- In en om de hootdstad. spr. durft de dienstweigering wel aan, om Hot ontwapening te komen. v Spr. bood een debatavond aan tusschen een •spreker van het revolutionnair socialisme en een van den vrijz.-dem. bond, om de stand- punten inzake ontwapening wederzijds te be- lichten. Hij kwam er tegen op dat de vrijzinnigen zwegen, toen de schrijver van het jongste ontwapeningsboek der revolutionaairen tot drie maanden gevangenisstraf werd veroor- deeld, omdat hij in dat boek een gedicht op- nam, dat opruiend zou zijn. Ten slotte wekte spr. op, straks niet te gaan stemmen als men inderdaad ontwa pening wil. Immers de Tweede Kamer kan toch niets. Neemt zij ontwapening aan, dan kan de Eerste Kamer die weer verwerpen, en heeft men nog niets. Prof, van Embden begon zijn repliek met een paar vragen te beantwoorden, die hem nog waren gesteld. Uit dat antwoord zal de vraag blijken: de vrijz. konden tijdens den oorlog nog niet met de propaganda voor ont wapening beginnen, omdat het bankroet van het beginsel der handhaving van een weer- macht nog niet was gebleken. Thans moeten we tot ontwapening zien te komen, omdat het wellicht te laat zal zijn, als men er aan begint als oorlog dreigt. De derde vraag werd beantwoord tegelijk met een deel van lietgeen de heer Vernee had betoogd. Personen, die gewetensbezwaar heb- ben, worden vrijgesteld van dienstplicht. Het is geen uiting van democratic, als men individueel overgaat tot dienstweigering. Een wet komt tot stand door den wil van het volk en moet ook weer worden opgeheven door den volkswil. Als men uit hekel aan militai- risme den djenst weigert, kan een ander wel op denzelfden grond belastingbetalen weige- ren enz. Het dienstweigeren is kortzichtig en bovendien onpractisch, want in den oorlog heeft men wel middelen om dienstweigeraars te dwingen de wapens op te nemen. De vrij'z.-dem. hebben nooit de oogen ge- sloten voor misstanden in de maatschappij en zij meenen, dat eerste voorwaarde om tot opheffing ervan te komen is: vrije meenings- uiting en geen onderdrukking. Dat de grenzen oorzaak zijn voor oorlog ontkende spr. Aan weerskanten der grenzen kan men evengoed tot samenwerking komen en daarom de wapens wegwerpen. Dat het kapitalisme oorlog zou brengen, noemde spr. een oude leuze en bovendien zwak, gelijk hij nader aangaf. De oorlog van 1914 is er gekomen en nog is het kapitalisme onverzwakt. Als men met ontwapening wil jwachten tot het is verdwenen, hoe lang zal dat dan wel duren? Niet stemmen, adviseerde de heer Vernee, maar spr. constateerde, dat juist als de anti- militairisten niet stemmen, de militairisten hun macht zullen kunnen uitbreiden en be- yes tigen. De macht, die we hebben, moeten we goed gebruiken. Doen we dat niet, dan zal een nieuwe oorlog over ons komen. Daarom steu- ne men wat nu bereikbaar is en men steunt de ontwapening en werkt in het belang van het volk. De heer S i e t s m a sloot hierop de verga dering met dank aan prof., van Embden en met een opwekking om te stemmen op de lijst der vrijzinnig-democraten. BOND VAN OP COOPER ATI EVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVEL- FABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. (Vervolg.) Van den Bond van arbeiders in het Zui- velbedrijf was het verzoek ingekomen om prijzen beschikbaar te stelleu van de boter keuringen. Op voorstel van het bestuur werd besloten daarop niet in te gaan, omdat dit vreesde dat dit niet bevorderlijk was aan de deel- name. Te zijner tijd denkt het bestuur met andere voorstellen te komen. Voorts was van dezelfde organisatie een schrijven ingekomen waarin verzocht werd om bij het benoemen van kaasmakers reke- ning te houden met de vakschool voor kaas makers. De v o o r z i 11 e r verklaarde dat ook