DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een belastingpraatje. No. 115 m BT^en. Honderd zeren en fwintigste Jaargantg 1925. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte* Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland ZATERDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. MEI Terloops, bij het bespreken van diverse gemeente-begrootingen, hebben wij vroeger reeds op de onbillijkheid van sommige belas- tingen gewezen. Allereerst op de verplichte huur van gas- en electriciteitsmeters. Waar vrijwel iedereen thans gas en stroom gebruikt en waar dus huis aan huis meter- huur moet worden betaald, is hier inderdaad van een bijzonddre gemeentelijke belasting sprake. En van een hoogst onbillijke belasting, om dat z,ij niet progressief, maar integendeel de- gressief werkt. De minvermogende, die voor zijn gezin het minimum kwantum gebruikt, betaalt evenveel meterhuur als degene bij wie het op wat meer of minder gebruik absoluut niet aankomt. Daardoor zal het percentage, dat de meter huur van de geheele maandelijksche gasreke- ning uitmaakt, in gezinnen waar weinig ge bruikt wordt, buitengewoon groot en in an- dere van geen beteekenis zijn. Hier is inderdaad sprake van een belasting, die het zwaarst op de minst kapitaalkrachti- gen moet drukken. Ook om andere redenen we hebben daarop vroeger wel eens gewezen is deze meter-belasting hoogst onbillijk te noemen. Zij wordt geheven ook als men b. v. door uitstedigheid weken lang in het geheel geen gas of stroom heeft betrokken." Zij is vrij hoog en een geregeld verbruiker moet te eeniger tijd zooveel betaald hebben, dat de waarde van den meter en de daaraan vastgekoppelde rente geheel voldaan zijn, zoodat de meter zijn eigendom wordt en geen huur meer in rekening kan gebracht worden. Evenwel wordt dit tijdstip nimmer bereikt en de verbruiker, die jarenlang huur heeft be taald, kan op zijn meter precies dezelfde rech- ten laten gelden als degene die hem voor den eersten dag in gebruik heeft. Dat zijn onbillijke en onbillijk verdeelde belastingen, die net leven noodeloos duur maken. Wij blijven voorstanders van het denk- beeld, dat de meter niet anders dan een nood- zakelijk afmeetwerktuig van de gasfabriek is en evenmin als eenige fabrikant ons extra voor het gebruik van gewichten en maten laat betalen, moet het mogelijk zijn dat ons voor het afmeten van gas en stroom een belangrijk bedrag in rekening gebracht wordt. Eerst wanneer aanschaffing en onderhoud der meters tot de bedrijfsonkosten der fabriek worden gerekend en wanneer dus de gas- en stroomprijs over het algemeen daardoor iets verhoogd is, zal een billijke regeling worden verkregen. Dan zijn in de kosten van elken kubieken meter gas die van het afmeten begrepen, dan zal dus degene die 1000 M3. gebruikt en voor wien dus duizendmaal meer moet worden af- gemeten dan voor hem die slechts een M3. ver- bruikt heeft, ook inderdaad duizendmaal meer voor het afmeten in rekening gebracht wor den. Zoo zal de degressie verdwijnen en de on billijkheid van deze belasting voor alle hier- boven genoemde gevallen worden weggeno- men. Er is nog een andere belasting die tot on- rechtvaardige aanslagen kan leiden Dat is de personeele belasting, waarvan de gemeentc door een groot opcentencijfer een belangrijk deel in de stedelijke schatkist dcet vloeien. Zij is voor een groot deel niets anders dan een belasting op gezelligheid en huiselijkheid. De schatters komen het meubilair bekijken en hij die zich van een eigen home weinig aan- trekt en zijn kamers leeg en ongezellig laat, betaalt de minste belasting. Maar wie er prijs op stelt zich te omringen met wat zijn woning p ret tig kan maken, wie het zoo inricht, dat de meubileering en stoffee- ring zonder kostbaar te zijn, toch in die mate veraangenamen, dat de bewoner het^gezellig milieu niet buitenshuis heeft te zoeken, wordt de dupe van zijn huiselijkheid en zal zijn goe- de eigenschappgn in rijksdaalders getaxeerd