Atkmaarsche Gourant Scbaakrnbriek. De hand met het lidteeken. FEUILLETON. Zaterdag 30 Mei. De Gedeputeerde Staten en de Gemeentebesturen. JNo. 12ft Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. (Vervolg). Zoo herinner ik mij het geval van een ge- meenteraad, die bij de behandeling der ge- mc.ntebegrooting niet vrij uitging van zelf- bedrog. Het was de raad van Urk. De Urker gemeentebegrooting kon niet sluitend worden gemaakt zonder een zeer hoogen post aan plaatselijke inkomstenbelasting. De gemeen- ieraad raamde toen de opbrengst van den ge- meentelijken vischafslag op een bedrag dat onmogelijk verwacht kon worden te zullen binnenkomen en drukte daarmede de in komstenbelasting belangrijk naar omlaag. 't Spreekt vanzelf, dat een failliete boedel daarvan het gevolg had moeten zijn en ge deputeerde staten die in Haarlem natuur lijk niet zitten voor spek en boonen gin- gen met zoodanigen opzet niet accoord. Ge deputeerde staten hebben na te gaan of de begrooting der gemeente niet alleen sluit op papier maar of ook inderdaad mag worden .vvr acht dat het totaal der geraamde ont- ya::gsten dat r,or uitgaven zal vermogen te dekken. Maar gedeputeerde staten gaan ook wel eens verder en daarmede kan ik me dan meestal allerminst vereenigen. Zij voeren ik wil een voorbeeld noemen sedert geruimer. tijd een veldtocht tegen op de gemeente-begrootingen voorkomende bedragen voor uitkeering van vacantietoe- lagen aan gemeente-werklieden en ambtena- ren. Zelf ben ik van deze soort uitgaven nooit een bewonderaar geweest. Het loon op zich- zelf moet goed zijn en het moet niet door al- lerlei midaelen van bijkomstigen aard goed behoeven te worden gemaakt. Maar menige gemeenteraad denkt er anders over. Zoo o.a. ae gemeenteraad van Haarlem en van Koog aan de Zaan. In de laatste weken hebben ge deputeerde staten aan de begrootingen dier gemeenten goedkeuring onthouden, omdat de gemeenteraad de vacantietoelagen niet wilde schrappen. Mijn meening is dat de gemeente raad over deze zaken ten slotte zelf moet oor- deelen. De gemeentefinancien worden hier- door niet hopeloos in de war gestuurd, 't ge- meentebestuur loopt er niet door in het hon derd, het is naar de wet de gemeenteraad, en de gemeenteraad alleen, die dergelijke zaken heeft te regelen. Als gedeputeerde staten hierin gaan medebesturen, dan blijven zij eigenlijk niet langer hun plaatsen innemen in het gouvernementsgebouw te Haarlem, maar dan zijn zij aangeland in de raadzaal der ge meente en hebben zij de stoelen bezet die daar uitsluitend zijn geplaatst voor de ge- meenteraadsleden. Geen ander standpunt heb ik onlangs inge- nomen in een geruchtmakend geschil tus- schen gedeputeerde staten van Noordholland en het gemeentebestuur van Amsterdam. De raad en burgemeester en wethouders van Amsterdam oordeelden een crisistoestand aa„ vezig in het meelbedrijf. Zij meenden de gevolgen daarvan te moeten ondervangen door ten behoeve van de bakkers meel in het groot in te koopen, zoo mogelijk goedkooper dan dit den bakkers zelf mogelijk zou zijn. Als het noodig bleek zou de gemeente zich zelfs eenig verlies willen getroosten om te kunnen komen tot een verlaagden broodprijs, waaraan de bakkers zich dan moesten onder- werpen. Een nieuwe richting in het gemeen- tebeleid kon men het noemen, eeh nieuwe taak, die het groote Amsterdam zich stelde. Een richting, "die zou voeren naar den ai- grond, zoo zelfs werd het gekarakteriseecd door belanghebbende groothandelaars en fa- brikanten in het meelbedrijf, die