het bestuur op het standpunt stou^ dat de vak school moest worden gevorderd en vroeg machtiging in deze richting te werken. Al dus werd besloten. Inzake de stookcursus te Hoorn werd me- degedeeld, dat deze cursus door 12 leerlin- gen is gevolgd. Twee verlieten tusschentijds de cursus. Overeenkomstig het vooraemen van het bestuur werden ook een tweetal les sen voor electrotechniek in het leerplan op- genomen. Inzake de aankoopbenoodigdheden werd met voldoeni'ng geconstateerd, dat bij de da- ling van de prijzen de omzet was gestegen. Boterkeuringen. In 1925 zullen in iedere maand boterkeu ringen worden gehouden. Gehoopt wordt dat de deelheming aan die keuringen zoo groot mogelijk zal zijn, omdat de bedoeling is te komen tot verbetering van het product. Met den Ned. Zuivelbond was wederom samenwerking verkregen voor dc propagan da voor de botercontrole onder rijkstoczicht. Kaaskeuringen. Bij de kaaskeuringen bekwam Ronta te Twisk den lsten prijs, „De Verwachting" te Wognum de 2de en .,De Goede Verwachting" te Bobeldijk, den 3en prijs. In de wijze van bcoordccling komt geen verandering. De pensioneering van den boer. Genoemde verzekering wordt gesloten voor personen jonger dan 55 jaar. De Zuivelbond werd de nleest gewenschte organisatie geacht voor het aansluiten bij het fonds en het formen van een groepverze- kering. De premiebetaling zal plaats hebben naar verhouding van ieder bedrijf. De verzekering bestaat in het uitkeeren van een kapitaal bij het bereiken van 65-ja- rigen leeftijd of bij overlijden van 500 tot een maximum van*/ 7000. Ter bevordering van de plannen heeft dc commissie op ver schillende plaatsen personen aangezocht voor bet treffen van voorbereidende maatregelen. Landbouwboekhouding. v De propaganda voor de landbouwboekhou ding wordt door de commissie van land- bouwcooperatie geregedl voorigezet. -• Betreurd werd het dat tot nog toe de boek houding door de landbouwers te vecl wordt nagelaten. Over de arbeidsregeling. Me degedeeld werd, dat de vereeniging van oud-leerlingen van de vakschool voor kaasmakers te Hoorn tot de conclusie was gekomen, dat van een goede uitoefening van het bedrijf 78 uren verruiming per jaar in de wintermaanden noodig waren. De com missie voor arbeidsregeling kwam tot de zelfde conclusie. Van de zijde van de werkgevers werd een verruiming van 100 uur noodig geoordeeld, doch overeen gekomen werd dat ook de F. N. Z. de door N H. noodig geoordeelde 78 uur zouden woren overgenomen. Besprekingen met den Directeur-Generaal van den arbeid gaven alle aanleiding om te verwachten dat de gewenschte verruiming zou worden toegestaan. Tot groote verwondering werd het niet toegestaan en regelde Den Haag de zaak an- ders en niet in het belang van hen over wiens belangen zij daar meenen te moeten waken. Geoordeeld werd dat verkeerde politieke in- vloeden hier werkzaajn waren geweest. Het olien van de kaas. Medegedeeld werd, dat van „Alcmaria" bij de K. v. K. een verzoek was ingekomen om althans gedurende Juli en Augustus de kaas meer geolied aan te voeren. Dit verzoek is ook behandeld door het bestuur. i De beperkinn van den arbeidsduur maakt dat alle wet fflaamheden zooveel mogelijk beperkt moeten worden. Bovendien wordt het werk verbonden aan het wasschen en olien van de kaas niet betaald in den marktprijs, zoodat- alleen een extra vergoeding voor het weer olien en wasschen van de kaas noodig zal zijn, voor zoover er nog kans bestaat dat dit werk in verband met de arbeidsbeperking in de fabriek verricht kan worden. Het bestuur liet het dan ook aan de leden over te bepalen wat zij wenschen te doen. De heer Varik bracht verslag uit van zijn werkzaamheden als technicus, waaruit bleek, dat van het geleverde nog al eens wat moest