Alkmaarsche Courant De terugkeer van Klompvoet VOOR SPOEDIGEAFLEVE- i RING VAN ALLE HANDELS- DRUKWERK IS UW ACRES Vrjjdag 15 Mei. FEDILLETON. No. 114 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang, GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden g°deponeerd op 8 tot en met 14 Mei 1925. Rozenkrans in etui; sierspeld; notitieboek- je; grijze jongenspet; rijwielbelastingmerk; koperen gewicht; gonjezak; aanzetslinger van een auto; eenige huissleutels en mantel- banden. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 8 tot met 14 Mei 1925. Mej. T. Blok, Vlotbrug te Koedijk, rij wielbelastingmerk; C. H. Swager, Nieuwe- sloot 36, bruine portefeuille met papieren; J. Weel, Groot Nieuwland 12, autopet; M. Tau- ber, Nieuwpoortslaan 106, nikkel vulpotlood; T Mors, Zeswielen, koperen armband; Kok- kes, Langestraat, 2 rol behangselpapier; Mevr. Jansen, Kennemerstr.weg 122, huis- sleutel; C. Piket, Kooltuin 29, wit-bruin ge- vlekte hond; C. Bol, Snaarmanslaan 151, paar bruine handschoenen; N. Smit, Scher- merweg 62, portemonnaie met inhoud; A. Taman, Laat 43, bruine rozenkrans; De Jong, „Harmonie" Lombardsteeg, gouden ring met diamantje; T. Tjeertes, Verl. Land- straat 4, melkbus; P. Vink, Nassauplein 29, matrozenmuts; C. Jdema, St. Josephstraat 9, huissleutel; L. Madder, Overdiestraat 29, kinder armbandje; K. Verwer, Tuinstr. 12, rozenkrans; Staats, St. JoJsephstraat 2, At las van Noordholland; Roekert, Eikelenberg- straat 74, postduif; K. Snijder, Wolfspad 9, bankbiljet; S. Offenberg, Lindenlaan 14, rij wielbelastingmerk; L. Schra'm, Breedstraat 11, grijze band van een mantel; A. Strubbe, Snaarmanslaan 129, scapuliermedaille met Letting; J. Zaadnoordijk, Baansingel 1, rij wielbelastingmerk; Kleijmeer, Stuartstraat 21, knipmes; J. Berkhout, Egmond aan den Hpef, fitterstang; S. Opmeer, Geest 13, gummijas; J. v. Son, Landstraat 58, pen ning gem. A. W. 21N. Gelcler, Spanjaard- straat 9, 2 gldstukjes; J. Obdam, Fnidsen 19, voorvork van 'n rijwiel; C. Pover, 2e Ka- naalstraat 6, postduif; H. G. Wagensveld, Schermerweg 16, gouden dameshorloge met armband; P. Moeijes, Achterstraat 10, tasch- je inh. passer, potlood enz.; G. Makkink, Wilhelminalaan, portemonnaie met inhoud; J. Delver, Westdijk 11, rijwielbelastingmerk; T. Bierman, Varnebroek 3, schroevendraaier; H. Smit, Dahliastr. 17a, postduif (ring 26257 23); J. Filips, Langestraat 7, stuk Letting; G. Bossert, Metiusgracht 1, koralen rozenkrans in etui; J. Kwak, Vondelstraat 7, huissleutel; T. Ooms, Tesselschadestraat 12, geldstukje; G. Wester, Korte Nieuwesloot 5, portemonnaie met inhoud; Geerlings, Pol- derstraat 8, alpaccabeursje met inhoud; S. Schroder, Kennemerstraatweg 93a, duim- stok; J. Roman, Flooftstraat 7, zilveren slot van een armband. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Provinciaal Nienws (JIT HOORN. De heer G. Hop alhier is benoemd als jury- lid voor het te Sneek te houden concours voor harmonie- en fanfarecorpsen. De heeren H. de Vrij en P. de Hartog respectievelijk chef-commies en commies bij de H. S. M., beiden 25 jaar in functie, zijn he- denmorgen in de 2e klas-wachtkamer gehul- digd. Door den Inspecteur werd den jubilarissen een oorkonde en enveloppe aangeboden, ter wijl ook door Chef en personeel cadeux wer- den vereerd. De vereeniging van Diaconien der Ned. Herv. Kerk in de classis Hoorn voor Gezins- verpleging heeft in de