DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 121 Honderd zeven en fwintigste Jaargansr 1925 DONDERDAG 28 MEI Dlf ntmrnre? Ee?la-* u!t fwee RTacTen. Dezc Courant word! ELKEN AVOND; behalve Zon- en Fecstdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruiibefaling per 3 raaanden voor Alkraaar /2.-, franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijtsnummers 5 cents. PRFJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabal. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordani C 9. Huitenlami DE REGEERINGSCRISIS IN BELGIe. De algemeene raad der Belgische werklie- denpartij heeft zich uitgespro-ken tegen de voorloopige extraparlementaire combinatie welke de heer Max op het oog heeft. Deze verklaarde geenszins af te zien van de hem door den koning toevertrouwde opdracht. Volgens Van Cauwelaert is een kathoiiek- socialistische coalitie zeer wel mogelijk. DE ONTWAPENING VAN DUITSCH- LAND. Reuter verneemt uit Fransche bron dat de lijst van Duitschlands tekortkomingen, welke aan Duitschland zal worden aangeboden, den*eisck inhoudt dat ongeveer veertig muni- tiefabrieken, met inbegrip van Krupp, voor vredelievende doeleinden zullen worden gere- organiseerd. De Ruhr, eveneens Duisburg, Ruhrort en Dusseldorf zouden den 16en Augustus worden ontruimd. De geallieerde eischen inzake de bewape- ning, zoo verneemt Reuter verder, kunnen, als Duitschland het wenscht, in enkele we- ken worden vervuld. Over het algemeen is Frankrijk van oordeel dat Duitschland zijn verplichtingen ten opzichte van de vernieii- ging van wapenen is nagekomen. De Fran- schen maken ernstige bezwaren tegen het feit, dat Duitschland zulk een grooten gene- ralen staf handhaaft en tegen de talrijke Schupo naast de niet-formeele politiecorpsen. Naar het Fransche oordeel kan Duitschland de eischen, die in de a.s. nota zijn vervat, einde September hebben vervuld, hetgeen de ontruimipg van Keulen ten gevolge zou heb ben. DE MOORD OP BERGER De Parijzenaar Berger, op wien door een vrouw een revolver-aanslag is gepleegd en die eenige uren later aan de bekoinen verwon- dingen is overleden, was penningmeester van de Liga du Camelots du Roi. Hij werkte ver der op het bureau van de „Action FranQaise". Zijn moordenares Maria Bonnefoy, die zich bij de politie heeft aangemeld, is een vrouw van gevorderden leeftijd en ziet er armoedig uit. Zij verklaarde den royalistischen schrijver en leider Charles xMaurras te hebben willen dooden, omdat de Action FranQaise haar vee! leed bezorgd had. Deze verklaringen hebben mede aanleiding gegeven tot de veronderste! ling, dat zij aan vervolgingswaanzin lijdt. In haar hotel-kamer heeft men een uitge breide correspondence aan diverse politieke personal gevonden, waaronder 15 reQu's van aangeteekende brieven ctan Dubarry, direc- teur van de „F.re Nouvelle". De ..Action FranQaise", die in rouwrand is verschenen, is diep verontwaardigd over de wijze, waarop Ernest Berger is vermoord. Dit is de tweede maal, dat een voorman uit de royalistische beweging wordt vermoord: den 22den Januari 1923 viel Marius Plateau, de secretaris der Ligue, als slachtoffer van de anarchiste Germaine Berton, die het eigenlijk op Leon Daudet of Charles Maurras had ge- munt; thans is Ernest Berger ook door een vrouwenhand gevallen, terwijl de moordena res eveneens een ander had willen treffen. Germaine Berton verklaarde destijds haar daad tfe hebben gepleegd om de campagne, die de royalisten tegen de communisten voe- ren, te wreken; ook Maria Bonnefoy, de moordenares van Berger, heeft gezegd dat „zij uiet beschermd was tegen de spionnen, die haar vervolgden". De taktiek, welke de Camelots du Roy vclgen om de extrimisti- sche beweging van links te ondermijnen, n.l. een zeer wijd-vertakt spionnage-stelsel in de communistische gelederen zelf, heeft reeds ernstige gevolgen gehad (de nog steeds niet opgehelderde doodsoorzaak van Philippe Daudet, den jeugdigen zoon van Leon, houdt hier ongetwijfeld verband mede.) Ernest