op zijn aanslagbiljet terug vinden. Hoogst onbillijk kan deze belasting werken, omdat zij menigmaal op den sehijn en niet op de juiste draagkracht der aangeslagenen ge- baseerd is. Hoe vele menschen met kleine inkomens hebben uit het ouderlijik huis niet een deel van den ouderwetschen en door verloop van tijd kostbaren inboedel bewaard. Er is soms in heel eenvoudige huisjes een ouderwetsch meubelstuk van beduidende waarde, een antiek kastje, een schrijfbureau van vader of grootvader, wat Delftsch blauw, wat pullen of vazen, die een zekere waarde vertegenwoordigen. De eigenaar heeft ze niet zelf gekocht en zij zijn dus geenszins een maatstaf ter beoordee- ling van de weelde waarmede zijn inkomen hem toestaat te omringen. Hij bewaart ze als gedachtenis aan vader of moeder, uit pieteit dus, maar de fiscus houdt daar geen rekening mee. De personeele belasting ®erkt in dit geval eenvoudig als een pieteitsbelasting en wie zijn vader en moeder eert, zal daarvoor behoorlijk aan den fiscus moeten betalen. De personeele belasting houdt rekening met de woninghuur. 1 Men heeft eenvoudig de huurwaarde op te geven en de belastingambtenaren zorgen er wel voor, dat het aan die welstandsuiting verschuldigde in de diverse schatkisten terecht komt. Het staat voor hen nu eenmaal vast, dat ieder volkomen volgens vrijen wil zijn huis en den daaraan verbonden huurprijs heeft ge- kozen en dat wie f 600 verwoont, tweemaal zooveel aan den fiscus kan offeren dan een ander die een huisje van f 300 heeft betrok ken. Het is alweer in vele gevallen een' belasting op den sehijn en nimmer is dat zoo sterk ge- bleken als in de thans achter ons liggende ja- ren. Toen was er een woningtekort en menig gezin moest noodgedwongen genoegen nemen met een woning waarvan de huur zijn finan- cieele draagkracht verre te boven ging De fiscus kwam cteze lasten nog verzwaren. Men vroeg er niet naar of de man daar al of niet met zijn vrijen wil woonde Men trok uit de huurwaarde de conclusie, dat het er nog al aanzat en belastte hem ten voile voor een uitgave, die uitsluitend als een noodlottig gevolg van abnormale toestan- den was te beschouwen. Hoe menigmaal wordt de aanwezigheid van een dienstbode beiast, als het houden daarvan allerminst een teeken van luxe, maar eerder een gevolg van droevige huiselijke omstandig- heden kan genoemd worden. Moeder is overleden of ligt ziek en machte- loos te bed, zoodat een groote dienstbode de taak van het huishouden en de zorg voor man en kinderen op zich moet nemen. Dat geeft boven de kosten van dokter en apotheker een belangrijke extra uitgave voor huishoudelijke hulp, maar de belastingambte naren bekijken het geval van een geheel an dere zijde. Zij vragen niet, waarom die groote dienst bode in huis genomen werd, zij ontdekken eenvoudig, dat "dit bepaalde gezin zich de luxe van een vol.wassea dienstbode permitteert. De Raad van Arbeid zorgt er dadelijk voor, dat de vereischte rentezegels geplakt worden en voor de personeele •belast ing moet aangifte van het kenteeken van maatschappelijken welstand gedaan worden, waarna de heer des huizes op zijn aanslagbiljet wel ontdekken zal, dat hij in financieel opzicht als heel wat kapitaalkrachtiger dan vroeger beschouwd wordt. Eerst bij het bezit van drie kinderen houdt de fiscus rekening met de omstandigheid dat het houden van een volwassen dienstbode niet altijd als een uiting van luxe is te be schouwen. Een stedelijke belasting, die eveneens wel eens aanleiding tot onbillijke heffingen geeft, is die op de openbare vermakelij'kheden. Zij bedraagt hier ter stede 20 pet. van de bruto opbrengst en de vraag komt naar voren of het langzamerhand niet eens tijd wordt dit percentage belangrijk te verminderen. Wij meenen, dat Zaandam juist dezer da- gen de zuiver stedelijke belasting tot 10 pet. verlaagd heeft en waar Alkmaar zeker tot de gemeenten behoort waar een hoog percentage wordt geheven, zullen we elke verlaging daarvan met vreugde