Alkmaarsche Gourant De hand met het fidteeken. Woensdag 27 Mei. Rechtszaken. h'KT'UXHTON. Provinciaal nieuws Staten-Generaal K». 123 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 25 Mei. DIEFSTAL. De 32-jarige Gerrit V., wonende te Medem- blik en thans gedetineerd, stond terecht ter- zake' dat hij op 21 April heeft weggenomen ten nadeele van den heer A. de Vries, direc- teur der gasfabriek te Medemblik, een enve- loppe met papiergeld ten bedrage van /II00 Het was hem niet bekend, hoeveel deze enve- loppe inhield. Beklaagde bracht genoemde heer een bezoek op zijn kantoor en griste de enveloppe in een onbewaakt oogenblik van de tafel. Het geld heeft hij, op 700 gulden na besteed aan inkoopen te zijnen behoeve. 700 heeft de directeur terug gehad, plus de goederen, die beklaagde had gekocht. De heer de Vries heeft beklaagde meermalen geholpen om zich maatschapplijk staande te kunnen houden. Hij is dan ook naar de meening van getuige, niet gekomen met het doel te willen stelen, doch het gezicht van het geld heeft hem verleid. De officier wilde bekl. nog alle kans .ge ven en vorderde 6 maanden gevangenis- sraf, subsidiair een nader onderzoek naar de omstandigheden van beklaagde. Mr. Klene, ambtshalve als verdediger toegevoegd, zal zijn pleitrede bewaren voor het oogenblik dat de zaak verder wordt behandeld. De politie rechter deed alsnu nog geen uitspraak en be- paalde de voortzetting op 15 Juli a.s. LANDLOOPERIJ. De 61-jarige zwerver Willem S., geboren te Hoom, is aangehouden omdat hij zonder middelen van be staan it^dit arrondissement heeft rondgezworven. Hij is kort geleden ont- slagen uit de .rijkswerkinrichting. Eisch: 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzen- ding. Beklaagde prefereerde 2 jaar opzen- ding, doch kon geen afdoende reden voor dien wensch opgeven. Vonnis conform den eisch. DIEFSTAL. Een 59-jarige vischventer uit Hoom, ter- zake dat hij op 13 Febr. zich wederrechtelijk heeft toegeeigend een paardendeken en een dekzeil, ten nadeele van- den stalhouder J. Klinkhamer te Alkmaar, alwaar hij zijn hon- den had gestald. Beklaagde verkeerde onder den invloed van sterken drank toen hij deze voorwerpen wegnam. De inlichtingen over hem zijn gunstig. Hij is thans aangesloten bij een geheelonthoudersvereeniging. Het dekzeil heeft beklaagde reeds 2% jaar geleden weggenomen. Eisch drie maanden ge- vangenisstraf voorw. met 3 jaar proeftijd- Vonnis, 3 maanden gevangenisstraf voorw. met 3 proefjaren en verplichte geheelonthou- ding. WEDERSPANNIGHEID. De 28-jarige visscher Leendert K. uit Eg- mond aan Zee heeft zich op 24 April te Alk maar schuldig gemaakt aan verzet tegen de politieagenten Staats en Kaai. Hij verkeerde in kennelijken staat. en werd dientengevolge door de politie-agenten aangehouden en tegen deze aanhouding verzette beklaagde zich door rukken en trekken en het uitdeelen van diver se schoppen. Eisch 7 30 boete of 30 dagen hechtenis Vonnis 25 boete of 25 dagen hechtenis. MISHANDELING VAN EEN KIND. Op 23 April heeft de klerk der Posterijen N. J. R. te Uitgeest de jonge J. Klaasen mis handeld. De jongen kwam op het kantoor om uitbetaling van 1 zegeltjes geld, die hem niet werd verstrekt. Hij trad nogal brutaal op en toen gaf bekl. hem een draai om zijn ooren en vermoedelijk is hij toen tegen een deur te recht gekomen. Toen de jongen thuis kwam huilde hij en had een bloedende wond aan de slaap. Bekl. is "later naar de ouders gegaan en heeft zijn excuus aangeboden. De ouders waren bereid de zaak verder te laten rusten, doch er