DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. K 0 U SEN. „Het Handwerkhais" No. 118 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925. Ml hhuu ftalmrf »H S Bfaifes, Abonnementsprijs bij Tooruitbetaling per 3 maandeti f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Ooster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactic No. 33. W0ENSDA6 Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 20 MEI HEMELVAARTSDAG. DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL MORGEN (DONDERDAG) NIET VER- SCHIJNEN. DE D1RECT1E. Bnitenland DE TOESTAND IN BELGIE. De Belgische Kamer is gistermiddag, zon der te wachten op het einde der verificatie van de verki^zingsuitslagen te Luik, overgegaam tot de verlichting van haar bureau, meldt de Telegr. Brunet (socialistisch afgevaardigde voor Luik) werdl bij acclamatiei tot voorzitter her- kozen. In een rede, welke hij daarop hield, jeide hij o.a.Ik zal een zware en veelal on- dankbare taak hebben, om het recht van het vrije woord te doen eerbiedigen en de waar- digheid onzer debatten te verzekeren. Ik ver- zoek u alien, uiterst verdraagzaam te zijn. Een onmatige taal maakt meestal geen in- druk en blijft zonder effect. De vrijheid is het regime, dat het best de rechten ,van waarheid en rede waarborgt. Het is niet mijn taak, te trachten de beteeke- nis en de draagwijdte vast te leggen van de verkiezingen, welke zoo juist hebben plaats gehad, maar als voorzitter v^n uwe vergade- ring kan ik desalniettemin den zeer duiclelij- ken wil onderstreepen, waarvan het land heeft blijk gegeven om trouw te blijven aan onze parlementaire instellingen." De algemeene raad van de socialistische partij is gistermorgen bijeengekomen, ten- einde den politieken toestand te bespreken. Na een lang debat heeft men besloten, zegt het officieel communique, op die wijze op te tre- den, dat aan het land zoo spoedig mogelijk een regeering kan worden verzekerd, welke een program heeft op practisch demoerati- schen grondslag. De socialisten zullen der- halve in het parlement tegen het kabinet— Vandevijvere stemmen. Zij zullen zich vereenigen, met een drie- partijen kabinet met democratisch program of met een socialistisch en democratisch-katho- liek ministerie. De rechtsche partijbesturen zijn eveneens hedenmorgen bijeengekomen. Zij hebben Vandevijvere gelukgewenscht met zijn werk en besloten, het kabinet te steunen, dat zich aan de Kamers zal voorstellen met een pro gram, vrij van alle partijdigheid. DE STRIJD IN MAROKKO. Het officieele legerbericht luidf: In het Westen is de toestand stationnair met een neiging tot verbetering# De Beni Mguilba, die door de aankomst van versterkingen ge- rust gesteld zijn, hebben weer vertrouwen gekregen. Generaal De Chambrun is naar Feselbali gegaan en heeft geconstateerd, dat de inlandsche bevolking zich daar kalm met haar gewone bezigheden onledig houdt. Ge- meld wordt, dat de Djabala's onder den in- druk van hun verliezen naar hun dorpen te- rugkeeren. Gesignaleerd isi, dat kleine groe- pen vijanden zich naar Achirkane begeven en dat grootere concentrates plaats hebben te Amjot. In het centrum concentreeren de opstande- lingen zich rond Taonnat. De vijand ver- sterkt zijn effectief op de heuvels aan ce Wergha. De colonne-Freydenberg was 18 de- zer te Ain Sicha gelegerd. In het Oosten werden de met Frankrijk verbonden stammen onder begunstiging van den mist aangevallen door de rebeilen in de streek van Babelha, maar zij sloegen den aanval af, gesteund door de aanhangers van Branes. De vijand voert versterkingen aan rond Kiffane en den hoogen Moun. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. Het speciale gerechtshof is gister te Wiar- bckr aangevangen met het proces tegen den gevangen hoofdleider der Koerdische opstan- delingen, Sjeik Said, en zijn voornaamste aanhangers. Omtrent de terechtzitting wordt tot dusver slechts gemeld, dat het gerechts hof zich beijvert te ontdekken, wie dien brief dicteerde, welke bij Said's arrestatie in zijn bezit werd gevonden en waarin militaire be- velen aan verscheidene andere sjeiks werden gegeven DE ONRUST IN CHINA. Maarschalk Tsjang-Tso-lin heeft volgens te Londen ontvangen berichten aan den Christen-generaal Feng een ultimatum ge- richt, waarin hij eischt, dat Peking onmid dellijk door Feng's troepen ohtruimdr wordt. DE MILITAIRE ORGANISATIE IN ITALIe. De Italiaansche Senaat heeft met 140 te gen 48 stemmen de marinebegrooting goed- gekeurd en vervolgens met 160 tegen 28 stemmen het door Mussolini ingediende voor- stel aangenomen tot invoering van een op- perbevel der strijdkrachten, waaraan marine en luchtvaart ondergeschikt zullen zijn. DE SCHULDEN AAN AMERIKA. Door het Witte Huis is officieel te kennen gegeven, dat in zake de schuldenkwestie de eerstvolgende stappen van de debiteuren-na- ties worden verwacht. De schuldfundeerings-commissie hoopt, dat een definitieve overeenkomst met Frankrijk en de andere staten tot stand zal zijn gekomen voor het Congres in December weer bijeen komt, zoodat dan een bevredigend rapport zal kunnen worden voorgelegd. DE TOESTAND IN BULGARIJE. De krijgsraad te Sofia is begonnen met de behandeling van het oroces ieeen den agra- rier Perchemljef, mevrouw Nikolova en haar zoon van Fransche nationaliteit Malet en het Fransche echtpaar Leger. Zij worden er van beschuldigd, verscheidene hoofddaders van den aanslag in de kathedraal in hun huis te hebben verborgen, onder meer de gedoode ex- officieren Minkof en Jankof en den ter dood veroordeelden Friedmann. Tot de negen-en-twintig gedagvaarde getui- gen behooren eenige Franschen, waaronder de directeur van de zaak, in welker dienst de heer Leger en Perchemljef waren. Het pro ces werd bijgewoond door vele weduwen van slachtoffers der ontploffing, die schadever- goeding eischen. NA STRESEMANN'S REDE. De Rijksdagdebatten werden gister ge- opend met een uiterst temperamentvolle rede van dr. Breitscheidt, die voor de sociaal-demo- craten sprak. Breitscheidt betoogde, dat dr. Stresemann een zakelijke en bijna academi- sche rede had gehouden en niet is ingegaan op de krgchten, welke mogelijkerwijze de Duitsche politiek een andere richting kunnen geven. Niet alleen tot den minister van Bui- tenlandsche Zaken, maar ook tot de geheele regeering richtte hij de vraag, of zij geloof- den, datgene te kunnen doen wat zij zouden willen doen. De communistische Rijksdagfractie heeft een motie van wantrouwen ingediend tegen den Rijkskanselier en den minister van Bui- tenlandsche Zaken. De sociaal-democratische fractie van den Rijksdag heeft besloten heden t.egen het ka binet Luther een motie van wantrouwen in te dienen. Deze motie wordt hiermede gemoti- veerd, dat de sociaal-democratische fractie van meening is, dat de Rijkskanselier dr. Luther en de nieuwe Rijkspre-ident de huidige bui- tenlansche politiek niet kunnen voeren, gezien den tegenstand der Duitsch nationalen. BOSCHBRANDEN IN DUITSCHLAND In Berlijn en andere deelen van het Duit sche rijk heersc.ht een groote hitte, die talrijke boschbranden veroorzaakt. Een zeer groote.brand is uitgebroken in midden-Pcmmeren in het district Naugard. Militairen nemen daar aan het blusschings- werk deel. Nader wordt gemeld, dat de waarde van het vernielde hout alleen op .10—15 millioen goudmark wordt geschat. De totale schade zal waarschijnlijk aanzienlijk grooter zijn. DE ONTMANTELING VAN ANTWERP-EN. Er wordt, volgens de Telg., voortdurend hard gewerk-t aan de slooping van de forten- gordel om Antwerpen, met name op het oogenblik aan de zijde van de Borsbeeksche poort. Men zegt, dat tg Berchem een zeer groot deel der wallen met den grond gelijk gemaakt zal worden. De poort zelf zal even eens gesloopt worden. De hierdoor vrijkomende grond wordt per spoor naar Wilmarsdonck vervoerd en aldaar gebruikt voor de ophooging van het terrein, waar het nieuwe station van de verbindings- lijn met de havens komt. DE MATADOR GEDOOD. Bij een stisrengevecht, dat Zondag te Mar