STAATHUISHOUDKUNDE M.O. STAATSINRIOHTING M.O. GEMEENTE ADMINISTRATIE, ALLE EXAMENS BOEKHOUDEN. bij Wielrijders. een door de zon Verschroeide Huid. Schrijnen en Smetten.verzacht en geneest men met 1^0 Bij Apoth.en Drogisten (De Kamer van Koophandel stelt er prijs op te laten uitkomcn dat zij wel degelijk een breed gemotiveerd adres inzond, waarin o a het volgende ter sprake gebracht werd. Artikel 2 sub b. 1. Algemeen werd het heffen van rechten voor het innemen van cen standplaats met. een automobielomnibus voor vervoer van personen of goederen in geregelden dienst aa 30 cents per week A onpractisdh geacht, wijl het eerder de taak der gemeente moet zijn het verkeer te bevor- deren, waardoor „kijkers en koopers naar de stad worden gelokt, dan maatregelen te tret- fen, die kunnen leiden tot inkrimping van* het huidige verkeer, welks opleving door talrijke neringdoenden in Uwe gemeente zoo zeer op prijs wordt gesteld, terwijl bovendien bi] in-, formatie is gebleken, dat b v. te Hoorn, Helder Schagen en Beverwijk 'n dergelijk tarief mei wordt geheven. Het zal U bekend zijn, dat ae Gemeente Schagen zelfs verder gaat en zich tot een bedrag van f 100.— garant stelt in de exploitatierekening van een autobusdienst, die het contact van hare Gemeente met omgeving onderhoudt en bevordert. Ar de i rtikel 2 sub 1 c. tot het daarop innemen van een stana- plaats met een wagen of kar 5.— per jaar. De Kamer heeft b.v. het oog op hen (groen- tenhandelaren, kleine bakkers, venters etc.), die met een zwaar beladen kar of wagen deu ganschen dag de stad doorkruisen. Deze he- den zullen tusschentijds de kar of wagen voor hun pand moeten neerzetten, wanneer zij b.v. hun maaltijden gaan gebruiken. Voor die oogenblikken kunnen zij bezwaar- lijk de kar of wagen geheel afladen, noch de ze in eigen huis of winkel een plaats geven, zoodat zij gebruik moeten maken van deu Gemeentegrond en dus onder dit artikel zul len vallen. Ook worden echter de bednjven, die als t wave een wagenpark tot hun beschikking hebben, hierdoor danig getroffen. Vele han- delaren moeten n.l. geregeld wagens of kai- ren in de onmiddellijke omgeving van hun werkplaats of magazijn hebben, waar deze des ttachls wel geborgen kunnen woraen, doch overdag met, wijl de werkplaats d3n aan haar eigenlijke bestemming moet beantwoor- den en niet "als bergplaats gebezigd kau worden, "zoodat de toevlucht moet worden ge nomen tot het gebruik maken van den Ge meentegrond, waarvoor vroeger nocit rech ten werden geheven, evenals zulks thans m de genoemde omliggende Gemeenten nog niet wordt gedaan. Artikel 2 sub 1 d. tot het daarop innemen van een stand plaats met: een wagen voor vervoer van goe deren in geregelden dienst per week 20 cts. Deze heffing zal, volgens het oordeel der Kamer, kunneh leiden, tot inkrimping, of op- heffing van bepaalde diensten, welke zich thans ternauwernood kunnen bedruipen. Het behoeft geen betoog. dat de hier gevestigde handelszaken benadeeld zullen worden, in- dien de bedoelde vrachtrijders de verbinding tusschen Uwe Gemeente en bepaalde platte- lands-Gemeenten niet langer in stand wen schen te houden. Wellicht zult U ons tegenwerpen, dat de aanslag Jn centcn uitgedrukf" laag schijnt, doch de praktijk zal leeren, dat aeze belas- ting zich wel degelijk zal doen ~woelen, voor al voor het transpcribedrijf, dat feitelijk in een uitzonderingspositie verkeert, wijl het nimmer profiteert van marktfluctuaties, doch elke winst moet halen uit de bescheiden ont- vangsten, verkrenen uit het vervoer van goe deren of personen, tegen tarieven, die reeds zoo concurreerend moeten zijn door den wed- ijver van vervoergelegenheden uit andere ste- den, dat deze in geen geval