vergadering daama zich daarvoor verklaarde De heer Vet deeide hierop mede, dat hij nog tegen de waterleiding is, maar waar hij in zag dat het er toch toe zou komen, had hij maar vo6r gestemd. Bij de mededeeling van den voorzitter dat in het Westeinde een 3-tal vluchtheuvels wa- ren aangebracht, maakte de heer Vet de op- merking dat dit maar kinderwerk was, want de vluchtheuvels waren heel ondoelraatig ge- maakt. Bij deze kwestie kwam nog ter sprake de subsidie welke aan den autobusondernemer, den heer Sporre, uit Hoom, was toegezegd. In de vorige raadsvergadering was besloten, den heer Sporre tc beduiden in den vervolge niet meer door het Westeinde te rijden. daar dit te gevaarlijk was, doch door den Beem- stcr. De heer Sporre had hieraan eehter niet voldaan. Besproken werd of dit aanleiding moest zijn de subsidie van 150 per jaar in te trekken. Bij stemming verklaarden zich 3 raadsleden tegen handhaving der subsidie, n.l. de heeren Eijssen, Plas en Hellenberg en 3 voor dc subsidie, zoodat het voorstel .tot staking dezer subsidie werd aangehouden tot de volgende vergadering. Bij de behandeling der rekening van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, waarbij de heer Vet verklaarde dat dezelve in orde was bevonden, zeide de heer Eijssen, dat z. i- de convocaties voor de raadsvergaderingen veel te laat worden rondgezonden Nu slechts 2 dagen voor de vergadering. Spr. had vroeger ook reeds aangedrongeu op spoediger mede deeling dienaangande. Nu moest hij van een verslaggever hooren dat er binnenkort raads- zitting was, terwijl hij als raadslid er niets van wist. Door dit late bericht had spr. geen gelegenheid gehad zich voldoende in de ver- schillende zaken in te werken en steldc voor de vergadering een week te verdagen. Hierop werd eehter niet nader iugegaan. Bij de behandeling der rekening van den Keuringsdienst in dit district werd speciaal door den heer Plas de oprherking gemaakt, dat de keurloonen in dit district veel hooger waren dan elders. De voorzitter bestreed dit, doch de heer Plas zal de volgende maal met een gedetail- lec-rd staatje komen, om te bewijzen dat hij gelijk heeft. De waterleidingskwestie werd verdaagd tot een volgende vergadering, omdat eenige in- lichtin^en aan den hoofdingenieur waren ge- vraagd, waarop tot nu toe nog gecn ant- woord was ingekomen. Hierna was aan de orde punt 8 der agenda, lid. voorstel van B. en W. tot wijziging van de plaatselijke belastingheffing. De voorzitter deeide hierbij mede, dat waar de hoogstaangeslagene deze gemeente voor 1 Mei had verlaten, de leden zouden begrijpen, dat de vastgestelde heffing nl. 90 opcenten op de hoofdsom der Rijks Inkomstenbelas- ting, niet gehaadhaafd kon blijven, omdat men dan straks voor eeu aanzicnlijk tekort zou komen te staan De heffing moest dus ge- wijzigd worden in een plaatselijke heffing met progressie-tarief. Het zou precies gelijk wor den, wat het principe betrof, als het vorige jaar, met dit verschil, dat het vermenigvuldi- gingscijfer zou gebracht worden van 0.5 op 1.7 De heer Eijssen herhaalde nogmaals, dat hij door het late ontvangen van ae convocatie niet in staat was geweest de cijfers behoorlijk onder de oogen te zien en stelae voor, de ver gadering te verdagen, ondat de leden alsnog gelegenheid zouden hebben deze zecr be langrijke zaak te bestudcereu. Wethouder Dekker antwoordde, dat dc heer Eijssen volgens hem wel degclijk op de hoogte was van het belastingproblecm in deze ge meente. Het vorige jaar zelfs