Roskam een algemee- ne vergadering gehouden onder leiding van Dr. Pool te Hoogwoud. De rekening wees aan in ontvangsten 19875.43K; de uitgaven 20431.79. De begrooting over 1925 werd tot een be drag van 21420.20 goedgekeurd. Tot algemeen secretaris werd herkozen ds. K. A. Beversluis te Grosthuizen. Besloten werd tot statutenwijziging. Na be- handeling der huishoudelijke zaken hield Dr. H. Anema te Haarlem een voordracht over: „kwakzalverij." De Vereeniging „Sappho" alhier heeft onder de eminente leiding van den heer G Boedijn voor een stampvolle Parkzaal een. Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 541 „Sc/ia/skopfJ Dan is hij er nooit geweest!" „Wij hebben hem er zien binnengaan. Bo- vendien hebben we verbrande lucifers op den grond gevonden en de asch van zijn pij-p „Dan ging hij eruit door het luchtgat.." ,,Dat is te nauw. Ramon, die zoo tenger gebouwd is, kou er onmogelijk door „En er is geen andiere grot?" „Neen ,,Hij is dus blijkbaar weggegaan langs den- zelfden weg, dien hij gekomen is en is onder de neus van je wachtpost ontsnapt „Onmogelijk, Herr Doktor! Langs den wecr dien hij heenging, zonder touw, is nu afaalen zoowel als opklimmen uitgesloten! En vanaf vroeg in den morgen is het pad, dat de eenige toegang is tot de rots, bewaakt geweest Rillend van koorts, worstelde Klompvoet om zijn zelfbeheersching te herwinnen. „Erlaubeti Siezei hij met van woede half-verstikte stem, „laten,we dat eens even recht zetten. Ik kan geen wonderen aannmen. Wij weten, dat de Englander en het meisje hi die grot gevlucht zijn. Gut! Het meisie. concert gegeven waarbij het Hoornsche sym- phonie-orkest zijn medewerking verleende. De talrijke aanwezigen genoten ten voile van het uitstekend geslaagde concert. UIT AKERSLOOT. De heer G. Rijmberg, lid van den raad de- zer gemeente, zal wegens vertrek uit deze ge- meente, volgens de lijst, worden opgevolgd door den heer J. van't Hof Sr. De heer Rijmberg is aangesteld als zet- kastelein in het Geheelcmthoudersgebouw te Edam. De kantoorhouder in de gemeene Broek- huizen-Vorst (L.) is in dezelfde functie aange steld aan het kantoor alhier, ter vervanging van den heer Lieuwes. Door aankoop blijft het kantoor in hetzelfde perceel gevestigd. UIT STOMPETOREN. In het voorjaar van 1865 kwam bij eeni ge ingezetenen van de Schermeer het idee op, of het niet mogelijk zou zijn, onder de vee- houders en landbouwers in de Schermeer een Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij voor roerende goederen op te richten. Spoe- dig bleek, dat dit goed gezien was, want 13 Mei van dat jaar werd de vereeniging met 127 deelhebbers opgericht, zoodat zij heden haar 60-jarig bestaan kon herdenken. Dat de belangen der deelhebbers op goedkoopt wij- ze behartigd werden, blijkt o.a. uit den ge- heven omslag, die tot 1919 gemiddeld 1.20 per 1000 gld. verzekerd bedrag was, admi- nistratiekosten inbegrepen. In 1912 overwoog het bestuur en werd aan de verzekerden de vraag gesteld, of het niet bevorderlijk voor den bloei der vereeniging zou zijn, dat een reserve werd gevormd. De deelhebbers konden zich hiermee wel vereeni- gen, zoodat besloten werd, wanneer er geen of weinig brandschade was, 1 gld. per 1000 gld. te heffen. In 1919 was het bestuur ech- ter van meening, dat het op deze wijze te lang zou duren, eer men een reserve zou be- zitten, waaraan het eenigen steun had. Daar- om werd toen