een spelling voor verdere uitgaven laten. Artikel sub 2. tot het daarop schoonmaken of stallen van motorrijtuigen of rijtuigen, per motorrijtuig of rijtuig per jaar f 5. De Kamer is van oordeel, dat, alhoewel wagens blijkbaar hieronder niet vallen, de invoering van dit artikel toch met noodzakc- lijk is, daar elkeen, die een motorrijtuig of rij tuig op den openbaren Gemeentegrond schoonmaakt, als recht geaard Alkmaar- der doorgaans ook de straat pleegt te rei- nigen. Overigens zou dit artikel kunnen be- vorderen, dat da bedoelde voertuigen, minder, of wellicht in het geheel niet, worden gerei- nigd, waardoor de zelfs in het buitenland be- roemde Hollandsche zindelijkheid in gedrang zou kunnen komen. Practisch lijkt ons de regeling, zooals te Hoorn is getroffen, alwaar de Gemeente n.l. op een bepaalde plaats een kraan met slang heeft doen plaatsen, ten gerieve van de hea ders dezer voertuigen, cpdat zij desge- wenscht op die ptaats hun voertuigen kunnen afspoelen, waarvoor zij slechts het gebruikte water behoeven te vergoeden. Artikel 2 sub 19. tot het daarop plaatsen van goederen, da- del ijk ten verkoop bestemd per M2 per jaar 2.50. Deze Keffirig wor3f "door 3e Kamer te zwaar geacht. Een verlagigg tot bijvoorbeeld 0.50 per M2 zou zij dan ook willen aanra- den. Artikel 2 sub 23. tot het daarop hebben van rijwielrekken of tochtschermen per strekkende M. per jaar SI.- Voor het plaatsen van rijwielrekken, waar- op geen reclame voorkomt en welke niet die- nen om met behulp daarvan het beroep van ijwielbewaarder uit te oefenen, zou de Kamer de heffing willen laten vervallen, want an- ders zullen vermoedelijk velen de rekken ver-- wijderen, hetgeen voor de gebruikers van een rijwiel, die voor het bezit reeds in de schat- kist bijdragen, minder gerievelijk zal worden. terwijl tevens een onordelijke toestand zal worden geschapen, doordat b.v. bij drukke winkelzaken der ijwielen kris-kras door elkaar en dikwijls tegen verfwerk of winkel ramen ge- plaatst zuffen worden, waarmede noch het pu- jliek, noch de eigenaar van het rijwiel, noch de winkelier gediend is. Artikel 2 sub 34. tot het daarop of daarboven hebben van een losse uitstalkast per jaar 2.50. Dit tarief drukt te zwaar op de betreffende neringdoenden. De Kamer zou willen voor- stellen in elk geval kleine uitstalkasten, die het verkeer niet bclemmeren, geheel vrij te laten. Voor die van grootere afmetingen zou dan en recht kunnen worden geheven per M2 van het vooruitspringende grondvlak. BLAUWE WEEK. Zaterdagavond had de zoogenaamde ,,Jeugd"feestavond plaats van het Blauwe Weeic-Comite. Hoewel de groote zaal van „Het Gulden Vlies" gevulder had kunnen zijn, luisterden de aanwezigen, grootendeels jonge-menschen, aandachtig naar den spre- ker van dien avond, den heer Bram van der Meer, van Nunspeet. Prettig en kernachtig wist deze den toehoorders te vertellen wat de taak der „jeugd" is in het kamp der blauwe strijders. Een dankbaar applaus was zijn bc- looning. Het N. B. A. S. sfrijkje luisterde den avond ten zeerste op met zijn muziek, teiwijl een tweetal tooneelstukjes ten beste werden ge- geven, die beide ook zeer in den smaak van het publiek vielen. Alles op te sommen wat dien avond gege- ven werd zou ons te ver voeren, genoeg zij het mede te deelen dat ieder zijn uiterste best heeft gedaan wat goeds te geven en ieder daarin ten voile geslaagd is, "zoodat op dezen feestavond met voldoening teruggezien mag worden door het Blauwe Week-Comite. Nog werd door den voorzitter aan de ver- gadering medegedeeld, dat de v£rkoop der blauwe "bloempjes hier in Alkmaar 118.56k j heeft opgcleverd en spr. verzocht aller medc- werking om het verdere gedeelte van de Blauwe