Berger was in 1912 door Plateau bij de Ligue d'Action FranQaise gekomen. Tijdens den oorlog was hij als sapeur bij de genie werkzaam. Ten gevolge eener verwon- ding werd hij afgekeurd en hervatte zijn functie als penningmeester bij de Ligue. Toen Germaine Bertcn destijds de redactie bureaux van de Action FranQaise" betrad, trof zij Plateau in gesprek met Berger aan. Berger verwijderde zich, toen de anarchiste bij Plateau werd binnengelaten Eenige oo- genblikken later viel het noodlottige schot en stierf Plateau in de armen van Berger, die toegesneld was. Thans is Berger zijn vriend Plateau gevolgd. De ..Action FranQaise" cntkent dat Ber ger feitelijk de inlichtingi agent der royalis tische beweging was. Hij bekleedde een lou- ter adminisiratieve functie. Maria Bonnefoy, die in Tiolieres (Puy-de- Dome) is geboren, is een gescheiden vrouw en moeder van drie kinderen. Zij ceiende het beroen van kamermeisje in een hotel uit en was sedert vier dagen buiten betrekking Maandag was zij on de bureaux der Action Frangaise" verschenen. Zij had er Berger zien uitkcmen, dcch m^ende in hem Maur ras te herkennen dicn zij alleen van por tretten kende D'nsdag om twaalf uur keer- de zij terue en volgde Berger tot de metro be de Gave Sain' Lazare Bij een huiszoeking bij Maria Bonnefoy Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adminisfralie 3. Telefoonnr. PHacfie 33. Postgir® 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. zijn een aantal reQu's gevonden van aange teekende brieven van den heer Dubarry, den directeur der „Ere Nouvelle". De instructie zal intusschen moeten uitmaken of de moor denares inderdaad in eenige betrekking tot radicale of revolutionnaire kringen stond. ANTI-SEMIETISME TE WEENEN. In verband met ernstige gebeurtenissen aan de Weensche hoogescholen, welke heb ben geleid tot verstoring der colleges, is de Hochschule fiir Welthandel voor een dag en de universiteit tot nader order gesloten. De bondskanselier heeft de directeuren uit- genoodigcl er met alle middelen voor te zor- gen, dat de orde in de hoogescholen onder geen omstandigheden wordt gestoord. De directeuren verklaarden dat de verplieh- te legitimatie thans onverwijld in alle hooge- schojen moet worden ingevoerd, daar geble- ken is, dat de gebeurtenissen van den laat- sten tijd voor het grootste gedeelte zijn voor- bereid door toehoorders, die niet tot de hoo- geschool behoorden. DE SCHORSING VAN Dr. JaNICKE. Naar de ..Berliner Borsenkurier" meldt, heeft dr. Janicke erkend, dat hij inderdaad lets in verband met Hind'enburg's verkiezing in het vreemdelingenbo-ek van een hotel te. Copri geschreven heeft. Op 13. Mei heeft hij daarin genoteerd: „In dit gemoe- delijke huis vergeten we God-zij-dank, dat een Hindenburg president van het Duitsehe Rijk is geworden." De „Vorwarts" laakt deze houding van dr. Janicke en zegt, dat men juist van een schoonzoon van den overleden rijkspresident meer terughoudendheid had mogen verwach- ten. Het blad wijst er echter tegelijkertijd op, dat dezelfde ijver, die thans tegenover dr. Janicke aan den dag wordt gelegd, maar al te vaak wordt gemist tegenover reactionnaire ambtenaren, die buiten hnn boekje waren ge- gaan. DE ENGELSCHE OORLOGSPEN- SIOENEN. In 't Lagerhuis werden de begrootingen voor de pensioenen besproken. De minister voor de pensioenen, majoor Tryon, wees er op, dat de raining van 66 millioen pond sterling voor de oorlogspensioenen sinds 1917 tot het eind van het jaar voldoende zou zijn om de geheele Britsche nafl&nale schuld van voor den oorlog te betalen. De begrooting is thans 4 pet. lager dan het vorig jaar. Het bedrag der .pensioenen voor weduwen en hun kinde ren is dit jaar 1 millioen pond minder dan verleden jaar. Het aantal weduwen en vol- wassen nakomelingen, dat van deze pen sioenen profiteert, bedraagt circa 508.000; het aantal kinderen is circa 303.000. DE VERBODEN DARWINLEER. Eenige maanden geleden was in den Ame- rikaanschen staat Tennessee een wet aange- nomen, waarbij