besloten, bij geen of weinig brandschade 1.50 per 1000 gld. te heffen; hierdoor is de reserve in den tijd van 5 jaren gestegen tot 12700 gld. In diezelfde vergadering werd tevens be sloten, het gebied van verzekering uit te breiden tot Schermeer en Omstreken, en ook gewone particulieren als deelhebber aan te nemen. Uit dit beknopt overzicht blijkt wel, dat de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij voor roerende goederen, gevestigd in de .Schermeer, solide is. UIT BERGEN. Toen Donderdagmorgen omstreeks 5 uur de winkelier N. K. uit de Dorpstraat met zij- ne werkzaamheden wilde aanvangen, cntdek- te hij dat een der winkelriuten was vernield en dat verschillende waren, welke in de eta- lage waren uitgestald, verdwenen waren. Aan chocolade enz. is vermist voor een waarde van omstreeks 10. K. had zich den vorigen avond te omstreeks 10 uur ter ruste begeven en heeft van de inbraak niets bemerkt. De politic stelt een onderzcek in naar de daders. De heer J. Heijstra, alhier, is voor het tijdvak 15 Mei15 September a.s. weder aangesteld tot dienaar van politie in deze ge meente. Voor jaren terug bouwde de gemeente aan den Kerkedijk een ziekenbarak. Sedert lang heeft in deze barak geen verpleging plaats gevonden. In de enkele voorgekomen gevallen van besmettelijke ziekten, werdien de patienten of thuis verpleegd, of wel overge- bracht naar de barakken van het St. Elisa- bethsgesticht te Alkmaar ,dit laatste ook grootendeels omdat het in gebruik stellen van de eigen ziekenbarak met zeer grcote kosten gepaard zou gaan. De barak, een flink en nog betrekkelijk nieuw gebouw, staat sedert jaren renteloos, doch dit niet alleen door de kosten van on- derhoud, waterleiding enz. vordert het be- houd van de barak jaar op jaar kosten. In verband met een en ander stellen B. en W.den Raad voor in principe te besluiten tot verbouwing van de barak en inrichting daarvan tot een 4-tal woningen, indien er althans ook van hoogerhand geen bezwaar tegen de opheffing zal worden gemaakt. UIT DE RIJP. Ondertrouwd: Gerrit Klolckemeijer te Obdam en Geertruida Mol. De herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente plaats hebben in een der lokalen van de Openbare Lagere School op 4 Juni 1925, des namiddags van 25 uur en op 5 Juni 1925, vanaf 11 uur voorm. tot 1 uur nam., en 2 uur nam. tot 5 uur des na middags. Dinsdag den 12en Mei 1925 was het 45 jaar geleden dat de heer J. Rot aan de gasfabriek alhier werkzaam werd gesteld. Als gasfitter in betrekking gekomen zijnde, weten we, kwam eruit door het luchtgat. Waar is nu de man?" Von Hagel keek naar Marjorie. „Waarom vraagt U het niet aan haar?" stelde hij voor. „Je hebt gehoord, wat hij zei," schreeuwdie Klompvoet, omziend en zijn vinger dreigend naar Marjorie uitstekend, „waar heb je dien man gelaten?" Toen vertelde Marjorie hun, dat ze mij in de grot gelaten had. „Sehen Sie?" brulde Klompvoet. „Hij is vlak onder jullie snuiten ontsnapt, Sehwcin- hunde dat jullie bent! Hij is nog in die grot! Pak je weg, jou hondEn zend1 Zwarten Pa blo hierheenZeg hem, dat hij nu met mij te dooden heeftEn wat duivelals ik zelf hem moet gaan halen Von Hagel draaide zich om en snelde heen. De kreupele man was op zijn knieen overeind gekomen. Het zweet gudste hem langs het gelaat, toen hij, over het heele lichaam be- vend, tevergeefs trachtte de zwakheid, die hem overmeesterde, baas te worden, terwijl