Alkmaarsche Gourant Kanaalleesten. De hand met het lidteeken. Virgadering van den Gemeenieraad, Vrijdag 29 Mei. FEPILLETON. - Kt. 125 1925 Honderd Zeven en Twlntigste Jaargang. ltOJarig bestaan Groot Noord- Hollandsch Eanaal. Het Comite Helder en Alkmaar herinnert er aan, dat ieder zich kan voorzien van een toegangsbewijs voor: I. den tocht per salonboot van de Mij. 'Alkmaar-Packet van Alkmaar naar Helder op Dinsdag 2 Juni a.s. (Pinkster 3). De boot, die welwillend ter beschikking is gesteld door de Mij. Alkmaar-Packet vertrekt om 9 uur v.m. precies vanaf de Handelskade bij de Cooperatieve Zuivelexportveree- niging) en zal aan het hoofd van een convooi van circa 40 stoom- en motor- schepen, welke alle in vlaggentooi zijn, onder de tonen van een jazzband, door ons honderd jaren oude Kanaal, langs heerlijke weiden met lentegroen naar de stad Helder varen, die wacht met hare groote tentoonstelling en al- lerlei feesten, die speciaal hiervoor zijn geor- ganiseerd. De prijs van een retourkaart bedraagt slechts een gulden. II. voor den tocht op het Marsdiep en de Texelsche Reede aan boord van een stoom- schip of motorbotter ter bijwoning van de zei!- wedstrijden, de oefeningen met onderzeeboo- ten, watervliegtuigen, etc. etc. Het Comite te Helder heeft den prijs gesteld op slechts 0.50, waarvoor men uren aan boord kan verblijven. Men ademt de heerlijke, reine zeelucht, terwijl de oogen worden ge- streeld door een heerlijk vergezicht op de zee, waarop vaar- en vliegtuigen als't ware met elkaar zullen wedijveren in sierlijkheid, sue1 - heid en behendigheid. Laat de kans om hier van 'te kunnen profit teeren niet voorbijgaan! Kaarten zijn nog vcrkrijgbaar bij de Mij Alkmaar Packet, Boekhandel Frankenberg en het Secretariaat der Kamer van Koophandel. Voor hen, die op Maandag 1 Juni de zeil- wedstrijden op het Alkmaarder Meer wilier, bijwonen, bestaat gelegenheid aan boord van het s.s. Burgemeester van Alkmaar II, ver- trekkende 9.30 v.m. vanaf de Bierkade, of per s.s. „Esona", vertrekkende 12 uur vanaf de Bierkade (bij den Accijnstoren) tegen betaling van het geringe bedrag van 0.25 toegangs bewijzen te verkrijgen. Men mag tot circa 5 uur aan boord verblijven. Vanaf 12 uur des middags bestaat ook ge legenheid zich te Akersloot elk half uur aan boord van deze volgbooten te begevcn. Het ta- rief is eveneens slechts 0.25. Het officieele programma vermeldt nadere bijzonderheden. Vervoig) SUPPLETOIRE BEGROOTING BURGERWEESHUIS VOOR 1924. Voorgesteld wordt te besluiten genoemde suppletoire begrooting goed te keuren en het subsidie aan het Burgerweeshuis over 1924 met f 428.22 te verhoogen. Als voren. VERKOOP GROND BQEZEMSINGEL. In bijlage 75 wordt voorgesteld aan den heer B. Veeninga een perceel bouwterrein aan den Boezemsingel, groot 102 vierk. M., yoor 7 per vierk. Meter te verkoopen. Als voren. AFWIJKING VAN ART. 25 DER BOUW- EN WONINGVERORDENING. Voorgesteld wordt aan de N.V. Alkmaar sche Manufacturenhandel Vroom en Drees- mann toe te staan het te bouwen pand hoek Laat—Ridderstraat ook aan de zijde van het Vijvertje tot een hoogte van 15 M. te bouwen. Als voren. VOORSTEL 1NZAKE DE FINANCIEELE ADMINISTRATIE DER GEMEENTE Aan de hand van het door ons in extenso gepubliceerde rapport Meijer stellen B. en W. in bijlage 64 voor, in beginsel te besluiten: a. tot samenvoeging van het bureau voor yerificatie en controle met de secretarie; b. aan de secretarie in te stellen de functie van verificateur in den rang van hoofdcom- mies; c. niet over te gaan tot oprichting van