was reeds procesverbaal opgemaakt door den rijksveldwachter Witvliet. De jongen weet wel dat hij een klap van beklaagde heeft gekregen, doch hij weet niet hoe hij aan dat wondje is gekomen. De postdirecteur heeft een gunstige verklaring omtrent beklaagde in- gezonden. De officier vorderde f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Vonnis conform dezen geringen eisch. MISHANDELING. De losarbeider Cornelis H. uit Huizen heeft op 26 April den getuige W. Kaan mishan- deld door hem eenige slagen op het gezichl toe te dienen. Bekl. was volgens zijn uitleg- ging woedend, omdat de getuige zijn echtge- noote had lastig gevalien. De kunsttanden van den getuige hebben door den aanval zeer feleden en zijn oog bloedde. Het bloe 1 loed „spoot" er uit, beweerde getuige. Ook zijn neus was beschadigd. Getuige zeide, dat hij de vrouw niet met minder eer bare bedoelingen heeft aangesproken. Hij zei; Goeden avond en anders niets. De vrouw van beklaagde beweerde dat Kaan haar aangebo- Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van .A. T.) 2) HOOFDSTUK II. De Trouwdag. Barbara Frances of Babs zooals zij door haar vader genoemd werd voelde, dat trouwdag de ellendigste dag zou zijn, dien zij in haar leven gehad had. Toen zij wakker werd, voelde zij zich ongelukkig; een paar uren had zij alles vergeten, want zij had zoo rustig als altijd geslapen, toen zij wakker werd, kwam alles weer met zoo'n overstelpen- de werkelijkheid terug, dat zij in bed ging zitten huilen, in de hoop, dat de kindermeid nog zou slapen en niet zou zien, dat zij huilde. Zij was pas dert-ien jaar de arme kleine Babs en zij vond de gedachte van ge- trouwd te zijn, afschuwelijfc. Zij hield wel van Jim, als hij in een goede bui was, want dan vroeg hij haar, om met hem in de bosschen den Heeft om met hem te gaan wandelec, maar oneerbare voorstellen of handelingen heeft getuige niet gedaan. Getuige Kaan ont- kende haar te hebben gevraagd voor een wandeling. Eisch, de omstandigheden in aan- merking genomen 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. VERDUISTERING VAN VER- EENIGINGSGELDEN. Een 30-jarige ingezetene van den Helder stond terecht ter zake verduistering van 40 ten nadeele van een supportersvereeniging waarvan hij penningmeester was. In 't ge- heel heeft beklaagde 82.33 weggenomen, doch slechts 40 werd hem ten laste ge- legd. Bekl. had boven zijn stand geleefd en was in handen gekomen van woekeraars. Hij had thans geen schuld meer aan woekeraars. Zijn zuster had het geld voorgeschoten. De officier vorderde, in aansluiting met het rapport van het genootschap, 2 maanden gev. voorw. met 2 jaar proeftijd. Vonnis: conform den eisch, als bijzondere voorwaar- de werd gesteld: verplichte geheelonthouding en verplichte aansluiting bij een geheelont- houdersbond. MISHANDELING. De koopman Joh. Hendr. J. te Oudorp, had op 23 April te Alkmaar of te Oudorp den getuige J. W. Glas mishandeld. Hij er- kende Glas een klap te hebben gegeven Glas liep weg en was later bewusteloos neergeval- len. Getuige legde den eed af en beklaagde brulde: „Je liegt't, vent! Hij werd door den politierechter tot de orde geroepen. Glas zei de zenuwlijder te zijn en door beklaagde en zijn vrienden te worden gezocht. Beklaagde zeide dat Glas met een mes dreigde. De koopman Nic. Alb. Nijhof had een klap zien toebrengen. De officier vorderde tegen bekl. die niet ongunstig bekend staat en financieel niet veel in de melk heeft te brokkelen, 20 boe te of 20 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. MISHANDELING