1 Ontgoochelingetje. A.J.P'S VANILLE-SAUS HERKEURING VOOR DEN DIENST- PLICHT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat de herkeuring van de voor de lichting 1926 dezer gemeente ingeschreven personen, door of omtrent wie een nieuw geneeskundig on derzoek is aangevraagd, zal plaats hebben op 2 Juni 1925, des voormiddags 10.30 uur te Alkmaar, in het gebouw „De nieuwe Doe- len", Doelenstraat 3. Vorenbedoelde ingeschrevenen, die moch- fen wenschen het onderzoek elders te onder- gaan, kunnen zich daartoe schriftelijk wen- den tot de nVoorzitter van den herkeurings- raad. Het verzockschrift kan ongezegeld zijn, dceh moet gefrankeerd verzonden worden. Zij zijn niet verplicht tot het ondergaan yan een nieuw onderzoek voor den herkeu- ringsraad te verschijnen. Evenwel zullen zij, zoo zij zich aan dit nieuwe onderzoek niet onderwerpen, voor geschikt worden gehou- den, tenzij zich een bijzonder geval voordoet, dat aanleiding geeft hen te onderzoeken op de plaats, waar zij zich bevinden, of om uit- spraak te doen op een overgelegde genees- kundige verklaring. De uitspraken van den herkeuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Alkmaar, 2^ Alei 1925. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. Gemengd Nieuws ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOUWARBEIDERSBOND. Zaterdagmorgen is het congres van dezen Bond te Amsterdam voortgezet. De heer J. W. van Achterbergh heeft-een inleiding gehouden over het onderwerp: De vrijheid van werken voor de plattelandsarbei ders in de steden en omgekeerd. Na uitvoerige besprekingen heeft het con gres zich met de stellingen van den heer van Achterbergh in zake de vrijheid van werken voor de plattelandsarbeiders in de steden en omgekeerd vereenigd. Het congres is daarna gesloten. EEN DURE WEIGERING. Een Westerwoldinger, wiens eigendom- men publiek worden verkocht, omdat hij steeds weigerachtig bleef 47 cent waterschaps- lasten te betalen, offerde180 gulden voor de sedert gemaakte rechtskosten. ONWEER. De bliksem is Zaterdag ingeslagen in de villa van den heer Waanders te Huizen. Het gebouw werd in de asch gelegd. Te Wildervank is de vrouw van den land- bouwer Geertsema door den bliksem gedood. BRAND IN DE HAARLEMMERSTRAAT. Een wandelaar, die omstreeks kwart voor tweeZondagmiddag te Amsterdam de Haar- lemmerstraat nabij het Singel passeerde, be- merkte, dat uit de eerste verdieping van per- ceel 5, alwaar gevestigd is het hoedenmaga- zijn van de firma M. E. Donker, rook'kwarn. Voor het rechtervenster van deze etage zag hij bovendien vlammen, hetgeen voor hem aan leiding was een ruit van den winkel in te slaan' Het gcvoig van deze onvoorzichtigheid was natuurlijk, dat het vuur lucht kreeg en dat het in een oogenblik over het geheele liuis vei'spreid werd. Door de trekking sloegen de vlammen over naar de tweede verdieping en naar den zolder en toen een motorspuit en de ladderwagen van de hoofdwacht Prinsen- gracht ter plaatse kwamen, sloeg een vlam alle etages uit. Ook de motoispuit van de hulpwacht Haarlemmerplein, was op het eerste alarm uitgerukt, doch de hoofdbrand- meester Hartdorff vond de situatie zoo ge- vaarlijk, dat hij nadere assistentie noodzake- lij-fc achtte. Deze kwam in den vorm van een manschappenwagen van de hoofdwacht Nieu we Achtergracht. Onder bevel van den com mandant, die inmiddels verschenen was en van genoemden hoofdbrandmeester, werd het vuur, dat van alle kanten