een bureau „Centraal Beheer" en van een cen- traal kasbeheer als is aangegeven in het hier voor behandelde rapport van den Directeur Uit het Engelsch van Baronesse Qrczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) j 4) Dadelijk daarna verscheen hij weer dat *il zeggen, zijn hoofd stak boven het water uit en zijn handen hidden Dina in de hoog te. Babs wilde dadelijk naar hem terugloo- pen, maar hij riep haar toe, zich niet te bewe- gen. ,.Houd je stil, Babs!" zeide hij. „De bees- ten zijn ons spoor kwijt en zullen dadelijk neerstrijken." Babs bleef daarop staan; het loopen was haar al moeilijk gevallen; haar knieen tril- den, haar handen voelden klam en haar hoofd heet. Tubal stond op eenigen afstand boven aan de trappen van net terras. Hij wist waar- schijnlijk niets van wat er gebeurd was, en ook niet, dat Babs niet meer bij hem was. Maar hij scheen Jim's stem gehoord te heb- ben, want hij keerde zich dedelijk om en riep Babs toe, bij hem te komen. Maar zij bewoog zich niet, zij stond naar 'Jim's hoofd te kijken met zijn haar plat en van het centraal bureu voor verificatie en fi- nancieele adviezen der Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten. Mr. Kusters herinnerde aan zijn motie en geloofde dat aan de hand van het rapport het gewenscht was een commissie ad hoc te benoemen van 5 raadsleden met het recht zich door deskundigen, zonder kosten van de ge meenten, te laten vcorlichten. Deze commissie zal dan aan den raad rapport hebben uit te brengen. De heeren Govers en Thomsen steunden dit voorstel. De heer Westerhof Het behoeft dus niet naar de financieele commissie. Mr. Kusters Neen, dit niet. (Gelach) De voorzitter oordeelde dat de dis- cussie over het voorstel achterwege kan blij- ven als het voorstel-Mr. Kusters werd aan- genomen, wat wel het geval zou zijn. Dit voorstel werd z. h. s. aangenomen. Voor het aanwijzen van commissieleden werd de vergadering geschorst. Na heropening werd tot stemming over- gegaan. Benoemd werden Mr. Kusters, Vogelaar, Sietsma, Mr. Offers en v. Drunen. Vragen van den heer Van Drunen. 1. Waarom hebben B. en W. niet voldaan aan den wensch van den Raad om den werk- man Schouten nogmaals voor een jaar ia dienst te nemen? 2. Waarom isb lijkbaar nog geen beslissing genomen op het verzoek van den Bond van Werklieden in Overheidsdienst om den werk- man Vermeulen alsnog een vaste aanstelling te geven? De heer Van Drunen had het bevreemd, dat, hoewel B. en W. een gemak- kelijke 3 weken hadden gehad en de agenda klein was, B. en W. nog geen tijd hadden ge- vonden zich over deze materie uit te spreken. Tot zijn spijt had spr. geconstateerd, dat de beide werklieden ontslagen zijn, waarvan een nog geen werk heeft. Gaarne verneemt spr wat de oorzaak is, dat B. en W. niet hebben voldaan aan't verzoek van den raad om den werkman Schouten alsnog een jaar in dienst te nemen en waarom niet voldaan is aan het verzoek van de organisatie om Vermeulen alsnog een vaste aanstelling te geven. De Voorzitter zeide in antwoord op de 2e vraag, dat er blijkbaar een misver- stand in het spel was. In het college was wel een beslissing op het verzoek van den bond gevallen. Het verzoek was 7 Februari ingeko- men en 26 Maart was het beantwoord met een schrijven aan het hoofdbestuur van den bond. i De heer Van Drunen had toch gaar ne een uitspraak van den raad, dat ook deze man alsnog een aanstelling zal krijgen voor een jaar, evenals de werkman Schouten. De Voorzitter oordeelde dat een zaak op zich zelf. In verband met vraag een