verboden werd in dezen staat de evolutieleer te doceeren bijaldien deze leer in strijd werd geacht met de Heilige Schrift. In het stadje Dayton zal thans het eerste prcces naar aanleiding van deze wet worden gevoerd. De leeraar John T. Scopes heeft na- melijk bewust de wet overtreden ten einde tot in hoogste instantie een beslissing uit te lok- ken. Hij achtte de wet in strijd met de Ame rikaansche constitutie en wordt daarbij ge- steund door de Civil Liberties Union. Beide partijen, de staat Tennessee en Sco pes, brengen zwaar geschut in actie. William Jennings Bryan, die herhaalde malen candi- daat is geweest voor het presidentschap en een vurig tegenstander is der evolutieleer, za! optreden voor de vervolging, terwijl Clarence Darrow, de beroemde advocaat van Leopold en Loeb, zich heeft aangeboden om Scopes te verdedigen. ITALLAANSCHE FASCISTEN AAN HET WERK. In den nacht van grsteren op heden hebben onbekende personen in Florence bijna alle krantenkiosken in brand gestoken. De brand weer kon, daar zij tegelijkertijd overal werd been geroepen, niet voorkomen, dat 15 groote kiosken werden vernield. Ook de kiosken van niet-fascistische bladen zijn in brand gesto ken. Te Forli en andere kleine plaatsen werden de met den trein aankomende pakketten kran- ten van de oppositiebladen door fascisten ver nield. DE AANSLAG OP DE KATHEDRAAL. In het proces tegen de samenzweerders van den aanslag in de kathedraad te Sofia heeft de krijgsraad thans ook vonnis gewezen te gen de meerdere beklaagden. Pertsjemlief, Leger en mevrouw Nicolova zijn ter dood veroordeeld. Rekening houdend met verzachtende omstandigheden veroordeel- de de krijgsraad mevrouw Leger tot levens- lange gevangenisstraf en Mallet tot 18 maan den. Uit Sofia wndt gemeld, dat gistermorgen het doodvonnis aan de daders van den aan- s'ag in de ka l.t ru ral aldaar, Friedmann, Zadgorski en Kof, is voltrokken. IN VRIJHEID GESTELD. Twee Canadeezen, A. S. en C. C., die gis terochtend voor den politierechter te Rotter dam hebben terecbt gestaan in verband met den verboden invoer in Nederland van ver- doovende middelen en wier zaak verwezen is naar de volledige Kamer, zijn in vrijheid en ter beschikking van den Vreemdelingendienst van de politie gesteld. De Zwitser A. W blijft in verzekerde bewaring. Zooals ter zit ting van den politierechter bleek, waren alle drie in voorloopige hechtenis geplaatst, naar aanleiding van een tegen hen aanhangige vervolging wegens valschheid in geschrifte. DE DRAADLOOZE IN DE LONDEN- SCHE ZIEKENHUIZEN. Ej is een beweging op touw gezet om de patienten in de Londensche ziekenhuizen in staat te stellen te kunnen genieten van draad- looze concerten enz. Het plan is om aan de zijde van elk bed een ontvangtoestel te in- stalleeren in alle ziekenhuizen. Geschat wordt dat hiermede een bedrag van 50.000 pond sterling gemoeid zal zijn. Het blad „Daily News" heeft reeds de kosten van een volledige installatie voor een ziekenhuis met 200 bedden op ziclf genomen. DE FRANSCHEN IN MAROKKO. Het Kamerdebat over Marokko in de Fransche Kamer heeft gister in kalmer stem ming plaats gehad, dan men voor eenige dagen had kunnen verwachfem. Het feit, dat de vier groepen van het Cartel tot overeen- stemmmg gekomen waren, ten aanzien van het indienen vara een gemeenschappelijke mo- tie van vertrouwen, heeft ongetwijfeld in be- langrijke mate tot deze kalmeering der gees- ten bijgedragen. Renaudel zette zijn interpellatie voor een dichtbezet 'huis uiteen. Hij zeide, dat de so- cialistisiche partij doordrongen is van den ernst der omstandigheden, welke de zoo ge- naamde algemeene belangen van het land overtreffen, omdat zij internationale verwik- kelingcn ten gevolge kunnen hebben. Spre- ker stond lang stil bij de verrassing, waar- vam Frankrijk op 25 April het slachtoffer was, toen zich plotseling openbaarde, dat de Riffi tot achter de Fransche blokhuizen wa ren doorgedrongen. Renaudel liet doorschemeren, dat achter Abd-el Krim betalende