kwam hij met geheel andere plahnen dan door B. en W. wa- ren voorgesteld. De voorzitter stemde hiermede in en was ook van mcening, dat de heer Eijssen wel be- kend was met dc cijfers. De heer Eijssen antwoordde hierop, dat dergelijke belangrijke zaken toch maar met zoo eeu twee drie behandeld raoesten* wor den. Dat deed men met dergelijke belangrijke particuliere aangelegenheden toch ook met. De begrooting kan ook nog wel eens onder de oogen worden gezien. De voorzitter meendc, dat waar de begroo ting bercids was goedgekeurd, die wel buiten beschouwing kon blijven. Het viel trouweus nog buitengewoon mee. De heer Eijssen: Dat is erg niooi, maar dan is bij de vastgestelde regeling toch zeker overdreven. Buitendieu de heffing van 90 op centen was ook al goedgekeurd- Dat is toch een onderdeel van ae begrooting en ik zie daarom niet in waarom ook dc begrooting nog niet eens kan worden nagegaan. De heer Hellenberg was het daarmede ge heel eens. De voorzitter vroeg of de meerderheid voor verdaging van dit punt was, waarbij, na stemming, bleek, dat inderdaad de 4 raadsle den tegen behandeling waren, zoodat dit punt op een volgende vergadering, die binnenkort zal worden gehouden, behandeld zal worden De heer Eijssen vroeg hierna wanncer aan de waterleiding zal worden lx-gonneu. Bij het anhvoord van 'den voorzitter dat dit aan het einde dezer maand zal zijn, zeide spreker dat die tijd hem, met het oog op eventueelc werk- verschaffing, ongunstig voorkomt. De kwestie waterleiding, gecombineerd inet bekabcling der electrische gelci'ding, hield de gemocdeien nog geruimen tijd bezig. Ook hier werd geen resultaat bereikt en staakten de stemmen, zoodat ook dit punt in de volgende vergadering weer in behandeling komt. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT D1RKSHORN. Den 12den Mei vergaderde het Bestuur van het Ziekenfonds met de Cominissie voor de oprichting van een Vereeniging van Zie- kenhuisverpleging ten Jhuize van den heer D. Swager. Na opening en lezing der notulen werd rapport uitgebracht aangaande het onderzoek naar deelneming. Hieruit bleek, dat zich hadden opgegeven 452 betalende en 76 niet-betalende leden. Daar de vergadering dit aantal om te begin- nen voldocne vond, werd overgegaan tot de samenstelling van een concept-reglement, het- welk op een weldra te houden algemeenc ver gadering aan de goedkeuring der leden zal worden onderworpen. UIT HEILOO. Een kestbaar zwart hondje van dc familie v. W. op den Heerenweg is gisteravond door een Ford auto, die in vliegende vaart, naar Alkmaar ging overrcden en gedood De chauf feur reed door zonder zich im zijn slachtof- fer te bekommeren. Het is te hepen, dat er wat meer op de maximumsnelheid der auto's gelet wordt. Hopenlijk zal de politie er in slagen dezen onverantwoordeliike chauffeur te ontdekken. Staten-Generaal EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 13 Mei. Nadat de Voorzitter precies te 2 uur de vergadering had geopend stelde hij aan de orde de wijziging der wet op het hooger landbouw- en hooger veeartsenijkundig on- derwijs. Deze werd zonder discussie of stemming goedgekeurd. Aan de orde was alsnu het ontwerp tot wijziging der Faillissementswet (surseance van betalimg.) Daar de Minister van Justitie nog niet aanwezig was, schorstte de voorzitter de behandeling. Het wetsontwerp werd, nadat mr. Heemskerk was verschenen, zonder dis cussie of stemming goedgekeurd. Aldus was ook het geval met het ont werp tot voortzetting van bedrijf na insol- ventie, en