worden afgekeurd n.l. 15 pet. zoodat dc con- trole wel noodzakelijk is. Meer en meer wordt overgegaan tot aan koop bij de F. N. Z. Spr. leverde een warm pleidooi voor het deelnemen aan de boterkeuringen. Dit is ook gewenscht voor de fabrieken die de beste boter leveren. De keuring is een prikkel om steeds meer te bereiken. Het melkonderzoek, dat geregeld plaats vindt, geschiedt nog maar bij een achttal fa brieken. Spr. wekte ook tot deelname op aan' dit melkonderzoek, alsmede aan de controle van de administratie, die alleen beoogt het werk aangenamer en gemakkelijker te maken. Een bekencfmaking van tekortkomingen in deze behoeft men r.iet te vreezen. Van den F. N. Z. was een schrijven inge komen, waarni werd medegedeeld, dat het Persbureau Vas Diaz een draadlooze, tele- fonische dienst ter verspreiding van markt- berichten wil organiseeren. De prijs van de collectieve contracten houdt verband met he aantal aansluitingen. Met het oog op het gebruik van de code worden collectieve contracten geprefereerd Ook een andere maatschappij is genegen, een dergelijke dienst in te richtem. Overleg is dus noodig om te voorkomen, dat te dure contracten worden afgesloten.. Men moet goed overwegen, voor men met een bepaalde firma in zee gaat. De Voorzitter decide mede, dat het Bestuur zoo'n dienst wel van belang acht en zich ten alien tijde beschikbaar stelt voor het geven. van ir.lichtingen. Inzake de te nemen maatregelen voor de bestrijding van het mond- en klauwzeer was er een schrijven van den F. N. Z. ingekomen over de proeven van Prov. Blirick te Utrecht en Dr. Laurens te Rotterdam. In het schrij ven werd gevraagd of de Bond genegen was met medewerking van de gezondheidsdienst voor het vee de in Friesland overeenkomstig het rapport geachte proef te nemen, ten twee de of de Bond het gewenscht achtte, dat door het veeartsenijku'ndig staatstoezicht proeven worden genomen met inspuitingen; ten der de of de Bond het gewenscht achtte met de Maatschappij van Diergeneeskurfde overleg te plegen inzake propaganda-voordrachten over bacteriophage; ten vierde of de Bond het gewenscht en mogelijk achtte, een zeker bedrag bijeen te brengen, teneinde Prof. Bli rick in de gelegenheid te stellen, zijn weten- schappelijke proeven op bescheiden schaal voort te zctten De heer J, M. B 1 a u w b o e r vond het jammer, dat de urgentie van dit punt wel wat te wenschen overliet, omdat Noord-Hol- laud al vrij veel bezet is met de gevreesde zidkte. Spr. persoonlijke meening was, dat het wel gewenscht was, dat de boeren in samenwerking met den geneeskundigen dienst tracht het verloop van de ziekte en de bestrijding na te gaan. Voor de fabrieken mag het geen bezwaar zijn, het geld daar voor bijeen te brengen. De heer Ham sloot zich bij het gespro- kene van den heer Blauwboer aan. In zijn omgeving is de ziekte nog niet van dien aard, dat de bestrijding niet meer zou baten. Als er iets gaat gebeuren, dan zou spr. graag zien, dat dit zoo krachtig en zoo gauw mogelijk geschiedde De heer K u i p e r deelde mede, dat de Holl. Maatsch. van Landbouw belangstel- ling toont voor de proever van Dr. Over- bosch en den heer Kuiper te Alfen, die voor inspuiting bloed gebruiken van koeien, die de ziekte 10 dagen gehad hebben en daavmee over het algemcen goede resultaten bereiken. Het Hoofdbestuur van de H. M v. L. heeft deze zaak gerenvoyeerd aan het Ne- derlandsch Landbouwcomite, met de bedoe ling, dat die Maatschappij en anderen een zeker kapitaal bijeen brengen teneinde deze proefnemingen te kunnen doorzetten. Dr. Posthuma zeide op een vraag van den heer Jougejans, dai ten aanzien van een benoodigd bedrag niets was bepaald. Spr. gaf nog eens aan, wat er in het schrijven gevraagd wordt eil stelde in het