uitsloeg, met drie stralen op een van de motorspuiten bestreden. Een der stralen werd over de mechanische ladder geleid en deze diende, met een andere straal, om het vuur aan de voorzijde aan te tasten. Een derde slang werd via perceel 7, alwaar het magazijn voor dameshoeden „[)e Vlinder" is gevestigd naar de achterzijde ge- voerct, zoodat de brand aan beide kanten in- gesloten was. Daar het een betrekkelijik klein perceel betrof, was men den brand spoedig meester. Nu een kwartier was het gevaar voor uitbreiding geweken. De uren, die daarna verstreken, waren voor de nablussching. Uitgebrand zijn de eerste-, tweede en de zolderverdieping. Een gelijkstraatsche verdie ping, alwaar het hiceaenmagazijn gevestigd is kreeg zeer ernstige waterschade. De bo- 3us-conducteur: Non, vooruit m?neer, moet k er in of er uit? Jolige ziel: Goeie hemel, k-k-kan jij je d-4-dat w*t hatiaAeiul {Passing Show) venverdlepfngen waren bewoond door den heer Herfst den filiaalhouder, die bij het uit- breken van den brand aan het zdlen was op de Nieuwe Meer. De firnja is tegen brand- schade verzekerd. Zeer vermoedelijk is de brand ontstaan door een lichtmoer op de electrische lichtlei- ding. De filiaalhouder had namelijk een moer bevestigd aan de knoon, ten einde een lampje op de piano te voeden. De moer was uit (lit lampje verwijderd, en daar in de piano een groof gat gebrand was, vermoedt de brand- weer, dat het snoer onder stroom gebleven was en dat de polen contact hebben gekregen met een of ander metalen voorwerp dat op het instrument stond of lag. Hierdoor zijn eenige muziekboeken en het houtwerk van de piano in brand geraakt, met het noodlottig gevolg. TUSSCHEN TWEE SCHEPEN BEKLEMD. Vrijdagoehtend wilde te Weesperkarspel de 15-jarige zoon van schipper Hoekstra, op een der schuiten der Centrale Ammoniakfabriek, aldaar, zich voorover buigen om iets uit het water te halen. Op hetzelfde oogenblik pas seerde een stoomboot door het Smal Weesp, waardoor het water-zoo in beroering werd ge- bracht, dat het schip, waarop de jonge Hoekstra zich bevond, in botsing kwam met een andere aan den wal liggende schuit. Het gevolg was, dat H. met het hoofd tusschen de beide schuiten bekneld geraakte, waardoor dit Uchaamsdeel zeer ernstig verwond werd. Per auto van den gemeentelijken Genees- kundigen Dienst van Amsterdam, werd H naar het Burgerziekenhuis aldaar vervoerd. Zijn toeStand is niet onbevredigend. OM DE 7 DAGEN EEN TREIN. Naar het ,,Dagblad van Noord-Brabant" meldt, ligt er in ons land nog een plaatsje aan de spoorlijn, waar men een voile week moet wachten op een volgenden trein, als men het ongeluk heeft gehad den trein te missen. Dit illustrie plaatsje is Rhenoy, gelegen aan ,de lijn Gorinchem—Geldermalsen, tabel 9 van het Spoorboekje. Alleen Maandags vertrekt 's morgens vroeg, 6.22 een markttreintje van Rhenoy naar Gorinchem; 's middags 1.32 kan men weer terug naar dit gelukkige plaatsje Doet men echter te lang over zijn kop koffie, dan vertelt de chef u met een vriendelijk gezicht, dat over zeven dagen de volgende trein weer gaat. (Wat zal die chef daar een gemakkelijk baantje hebben. Red. Alkm. Crt.) EEN VOGELNESTJE IN EEN BRIEVENBUS. In den polder „de Purmer" hebben sommi ge veehouders, wier woning op flinken af- stand van den weg gelegen is, aan de poort op hun erf een houten brievenbusje, waarin de brievenbesteller de poststukken bezorgt. In zoo'n brievenbus nu heeft een boomkrui- pertje