DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 1-3 flonderd zeren en twintigste Jaargang 1925. WOENS19AG Directeur: G. H KRAK. i Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 97 MEI Dtf numtner besfaat uit 2 bladen Abonncmciitsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieveu franco N.Y. Boek- en Handclsdr. v.h. Ilerins. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. Buitenland DE STRIJD TEGEN DE RIFKABYLEN Volgens het „Petit Journal" zou het re- sultaat, waartoe Malvy na zijn reis naar Ma drid, gekomen is, het volgende zijn. De Spaansche regeering is geenszins van plan een wapenstilstand te sluiten, noch het bezette Spaansche gebied te ontruimen. Zij is bereid een overeenkomst te treffen met Frankrijk betreffende de bestrijding van con- trabande-vervoer over zee en zal den Fran- schen troepen toestaan tot in de Spaansche zone op te rukken. Voorts zouden beide lan- den het geheel eens zijn wat betreft de door het accoord van 1912 vastgestelde grens. De „Matin" schrijft, dat alle maatregelen zijn genomen voor een energiek voortzetten van den veldtocht. Frankrijk is dus op den oorlog voorbereid, wanneer Abd-el-Krim dien wil. Wanneer de Rifkabylen slechts verontrust werden door de vrees, hun markten aan de Wergha te verliezen, waar zij zich van het noodige voorzien en indien zij tot den toe- stand van vrede wilden terugkeeren, zou nie- mand hun de middelen weigeren, in de voile plaatselijke onafhankelijkheid, welke zij maar wenschen, te leven binnen het kader van het Sultanaat. In het eene zoowel als in het an- dere geval zijn de door Malvy te Madrid ge- vorde onderhandelingen belangrijk. Wat betreft het dal van de Wergha, waar de Fransch-Spaansche grens onzeker was, door zijn de grondslagen gelegd voor een overeenkomst, welke het mogelijk zal maken, die als een troef te gebruiken, wanneer met de Riffi onderhandelingen worden aangeknoopi. Wanneer Abd-el-Krim er dan bij blijft, den oorlog voort te zetten, zal het accoord het mogelijk maken, hem volledig in te sluiten en tot onderwerping te dwingen. En wanneer er onderhandelingen worden gevoerd, zullen Frankrijk en Spanje gezamen- lijk optreden. Zoodra de leidende gedachte van de te Madrid gehouden besprekingen door den Franschen ministerraad is goedgekeurd, zal waarschijnlijk een Spaansch gevolmachtigde met de Fransche regeering komen onderhan- delen. De ontwikkeling van den toestand in Ma- rokko wordt in Engelsche diplomatieke krin- gen uiteraard met de grootste opmerkzaam- neid gevolgd. Chamberlain, de minister van buitenlandsche zaken, hoopt nog, dat deze aangelegenheid gelocaliseerd zal blijven en niet een internation ale kwestie zal worden Mocht dit laatste het geval worden, dan zullen in ieder geval de mogendheden-onder- teekenaars van het verdrag van Algericas, behalve Frankrijk en Spanje, een conference bijeen moeten roepen, ter bespreking van den toestand in Marokko. Zoolang de strijd zich niet naar het kust- gebied verplaatst, is er voor Engeland even- wel geen aanleiding tot interventie. De „Daily Telegraph" publiceert een brief van haar correspondent te Rabat, den 16den Mei verzonden en dus, wat de teiten betreft, oodr de gebeurtenissen achterhaald. De brief geeft echter bovendien belangwekkende mede- deelingen over de methodes der Riffi en over de houding van een deel der bevolking in het door de Franschen bezette gebied. De propaganda der Riffi, aldus de corres pond&it, wordt onder de stammen gevoerd op een manier, welke doet der,ken aan de metho des der Russische bolsjewiki. De agenten van Abd-el-Krim zoeken contact met ontevreden elementen, die dan revolutie