dat tot wijziging van de Beroeps- wet. De voorzitter verdaagde daarop de vergadering tot 26 Mei, des avonds te 8^ uur. TWEEDE KAMER. Aan de orde was de stemming over het wetsontwerp betreffende aankoop terrein voor een gouvernementsgebouw te Haar lem. Hei ontwerp werd verworpen met 48 te gen 18 stemmc-n. Voor stemden de sociaal- en vrijzinnig-de- mocraten en de heeren Colijn en de Boer Droogniaking der Zuiderzee. Aan de orde was het wetsontwerp hou- dende maatregelen en werken noodig voor de landsverdediging in verband met de af- sluitihg en droogmaking der Zuiderzee. De algemeene beschouwingen werden ge opend. De heer Van Zadelhoff (S.-D.) be- treurde het dat de Regeering nu voortgaat op den ouden weg en dat terwijl de heer Co lijn vroeger tegen verdedigingswerken als deze was opgekomen. Spr. vond het zeer jammer dat die minister niet aanwezig was en hij stride een motie voor waarin de Ka- mer dien minister uitnoodigde om aanwezig te zijn bij de behandeling. Die motie werd verworpen met 42 tegen 23 stemmen. Dc heer Van Zadelhoff (S.-D.) ver- volgde zijn rede. Hij betrcurde deze beslis- sing, want hij had gaarne gezien dat de Minister zijn houding verklaarde. Spr. meen- de dat wij dezen nieuwen weg niet op moe- ten. Negentiende deel van ons land is on- verdedigd en nu wordt twintig millioen ge vraagd voor een klein stukje" grond. Het voorstel is in strijd met het streven naar ont- wapening en dus was spr. er falikaot tegen. De heer Duymaer van Twist (A. R wees op het schrille verschil tusschen dit voorstel en dat voor schadevergoeding aan de visschersbevolking. Waarom tast men hier royaal in de bcurs en straks weer met. Spr. vroeg wat toch het Zuidvrzeefonds is? De Minister van Waterstaat heeft gtzegd, dat het niet bestaat, dat het slechts een fictie is. Hoe zit dat nu? Spr. had neiging om tegen dit ontwerp te stemmen tenzij bij ver* werping de drooglegging wordt stopgezet. Wanneer eehter vaslstaat dat de droogleg ging voortgaat, zal hij tegen stemmen. De heer Beumer (A.-R.) mcendc dat men geen verband mag leggen tusschen dit ontwerp en dat voor de Zuiderzeevissdiers. Het eerste diende getoest te worden aan 's lands belang, en daarbij mag geen an dere overweging ^elden. De redencering van den vorigen spreker was dus niet te aan vaarden omdat zij het landsbelang opoffcrt omdat voor een categoric niet alies wordt gedaan wat men wil. De heer K. ter Laan (S.-D.) laakte de gulheid waarmede nu weer voor het leger geld wordt gevraagd. Bij iedere uitgave zeide minister Colijn, dat er geen geld is maar nu is het plofseliug wel aanwezig. Onderwijs, Kust, arbeiders- bescherming, alles is beperkt, omdat er geen cent is, maar nu is er wel twintig millioen gulden. Nu de heer Duymaer van Twist ziin stem over dit ontwerp afhankelijk maakt van de beslissing over het ontwerp tot steunver- leening van de Zuiderzeevisschers, stelde spr. voor dit ontwerp eerst te behandelen Dat voorstel wercl verworpen met 44 tegen 19 stemmen. De Minister van Oorlog. de heer Van D ij k. antwoordde, dat dc Zuiderzeewet hem verplichtte voorstellen in te dienen, die noo dig zijn voor de landsverdediging aan de Zuiderzee. Er is gevraagd of er zoo'n haast noodig is met deze werken. Er is in zooverre haast, dat bij den aanleg van de waterstaats- werken srerekend moet worden op eventueelc verdedigingswerken. Daarom diende nu in groote trekken te worden vastgesteld wat er gedaan zal moeten worden. Wanneer geen verdedigingswerken worden aangelegd zou de