een nest gemaakt, waarin het thans op 4 eitjes zit. De post bezorgt elken dag de krant en eventueel andere poststukken in de bus, doch het vogeltje blijft rustig in zijn hou ten huisje zitten. HET SCHAEPMAN-MONUMENT. „De Tijd" vemeemt, dat het plan bestaat het monument van dr. Schaepman te Tubber- gen op Pinkstermaandag 1926 te onthullen. DOODELIJKE SLAG MET EEN BIERFLESCH. Het O M. bij de rechtbank te Asgen eisch- te tegen Frederik P. te Vossenburg (Hooge- zand) thans gedetineerd, die bij een vechtpar- tij te Zuidlaarderveen den 22-jarigen Jan Zwinderman met een bierflesch op het hoofd heeft geslagen, ten gevolge waarvan Z. over- leden is, 10 maanden gevangenisstraf. GEVALLEN VAN NEKKRAMP TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen, zegt de Telg, zijn in het Buitengast^uis te Amsterdam verschillen-. de gevallen van nekkramp (meningitis cere- brospinalis epidemica) in behandeling. Een pleegzuster is in enkele uren aan deze ziekte overleden. EEN ZE1LBOOT OP DE MAAS OMGESLAGEN. Gistermiddag is te Rotterdam tijdens een zware bui vergezeld van hevige rukwinden, op de Maas ter hoogte van de Kuilhaven, een luxe-zeilboot omgeslagen, ten gevolge waarvan alle opvarenden, vier personen, verdronken zijn. De 46-jarige scheepsbevrachter J. C. Sney- ers uit Schiedam maakte op de Maas met dit bootje een tocht, vergezeld van zijn twee zoontjes, den 13-jarigen Piet en den 6-jari- gen Johan en een loge, den 40-jarigen Jan van Vugt uit Tilburg. Het vaartuigje werd door een rukwind ge- grepen en sloeg onmiddellijk om. De vier in- zittenden schijuen direct in de diepte te zijn verdwenen, terwijl het scheepje onderste bo- ven bleef ronddrijven. Het eigenaardige van dit ongeval is, dat het slechts door een persoon, die op 300 M. afstand stond, werd waargenotnen. Aan het einde van de Lekhaven, nabij het Katoenveem, bevond zich een groote menigte, die daarheen gevlucht was om voor'de bui te schuilen. Slechts een der aanwezigen wierp een blik op de rivier en zag het vaartuig kan- telen. Hij kon echter niet anders doen dan luidkeels om hulp roepen. Weldra zag hij, dat twee zeilbooten zich in de nabijheid van het omgeslagen vaartuig bevonden, doch de ze vaartuigen streken de zeilen en voereri door. Men had 'den man blijkbaar niet ge- hoord. Het hulpgeroep werd wel gehoord dQor den waChtsman van de gasfabriek, die zich aan den overkant bevond. Deze ging onmid dellijk met een roeiboot naar de plek, waar het omgeslagen scheepje nog steeds drijvend was, doch van de opvarenden kon^hij geen spoor ontdekken. Hij is toen weer naar den wal gegaan en heeft de rivierpolitie telefonisch van het ge- beurde in kennis gesteld. De politieboot was weldra ter plaatse. Er werd van alle kanten gedregd, doch men heeft de slachtoffers niet gevonden. Aanvankelijk meende men, dat er ook da mes in de boot waren. Gisteravond bleek, na een te Schiedam ingesteld onderzoek, dat al leen de vier genoemde personen uitgevaren waren. DOODELIJK ONGELUK. De heer I. van. Gelder te Hardenberg, raakte gister bij de Haar te Heemse onder de Dedemvaartsche Stoomtram. Met eea ernsbge hoofdwonde werd Hij o^geiiomm en naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd. Onderweg overleed de oogelukkige. Vol gens ooggetuigen treft den machinist geen schuld. De man zou plotseling zij- waarts op de rails zijn gesprongen, juist toen cfe stoomtram aankwam. Aan remmen viel toen niet meer te denken. DE HUURCOMMISSIE