AtKmaarsche Courant De hand met het lidteeken. Woensdae 3 Juni. FEUILLETON. No. 15* 1925 Honderd Zeven en Twintigste iaargang. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in den nacht van 4 op 5 JUNI a.s. ten 2 «re de stadsklokken een uur zullen worden VOORUITGEZET. Alkmaar, 2 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. gevef zeer veel van de hitte te lijden gehad, en van enkele andere aan de overzijde ge- legen perceelen zijn de ruiten gesprongen. De motorspuiten van Hillegom en Lisse vex- richtten het blusschingswerk. De Doornspijk in de buurtschap Hoo- genenk zijmi Zondagmiddag drie boerenhui- zen afgebrand, te weten van Holstege, Lok- horst en van der Hel. Bij laatstgenoemde is de brand aangeko- men. Door den fellen wind kon er weinig ge- red worden. Varkens en kippen zijn ver- brand. Toelating van leerlingen tot de le, 7e en Be Gemeenteschool (zesklassige oplei- dingsscholen tot Gymnasiaal-, Middel- baar- en Handelsondcrwijs). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van be- tanghebbenden, dat zij, die na afloop der zo- mervacantie hun kinderen hetzij de /e Ge meenteschool (meisjesschool, hoofd Mejuf- frouw E. Sellemans), hetzij de le en de 8e Gemeenteschool (opleidingsscholen, voor jongens en meisies, hoofden onderscheiden- 1ijk de heeren J. A. Zwarteveen, en J. G. van Burken wenschen te doen bezoeken daarvan aangifte moeten doen bij de hoofd den onder overlegging van het geboorte- en inentingsbewijs van het kind (of trouwboek ^De kinderen moeten voor toelating op de voornoemde scholen bij den aanvang van den nieuwen cursus (20 Augustus a.s.) den leeftijd van 5% jaar hebben bereikt De gelegenheid tot aangifte is opengesteld bij de "hoof den en wel voor de 7e Gemeente school in het gebouw der school aan de Oudegracht nr. 170 en voor de le en 8e Ge meenteschool in het gebouw der school in de Brillesteeg en wel op DONDERDAG 4 en VRIfDAG 5 JUNI a.s., des namiddags van 4 tot 5 uur. Leerlingen uit andere gemeenten, moeten •worden aangeg^ven bij het bestuur der ge meente van inwoning. Alkmaar, 2 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ^WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Oeinensd Nienws KINDERTJES VERDRONKEN. Zaterdagmiddag waren, naar de Tel. meldt, drie dochtertjes van Ten P., wonende aan de Zeehavenlaan te Dordrecht, aan het spelen op een watertrap aan de Zeehaven. De 5-jarige Jantje gleed uit, en viel te water. Haar 9-jarige zusje Dorothea wilde haar grq- pen, doch viel eveneens in de haven. De 7- jcirige Sophie liep hard huis, doch toen de vader op de plaats des onheils was geko- men, waren de kinderen al in de diepte ver- dwenen. Het jongetje werd te half vijf, het meisje eerst te zes uur opgehaald. Het toepassen van kunstmatige ademhaling had bij geen van beiden meer resultaat. De lijkjes werden naar de ouderlijke woning ver- voerd, waar de burgemeester eenigen tijd la ter zijn deelneming in het ongeluk is komen betuigen. GEHEELONTHOUDING Te Amersfoort is Maandag de feestelijke sluitingsdag gehouden van de blauwe-week- actie door het heele land. In een langen stoet, waarin veel vlaggen en banieren werden meegevoerd, trok men in een getal van oOOO naar het vergad'eringsterrein aan den Doo- denweg, achter de Internationale School voor Wijsbegeerte. Na de opening door den heer J. G. Ru gaart, voorzitter van het Blauwe-Week comi te hield ds. P. M. de Jong uit Zutphen een propaganda-rede, waarna het nieuwe open- luchtspel Mario van den heer A. C. C. de Vletter uit Den Haag vertoond werd. Na de