DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd zeren en twintigsfe Jaargang 1925. No. 117 DrF nufflWer fifefaa! iilf 2 STaiJen Afoonnementsprijs bij rooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte Brieyen franco 7s. Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINS 1)AG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. j Buitenland DE ONRUST IN BULGARIJE. De geheime politie te Sofia heeft, naar een telegram in ons vorig nummer reeds mede- deelde, verscheidene inlichtingen ontvangen omtrent verschillende geweldplegingen en sabotageplannen, waaronder voornamelijk.een voorgenomen aanval op de Simplon-Orient Expres tusschen Philippopel en Sofia, met het doel, alle reizigers te plunderen. Wachten zijn langs alle treinen geplaats op de voor- naamste gevaarlijke punten. Tevens zijn twee voorgenomen aanslagen bekend geworden voor het opblazen van brug- gen. Verder zijn berichten ontvangen van ge- arresteerde personen, dat verdere moordaan- slagen op belangrijke regeeringsambtenaren voor de naaste toekomst zouden zijn te ver- wachten. Deze gebeurtenissen behoeven niet noodzakelijk het voorspel te zijn voor ernstige moeilijkheden doch toonen aan, dat nog geen normale toestanden bestaan. In de laatste 48 uur hebben verscheidene aanvallen plaats gehad. Vijf a zes troepen elk van 40 communisten en extremistische agra- riers hebben een groote actie ontwikkeld in de districten Tatar-Pasardsjrik, Stanimaka, Lo- vetsj, Sjipka en Sjoemen, dus in het binnen- land van Bulgarije. Daardoor is noodzakelijk geworden, enkele duizenden soldaten naar de ze districten te sturen. Nabij Tatar-Pasardsjik behoorden tot de opstandelingen lieden die betrokken waren bij den aanval op den koning. Vervolgens is een muiterij uitgebroken nabij Kazanlik. Vijf communisten hadden dienst genoraen in het leger met de bedoeling troebe- len teweeg te brengen. Men meent, dat de si- iUatie thans weer door den betrokken com mandant wordt beheerscht, die strenge maat- regelen heeft genomen, doch niettemin is deze gebeurtenis van groote beteekenis met betrek king tot de activiteit der communisten. Gemeld wordt, dat de geallieerde vertegen- woordigers aan de Bulgaarsche regeenng hebben medegedeeld, dat na 31 Mei het verlof niet zal worden verlengd voor de handhaving van de extra-troepen, gedeeltelijk omdat de situatie dit niet schijnt te rechvaardigen en credeeltelijk, omdat aan Griekenland en Joego- sla.vie beloofd is, dat deze verlengmg niet zal worden verleend. Griekenland heeft verder verklaard, dat zij de verdediging van haar belangen zelf op zich zou nmen, voor het ge- val Bulgarije de extra bewapening niet demo- biliseert. De „Times"-correspondent verneemt. dat de Bulgaarsche regeering niet wenscht de voorloopige extra-troepen te handhaven, doch dat zii de helft van dat aantal onder dienst zou willen houden tot einde Juni. De Bulgaarsche politie ontdekte, naar uit Sofia wordt gemeld, een wijdvertakte samen- zwering-organisatie. Groote hoeveelheden springstoffen, wapens en geld zijn in beslag genomen. DE REDE VAN STRESEMANN. In den Duischen Rijksdag werd gister een aanvang gemaakt met de groote debatten, welke door Stresemann met een rede, die eenige uren geduurd heeft, ingeleid werden. De minister begon met te betoogen, dat de rijksregeering iederen termijn in.acht neemt, en zulks ook altijd zal bliiven doen. Spr kon zich geen parlementaire of regeeringsconstel- latie voorstellen, waarbij dit anders zou zijn. Spr bracht hulde aan dev erdere