hij de vreeselijkste gezichten trok en een stroom van dreigementen uitte. Toen klonk vanuit zee een geweerschot, eyn enkele maal, die de broeiende stilte van het eiland verbrak en zich eindeloos tusschen de rotsen weerkaatste. Onmiddellijk hield Klompvoet's gebrom op. Hij deed geen pogin- gen meer om op te komen en bleef onbeweeg- lijk zitten; alleen beefde zijn heele lichaam. Langzaam wendde hij het hoofd om en keek naar Mariorie. die hem wezenloos van angst, is genoemde heer Rot thans sinds j?ren als chef werkzaam. UIT GRAFT. Alhier is onder het vee van Van Ammers _e West-Graftdijk mond- en klauwzeer uitgebro- ken. UIT EGMOND AAN ZEE. Naar de O. H. Crt. verneemt hebben Ged. Staten in hun vergadering van Woensdag nog geen beslissing genomen in de zaak van den gemeentesecretaris. Zeer waarschijnlijk zal de beslissing eerst in de vergadering van de volgende week Woensdag vallen. UIT OUDORP. Dezen winter werd hier een Protestantsche meisjesvereeniging opgericht, onder leiding van Mej. Blom-van der Oord, die de meisjes onderrichtte in de fraaie handwerken. Van- daag worden deze gezellige bijeenkomsten be sloten met een autotocht naar de bloementen- toonstelling te Heemstede. Mej. Blom-van der Oord, die zich voor alles geheel belangeloos beschikbaar stelde, heeft zich hiermede zeer verdienstelijk gemaakt, waarvoor haar een/ woord van dank toekomt. UIT HEERHUGOWAARD. Bij Kon. besluit van 9 Mei is aan de gem. Heerhugowaard een voorschot verleend tot 'n maximum van 2500, ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame vereeniging, uitsluitend werkzaam ter bevordering van de' verkrijging van onroerend goed door landar- beiders, ter uitbetaling van het door een land- arbeider benoodigd bedrag voor de verkrij ging van een plaatsje. Qemengd nieuws ONBEKWAME RECHERCHEURS TE 's GRAVENHAGE. Naar het Haagsche Volk meldt, is aan het lagere personeel der recherche een examen af- genomen om de eventueele geschiktheid voor den opspcringdienst bij de politie vast te stel len. 21 Rechercheurs werden ongeschikt ge- acht; zij worden met ingang van Zaterdag pntslagen en bij den straatdienst onderge- Dracht. Onder hen zijn rechercheurs met 20- jarige praetijk. Zij worden vervangen door nieuw, goeddeels jonger personeel. DE BRUSSELSCHE BANK-ZAAK. Door de Belgische gendarmerie werd Woensdag K., bekend als medeplichtige in de Brusselsche Bank-zaak, wiens aanhouding en uitlevering door de Nedeflandsche justitie was verzocht, aan de grens onder Nispen overgeleverd in handen der Nederlandsche marechaussee. Op grond van zijn opzienwek- kende groote verteringen, had de Belgische politie hem al spcedig-te Antwerpen gearres- teerd. Na zijn uitlevering is K. aanstonds door de marechaussee naar Amsterdam over- gebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. DE FABRIKANT VAN VALSCHE RIJKSDAALDERS. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den los-werkman H. van Hoorn te Rotterdam, die wegens het maken van valsche rijksdaal- ders door de rechtbank aldaar was veroor- deeld tot een jaar gevangenisstraf, veroor- deeld tot twee jaar gevangenisstraf. PAARDENSLAGERS. In de te Amsterdam gehouden vergadering van den Nederl. bond van paardenslagers en paardenvleeschhouwers zijn als commissa- rissen resp. voor Overijsel en Utrecht herko zen de heeren K. Frankenhuis en M. F. C. Gerritsma, welke laatste bovendien tot bonds- voorzitfer werd gekozen ter vervulling van de vacature, cntstaan door het aftreden van den heer G. G. Wolterhues, die zich herkies- baar stelde. Als bondssecretaris werd gekozen de heer G. de Wit (Alkmaar). Den scheidcnden secre taris werd een huldeblijk aangeboden. DE KAMERVERKIEZINGEN. Het Verbond premievrij staatspensioen voor iedereen zal in alle 18 kieskringen uitkomen met de volgende drie candidaten: G. B. van der Werf, R. Smelt en J. T. J. Jansen, alle drie te Amsterdam. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Wcensdagmiddag is de bloemententoonstel- ling onverwacht bezocht door de Koningin- Moeder en de hertogin en prinses van Saksen- Coburg-G'otha. Tot het gevolg behoorden jonkvr. v. d. Poll en jhr. van Tets. Het be- zoek duurde ongeveer twee uur. Gistermorgen is de internationale jury voor de laatste jnaal bijeengekomen, ter beoordee- ling van de inzendingen op de zesde tijdelij- ke tentoonstelling. De heer Krelage sprak de juryleden in het Engelsch en in het Duitsch toe en bood het presidium der jury aan me- vrouw Francis King, de afgevaardigde der Garden Club of America, aan. E>eze aan- ■'Vaardde dit met enkele woorden. Na afloop van de werkzaamheden bood het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging aanzag. Zoo vond ik hen, toen ik een oogenblik la ter het hoi binnenstapte. „Ga zitten, Grundt!" zei ik. HOOFDSTUK XXIII. Overgave. Hij was doodop van de koorts, maar zijn t'egenwcordigheid van geest verliet hem niet. In een oogwenk had hij zijn fluit aan de lip- pen en drie schrille stooten klonken tusschen de rotswanden. Met de andere hand greep hij zijn revolver. Het gebeurde alles zoo ongelooflijk snel, dat hij mij uit het veld sloeg. Hoewel ik rnijn revolver in de hand had, toen ik hem uit- daagde, was ik plotseling den kluts kwijt bij het zien van Marjorie, die met wasbleek ge laat tegen een rotsblok geleund stond, alsof zij op het punt was flauw te vallen. Een on- deelbaar oogenblik had ik rnijn blik van den kreupelen man af en in dat moment had hij op mij aangelegd. „Een beweging en je bent dood!" snauwde hij mij toe. „Laat dien revolver zakken! Laat zakken, versta je me niet?" „Je bent er anders- welkom voor," zei ik, terwijl ik het ding op het gras tusschen ons in legde. „Ik ben gekomen om me over te ge ven, Grundt! Je hebt het gewonnen!" „Heel handig! Heel handig, inderdaad!" smaalde hij. „Je denkt zeker, dat Klompvoet, die stomme, oude mof, dat geweerschot uit zee daareven niet heeft gehoord? Je yrienden voor Bloembollencultuur in het tentoonstel- lingsrestaurant den jury-leden een noenmaal aan, waarbij ook de vertegenwcordigers der pers en de burgemeester van Heemstede aan- zaten. Gistermorgen hebben Prins Hendrik en Prinses Juliana een-bezoek aan de tentoon stelling gebracht. Zij kwamen met gevolg per auto's uit Amsterdam en kwamen ongeveer 11 uur aan. Onder leiding van den voorzit- ter, den heer Ernst H. Krelage, werden de vollegrondtentoonstelling en de nieuwe tijde- lijke tentoonstelling bezichtigd. De burge meester van Heemstede was ook aanwezig. Na de bezichtiging van de tentoonstelling werden in de bestuurskamer ververschingen aangeboden. Ruim 12 uur vertrokken de hoo- ge gasten weer. DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te's Gravenhage heeft gis- ter vrijgesproken den arts v. d. P., besehul- digd van het veroorzaken van dood door schuld. Deze bekl. zou een