seille gehouden werd, is de matador, een jon- gen van twintig jaar die voor het eerst een stier met onbesc-hei'mde horens bevocht, ge- dood. Het gesarde dier heeft zijn tegenstander pen hevigen ho-ren-stoot in de harstreek toege- bracht, tengevolge waarvan de jongen vrij- wel onmiddellijk stierf. DE FRANSCHE SCHULDEN. De „Temps" bespreekt de kwestie der schulden en zegt o.a. dat Frankrijk in het geheel niet weigert te betalen wat het schul- dig is, maar het wil alleen betalen wat het werkelijk schuldig is. De Fransche politiek in dit opzicht is nooit gewijzigd, zelfs niet wanneer het rekening houdt met hetgeen het in den oorlog geledem heeft of wanneer het de zaak van commercieel standpunt be- schouwt. Frankrijk weigert niet een recht- vaardige regeling in het oog te vatten. Maar men moet in het buitenland niet vergeten, dat Frankrijk zijn rechten met dezelfde zorg verdedigt als zijn crediteuren het de hunne doen. Men moet niet de omstandigheden uit het oog verliezen, waaronder de schulden werden gemaakt. Het is niet de schuld van Frankrijk, indien <ie politiek der gealileerden voortdurend den Duitschen tegenstand aan- moedigt. DE FRANSCHE DEPARTEMENTALE RADEN BIJEEN. De zittingen van de departementale raden van Frankrijk zijn geopend. Velen hebben reeds moties aangenomen, waarin het ver trouwen wordt flitgesproken, dat de regee ring vrede zal stichten onder de volkeren, de Fransche financien zal herstellen. Frankrijks veiiligheid zal verzekeren door strikte toe- passing van Duitschlauds omtwapening en de entente met de geallieerden zal handha- ven en inniger maken ter wille van den we- reldvrede. 1 DE ZEVENDE ARBEIDSCONFE- RENTIE. De president van den Raad van Beheer van Tiet Internationaal Arbeidsbureau, de Fran sche regeeringsgedelegeerde Fontaine, open- de gistervoormiddag de zevende Internatio nale Arbeidsconferentie met een begroetings- rede, wraariD hij het programma der bijcen- komst uifeenzette. Op voorstel van den Britschen regeerings gedelegeerde Betterton. werd de Tsjechoslo- wakische minister van buitenlandsche zaken, dr. Benesj, onder grooten bijval der geheele conferentie, tot voorzitter van de conferentie gekozen. Dr. Benesj aanvaardde onmiddellijk zjjn ambt met een uitvoerige rede. DE GEZANTENRAAD. De bijeenkomst van den Gezantenraad, welke gister zou plaats vinden, is verdaagd, aangezien tusschen Londen en Parijs nog niet volledige overeenstemming is bereikt over de eindredactie van de nota nopens het veiligheidspact welke aan Duitschland zal worden gezonden. De Fransche gezant te Londen heeft twee- maal met Chamberlain geconfereerd over deze nota. Fransche kringen constateeren met voldoening, dat de Engelsche regeering er blijk van heeft gegeven, dat zij de Fran sche bedoelingen volkomen begrijpt. VROUWEN IN HET ENGELSCHE HOOGERHUIS. Donderdag zal Lord Astor in het Hoo- gerhuis het wetsontwerp indienen, dat aan de 22 vrouwen, die als dochters van overleden Lords, in wier familie geen mannelijke af- stammelingen meer bestaan, den titel ge- erfd hebben, toestaat als stemgerechtigde leden in het Hoogerhuis zitting te nemen. ONDERGRONDSCHE TREIN IN BRAND. Tengevolge van kortsluiting ontstond brand in een ondergrondschen trein nabij het Grand Central Railroad Station. De door 'npaniek aangegrepen passagiers trachten zich door de vensters een uitweg te baneh, daar de automatische deuren niet geopend konden worden. Vijfenzeventig personen werden gekwetst, van wie 30 in het zieken- huis zijn opgenoraen. Waarschijnlijk zullen twee aan de wonden bezwijken. EEN NIEUWE POOLVLUCHT. De Engelsche ontdekkingsreiziger captain Wilkins is voornemens in Januari 1926 een vliegtocht te ondcrncmen door het Poolge- bied, ter voorbereiding van een uitgebreid in ternationaal onderzoek op meteorologisch gebied. De afstand, welken hij door de lucht hoopt af te leggen, bedraagt 1500 mijlen. WEDUWEN- EN WEEZENPENSIOEN IN ENGELAND. Het voorstel van de Labourparty ter ver- werping van het wetsontwerp