financieele hulp der Vereenigde Staten, verschillende Zuid-Amerikaansche staten en van Mexico en bepleitte de opheffing van het handelsverdrag met Spanje. Vervolgens sprak spr. zijn leedwezen uit over het feit, dat de Noordelijke zone van het Rijnland nog steeds niet ontruimd is, stelde de vraag of het mogelijk is een beschaafd volk van 60 millioen zielen op den langen duur gelijkgerechtigdheid te ontzeggen en achtte het zeer moeilijk niet den naam satyre te geven aan de manier, waarop van de zijde der Geallieerden het vraagstuk van de niet- ontruiming der Keulsche zone behandeld wordt. Komende tot den huidigen stand der Euro- peesche bewapening. gaf spr. te kennen. dat Duitschland qua militaire mogendheid geheel uitgeschakeld is. Derhalve kan Duitschland ook het bestaan van een Garantiepact in den zin alsof de andere mogendheden een ge- motiveerde behoefte hebben aan bescherming tegen een aanval van de zijde van Duitsch- land niet erkennen. Duitschland' op zijn beurt heeft veel eerder recht aanspraak te ma- ken op bescherming zijner grenzen. Ook is Duitschland van mcening, dat een oplossing van dev eiligheidskwestie zonder hem, een op- mossing tegen hem gericht beteekent. EEN NIEUWE P0L1TIEKE PARTI J IN DUITSCHLAND. Naar de „Moctagmorgen" van goed inge- lichte zijde verneemt, staan de sedert weken gevoerde onderhandelingen welke ten doe! hebben te geraken tot de oprichting van een nieuwe, groote nation aal-liberale partij op het punt tea einde ie worden gebracht. Een aan tal bekende en i:; ioedrijke persoonlijkheden der Duilsclte Volkspartij en der Democrati- sdie partij is lot de opvatting gekomen dat een sterkivpari':;, (de iibcraal, nationaal cn re- piiblikeinsc:! g.-.-.ricateerd is, veel kan bijdra- gen tot d- opt: Uriag van de partijverhon- ohlgen in D n:>cii;ancl. Deze groep van poli tic-!' is v:zich biunenkort met eeh oprcep i t pr.diek te wenden. in hoeverre ;.ij l-.s b A en. blij'it at" tc wachten. lie' bind h dat hot waarschiinlijk -is, dat Stresemann al zijn invloed zal aanwenden om een noemenswaardige toestrooming naar de nieuwe partij uit de gelederen der Duitsche Volkspartij te verhinderen en het is aan te nemen, dat hij daarmede sueces zal hebben. DE REGEERINGSCRISIS FN BELGIe. Ook de katholieke bladen, die van de Vy- vere gesteund hebben. achten een nieuwe cri sis thans, na het besluit der liberalen, onver- mijdelijk. Men heeft nu echter nog een paar weken tijd om een oplossing^te vinden. Inder- daad, van de Vyvere zal eerst Woensdag de verklai'ing van het nieuwe kabinet voorlezen. Donderdag is het Hemelvaartsdagmen krijgt dan weer een paar dagen vacantie Het debat over de verklaring zal eerst Dinsdag 26 Mei beginnen. Het debat zal waarschijnlijk tame- lijk lang zijn, zood'at het nieuwe kabinet wel niet voor half Juni zal gevormd worden. De katholieke democraten beginnen nu weer propaganda te maken voor de samen- werking met de socialisten Ook onder die ka tholieke parlementsleden, welke geen lid zijn van de democratische groep, schijnt het plan tot zulk een combinatie aanhangers gevond'en te hebben. Volgens een Brusselsch bericht aan de Lukier Express is het de koning zelf, die Max er toe gebracht heeft een oorlogsverklaring der liberalen tegen van de Vyvere uit te lok- ken GEEN CREDTEIEN MEER AAN DE SOVJETS? Volgens een telegram uit Berlijn aan de „Star" zijn de Bank of England, de Deutsche Reischsbank en de Banque de France onlangs overeengekomen geen credieten te verleenen aan de Sovjet-Unie en haar