predikefl, groepen vormen en acties voorbereiden, zooals dat 00k door de communisten geschiedt. Na de mogeiijkheid te hebben geopperd, dat men in heel die activiteit werkelijk „de hand van Moskou" moet zien, wijst de briefschrij- ver er op, dat de geschetste methoden in ieder geval worden tcegepast op advies en onder leiding van een aantal Europeanen, die hun diensten aan Abd.el-Krim hebben aangebo den of een toevlucht bij hem. hebben gevon den. Het lijdt geen twijfel, dat tot zijn staf een aantal Duitsche officieren behooren bene vens personen, die uit het Vreemdelingenle- gioen zijn ontsnapt. Velen van hen zijn intelli gent en hebben verstand van militaire aange- legenheden. Met hun steun zijn dc Riffi tot een geduchte troepenmacht geworden, die de Franschen veel last kan veroorzaken, al werd dan 00k hun eerste aanval algeslagen. Toch gelooft de correspondent, dat een de fensieve houding, 00k al blijven zij daarin overwinnaars, den Franschen op den duur niet zal baten. De toestand zou op die manier tot in het oneindige kunnen duren, of althans zoolang de Riffi materiaal aangevoerd krii gen, en dat zou ontzaglijk veel bloed en geld kosten. Wat denken ten slotte de Marokkanen in het Fransche gebied van den toestand? Zij zijn moeilijk aan het spreken te krijgen. Er zijn tal van Arabische spreekwoorden, welke den lof der zwijgzaamheid zingen! De rijke kooplieden te Fez geven toe, dat de veiligheid onder het Fransche regime hun zeer wel past Zij zijn welvarend, hun rijkdom neemt nog toe en elke verandering beteekent verliezen voor hen. De rijke bourgeois met hun goed- bebouwde landerijen, zouden niet graag zien, dat Rif-benden hun eigendommen plunderden Men mag dus aannemen, al laten zij zich niet er over uit, dat zij zullen doen wat zij kunnen om de gevaren, die hen bedreigen af te wenden. DE TOESTAND IN BULGARIJE. In en interview verkl.?.arde de Bulgaarsch minister van oorlog, dat het leger, dank zij de medewerking der nieuwe door de geallieer- den toegestane militie, er in geslaagd was de orde te handhaven. De intergeallieerde militaire controle-com- missie deelde aan de Bulgaarsche regeering- mede, dat op een verlenging na 31 Mei van den termijn inzake het ontslag dezer- militie niet behoefde te worden gehoopt, daar er geen gevaar meer bestond. Niettemin heeft de Bulgaarsche regeering den geallieerden een nota overhandigd, waarin zij er op wijst, dat het bolsjewisme blijkbaar in alle districten van Bulgarije wortel heeft geschoten, om welke reden zij verzoekt de 10000 man militie nog gedeelte- lijk onder de wapenen te mogen houden. Het ontslag zou dan geleidelijk geschieden. Het Bulg. Tel.-Ag. meldt, dat de koning de doodvonnissen, uitgesproken over de daders van den aanslag op de kathedraal, Fried- mann, Zadgorski en Kof, heeft bekrachtigd. DE TWEEDE AARDBEVING IN JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de tweede aardbeving Maandagnacht te 1 uur 20 min. plaats had in dezelfde streek, welke reeds Za- terdag j.l. werd geteisterd. Wegens het» late uur bevonden zich geen menschen tusschen de puinhoopen, die de eerste aardbeving had veroorzaakt. Onder de puinhoopen van Toyoka heeft de politie nog 246 lijken gevonden behalve de dooden, die reeds door familieleden waren herkend. Het aantal slachtoffers te Kinozali bedraagt meer dan 500. HET PROTESTANTISMS IN FRANKRIJK. Het Fransche protestantisme telt tegen- woordig 1038 gemeenten. Van deze liggen er 242 in Elzas-Loharingen, predikanten in ac- tieven dienst zijn er 1097. Van de Fransche departementen zijn er 2 waar men in't geheel geen Evangelische gemeente vindt, slechts 13 departementen tellen er meer dan 15 DE MOORD OP DEN SIRDAR. Uit Kai'ro wordt gemeld, dat aldaar het proces is begonnen tegen de negen Egyptena- ren, die beschuldigd worden van mede- plichtigheid aan den moord op den Sirdar. Drig der beklaagden, een juriaisch student, zijn broeder, eveneens een student, en een ad- vocaat, hebben schuld bekend en deelden bij- zonderheden mede omtrent den aanslag, die, naar zij verklaarden, beraamd werd in dc wo- ning van den Zagloelistischen afgevaardigde Chmik Mansoer. De anderen ontkennen alle medeplichtigheid aan den moord. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DENE MARKEN. Maandagmiddag schenen de vooruitzichten gunstig voor een spcedige oplossing van het arbeidsccnflict. Medegedeeld werd toen, dat een voorloopige overeenkomst was bereikt, wat betreft de ongesclioolde arbeiaers in de ijzerindustrie. De vorige week was reeds een dergelijke overeenkomst tot stand gekomen met de gesehoolden in die industrie. Aange- zien dc ijzerwerkers een der belangrijkste werknemersgrcepen vormen bij het huidige conflict, leek een terugkeer tot de normale toe- standen niet tot de dnmogelijkhed'en te behoo ren. - Giatermorgen evenwel werd medegedeeld, dat de onderhandelingen betreffende de onge- schoolden over, de geheele linie zijn afgebro- ken, aangezien de eischen der werknemers voor de werkgevers onaannemelijk waren. Het arbeidersblad.„Socialdemokraten" deelt mede, dat er thans nog mogelijkheden voor een vreedzame oplossing zijn, welke nog niet geprobeerd zijn, zoodat men den mood nog niet geheel behoeft -op te geven, dat binnen niet te langen tijd een oplossing zal worden verkregen. CH1NEESCHE BANDIETEN WEER AAN HET WERK. Chineesche bandieten hebben nabij Kong- moon den ambtenaar van de Asiatic Petro leum Cy. Rasmussen en diens vrouw ontvoerd De vrouw werd naderhand weer vrijgelaten, dcch Rasmussen. werd vastgehouden, daar de bandieten een losprijs voor hopen te krijgen. Hij-was 4 jaar geleden 00k al eens door ban dieten ontvoerd, daarbij gewond en na 9 we- ken gevangenschap vrijgekccht. Er worden pogingen tot zijn bevrijaing aangewend, het- geen mceilijkheden kan opleveren wegens den kritieken toestand te Canton, welke stad lang- zamerhand door de Chineesche ambtenaren wcrdt verlafen. EEN ST AH T .HE L MCONG RES TE MuNCH EN. Gedurende de Pinksterdagen zal er te Miin- chen een congres van de organisatie Stahi- helm worden gehouden. Ter gelegenheid van dit congres zullen meer dan 30 OOt) leden van Stahlhelm uit alle deelen van het Rijk naar Munchen komen. DE CONFERENTIE OMTRENT DEN WAPENHANDEL. De militaire commissie der conferentie in zake den wapenhandel behandelde het Ame- rikaansch voorstel tot het verbod van handel in giftgassen." Men betwijfelde de practische mogeiijkheid Jiiervan, maar wil aansturen op een speciale conference tot een algeheel ver bod van den chemischen en bacteriologischen oorlog, welke terecht door de publieke opinie veroordeeld wordt. Om een resultaat te be- reiken zouden alle staten zonder uitzondering zich moeten verbinden, nimmer tot die oorlog- voering over te ?aan. Men heeft goede hoop dat 00k Rusland aan die conferentie zal njeedoeo, daar de Sovjet-regeering verklaarfc niet aan de politieke conferenties van den Volkenbond te willen meedoen, maar wel aan de humanitaire. De reeds vermelde Duitsche verklaring in zake den chemischen oorlog, welke met ap- plaus ontvangen was, werd heden door de Roemeensche delegatie toegejuicht. Men her- innert er echtr aan dat Duitschland reeds door het vredesverdrag verplicht is tot de eventueele conventie toe te treden. DE CHINEESCHE REPUBLIKEINEN. In de Kwo-ming-tang, de republikeinsche