in zake het we duwen- en weezenpensioen, is door het La- gerhuis verworpen met 401 tegen 125 stem- men. De minderheid is nog niet eens de voile getalsterkte van de Labour-Party. De libera- ien hebben blijkbaar met de regeering ge- stemd. De uitslag werd door de rechterzijde met levendige instemming ontvangen en het wetsontwerp werd daarna in tweede lezing aangenomen. DE ECHTSCHEIDINGSWET IN JAPAN. De regeeringscommissie in Japan, welke zich bezig houdt met de herziening van het Burgerlijk Wetboek, heeft o.m. aanbevolen, dat ook aan de vrouwen toestemining wordt verleend een echtscheidingsproces te begin- nen, op grond van wangedrag van den echt- genoot. Tot nu toe was het alleen den man toegestaan op die gronden een dergelijke vor- dering in te Stellen. De commissie beveeit ook aan echtschei- ding, aangevraagd met wederzijds goedvin- den van man en vrouw, in de tcekomst alleen in die gevallen toe te staan, als de ouders of grootouders indien die nog in leven zijn, zich met dien gang van zaken kunnen vereeni gen. Op het oogenblik zijn daartoe alleen de handteekeningen van man en vrouw vereischt. Deze wijzigingen verminderen in hooge ma te de superioriteit, die de mannen tot nu toe in de wetgeving genoten. Vandaar, dat vele Ja- paneezen de voorstellen bijna als revolution- nair beschouwen. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister stelde de voorzitter voor eenige ontwerpen aan de agenda toe te voegen, waaronder wijziging der Kieswet. De heer R u tger s (A. R.) stride voor," aan de agenda toe te voegen de Bioscoqpwet. (Gejoel). Lk heer S a s s e v a n Y s s e 11 (R. K.) zag gaarne de naamlooze vennootschappen op de agenda geplaatst. De voorzitter kou aan dit laatste ver- zoek niet voldoen, omdat het nog niet vol- doende algemeen bekend is. Het voorstel- Rutgers ondervond bij spr. geen bezwaar. Dinsdag komt spr. met een nieuwe regeling van wqrkzaamheden Hij zal dan nader over-' wegen. De heer S c h a p e r (S. D.) achtte het niet mogelijk die wet op de bioscopen alsnog te behandelen als zij Vrijdag over een week nair huis gaan. Het voorstel-Rutgers werd aangenomen met 38 tegen 26 stemmen, rechts tegen links. Fransch op de Lagere School. Voortgegaan werd met het. voorstel van wet van mej. Westerman tot. wijziging van art. 3 der L. O. wet (een moderne taal in 5e en 6e leerjaar). Mej. Westerman V. B.) verdedigde haar ontwerp,. in zake de vrijheid van Fransch onderwijs in de 5e en 6e klasse De Minister is bezig een onderzoek in te stellen naar deze aangelegenheid. Intusschen kan dit ontwerp worden aangenomen; heeft de Minis ter zijn gegevensr dan kan hij overwegen wat hem te doen staat, ten opzichte van dit ont werp. Spr beriep zich op tal van schoolbla- den, die voor herstel der vrijheid zijn en het aantal medestanders dat spr. heeft is grootc-r dan men denkt en men het in deze Kamer voorstel t. Uitvoerig ging spr. na wat het nut is van het Fransch, als middel om het Nederlandsch beter te leeren en om vreemde woorden te lee- ren begrijpen. Over de resultaten van het voortgezette onderwijs is men thans niet zoo tevreden als vroeger het geval was. Op de lagere school werd misschien te veel Fransch geleerd en toen heeft men het Hind- met het badwater weggespoeld en dat is een groote fout geweest. Spr. wil den middenweg bewandelen en daarop is haar ontwerp ge- richt. Natuurlijk heeft zij wel gedachi aan alle ander a-rtikelen van de L. O.