ondergeschikte or- ganisaties. DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AMER1KA. Aan het Fiansche ministerie van buiten- landsche zaken toont men een uiterste terug- houding ten aanzien van het vraagstuk der intergeallieerde schulden en is niet bereid toe te geven, dat eenig officieel document ten aan zien van deze kwestie door de Fransche regee ring is ontvangen, noch dat zij eenige offi- cieele uitncodiging zou hebben ontvangen, om een financieele commissie, of zelfs Caillaux zelf naar Amerika te zenden. Dc oppositie- pers eehter neemt- aan, dat de berichten uit Washington op authentieke voorstellen betrek- king hebben en spreken zich ten sterkste uit te gen dit principe, op grond voornamelijk, dat Frankrijk nog nooit in het buitenland een gunstig figuur heeft gemaakt op conferenties. In elk geval heeft Caillaux naar gemeld wordt verklaard, dat hij geen voornemen heeft naar Amerika te gaan. SLECHTE GEVANGENISTOESTAN- DEN IN DUITSCHLAND. De Hofle-commissie van den Pruisischen landdag verhoorde de weduwe van den over- leden minister van posterijen. Zij gaf een hartverscheurende schildering vain den toe- stand-in de gevangenis, waaronder haar echtgenoot stierf. Zij. beschuldigde zoowel de arisen als de justitieele ambtenaren van hardvochtigheid en partijdigheid. De ten deele moeilijk weer te geven feiten, die zij opsomde moeteir er ongetwijfeld toe leiden, dat het gevangenisregiem in Duitschland wordt gewijzigd. ONRUST IN JOEGOSLAVIe. Speciale politiemaatregelen zijn genomen na de ontdekking van een complot tegen de binnenlandsch veiligheid, welk nieuws door den minister van Binnenlandsche Zaken wordt bevestigd. De berichten zijn vrij tegenstrijdig en ma ken melding van Bolsjewistische en Macedo- nische invloeden, doch i®< ieder geval schijnt het bewijs aanwezig te zijn, dat de commm nisten nieuwe pogingen doen om den wereld vrede te verstoren, door spanning te brengen tusschem de Balkanstaten, zegt de Times. De regeering van Joegoslavie heeft alle voorzorgsmaatregelen genomen tegen moge- lijke terroristische acties Gehoopt wordt, dat de communisten niet in staat zijn, de goede betrekkingen tusschen de Balkansta ten te benadeelen. FRANKRIJKS SCHULDEN AAN ENGELAND. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland over de regeling van de schuld van Frankrijk aan Engeland, welke bego® nen zijn met.de nota van Churchill op 6 Februari, hebben thans het stadium van be sprekingen bereikt tusschen de experts van de twee regeeringen. Voor den val van het minsterie-Herriot hadden verscheidene samOnkomsten plaats met experts van het Fransche ministerie van Financien in Londen. Deze besprekingen werden geschorst ten gevolge van de poli- tieke crisis in Frankrijk en wegens sen be- langrijk verschil van meening tusschen de twee partijen voornamelijk met betrekking tot de kwestie van het vaste jaarlijksche be- drag, dat volgens het Churchill-nota Frank rijk'zou bctalen, onafhankelijk van de som men, ontvangen op grond van het Dawes plan voor de Duitsche herstclbetalingen. Tusschen de voorstellen van cl Engelsche en Fiansche experts bestond een verschil van ongeveer 17 millioen pond sterlvg. Sinds Caillaux minister van Financien is geworden, zijn de besprekinger hernieuwd en de grond wordt voorbereid voor verdere onderhandelingen DE STAKING IN DENEMARKEN. Hoewel Lyngsy, de leider der Deensche transportwerkers, den stakers te Esbjerg op- droeg, gister en heden export-booten te laden, weigerden zij daaraan gevolg te geven. Zij