partij, is eenigen tijd geleden 'n scheuring ont- staan. Vele leden van deze partij werden ge- royeerd wgens de ongemachtigde publicatie van verklaringen, welke in strijd met de be- giijselen van de partij werden geacht. De af- deeling Peking werd voorts verloochend door de afaeeling Canton, waar de aanhangers van wijlen Soen Jat-sen allengs door den gouverneur van Joenan worden verdreven. EEN MILITAIR ARSENAAL IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een groote explosie vernielde het militaire arsenaal te Moekden en bijna alle gebouwen in den omtrek van 1 K.M. Ongeveer 300 per sonen zijn daarbij om het leven gekomen De oorzaak der ontploffing is tot nu toe onbe- kend. - EEN VERBODEN OPMERKING. De „Lokal Anzeiger" wist gisteren mel ding te maken van het feit, dat de schoonzoon van Ebert, dr. Jenicke. die attache bij het de partement van Buitenlandsche Zaken is, in het vreemdelingenboek in een hotel te Capri een schampere opmerking* heeft neergeschre- ven over de verkiezing van .Hindenburg tot rijkspresident. Naar aanleiding van dit bericht heeft Bui tenlandsche Zaken tegen dr. Jenicke een dis- ciplinair onderzoek ingesteld en hem voor- loopig als attache geschorst. DE DUITSCHE RIJKSWEER. De Rijksdag behandelde gister de begroo- ting van het ministerie van Rijksweer. Hierbij werden van sociaal-democratische zijde hef- tige aanvallen gedaan op het beleid van mi nister Gessler. De woordvoerder van de sociaal-democra- ten oefende in de eerste plaats critiek uit op de hooge kosten van de Rijksweer. Hij rekende uit, dat elke Rijksweersoldaat den Duitschen belastingbetalers ongeveer 4000 mark per jaar kost. De vraag of de Rijksweer een be- trouwbaar instrument is voor den Duitschen republikeinschen staat, trok hij sterk in twij fel. De kwestie van de vrijwilligers noemde hij in hooge mate bedenkelijk. en de landver- raadsprocessen, aanhangig gemaakt tegen bladen, die deze feiten openbaar hebben ge maakt, keurde hij ten zeerste af. De minister staat thans bijna 5 jaren aan het hoofd van de Rijksweer. In dezen tijd had hij meer voor de republikaniseering van de Rijksweer kunnen doen, dan hij inderdaad gedaan heeft. Daar hij de toestanden die thans bestaan, zich heeft laten ontwikkelen, kan de sociaal- democratische partij den post, uitgetrokken voor zijn salaris, niet goedkeuren. Om echtej- geen aanleiding te geven tot een verkeerde uitlegging met name in het buiten land, verklaarde spreker nogmaals, dat zijn partijvrienden de Rijksweer noodzakelijk ach- ten en de begrooting zullen goedkeuren. DE PRINS VAN WALES TE BLOEM- FONTEIN. De prins van Wales is te Bloemfontein de hoofdstad van den Vrijstraat, aangekomen. Hij werd er ontvangen door den premier, ge- neraal Hertzog, die opzettelijk uit Kaapstad was overgekomen, alsmede door den burge- meester en den administrateur. Toen de prins in het Hamilton-station uit zijn specialen trein stapte, werd hij opgewacht door een commando van ruim 2000 Boeren te paard cnder aanvoering van generaal Conroy, een der Nationalistische afgevaardigdn van den Vrijstaat, die tijdens den oorlog aan do re- bellie deelnam. Bij zijn vertrek uit de Kaap-Prcvincie heeft de prins van Wales bijna een geschenk moe ten afslaan, dat hem door een Kaffer-stam- hoofd werd aangebcden. De prins zat al in den trein, toen de „blank prince" aankwam met twee helpers, di een z\\ aren last torsten, welke zorgvuldig verpakt bleek. „Een geschenk vcor het witte opperhoofd", sprak de Kaffer. Ontdaan van de emballage, bleek het ziin dochter te zijn, uiterst zwart en uiterst dik. Juist begon de blanke. prins te o-verpeinzen, hoe vriendelijk hij