kapitalistengroepen staan, die een bijzonder oogmerk met bet Rif- gebied hebben. De onderhandelingen met Abd-el-Krim worden bemoeilijkt, doordat de ze in de Spaansche zone opereert, en men niet met hem kan onderhandelen, zonder een voorafgaande overeenkomst met Spanje. Spreker meende. dat de reis van Malvy naar Madrid in dit opzicht veel opheldering heeft gebracht, waarop Briand interrum- peerde dat deze reis de meest ge'lukkige re- sultaten heeft gehad. Na deze rede, welke drie uren duurde, kwam Doriot aan het woord om de cornmu nistische interpellatie te behandelen. Doriot sprak eveneens drie uur. Tijdens zijn rede laaide vaak tumult op, dat de voorzitter van de Kamer, Herriot, echter over het alge meen vrij spoedig wist te bedwingen. Doriot trachtte de vredelievende bedoelin- gen van Abd-el-Krim in het licht te stellen-. Voorts betoogde hij, dat op geen enkel mo ment de communistische partij betrekkingen met Abd-el-Krim heeft gehad. Aan het slot van zijn rede sprak Doriot de hoop uit, dat de Marokkaansche soldaten op dezelfde wij ze zouden handelen als indertijd de matro- zen van de Zwarte Zee-vloot. Na deze uit- spraak ontstond in de Kamer een groot tu mult. Vandaag worden de debatten voortgezet. TREIN TEGEN MOTORBOOT. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft er volgens een bericht uit New York tusschen Albani en New York aan de Hudsonrivier voor de tweede maal een wedren plaats ge had tusschen den snelsten trein van de we- reld, de Twentieth Century Train en eenige motorbooten, waarbij wederom een motor- boot het van den trein heeft gewonnen. DE AARDBEVING IN JAPAN. Het Japansche ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt mede, dat sterk overdreven berichten omtrent het aantal slachtoffers van de laatste aardbeving werden verspreid. De verliezen zijn droevig genoegd, maar toch minder ernstig dan aanvankeliik gemeld. Al le dooden werden het slachtoffer van uitge- broken branden. De pers blijft van 600 doo den gewagen, maar van offieieele zijde wordt niet meer dan de helft daarvan toegegeven. Te Tbycoko werden van de 2000 ltuizen 1500 verwoest De overigen bleven onbescha- diigd. De politie geeft toe, dat in die plaats 83 personen zijn gedood. De berichten', dat qc verm-aarde lieetwater- bronnen door de aardbeving koud werden, blijken bij onderzeek volkomen ongegrond te zijn. Offieieele berichten uit de plaatsen Toyoo- ka, Kinosaki en Minato melden, dat 278 per sonen gedood en 526 gewond zijn bij de jong- ste aardbevina en d»n daarop eevolgden brand. Ten gevolge van de aardbeving zijn 400 huizen ingestort, terwijl 2324 door het vuur verm-eld zijn. De president der Fransche Republiek Dou- mergue heeft den keizer van Japan een tele gram van diepgevoelde deelneming der Fran sche natie met de jongste aardbevingsramp doen toekomen. De keizer bracht Doumergue telegrafisch dank. DE PUBLICATIE DER BELASTING- BEDRAGEN IN AMERIKA. Men zal zich herinneren, dat de Ameri- kaansche bladen er verleden jaar een genoe- gen in vonden, de bedragen te publiceeren, welke door een reeks belastingbetalers (en niet de laagst-aangeslagenen) aan vadertje Staat werden voldaan. Deze cijfers lagen na- melijk ter inzage van het publiek, en de bla den vonden, dat zij door publicatie hun nieuwsgierigen lezers een gang naar het des- betreffende bureau konden besparen. De belastingbetalers in kwestie schijnen he! niet eens zoo erg te hebben gevonden, maar de belastingautoriteiten vonden het geva! minder leuk en begonnen een proces. Hun suc- ces was gering, want het Hooggerechtshof te Washington heeft thans uitgemaakt, dat de bladen niets onwettigs hadden gedaan door hun publicaties. ZWEEDSCHE SCHOENER VERGAAN. De Zweedsche schoener Hans uit Halmstad is op de reis naar Finland in den nacht van Maandag op Dinsdag in de nabijheid van het eiland G-ctska Sando op een mijn gelcopen en gezonken. Van de bemanning is slechts een man gered; acht personen worden vermi-st. DE BESTRIJDING DER WERKLOOS- HEID