TE AMSTERDAM. Zeer onlangs heeft de regeering aan het femeentebestuur officieel gevraagd, hoe het acht over de eventueele opheffing der huur- commissie te Amsterdam. Op deze vraag is namens het college van B. en W. met groote stelligheid geantwoord dat de toestand van de woningmarkt te Am sterdam van dien aard is dat van opheffing van die commissie voorloopig geen sprake kan zijn. OP ZEE KRANKZINNIG GEWORDEN. De gisteren te IJmuiden van IJsland bin- nengewomen stoomtreiler Aneta IJM 82 had een opvarende aan boord, die op zee krank- zinnig was geworden. Men heeft den man 5 dagen gebonden moeten houden. Bij aan- komst van het schip werd de ongelukkige, J. A. uit Velseroord, per ziekenauto naar een gesticht overgebracht. KORTE BERICHTEN. Verschenen is de memorie van antwoond op het voorloopig verslag betreffende het ontwerp tot wijziging van de landarbeiders wet. Te Schewnimgen heeft Zaterdagmiddag de partijraad van de Nederlandsche Midden- standspartij vergaderd. Buitenland. SCHEEPSRAMP. Twee vaartuigen zijn in voile zee, ter hoogte van Penmarch vergaan. Twee red- dingbooten, die zich ter hulpverleening bui- tengaats waagden, sloegen om en werden op de kust geworpen. Van de samen 32 koppen tellende bemanning zijn 27 verdronken. Er staat een hevige wind en de zee is zeer onstuimig. HEVIGE KEGEN- EN HAGELBU1EN. Te Luik heeft een zwaar onweder gewoed, gepaard gaande met zulk een hevigen regen en hagelslag, dat het water in sommige stra- ten wel een meter hoog stond, terwijl de ha- gel op enkele plaatsen een dikte van 80 centi meter bereikte. Duizenden ruiten zijn verbrij- zeld en vele personen werden door het glas verwond. Heele straten werden van hun keien beroofd, ov.eral zijn de kelders ondergeloopen. Twee personen zijn door het water meege- voerd en gedood. De schade wordt op eenige millioenen francs geschat. GEEN WAPENSTILSTAND IN MA- ROKKO. Naar aanleiding van het gerucht 'omtrent een wapenstilstand tusschen Spanje en Abd- el-Krim wordt thans gemeld, dat de Spaan- sche autoriteiten alle onderhandelingen met de Rif-leiders hebben opgegeven. De plaatse- lijke onderwerping van volksstammen, dorpen af afzcnderlijke personen zal worden aan- vaard door de Spaansche militaire autoritei ten, die evenwel niets, dat lijkt op een vrede of een wapenstilstand1, zullen overwegen. De Spaansche troepen in Marokko zullen door- gaan de rebel len te straffen door luchtaan- vallen en invallen, terwijl langs heel de Ri- vera-linie de vijandelijkheden zullen worden voortgezet. HUISZOEKfNG IN DE RUSSISCHE AMBASSADE TE TEHERAN. De „Chicago Tribune" meldt uit Teheran, dat de Perzische autoriteiten een Rus hebben aangehouden, die als aanvoerder der opstan- delingen de autoriteiten reeds langen tijd moeilijkheden berokkende. Daarop heeft het Russische gezantschap de poorten van het gezantschap vergezeld, om een huiszoeking te verhinderen. De Perzische politic verbrak de zegels en nam papieren in beslag. MERKWAARDIGE NATUURVER- SCHIJNSELEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Zaterdag hebben in Amerika eenige zeld- zarne natuurverschijnselen plaats gevonden. Wat een vloedgolf kon worden genoemd vertoonde zich aan de Zuidkust van het Hu- ronmeer. Het water liep eerst snel naar de Canadeesche kust en stroomde daarna weer in groote vaart terug naar den Amerikaan- schen oever, sleepte enkele booten mee en ook enkel kustwoningen. Bewoners van den Ame- rikaanschen oever