licht, dat er ook een principieel punt in het geding is. Dat de regeering de begrooting sluitend wil maken, juicht iedereen toe. Maar men kan dit op verschillende manieren. De regeering meent. dat een van de manieren is om het kleine beetje, waarmede de landbouw- bealngen worden bevorderd, te moeten ver- minderen. Daartegenover kan men zich op het stand punt stellen, dat, als men wil blijven leven, men eerst moet zorgen, dat men voedsel krijgt, aangezien men anders toch dood gaat. Deg^ne, die zorgt voor de voortbrenging van het voetisei is de landbouw en met nu te bezuigen op het kleine beetje, diat den landbouw bevordert, bevordert men niet de productie van het voedsel. Het Bestuur van den Bond stelt dan ook de vraag, of voor het inemen van de mond- en klauwzeerproe- ven de Bond geld moet geven of dat men tot de regeering moet zeggen: Het staat voor iedereen vast, dat bij het toenemen van het mond- en klauwzeer, er tengevolge diaarvan een heel stuk voedsel in allerlei vonn ver- dwijnt, waarom de Minister van het bezui- nigen op dit terrein moet at blijven. Wanneer de Bond het gewenscht oordeelt, dat de proeven van Prof. Blirick worden voortgezet, en ook van de laatste zienswijze is, dat de regeering hierop niet mag bezui- nigen, dan moet de F. N. Z. naar de regee ring, om te pogen dat aan Prof. Blirick de gelden niet worden onthouden. Slaagt de F. N. Z. hierin niet dan is het eenvoudig, dat wij in de kosten bijdragen in verhouding tot de melk. Na eenige bespreking werd als de mee ning van de vergadering vastgelegd, dat het de plicht van de regeering is om in het alge- meen volksbelang in dezen den landbouw te hulp te komen. Doet de regeering het niet dan werd het Bestuur gemachtigd om in ver houding tot de geleverde melk een bedrag uit te trek ken. In de middagvergadering was allereerst het woord aan Dr. Posthuma, die een verhan- deling gaf over cooperatie en in het licht stelde, wat Robert Owen in de 19e eeuw in Engeland daarvoor deed. Wat de verbruiks- cooperatie Rochdale in Engeland als ver- bruikscooperatie deed en hoe deze groeide in Europa, stelde hij nader in het licht, daarbij latende uitkomen, hoe de soc.-dem. vooral door den invloed van de Belgische soc.-dem. liaar standpunt, dat een cooperatie een klein burgerlijke beweging was, losliet. In Frankrijk ontstond de productie-coope- ratie. In 1848 waren er een groot aantal, doch daarvan zijn er maar 4 overgebleven, doordat men het niet eens werd over het even- redig deel van de verdienste. Ons land telt al een 800 crediet-cooperaties, waarvan 700 onder de landbouwers en 1100 andere cooperaties ten plattelande. De cooperaties zijn in nood geboren en sinds de grijze oudrieid heeft ten plattelande de saamhoorigheid bestaan. Het bewijs daar van is te vinden in verschillende gebruiken. Hoe afhankelijk het platteland was van het industrieele grootkapitaal in de 19e eeuw, bracht spr. naar voren. De oprichting van coo peratieve suiker- en aardappelmeelfabrieken, stroocarton en zuivelfabrieken, was hiervan het gevolg en in die mate, dat die voor de volkskracht en de opvoedende kracht van het Nederlandsche Volk van groote beteekenis zijn geworden, In wezen beteekent de cooperatie niets an ders dan door samenwerking te bereiken wat den eenling niet mogelijk is. De noodzakelijkheid van aaneensluiting van de cooperatieve fabrieken deed spr. mede uitkomen. Het 25-jarig bestaan van de F.N.Z. die in in deze veel deed, moet een feest worden waar men zal erkennen, dat de F. N. Z. bestaan moet blijven juist om ons op de been te hou den. (Applaus.) De Voorzitter bracht den heer Posthuma woorden van dank voor zijn refe- raat. De hr. B 1 a a u w b o e r gaf de vergade ring in overwegihg om eens en voor altija met den