pasgeboren kind, dat niet ademde in te warm water hebben ge- dompeld om het in leven te houden. Verder is vrijgesproken de chauffeur M. v. d. B. in den Haag, eveneens beschuldigd van het veroorzaken van dood door schuld. Het zou aan zijn schuld te wijten zijn geweest, dat hij in de Antony Duyckstraat in Den Flaag met een auto een 8-jarig meisje heeft aangereden, dat tengevolge van de bekomen verwondingen is overleden. De rechtbank heeft veroordeeld den chauf feur J. N. M. S. uit Den Bosch, wegens het veroorzaken van dood door schuld, tot 1 maand hcchtenis. Deze bekl. heeft op 8 De cember cp de Koningskade in Den Haag met een auto een 16-jarig meisje aangereden, dat ernstig werd verwond en voorts in het water van de Koningskade terecht kwam. Tenge volge van een en ander is het meisje overle den. AFSCHAFFING VAN DEN ALGE- MEENEN DIENSTPLICHT. De Remonstrantsche gemeente te Rotter dam zal op de algemeene vergadering der Broederschap voorstellen, een adres te rich- ten aan de regeering, waarin wordt aange- drongen op afschaffing van den algemeenen dienstplicht. Naar aanleiding daarvan hebben eenige Remonstrantsche vrouwen een brief gericht aan alle predikantsvrduwen der Broeder schap met het verzoek, vergaderingen te be leggen teneinde zooveel mogelijk handteeke- ningen te verzamelen voor adhaesiebetuigin- gen. DE OLYMPISCHE SPELEN. Op verzoek van het bestuur van den Nederl. Voetbalbond is een commissie ge vormd, bestaande uit de heeren ir. J. W. Kips, voorzitter; G. van Calcar, S. Colde- wey, A. de Haan Azn., G. J. F. M. Hoh- mann, Jac. F. Latney, L. j. J. Lobach, Joh. J Meyer, J Moorman, dr. D. J. van Prooye, D. C. Spaan, P. Timmermans en L. F. Ver- woerd, die zich heeft belast met de organi- satie van den steun, door de voetbalgemeen- schap te verleenen voor de Olympische Spe- len. Daartoe is ingesteld een fonds: N. V. B. Garantie-fonds IX Olympiade, daj door den Nederl. Voetbalbond wordt geopend met een inschrijving van tienduizend gulden. Dit Eonds zal door den Bond te zijner tijd aan het Nederl. Olympisch Comite worden over- gedragen. Lijsten zijn toegezonden aan de secretarissen van alle vereenigingen en aan alle officials. Het bestaande sub-comite te Rotterdam van het Nederlandsch Olympisch Comite heeft besloten, in eenigszins gewijzigden vorm weer actief werkzaam te zijn in het be- lang van de Olympische Spelen in 1928. Daar van verschillende zijden is gevraagd, hoe de financieele opzet der Olympische Spelen in 1928 gedacht is, deelt het Comite Olympische Spelen Amsterdam 1928 ons daaromtrent het volgende mede: In verband met gegevens van de Olyntpi- sche Spelen te Londen, Stockholm, Antwer pen en Parijs werd in het najaar 1924 door het Comite Olympische Spelen Amsterdam een begrooting vastgesteld. Volgens deze be grooting zouden de kosten ongeveer 2.000.000 bedragen. Met de regeering *Verd besproken of een loterij mocht worden georganiseerd, welke pl.m. 1.000.000 zou kunnen opbrengen, aan de gemeente Amster dam werd een subsidie van f 400.000 ge vraagd en aan de provincie Noord-Holland 100.000. Het* overblijvende bedrag 500.000 werd gegarandeerd door eenige groote Amsterdamsche Maatschappijen. Zoo- als algemeen bekend is, was de regeering niet genegen medewerking te geven tot het houden van een loterij, maar bood daartegen- over aan, een wetsvoorstel tot een subsidie van 1.000.000 bij de Tweede Kamer in te dienen. Wanneer