Week te doen slagen, zooals tot heden alles nog geslaagd is, in het bizonder den feestavond van a.s. Donderdag. UIT DE BOUWVAKKEN. Naar het Hdbl. verneemt, heeft het refe rendum, gehouden onder de leden van den Algem.Nederlandschen Bouwvakarbeids- bond, uitgewezen dat het compromis-voorstel van den rijksbemiddelaar mr. S. dc Vries Czn., met bCtrekking tot de collectieve arbeids- overeenkomst is aanvaard. De eisch van de patroons, dat de Haagsche staking zal moeten worden opgeheven voor de oviereenkomst wordt geteekend, zal echter tot gevolg hebben, dat er geen collectief ar- oeidscontract tot stand komt, tenzij de pa troons hun houding alsnog wijzigen. TWEEDE KAMER. De Nederl. schrijft: Wij lezen in verschillende bladen het be- richt, dat opvolger van den heer B. J. Ger- retson, die als lid der Tweede Kamer bedankt heeft, zou zijn jhr. mr. D. E .van Lennep, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, en, zoo deze mocht bedanken, de heer H. van Boeyen te Voorburg. Dit bericht is onjuist. Opvolger van den leer Gerretson is dc oud-minister van finan- cien, jhr. mr. D. J. de Geer en wel volgens let eerst lid1 van art. 130 der kieswet, hetwelk Gemensrd Nieuws. Jk galooi beuscb dat meviouw A. W. inrtscher op haar hemdje is dan op haar baby." *Wel, waarom niet? Het dier heeft ten- Sehriftel. leergangen, zoo noodig met mondelinge privaat- en clublessen in do voor- naamste plaatsen des lands. Prosp. m. opg. Leeraren en aanbav. v. vele deskun- digen m. proefles op aanvr. kosteloos bij INST. R. EUTPER - R. VINEENLESEADE 61 AMSTERDAM. inhoudt, dat iemand, die opgehouden heeft lid der Kamer te zijn doordat hij zijn verlangcn daartoe schriftelij'k aan het centraal stembu- minste een stamboom." (London Mail.) BRANDEN. Onder Weerselo zijn Z a ter dag vier H.A hei- en dennen afgebrand. Zaterdaguacht is er brand uitgebroken in een door drie gezinnen bewoond nand, gele- gen aan den Nieuwen weg, hoek Eigendoms- weg, te Soest. Van den schoenmaker Beek en den vleeschhouwer Burgmans gingen met dc inboedels de werktuigen verlorende in- boedel van den werkman Beijer is mede ver- brand. Een paar huisdieren en eenige kippen vonden den dood in de vlammen. Slechts de twee eerstgenoemde bewoners waren verze- kerd. Qorzaak onbekehd. Zaterdag is de boerderij van K achter den Paaschberg te Lochem afgebrand. De hofstede De Bleek, toebehoorende aan en bewoond door den landbouwer H. Ver. steeg, te Zeinneren, gemeente Barnevela, is Zaterdagmidoag totaal afgebrand. Eenig vee is in de vlammen omgekomen. Te Ubachsberg (Limburg) is Zaterdag de boerderij van den heer Crombach nage- noeg geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbe- kend. GEARRESTEERD. De Amsterdamsche politie heeft in samen- werking met de politie te Soest gearresteerd E. J. W. te Soest, als verdacht van overtra ding van art. 47 2e, lid van het Wetboek van Strafrecht, n.l. het doen van eene belofte en de middelen verschaffen aan iemand tot het plegen van een misdrijf (poging tot brftid- stichting.) W. is voorgeleid voor den officier van jusiitie te Utrecht. FABRIEKSARBEIDERS(STERS). In de voortgezette vergadering van het con gres van de Nedcrl. verecniging van fabrieks- arbeiders(sters) zijn verschillende jaarversla- gen evenals het verslag van den penningmees- ter na uitvoerige discussies goedgek. waar- na een bespreking volgde over de redactie van De Fabrieksarbeider. Nadat nog een aantal voorstellen betreffen de verschillende onderwerpen aan de orde waren geweest, hield de heer F. J. Jurgens een inleiding over de vraag: Is de actie voor de afsluiting van collectieve contracten nood- zakelijk, voor dc verkrijging van medezeggen- schap. Naar aanleiding van deze