bij gedepu teerde staten tegen dit Amsterdamsche raads- besluit heftig te velde trokken. Over dat voeren naar den afgrond wist in- tusschen niemand met zekerheid nog iets te zeggen. De r-eening van het gemeentebe stuur, dat dit raadsbesluit voor het grootste deel van de stadsbevolking zegenrijke gevoi- gen zou kunnen hebben, scheen velen niet minder gegrond. De ervarir.g alleen had hier uitspraak kunnen doen en als zij na eenigen tijd den gevreesden afgrond in het verschiet t' zien zou hebben gegeven, wel, natuurlijk zou dan ten halve moeten zijn gekeerd, beter dan ten heele te dwalen. Maar gedeputeerde staten hadden zich met de richting, waarin de gemeenteraad het gemeentebeleid wilde sturen, niet moeten in- laten. Zij deden het echter wel en beletten het Amsterdamsch gemeentebestuur om dit be- langrijke raadsbesluit ten uitvoer te brengen. Dat wil ik hiermede alleen maar zeggen, over de vraag of die meelvoorziening een Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 5) Waarop hij antwoordde: „Neen, dank je! Het zal wel in orde ko men." „Ik zal Tubal vragen, om je te komen hel- pen," zei zij. En het spijt me, te moeten zeggen, dat in antwoord op dit vriendelijke aanbod de Hoog- welgeboren Jim Fiennes vlcekte. „Als je dien vervloekten vent hierheen stuurt, Babs," zei hij, „gooi ik hem in den vijver." Na deze uiting van drift van Jim kon Babs niets anders doen dan statig heengaan. Het was een mooi begin voor een trouw- 3. Toen Babs vijf uren later in haar prach- tig trouwkleed naast Jhn stond, had zij kun nen denken, dat het geheele voorval niets dan een booze droom was geweest. Zij keek even naar zijn gezicht, toen zij met Squire Brent door de kerk ging, en haar bruidegom bij de trap van het koor zag staan wachten. Zijn gezicht zag er niet heelemaal gewoon uit: ae trekken waren nog wat gespannen, en de zwelling van zijn lip was nog niet geheel ge- atonken; dit gaf zulk eer granoige uitdruk- hemel op aarde zou scheppen of een maatre- gel uit den booze moest worden geacht gaat het voor mij hier niet. De afgeloopen kwarteeuw heeft mij in al- lerlei functies een groote ontwikkeling van ons gemeentewezen te zien gegeven. Misluk- kingen heb ik herhaaldelijk daarbij kunnen gadeslaan, ook wel in mijn eigen werk. Zou men nu willen, dat die mislukkingen er niet waren geweest? Neen immers, want logisch zou daaruit voortvloeien, dat dan die kwart eeuw de ontwikkeling van ons gemeentewe zen was blijven stilstaan. De gemeenten zouden dan niet zijn opgetreden als onder- neemster van allerlei bedrijven. We hadden niet dien grooten omvang der electriciteits- voorziening, geen drinkwatervoorziening, we zouden dan niet staan voor een uitbreiding ook van de gasvoorziening ten plattelande in een naar wij hopen zeer nabijzijnde toekomst. De telefoonverbindingen waren niet tot in de kleinste uithoeken van Noordhollands platte- land doorgedrongen. De gemeente zou dan niet zorg dragen voor geneeskundig toezicht in de scholen, heilzame maatregel die overal mogelijk is te achten. De gemeente zou geen wijkverpleging aan zich hebben getrokken of instellingen subsidieeren, welke zich daarme de belasten. De gemeente zou geen gelden toestaan voor uitzending van kinderen naar kinderherstellings- en vacantiekolonies, voor tuberculosebestrijding, voor drankbestrijding, voor bad- en zweminrichtingen enz. Er is een tijd geweest ik verzeker het u, vrien delijke lezers en lezeressen, met de hand op het hart dat de meeste menschen dit alles met o zoo vreemde