helft van het veldleger noodig zijn om dit punt te verdedigen en dat kan natuurUjk niet gebeuren. Deze wet is een beginsel-wet, voor de landsverdediging en meer niet. De benoodig- de gelden zullen successievelijk worden aan- gevraagd. De Minister van Waterstaat, de heer Van S w a a y zette uiteen dat verwerping van dit ontwerp stellig moeilijkheden zal medebren gen omdat men dan later moet nagaan wat er gedaan moet worden voor de landsverde diging. Fiancieel zal dat natuurlijk duurder zijn. De heer K. ter Laan (S.D.) lichtte thans zijn amendement toe om alle kosten voor deze verdedigingswerken op de begroo ting voor oorlog te plaatsen en niet te doen drukken op het Zuiderzeefonds. De Minister zeide dat altijd de yer- dedigingswerken die noodig waren bij wijzi ging van terrein, gebracht zijn op rekening van dat werk. Spr. wees op het Merwedeka- naal, de Sluizen bij IJmuiden enz Ook in de Zuiderzeewet is dit bepaald. Er is dus geen reden om van dit goede standpunt af te stappen. Waneer de kosten op Oorlog worder. gebracht, diende te worden vastge- legd dat dat departement part noch deel aan die kosten heeft. De heer Dresselhuys (V.-B.) vroeg of de Kamer nu niet over de uitvoering be- slistte. Hij heeft dat niet begrepen en had gaarne eenige inlichtingen. De Minister zeide dat de gelden die beschikbaar gesteld zullen moeten worden, telkens aangevraagd zullen moeten worden en dat dus telkens moet worden aangegeven wat er het eerst gedaan wordt. De Kamer krijgt dus nog dikwijls gelegenheid haar mcening te zeggen. Het amendement werd verworpen met 50 tegen 17 stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 49 tegen 18 stemmen. Aan de orde was de wijziging der Drank- wet (het stellen van eischen aan een logement en bepalingen tegen verpachting van ver- gunningen). De algemeene beschouwingen werden ge opend. Dc heer S t a a 1 m a n (V. B.) zeide dat spoedig een algeheele herziening raogelijk zal zijn omdat de Staatscommissie spoedig gc- reed zal zijn met haar rapport. E)e behande ling van de verpachting der vergunningen zou dus beter kunnen wachten, totdat dat rapport bekend is. Spr. stelde voor een motie waarin de wenschelijkheid van uitstel van dit punt wordt uitgesproken. Mevr. B a k k c rN o r t (V. D.) achtte het onmogelijk thans dit punt uit tg schake- len. Het wetsvoorstel wil 'n cinde maken aan den slechten toestand en het bevat geen prin- cinieel punt, zoodat het best afgedaan kan korden. De heer Snoeck Henkemans (C.-H.) achtte den toestand der vergunningen on- houdbaar. Deze herziening eischt een grondigc over- weeing en hij gevoelt dus voor deze motie. De heer Rutgers (A. R.) wilde het oor- deel van den Minister afwachten, maar hij ziet ook wel voordeel in uitstel, omdat hit weinig zin heeft zoo kort voor een algeheele herziening een diep-ingrijpende verandering aan te brengen. De Minister van Arbeid, de heer Aal- b e r s e, had geen overwegend bezwaar te gen dc motie, omdat spoedig het rapport der commissie-v. d. Lande is te wachten. Hij liet de beslissing aan de Kamer over. De motie werd z. h. st. goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot heden een uur. Gemengd tfieuws DE OLYMPISCHE SPELEN. Een comite uit het hotelbedrijf heeft den volgenden oproep gericht aan alle belang- hebbenden uit het hotel-, cafe- en restaurant- bedrijf bij het houden van de 9de Olympiade in Ncderland: Het votum der Tweede Kamer van. de Sta ten-Generaal, waarbij het door het Neder landsch Olympisch Comite als