wel nee zou zeggen, teen tot zijn groote verliohting de trein wegreed. Of de guile vadei; den nog steeds onge- huwden prins van Wales een „gentle hint" heeft willen geven? OPZIENBARENDE MOORD TE PARIJS. Gistermiddag om half een is de heer Ber- ger, penningmeester van de „Action Fran- Caise", toen hij van zijn bureau in de Rue de Rhone te Parijs komende, zich naar zijn wo- ning in Montinartre wilde begeven, door een revolverschot ernstig gewond. De heer Ber ger wilde gebruik maken van den onder grondschen spoorweg en ging daartoe naar het station St. Lazaire. Teen hij de trap was afgedaald en zich in de gang naar den trein begaf, wefd een revoiverschot op hem gelost, zoodat hij neerviel. De voorbijgangers, die den heer Berger in een plas bloed op den grond zagen liggen, meenden eerst met een zelfmoord te doen te hebben, doch de versla- gene had nog de kracht om te zeggen, dat een aanslag op hem was gepleegd. Hij werd on- middellijk naar een ziekenhuis gebracht. Daar heeft hij nog medegedeeld, dat hij den moor- denaar njet heeft gezien, en 00k geen dreig- brieven heeft ontvangen. De toestand van den heer Berger, die in het hoofd is getrof- fen, is zoo ernstig, dat er weinig hoop voor behoud van zijn leven is. Hij heeft twee kin- deren. Aan de „Action Fran^aise" wordt ver- klaard, dat men hier met een politieken moord te doen heeft en dat men den heer Ber ger heeft verwisseld met den heer La Cour, cien opvolger van Marius Plateau, te meer daar de heer Berger eenige gelijkenis met den heer La Cour vertoont. Men gelooft dus, dat de mcordenaar door deze gelijkenis in de war -> gebracht, en 00k door het feit, dat de heer "erger zijn bureau dichtbij de bureaux van de Action Frangaise" heeft en deze passeer- de, toen hij naar huis ging, zoodat de mee- ning kon postvatten, dat hij van de „Action Frangaise" kwam- Natuurlijk blijft deze ver klaring geheel voor rekening van de „Action Frangaise". De moord heeft echter in deze kringen groote beroering gewekt. Havas meldt nader, dat het slachtoffer aan de verwonding is overleden SCHOONMAAK TE BERLIJN. Onder dit hoofd schrijft de Tel.: Over den smaak van den voormaligen kei- zer Wilhelm II kan men twisten. Zelfs de conservatieve groepen, die niet gemakkelijk keizerlijke daden critiseeren, zijn het er over eens, dat keizer Wilhelm vooral in den eer sten tijd van zijn regeering op kunstgebied Berlijn niet heeft verfraaid. De verschillen- de Pruisische regeeringen zijn nu al een paar jaar bezig allerlei buitemssigheden, die Wilhelm als inspiraties beschouwde, weg te werken. Dit werk wordt gedaan door archi- tecten en kunstkenners, die voor het meeren deel het keizerrijk regime allerminst vijandig gezind zijn. De schoonmaak, die zij op het slot Sans-souci gehouden hebben en waar zij zooveel mogelijk zich gericht hebben naar de opvattingen van den Alten Fritz, vond over al bijval. Op het oogenblik is men bezig het keizeVlijke slot te Berlijn te restaureeren en neemt daarbij de door keizer Wilhelm II be- woorde vertrekken geducht onder handen. Het werk van Schliiter, Eosander von Goe the, Langhans en Schinkel wordt, zoover dit mogelijk is, ontdaan van de toevoegingen der latere Hohenzollerns. Mooie Rococo-vers:e- ringen van Frederik den Groote herstelt men in haar oorspronkelijken vorm. Binnenkort zullen de voormalige keizerlijke vertrekk°n evenals het overige gedeelte van het slot voor bezichtiging door het publiek worden open- gesteld. Wat binneni de muren van het keizerlijk paleis voorvalt, interesseert hoofdzakelijk de vaklieden. Daarentegen zijn de herstellings- werken, die voor iedereen "zichtbaar aan cen toren van de