verklaarden, dat bij een werkstaking geen uit- zonderingen gemaakt dienen te worden. Lyngsy telegrafeerde daarop aan de plaatse- lijke afdeeling van de transportarbeiders- bond te Esbjerg om zijn bevelen op te vol- gen. Men verwacht echter niet, dat daaraan gevolg zal worden gegeven. De booten ver- trokken gister van Esbjerg zonder Deensche landbouwproducten. De stoomvaartmaat- schppijen vroegen aan het minister van Land- bouw nadere instructies. De minister van Landbouw hield gister in zijn departement een beraadslaging met Lyngsy en een verte- genwoordiger van de landbouwvereenigingen, doch zonder resultaat. Deensche visch-expor- teurs charterden twee trawlers die met visch naar Engeland vertrokken. Groote ladingen graan liggen in de Deensche havens op lossing te wachten. De meelfabrieken ko- men graan te kort en memverwacht, dat graanhaudelaren zullen tracnten het graan dcor vrijwilligers gelost te krij'gen. De Deensche minister van Landbouw heeft een lange conferentie gehad met 'den leider van den Bond van ongeschoolde arbeiders, ten einde de voortzetting van den export naar Engeland te verzekereu. De leider der werk- lieden heeft aan de arbeiders toegestaan, op Maandag en Dinsdag schepen te laden, doch wilde geen verder verlof geven. Vrijwilligers worden echter binnen enkele dagen voldoende beschikbaar geacht. De leider van de centrale arbiedersorganisatie heeft thans aan de werk- geversvereeniging verzocht, afzonderlijke on derhandelingen te beginnen voor elk der be trokken vagebonden, wat waarschijnlijk zal leiden tot een breuk tusschen de centrale or- ganisatie en den Bond van ongeschoolde ar beiders. PLUNDERENDE STAKERS. Een warenhuis te New Waterford is door stakende mijwerkers van Nieuw-Schotland gtplunderd, daar zij geen levensmiddelen meer hadden. Alle levensmiddelen, waaron der tien balen meel, werden uit het .warenhuis weggenomen. PETROLEUMBRAND. Ten gevolge van een ontploffing op de terreinen van de Britsch-Burmah Petroleum Cy., nabij Rangoon, ontstond een brand, welke gebluscht kon worden, voordat deze zich had kunoen uitbreiden tot de petroleum- tanks. Ruim twintig personen werd evenwel door de explosie min of meer ernstig ge- wond, zoodat zij in) het ziekenhuis moesten worden opgenomen. ROTARY. De voorzitter van de internationale organi- satie van Rotary-clubs, de heer Everith W. Hill, uit Chicago, vertoeft thans in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn dochter hier te lande, na de Engelsche Rotary-conventie te hebben bijgewoond. Te zijner eere is gister- avond in het hotel Paulez te's Gravenhage een feestmaaltijd gegeven, waartoe de Ameri- kaansche gezant, de heer Tobin, en een aan tal andere genoodigden aanzaten. HET MIJNONGELUK BIJ DORTMUND Het aantal slachtoffers van het ongeluk in de mijn Dorstfeld is tot 45 gestegen Het aanal gewonden bedraagt 85, waarvan er 3 levensgevaar verkeeren. Een mijnwerker be- vindt zich nog steds in de mijn en kon on- danks alle pogingen van de hulpcolonnes nog niet worden bevrijd. De oorzaak van de vamp is nog niet defi- nitief vastgesteld. De socialistische en de communistische rijksdagfractie hebben de interpellaties inge diend ncpens de oorzaken der jongste mijn rampen. Zij eischen de instelling eener en- quete-commissie. Van arbeiderszijde denkt men aan misdadig opzet als oorzaak van de ramp. Ook zelfontbranding door onoordeelkun- dige opstapeling is niet geheel uitgesloten. Genoemde opzichter geldt evenwel als zeer betrouwbaar. Het Nederlandsche Verbond van Mijnwer- kers heeft een telegram van deelneming ge- zonden. DE VRIJMETSELARIJ IN ITALIE. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaan- sche Kamer een aanvang heeft gemaakt met de behandeb'ng van het wefscntwerp in zake de vrijmetselarij. Van de oppsitiepartijen wa ren slechts de communisten en de oud-sfrij ders aanwezig. Giolitti, Orlando en Salandra namen niet aan de zitting deel. Bij de debatten verdedigde geen der afge- vaardigden de vrijmetselarij. Mussolini be weerde, dat de vrijmetselarij zich zelf heeft overleefd. Hij verklaarde vcorts, dat het een ongehoord feit is, dat hooggeplaatste ambte naren en aanvoerders van het leger afhanke- lijk zijn en van bun loges en aan deze staats geheimen mededeelen. DE TROEBELEN IN PERZIE. Het zenden van versterkingen naar de Per- zische troepen is wel een bewijs van den ernst van de situatie in Noord-Oost Perzie, waar, naar gemeld wordt, de druk der Turko- mannen op Bunjurd van zeer ernstigen aarc! is. De correspondent van de „Pionier te 'Mes hed zegt, dat onder de Turkomannen een zeer gevaarlijke stemming bestaat, doch dat de Perzische troepen hun positie handhaven. CORRUPTIE ONDER POLITIE- AGENTEN. De Amerikaansche drankweer-autoriteiten zijn vastbesloten, den strijd tot het uiterste voort te zetten. Met name de Golf van Mexi co, de monding van den Mississippi en de Canadeesche grens zullen strenger bewaakt worden. Het zwakke punt in hun blekkade is de Westkust. Te Philadelphia is een complot aan het licht gekomen, tusschen een aantal bierbrou- wers en ongeveer 400 speciale controle-be- ambten, belast met toezicht otp deze bedTij- ven. Een 50-tal dezer politie-agenten is reeds geschorst. DE GEALLIEERDEN EN SOVJET- RUSLAND. MacNeill gaf in het Lagerhuis een ont- kennend antwoord op de vraag of door de door de regeering onderhandelingen met Frankrijk en de overige Geallieerden over- wogen worden, ten doel hebbend collectief de diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rus- land te verbreken. DE JODEN IN OOST-EUROPA. De Jiid. Rundschau bericht, dat tot dusver 160.000 Russische en 75.000 Poolsche onder- danen verzoeken hebben ingediend bij het Amerikaansche departement voor immigratie om een visum voor Amerika te krijgen. Aan- vangendc met ht nieuwe jaar van de landver- huizerswet 1 Juli 1925 zullen echter uit Rus- land slechts 2248 en uit Polen 5982 perso nen mogen binnenkomen. TEGEN DE COMMUNISTISCHE"BE- WEGING IN ENGELAND. In politieke kringen verluidt, dat- de En gelsche regeering het communistische congres te Glasgow, dat aan het eind van deze maand zal plaats hebben, zal gebruiken als aanlei- ding om scherper stelling te nemen tegen de communistische beweging hier te lande en te gen de aansluiting daarvan bij de algemeene revolutionnairc beweging der Derde Interna tionale. De communisten hebben aangaJcondigd, dat afgevaardigden van buitenlandsche zuster- partijen aan de Engelsche communisten hun hartelijke groeten zullen overbrengen Thans verluidt evenwel, dat de Engelsche regeering besloten heeft' geen buitenlandsche commu nisten in Engeland toe te laten. Waarschijn lijk zal in de herfstzitting van het parlement een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het den minister van Binnenlandsche zaken wordt mogelijk gemaakt, niet alleen het toe- strocmen van buitenlandsche communisten ef- fectief te bestrijden, hetgeen reeds op grond van de vreemdelingenwet kan ges:Iiieden, maar waardcor aan den minister ook vol- macht wordt gegeven door maatregelen