IN ENGELAND. Sir Alfred Mond, de vooraanstaande libe- raal, die beschouwd wordt als een autoriteit inzake industrieele kwesties, heeft op een ver- gadering van de „Royal Society of Arts" zijn plan uiteengezet voor een verlichting dee werkloosheid, welk plan reeds ten zeerste de aandacht heeft getrokken, zoowel buiten als in zijn eigen partij. Zijn plan komt hiercp neer dat industrieen, waarin de werkloosheid zeer groot is, ge- steund zullen worden door den' Staat, om hen in staat te stellen de kosten der productie te beperken, zoodat de Britsche fabrikant in staat zal zijn om met gunstiger gevolo- t- concurreeren met den buitenlandschcn fabri kant, wiens productiekosten zooveel minder zijn. Na een overzicht te hebben gegeven van de werkloosheid in de kolen-, staal-, machi ne- en scheepsbouwindustrieen, zeidh Mond dat daaruit de conclusie kon worden getrok ken dat de werkloosheid grootendeels beperkt is tot een klein aantal industrieen. Hij zette uiteen dat in den huidigen staat der industrie het land niet de jaarlijksche vermeerdering der bevolking kan absorbeeren. Slechts bu een vermeerderden omvang van den handel onder beperkte productiekosten kan, zoo ver klaarde spr., het probleeni der werkloosheid woden opgelost. De productiekosten vormen een der belangrijkste punten en spr.'s plan zou er toe bijdragen om deze te vermindereu. Mond verklaarde tenslotte dat Engeland sinds den wapenstilstand ter verlichting van de werkloosheid bijna 30-0 millioen pd.' ster ling heeft uitgegeven, welke improductief zijn gebleven. -VERVALSCHERS EN OPL1CHTERS. Voor de schepenrechtbank te Charlotten- burg had zich gister te verantwoorden de voormalige kleermaker Paul Kinderman, als- mede zijn geliefde, de gescheiden vrouw Bertha Linsing en een zekere Max Schafer, aan wie bedrog, diefstal, heling, oplichting, vervalsching van passen en van bankbiljetten werden ten laste gelegd. Jaren lang had het paar de wereld afgereisd; nu eens bevonden zij zich in Zwitserland, dan weer in Nederl. en Denemarken. Alle Duitsehe en buitenland- sche badplaatsen werden door hen bezocht, waar zij weldra sporen van hun oplichterijen achterlieten. Zij wisten zoo keurig op te tre- den, dat zij in de eerste kringen der badplaat sen, die zij als man en vrouw bezochten, wer den ontvangen. Daar het hotelleven zeer duur was, moesten steeds nieuwe hulpbronnen wor den gezicht. In den loop der drie jaren hebben zij ettelijke gevallen van oplichting, bedrog en diefstal gepleegd. Kinderman trachtte in aanraking te komen met dames op de bad plaatsen, om deze bij een intiem samenziju van hun sierraden te berooven. Den volgen- den dag waren hij en zijn geliefde verdwenen. le Garmisch haalde hij de volgende true uit. Bij een ski-wedstrijd wist hij de vrouw van een Rittergutsbesitzer uit Oost-Pruisen te be- wegen, haar briljanten af te leggen, daar zij gemakkelijk verloren konden geraken en dan in de sneeuw niet te vinden zouden zijn. In vo! vertrouwen gaf de dame hem de sieraden in bewaring. Toen zij ze echter denzelfden avond weer terugvroeg, had Kindermann ze „toe- vallig" op zijn kamer laten liggen. Den vol- genden morgen waren Kindermann en zijn „vrouw" verdwenen. Weldra echter moest KindAmann zijn toe- vlucht nemen tot andere middelen. Zoo begon hij met het namaken van reiscredietbrieven Met een valsche pas trok hij naar het buiten- land met den buit. Toen deze zaken niet meer zoo goed gingen, richtte Kindermann een val sche munters-werkplaats in voor het namaken van Nederlandsche honderd gulden-bilietten. De voorbereidingen waren in vollen gang toen het hoofd der afdeeling voor cheque- vervalsching, commissaris Linnemann, en het hqofd van de valsche munt-afdeelin<\ commissaris Liebmann, in October 1923 er in slaagden het paar te arresteeren. Men vond bij hen een geheele koffer met na^e- maakte biljetten en passen, cliche's en gereed- schappen voor het namaken van bankbiljet ten. 1 KORTE BERICHTEN. In de jaarvergadering van de vakveree- mgingen