zeggen, dat zij eenig" gerom- mel in de aarde hoorden, maar elders bleek men daarvan niets te hebben gemerkt. De vloed geschiedde bij een licht briesje. In het midden-Westen van Amerika steeg des avonds de temperatuur zeer hoog voor den tijd van het jaar, terwijl ook een storm opstak. In het Noorden van Michigan viel sneeitw en Minnesota daagde de vorst weer op De storm berokkende in de Noordwestelijke sta- ten veel schrfde aan boerderijen en graanvel- den.. Tegen zonsondergang stak in de stad New-York een hevigen wind op, die talrijke vensterruiteo verbrijzelde en enkele zelfs over de huizen blies. KORTE BERICHTEN. In weerwil van het echec der Riffi bij de gevechten tegen de colonnes van Frey- denberg en Gambay, verwacht men stellig, dat Abd-el-Krim zal voortgaan met zijn of- fensief tegen de Franschen. De gemeenteraadsverkiezingen te Boe- dapest hebben het volgende resultaat ge had: 130 vereenigde democraten, 88 Chris- telijke blok, 20 leden der middeupartijen en 12 liberalen. Hierdoor is de democratisiche meerderheid verzekerd. De commissie voor het behoud van his- torische monuinenten van den Londenschen graafschapsraad heeft heden besloten, dat geen gedenksteenen worden aangebracht aan huizen in Londen, waarin Karl Marx heeft gewoond. Tweeduizend emjgranten uit Uruguay hebben tdestemming ontvangen om Sovjet- Rusland bilinen te komen. Generaal Moreland, die van 1920 tot 1922 het bevel over het Engelsche bezet- tingsleger in het Rijnland heeft gevoerd, is Vriidag, na een korte ziekte, te Montreux overleden..' In de linancieele commissie uit deb Franschen Senaat heeft Caillaux gisteren zijn plannen uiteengezet. Het rapport daar- omtrent zaT den 26sten dezer worden uitge- hracht. De commissie heeft reeds thans de groote lijnen van de regeeringsvoorstelleu aangenomen. Het Fransche communistische blad de v,Humanite" is in de Fransche zone van Marokko absoluut verboden, daar het zeke- re opruiende artikelen bevatte, welke reeds gevolgen hebben gehad. Het gerucht, dat Amundsen de Noord- pool reeds bereikt zou hebben, wordt voor- barig geacht. Er zijn nog geen nadere be rich ten ontvangen. Herriot heeft in den Conseil general van het dep. Rhone Frankrijks optreden in Marokko verdedigd. Een nationale Luchttransport Mij. is te Chicago opgericht met een kapitaal van 10 millioen dollar, ten einde nachtvluchten te organiseeren en een expressdienst tusschen New York en Chicago. Tooneel. Henri Poolman. f De bekende acteur Henri Poolman, die lan gen tijd door zijn bijzonder verzorgd spel, een voorname plaats innam bij verschillende gezelschappen is Zaterdag in den Haag op 72-jarigen leeftijd overleden. Sport VOETBAL. Alcmarla—Edo 2—2. Deze vriendschappelijke ontmoeting, giste renmiddag van vier tot zes op het Sportter rein gespeeld, is een aardige, spannende wed strijd geworden, die door een talrijk publiek met belangstelling is gevolgd. En het Ale mariaelftal heeft met drie invallers uitko- mend voor Reitsma, Porssius en Doeschot, het sterke Edo heel goed partij gegeven. De Haarlemtners misten alleen de gebroedters Perucal, na de rust was ook de mid-voor Steffens door een invaller vervangen. Het Edo-doel wordt tegenwoordig verdedigd door den ex-Schotenkeeper Meenhorst, wat voor Edo zeker een versterking beteekent. Ook bij Alcmaria is de verdediging ver- sterkt. In het doel stond Z. Reigersberg, ex- keeper van Z. V. V. II. Hij heeft een uitste- kenden wedstrijd gespeeld