inleiding stelde liet hoofdbestuur de volgende motie voor: De algemeene vergadering is van oordeel, dat met onverzwakten ijver de actie voor col lectieve overeenkomsten moet worden voortge- zet en dergelijke overeenkomsten moeten wor den ingevoerd. waar de positie van de geor- ganiseerde arbeiders gezoud en sterk is, om- dat zij' leiden tot medezeggenschap in de fa- brieken en werkplaatsen en dit een belangrij- ke stap is op den weg, die ons tot dc socialisa- tie van de cedrijiven voert. Verschillende sprekers meenden dat de re dactie van deze motie te scherp is. Te weinig is rekening gehouden met het feit, dat in ver schillende ondernemingen de arbeidei's nog geen collectieve arbeidsovereenkomst hebben. Indien een zoo scherp gestelde motie werd aangenomen, zou die er toe leiden, dat vij- andschap ontstend' tegenover de arbeiders. De heer Jurgens wijzigde daama het laat- stc gedeelte der resolutie, omdat zij leiden tot enz. in: temeer omdat de medezeggenschap der arbeiders in de fabrieken bevordert en ten slotte zal kunnen leiden tot de medezeggen schap der gemeenschap over het bedrijfsle- ven en vervolgens zal voeren tot socialisatie Op deze wijze geredigeerd werd de motie met algemeente stemmen aangenomen. v reau heeft medegedeeld, geacht wordt op de lijst te blijven voorkomen op de plaats, welke hem oorspronkelijk was aangewezen. NOOIT-MEER-OORLOG-FEDERATIE. Dezer dagen is te Utrecht een vergadering van het comite van de nooit-meer-oorlog-fe- deratie gehouden, waarin vertegenwoordigcrs van 17 organisaties definitief zijn toegetre- den; enkele andere hebben nog geen beslis- sing genomen, en een klein aantal heeft zich tcruggetrokken. Besloten werd4 bij de verkiezingen een eigen manifest te verspreiden, wdarin het begin- selprogramma is opgenomen, en mee te hel- pen aan de verspreiding van -twee andere, niet politiek getinte blaadjes. Het voorloopig leidend comite werd ver- vangen door *n dagelijkscli bestuur van 7 per sonen. Mevrouw Ramondt-Hirschmann, die zich niet herkiesbaar stelde, trad af als voor- zitster en werd vervangen door ds. J. B. Th. Hugenholtz. Het verdere bestuur zal later worden be kend gemaakt. KORTE BERICIITEN. In een weiland achter de buitenplaats Westhof op Haagsch grondgebied is het lijk- je gevonden van een pasgeboren kind. Het is door de Haagsche politie in beslag genomen. In de Vliet onder Leidschendam lieten gistern twee jongens in een bootje zich voort- trekken door een motorschuit. Het bootje is omgcslagen en een der knapen is verdronken. De marechaussees te Moerdijk hebben aangehouden twee Belgen, beiden uit Antwer- pen, die aldaar een auto hebben gestolen. Zaterdagmiddag is te Rotterdam de laatste algemeene vergadering gehouden van de handelsreiziger6vereeniging Eendracht, welke vereeniging, na het totstandkomen van de Nederlandsche vereeniging van vertegen- woordigers van handelaren en industrieelen Hermes, waarin verschillende handelsreizi- geri-organisaties zijn opgelost, had besloten tot opheffing. In Den Haag is Zaterdagavond een protestversadering gehouden van de Neder landsche Tandtechnische Vereeniging naar aanleiding van de onlangs in de Tweede KeT- mer tot stand gekomen wijziging wat betreft de bevoegdheid van tandtechnici. Vrijdagochtend is de 130ste vergade ring der Nederlandsche Zendingsvereeniging gehouden. Provinciaal nieuws rige discussie gevoerd1. Algemeen achtte men een zoo zuiver moge- lijke opgave noodzakelijk. Deze zaak zal nog eens nader onder de oogen worden gezien. Nog werd aan den veilingleider opgedra- gen de bevloering en de trappen van het veilingsgebouw van rubber te voorzien, als afdoend middel tegen rinnoer. Daarna sluiting. urr HOORN. .De zangvereeniging „Soli Deo Gloria" al- hier heeft op het concours van Chr. Zangver- eenigingen te Hilversum in de eerste afdeeling een lsten prijs behaald. UIT GRAFT. Tot gemeente-secretaris en -ontvanger (ge rombineerd) is benoemd de heer C. A. van Staveren, thans secretaris-penningmeester der gemeente Ameide (Z.