vond spr. het veel beter, dat deze kwestie er aan werd verbonden. Spr. deelde mede, dat B. en W. nog geen beslissing over het over het geval Schouten hadden genomen. Dat hij niet meer in gemeentedienst is, ves- tigt niet de conclusie, dat B. en W. een be slissing hebben genomen om niet misschien te voldoen aan den wensch van den raad. Het college zou niet liever, dan de wen- slissing gekomen, oindat het belang voor den betrokkene niet zoo groot is, aangezien deze ander werk heeft en ook omdat spr. afwezig was en twee vergaderingen van het college niet bijwoonde. Het college, dat niet liever, dan de wen- schen van den raad- inwilligen, maar in dit ge val werd het ons niet gemakkelijk gemaakt, aangezien de kwestie meermalen in het col lege was behandeld en dat beslist had, dat het wenscht, dat de man er uit gaat. Spr. vertrouwde dat de raad begrijpt dat het nu lastig is. Er is nog een moeilijkheid en dat is het ge val Vermeulen. Nu van Drunen dit in't open- baar besprak, kon spr. er op wijzen, dat aan een beslissing consequenties vastzitten. Er is zelfs nog een derde man. Het geval Schouten is de nasleep van een opruiming van den misstand, dat er 36 perso- nen in een te langen lossen dienst waren. 33 zijn in vasten dienst aangesteld. Met de drie kan dit na de uiterste consessie niet. Spr. vroeg of de raad niet te veel verlangde Het college is huiverig gevolg te geven aan den wensch van den raad. Gaarne vernam spr. in welke mate de raad er op blijft staan, dat dit gebeurt. De heer W esteVhof was de minder- heid in het college. De zaak loopt al een maand. De 3e persoon had niets van zich la- ten hooren en spr. was aanvankelijk afge- gaan op het rapport van den directer. In het G. O. oordeelde men, dat Schouten een vaste aanstelling moest gegeven worden. De direc teur werd nog eens gehcord. Het adres van G.O. werd met algemeene stemmen geno men. Mr. S 1 u i s: Ik was er tegen. De heer Govers: Ik was er niet. De heer W esterh of: Van de aan- wezigen was er slechts een tegen. Het advies moet dus voor B. en W. wel gewichtig zijn De raad nam een compromisvoorstcl- Keijsper aan om Schouten nog een jaar in druipend langs zijn oogen, en naar Dina, die hij boven water hield en de er preees als een groote rat uitzag. En opeens kreeg zij een onbedaarlijken lachlust. Zij ging op het natte gras zitten en lachte, tot zij pijn in haar zijde kreeg en haar slapen bonsden. Zij had nooit iets zoo geks gezien als Jim er op dat oogen- blik uitzag. Daarna kon zij zich niet meer goed herin- neren, wat er gebeurd was. Zij zag Jim uit den vijver waden met het water uit zijn klee- ren stroomend. Hij hield Dina onder een arm, en zoodra hij den oever bereikt had, gooide hij haar op den drogen grond, en schold haar uit voor een „vervloekt beest", wat on- middellijk Babs verontwaardiging opwekte. Zij had a- eerst over gedacht naar Jim toe te gaan en hem misschien te helpen, om vei- lig op den oever te komen, maar hij was zoo afschuwelijk tegen den hond, dat zij zich ver- hardde tegen hem. Arme kleine Dina! Wat hielp het, of hij haar van de wespen redde, als hij daarna haar leven in gevaar braclit door haar als een pak goed neer te gooien? Zonder verder aan Jim te denken, liefkoosde Babs haar hond. die na zich uitgeschud en haar nat gemaakt te hebben klaar scheen voor een nieuw avontuur. Toen kwam Tubal aanhollen, en met ziin dienst te houcteu. Wel had het college gezegd v. d. Meulen niet in vasten dienst te willen hebben. Op grond van het rapport van den directeur oordeelt spr. het