strijd tusschen groote en kleine fa brieken te breken en met elkander te strijden als samenwerkende fabrieken. Men moet in- zien, dat de beter ingerichte cooperatieve fa brieken ook boeren-fabrieken zijn in het be lang van den boerenstand. (Applaus.) De heer A p p e 1 gevoelde, dat die woor den tot hem gericht waren. Persoonlijk had spr. echter gaarne gezien, dat de bond niet in tweeen was gegaan. In het belang van den bond had hij aangedrongen op het verkie- zen van een lid van een kleine fabriek. De Voorzitter beoogde, dat de boeren in den tijd nu zij wat kunnen uitvoeren, tot het inzicht zouden komen, dat zij bij el kander behooren. Men moet niet als de koeien, alleen bij on- weer op een hoop loopen. (Applaus.) Het woord was hierop aan Dr. Scheij, die rapporteerde over „Goed melken". Dit rap port publiceerden wij reeds Woensdag j.l. Op een vraag van den heer Appel deelde dr. Schey mede, dat voor de plaatselijke cur- sussen als regel geen personen kunnen wor den toegelaten die nimmer onder een koe heb ben gezeten. Spr. gaf toe, dat de eerste dagen degene die zijn vee beschikbaar stelt een ge- ringe're melkgift kan verwachten. Men kan daarvoor den betreffenden veehouder schadc- loos siellen. De heer D. d e Boer zette nog uit- een, dat een voormelker aan een zuivelfabriek als die te Stompetoren nog groote diensten kan bewezen als controleur. Het verheugde spr. dat de controleur den cursus van voor- melkers volgde. De heer P. Klein Czn. rapporteerde over den Gezondheidsdienst voor het vee en deelde uit het verslag over 1 October 1923 tot 31 September 1924 mede, dat 478.78 was uitgegeven, zoodat cr nog maar een saldo is van 23. dat op 24 bedrijven 1051 dieren waren on- derzocht. 82.7 pet. dieren bleken goed. Dit rapport was reeds eerder uitgebracht in den bond van Rundveefokvereenigingen. Dat D r. d e V i n is als voorlichter de streek had moeten verlaten, betreurde spr., en vorderde een protest, aangezien hij den stoot had gegeven aan den gezondheidsdienst. Het leidt geen twijfel of de dienst moet, door het gebrek aan werkkrachten geschaad worden. Nu kon slechts een betrekkelijk aantal land bouwers worden aangesloten. De boerenstand dient als een man op te trekken tegen de re geering, die al een zonderlinge bezuinigings- woede ten toon spreidt. (Applaus.) De heer D e Boer vroeg naar de re sultaten met de oogendruppeling. In Friesland waren die treurig. De heer Klein zeide, dat het verslag daar geen gegevens over bevat. Wel oordeelt men de onderhuidsche inspuiting beter In behandeling kwam hierop de beschij- vingsbrief van de algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel bond. Aan den afgevaardigde werd bij man daat gegeven. De Voorzitter verdedigde hierop het bestuursvoorstel om 2 obligatien van 250 en 5/4 pet. te nemen in de Cooperatie ve Melkproductenf abrlek „De Ommelanden" te Groningen. Bij acclamatie werd dit voorstel aangeno- men. De heer Appel betwijfelde het, of het wel op den weg van den bond lag, doch had geen bezwaren. Spr. verklaarde zich persoon- iijk bereid ook zoo'n obligatie te nemen. (Applaus.) Bij de rondvraag verklaarde 3e heer van der Sluis, dat hij met groot genoegen voor het eerst de vergadering had bijgewoond en vooral met groote belangstelling de rede van Dr. Posthuma over cooperatie had gehoord. De Voorzitter uitte nog den wensch, dat Dr. Posthuma ook de volgende vergaderingen zou bijwonen en sloot hierop met een woord van dank de vergadering. CXXXI. Naar aanleiding van bet Koninklijk bezoek. „'sWerelds achtste wonder" is weder gedu rende eenige dagen vol levendigheid en bewe- ging geweest de Koningin heeft met haar gezm het jaarlijiksche ©ffitieele bezoek aan de hoofdstad van haar rijk gebracht. Thans is dat wederom