oogen aankeken. Het ware er thans niet geweest, indien gedeputeerde staten der provincien zich in den beginne op het standpunt hadden gesteld, dat deze za ken wel eens hadden kunnen mislukken of niet over den tijd van pokken en mazelen zouden heenkomen. Bij mij staat het vast, dat het eind van de gemeentelijke bemoeii'ngen nog in lange na niet is te zien en dat de gemeente ook in de toekomst zal worden gebracht tot het inslaan van allerlei nieuwe banen. (Zoo denk ik op het oogenblik vooral aan centrale gasvoor ziening ten plattenlande). Er zullen ook voortaan daaronder wegen zijn, die onbe- gaanbaar zullen blijken. Men zal dan tijdig moeten terugkeeren. Keert een gemeentebestuur niet terug van een onbegaanbaar gebleken weg, dan zal meestal de wal vanzelf het schip wel keeren, dat wil zeggen, dan vinden zij, die dat be stuur afvaardigden, elke vier jaar gelegen- heid het een krachtig halt toe te roepen als de stembus uitspraak moet doen. Slechts als alleruiterste middel kan dat ook geschieden door hooger gezag; door ge deputeerde staten of door de kroon. Maar dat dezen reeds bij voorbaat, indien een gemeentebestuur, dat zich bewust is van zijn voile verantwoordelijkheid, nieuwe paden wenscht te gaan, zich zouden mogen stellen in zijn plaats, ik kan dat inzicht niet deelen. Het komt in strijd met mijn opvattingen om- trent de zelfstandige wettelijke bevoegdheid van het bestuur onzer gemeente, de gemeen telijke autonomic. D. KOOIMAN. Purmerend. Buitenland HET GARANTIEPACT. De onderhandehngen nopens het Westelijk garantiepact vorderen thans snel. Zooals bekend bood de Duitsche regeering aan een pact voor de wederzijdsche garantie van het Rijnlandgebied, dat volgei.s de bepa- lingen van het vredesverdrag werd ontwa- pend. Tegelijk met dit pact bood zij aan, arbitra- geverdragen met de naburen in het Oosten en Zuiden te sluiten, ten einde te voorkomen, dat door geweld eenige verandering zou wor den gebracht in de grenzen, door het vredes verdrag aldaar vastgesteld. De meening te Londen is, dat't Westelijke garantiepact verwikkelingen tusschen Frank- rijk en Duitschland zal kunnen voorkomen, doordat het tusschen beide landen een neu- traal gebied vestigt, dat met het neutrale Zwitserland een voor beiden onbegaanbare en onoverbrugbare muur.zal vormen. Door aansluiting bij het garantiepact zou Groot-Brittannie op duidelijker en permanen- ter wijze tot de veiligheid van Frankrijk bij- dragen, dan geschiedt door de tijdelijke bezet ting van het Rijnlandgebied en de vage for- mule van artikel 44 van het vredesverdrag omtrent een „vijandelijke daad". De aanvulling van arbitrageverdragen of andere overeenkomsten, die oorlogsgevaar kunnen verminderen, wordt te Londen gun- stig begroet, hoewel het voor de Britsche re geering moeilijk zal zijn nieuwe verplichtin- gen te voege'n, bij die, welke het vredesver drag haar reeds oplegde. Van Fransche zijde onderschat men niet de waarde van een permanente duidelijke Brit sche garantie der onschendbaarheid van den king aan zijn gezicht, dat ze bijna weer be- gon te lachen. Gelukkig kon zij zich echter nog bedwingen, en daarna leek de plechtig- heid haar een droom, en zij dacht niet meer aan Dina, nesten van wespen, en zelfs niet meer aan Jim en Tubal. Altijd daarna was die geheele dag haar tpouwdag als een nachtmerrie voor Babs. Zij vond alles akelig: de plechtigheid in de kerk en de lange preek en de vermaningen van den ouden Jenkins, die zij niet begreep. Zij vond ook haar trouwkleed akelig. Het was