-wet, maar dat past zich spoedig genoeg aan als deze wet is tot stand gebracht. De heer V1 i e g e n (S. D.) zou tegen het ontwerp stemmen op gronden, Vrijdag ont- wikkeld. Het ontwerp ist z. i niet goed inge- richt. Spr. is echter voor het Fransch. Het wetsontwerp werd aangenomen met 35 tegen 32 stemmen. Goedgekeurd werd het ontwerp tot het doen van een uitkeering aan de Codro. Goedgekeurd werden de ontwerpen tot tij- delijke schorsing van het recht op de miinen en dat tot wijziging der begrootin-g van het Staatsmuntbedrijf. Militaire Pensioenen. Aan de orde zijn de wetsonhverpen in zake de Pensioenwet voor land- en zeemacht en de militaire pensioenwet. De heer K. T e r L a a n (S. D.) klaagde er over, dat vele verkregen rechten zijn wegge- nomen. Voortgaande, meende de heer K. Ter L a a n, dat de financieele toestand des lands beter is geworden en dat deze wet dus terug- genomen kan worden en dat de wet voor de burgerlijke ambtenaren hersteld kan worden. De heer DuymaervanTwist(A. R) betoogde, dat deze wet aan verkregen wetten tornt en dat er overgangsbepalingen noodig zijn om den nieuwen toestand aan de oude aan te passen. Overigens betoogde hij, dat er veel verschil is tusschen de militairen en de burgerlijke ambtenaren en dat daarmede reke ning moet worden gehouden. De heer T i 1 a n u s (C. H.) verzette zich ook tegen aantassting van reeds toegekende pensioenen. Hij achtte een dergelijke aantas- ting altijd onbillijk en zou met kracht daarte- gen opkomen. De heer Deckers (R. K.) achtte het noo dig de drukkende financieele lasten van het pensioen te verminderen. De pensioen-aan- spraken, waarop me nsteunde bij de pensioen- aanvrage, blijven niet geheel onaangetast en dat achtte spr. ongewenscht. Hij betreurde het, dat de Minister verplicht was dit ontwerp in te dienen. Niettemin onderschreef hij niet het protest van den heer Ter Laan. De heer K e t e 1 a a r (V. D.) protesteerde tegen dit ontwerp, dat verkregen rechten aan- tast, en meende, dat de regeering daartoe het recht niet had De Minister van Oorlog, de heer Van D ij k, wees er op, dat de pensioenlast van 4 tot 10 millioen gulden's jaars in korten tijd is gestegen. Er moet paal en perk aan gesteld worden, want de schatkist kan dit niet meer betalen. Een gelijkmatige wijziging wordt voor alien gemaakt en het is onjuist. dat met twee maten wordt gemeten. Het verhaal op de betrokkenen voor het pensioen is allerminst voldoende om de kosten te d-ragen. Uitvoerig lichtte spr. de moeilijkheden toe bij de pen- sionneering der militairen, die op jeugdagen leeftijd reeds gepensionneerd worden. Het stelsel van deze wet ist overeenkomstig dat van de Burgerlijke Pensioenwet en de Kamer zal dit dus niet mogen verwerpen. De heer Snoeck Henkemans (C. H) stelde voor heden (Woensdag) niet te ver- gaderen, omdat men er op gerekend had, dat heden niet vergaderd wordt. Hij vreesde o. a. dat er toch niet genoeg leden aanwezig zou den zijn. De heer Beumer (A. R.) begreep dit ar gument niet. Wil de heer Snoeck Henkemans misschien de Bioscoopwet niet meer behan delen? (Gejoel). De voorzitter had er geen bezwaar tegen cm heden niet te vergaderen. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. Gemenscd Nienws WETHOUDERSWONING TE ARNHEM GEBOMBARDEERD. De phoiograaf A. L. die reeds eerder van zich deed spreken toen hij tijdens de zitting van den gemeenteraad een steen wierp naar den burgemeester, heeft gistermiddag te Arn- hem de woning van den soc. dem. wethoud r voor de bed-rijven, den heer B. Bakker ge- bombardeerd. De heer Bakker en zijn echtgenoote zaten juist aan de koffietafel toen plotseling drie straatklinkers door de ruiten naar binnen vlogen. Dit was nog niet voldoende want even later werd een gevulde vuilnisbak naar bin nen geworpen, gevolgd door een gevulden aschemmer De bewoners werden geiukkig niet getroffen. De dader sprong na het bombardement op zijn rijwiel en reed naar huis. Daar werd hij even later aangehouden en geboeid naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Hij is in verzekerdc- bewaring gesteld. De man zou dezer dagen zijn woning moe- ten verlaten en had tot dusver vereeefs uit- SPECIALE AAKRIEDIKG. GROOTE SORTEERING. Langestraat 93 Tel. 744. gezien naar een ander onderdak en ook bij de gemeente aangeklopt echter zonder resul- taat. Aan zijn ongen'oegen meende hij nuop deze wijze uiting te moeten geven. DE BRANDEN IN DE VENEN. In het veen zegt de Telg. woeden de brian- den steeds voort. In het Emmererfscheider- veen is een maohineloods afgebrand, toebe- hoorende