voor een jaar voorbij; de schildwachthuizen aan voor- en achE rzijde van het Paleis op den Dam geplaatst, ver- dwijnen weer; de gordijnen achter de ramen worden neergelatenaf en toe zullen aan den achter-ingang weder rijtuigen stilhouden, aanbrengende de vreemde'ingen, die het ge- bouw komen bezichtigen voor zoover het voor landgenoot en vreemdeling te bezichti gen is. Owrigens staat het daar dan weder gedurende eenige maanden doodsch en verla- ten gelukkig dat er althans nog eenig le ven van uit gaat door het klokkenspel in den koepel. Ik ben niet voornemens ,lezer, in de volgende regelen nog eens de Dam-paleis-geschiedenis te gaan neerschrijvende geheele lijdensge- schiedenis van het groote huis aan den Am- sterdamschen Dam sedert 1808, toen, onge- lukkig genoeg, Lodewij'k Napoleon er zijn ze- tel koos, mag bij elken Nederlander wel als bekend worden verondersteld, maar toch, als men Amsterdammer is en iets voelt voor de merkwaardige gescliiedenis dezer stad, vraagt men zich elk jaar weer af: waarom dat uit Amsterdam's grootheid en bloei opgetrokken gebouw, bestemd voor der stede-regeering, in den regel slechts eenmaal 's jaars voor de stedelijke vroedschap open komt; voor de vroedschap, die er dan niet cntvangt, wat zijn recht behoorde te zijn, doch ter audientie ontvangen wordt, omdat do regering des lands er nooit toe is kunnen komen voor het vorstelijk Huis een passend verblijf in te rich- ten in de hoofdstad van haar land. In stede te hebben gezorgd, dat in die hoofdstad een paleis zou bestaan voor het hoofd van den staat, heeft men nu reeds jaren en jaren ge- duld dat de vorstelijke personen bij hun bezoe- ken aan Amsterdam hun intrek mcesten me- men in een gebouw, drie eeuwen ongeveer ge- leddn door Amsterdam's burgerij opgericht als zetel van haar stadsbestuur. Er is in onze dagen natuurlijk geen denken aan, dat uit de schatkist des lands te Amster dam een paleis voor de regeerende vorstin zal worden gebouwd; or is niet de minste kijk op, dat in afzienbaren tijd het oude stadhuis weder ter vrije beschikking komt van de vroedschap en deze daar haar officieelen ze tel zal terugkrijgen, al ware het slechts om bij officieele gelegenheden, der oude stad waardig, te kunnen recipieeren, maar het blijft toch een feit, dat ras-echte Amsterdam- mers steeds den bestaanden toestand blijyen betreuren, al dcet zulks natuurlijk niet in het minst af tot de battelijkheid, waarmede Am sterdam steeds weer de Koningin en haar ge- zin welkom beet. Want de verknochtheid van de overgroote meerderheid der Amsterdamsche bevolking voor de Koningin en haar Huis is in de vori- ge week op ondubbelzinnige wijze gebleken. Het is anders wel een eigenaardige „plechtig- heid," dat jaarlijksch bezoek door.ae lands- vrouwe aan de hoofdstad des lands gebracht. Vreemdelingen, die in zulk een week toevallig te Amsterdam toeven, kunnen er vaak moeilijk hoogte van krijgen, „waarom dat toch zoo is aangezien zij in den regel Den Haag, als zijnde de stad waar de vorstelijke familie haar residentie heeft; waar de regeering ze- telt en het Nederlandsche parlement verga- dert, als de hoofdstad des lands beschouwen. Als men hen dan tevens vertelt, dat de kro- ning, of beter gezegd de intiuldiging, van een tot den troon gercepen vorst of vorstin moet plaats hebben te Amsterdam, staan zij meest- al nog meer verbaasd het is dan ook altijd iets eigenaardigs in ons land, dat bezit van een hoofdstad, die geen residentie, die geen hoofdstad is. Maar de bestaande toestand heeft dan toch dit gevolg, dat de Amsterdam- mers d'e Koninginne-week des te meer op prijs stellen en de gelegenheid, hun gedurende die bezoekdagen geschonken, gaarne aangrijpen cm de vorstin bij haar rijtoeren door de stad