en op het Alk- maarsche publiek een prettigen indruk ge maakt. Hij stelt zich goed op, vangt de bal len mooi, werkt vlug en lenig weg en heeft door zijn lengte vooral bij corners veel vocxr. Alleen 't uitloopen dient hij tot het aller- noodzakelijkste te beperken. Blinkhoi en Schuit speelden back. De eer ste debuteerde niet onverdienstelijk. Hij plaatste goed. In competitiewedstrijden ho- pen wij hem echter wat vlugger en fanatie- ker te zien. Schuit was goed. Hij begint zich op de backplaats meer en meer thuis te ge- voelen. D. Roozendaal was weer op zijn plaats in de middenlinie. Van Riel deed heel goede dingen op de spilplaats. Weet hij zich aan het tweedeklas tempo aan te passen, dan behoudt hij stellig zijn plaats in't eerste elf- tal. v. Wieringen had met de vlugge Edo- voorhoede heel wat moeite. De voorhoede was gebroken. Dat is een volgende maal zeker beter. Alcmaria nam na ongeveer 5 min. de lei- ding uit een prachtaanval van rechts. Elfring zette voor en Bos achoot ineens in. Edo maakte echter gelijk door een mooi schot van Steffens en bij een nieuwen Ed'o-aanval kregen de Haarlemmers de leidrng. Voor de rust zorgde Mulders echter voor den gelijk maker. M et> 'n goed schot; dat via den paal in't doel kwam, verraste hij Meenhorst. Rust 2—2. Na de rust wogen beide partijen mooi te gen elkaar op. Beide doelen waren in gevaar, dat van Alcmaria het meest, doch backs en keeper hidden alles, terwijl de Ed'ovoorhoede de kansen niet accepteerde. De verdediging der Ha^lemmers is in orde. De middenlinie, met de gebr. v. d1. Laan aan 't hoofd, speelt goed. Voor werd1 Perucal gemist, al verving v. d. Hurk hem zeer verdienstelijk. De rechterwing was han- dig en snel. Met combineeren der Edospelers was zeer mooi. De leiding van den wedstrijd was uitste- kend. Een collecte voor de Olymp. spelen bracht ongeveer 40 op. Kampioenwedstrijden. Sparta—H.B.S. 1—2 N.,A. C.Go Ahead 62. H. B. S. is dus in den strijd om het kampioenschap ongeslagen gebleven 7 overwinningen en 1 gelijk spel. De club heeft nu 24 comp. en kampwedstrijden achter elkaar g^peeld zonder nederlaag. Ze ker een buitengewone prestatie. Zoo'n club verdient kampioen te zijn. Noord-Nederland wint van Noord-Duitsch- land met 31. Roermond heeft een plaats veroverd in de Zuidel. le klasse. Halve eind- strijden Beker: XerxesEnschede 30. Z.F C.Wilheimina 42. Bit jar ten. Het internationaal Biljart tournooi van K. R. A. 1. is gewonnen door Robijns, die de beslissende partij tegen Dommering won met 400 tegen 398. Zijn algemeen gem. was 1 hooger. Dommering werd gehuldigd door de Amst. vereenigingen als wereldkampioen. Door W. J. EELSSEMA. Klein Treesje was vol verrukking en blij verwachten omtrent haar verlanglijstje. 't Was soms wel eens al te erg, zoodat moeder haar beknordc, ja, ook wel eens dreigde, aan Sint Nicolaas te zeggen, dat Treesje stout was en steeds maar zeurde en nog eens zeurdeDan kwam er een bange uitdrnkking in de mat-blauwe kijkertjes, drupte ook wel een traantje langs de bleeke wangetjes, want ze wou toch zoo graag goed oppasseu, om die mooie popo van Sint Nicolaas te krijgen! Haar hartje popelde van verlangen. Wanneer ze even in de straat wandelde, liep ze snel naar den winkel van Geerte-meu, om daar het zoo begeerde voor werp te bewonderen O, wat was het een mooie, en wat was ze groot! En wat was ze prachtig aangekleed! Een zijden jurk met een blauwen strik. 