MET EEN BILJART- KEU. Op 19 April heeft de 45-jarige Th. v. B wonende in het Westerhofje te Alkmaar, in het cafe van den heer Benjamin in de Slik- steeg den getuige N. Jonker een klap met een biljartkeu op het hoofd gegeven. Beklaagde was aan Jonker geld schuldig, welk geld hij had geleend om zijn vrouw en kinderen met St. Nicolaas cadeautjes voor te koopen. Be klaagde brengt meer tijd dan noodig en nuttig is in de herberg door, zaoals. in de aan den politierechter verstrekte inlichtingen me- degedteeld werd. De getroffene had zich met een hoofdwond onder geneeskundige behan- deling moeten stellen. Eisch 30 boete of 30 dagen hechtenis. De uitspraak werd aangehouden tot over 14 dagen. MISHANDELING VAN EEN KIND De koopman H. J. K., te Uitgeest, had op 22 April het zoontje van den brievenbestel- ler Dobber mishandeld1. Het zoontje van be klaagde had tevoren kwestie met bovenge- noemden brievenbestellerstelg. Deze beklaag de is de vader van het jongetje, dat door den postkantoorklerk R. was mishandeld, welke zaak even te voren werd behandeld. Mej. Molenaar had de mishandeling ge- zien. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 7 boete of 7 dagen hechtenis. KINDERMISHANDELING. De met verschenen Cornelia Wilhelmina V., huisvr. S., had op 14 April een meisjt een klap gegeven hetgeen door mej. Koorn en haar dochter Jacoba Koorn was gezien en waargenomen. Het mishandelde kind Johan na Wessel is pl.m. 4 jaar oud. De getuigen weten niet of het kind een bloedneus heetf gekregen. Het schijnt dat het kind van Wes sel het 254-jarig zoontje van bekl. schopte. Eisch 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Vonnis 3 boete of 3 dagen hechtenis. Daarna sluiting. UIT HEILOO. In't cafe van dc-n heer Helder werd Dins- dagavond een druk bezochte vergadering ge- houden van de "i uinbouwvereenigmg „De Vooruitgang", onder voorzitterschap van den heer K- Blokker, die in zijn opemngswoord constateerde, dat de stand der aardbeien re den geett tot voldaanheid. Na notulen enz. kwam in behandeling de aankoop van sioffen Het cestuur stelde voor het kwantum dat in voorraad is en 7 kost, per 100 en de aan te koopen partij (gebruikte sioffen) die 10 kost per 100, dooreen te leveren aan de ieden vcor 8.50 per 100 stuks, zoodat van den ei- gen voorraaa een winst van 1.50 per 100 ten voordeele van de kas komt. De heer Pilkes was hier tegenz. i. was het juistcr een percentage over den oogst te hei- ten, bijv. 1 - of3/, pet. De heer van Weelderen was geen bewonde- raar van deze heffing, de aardbeientelers be- talcn al genoeg. Spr. zou het dan willen, doch ook over de groente. Na en druk debat kwam het bestuursvoor- stel in stemming. Het werd met 6 stemmen rond te dwalen en dan liet hij haar zien, waar de grauwe ekster zijn provisiekamer had, of waar de kleine uiltjes juist hun grappige, grcote, ronde oogen geopend hadden. In zul- ke dagen was Jim heerlijk, hij kende het ge- luid van elken vogel, en kon altijd nesten vinden. Maar op andere tijden was hij brom- mig en stil, sprak urenlang niet, en als hij zijn mond open deed', was het, om gedichten op te zeggen, die hij of uit het hoofd geleerd had, of die hij beweerde zelf gemaakt te heb ben, wat Babs nooit geloofde. Dan had hij er geen begrip van om te spe- len, vond vers top per tje gek, en zei, dat meis- jes hem verveelden, omdat zij stemmen als ek- sters hadden, die zij opzetten, als er een muis of een spin of een ander onschadelijk beestje in het zicht was. Hij lachte Babs ook uit om haar liefdesgeschiedenis met