begroeten. Deze belasting moet remmend werken op de algemeene volksontwikkeling en volksge- zondheidin zoovere ontspanning na drukke dagtaak ook uit hygienisch oogpunt wensche- lijk kan genoemd worden. Al willen wij hier dadelijk aan toevoegen, dat de invoering en latere verhooging der be lasting geen noemenswaard minder bezoek aan bioscopen en schouwburgen heeft' ver- oorzaakt en ook dat de gemeente zoo coulant mogelijk optreedt als de „vermakelijkheid" een weldadig doel heeft of wetenschap en kunst daar in het bijzonder door gediend worden. Toch komt men door juiste toepassing der betreffende verordening soms tot onver- wachte resultaten. Artikel 4 van gemeenteblad 640 bepaalt o. a. dat de belasting niet wordt geheven van openbare vermakelijkheden waarvan minstens de helft der bruto opbrengst be- stemd is voor een weldadig doel. Om belasting te ontduiken zou men elke uitvoering een liefdadigheidskarakter kunnen gevgit door een klein bedrag van de op brengst voor een weldadig doel te bestem- men. Dit moet natuurlijk voorkomen worden, het karakter der uitvoering dient voor ieder duidelijk aanwijsbaar door het liefdadige doel beheerscht te worden en de verordening bepaalt dan ook dat minstens de helft van de bruto opbrengst daarvoor moet worden afgedragen. Een tooneelvereeniging hier ter stede gSf enkele jaren geleden een liefdadigheidsuit voering waarvan de opbrengst geheel voor een weldadig doel bestemd was Zoo ergens, dan moest men hier dus or) vrijstelling van stedelijke belasting kunnen rekenen. Maar door allerlei onvoorziene omstandig- heden werd de uitvoering een fiasco Er kwam slechts een bruto ontvangst van 216 binmen terwijl de uitgaven 175 bedroegen, zoodat er een netto winst van 41 overbleef. De verordening eischte evenwel de helft van de brutowinst, dus een bedrag van 108 voor het weldadige doel en om#t er niet meer dan 41 beschikbaar was moest de gemeentelijke verordening toegepast wor den, die 20 belasting van alle verkochte of weggeschonken plaatsbewijzen eischte. Om de zaal te vullen waren er talrijke vrijkaarten afgegeven, zoodat nog heel wat belasting verschuldigd was voor entreebiljet- ten die geen cent opgebracht hadden. Ziedaar een eigenaardig gevolg van de letterlijke toepassing onzer gemeentelijke verordening. Wij nemen gaarne aan dat men ten stad- huize steeds zoo royaal mogelijk zal zijn, maar dit neemt niet weg, dat men ook daar de bestaande verordeningen naar het door den Raad gegeven voorschrift heeft uit te voeren. Wie minstens de helft van de opbrengst voor een weldadig doel beschikbaar stelt wordt vrijgesteld van belasting. Maar wie alles beschikbaar stelt en wiens uitvoering dus in alle opzichten het liefda- digheidscachet draagt, moet een zeer voor- deeligen avond hebben. Heeft men geen vol- doende succes en dus den gemeentelijken steun meer dan anders noodig, dan komt de fiscus en eischt de netto winst en daaren- boven dikwijls nog een belangrijk bedrag dat door de bestuursleden uit eigen zak kan bijgepast worden. Het is duidelijk dat dit belastingartikel in dergelijke gevallen zijn doel voorbij streeft. Maar het is moeilijk daarin verandering te brengen. Men zou kunnen bepalen, dat minstens de helft der netto wiast voor een weldadig doel moest bestemd worden maar men loopt dan het gevaar dat allerlei vereenigingen op weldadigheidsoverwegingen voor hun uit- voeringen vrijstelling van belasting aan- vragen. Zij kunnen door een gemeenschappelijk diner of andere tractaties de uitgaven zoo hoog mogelijk opvoeren, zoodat het verschil tusschen inkomsten en uitgaven zeer ge ring wordt. Staat men van dit geringe verschil1 de helft voor een weldadig doel af, dan is aan de verordening voldaan. De vereeniging heeft dan gezellig feest ge- vierd en het weldadig doel is slechts een schijnmotief voor vrijstelling van belasting gebleken. Elke bepaling waarbij een percentage van de netto winst voor een liefdadig doel be stemd wordt, zou ongetwijfeld de