dit subsidie ware verleend, zouden de afgevaardigden van het N. O. C. op het Congres te Praag met vertrouwen de C vmpische Spelen hebben kunnen aanvaar- kunnen nu terug zijn, majoor Okewood. Maar ze zullen jou met veel meer helpen. Ik schiet je dood Terwijl hij sprak, zag ik achter hem hoe de „Naomide blauwe baai kwam binnstroo- men, terwijl de zon hier en daar op het glan- zende kopersverk flonkerde, een schitterend wit schip, wit als het schuirn, dat het deed opspatten. Zoo helder was de lucht, dat ik de witte gestalten op het dek kon zien bewe- gen. Ik spande rnijn ooren in of ik den klank van den scheepsroeper zou kunnen opvangen, die het bevel te stoppen zou geven. Maar de wind was van het land af en geen geluidi van de „Naomi" drong tct mij door. Het had een spookschip kunnen zijn, een visicen zoo- als men zegt, dat de menschen in hun doods- uur wel zien. En het .scheen ook werkelijk, alsof dat dcodsuur voor mij nu geslagen had. Grundt's valsche oogen en grimmige mond boven den loop van den grooten revolver waren geen ijdele bedreiging. Hij vatte den revolver op- nieuw om bcter te kunnen richten en ik keek, weg van dat ijzingwekkende gelaat, weg van de „Naomi" en haar beloften van een tehuis, weg van de glinsterende zee en de wuivende groene palmen, naar Marjorie. Zij stond daar als een wit marmeren beeld. Alleen haar oogen schenen levend en ze waren groot van angst en ontzetting. Weer klonk het gefluit van Klompvoet. Ik wendde rnijn blik en zag. dat zijn voorhoofd vragend gefronsd was. Ik haalde de schou- ders op. N.T. BOEK- EN HANDELS- DRUKKERIJ v/li. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR- DAM C 9, ALKMAAR den. Onmiddellijk nadat het wetsontwerp was vcrworpen, besloot het bestuur van het N. O C. alle krachten in te spannen om de spelen toch doorgang te doen vinden. Nog denzelf- den dag werden conferences met verschillen de autoriteiten gehouden en op Vrijdag 2 Mei kon in een algemer e vergadering van het-N. O. C. een manifest worden gepubliceerd, waarin het besluit werd medegedeeld, de Clympische Spelen te doen doorgaan. Tevens werd een korte aanduiding gegeven van de mdhoden van geldinzameling. Aan de werkzaamheden van het comite werd een sanctie verleend, doordat de minis ters van buitenlandsche zaken en onderwijs, kunsten en wetenschappen, spontaan ver- klaarden in het eere-comite zitting te nemen. Ook de vic-e-president van den Raad van State, de voorzitters van de Eerste Kamer en I weede Kamer, de commissarissen der Ko- ningin van de provincies Drente, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland, en de burgemeesters van Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam r.amen in dit comite zitting, terwijl verschil lende vporaanstaande Nederlanders daartoe uitgenoodigd zullen worden. De geldinzameling is thans als volgt ge- regeld le. De nationale inschrijving, waarvoor een beroep werd gedaan op de "medewerking van de pers en van alle particulieren en com missies, die zich daarvoor in ons land en in de kolonien willen vormen. De.gelden worden verantwoord bij de Nederlandsche Handel- maatschappij, die zich daartoe welwillend be-' schikbaar heeft gesteld. De wijze waarop de pers aan deze oproeping haar medewerking heeft gegeven is boven alien lof verheven. Inschrijvingen werden geopend op de redac- tiebureaux. In bijna alle plaatsen worden thans commissies gevormd, teneinde de in schrijving te steunen. Van alle zijden berei- ken sympathie-betuigingen het algemeen secretariaat. De opbrengst van deze nationa le inschrijving wordt geschat op f 500.000. 