Tubal, iets waar- voor Babs met al de waardigheid van haar dertien jaar zeer gevoelig was, en hij had haar eens in een twistgesprek over de verdien- sten en fouten van Tubal als man en minnaar gezegd, dat als zij Mevrouw Fiennes was, zij haar echtgenoot moest eeren en gehoorzamen, en als hij er op stond, dat zij haar omgang met Tubal, die niet eens een heer was, zou cpgeven, dan zou zij hem moeten gehoorza men, omdat alle vrouwen voor God moestea minderHeid verworpes. Daarna kwam het voorstel-Tflkes, pet. van den oogst te heffen, in stemming; dit werd met 6 stemmen meerderheid aangeno- men. Dit besluit had ten gevolge, dat alle stoffen voor 85 per 1000 werden afgegeven. Daarna kwam aan de orde de telkens her- haalde kwestie omtrent verplichte levering en aannemen van leden, die nog altijd een „slippertje" naar „St. Willebrordus" maken. Met algemeene stemmen werd besloten deze personen met hun aardbeien te weren Het bestuur stelde voor de aardbeien in Beverwijk te veilen (bij de „Vrije Veiling", 10 pet. te heffen en pet. extra door aanne- ming voorstel-Pilkes. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na zeer uitvoerige bespreking werd het vervoer (per auto of per spoor) aan het be stuur overgeiaten. Als lader werd benoemd de heer W. de Groot, als keurmeester de heer K. Limmen. De salarissen voor deze functionnarissen werden vastgesteld voor den lader op 0.50 per uur, voor den keurmeester op 5 per dag met 1Jt van den bruto-omzet. Het bestuur stelde voor het salaris voor den admin istrateur vast te stellen op 1 pCt. van den bruto omzet. Alzoo werd besloten. Het bestuur bracht in bespreking het ver voer van aardbeien naar het buitenland, dat dit jaar van enkele producten onder bepaald merk zal geschieden. Gaat dit door, dan zal ook ons product wel naar het buitenland gaan en het is niet denkbeeldig dat het dan een grootere opbrengst geeft. Om deze reden werd besloten dat de leden genummerde sioffen zullen krijgen. Opge- wekt werd om het product zoo af te leveren, dat men voor de voordeelen in aanmerking komt. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van de Boerenleenbank werd be handeld Een der leden zag gaarnc een voor stel verdedigd om de rente voor spaargelden op 4 pet. te stellen, ongeacht den termijn. Als afgevkardigde werd gekozen de heer K. Blokker. Daarna werd het contract geregeld voor het vervoer van groente enz. per auto. Het kost 3.65 per 1(X)0 Kg. en emballage franco retour, de schacle van vervoer (bij ongeluk- ken) kan op den vervoerder verhaald worden; de leden zijn verantwoordelijk voor het ge- wicht der colli. Hierna bracht de heer G. Smits verslag uit van de vergadering van den „Proeftuin Ken- nemerland" te Alkmaar. Bespreking laadtijd van producten. Met't oog op de in werking treding van den zomer- tijd die voor kennisgeving werd aangeno men) werd besloten om den laadtijd te doen geschieden tusschen 9 en 10 uur; leden die door omstandigheden vroeger moeten komen, inogen hunne colli groenten neerzetteii. Na bespreking betaaldag, afgifte van siof fen, voorzien van etiketten en rondvraag, volgde sluiting. UIT DIRKSHORN. Als aanvulling van den uitslag van het concours van harmonie- en fanfarecorpsen alhier dient nog vermeld, dat door de jury de medaille van H. M. de Koningin werd tocge- kend aan de vereeniging „Onder Ons" alhier voor het hoogste aantal punten. UIT HOORN. De heer B Stolk, bewaarder aan de R. W. I. alhier, is als gevangegbewaarder overge- plaatst naar Roermond. Vanaf de haven bemerkte men een schip in