stijf en hard en ongemakkelijk. Zij had er niet hard in kunnen loopen, als haar leven van de vlugheid barer bewegingen had afge- hangen, en toen zij, voordat zij naar de kerk ging, haar armen om deh hals van den Squire had willen slaan, hadden haar enor- me pofmouwen haar in den weg gezeten en dat afschuwelijke keurslijf had haar bewegin gen belet, en de kindermeid, die in de buurt stond, had eens iets gezegd over het kreuken van haar kanten kraag, of het afstooten van paarlen, die haar satijnen rok versierden. Zij had het land aan den langdurigen, eindeloozen maaltijd, die op de trouwplechtig- heid volgde, en aan al de gas ten, die zich om haar verdrongen, en haar kusten, of aan het oor trokken, of een tikje op de wang gaven, totdat zij er duizelig van werd, en alles, wat de menschen zeiden, zoo roezig in haar ooren klonk. Bovenal had zij het land aan die lan ge, vervelende toespraken, en al het leven, dat de gasten maakten, en den wijn, dien zij drinken en de woorden van daak, die zij spre- Rijn; integendeel, men ziet daarin een on- schatbaar voordeel voor de vreedzame ontwik keling van Frankrijk. Die garantie zou voor Frankrijk vrijwel dezelfde beteekenis hebben als het doodgeboren Britsch-Amerikaansche veiligheidspact van 1919. Niettemin bestaat te Parijs 'n gevoel, dat door de vestiging van een neutrale Rijnzone tege lijk met de neutraliteit van Zwitserland en den niet onwaarschijnlijken terugkeer van Belgie tot deze positie, Frankrijk door een ernstige barriere van de rest van Europa zou worden afgesloten, hoewel Duitschland met de rest van Europa verbonden zou blijxen. De Franschen meenen tevens, dat zij in de mogelijkheid moeten blijven, ingeval van nood de beide landen te hulp te komen. Ook bestaat er te Parijs eenige twijfel omtrent de moge lijkheid van toepassing van het arbitrage- beginsel op het gebied waarvan Frankrijk door de Rijnzone gescheiden zou zijn, maar waarmede het uit hoofde van sympathie en politiek nauw verbonden is. Daarom draait vooral het meeningsverschil. Gemengd Nieuws ALS MEN OP SCHOKLAND WOONT. Het eiland Schokland in de Zuiderzee voor de Overijselsche kust, wordt gerekend te res- sorteeren onder de gemeente Kampen. Sinds 1859 is dit eiland slechts bewoond door een drietal "beambten van den Rijkswaterstaat. Een hunner, de lichtwachter H. Smit, die vier kinderen heeft van leerplichtigen leeftijd, heeft thans op grond van art. 13 der L.O.- wet 1920 aan de gemeente den eisch gesteld de kosten te dragen van aan zijn kinderen te geven huisonderwijs. En de Raad heeft in zijn vergadering van 27 Mei besloten, ingevolge dien eisch aan Smit maandelijks 50.-— uit te keeren als salaris voor een bij dezen inwo- nende huisonderwijzeres. OM DE SIGAREN NIET TE BESCHA- DIGEN Vaak, zegt de Telg., beschadigt de rooker, wanneer hij de banderolle van de sigaar af- peutert, het dekblad. Nu heeft de heer Martijn van Dam, grootwinkelier te Amsterdam, iets erop gevonden, waarop hij ook octrooi heelt gekregen, en dat op eenvoudige doch practl- sche wijze de sigaar tegen dergelijke bescha- diging beschermt. De vinding bestaat uit een strookje papier, dat in de lengterichting van de sigaar onder de banderolle is aangebracht, en aan de beide zijden uitsteekt. Door aan dit strookje te. trekken, scheurt de banderolle. „Het Tabaksblad" beschouwt de vinding van groot belang. Zij is als het ei van Columbus, maar men moet haar maar weten te bedenken. DE DIEFSTAL IN DE ARNHEMSCHE GEVANGENIS. De rechtbank te Arnhem veroordeelde