't Was haast t e mooi, om het te gelooven Treesje was een droomerig kind, dat zich altijd verdiepte in haar fijne, sprookjesachti- ge verbeeldinkjes, en dan uren achtereen in haar hoekje zat te peinzen. Moeder kende dat sfaren van haar eenigste beveling. Ze maak te zich er wel eens bezorgd over, had den dokter ook al geraadpleegd, en deze had 'verklaard, dat Treesje dat niet al te vee! moest doen, dat zoo iets niet goed was voor haar toch-reeds-zwakke gezondheid, dat het beter voor Treesje was, om wat te ravotten en te spelen met de andere kinderen van de straat. Dat wilde moeder echter niet graag want 'twas alsof dat leven daar iets van haar beveling nam, maar meestal bet ze haar verstand praten, en stuurde ze 't kind toch weg, hoewel Treesje dat evenmin graag wilde't Kind was bang voor de andere meisjes, die zoo ruw waren, haar een flauwe meid noemden en haar spelletjes van teere doeninkjes niet begrepenStil en terneer- gedrukt sloop ze dan weer terug naar moe der, die haar wel eens uitlachte en dreigde terug te sturen, wat echter nooit gebeurd^ want deze kende haar beveling, besefte, wat het was, dat dien onzekeren angst en het droeve smeeken in de onschuldige kijkertjes dreef, en ze hield haar kleintje dan maar be- ver bij zich Moeder, die arm en alleen was, want va- der was reeds heel vroeg gestorven, zoodat 1 reesje zich hem niet meer herinnerde, moest door aan de naaimachine te werken het brood voor zich en de kleine verdienen, wat echter heel goed ging, daar moeder een zui- nige vrouw was, die van aanpakken wist ea dat ook wilde. Had ze zoo een ruimschoots verzekerd bestaan, grooter zorg baarde klei ne Trees haar't Was zoo ontzettend hard te moeten zien, hoe het kind maar niets eten wilde, bleek en magertjes bleef, ondanks al de zorgen, die ze aan haar besteedde. En dan die akebg-holle hoest, die het arme borstje soms uiteen dreigde te scheuren. Was het een wonder, dat de arme moeder met zorg en angst aan de ziekte dacht, die den vader gesloopt had... God, zou het kind de ge- vaarbjke kiemen ook reeds in zich dragen? Dat was de gedachte, die haar herhaaldebjk kwelde en haar van uren nachtrust beroofde. Voortgejakkerd door dien angst, werkte ze daarom van den vroegen morgen tot den la- ten avond, om haar kleintje maar alles tt kunhen geven, wat haar hartje verlangde, en omringde ze het meisje met een oneindig- groote liefdeZoo was het haar dan ook niet in de gedachten gekomen, om haar kind het groote geschenk te weigeren, en had ze Treesje gezegd het maar op haar verlang lijstje te schrijven, dan zou Sint Nicolaas het wel brengen; doch een groote teleurstelling had haar gewacht. Treesje was heelemaal niet zoo enthousiast geweest, om het te doen, en had eerst na lang aarzelen papier en pen gezocht. Moeder had wel bemerkt, dat er iets aan schortte, had echter niet gevorscht, daar ze het beter vond, dat het meisje zelf met haar verdriet bij haar zou komen. Tot het plotseling en onverwachts losgebarsten was, en Treesje hijgend van opgewondenheid ge vraagd had, of er nu werkelijk wel een Sint Nicolaas was? Moeder had geweten, dat het eenmaal ko men moest, maar dat men haar kleintje zoo gauw het aardige, onschuldige kinderver- trouwen ontroofde, neen, dat had ze niet verwacht. Ze poogde echter te redden, wat er nog te redden viel en beknorde met een zacht- verwijtende stem: „Maar Treesje, hoe kom je daar zoo bij?"