nood. Schipper J. Wormssbecker zeilde uit met de H. N. 3 en vond het jacht „De Bran- daris" van Amsterdam in nood. Tengevolge van een zware bui was de stag gebroken. Het jacht werd op sleeptouw genomen en veilig in de Hoornsche haven gebracht. UIT NOORDSCHARWOUDE. De markt geeft deze week weinig bijzonders te vermelden. De aanvoer bepaald zich tot ruim 1 wa gon wortelen die ten laagste 10 cent en ten hoogste 90 cent per 100 K.G. opbrachten, dus vrijwel waaraeloos zijn, en bijna 8 wa gons Deensche witte kool, waarvan de aan voer Zaterdag wegging voor ten hoogste 90 cent per 100 K.G. In tegenstelling van de roode kool waarvan de laat^te partijtjes een zeer ho'oge prijs op brachten, zijn de Deensche witte vrijwel ge- heel waardeloos, wat natuurlijk gezien de aanvoer van jonge groenten uit andere stre- ken wel te verklaren is. VAN TEXEL. De tweede groote lammerenmarkt, op Dins- dag gehcuden, kenmerkte zich door grooten aanvoer, hooge prijzen en willigen handel. Men verwachtte, dat de markt goed zou zijn, gezien de prijzen, die op de Leidsche markt begongen konden worden. Reeds vroeg in den morgen rolden de lange wagens uit alle richtingen aan en weldra bleek het, dat het marktplein geen voldoende ruimte bood voor de mooie dieren, waarvan er 6650 waren aangevoerd. Er moesten dan ook verschillende hokjes in de zijstraten aan- gebracht worden. Er was al spoedig een le- vendige handel, daar de kooplieden uit zeer onder scheMene streken van h'et land aanwe- zig waren. Alles werd verkocht en de prijzen liepen tusschen 27 en 33.50, zoodat de gehele opbi'engst voor een week (er waren ook reeds lammeren in de weide verkocht) onge- veer 2 ton bedraagt. De landerijen geven overvloedig gras, zoo dat men ook op een goed® hooioogst kan re- kenen en dan kan de wolvteboer hier het jaar 1925 een voordeelig jaar noemen. UIT BERGEN. Bij de politie is aangifte gedaan dat in een perceel aan de Sluislaan uit een in een open veranda staand gesloten kistje met wijn, een 9-tal flesschen is ontvreemd. De diefstal moet tusschen 15 Mei en heden zijn geschied en werd ontdekt bij thuiskomst van de bewoonster. De Bergerweg, welke door verbreeding en geheel nieuwe bestrating eene belangrijke verbetering heeft ondergaan, zal met de Pink- sterdagen weder voor goed voor alle rijver- keer worden opengesteld. In deze gemeente hebben zich tot heden 11 gevalien van mond- en klauwzeer voorge- daan. De kceien van een veehouder zijn her- sffeld verklaard. EERSTE KAMER. In de avondvergadering van gisteren was ingekomen bericht van afwezigheid wegens verblijf in het buitenland van den heer Dob- belmann. De vergadering begaf zich in de afdeelin- gen tot het onderzoek van verschillende wetsi- ontwerpen. De vergadering werd verdaagd tot hedenochtend 11 uur. Morgen om 11 uur zal weder afdeelingsonderzoek plaats hebben, en des middags 2 uur zal zoo noodig de open- bare vergadering, welke heden aanvangt, worden voortgezet. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister stelde de V o o r z i t t e r voor eenige wetsontwerpen thans in de afdeelingen te onderzoeken. Conform besloten. De Voorzitter stelde na herope- ning der vergadering voor verschillende ont- werpen aan de agenda toe te voegen voor de Bioscoopwet, w.o. de pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel en het voorstel-Dres- selhuys tot wijziging van het Reglement van Orde der Kamer. Conform besloten. Militaire Pensioenwet. Voortgegaan werd met de behandeling der wetsontwerpen wijziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de landmacht, wijziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de zeemacht, wijziging en aanvulling van de militaire weduwenwet 1922. Art. 1. De heer K. t e r L a an (S.