den 21-jarigen M. C. V., gedetineerd aldaar, wel gens diefstal van verschillende voorwerpen, waartoe hij de kans had gezien, deze, als ge- detineerde, ten nadeele van andere gedetineer- den in de strafgevangenis te stelen, tot drie maanden gevangenisstraf. De eisch was vijf maanden gevangenis straf. AMERIKA—EUROPA VICE VERSA. De Amerikaansche stoomvaartmaatschap- pijen zijn voornemens. binnenkort groote booten naar Europa te laten varen met slechts een klasse. De reis heen en terug zal, alles inbegrepen, 25 pond sterling bedragen, tegen 36 pd- st. voor de derde klasse en 60 pd. st. voor de tweede klasse van de Britsche stoomvaartlijnen. De schepen zullen restau rants hebben, waar de passagiers zichzelf zullen bedienen. Overbodige diners in ver- band met zeeziekte van de passagiers zullen daardoor worden vcrmeden, zoodat de scheepvaartmaatschappijen ten voile profijt zullen trekken van het slechte weer en de zwakke zeemagen der passagiers. KORTE BERICHTEN. Ter gelegenheid van den dies natalis der R. K. Universiteit te Nijmegen heeft de rector- magnificus een rede uitgesproken over „De christelijke vredesgedachten". Bij den Bemmelschen dijk, onder Lent, is het lijk van een ongeveer 3-jarig kind gevon- den; het was in staat van ontbinding. ken moest, maar die zij steeds vergat. Zij kon niet goed eten, cmdat de stoel, waarin zij zat, te hoog was omdat het afschuwelijke keurslijf haar klemde en de stijve kraag haar prikte, en omdat haar haar getrokken zat en haar schoenen te nauw waren, en oomdat zij wil de weenen en niet kon, en omdat zij wilde la chen en niet durfde. Van tijd tot tijd wierp zij heimelijk een blik op Jim; de zwelling van zijn lip werd minder en zijn neus leek weer heel gewoon. Maar hij lette niet op haar; hij was blijkbaar nog boos op haar om Dina. Alsof het haar schuld was, dat Dina in een wespennest was geraakt! Of was hij nog boos, omdat zij zoo had mce- ten lachen, toen zijn hoofd boven water uit kwam, met het haar om zijn gezicht geplakt? En dan dat vreeselijke "feestmaal! Het scheen Babs, dat het een eeuwigheid duurde. Eens, midden in een verschrikkelijk lange redevoering van Lord Bladestone, moest zij in slaap gevallen zijn. De middag ging voort, vervelend en eindeloos; door het groote venster recht over haar kon zij zien, dat de zon langzaam naar Meon Hill daalde. Niemand lette meer op haar. De kleine pop had haar rol gespeeld, zij was niet langer noodig; zij miste Tubal vreeselijk. Hij was natuurlijk niet uitgenoodigd, om met zijn meerderen aan tafel te zitten, het was ook niet van hem te verwachten, dat hij zich bij de bedienden zou voegen. Babs wist zeker, dat hi] wanhopig en zonder eten daar in het met klimop begroeide huisje zat, terwijl zij gepijnigd w^rd door verveling, vermoeidheid ProTinciaal nlenws De aanvoer van Asperges is groot, 1 e soort, UIT ZUIDSCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" gaf Donderdagavond in den muziektuin een con cert, waarbij een talrijk publiek aanwezig was. Het vrije en het verplichte nummer van het coucours te Dirkshorn werden door het corps o. m. voortreffelijk gespeeld De componist van het vrije nummer (Ou- verture Symphonique), de heer Sam. Vles- sing, was op dit concert tegenwoordig en di- rigeerde zelf dit nummer. Het was een mooie avond. Door den heer Joh. W. C. Kroon, nota- ris alhier, is aan de zangvereeniging „Ge- mengd Koor" een verguld-zilveren medaille toegezegd voor het a s. concours. UIT KENNEMERLAND. gi-'i. welke zeer gaarne wordt gekocht, is