Keiser Gedachtinis Kirche uit- gevoerd worden, het gesprek van den dag. Men is daar bezig een der grootste blunders van Wilhelm II te herstellen. Men neemt na melijk den veelbesproken bliksem-afleider weg, die aan een keizerlijke nuk zijn oor- sprong dankte. Boven op het kruis van den middentoren is een lange ijzeren staaf beves- tigd, die een gouden ster van drie Meter doorsnede draagt, en die over geheel Berlijn zichtbaar is. Iedereen kent in Berlijn den oorsprong van dit ornament. De architect, die de teekening der kerk aan den keizer moest overleggen, had, zooals dit bij zulke plannen gebruikelijk is, door het gebouw een as getrokken, die aan het einde met sterren was afgesloten. De keizer zag de ster boven het kruis en zonder de bedoeling te begrij- pen, verklaarde hij zich een geestdriftig voorstander van het denkbeeld om boven op het kruis een ster aan te brengen, die tege lijkertijd als bliksem-afleider dienst zou doen. Voor den architect was de keizerlijke wensch een gebod en zoo praalt sedert jaren deze ster boven Berlijn. Blijkbaar is men van oordeel, dat deze grappenmakerij nu lang genoeg geduurd heeft. Daarom bouwt men een dure stellage, om het zware stuk koper een dezer dagen naar beneden te brengen. Zoo verdwijnen de sporen van Wilhelm II uit Berlijn. DE BANKSCHANDALEN IN DUITSCHLAND. De „Berliner Borsenzeitung", die sedert maanden in nauwe betrekking staat tot de „Staatsanwaltschaft", was gister in de gele genheid het besluit van de strafsenaat om Julius Barmat tegen een cautie in vrijheid te stellen, in extenso te publiceeren. In de motiveering van dit besluit wordt onder meer de verdenking uitgesproken, dat dr. Hofle door de gebroeders Barmat omge kdcht zou zijn. EEN PROCES OVER EEN SIGAAR. John Sousa, de bekende Amerikaansche March King", heeft tegen een sigarenfabri leant een eisch ingesteld tot schadevergoeding van een bedrag ter waarde van J 24.000, op grond van dc overweging, dat zijn „naam portret en reputatie als een eersteklas-orkest- meester" zonder zijn toestemming zijn ge bruikt voor reclame voor een sigaar van 7 'A cent. Sousa beweert, dat de reclame voor de March King"-sigaar zijn positie heeft ge- schaad, daar zijn vrienden hem er tusschen nemen met hetf eit, dat de sigaar, waaraan zijn naam is verbonden, zoo goedkoop is. KORTE BERIC1HTEN De Canadeesche provincie Ontario heeft Zondag den koudsten Meidag sedert 75 jaren gehad. Hevige regen en sneouwstormen kwa- men in verschillende districten voor, terwijl hier en daar binnen 15 ufeu de temperatuur 45 graden daalde. Tuinen <m akkers werden door het gure weer ernstig beschadigd. In Belgie is nog geen oplossing van de regeeringscrisis in zicht Men verwacht, dat Max heden de kabinetsopdrncht aan den ko ning zal teruggeven. De hittegolf in Duitschland veroorzaakt in veel streken uiterst hevige onweders, ten gevolge waarvan reeds tal van menschen zijn omgekomen. Gisteren is te B-erlijn de bliksem midden in een voetbalploeg gestagen. Een voetballer werd gedooo, de ainderea raakten bedwelmd. Mary Booth, de tweede dochter van den bekenden leider van het Leger des Heils, is tot commandante van het Leger des Heiis in Duitschland benoemd. Zij volgt den heer Oe- grim op, die gedurende 53/2 jaar het werk van het Leger des Heils in Duitschland heeft ge- leid. Gisteren was het een halve eeuw gele den dat te Gotha de Allgemeiner Deutscher Arbeiterverein zich met de sociaal-democra tische partij vereenigde en dat de Sozialis- tische Arbeiterspartei Deutschdands werd op- gericht. De fusie die te Gotha plaats vond, beteekende het einde van den strijd tusschen de zoogenaamde Lasallianen en