-D.) ver- dedigde het amandement om te behouden de bepaiing dat de pensioenwet ook blijft gelden voor de op wachtgeld gestelde militairen van de landmacht, ook wanneer zij als zoodanig behooren tot bedoeld reserve-personeel. Het wachtgeld voor deze personen had het karakter van pensioen en het was de algemee ne opvatting dat dit gehandhaafd zou blij- ven. Spr. wilde dat niet getornd zou worden aan dit bestaande recht. De heer T i I a n u s (C.-H.) had er geen bezwaar tegen dat het direct mgaand pensioen voor wachtgelders werd opgeheven, vooral niet nu uitgesteld pensioen werd inge- voerd. Spr. vroeg nu ecliter eenige inlichtin gen ten aanzien van de wachtgelders die een verbintenis bij het reserve-personeel aangin- gen. Hij wil dat voor hen de aanspraken niet verloren gaan. De Minister van Oorlog, de heer Van D ij k zeide, dat in de Burgerlijke Pensioen wet de strijd van de wachtgelders is uitge- streden. Het is dus niet billijk voor de militai re wachtgelders een andere bepaiing te ma ken. Het wachtgeld is voor beide categorieen volkomen hetzelfde en dus kan geen onder- scheid worden gemaakt. Bij de burgerlijken heeft ook een deel den dienst vrijwillig verla- ten evenals bij de militairen. Het vrijwillig verlaten geschiedde uit eigen belang en dus is het steeds precies hetzelfde. Spr. kon den heer Tilanus geruststellea In een der andere artikelen is deze aangele- genheid afdoende geregeld. De heer Dresselhuys (V.-B.) achtte de belofte die iff 1922 is gegeven, wel van beteekenis, maar hij wilde ze beperken tot hen die tot op heden daardoor gebaat waren. Hij achtte daarom een overgangsbepaling noodig waarbij deze aangelegenheid werd ge regeld alleen voor hen die reeds op wacht geld zijn gesteld. Het regeeringsvoorstel werd goedgekeurd met 45 tegen 14 stemmen. Art. 2. De heer K. ter L a a n vroeg den Minister aan het personeel bij den vliegdienst de gelegenheid te geven hun 10 dienstjaren te blijven. De Minister zeide dat dit punt menschelijk zal worden behandeld, al is het moeilijk te zeggen waar de grens zal liggen. Bij een volgend punt vroeg de heer K- ter L a a n (S.-D.) dat gemeentelijke diensttiid zal meetellen bij de pensioeaberek* nine. De Minister wees er op, dat deze wet reeds in dit geval voorziet. Bij art. 4 betoogde de heer K. ter L a a n (S.-D.) dat strafbepalingen niet moe ten inhouden ontneming van pensioen. In de Burgerlijke Pensioenwet komt dat ook niet voor. Hij verdedigde een amendement om de ze ongunstige bepaiing voor de militairen te schrappen. De heer Tilanus (C.-H.) verdedig de een amendement om de gelegenheid te scheppen dat aan hen niet het pensioen is ontnomen als gevolg van het niet-eervol ont- slag of andere straf tot een bedrag uit te kee- ren. Voor bijzondere gevalien is een dergelijke gelegenheid gewenscht. Wanneer iemand ge- straft wordt, kan men te ver gaan om hem ook nog het pensioen te ontnemen. De Krocn krijge daarom de bevoegdheid een toelage toe te kennen, niet hooger naturlijk dan het pen sioen zou zijn geweest. De heer Dresselhuys (V.