noodzake- lijkheid van beoordeeling der aan de uitvoe ring verbonden onkosten met zich mede bren gen. Vermindering der vermakelijkheidsbelas- ting zou ongetwijfeld effect sorteeren als de onderuemers daarnaast bereid bleken ook hun toegangsprijzen te verlagen. Wordt deze belasting verminderd, dan zal het daardoor vrijkomende bedrag natuurlijk op andere wijze gevonden moeten worden en waarschijnlijk op de inkomstenbelasting drukken. Daardoor zal dan ieder moeten' betalen voor hetgeen thans geofferd wordt door de- genen die het voor hun vermaak of ontspan ning vrijwillig beschikbaar wilden stellen. Al zai ongetwijfeld deze belasting eenigs- zins remmend op het vereenigingsleven wer ken, toch dient erkend, dat zij geheel vrij willig opgebracht wordt en in zooverre pro gressief werkt dat men aan procenten van zijn plaatskaart meer betaalt naarmate men zich de luxe van een duurdere zitplaats wil permitteeren. Toch blijkt een hooge belasting op open- bare vermakelijkheden soms eer in het na- deel dan in het voordeel eener gemeente. Toen Amsterdam nog niet het grondgebied van omliggende gemeenten gearnexeerd had, sloegen vele circussen hun tenten op de grens der gemeente in Watergraafsmeer op. Deze piaats die weinig of geen belasting op vermakelijkheden had vastgesteld, profi- teerde daardoor van een winsigevende ver- huur van gemeentelijken grond en de A sterdammers die gemakkelijk het circus kon- den bereiken, kwamen in des te grcoter geta- le nu hun plaatskaarten zonder stedelijke belasting voor veel geringeren prijs ver krijgbaar gesteld konden worden. Men herinnert zich dat Alkmaar dezelfde droevige ervaringen opdeed toen het circus Hagenbeck zijn tenten op het terrein van den heer Frans juist aan den Heilooschen kant van de grens onzer gemeente had opgesla- gen. Ter kennisgeving aan vele vereenigingen die er wellicht hun voordeel mee kunnen doen, laten wij ten slotte nog eenige afge- meene regels volgen, waarnaar de uitvoerin- gen hier ter stede op fiscaal gebied gewoon- lijk worden beoordeeld De belasting bedroeg oorspronkelijk 15 maar werd in April 1921 tot 20 ver hoogd. Toen in de gemeentewet niet meer van openbare vermakelijkheden maar eenvoudig van vermakelijkheden werd gesproken, moes- ten ook vereenigingen beiast worden, die slechts uitvoeringen in besloten krng ten bate van hun leden geven. De heffing geschiedt in dit geval van de jaarlijksche contributie. Vereenigingen als „Bilderdijk" betalen dus 20 van de contributie hunner* leden. Daarentegen is een vereeniging als De Hanze, die geen vermakelijkheden tot hoofd- doel heeft maar b.v eens per jaar een feest- avond voor zijn leden geeft, bij besluit van Burg, en Weth. yrijgesteld van stedelijke belasting. Hetzelfde geldt voor tentoonstellingen die niet gewinshalve worden gehouden, voor bij- eenkomsten welke een uitsluitend godsdien- stig, wetenschappelijk, sociaal of politick ka rakter dragen en voor vereenigingswedstrij- den waarbij het entreegeld voor niet-leden niet meer dan 10 cents per persoon bedraagt. Films die een wetenschappelijke of gods- dienstige strekking hebben b.v. de thans vertoonde film Paus en Vaticaan zijn bij speciale voorstellingen vrijgesteld van stede lijke belasting. Niet vrijgesteld zijn evenwel vereenigingen die als bijkomstig doel enkele uitvoeringen voor leden of donateurs geven, b.v. muziek vereenigingen, die zoo nu en dan het bestu- deerde in openbare uitvoeringen ten ge- hoore brengen. Wie het bovenstaande nagaat ziet dat er zich telkens weer grensgevallen kunnen voordoen die een afzonderlijke beslissing vereischen en over het algemeen kaq zeker geconstateerd worden, dat men er ten stad- huize naar streeft zoo coulant mogelijk te .zijn. Wat niet wegneemt dat deze vermakelijk- heidsbelasting ons allesbehalve sympathiek is en dat wij met vreugde den" dag zullen begroeten waarop ook Alkmaar het heffings- percentage van 20 in beduidende mate zal willen verminderen. HET HUWELUKSLEVEN IN