garantie ge- vraagde bedrag van een millioen voor de in 1928 in ons land te houden 9de Olympiade werd geweigerd, heeft stellig in onze be- driifskringen groote teleurstelling gewekt. Het organiseeren van dc Olympiade in ons land uelke taak door iedere natie mei graagte zou werden uitgevoerd wordt door net Nederlandsciie parlement op voor de groote massa van het Nederlandsciie volk on- Begrijpelijke niotieven zeei bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk gemaakt, want hierop komt toch dc afwijzendc beslissing van dc Tweede Kamer neer. Dc spenrane daad van de Dclftsche studen- ten met haar veel belovend financieel succes, alsmede de krachtigc wijzc- waarop dc groote pers gencemd votum afkeurt, zijn dc bewij zen, dat in dir geval het Ncderlaudsche par lement niet dc meeting van de mcerdcrneid van het volk heeft wecrgegeven. Intusschen cischen de groote cultureele en materieele belangen, bij het houden van de Olympiade betrokken, dat deze in Nederland zai worden gehouden. Dc groote strooni van vrccmdelingen, wel- ke ons land dan zal bezoeken, komt niet slechts Amsterdam ten goede, doch zal even- zeer het overige gedeqlte van ons land en vnoral de groctc piaatscn fen voordeelc strek- ken. Het hotel-, cafd- en restaurantbedrijf in al zijn gcledingen heeft het grootste belang bij het doorgaan van de Olympische Speleu, het- geen ongetwijfeld door alle werkgevers en werknttners in het bedrijf zal worden erkend, doch dan ook gebiedend noodzakelijk maakt, dat alle belanghebbenden hun plicht in de zen verstaan. Ondergeteekenden roepen daarom alien uit ons bedrijf en uit het geheele land, die met hen van meening zijn, dat hier een daad moet worden venicht, op tot het bijwonen van een bijeenkomst of het zeaden van ad- baesie-betuigmgeh - welke zal worden ge- hcuden op Vrijdag 15 Mei, m de bmenzaal van het cafe-restaurant Pschorr, Coolsingel tc Rotterdam, 's middags half drie. Ook de organisaties van werkgevers en werknemers in het bedrijf warden uitgenoo- digd, door vertegenwoordiging van fiaar fie- langstelling en medewerking te doen blijken, opdat de resultaten van dc bespreking dooi' de le.benoemen comtnissie onverwijld zullen kunrien worden uitgevoerd. Ilet adres van lie't voorlooptg comite is: Ca nute H. G. Rest.-bedrijf-lX Olympiade, cafe- rest. Pschorr, Coolsingel te Rotterdam. Dinsdag is te Amsterdam het Naticnaa! financieel comite voor de Olympiade van 1928 geconstitueerd. Aan dit comite heeft het N. O. C. opgedragen de actie voor het bijeen brengen van gelden in Amsterdam te organi seeren en als centraal ccmite op te treden voor de verschillende ccmmissies, die zich te Am sterdam en in andere plaatsen voor dit doel reeds hebben gevorind en nog zullen vormen. Als een der eerste werkzaamheden van het comite heeft dit gistermiddag op de Effecten- beurs lijsten laten circuleeren, waarop giften ten behoevc van de Olympiade werden verza- meld. Voorzitter van het comite is de heer G. H. de Marez Oyens, secretaris mr. ir. H. J. Kie- wiet de Jonge. De n amen der overige leden zullen spoedig bekend gemaakt worden. Het Comite Olympische Spclen 1928 deelt het volgende mede: Uit advertcnties en aanplakbiljetten (bulle tins), uitgaaude van de N. V. Algemeene Boud- en Exploitatie-Mij. de Witte Stad zou kunnen worden opgemaakt, dat urge vol ge bij- zondere afspraken tusschen het Comie Olym pische Spelen 1928 (Nederl. Olympisch Co mite) en de N. V. de Witte Stad, de opbreng6t van een of meer door deze N. V. uit te geven