der arbeiders in de Engelsche ma- chine-industrie heeft dc voorzitter medege- deeld, dat de vakvereenigingen sedert 1920 ongeveer 200.000 leden hebben verloren. Volgens de statistieken bedrceg de zui- gelingensterfte te Berlijn in het afgeloopen jaar slechts 10.6 pCt., terwijl in de voorgaan- de jaren, met inbegrip van de laatste jaren voor den oorlog, de zuigelingensterfte meestal aanzienlijk grooter was, en vaak dichtbij de 20 pCt was. In het Engelsche Lagerhuis, heeft Chur. chill verklaard, dat Groot-Brittannie geen en kele betaling ontvangt was betreft de oorlogs- schulden, voortspruitende uit de verschillenda in tergeal 1 ieerde overeenkomsten De Pcolsche minister varr Buitenland- sche Zaken Skrzynski zal zich medio Juli op reis -fcegeven naar de Vereenigde Staten, waar hij op uitnoocliging van het Williamstown In- stifuut voor Politiek voordrachten over Po. len zal houden. Skrzynski zal op zijn reis Washington, New York en Chicago bezoeken. Een twintigtal Spaansche revolutieon nairen, die uit Frankrijk kwamen, stieten te Vera op een afdeeling grensbeambten en vluchtlen weer over de grens voor de aan- kemst van versterkingen. Een grensbeambte werd gewond. VerscheicjenegezantCn en andere bui- tenlandsche vertegenwoordigers hebben een bezoek gebracht aan de vroegere keizerlijke schatkamer te Moskiu, waar zij alle histori- sclie juweelen en don verderen schat van sie raden van den laatsten Tsaar bezichtigd heb ben. Het verbed tot het fcerer. van.de Zwit* sersche vlag dcor de Rijnvaart, hetwelk in dertijd dcor de Rcndsregeering is uitgevaar- digd met het oog op eventueelc mceilijkheden voor de Rijnvaart ten gevolge van de Rcer bezetting, is thans opgeheven. Het getuigenverhoor in het proces tegen de mcordenaars van dcii Sirdar werd gister te Cairo ten einde gebracht; de procureur- generaal kon een aanvang maken met ziin requisitoir. Met vonnis kan niet voor Zondag a.s. worden verwacht. Berlijn te'.t on het oogenblik 317 bios- copen mei 124,000 plaatsen. Er worden ech ter nog 13 reusachtige bioscopen met 12,000 zitplaatsen gebouwd. In de Duitsehe industriehaven te Keulen heeft gistercchiend een ernstige' ontploffing plaats g'chad, waarbij zeven arbeiders ge wond zijn, van wie twee ernstig. Men schrijit het toe aan ontplofbare stoffen onder de kolen. De Duitsch-nationale bladen, die na de deelneming van hun partij aan de regecring, Stresemann altijd uiterst koel hebben beje- gend, beginnen hem thans opcnliik aan te vallen. De Deutsche Ztg. had het vuur ge- opend, de Reichsbote richt thans grot geschut op den minister van buitenlandsche zaken, naar aanleiding van diens politieke rede voor de volkspartij. Tijdens een zeilwedstrijd op den Mid way is, naar uit Londen wordt gemeld, een boot van de torpedojager „Thanet" gekap- sijst. Drie der zes inzitienden verdronken De andere drie werden gered. Een Wolff-be richt uit Praag meldi dat aldaar de film, den intocht van Hmdenbur--' te Berlijn vcorstellende, is verboden. In het Zwitsersche kanton Wallis is met groote meerderheid een wet aangenomen waarbij brandstichters met de doodstraf wor den -bedreigd, iiidien er bij branden mensclien omkomen. Deze wet is het gevolg van het groote aantal branden, die in hoog verzeker de bcerderijen zijn gesticht. In het Schiffbeecker commtinistenproces zijn wederom 22 beklaagden veroordeeld en wel tot vestingstraffen van een tot 2s/, jaar Acht werden vrijgesproken. De sneltrein Parijs—Quimper is gis- teravend bij het uitrij-den van het station Ar- pajon^ tuabij Parijs, ontspoord. Tien wagons zijn omgevallen. Twee passagiers zij-n zwaar twaalf licht gewond. De materieele 'schade is aanzienlijk. De spoorwegdirectie zoekt de ov- zaak van het ongeval in een break in een <ftr rails. In de nabijheid van Sofia heeft een treinontsporing plaats gehad, waarbij, voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld 10 personen werden gedood en 20 ernsti"ge. wond, - COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1