RUSLAND Over de liefde is men het in Rusland nog niet eens. En het juiste standpunt dat de Rus- sische communisten tegenover liefde en huwe- lijk moeten innemen, is dan ook het onder- werp van een warme discussie in de Russi- sche bladen. In het algemeen is men het er over eens, dat de ban, die onlangs tegen gemengde huwelij- ken, tusschen communisten en „bourgeois", werd uitgesproken, niet al te schitterend werkt. Ook hier schijnt de natuur sterker dan de leer en het bloed kruipt waar het niet gaan kan, met andere woorden, de liefde lacht om kunstmatig opgelegde beperkingen. Intusschen zegt „kameraad" Smidowitsj, dat er veel meer discipline moet zijn in zaken, welke de liefde betreffen. In den ban met ge mengde huwelijken. Het is veel beter, dat com munisten alleen met geestverwanten trou- wen, ook al is er dan ook geen liefde, volgens de bourgeois-opvatting in het spel. Zulke communistische huwelijken zullen, volgens den heer Smidowitsj, waarschijnlijk toch nog beter blijken, dan gemengde huwelij ken, die op „romantischen" grondslag geslo- ten zijn. De „Prawda'' publiceert nu een dertigtal meeningen van mannelijke en vrouwelijke communisten aangaande deze vitale kwestie. Zoo schrijft een vrouw, dat de communistische jeugd de oppervlakkige meening is toegedaan dat het huwelijk saai is en zij vindt de slapte der inzichten van de mannelijke kameraden aangaande hethuwelijk deplorabel. „Zij schijnen te denken, dat vrouwen met even wei nig ceremonien kunnen worden wegegedaan, als een paar afgedragen schoenen". Een andere communistische vrouw schrijft, dat de geestverwante meisjes van tegenwoor- dig vrij en frank over kwesties praten, welke vroeger een bios op de kaken zou hebben ge bracht. Het is te hopen, dat hierin verande ring zal komen. Daarentegen is een maunelijk communist optimistischer gestemd. Communisten sturen hun vrouwen en kinderen zoo gemakkelijk niet weg, schrijft hij. Zij behandelen hen over het algemeen zelfs beter dan de bourgeois het de hunne deden, omdat bij de communis ten de verhoudingen gebaseerd zijn op de toe- wijding aan een groot ideaal. Er moet echter voor worden gewaakt, dat de bourgeois-ideeen omtrent de huwe'ijksmoraal niet dan na nauwkeurig ondei'zoek wordt overgenomen, schrijft hij. Overigens wordt de slechte toestand op dit gebied geweten aan de slechte economisclie tcestanden De arbeicler moet lang en voor weinig geld werken en liefde en huwelijk worden als etn goedkoop vermaak beschouwd, terwijl verscheidene personen den moreelen achteruitgang toeschrijven aan de gemakke- lijkheid, waarmede in Sovjet-Rusland echt- scheiding verkregen kan worden. DE „PRAVDA" IN ENGELAND VER- BODEN. De „Daily Chronicle" verneemt, dat stap- pen genomij zijn om all everdere verspreiding van het bolsjewistische officieele crgaan de „Prawda" in Engeland te beletten. Deze ac- tie is ingesteld under de wet, die de Posterii- en rfiachtigt om de verspreiding van onzede- lijke en onbehoorlijke literatuur stop te zet- ten. De aanleiding tot dit optreden iigt in een artikel in een der laatste nummefs, waarin de christelijke gcdsdienst op satirieke wijze ge- hekeld wordt. Den postmaster-general werd medegeedeeld dat dit artikel zoo onbehoorlijk en godslasterend was, dat het de grenzen overschreed, welke de wet toelaat. Er zijn meer stappen genomen om bolsje wistische activiteit te Louden te beeindigen. De bolsjiwiki hebben hun boekwinkel reeds gesloten, en de uitgave van hun officieel or- gaan in Engeland is stopgezet. Men zal niet alle lietratuur uit Sovjet-Rusland onderdrvk- ken, maar wel alle dingen die de grenzen der wet te buiten gaan. HET VEILIGHEIDSPACT. De „Times" bespreekt heden de kwestie van het veiligheidspact, welke op den voorgrond der Europeesche politiek staat. Wanneer een dergelijk pact tusschien d edrie voornaamste naties van Europa Frankrijk, Engeland en Duitschland tot wederzijdsche gar an tie voor de veiligheid van de grenzen en van den vrede tot