niet noodig oni de man niet aan te stellen voor een jaar. Menschen waar kwestie over is, doet men het beste nog een jaar in dienst te nemen. Blijken zij dan te voldoen dan- is er niets tegen hen alsnog in dienst te nemen. Het is niet erg om eens op een meening terug te komen. Zonder in details te treden wenschte spr wel op te merken dat het scheelt of men bij den opzichter geliefd is. Het is hier geen aantasting van het beleid van B. enW., maar hoogstens een uitspraak dat de raad het anders ziet dan B. en W. Ook over Vermeulen geeft de directeur ten slotte goede berichten. In de to^komst zullen deze dingen zich niet meer voordoen. Het gaat hier over menschen die reeds lang in lossen dienst waren. Dat van de 36 een 33 vast konden worden aangesteld is een bewijs van de goede keuze van de directeuren ook bij het losse perso- neel. De voorzitter zeide, dat de man den geheelen diensttijd in lossen dienst was ge- weest en inlet ontslagen kon worden, zoolang een onderzoek niet was geeindigd. De zaak loopt al sinds 1921. Dit is de oorzaak dat de man zoo lang in gemeentedienst bleef hangen en dit is hem gezegd geworden. De heer Govers vroeg om de zaak niet ernstiger te maken, dit naar aanleiding van een van de raadsoverzichten, om een gesloten zitting. Mr. Leesberg oordeelde, dat de inter- pellatie op een misverstand berustte. Voor een debat over het aanstellen van Vermeulen kent de raad geen stukken en feiten. Men moet de zaken afscheidem en spr. oordeelde, dat met het antwoord van den burgemeester de interpellatie uit is. De 33 leverden wel moqjelijkheden en zij werden bij wijze van compromis aangesteld. Spr. zette uiteen dat in het college de zaak wel ernstig is behandeld. In een aparte con- ferentie werden met algemeene stemmen in't college op grond van uitdrulckelijke overwe- gingen 4 personen niet aangesteld. Ten aan- zien van een, die dicht bij zijn pensioenstijd was werd nog een uitzonaering gemaakt en op verzoek van den heer Westerhof werd den 3 anderen met ingang van 1 Mei ontslag aangezegd. Nu door dit toeval krijgen wij dit nog in den raad en kan dit in het belang va de gemeente en het prestige van B. en W. en de directeuren zijn. Mr. Kusters was het met den heer Wester hof eens dat het niets ernstigs is, maar bet kan wel ernstig worden. Neem aan dat het college het raadsbesluit naast zich neer legt, dan kunmen er consekwenties aan vast zitten. De zaak is wel op te lossen. De vorige keer kwam de zaak vrij onverwachts in den raad. B. en W. kunnen aan den wensch van den raad gevolg geven op grond van gegevens maar ook op grond daarvan kunnen zij de verantwoordelijkheid niet willen. Als de raad alle feiten wist dan kan hij ook besluiten over dat ontslag. Wel'k besluit B. en W. ook nemen spr. zou het goed oordeelen dat als tot hand- having van ontslag wordt besloten. B. en W. dit in cen nota aan d-:n raad motiveeren. De heer K 1 a v e r zeide, dat zijn fractie het geval Schouten een op zichzelf staand geval oordeelde. Nu komt de uitbreiding met het geval Vermeulen en spr. oordeelt, dat deze zaken hier niet thuis behooren. Spr. zal zijn stem aan het voorstel-Vermeu- len niet geven. Dergelijke gevallen behooren bij den raad niet thuis. Bij Schouten was het een gevoelskwestie. De heer Van Slingerland was te- leur gesteld, dat B. en W. nog geen beslis sing hadden genomen. Ongeschiktheid was niet gebleken. Spr. was voor een jaar hand- having. Mr. S 1 u i s oordeelde, dat de discussies gevoerd moesten worden, als B. en W. een beslissing hadden genomen. B. en