vertooning werd de schrijver, de heer A. C. C. de Vletter, met bloemen gehul digd. Het slot was een rede van ds. G Westmijse. BRAND. Maandag is te Hillegom door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een perceel Hoogewerfstraat in het voorste gedeelte waarvan een muziekwinkel is gevestigd van den heer J. v. d. Jagt, en dat voor het overi- fe gedeelte bewoond werd door de familie lleyn. Het vuur greep zeer snel om zich heen en tastte ook de aa'ngrenzende woning van den heer J. A. v. d. Zanden aan Beide perceelen zijn geheel uitgebrand Een kindje, dat in een wieg lag, welke reeds in brand stond, werd met moeite gered. Van het tegen over gelegen perceel Hoogewerfstraat 3, be woond door den heer Beyersbergen, heeft de BOND VAN NED. HERVORMDE JON- GELINGSVEREENIGINGEN OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG. Onder voorzitterschap van ds. G. Lans uit Ouderkerk a. d1. IJsel is Maandag te Utrecht de 15de bondsvergadering gehouden van den Bond van Ned -Hervorade Jonge- 1 ingsve reenig i ng en op Gereformeerden grondslag, welke druk bezocht was. Ds. G. Lans voornoemd, ds. W. J. van Lokhorst uit Delfshaven en ds. M. van Grie- ken uit Rotterdam, eere-voorzitter van den Bond, hebben daarin toespraken gehouden. De aftredende bestuursleden werden alien met algemeene stemmen herkozen. Blijkens het jaarverslag van den secretaris bleek, dat bij den Bond thans 94 vereenigin- gen zijn aangesloten en er aan alle zijden vooruitgang is. Voorts werden verschillende huishoudelij- ke zaken afgedaan. AUTO TE HOOFD DORP DOOR EEN TREIN A ANGERED EN. De familie Van W., wonende te Hoofddorp had het plan gemaakt om met elkaar eens een ritje te maken naar de omstreken van Amersfoort. De groote wagen was zwaar beladen (9 personen) zij reaen over Aalsmeer en kwa- men Maandag omstreeks afht uur in het Overst-Eind, alwaar zij de spoorbaan moes- ten oversteken. Deze overweg was den chauffeur echter onbekend, bovendien was het waarschuwingsbord geheel onzichtbaar, doordat de boomen er omheen waren gc- groeid. Op hetzelfde oogenblik dat de auto den overweg wilde oversteken, kwam de trein van Aalsmeer, richting Amsterdam aanrijden, en alhoewel de chauffeur krachtig remde, werd cen voorwiel gegrepen en door den trein totaal vergruizeld. Onidat de wa gen zoo zwaar beladen was werd zij niet medegesleurd, en bleven de inzittenden als door een wonder, zonder letsel. ONTHOUDING. Gedurende de beide Pinksterdagen is te Utrecht, onder leiding van het Tweede Ka- merild,den heer B. J. Weijkamp, de zevende algemeene vergad'ering gehouden van den Jeugdboud voor Onthouding. Een 400 leden uit 95 afdeelingen woonden haar bij. Uit de mededeelingen bleek, dat de Bond einde Maart 1.1. 118 afdeelingen met 3501 leden telde en dat daarna weder 4 nieuwe afdeelingen waren opgericht. De geheele op- laag van het blad ,,De Jonge Onthouder" bedrag 84,300 hoofdbladen en 47,175 bij- bladen. Tot algemeen voorzitter werd herkozen de heer B. J. Weijkamp, uit Baam. Voorts wer den tot "leden van het "hoofdbestuur gekozen Henk Tellegen uit Maarssen, Jan Vlam uit Winterswijk, Hilda Fokkens, H. v. d. Lin den en Harry van Dorssen, alien uit Utrecht. Tot redacteur van De Jonge Onthouder werd benoemd Carel van Reysingen uit Utrecht gelen fe worden getroffen, 'die aan Hit euvel zooveel mogelijk paal en perk stellen. Met mijn ambtgenoot voor financien treed ik in overleg omtrent de fiscale maatregelen, die zouden kunnen worden genomen ten ein de het behoud1 van dit natuurschoon zooveel mogelijk te