preinieleeningen, ten bate komt van het N. O. C. ten behoeve van de Olympische Spelen. Deze gevolgtrekking zou ten eenenmale on- juist zijn. Toen de dircctie der N.)V. de Witte Stad aan het N. O. C. haar voornemen had te ken- nen gegeven de opbrengst van een door haar uit te geven premieleeuing te doen strekken ten bate van het N. O. G., heeft het N. O. C. daarvoor aan de directie zijn dank betuigd onder bijvoeging, dat deelneming aan de door het N. O. C. te openen Nationale inschrijving of bijeen te brengen garantiefonds door het N. O. C. op hoogen prijs zal worden gesteld. Van eenige bijzondere aanbeveliug, bevoor- rechting van, toezegging aan of afspraak of overeenkomst met do N. V. de Witte Stad is wat betreft het comite Olympische Spelen 1928 (N. O. C.) nooi sprake geweest en zulks ligt ook inet in het voornemen, hetgeen reeds op 9 Mei j.l. schriftelijk aan dc N. V. de Witte Stad is medegedeeld. De gemeentelijke commissie voor lichame- lijke opvoeding te Enschede heeft namens alle Enschedesche sportvereenigingen en vereeni- gingen op het gebied van iichamelijek opvoe ding meegedeeld, het welslagen van de 9de Olympiade als een eerezaak voor het Neder- landsche volk te beschouwen en bereid te zijn, voor zoover het Euschedc betreft, voor dit doel onvoorwaardelijk mede te werken. EEN VROUWENIEVEN VERWOEST. Onder dezen titel wordt uit Kolo Cele bes) aan het „N. v. d. D." een treurig ver- haal geschreven van een jonge Duitschc vrouw, als verpleegster door Kofonien uit- gezonden naar Loewoek, een der kleine plaatsjes op Celebes, waar, naast den con- troleur, den dokter en eenige militairen, een zeer primitieve bevolking huist. De contro- leur Van Veen wordt in dat schrijven afge- teekend als een o-naangenaam mensch, die nooit met iemand omgang had en de Duit- sche jonge vrouw, die bij hem logeerde, nooit permitteerde aan zijn tafel te eten. De dok ter te Loewoek, een Deen, Nijemann gehee- ten, trad meer dan ergerlijk tegen de bevol king op, weigerde te komen als hij geroepen werd en heeft zich ten slotte tegenover deze Duitsche verpleegster misdragen. Dit meisje schijnt door dien Deenschen dokter op aller- lei manieren te zijn benaderd, maar niet met het gewenscht gevolg. En toen heeft deze me- dicus die vrouw maanden lang laten op- sluiten in een hok zonder licht en lucht met aileen een klein raampje van boven, onder bewaking van een gewetenlooze Ambonnee- schen ziekenoppasser. Dit fraaie individu had de sleutels van het hok en kon dag en macht bij haar binnen komen, en dat alles onder het voorwendsel dat de vrouw krank- zinnig was. Het nieisje kreeg af en toe een bakje water om zich te v,assehen Eens is de ziekencj:passer uit de eel gekomen cn toen scheen het meisje zich heftig verweerd te hebben, althans de Ambonnees had bijtwon- den in zijn handen. Vraag niet welke lolte- ringen d'at arme schepsel in die eel heeft on- dergaan. het moet voor haar erger zijn dan een hel geweest zijn, zegt de schrijver van dien brief. Eind Februari is het meisje eindelijk naar Makassar ven-oerd. Zij werd opgesloien in cen 2de klas hut, patrijspoort dicht en on der begeleiding van dien Ambonneeschen schurkachtigen ziekenoppasser, die thans ook weer de sleutels had. Aan boord is de verpleegster eehter opge- zochf geworden door dr. "Miiller. gcoloog der B. P. M.. cn dezen heeft zij haar vcr- schrikkelijk Ujden vertclcl. Zij heeft hem de afscheldsbrieven getoond, aan hare ouders gericht, omdat zij de overtuiging had, dat zij voor Makassar zou sterven door vergif. Zij zOu dan, indien mogclijk, de hulp van den gouverneur van Celebes inroepen Het meisje schijnt Makassar beteikt te hebben, want en dr. Nijemann en de Ambonnees zijn daar aangehouden tot nader onderzoek. Om dr. Nijemann nader te typeeren geeft de schrijver een aanteekening over hem van den ass.