aan den heer Van der Leest. Ook de woning van den heer Seheper werd een prooi der vlammen. Op last van den burgemeester is ovebal de witte vlag geheschen, ten teeken, dat geen koffievuurtjes mogen wo-rden aangestoken. Twee spuiten uit Veendam en Ter Apel zSjn nog gearriveerd, om hulp te verleenen bij het blusschen. Hedenochtend is in het Amsterdamsche Veld een erntige veenbrand ontstaan in de veenderij van den heer Veldkamp. Het bran- dende complex bestaat een oppervlakfe van 40 H.A. Een arbeiderswoning werd reeds een prooi der vlammen. De brand neemt op het oogenblik een grooter en omvang aan. NOODWEER BOVEN DEN HAAG. Een Irevig onweer vergezeld van geweldi- gen regenval en hagelbuien woedde gister middag boven Den Haag. In verschillende wijken liepen de straten onder. In het Bezuidenhoutkwartier liepen o.a. tal van kelders vol. Bovendien sloeg de bliksem enkele malen op het geleidiugsnet van de electrische tram. Zoo werd o.a. een draad in de Breedstraat vernield, ten gevolge waarvan het verloeer met lijn 2 ongeveer een uur gestoord is ge weest. Omstreeks vier uur was de electrische cen* trale ten gevolge van het hevige onweder ge stoord, zoodat de trams een half uur hebbon moeten stilstaan bij gebrek aan stroom. EEN ZWAAR- ONWEDER. Gistermiddag ongeveer 2 uur heeft zich boven Voorburg een uiterst zwaar onweder ontlast, gepaard aan zwaren hagelslag. Tal van ruiten zijn tengevolge van den hagel stuk gestagen. In een paar warenhuizen girl- gen pl.m. 1000 en 700 ruiten verloren en alle groenten zijn plat gehageld. Enkele boomen zijn als het ware kaal gehageld. Ook sloeg op enkele plaatsen de bliksem in waardoor de telefoon ontredderd werd. Als een bewijs hoe overvloedig regen en hagel zijn geweest, diene dat men des avonds 7 uur op verschil lende plaatsen nog de hagel kon opscheppen. Hagelsteenen ter grootte van duiven-eieren werden op verschillende plaatsen gevonden. NACHTARBEID IN BROODBAK- KERIJEN. De vertegenwcordigers van de organisaties in het industrieele broodbakkerijbedrijf, be- hoorende tot de volgende landenNederland, Polen. Tsecho-Slowakije, Zwitserland, hebben definitief het Internationaal Verbond van he«t industrieele broodbakkerijbedrijf gevormd. Bovendien hebben zij adhaesie ontvangen van Oostenrijk, Finland en Zweden. Zij hebben gezamenlijk een motie aange nomen. UITGELEVERD. Belgische marechaussees hebben gisteren aan de Nederlandsche uitgeleverd, H. de G., ex-stationchef te Dongen, die enkele maanden geleden de stationskas had verduisterd en daarop naar Antwerpen was gevlucht, waar hij werd gearresteerd. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring te Breda over gebracht. DE CONTROLE OP DEN WAPEN- HANDEL. i. De Tel. meldt: Het Nederlandsche amendement, dat de conventie betreffende de controle op den han- del in wapenen niet toepasselijk wilde ver- klaren op zendingen van munitie en wapenen tusschen gebieden, welke deel uitmaken van denzelfden staat, of op zendingen voor de krijgsmacht van den staat, waar die zich ook moge bevinden, werd hedenmorgen in de cen- trale commissie in behandeling genomen. Burton (Amerika), waarschuwde er voor, niet te ver buiten het kader der conventie te gaan, hetgeen bijvoorbeeld zou zijn, wanneer zendingen van Engeland naar de dominions buiten de controle vielen. In hetzelfde verband sprak hij over zen dingen van Nederland naar Java, dat 32 in landsche bataljons zou hebben. Het amendement werd ten slotte verwezen" naar de juridische commissie. BRAND. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de cooperatieve bakkeri; Ons Belang te Winaesheim. Het groote met riet gedekte gebouw was spoedig een prooi der vlammen. De brandspuit uit Windesheim slaagde er in met groote moeite de nabijgele- gen boerderij van Van Tongeren en woning van den hoofdonderwijzer Kwak, gelegen te gen de Herv. kerk, het eenige overblijfsel van het bekende klooster Windesheim. te bewa- reo ALKMAARSCH CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1