van binnenlandsch-politieken aard de communis tische beweging in Engeland zelf te strem- men. EEN BELEEDIGINGSPROCES. De correspondent van het „Berl. Tag." te Saarbrucken maakt melding van een op- zienbarend proces wegens beleediging, ge- voerd tegen den verantwoordelijken redac- teur van het orgaan voor de Fransche pro paganda in het Saargebied, dr. Schottler. In Maart van dti jaar waren twee artikels verschenen tegen den huidigen burgemeester van Saarbrucken, dr. Neikes. Beweerd werd, dat deze indertijd als raadslid en wethouder van Oberhausen verduistering had gepleegd als leider van de afdeeling levensmiddelen- voorziening, tot een bedrag van 150.000 M. enz. Teneinde zich te beveiligen tegen een strafvervolging, had dr. Schottler het arti- kel laten onderteekenen door den poriier van het Mad! Het O. M. vroeg drie maanden en twee weken gevangenisstraf, welken eisch de rechtbank overnam. De rechtbank kwam tot deze zeer buiten- gewone uitspraak, voegt de correspondent hieraan toe, omdat zij in het geheele optre- den van beklaagde een staaltje zag van voor- beeldelooze oneerlijkheid en omdat de redac- teur van het Fransche propagandablad ook zelfs geen schijn van bewijs voor zijn bewe- ringen vermocht aan te voeren. ZAL. HELGOLAND VERDWIJNEN? Op Helgoland zijn dezer dagen wederom ca. 3000 kub. meter rots in zee gestort In het geheel zijn nu ongeveer 12.000 kub. M. naar beineden gekomen. VerdCre scheuren doen vreezen, dat het hierbij nief zal blij- ven. Huizen en straten loopen voorloopig geen gevaar. Binnen enkele dagen wordt de regeeringspresident uit Sleeswiik op het eiland verwacht, welk bezoek verband schijnt te houden met de plannen voor het aanbren gen van een stutmuur, welker uitvoering nu wel niet meer lang op zich zal laten wach ten. DE RUSSISCHE SCHULDEN. Nn zijim rede op het algemeen sovjet-con' gres tc Moskou heeft Rykof, volgens de Roel, fiok uitvoerig stilgestaan bij de ver- houding tot Frankrijk. Hij zeide het te be treuren, dat ondanks het herstel der diplo matieke betrekkingen de handelsrelaties tus schen Frankrijk en de sovjet-umde van zoo geringen omvang blijven. Met betrekking tot de kwestie der oude schulden verklaarde hij: Het is nu eenmaal niet mogelijk den Russischen boc-ren aan het verstand te bren gen, dat zij zulien hebben te betalen voor de door de vroegere, tsaristische regeeringen te betalen schulden. Niettemin is de sovjet-re- geering tegenover Frankrijk tot een compro- mis bereid: wanneer Frankrijk financieelen steun wil verleenen, is de sovjet-unie bereid tot concessies met betrekking der oude schul den. Over de verhouding tot Duitschland kon Rykof niets mededeelen, daar er nog onder handelingen met dezen staat gevoerd wor den. KORTE BERICHTEN. -Bij Montinville (Illinois) is een trein gederailleerd, die een snelheid van 50 mij- len per uur had. Er werden drie personen ge- dood en verscheidene gewond. De groote electrische locomotief van de wereld, 152 voet lang, wordt thans te Pitts burg geprobeerd. Het weerkundig bureau deelt mede, dat ten gevolge -an een aantal op elkaar volgen- de schokken in de oost-provinsie van Manilla, tien negers gedood en vele gebouwen vernield zijn. Een deel van het dak van het Victoria- station te Manchester is ingestort, waardoor twee mannen gedood werden en een ernstig gewond. De drie getroffenen behoorden tot een ploeg werklieden, welke bezig was met herstellingen aan het dak. De Engelsch-Turksche onderhandelin gen zijn op een dood punt geraakt en voorloo pig