-resident van Posso, den heer Go- be: „Na dc vele klachten over het schanda- !ig plichtsverzuim van dien arts, alreeds in- gediend, komt het mii zeer onbegrijpelijk voor, daf men van miiitaire ziide den man nog steeds handhaaft ,het wordt hopeloos". BRAND AAN DEN WALEN- BURGERW'EG. Een felle brand heeft gisterochtend ge woed in de stoomwasch- en strijldnrichting van den heer M. A. Spronk, gevestigd aan den Walenburgerweg, hoek Pieter de'Raadt- straat te Rotterdam. De heer C Smiis, een zwager van den cigenaar en bii hem inwonende. ontdekte 's morgens 7 uur den brand. Hij hoorde knetteren van vuur en toen hij op zoider een deur opende, die toegang geeft tot het ge- deeltc van den zoider boven de drogerij. ge- jegen, sloegen' de ylammen, welke langs de tTAji ait te drogerij naar den zoider ti'okkep, hem fegemoel Hij heeft nog gepoogd het vuur te blussdieu door te drogen haugend waschgocd ai te trekken, doch dit kon niet helpen. Dc kurkdroge drooginirchting, stond met den daarboven gelegen zoider spoedig in voile vlam. Dc heer Smits heeft bij zijn poging, het vuur te dooven, ernstige brandwonden agn beide handen en ook op den sehedel gekre- gen. Rupk en vlammen. boven het dak uitslaan- de, alarmeerenden de geheele omgeviug van den Walenburgerweg. De brandweer "rukte uit. Inmiddels had men een aantal voor expe- ditie gereed staande wasschen uit een ge- lijkvloers aan den Walenburgerweg gelegen lokaal maar buiten gedragen. Dit lokaal en de daarboven gelegen woning van den heer M. A. Spronk zijn, cvennls dc waschinrieh- ting, die in de Pieter de Raadtstraat uitkomt en achter het expeditielokaal is gelegen, voor brand bespaard gebleven, doch de op de eerste veroieping boven de waschinrichting gelegen droogkamer is met het daarboven gelegen gedeelte van den over het geheele huis loopendeu zoider geheel uitgebrand. Ook het grootste gedeelte van het dak is verb ram d. Ruim 8 uur was de brand gebluscht. De schade is belangrijk. EEN CONFLICT. Te Haarlem is opnieuw een conflict ge- rezen tusschen de directie van de Noord- Zuidholalndsche Tramwegmij. en de Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tram- wegpersoneel. De vereeniging heeft gewei gerd, aan een conference met de directie deel te nemen, omdat die volgens haar onaan- neembare voorwaarden stelde. Er worden nu personeelsvergaderingen gehouden. COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSEL. Bij Koninklijk besluit van 9 Mei is met ingang van 1 Juni benoemd tot commissaris der Koningin in de provincie Overijssel mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, te Groes- beek. DE INDISCHE MAILS. Het hoofdbestuur der posterijen en telegra- fie in Den Haag onderhandelt, naar de N. R. Ct. mededeelt, met dc hoofdbesturen van de posterijen in Duitschland en Zwitserland, ten einde in de overbrenging van de Indische mails van Genua maar Nederland bespoedi- ging te vcrkrijgen. PERMANENT HOF VAN INTERNATIO NALE JUSTITIE. 