duur. Sla geeft bij grooten aanvoer, veel 2e kwali- teit, de prijs die zich uitstekend had gehou- den, begint nu te kelderen. Bloemkool is nog steedts in trek, voor le soort wordt een hoogen prijs betaald. Rabarber is een bijzonder gewild artikel die voor export een hoogen prijs opbrengt. Postelein is niet bepaald duur, de aanvoer is ook niet extra en we verwachten alleen voor mooie kwaliteit een hoogen prijs. De eerstelingen nieuwe aardappelen zijn er geweest. De aanvoer van aardbeien (Deutsch Evern waarover glas heeft gelegen) wordt al van vrij groote beteekenis. De prijs beweegt zich om f .1.— a 1.20 per K-G. Komkomrners en snijboonen (de aanvoer is niiet groot) zijn bijzonder gewild en worden tegen hooge prijs afgenomen. UIT HOORN. Het nieuwe rioleeringsgemaal aan den Schellinkhouterdijk wordt ter bezichtiging opengesteld. Onze vroegere stadgenoote, Mevr. Bos- ma, is benoemd tot directrice van een nieuwe bewaarschool te Harlingen. UIT HEILOO. De Neutrale Coop. Boerenleenbank hield Donderdagavond jaarvergadering in het cafe van den heer T. Helder. De voorzitter, de heer M. Mulder, opende de vergadering, heette alien welkom en con- stateerde met vreugde, dat de Bank in het af geloopen jaar goed had gewerkt. Spr. bracht dank aan den Raad van Toe zicht en het Bestuur voor het vele werk, vooral toen ze moest optreden doordat een ernstige ziekte onzen kassier, den heer Vrij- burg, aan het ziekbed kluisterde- Spr. heeft hem bezocht en feliciteerde de Bank dat hij weer hcrstellende is. Spr. hoopte hem spoe- dig hersteld weer te zien. (Jnstemming). Namens Raad van Toezicht en Bestuur bracht spr. dank aan den heer J. Akkerman, die dadelijk bereid was om den kassier te vervangen. Met den wensch, dat 1925 een gelukkig jaar mag zijn, verklaarde spr. de vergadering geopend Na de notulen enz. kwam in behandeling ae rekening en verantwoording over 1924. De voorzitter zette uiteen dat de winst be- duidend grooter was dan het vorig jaar. De rekening wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van 226.673.731;. De inhoud der kas bedroeg op 31 December 9559.63. Het cijfer van de ontvangen spaargelden be- draagt82.448.70, dat van de terugbetaalde spaargelden 76.414.52. Aan terugbetaalde voorschotten werd ont vangen 7300, terwijl aan voorschotten werd uitgegeven 14150. Deze rekening, alsmede de balans, die een bedrag aanwijst van 87.587.27, werd on- veranderd goedgekeurd. Daarna bracht de waarnemende kassier, de heer J Akkerman, het jaarverslag uit. Hieruit blijkt, dat het ledental met 21 voor- uitging en nu 85 bedraagt. In omloop zijn 135 spaarbankboekjes, voor- schotboekjes 13 en in loopende rekening 39. Voorstel tot wijziging art 5 van het huis- houdelijk reglement. Het bestuur stelde voor de grootste voor schotten te bepalen op f 1000 en met goed keuring van den Raad van Toezicht op 10.000 (was f 5000). Het voorstel werd goedgekeurd. Verkiezingen. Herkozen wercl het bestuurslid de heer P. Frans; als lid van den Raad van Toezicht de heer P. van 't Veer en als plaatsvervan- gende bestuursleden de heeren S. de Jong en P. de Jager Jr. Vaststelling salaris kassier. Het voorstel om dit salaris van 300 op 400 te brengen werd goedgekeurd. en een groot verlangen naar een blik op zijn lief gezicht. Haar eigen vader en Squire Brent en Lord Sayc- and Sele waren weer gewikkeld in een van hun eindelooze politieke gesprekken over de verdiensten en fcuten van Zijne Majesteit den Koning. Squire Brent en Sir Eduard Ce cil beweerden, als trouwe