hartelijk toe te juichen. Gelegenheid daartoe wordt hun in die week in ruime mate geboden, want de pro- gramma's der rijtoeren van Hare Majesteit worden steeds zodanig opgesteld, dat bijkans geen stadskwartier onbezocht blijft, maar bij de geweldige uitbreiding, die Amsterdam in de laatste jaren heeft ondergaan, moet het, dunkt me, aan burgemeester en hoofdeommis- saris van politie heel wat hoofdbrekens gaan kosten om alle burgers der hoofdstad in deze ter wille te kunnen zijn. Over het algemeen hebben de programma's van het Koninklijk bezoek nagenoeg hetzelfde karakter: audienties der vorstin in de mor- genureri: bezceken aan openbare instellingen, waaraan rijtoeren verbonden zijn in den na- middagbijkans steeds een bezoek der Konin gin aan de kunstzalen van „Arti et Amid- tia", dikwerf ook aan Rijks- en Stedelijk Mu seum; steeds het bijwonen van een voorstel- ling in den Stadsschouwburg. Menigmaal staat op het programma een vaartocht op het IJ ter bezichtiging van haven- en scheeps- bouwwerken. Zoo is het jaren achtereen geweest, maar in den lateren tijd is er toch wel eenige wijzi- ging in de programma's gebracht. Ik heb de jaren gekend, dat bijna altijd de aanvang van het Koninklijk bezoek begon op een Dinsdag of Woensdag en de vorstin dan den Zondag overbleef. Op dien dag ontbrak dan nooit het bijwonen van een godsdiensfcocfening in de Nieuwe Kerk, gevolgd door een bezoek aan de rumen van „N'atura Artfs Magistral waarna de groote Zondagnamiddag-rijtoar volgde. Die godsdienstoefening was altijd druk bezocht, omdat niet ontkend kan worden dat velen, die opgegaan waren naar het bede- huis, zulks allereerst gedaan hadden om de Koningm te zien, en „Artis" telde op zulk een middag bet aantal der leden met hun gezinnen en gei'ntroduceerden bij honderdea en nog eens honderden. Maar later is er verandering gekomen doordat in de laatste jaren het Koninklijk be zoek 'begon op een Maandag of Dinsdag en op den laatsten dag der week een einde nam, de Zondag was dus „vervallen". Ditmaal heeft de vorstin weder den Zondag in de hoofdstad doorgebracht, maar van de tradi- tioneele bezoeken werd afgeweken. De Konin-i gin bezocht in den ochtend de godsdienstoefe- ning niet in de Nieuwe Kerk, doch in de Westerkerk, zonder dat vooraf ruchtbaarheidL' vas gegeven van haar voornemen. Gevolg is dan ook geweest, dat het kerkgebouw niet ge- heel gevuld was door degenen, die gekomen- zouden zijn om de Koningin te zien, dotih al leen zij aanwezig waren, ter kerke opgegaan omdat zij zich daartoe geroepen hadden ge- voeld en wij mogen veilig aannemen, dat de' Koningin zich Zondagochtend j.l. gelukkigeti zal gcvoeld hebben aan de gewijde plek t*> mid'd'en der kleine schare, opgegaan om uit de prediking stichting mede te' nemen, dan vroeger tusschen de „nieuwsgierigen", die haar in de Nieuwe Kerk plachten te omrin- gen. Een andere afwijking van het Zondags-p». gramma is geweest, dat een bezoek aan „Ar- tis" ditmaal niet werd gebracht, doch instede daarvan de gemeentelijke kweekerij „Franken- daal" vereerd met een vorstelijk bezoek. E)eze kweekerij, waaruit de gemeente Amsterdam al haar plantsoenen in bloem- en kleuren- praoht zet, is gelegen in de Meer, in een ge- deelte van Amsterdam-, dat vroeger tot de gemeente Watergraafsmeer behoord heeft. Tot voor eenige jaren zou een Koninklijk* rijtoer zich niet dien kant hebben „uitge- strekt", maar nu Watergraafsmeer een deel der hoofdstad is gewordennu aan de over- zijde van de ceintuur-spoorbaan allengs is opgekomen een lang onbelangrijk stadskwar tier; nu daar is ontstaan de Traansvaalbuurt, een kleine stad op zich zelf, was er alle re- den voor de Koningin om haar Zondagmid- dag-rijtoer ook naar dat nieuwe gedeelte der gemeente uit te