2e. Uitgegeven zal worden een loterij of premieleening, waarover de besprekingen in vollen gang zijn. Daar deze aangelegenheid aan het oordeel van de commissie van finan ciers moet worden onderworpen, kan hierom- trent nog geen mededeeling gedaan worden. De opbrengst wordt getaxeerd op 500.000. 3e. Tenslotte wordt tot waarborg, dat de Olympische Spelen te Amsterdam kunnen doorgaan een Garantiefonds gevormd van l.OOO.OOO in participaties van f 5000 en veelvouden daprvan. Het ligt in de bedoeling de betalingen van de inschrijvingen *op hot waarborgfonds over vier jaar te verdeelen en wel 1/4 gedeelte in 1925, 1/4 gedeelte in 1926, en wanneer het alsnog noodig modtt blijken 1/4 gedeelte'in 1927 en 1/4 in 1928. Tegenover dezen waarborgsom staan alle in- komsten, die uit de Olympische Spelen voort- vloeien, als entrees, pachten enz. Voor de fi nanciering en controle van dit garantiefonds en van de inkomsten, die de Olympische Spe len kunnen opbrengen, heeft zich thans een commissie gevormd, bestaande uit de volgen de heeren: H. Cremer, directeur der Deli- Maatschappij, voorzitter; mr. F. H. Abbing, secretaris der Nederlandsche Handel Maat schappij; A. Andriesse, lid der firma Pierson en Co.; J. F. de Beaufort, directeur der Ne derlandsche bank; A. B. van Holkema, na- mens het bestuur N. O. C.mr. J. G. de Hoop Scheffer. directeur der Nationale Hy- potheekbank; G. FI. de Marez Ovens Jzn., lid der firma H. Oycns en Co.; R. May, lid der firma Lippman Rosenthal en Co;' Ph. Mees, lid der firma R. Mees en Zoonen, te Rotterdam; N. G. Pierson, lid der firma Heldring en Pierson te's Gravenhage; E. Tegelberg, directeur der Stoqmvaart Mij. Nc- derland; A. J. M. van Ogtrop, lid der firma H. J. van Ogtrop en Zn., Heerengracht 312; mr. A. J. Guepin, advocaat en procureur, Keizersgracht 311, secretarissen; het bestuur Olympische Spelen 19£8. bestaande uit de heeren: A. Schinimelpenninck van der Oye, „Wclke kans heeft de „Naomi" nu tegen jou en je mannen, Grundt?" vroeg ik. „Een pleizierjacht heeft geen uitrusting om moorcl- expedities op touw te zetten, weet je! Jullie bent volledig bewapend en hebt je goed ge- nestcld op het eilandIk gcloof, dat je vrees overdreven is „WoordenAllemaal woorden!'' mompeldc hij. „Niettemin zul je over een minuut dood zijn Hij nam zijn horloge en legde het op de d&ken voor hem. ,,Toen ik kwam om je te vcrtcllen, dat ik mij overgaf," hernam ik, „sprak ik de waar- heid. Ik heb den schat gevonden. En hier is het bewijs!" Ik opende rnijn linkerhand en gooide een handvol goud naar hem toe Twintig mark- stukken; ze kwamen zacbl necr op de dekens en lagen daar te schitteren in den zonne- schijn; de kop van den keizer en de keizerlijke adelaar bovenop, zoodat hij zc gced zien kon. Ik had hem getroffen. Met een oogopslag zag ik het. Hij keek neer op, het geld, zijn oogen werden klein van argwaan. Also doch!" mompeldc hij die gemakke lijke Duitsche uitdrukking. die zoo rekbare beteekenis kan hebben, als b.v. „Allemachtig, hij heeft het 'm geleverd!" of „Wel, dat had ik nooit verwacht!" of „Hce is het mogelijk!" of wat je maar wilt, wat in den zin het best te pas komt. tWordt yervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5