-B.) zag in het amendement-Ter Laan'reactie op het be staande en was daar niet voor. De M i n i s t e d had ook bezwaar tegen het amendement-Ter Laan, dat de basis van het artikel ondermijnt. Wanneer een militair de grondslagen van het leger ondermijnt, is het toch billijk dat de verzorgingsplicnt van den Staat voor hem eindigt. Een Raad van Beroep om uitspraak te doen kan spr. niet aanvaarden. Het amendement-Tilanus is ook niet afdoende, omdat het ook het reserve-per soneel omvat. Anderzijds is het te beperkt hetgeen reeds in de praktijk is geWeken. Ook in geval van rechterlijk vonnis kan de billijkheid van toekenning van een toelage vragen. Alleen als dit punt ook onder het amendement-Tilanus valt kon spr. zich er mee vereenigen. In dien geest gaf spr. een wijziging in overweging en hij was bereid een wijziging in te dienen als de amendemen- ten worden ingetrokken. De heer Tilanus (C.-H.) trok zijn amendement in. De heer K. ter Laan (S.-D wij- zigde zijn amendement betreffende den Raad van Beroep. In art. 54a zal het beroep nader worden geregeld. Het eerste amendement-K. ter Laan (ver- vallen der strafbepalingen) werd bij zitten ee opstaan verworpen. Het tweede amendement-K. ter Laan (rege- ling van het beroep) werd aangenomen met 29 tegen 27 stemmen. Bij art. 11 verdedigde de heer K. ter Laan (s.-d.) een amendement om tc be- palen dat het militaire pensioen wordt bere- kend naar een diensttijd die begint op het zes- tiende jaar en niet op het achttiende jaar. Hersteld werd wat er in de bestaande wet is opgenomen. De Minister ontraadde dit, omdat het alleen geldt voor de menschen, die nog in dienstkomen, niet voor hen die in dienst zijn. De heer K. ter Laan trok zijn amendement in. Vervolgens verdedigde de heer Ter Laan een amendement om den tijd bij den vliegdienst doorgebracht dubbel te tellen, evenals dit geschiedt bij den onderzeediensi. De Minister zeide, dat dit punt zeer ernstig was onderzocht, maar dat tot af- wijzing was beslist. Er wordt een toelage ge geven voor het aantal vlieguren, waardoor a! voldoende is toegestaan. Het amendement is onncodig en niet billijk. De Minister van Marine, de heer Westerveld, steunde het be- toog van den minister van Oorlog. De heer Ter Laan trok het amende ment in. De heer Tilanus (C.-H.) betreurde het, dat zij die in Indie gedetacheerd zijn ge weest, in ongunstiger conditie komen, o.a. om dat het aantal dienstjaren van 35 op 40 wordt gebracht. De Minister zette uiteen, dat deze verandering geen verslechting was, hetgeen spr. met voorbeelden aantoonde. Bij art. 9 verdedigde de heer Tilanus het amendement waarvan de strekking is, dat niet getornd zal worden aan de bestaande reeds toegekeude personen. Bij de algemeene beschouwingen is dit punt reeds besproken. De heer Duymaer van Twist (A.-R.) steunde het amendement-Tilanus en drong er bij den minister op aan, dat hij het amendement zou overnemen. De heer K. ter Laan was voor dit amendement, maar betoogde, dat dit maar een onrecht uit de vele in dit ontwerp goed- maakt. Nu het om een paar officieren gaat, komen de heeren Tilanus en Duymaer van Twist wel voor dezen op, maar bij andere verbeteringen stemmen zij tegen. De heer Dresselhuys (V.-B.) steunde den gedachtegang van het amende ment-Tilanus. Hij achtte het billijk, omdat velen voor 1 Juli 1923 zijn aangelokt om pen sioen te nemen, aangezien zij dan van de voordeelige voorwaarden konden profiteered Heeft de minister in dien zin indertijd toeaeg- gingen gedaan? Zoo ja, dan achtte spr. het billijk dit amendement aan te nemen. E>e heer B e u m e r (a.