breiden, waarmede zij onge- twijfeld tallooze burgers aan zich heeft ver- plicht. En „Frankendaal" was ook zeker even zeer de moeite van een bezoek waard als „Ar- tis". In vroegere eeuwen vormde „Franken- daal" met „Rosenburgh" een belangrijk ge deelte van de Meer; het waren grootsche bui- tenplaatsen met schitterenden tuinaanleg, maar in de n loop der tijden, toen degenen, die zich de weelde van buitenverblijven kon den veroorl'oven, niet meer bij voorkeur zoch- ten de oevers van de Vecht of van de Meer, geraakten deze buitenplaatsen in verval. „Ro- senburgh" ging na allerlei „wedervaardig. heden" te hebben beleefd geheel te niet en werd ten slotte door de gemeente gekodit tot uitbreiding der aangrenzende Oosterbegraaf- piaats; ,,Frankftidaal" werd mede Amster dam's eigendom, doch is nu al sedert jaren en jaren de „hoofdtuin" van Amsterdam, waar de boomen en bloemen en heesters voor de plantsoenen van de stad worden gekweekt en een ieder, die deze stad kent, zal moeten erkennen op schitterende en deskundige wijze, want als er iets is, waaraan in Amsterdam waarlijk goede zorg wordt besteed, dan is het aan het bevorderen van het stadsschoon door fraaien bloementooi in parken en plant soenen er zou zelfs nog meer kunnen wor den gedaan, want er zijn altijd nog genoeg open plekken, die om bloemensier vragen. Hoeveel aangenamer zou Amsterdam's "toe- gang zich voordcen aan den vreemdeling als b.v. het middenplein voor liet Centraal-station een bloemijtcoi was, instede van een verzame- iing schreeuwende vensters en ventertjes met diccolade, kranten en wat niet alals er bloe men geuxden rap het Beursplein; als het Damplein in plaats van een gedeeltelijken modderpoel, met bloemen was getooid, indien men het niet verkoopen kan voor een of ande ren bcuw er is nog genoeg te doen in Am sterdam voor de kweekers van „Frankendaal", die de Koningin heeft het kunnen zien hun vak goed genoeg verstaan. Wie weet wat nog gebeuren zal nu de hoofdstad aan dien aanleg en de verfraaiing der groote verkeers- wegen steeds meer zorg is gaan besteden. 'SINA SANA;' Markfberichten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 22 Mei. In de heden gehou den veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort per 100 st. 26—/ 35, 2e soort 1822, Wortelen per 100 bos 12.40— 16.90, Rabarbei" per 100 boS f 9.20 17.80, Asperges Dikwit peE 100 bos 37- tot 48, Dikblauw per 100 bbs f 28—/ 35, Aardbeien per K.G. 1.10—1.30, Krop- sla per 100 stuks 2.90—/ 8.90, Komkom- mers per 100 stuks T6—28, Pieterselie pei' 100 bos 1.20—/ 2.90, Postelein per bakje 0.200.52, Radijs per 100 bos 4.106.40, Raapstekn per 100 bos 0.902.50, Spinazie per 100 K.G. 0.40—/ 10.80, Selderie per 100 bos 4.50 tot 8.70. Aanvoer 15000 stuks Kropsla, 2000 bos Asperges. PURMEREND,. 22 Mei. ,„Afslagvereeni- ging Beemster, Pnrmerend en Omstreken". Nieuwe aardappelen 10.75, kleine 8.75 per zak (25 K.G.), Aardbezien 1 38—2 per K.G., Bloemkool f AO—.f 43 per 100, Spinazie 0.250.60 per 5 K.G., Poste lein 0.100.15 per K.G., Sla 1.30— 7.20 per 100 krop, Radijs 1.101 20 per 100 bos, Peterselie 5.20 per 100 bos, Selderij 10.30—/ 11.30 per 100 bos, Ra- barber 824.10 per 100 bos, Zoete ap- pelen 0.25 per K,G. ZAANDAM, 22 Mei Veiling „de Zaan- streek". Spinazie 1—/ 1.85 per kist, Pos telein 3660 ct. per kl. kist, Sla 1.05 3 per kist, Selderie 12—23 ct. per bos, Peen 2234 ct. per bos, Bloemkool I 26 32. ct. per stuk, Radijs 22—50 ct per 10 bos, Spinazie 30—60 ct. p. kl. kist, Komkommers 1832 ct. per stpk, Bloemkool II 1622 ct. per stuk, Slaprei 710 ct. per bos, Raajv stelen 1015 ct. per 10 bos, Pieterselie 10 tot 16 ct. per bos, Rabarber 15—19 ct. per bo§. -I- v v v - i I f

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 12