... Toen kwam't schuchtere verhaal, hoe ze aan groote Greta verteld had, dat zij Sint Nicolaas wou vragen, of zij die groote pop hebben mocht, en hoe Greta haar daarop gezegd had, dat zij een flauwerd was, omdat zij nog in Sint Nicolaas geloof- de, terwijl er toch heelemaal geen bestond Af en toe sloop er een snik tusschen de woorden door, waarin al het groote kinder- verdriet lag, maar ze beeiiidigde haar onge- lukkig*verhaaltje toch met het hoopvol zin- netje: „Maar het is niet waar, he moes?" En moes verzekerde haar dat zij de pop wel krij gen zou, als ze maar schreef. Daarmee hield alle twijfel op, maar grooter werd het weer, toen ze iets vreemds zag gebeuren met dat briefje, dat ze in haar klompje voor de kachel1 had gelegd. Door de ongewone emotie had ze den slaap niet kunnen vatten, lag ze in haar bedje met open oogen naar moeder te kijken, toen deze het stukje papier beet pakte en er lang op neer zag. Reeds wilde ze iets zeggen toen ze iets vreesebjks zag, dat haar hartje sneller deed kloppen en haar wangetjes bleek deed wordenMoeder gooide het briefje in het vuur!... Meteen zat ze recht op in de kussens, en gaf een schreeuw van ontzet- tingDe vrouw schrok geweldig en vroeg, of ze nog niet sliep 't Kind vertelde onder heftig gesnik, dat ze alles gezien had, en de twijfel van dien middag was grooter gewor den, hoe zeer moeder haar ook trachtte te troosten met de verzekering, dat ze het brief je aan de vlammenmannetjes gegeven, die het aan Sint Nicolaas zouden bezorgen; ze ge- loofde er niet meer aan, ze was wanhopig, en meende, dat, nu er toch geen goeie, oude bis- schop bestond, zij de pop ook wel niet zou krijgen Doch tegen alle verwachting in lag het verlangde op den morgen van den zesden December onder den schoorsteenman- tel. Hoc over-overgelukkig was ze. Ze danste van blijdschap in 'tronde, zoodat haar wangetjes hooger kleurden, terwijl haar kij kertjes onbewust weer het mooie voorwerp streelden, zooals de moeder het haar kind doet. Haar vertrouwen in Sint Nicolaas was geheel hersteld, en plotseling te midden van haar groot geluk dacht ze aan Greta, die toch zoo iets vreesebjks gezegd hadNu kon die stoute meid zien! Zij zou haar straks wel overtuigen!Groot was echter haar schrik, toen een vijftal minuten later Greta haar heel geloof weer uiteenscheurde, door lachend te zeggen, dat ze maar. eens aan Geerte-meu moest vragen, wie die pop ge-' kocht hadLang stond het kind te aarze len, ze vennoedde,' waarvoor ze te staan kwam, en ze dcinsde daarvoor terugZou ze gaan? Aarzelend school" ze in de rich- ting van het dorpswinkeltje, eneven aar zelend vroeg ze het aan Geerte-meu, die haar alles zei, zonder iets te vermoeden, zoodat 't kind met een gevoel van iets verloren te hebben, wegging, de pop stevig in de armen gekneld Moeder had haar werkelijk ge- kocht! Geerte-meu had het zelf gezegd en die loog er niet om, dusdus was er toch geen Sint Nicolaas Met een traan in de kijkers trok ze sidderend als een klein vogeltje, dat niet weet, wat het doen moet, de winkeldeur achter zich dicht, liep zc schreiend naar moe der, waar ze heel haar groot verdriet uit- snikte, en deze met hortcn en stooten vertel de, dat mceder gejokt had, dat er toch geen Sint Nicolaas bestond en dat Geerte-meu het ook verteld had, en dat het clan zeker w^aar wast err v *P<if i6 cCe i i{/e£rui OuDDTNCFAafffCM A.±0OLAK~Gao«rMS&<T j| &OCt. 14/GCi ct^e Ced&t cccxn c&Z addo Cr# AJ.P Pot OVELF* HELEIFfLUK

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8