stand mocht komen, dan zullen vol gens het blad alle andere kwesties der Euro, peesche politick betrekkelijk gemakkelijk op te lessen zijn. Zelfs de Volkenbond zal daardoor op een heehfere basjp geplaatst .worden. waar op dan verdergaande plannen zullen kunnen worden gebouwd. DE BRITSCHE COMMUNISTEN TEGEN HET MONARCH1SME. De Duitsche Communisfen breken met hun tot dusver gevoerde taktiek, waaraan Hinden- burg ten slotte zijn overwinnig te danken had. Tot nu toe hebben hebben zij wel feller de sociaal-democratie dan eenige andere partijen bestreden. Bij de presidentsverlciezingen bleef de coalitie van Weimar in de mind'erheid, om dat de communisten met een eigen candidaat uitkwamen. Dezelfde taktiek volgden zij in den Rijksdag en de Landdagen. Op zijn jongste bijeenkomst heeft nu het centraal bestuur der communistische partij besloten, zich bereid te verklaren met de sociaal-demoeraten en re- publikeinsche partijen samen te werken als aeze voor minimum-eischen der arbeiders op- komen. Nadrukkelijk wordt in de motie ver- klaard, dat de communistische partij een linksche ooalitie het bestaan mogelijk wil ma ken tegenover een rechtsche coalitie. M.a.w., de communisten willen als het op stemmen aankomt niet langer de verkapte bondgenoo- ten der monarchisten tegen republikeinsehe regeeringen zijn. EEN BEETJE AL TE FANTASTISCH. De Romeinsche Tribuna, anders een good blad, is bij d presidentsverkiezing wat uit bet spoor geraakt. Een correspondent van het blad is voor de verkiezing naar Doom gegaan en heeft in de woonplaats van den gewezen keizer zonderlinge ervaringen opgedaan. Zoo beweert hij, dat dc keizer, toen het succes van ALKMAARSGHE COURANT. DE WAPENCONFERENTIE. De vertegenwoordiger van Uruguay op de wapenconferentie tc Geneve, heeft ecu voorstel ingediend dat de slaten zich moeten verplich- tcn tot een uitvocr\erbod voor wapencn naar die landen, waar de invoer bij de wet verb'oder. is. DE RUST TE LISSABON HERSTELD. De staat van beleg wordt heden opgeheven, Er heerscht volkomen rust. DROOGTE EN KOUDE IN SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de oogst in Spanje wordt bedreigd door de gevolgen van een droog, koud voorjaar. Vijf en zeventig procent van den wijnoogst in de provincie La Mancha is verloren. Wanneer binncn de voi« gende veertien dagen ook geen regen valt, loopt de graanoogst groot gevaar. ONGELUK IN DE HAVEN VAN RIGA. In de haven van de Riga'schc jachtclub kan« telden heden twee booten met 8 inzittenden om. Een der booten had een roer verloren; bij pogingen om dit uit het water te visschen sloeg de boot om. De inzittenden klampten zich aan de tweeboot vast, die daarop ook omslodg. Van de 8 personen zijn 6, waaronder 3 meisjes. ver= dronken. ONTMOETING MET EEN IJSBERG. Officieren vain het stoomschip ..Aurania-' van de Cunardlijn, dat vandaag te Liverpool ar« riveerde uit Quebec, deelden mede, dat zij ter hoogte van kaap Race een ijsberg in zicht kre* gen, die hoog boven 't water uitstak. De berg doemde plotseling uit een dichten fo-g op en was riiet meer dan 30 a 40 M. van het schip verwijderd. De machines, die den geheelen dag in een traag tempo gehouden wareu, werden onmiddellijk op „volle kracht achteruit" gezet en de „Aurania" ontweek het gevaar. Een Canadeesche rechter, mr. Justice Weir, uit Montreal, verklaarde bij zijn aankomst tc Liverpool, dat er vdstrekt geen paniek was geweest. De passagiers hadden gemopperd over den gezagvoerder, kapitein R. V. Peel, omdat hij zoo langzaam liet varen. Maar na de onr« moeting met den' ijsberg werd er een ander liedje gezongen. De kapitein ontving ten slotte een oorkonde, geteekend door alle passagiers, waarin bewondering voor zijn kundig en voor» zichtig beleid werd uitgesproken. Ten gevolge van den fog verloor de „Aura» nia" twee voile dagen op haar reisplan. Op del? 8sten Mei voer bet schip op slechts een'zesde van zijn normale gemiddelde snelheid.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1