afgebroken. De vertraging van de oplos sing van de Mosoelkweetie wordt door het langzame vorderen der onderhandelingen van den Volkenbond beinvloed, zegt een telegram uit Konsiantinopel. De Franscheri melden nieuwe successen in hun strijd tegen de benden in Marokko. Alfred Zayas en Alexander Bornira, on- derscheidenlijk de zoon en de schoonzoon van den President van Cuba zijn, naar uit New York gemeld wordt, terzake van verduistering van 300.000in staat van beschuldiging gesteld. Te Heddensheim zijn Zaterdagnamid- dag op een feestterrein, waar het katholieke kerkkoor zijn jubiieum zou vieren, ten gevol ge van het insiaan van den bliksem 4 per- nen omgekomen. Drie personen werden op slag gedood. Een vierde kreeg een beroerte en overleed na eenige uren. Verder werd een vrouw ernstig en twee meisjes licht gewond. De Engelsche minister van Openbare Gezondheid heeft in het Lagerhuis de tweede lezing ingediend van het ontwerp van wet in- zake de weduwen, weezen- en ouderdomspen- sioenen. Lloyd George diende een motie in om het ontwerp uit te stellen totdat de han- delsvcoruitzichten beter zijn. Baldwin deelde gister in het Britsche Lagerhuis mede, dat hij geen enkel bewijs heeft, dat de uitrusting van de troepen der Rif-Kabvlen uit Britsche bronnen gefinan- nancieerd zou zijn of dat Britsche pilotes als zoodanig zouden fungeeren bij den vliegdienm der Rifs De staking in het bouwvak heeft zich thans ook tot Westfalen uitgebreid. In het geheel staken 15.000 bouwvakarbeiders. Gemenaid Nieuws. GROOTE VEENBRAND. .Te Klazinaveen-Noord is een ernstige veenbrand uitgebroken. De brandspuiten van de Maatschappij Klazienaveen en uit Emmen zijn reeds op het terrein van den brand aan wezig. Telefonisch is de hulp van de brand- weer te Veendam ingeroepen. Ook is een veenbrand uitgebroken te Zwar- temeer. Uit bijna alle woningen hebben de bewoners hun huisraad in veiligheid ge bracht. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Het 10-jarig zoontje van den visscher J. v. d Berg is bij het zwemmen in de Zuiderzee verdronken. NEUTRAAL OVERHEIDSPERSONEEL'. Zaterdag is de jaarlijksche vergadering van het comite van neutraal overheidsper«o- neel gehouden te's Gravenhage. LIJK OPGEHAALD. Gisteren is uit de rivier voor Rozenburg op- gehaald het lijk van een man van middelba- ren leeftijd; naar men vermoedt een der slachtoffers van de ramp met de Schelde. EEN JEUGDIGE BOEF. Te Velseroord is de 16-jarige K. aangehou- den, die heel wat op zijn kerfstok had. In den nacht van Zondag op Maandag had hij op verschillende bouwwerken en ook van het ge bouw der rijks H. B. S. lood oqtvrecmT Voorts bleek hij een revolver met scherpe pa- tronen te hebben verduisterd en bij zijn ouders den muntgasmeter te hebben geledigd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. DE KONING1N-MOEDER. De Koningin-Moeder heeft het voornemen zich morgen naar het Loo te begeven. Het gevolg zal bestaan uit de hofdame baronesae van Ittersum en den kamerheer graaf va> Limburg Stirum. Het vertrek uit Den Haag is bepaald op 10.24 van station S.S. Van het Loo gaat H. M., 28 Mei, voor de zomermaanden naar Soestdijk. GEWETENLOOZE BALDAD1GEN. Bij het afbreken van de tent der Tentzen- ding bij de Bandoengstraat te Utrecht is gis- termiddag een werkman onder een midaen- paal, welke omverstortte, terechtgekomen en zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed hij. Gebleken moet zijn. dat uit baldadigheid de metalen dradeo. AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1