W. moeten maar eens flink pootig optreden en de bui afwachte'n. Spr. zou gaar ne zien dat B. en W. niet hengelden naar de meening van den raad. De voorzitter was het er mede eens dat de discussie prematuur was, maar had de meening gevraagd omdat hij veronderstel de dat de raad er anders tegenover 6tond dan de vorige keer, wanneer hij alles wist. Bij den heer Klaver bleek dit reeds het ge val te zijn. De raad gimg hierop in comite. Na heropening werd de interpellatie voor gesloten verktaard. Door het raadslid, den heer D. Plevier, zijn de volgende vragen aan B. en W.ge- richt: lo. Kunnen B. en W. ook mededeelen, wat de oorzaak is, dat de Koningsweg, op de begrooting 1924 voorkomende voor gedeeltelijke bestrating, nog niet is uitgevoerd. 2o. Wat is de oorzaak, dat nog steeds geen uitvoering is gegeven aan de toezeggimg om brandbluschmateriaal bij eerste hulp aan te brengen. groote, warme handen, wreef hij Dina's haar en streek over haar ooren omdat, zooals hij zeide er niet szco gevaarlijk was als vocht in de ooren van een honddat veroorzaakte han ker, wat zeer pijnlijk en bijna onmogelijk te genezen was. Oh! hij was bijzonder bezorgd en Babs voelde tranen van dankbaarheid m haar oogen komen, terwijl zij naar hem keek en zag, hoe lief en zacht hij met den hond was. „Ik geloof," zeide hij na een poos, „dat als ik U was, ik de kleine Dina nu mee naar huis zou nemen en haar goed bij het keuken- vuur zou laten drogen." Babs tranenverstikten haar stem, en zij kon slechts knikken dcor haar tranen heen glimlachend, terwijl Tubal het kleine diertje met verwonderlijke zachtheid liefkoosde en streelde. Het was heel ongelukkig, dat Dina, die niet inzag, hoe vriendelijk Tubal voor haar was, op datzelfde cogenblik zich om- draaide en naar hem beet; zij Ijeet hem ook werkelijk erg in de liukerhand, en het bloed begon er rijkelijk uit te stroomen. Babs had een klein kanten zakdcekje in haar zak; zij haalde het dadelijk te voorschijn en bond het om de gewonde hand van Tubal. Maar wat een tegensfelling met Jim's hevige, onberede- neerde woede tegen het arme. ooschyldige Voorts heeft het raadsiid D. Pleviei', de volgende vraag tot den Voorzitter van den Raad gericht: „Denkt U alsnog maatregelen te treffen „voor betere toezicht in den Stadshout, in verband met de beschadiging aan boomen „en planten." Het woord was hierop aan den heer P 1 e v i e r, die betoogde. dat de toestand van 'de bestrating van den Koningsweg niet was zooals die behoorde. Spr. vroeg waarom de straat nog steeds niet under handen was genomen. De heer Ringers zeide, dat de ge- heele raad het wel met den heer Plevier eens was, dat de Koningsweg in orde moet komen. Bij de begrooting van 1924 was reeds besloten dit te doen met het uitkomend materiaal van de Langestraat, maar twee keer voerde de raad voorstel 1 en tot vernieu- wing van de Langestraat van de agenda (gelach) en zonder dat de Langestraat ver- beterd wordt kan de Koningsweg ook niet verbeterd worden. Spr. lioopt dat men in de volgende raadsvergadering zoo ver zal zijn dat de debeatten over de vernieuwing van de Langestraat geopend kunnen worden. Wan neer de Langestraat is uitgevoerd is het eer ste werk om het voetpad aan den Konings weg ter hand te nemen. De heer Plevier was van oordeel, dat, gezien het feit dat het Langestraat-voorstel van de eene commissie naar de andere gaat, het nog wel een jaar kan duren. De heer Ringers hoopte, dat de raad zou bewijzen1 dat de heer Plevier onjuist was en krachtig zal werken de verbetering van de