onderdanen, dat de koning geen kwaad kon doen; hij droeg zijn kroon krachtens goddelijk recht, en wee den verrader, die hem dufrde te weerstaan. Hierover lachte Lord Save and Sele hartelijk. „De Koning," beweerde hij, „is een mensch en draagt zijn kroon krachtens rechten, die het volk hem geschcnken heeft, en men moet zich zeer zeker tegen hem verzetten, als hij die rechten misbruikt en ze gebruikt, om het geweten en de vrijheden van zijn volk te ver- trappen."' Hierop werd het gesprek luidruchtig en heftig, sommige der gasten kozen party voor Lord Saye and Sele anderen deelden de mee ning van Squire Brent en verkondigden met luider stem nun trouw aan den Koning. Dit alles verveelde't jonggetrouwde vrouw- tje al heel spoedig. Niet, dat zij niet begreep, waarover de gesprekken gingen, al was zij nog een kind zij was opgevoed in trouw aan den Koning, en boven alles in de gedachte, dat wat Squire Brent zeide en deed goed en juist en onbetwistbaar was. Met groote oogen staarde zij naar Nathaniel en John Fiennes, de twee jongere zcons van Lord Saye and Se le; zij waren niet bang, om te spreken, waar de ouderen bij waren, "en Nathaniel, die twee. Het voorstel van het bestuur om zoo noodig een bedrag te voteeren voor een on- derzoek naar den aanvrager om een voor- schot en diens borgen, werd, na toelichting van den voorzitter. aangenomen. De aanstelling van den heer J. Akkerman als tijdelijk kassier werd goedgekeurd Aan het bestuur werd machtiging verleend om in noodzakelijke gevallen een tijdelijk kas sier aan te stellen. In de vacature P. Stoop, die als voorzit ter van den Baafjespolder had bedankt, is ge- kozen de heer Jac. Zoon. Oplossing eindapel 57. 1. Pf7. Kf7 (na 1Df7, volgt 2. Ld5) 2. Df3. Kg6. (na 2Ke8 of e7 volgt 3. Ld5 en na 2Kg8 volgt 3 Teo De6 en 4. Ld5. 3. Te6 De6 4. Ld3 en wint. N. Termaat. Uw oplossing is onjuist U speelt 1. Pe6. fe6 2. Dh5 Df7? Maar dit moet zwart niet spelen. Na 2Kd8 is er geen winst meer voor wit. Correspondentie. J. B. J. Uw opl. van eind- spel 56 is niet juist! U speelt 1. Tg6 fg6 2. Dg6. Pf6. 3. ef6 Dd7. 4. Lh6 en laat dan zwart vervolgen met4. Tae8?? Maar met zulke zetten wiint wit altijd. Hier moest zwart vervolgen met 4. Tf7! en alle gevaar is bezworen. De juiste oplossing van dit eindspel na 1. Tg6 luidt als volgt: (Dit ter retificafie van de fouten die in de vluchtige oplossing van de vorige week zijn geslopen.) 1. Tg6 fg6 2. Dg6 (dreigt Dh7 mat. Hia- tegen heeft zwart dirie zetten n.l Dd7. Pf6 en Tf7) 2Dd7 3. Lh6 (dreigt 4. Dg7f Dg7 5. Lg7f mat.) 3Tf7 4 Lf5. Df5. 5. Lg7f Tg7 6. fg7 mat. 3.Ph6 4. Dh6f Kg8 5. Lf5. Df7. 6. Le6! en mat op den volgenden zet 3Pf6! 4. ef6: Df7 5. Lg7f Kg« 6. Dh7 mat. Of 4Ld4. 5. Lg7f Kg8. 6. Dh7 mat 4Tf7 5 Lf5 enz. 4Tf6 5. Df6| Kg8 6. Lf5 Df7. 7. Le6 enz. 2Pf6 3. ef6 (dreigt 4. Dh7 mat) 3Dd7 4. Lf5 Df7 5. Dh6 Kg8 6. Le6 enz. 3. Tf7. 4. Df7 Dd7 5. Dg6 dreigt Lf5 enz. 4Dg8. 5. Dh5 dreigt Dh6f enz 5Df8 6. Lh6. Df6 7. Lg5f enz. of 2Tf7 3. Df7 dreigt 4. Dh7 3Dd7. 4. Dg6 dreigt 5. Lf5, enz. Vervolg van de Tschechische verdediging van het Damegambiet. I. 1. d4 d5 2. c4 c6. 3. Pf3! Pf6. 4. Pc3 Lf5 5. Db3? Db6. 6. c5? Dc7? 7. Lf4 Dc8 8. k3 Pbd7. 9. Da4 b6 10. e4! de4. 11, La6 Dd8. 12. Pe5. Wit staat beter. II. 1. d4 d5 2. c4 c6. 3. Pf3 Pf6 4. Pc3 Lf5 5. D'b3? Db6 6. c5? Db3. 7. ab3 g6. 8. b4 Lg7 9. Lf4. Pbd7 10. b5 00. Zw. staat be ter. III. 1. d4 d5 2. c4 c6 3. Pf3 Pf6 4. Pc3 Lf5 5. Db3? Db6 6. Dlb6 abb 7. cd5 Pd5! 8 Pd5. cd5. De spelen staan gelijk. IV. 1. d4 d'5. 