Eisenachers. Dit feit wordt in de sociaal-democratische pers herdacht. Gemengd Nienws NEDERLAND HOUDT WOORD! De Tel. meldt: Op het Olympisch Congres te Praag heeft Nederland zich' gister officieel bereid verklaard zijn belofte tot het organi- seeren der Olympis'che Spelen in 1928 te Am sterdam in te lossen. Deze verklaring werd met enthousiasme ontvangen. Verder werd mededeeiing gedaan van het- geen tot nu toe door ons land in verband met deze organisatie is bereikt. Amerika herhaalde dat Los Angelos even- tueel geweigerd zou hebben de Spelen in 1928 te organiseerep. N.V. „De AMSTERDAMSCHE SPAARKAS" TE .AMSTERDAM. In de op 25 Mei 1925 gehouden jaarlijksehe algemeene vergadering van aandeelhouders, die, bij verhindering van den president- commissaris, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, gepresideerd werd door den voorzit- ter van den raad van toezicht, den heer A. G. baron Quarles de Quarles, werden de balans en verlies- en winstrekening over 1924 goed gekeurd. Na versterking van de wiskundige reserve met 22.754.85 en van de administratie- reserve met 25 000 en na-afschrijving werd het dividend vastgesteld op 7l,» pet. of 75 per aandeel en op 5 per oprichters-bewijs. De periodiek aftredende commissaris, S\t E. J. Everwijn Lange, werd herkozen. De reserven der vennootschap zijn thans ge- bracht op J 85.000 vrije reserven en J 227.217.15 premie-rcserve, totaal J 312.217.15. Op 31 December telden de door „De Am- sterdamsche Spaarkas" beheerd wordende kassen te zamen 2245314 inschrijvingen, ver- tegenwoordigendc een ingeschreven spaar- kapitaa! van f 6.736.050. HET ELECTROCUTIEGEVAAR. Naar aanleiding van het stuk van ir. W. F. Pot over electricutie (00k dcor ons overgeno- men) schrijft de heer W. F. Wigleven uit Gravenhage aan de Tel, o.a., dat de eenige manier om het gevaar radicaal te ontgaan al- leen kan worden bereikt door den verbruike? geen hoogere spanning voor zijn verbruikstoe- stellen te verstrekken, dan 4050 volt, wat voor kleine en middelgroote installaties, die het overgroote deel der verbruikers uitmaken van een centrale zeer goed mogelijk is. De ta- rieven en meterhuren, die de meeste centrales bedongen, maken het aanbrengen van een transformator bij den meter toch zeker niet onmogelijk, te meer daar deze toestellen prac- tisch niet slijten of toezicht behoeven, noch kostbaar zijn. Het is gewoon onveranhvoorde- lijk, zooals thans de centrales spanningen van 220380 volt binnen ieders bereik bren gen en nog ergerlijker, dat dit geschiedt in buitengemeenten met vochtigen veenbodem. en het mag waarlijk een wonder heeten dat -n vochtige ruimten zooals stallen enz., waar df. isolatie der draden snel wegrot, dikwijls reeds binnen een a twee jaar, niet dagelijks onge- lukken gebeuren. „lk heb gezien" aldus de inzender „hoe een boer in een stal, een onder stroom staanden z.g. waterdichten en daardoor extra gevaarlijke schakelaar met een nifptang poogde om te glraaien. Voorts zijn stopcoidacten, onbedekte sleen- ringen van motoren, defecte afsluitkappen enz. alle plaatsen waar de dood op ons loert, en menigeen laat noodzakelijke reparaties uit verkeerde zuinigheid achterwege of uit onbe- kendheid met het gevaar. Ten slotte is elke isolatie aan slijtage en vertering onderhevig, en welke leek zal zijn verbruikstoestellen, mo toren enz. telkens kunnen en wilden operegren om te controleeren of ze nog gevaarloos zijn? Hoe vaak zijn niet de aardleidingen van mo toren enz. telkens kunnen en wilden opereeren worden ze aangebracht bij de bij uitstek zoo gevaarlijke transportabele motoren? Bij een MAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1