Langestraat ter hand1 te nemen. De heer Plevier hoopte dit ook, maar het kan wel eens afkomen, zooals hij) veron- •derstelde. Spr. besprak hierop de onvoldoen- de toestand van het brandbluschmateriaal aan de Nieuwpoortslaan. Het door spr. aan- gevraagde hulpmateriaal is steeds uitgeble- ven. Wanneer bij de jongste brand de wind anders was geweest, dan zoudem de gevolgen zeer ernstig zijn geweest. Spr. vroeg waarom in de Nieuwpoortslaan tot nog toe geen middelen waren aagebracht waarmede de bewoners zelve konden blus- schen. De heer Ringers merkte op, dat vlak bij de woniug van den heer Plevier een put is gemaakt om over water te beschikken voor het blusschingswerk. Ook een gebouwtje voor een spuit zal er aan de Nieuwporotslaan ver- rijzen. De heer Plevier herinnerde aan de be- sprekingen voor 1 Ml jaar over deze aangele- genheid. Spr. had den nadruk gelegd1 op het aanbrengen van hulpmiddelen en daarvoor hal men slechts drie menschen aangezocht. Waarom dit onderzoek niet verder uitge- strekt? De Voorzitter had op grond van de gevoerde besprekingen verondersteld, dat er aan de Nieuwpoortslaan iets zou komen wat men nu gaat maken, n.l. cen hulpbrandpost, Het plaatsen van een hulpkastje met een slang heeft spr. nooit met de brandweer be- sproken. Spr. leek dit nu overigens geen zin meer te hebben. De heer Plevier was het hiermede eens. De jongste brand had hem er toe gebracht op de zaak weer eens de aandacht tc vestigen. Spr. las hetgeen destijds over de zaak in den Raad naar voren werd gebracht. De Voorzitter zeide nog eens, dat z. i. hetgeen nu gaat gebeuren, een uit- vloeisel is van de toen gevoerde besprekin gen. De heer Govers had ook gedacht, dat er eerder een voorziening zou zijn getroffen. Dat dit zoo'n langen tijd van voorbereiding noodig had, begreep spr. niet. Ook bij de Eikelenbergstraat dienen maat regelen te worden genomen. Het is geen toestand, dat men des nachts bij een brand per fiets naar de brandweer moet. De V o o r z i 11 e r zeide, dat nu des nachts ook van daar de brandweer kan worden op- gebeld. In de Eikelenbergstraat zijn reeds voorzieningen getroffen. Spr. betreurde het, dat het in de Nieuwpoortslaan zoo lang had geduurd. De heer Plevier drong alsnog op spoed aan. Het woord was hierop aan den heer P 1 e- v i e r inzake de vernielingen van het natuur- schoon in den Hout. Spr. oordeelde dat maat regelen genomen moesten worden. Burgers, die tegen de jongens optreden, hebben het niet gemakkelijk. Toen men een vaste plant- soenopzichter had, was het beter. Spr vroeg of het niet mogelijk was het toezicht te ver- scherpen. De V o o r z i ter verheugde zich over den lof van den Hout dooor den heer Plevier uit- gesproken. De Hout is inderdaad een buiten- gewone attractie en het heeft spr.'s voile sym- pathie om vernielingen tegen te gaan. Spr. zou de medewerking van alle burgers willen inroepen om over het park te waken. Het is waar, dat de politie niet overal tegelijk kan zijn, maar er wordt aan gedaan wat mogelijk is. Een van de redenen waarom men bij de politie gaarne een motorriiwiel heeft is juist de bescherming van den Hout. Spr. hoopt bij een in te d.ienen voorstel in deze op den steun van alle bewoners. hondje. Tubal uitte geen woord van klacht en gaf Dina zelfs geen klap; hij keerde zich van haar af, en toen de wond, verbonden in een ragfijn lapje, bbleef bloeden, liet hij zich op een knie vailen en kuste Barbara's hand. „Deze zakdeek," zwoer hij, „zal op mijn hart liggen, totdat ik sterf." LIet was werke lijk prachtig. Babs keek