2. c4 c6 3. Pf3 Pf6 Pc3 Lf5 5. Db3? Db6 6. cd5 Db3 7. ab3 Pd5, 8. Pd5 cd'5. De spelen staan ge lijk. V. 1. d4 d5 2. c4 c6. 3. Pf3 Pf6 4. Pc3 Lf5 5. cd5! cd5. 6. Db3 Db6 7. Pd5 Pd5 8. Dd5 e6 9. Db3 Pc6 10. Ld2! Pb4 11. Tel! Wit staat beter! VI. als V tot 10. Ld2! Pd4. 11. Pd4 Dd4 12. Db7 Td8. 11. Lc3. Wit staat beter. VII. als V tot 10. Ld2! Db3! 11. ab3 Lc2 12. e3 Lb3. Wit staat beter. VIII. Als V tot 9Pc6 10. Db6 abb. 11. Ld2 Pb4 12. Lb4 Lb4. We zouden zoo door kunnen gaan maar achten't vold'oende. Teder kan nu zich vo'l- doende verdedigen tegen 't dame-gambiet. Wie meer wil weten, koope't boekje genaamd Dr. Tarrasch: Die verteidigung des Damen- gambits. Een andere manier van spelen voor zwart is de Orthodoxe verdediging ml. 1. d4. d5. c4 e6 3. Pc3 P}6. 4. L"g5 L"e7. 5. e3 Pbd7. 6. Pf3 0—0. Na 1. d4 d'5 c4 e6 3. Pc3 Pf6 4. L"g5 Pbd7! speetl zwart op een valletje. Wit kan hier schijnbaar p. d'5 veroveren. Inderdaad is dit onjuist. Men vergelijke 4; cd5 ed5 5. Pd5? Pd5!6. Ld8? Lb4f Ta- b'eau! Nu moet wit zijn Dame offeren en dan volgt 7. Dd2 Ld2f 8. Kd2 Kd8 en zwart is een officier voor. ,i De zet Pf3 voor wit dient dus in deze stal ling spoedig gedaan te worden omdat die Zwarts bedoeling met 't valletje weerlegt, jaar jonger dan Jim was, ging zelfs zoo ver van te beweren, dat die verrader John Hamp den dien Babs geleerd had als den duivel in eigen persoon te beschouwen een hoog- staand vaderlander was, omdat hij de onrecht- matige eischen van den Koning om geld voor sohepen geweigerd had. Maar, hcewel Jirri de oudste wa9, zei hij niets. Telkens als Babs even naar hem keek, zag hij er hetzelfde uit, zijn gezicht was nog- al bleek en zijn oogen waren half gesloten; de sporen der steken waren bijna verdwenen, maar zijn gelaat stond strak en iets in zijn geheele houding scheen 'haar stilzwijgend iets te verwijten, maar zij kon niet zeggen wat. Hij nam volstrekt geen deel aan het ge sprek, maar haalde zijn schouders >p en be- gon een deuntje te fluiten, toen zijn jomgste broeder John met gleeiende verontwaardiging sprak over de tyrannic van den Koning en de wreedheden, die den martelaar Lilburn wa- ten aangedaan en hij lachte luid alsof het een groote grap was toen Squire Brent, het voorhfoofd fronsende van woede, met zijn groote vuist op de tafel sloeg, zoodat al de glazen en borden rinkelden, en toen toornig tot Lord Saye and Sele zeide: „Pas op, pas op, my lord, dat ik den dag niet ga betreuren. waarop ik de hand van mijn dochter aan Uw zoon gaf Een beleedi- ging van Zijne Majesteit den Koning, onzen oppermachtigen heer volgens goddelijk recht, staat in mijn oogen gelijk met een beleedi- ging, mij zelf aangedaan (Wordt vervolgd 1925 =====BB BELASTING VOOR SCHIPPERS IN FRANKRIJK. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft den minister van buitenlandsche zaken de volgenide vragen gesteld: I. Is het den minister bekend, dat, evenals in Belgie (zie vragen, ingezwiiden 9 October 1924), thans ook in Frankrijk maatregelen wors den getroffen, waarbij schippers, die met hun vaartuig dit land bezoeken, belasting wordt opgelegd? II. Kan de minister over deze belasting na= dere mededeelingen doen? III. .Zoo vraag I bevestigend wordt bcant* woord, is de minister dan bereid stappen te doen, om de getroffen maatregelen ongedaan te maken? Nader Is behandeld de zaak' tegen 7. v. M„ beklaagd van den moord te Wychen, door het gerechtshof te Arnhem. De eisch is: le« venslange gevangenisstraf.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5