1 let Permanente hof van internationale jus titie zal Zaterdag a.s., voonniddags, een openbare zitting houden, waarin voorlezing zal worden gedaan van het advies, door den Raad van den Volkcnbond aan 't Hof ge vraagd, over de kwestie van de Poolsche pos in de haven van Danzig. Zooals men weet was de aanleiding, da- door de Poolsche autoriteiten in Januari j.i in de straten van Danzig brievenbussen wer den geplaatst, bestemd voor de corresponden ce, die naar Polen verzo-nden werd. HET RADIOWEZEN IN NEDERL'.- INDIE. De heer Bomans, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van kolonien de. volgende vragen gesteld: Is het Zijn Excellence bekend, dat het vraagstuk om vrijheid te geven aan het ra- dic-wezen in Nederlandsch-Indie sinds lang „in studie" is, maar practisch elk „broadcas- ting" daardoor is verboden? Wil Zijn Excellence de redencn mededeelen waarom en hoelang dit verbod in stand blij-ft?. HET KONINKLIJK BEZOEK. De omstandigheid, dat dc Koninklijke Fa milie ditmaal bij haar jaarlijksch officieel be- zoek aan de hoofdstad niet in den morgea aankwam, maar in den laten namiddag, juist toen alle kantoren en werkplaatsen uitgiogen, en trein na trein aan het Centraal Station massa's reizigers aanbracht, had ten gevoige dat er thans opmerkelijk meer publiek op de been was. Van het Stationsplein tot den Dam stonden de menschen in dichte hagen ge- schaard, het was een stralende voorjaarsdag geweest, de straaten baadden zich nog in den gouden gloed van dc ten ondergang neigende zon, en de alom wapperende driekleur liet niet na aan het mooie stadsbeeld met zijn menschengewoel en buitengewone drukte een feestelijke atmosfeer in tc zetten. Talloozen, aldus vertelt de N. R. Crt. had den zich gctooid met oranje, behaivfe de eerste open trams was er nog een andere verande ring in het straatbeweeg; de agenten droegeSi ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek we- der de glimmend gewrcven helmen van vroe ger, in welker kopcren versierselen de zon von ken schiet. Reeds lang van tevoren had een groote tne- nigte zich op den Dam verzameld en wijdde voile belangstelling aan den bronzen met gouden franje afgezetten baldakijn voor het Paleis, waardoor straks de Koninklijke Fami lie zich naar binnen zoude begeven. Grootere massa's pakten zich samcn, toen een compag- nie marinicrs onder commando van kapiteifl Spiegelberg kwam aanmarcheeren, voorafge- gaan door de Marinekapel, welker koper de feestmuziek er dc lucht in deed schetteren. Precies op het bepaalde uur, te 6 u. 27, rol- de de Koninklijke trein langzaam onder de overkapping van het Centvaalstation binoea en stond stil voor de Koninklijke waehtkamer. Hier waren ter outvangst aanwezig burge- meester W. de Vlugt, de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roell, generaal Fortanier. commaudant in de IVe Miiitaire Afdeeling, kolonel Greeve, on- der-commandant der Marine, mr. v. Maa- nen, directeur van de- Nederandsche Spoor- wegen, de heer Marcusse, boofd-comtnissam van politie, en de stationsehef de heer Muller. Nadat de burgemeester de Koningin, den Prins en de Prinses begroet had, namens de burgerij, en de vorstelijke personen zich even met de aanwezige autoriteiten hadden onder- houden, begaven zij zich in de rijk met pal- men en bloemen versierde Koninklijke waeht kamer. Hier bood jongejuffroww Netty voc Frytag Drabbe aan de Koningin een ndker paarse orchidceen aan; een ander dodhtertje van den nieuwen wethoudei', Johanna, verecf- de Prinses Juliana een ruiker van geie orchz- deeen- De Koningin droeg cen langen mauvddeB- rigen mantel met hoed in aezelfde !de»ir; Prinses Juliana een wit manrdcoetiHUB met

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6