Tubal's lange gestal- te na, tot hij uit het gezicht was. Toen pas keerde zij zich om, om naar Jim te zien. Hij lag plat op den grond met zijn gezicht naar onder, dcopte zijn handen in het water en hield ze dan tegen zijn gezicht. Barbara voel de een steek van zelfverwijt. Jim had er toch op gewaagd door de wespen gestoken te wor den, zelfs al was hij daarna cnaardig tegen Dina geweest, en het was heel leelijk van haar geweest, om zoo te lachen, toen zij het eerst zijn hoofd zoo gek uit het water zag komen, daarom ging zij naar hem toe en riep hem zacht bij zijn naam, en toen hij niets zei, knielde zij naast hem neer. „Jim!" riep zij weer. Hij draaide zich om en keek haar aanzij gilde bijna van schrik; zijn hemd was met bloed bevlekt, een van zijn oogen was dik opgezwollen, zijn neus had geen vorm meer, en zijn lip was zoo dik als haar duim. „Jim," riep Babs w;qer, nu vol beroujfc ea Provindaal nieuws UIT EGMOND AAN ZEE. Dinsdagavond werd onder leiding van den heer C. Pluimgraaff, voorzitter der Eg- mondsche V. V. V., in hotel „Welgelegen" een goed bezctte vergadering gehouden, ter bespreking van de plannen voor den weg Heiloo—Egmond aan Zee. Hierbij waren ook tegenwoordig eenige heeren uit Heiloo, be- stuursleden der vereeniging „Heiloo Voor- uit", terwijl ook onderscheidene leden van den gemeentcraad van Egmond aan Zee, als- mede de burgemeesters der Egmonden onder de aanwezigen werden opgemerkt. De heer Pluimgraaff heette alien hartelijk welkom en wees op het belang, dat Egmond had bij een goede verbinding. Bergen en Cas- tricum gaven het voorbeeld, IJmuiden heeft J 31.000 aangevraagd voor wegverbetering naar het strand, Bergen werkt voor een fiets- pad. De heeren uit Heiloo kwamen nu ter be spreking van een groot plan, prachtig voor Heiloo, doch ook voor Egmond. Spr. verheug de zich erover, dat de eerste stappen waren gedaan en hoopte, dat het einde zou zijn, dat men hier mettertijd even blijde kon juichen als men dat terecht in Castricum had gedaan. Alsnu kwam het woord aan den heer Veld- kamp, adviseerend lid der Commissie voor den verbindingsweg van Egmond met den Rijksstraatweg. In de overtuiging te werken voor een goede zaak had spr. gemeend niet te mogen weigeren om den arbeid te aanvaar- den der bestudeering en voorbereiding voor een verbinding van Heiloo met het Egmon- derstrand. Uitvoerig zette de heer V. uiteen, hoe eigenlijk deze verbinding, zij het primitief, al sinds onheuglijke tijden bestaat en vermoe- delijk het resultaat is van het elkander navol- gen in het opzoeken der meest geschikte, dro- ge plaatsen, zoodat die weg dan ook niet recht toe, recht aan loopt, maar zig-zag-ge- wijze. Fiets, auto, motor hebben in korten tijd een grooten ommekeer gebracht in het ver- keer, zood]at het wegenvraagstuk wel het meest urgente van dezen tijd is. Hiertoe be- hoort het ook een antwoord te geven op de vraag, welke constructie de beste is, waarbij spr. vooral de aandacht vestigde op geas- phalteerde wegen, als zijnde stofvrij, zonder voegen en daardoor het berijderi geruisch loos makend, verder duurzaam en goed'koop. De hoofdzaak was echter voor deze a vond om uit te maken of een korteren weg Heiloo —Egmond nuttig en noodig was, en zoo ja, waarom. Zeer zeker hebben alle betrokicen gemeenten belang bij het vreemdelingenv-r- keer en is het dus zaak den stroom van auto's, autobussen, motorfietsen en rijwielen in haar richting te leiden. Niet alleen, dat het verkeer hierdoor bevorderd wordt, maar ook de lust geboren wordt voor een langer of