-r.) herinaerde er aan dat men voortdurend bezig was ver- kregen rechten aan te fasten door ze ongun stiger te maken. Hij zag dus niet in dat dit een der vensters van het huisje, dat wat juist boven den ingang. Toen liep zij weg en stond niet stil voor dat zij bbij het mooie meer was in den bene- dentuin, juist met't voile uitzicht op't grooie huis. Daar bleef ze staan en keek naar het huis; niet met de bedoeling, om zijn prachfcige verhoudingen en architectonische schoonhe- den te bewonderen, die zeer groot waren, maar alleen om -— met een merkbaar veraeh- telijke indrukking naar de ramen van Jim's kamer te kijken. Hij en zijn breeders en Lord en Lady Saye and Sele, en verscheidene andere gasten, waaronder Bab's eigen vader en breeders, waren den vorigen dag op Stoke Lark geko men, en Babs wist, dat Jim de kleine hoek- kamer in den linker vleugel had, die met de smalle, spitse vensters, die wijd open stonden. Een paar seconden bleef Babs stilstaan. Soms kon Jim van veel nut zijn, want hij wist altijd precies waar de lijster zijn nest ge- bouwd had of hoeveel jongen de grijze zand- pieper had uitgebroed. In dat opzicht was hij van meer nut dan Tubal die liever jonge kikvorschen vischte, en die de eieren brak, als hii een nest vond. .(Wordt veryolgd.) J zweren, dat zij in alle opzichten haar echtge- nooten zouden gehoorzamen. En bij de ge dachte, om iemand te gehoorzamen, kwam Babs' geheele ziel in cpstand. Zij had het nooit in haar geheele leven gedaan. Moeder- loos geworden"bijna dadelijk na haar geboor- te, toen overgeiaten aan de teedere zorg van een pleegvader, die haar verafgoodde, had Babs als een waar koninginnetje geregeerd, zoowel op Stake Lark als op het kasteel Broughton, waar zij een trouwe, kleine be- zoekster was. Overal was haar wil wet ge weest, en, met uitzondering van Jim Fiennes, maakte zij zich sterk, dat zij iederen man om haar pink kon winden. Hoe kon zij er dan aan denken te gehoorzamen aan die eenige uitzondering op haar gulden regel Dat kon zij niet. En wat het opgeven betrof van Tu bal, die haar lief had, zeide zij Jim heel dui- delijk, dat zij liever sterven wilde, waarop Jim ging lachen en akeliger dan ooit werd. En nu was werkelij'k de dageraad aangebro- ken van dezen laafeten dag van haar souve- reiniteit, van haar onafhankelijkheid, de laat- ste morgen, dat zij Barbara Brent heette. Na twaalf uur vandaagzou zij Mevrouw Fiennes zijn Wat afschuwelijik! Was het niet schandelijk, dezen laatsten heerlijkea morgen in bed door te brengen, nu de wilde rozen zoo dicht bloeiden in de heg- gen bij den vijver en de spyrea geurde langs den rand van het water? Juist toen de merel zoo ging zingen en fluiten, dat het bijna oor- verdoovend werd, en Dina, de kleine zwart en witte patrijs'hond beneden hard ging blaffen Een oogenblik later was Barbara uit bed en vroeg luidruchtig om gekleed te worden. „Onmogelijk, freule Barbara!" zei de kin dermeid. „Het is pas zes uur en als ik U straks kleed, zal het in Uw trouwkled zijn." ,,Ik wil nu onmiddellijk gekleed worden," zei de kleine tiran van Stoke Lark, „en in mijn blauw wollen kleedje en leeren schoenen, zoodat ik nog eens voor het laatst in den tuin met Dina loan stoeien." Natuurlijk kreeg Babs haar zin dat kreeg ze altijd en een half uur later vloog zij de trappen af van het eene terras op het andere en dan recht het park door met Dina achter haar aan. Juist aan den anderen kant van den grens- muur, die het park omgaf, lag een huisje met rieten dak en klimcp bereikt, met een tuin er omheen, die nu prijkte met muurbloemen en vergeet-mij-nietjes. Er liep een laag houten hek om den tuin heenBabs bleef even naast den ingang staan, toen bukte zij zich, nam een handvol laezelsteenen eaa die tegen i =^a=na«

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5