-H.) Tot controleur van de kaasfabriek Nieuw Leven" alhier is benoemd plaatsgenoot de heer W. H. Janknegt. UIT DE RIJP. Men schrijft ons: Door den Raad dezer gemeente is op adres van de commissie to het bevorderen van het vreemdelingenverkeer in Noordhollr.nd tot toetreding als lid dier vereeniging tegen een aarlijksche contributie van 25, met 4 tegen 3 stemmen afwijzcnd beschikt. Wij, die van zienswijze verschillen met de Raadsleden, wclken tegen stemden. vinden het zeer jammer en nadeelig voor deze gemeente, dat een en ander is afgeketst, want zoowel als de vreemdelingen de bloeiei^le vruchtboomen in den Beemster gaan bezien, zouden ook zeker vele personen bij meerdere bekendmaking de daaraan grenzende gemeen te de Rijp met haar keurige gerestaureerde Ned. Hcrv. Kerk met geschilderde ramen, be- nevens het gerestaureerde oud-Hollandsche raadhuis van 1630 komen bezichtigen, terwijl nog meerderc bijzonderheden alhier zijn te zien. Aansluiting tot bovengenoemde vereeni ging,zou o. i. niet anders kunnen zijn dan tot groei en bloei dezer gemeente. Laten wij echter hopen, dat er een vereeni ging of particulier gevonden wordt, die dit zaakje in handen durft te nemen, opdat meer- dere bekendheid worde gegeven aan het be- zienswaardige van de Rijp. UIT SCHERMERHORN. De Voetbalvereniging „V. E. A. S." alhier blijft steeds actief. Zondag stond een ontmoe- ting met een elfal uit Edam op he programma, Het Edam's elftal bestond uit een paar spelers uit E. V. C. I, II en III, benevens eenige in vaders. Het einde was een 51 overwinning van V. E. A. S., waardoor deze club tevens in het bezit kwam van een beker, welke door het Edam's elftal beschikbaar was gesteld. DE NOORDERMARKTBOND. In de Vrijdagavond gehouden bestuurs- vergadering werd besloten te aanvaarden de door den Nederl. Tuiubouwraad voorgestelde regeling der financieele aangelegenheden voor de reorganisatie een feit is geworden. Ingekomen een schrijven van het bestuurs- lid, den heer Van Nienes, inhoudende zijn bedanken als bestuurslid wegens vertrel mede dankte de heer Van Nienes voor de aangename sanienwerking, welke hem steeds tot aangenamen herinncring zal blijven. De voorz. achtte dat bedanken een veriies voor den N. M. B. aangezien de heer Van Nienes zich steeds een belangstellend, ijverig bestuurslid heeft getoond, met wien het een genoegen was samen te werken. Spr. stelde voor hem naniens het bestuur schriftelijk dank te brengen voor hetgeen hij voor den Bond was en heeft gedaan, wat algemeene instemming vond bij de vergadering. Na een tamelijk breedvoerig debat werd besloten tot storting van 1/10 pet. van den omzet in het reclamefonds te vormen door bet Centraal Bureau. De omzet over 1924 bedroeg 3820368.75. Voor de doortrekkir.g der scliutting om de ligplaats der vaartuigen zal een aanbe- steding worden gehouden evenals voor eenig reparatie en verfwerk. Het dagelijksch be stuur zal zich daaromtrent doen inlichten door den opzichter aan wien mede de sa- menstelling der bestekken opgedragen za* worden. In vereeniging met Broek op Langendijk ert Wannenhuizen zullen ter gelegenheid der Kanaalfeesten een drietal vaartuigen worden versierd, terwijl in beginsel werd aange: men, dat de bestuursleden met, huane dames aan de vaart deel zullen zullen nemen. Met betrekking tot de inventarjsatie der stapelproducten, worde de tamelijk langdu- onze een Rechtszaken. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 22 Mei 1925. A. B. te Heemskerk, R. G. en C. G. te Uit- geest, G. K. en G. M. tc Heiloo, W. M. eu D. L. te Schoofl, C. B„ J. B„ F. M., P. W., H. Z. en A. C. fc Castricum, K. J. H. G- en H. te Alkmaar, J. T. te Koedijk, L. W. te Noordscharwoude, W. B. te Brock op Langen dijk, P. B. te Oudcarspel, "A. B. te Warmen- huizen, overtreding Rijwietwel, de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 8e, lOe, lie, 12e, 16e, 17e, 18e en 20e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 7e en 13e ieder f 3 boete of 1 week tuchtschool, de 9e 4 en 12 boeten of 4 en 8 dagen hecht., de 14e 2.50 boete of 2 dagen hecht., de 15e 3 boete of 3 dagen hecht., de 19e X 4 en 12 boete of 2 X 4 dagen en 8 dagen hecht. J. B. te Alkmaar, overtreding Huurcom- missiewet, 15 boete of 10 dagen hecht. J. P. te Alkmaar, dronkenschap, 5 dagen hecht. J. K. te Groot-Schermer, overtreding Wet op de Openbare Middelen van Vervoer, 15 boete of 10 dagen hecht. H. S. Tz„ J.V Az., F. S. Az„ A. Z., K .K, en J. D. Mz. te Egmond aan Zee, W. T. te Egmondbinnen, J. B., K. J. en M. M. te Alk maar, loopen over verboden grond', de le, 2e en 3e ieder 5 boete of 3 dagen hecht., de 4 c en 5e ieder 8 boete of 4 dagen hecht., de 6e 6 boete of 6 dagen hecht., ae 7e 5 en 12 boete of 3 en 5 dagen hecht., de 8e en lOe ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 9e 4 boete of 4 dagen hecht. G. V. en J. B. S. te Alkmaar. overtreding Arbeidswet, ieder voorwaardelijke hechtenis van 1 dag met een proeftijd van 1 jaar. A. B. te Egmond aan den Hoef, J. B. te Alkmaar, overtreding Motorwct, de le 30 boete of 15 dagen hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. L G. Dz. tc Egmond aan Zee, J. v. I., W. G. en A. de V. te Alkmaar, overtreding Jacht- en Visscherijwet, de le 25 boete o' 12 dagen hecht., de 2e, 3e en 4e ieder 2.50 boete of 2 dagen hecht. C. S. te Broek op Langendijk, G. L. te Zij- dewind, A. C. B. te Enkhuizen, G. J. v. V. te Zuidscharwoude, K. L., P. K., J. M. en C. S. S. te Alkmaar overtreding Politieveror- dening, de le 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e, 5e en 7e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 4e f 3 boete of 1 week tuchtschool, de 6e 0.50 boete of 1 dag hecht., de 8e 1.50 boete of 1 week tuchtschool. J. P.. K- D., C. G., J. S. Az., J. G., G. V., J. Z., G. Z., J. P. en C. Z. te Egmond aan Zee, j. v. L". en H. S. te Warmenhuizen, overtreding Vogelwet, de le en 2e ieder f 5 boete of 1 week tuchtschool, de 3e, 4e, 6e, 7e,' 8, 9e en lOe ieder 4 boete of 2 dagen hecht., de 5e, 1 le en 12e ieder teruggave aan de ou- ders, zonder toepassing van eenige straf. Ingezendeu stukken (Buiten verarttwoordelijkheid van de Redac tie. De opname in deze rubriek bewijst geems- zins dat de redactie er mede instemt.) VAKLIEDEN EN SCHOONHEIDS- IDEEeN. In het nummer van Zaterdag 16 Mei der Alkmaarsche Courant komt voor het verslag van een gecombineerde vergadering vao' bouwvakpatroons en schoonheidscommiasi# hier ter stede. Het is naar aanleiding van een gezegdej van den heer de Meijer uitgesproken op vergadering, dat ondergeteekenden meenen het stilzwijgen niet te mogen bewaren. en wel dit, waar hij volgeqp het verslag' ver- klaart te zijn tegen academische opleiding en zelfs niet voor Ambachtsschoolooderwijs, omdat het vee! menschen geeft, die veet we- ten, maar niet kunnen timmeren. Zonder staving van deze bewering zijn wrj zoo vrij aan de waarheid hiervan vooralsnog' ernstig te twijfelen. De vrees voor menachen, die veel weten, lijkt ons, ook in de bomvvak ken, absoluut ongegrond. Wij gelooven dat er veel meer is en nog wordt bedorven door nmmerlieden