korter verblijf. Ook hier gelden de woorden van den voorzitter van „Castricum-Vooruit". Waar verkeer is, daar is nering, waar nering, daar welvaart, en die komt elk ingezetene ten goede. Hoezeer veranderingen, die om de hooge kosten gevreesd werden, ten slotte door ieder worden gewaardeerd en niet meer gemist kun nen worden. toonde spr. aan uit de geschiede- nis van Heiloo's ontwikk-eling in de laatste jaren. Zoo zal 't ook gaan met den zeeweg. Is die eenmaal gereed, dan zal niemand be- grijpen, dat men zoolang gewacht heeft. Hierbij weer de heer V. erop, dat in zijn Heiloo autobus plannen bestonden voor ver binding met de zee, en dat reeds nu het parti- culier initiatief de zaak op touw gezet had. Welk belang de Egmonden hadden bij een goede verbinding met Heiloo illustreerde spr. met eenigg cijfers over de ontwikkeling van die plaats en het daardoor trekkende touris- me. Ook de rijwielpadvereeniging hield haar aandacht op een verbinding gevestigd. Nader werd omschreven, hoe de weg vol- gens het plan zou loopen en opgemerkt, dat He afstand lengte slechts 4M> K M. bedragen zou. Het oude spoor volgende zou dus niet alleen een beteren, doch ook veel korteren weg verkregen worden, dan welke thans ge- bruikte ook. De breedte werd gedacht op 18 M. tusschen de slooten met een rijweg in 't midden van 5 M., waarvan de kruin 60 c.M. boven het maaiveld kwam. De kosten zouden echter niet gering zijn, zoodat de Commissie een eenvoudiger plan had ontworpen, waarop echter te zijner tijd kon worden voortgewerkt voor het groote. Het midden gedeelte tot een geasphalteerden rij weg van 3 M. terugbrengende, zouden de kosten 493603.bedragen, omgeslagen naar de draagkracht der gemeenten. De commissie heeft er zich van verzekerd:, dat de eigenaars hun grond willen afstgan. Verreweg de meeste waren billijk, een hunner schcnk het zijne gratis. Van enkelen bleek het, dat zij van de gelegenheid gebruik zouden willen maken. Spr. hoopte, dat die alsnog be- keerd zouden worden. Een en ander is bereids contractueel vastgelegd. Dc plannen zijn in kaart gebracht, ver- schillende begrootingen werden gemaakt, de laatste. het meest bescheidene, is bij de ge- meentebesturen in behandeling. In een des* betreffende bijeenkomst verklaarde de burge meester van Egmond aan Zee zich beslist voor medelijden, en sloeg haar armen om zijn hals. „Je bent gestoken Rustig maakte hij zich van haar armen lo«. ging rechtop zitten cn begon kalm zijn schoe- nen uit te trekken, om er het water uit te la ten loopen. „Jim!" zei Babs verwijtend. „Nu!" zei hij op zijn langzame manier maar hij keek haar niet aan. „Wat is het?'' „Je je bent gestokenzei Babs, en zij was op het punt, om te gaan huilen. „Je bent gestoken terwijl je je „Ja, ik ben gestoken," zei hij droog; ,,het helpt niet, of je er drukte van maakt. Ga weer naar bed Babs, en maak in 's hemels- naam, dat ik dien hond niet meer zie En dat was het einde van het geval. Babs had hierna niets meer te zeggen. Zij was of liever was geweest Jim heel dankbaar voor wat hij gedaan had hij had bniton twijfel Dina het leven gered; zij vond het nog erg akelig, dat hij zco gestoken was. Maar Tubal was ook gekwetst erg ge- kwetst uit den beet van een hond kon alles voortkomen, en toch, wat was hij aardig, lief en ridderlijk geweest! Maar als Jim zoo boo« op Dina bleef, was er niets meer te zeggen Gekwetste waardigheid liet haar alleen maat toe, heel koel te vragen: er iets, dat ik v w -v -w (Wordt vervolgd). it

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5