die niets of weinig weten, dam. door dezulke, die iets meer of zelfs „veel" weten Nu tracht juist de Ambachtsschool door haar onderwijs de toekomstige vaklie- den datgene te verschaffen wat zij behooren te weten en naar wij meenen met succes. Waardoor is anders te verklaren den grooten toevloed van adspirant leerlingen, waarvan jaarlijks een belangriik aantal moet worden afgewezen wegens plaatsgebrek? Waarom zenden ook zoovele patroons, zoowel bouw vakpatroons als andere, hunne zonen naar de Ambachtsschool? Omdat het onderwijs, daar gegeven, door hen gewaardeerd' wordt. Wat wil dan de heer de Meijer en de pa troons, die volgens het verslag met hem in- stemden? Domme, onontwikkefde vaklieden? Dat lijkt ons onmogelijk. Wat dan? Vaklie den, opgeleid volgens het leerlingstelsel? Deze wijze van opleiding kan goed zijn, doch alles hangt hierbij af van de opvoedkundige geschiktheid van den patroon of de oudere werklieden, v,ien het soms wel eens aan tijd en liefde ontbreekt om voldoende toe te zien op de vorming van den leerling. Bij den pa troon »aat het in de eerste plaats om geld te verdienen, dus om zoo vlug mogelijk te werken, wat een nadeeligen invloed zal uit- oefenen op de ontwikkeling van den a.s. vak- man. Op de school wordt juist door metho- disch en oauwkeurig werken onder voortdu- rend toezicht een gceden grond gelegd voor de ontwikkeling op vakkundig gebied. Daar- om schijnt ons de Ambachtsschoolopleiding de beste en zouden wij het leerlingstelsel daar willen toepassen, waar de Ambachtsschool onbereikbaar is, zooals trouwens in Hol lands Noorderkwartier gebeurt. Na de schoolopleiding blijft er nog veel te leeren over voor.onze jongens; in dc eerste plaats aanpassing bij de praktijk. Wij erken- nen dit terstond. Hoe zou ook in 3 jaren op den leeftijd van 13 a 14 tot 16'a 17 jaar een vak volkomen geleerd kunnen worden. Dit kan noch een leerling der Ambachtsschool, noch een leerling van het leerlingstelsel, noch een jongen die op geenerlei wijze vak- opleiding geniet. Een patroon zij het geen bouwvakpa- troon, doch een directeur van een machine- fabriek, heeft in een onderhoud met een on- zer kort geleden het volgende gezegd: „De Ambachtsschool-jongens, die in de praktijk komen, voldoen over het algemeen in het eerste jaar slechts ma tig, doch daarna zijn het onbetwist de beste vaklieden. Zou dit in de bouwvakken zooveel anders zijn? Met beleefden dank voor de plaatsing. Het Bestuur der Afd. Alkmaar van den Bond van Leeraren en Leeraressen bij' het Nijverh. onderwijs. E. HARDER, Secretaris Marktberichten Opgave van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreiiende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen Markten van Maandag 18 tot en met Za terdag 23 Mei. Kippen per stuk 1.402.75, Kuikens per stuk 0.15f 1.50, Eenden S 0.75-- 1.25, Konijnen f 0.50—/ 3.75, Eenden- eieren per 100 st. 5.60, kippen-eieren (grooth.) per 100 st. 5.606.60, idem (klcinh.) per 100 st. 5.75—/ 6.75, boter (le soort) p. Vi K G. 0.95—/ 1.1214', boter (2e soort) f 0.800.90 ZWAAG, 22 Maart. Veiling Bangert en Omstreken. Spinazie 58, Postelein 6.40—/ 8, Aardbeien 4566, Aard- appelen 23, Peulen f 4953 per 100 p., Sla 3—/ 9, Radijs 2.70—/ 5, Rabarbet 4f 9, Prei 56, Wortelen f 12—' f 17, Bloemkool 20—/ 36, Eieren 6.'30— 6.50 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 23 Mei 1925 11350 K G. D. Witte kool 0.60-/ 1.9« alles per 100 K.G. Dokter tot patient: U gaat ongetwijfeld goad voorait en ale 0 een maand de alcohol kon laten etaan, zoudt a zich n6g red beter gevoelen. Patient: 0, maai zeg, dokter, is het nu wel noodig, dat Ik me 266 good yoel? (Pnnali)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7