verzekeren. Reeds is een wetsont- werp in uitzicht gesteld, waarbij de inkom- sten uit opgaand hout aan de inkomstenbe- lasting 1914 zullen worden onttrokken Het wil mij echter voorkomen, dat inzon- derheid voor de gemeentebesturen hier een belangrijke taak is weggelegd. Immers hoe- zeer toch bij de bewaring van het natuur schoon het algemeen belang betrokken is, zal in den regel het locaal belang overwegend zijn. In de eerste plaats ligt het dus op den weg der gemeentebesturen, tegen te sterke vermindering van het natuurschoon te wa ken en hoewel mag worden gecontsateerd, dat door verschillende gemeenten reedls veel in deze richting is of wordt gedabn, er zou meer kunnen worden bereikt, indien alle ge meentebesturen goed doordrongen waren van de groote belangen, die hier op het spel staan. Wenscht een gemeente zich in het belang van de bewaring van het natuurschoon den eigendom van bosschen of andere houtop- standen te verzekeren, terwijl het niet ge'lukt, dit langs den gewonen contractueelen weg te bereiken, dan wordt er, voczooveel noo- dig, op gewezen, dat de Bosch wet 1922 dc onteigening mogelijk maakt, o.a. ten name van gemeenten, en dat art. 12 dier wet gel- delijken steun van den staat in uitzicht stelt. Onteigening ten name van het rijk zal al- leen kunnen geschieden in zeer bijzondtere geval'len, als van een groot algemeen belang gesproken kan worden, geen bijzondere om- standigheden zich daartegen verzetten en de zekerheid van behoud op geen andere wijze te verkrijgen is. Evenzeer zal het hierboven aangehaalde art. 12 s'lechts in bijzondere ge- vallen toepassing kunnen vinden. Ieder ge- val zal daarbij op zichzelf moeten worden beschouwd. Het komt mij gewenscht voor, dat de op- richting van plaatselijke vereenigingen, die het behoud van natuurschoon beoogen, zoo veel mogelijk wordt bevorderd. Wel zal niet aanstonds van zulke_ vereenigingen groote kracht uitgaan, maar zij zouden toch dade- lijk veel goed werk kunnen verrichten, o.a. door het oog op het plaatselijk natuur schoon te houdlen, tijdig bekend'heid te geven aan dreigende gevaren en belangstelling voor het natuurschoon bij het publiek op te wekken. Samenwerking met reeds opgerichte of nog op te rich ten gewestelijke vereenigin gen met gelijke strekking, zou mede aan het beoogde doel bevorderlijk kunnen zijn. Voorts waren door de gemeentebesturen steeds bijzondere aandacht te schenken aan de bewerking van particulier landelijk bezit, dat voor het publiek is opengesteld en waar op gezette tijden veel bezoekers komen. Vol- doende politietoezicht toch behoort de eigena- ren te vrijwaren tegen schending van hun bezit. Wordt de bewaking geheel aan de eigenaren overgelaten, dan kunnen deze er allicht toe overgaan, hun bezittingen voor het publiek te s'luitpn. Ik zal het ten zeerste op prijs stellen, in dien de gemeentebesturen zooveel mogelijk tot bewaring van het plaatselijk natuur schoon werkzaam willen zijn. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) Al haar opwinding, haar adeinloosheitl wa ren verdwenen. Zij voelde zich kalm, eu heel zeker van zich zelf. Als Jim beproefde haar weer te kussen, zou zij zich in het meer wer- pen, en als hij trachtte haar na te springen, zou zij hem naar beneden trekken, en zijn hoofd onder water houden, tot hij verdi onken was. Zij haatte hemOhhoe haatte zij hem Zij voelde zich al dieper in de modder zin- ken. Flet was een afschuwelijk gevoel, want of- schoon zij zwemmen kon, was zij altijd, ais zij baden wilde, naar het heldere, diepe water van de molenbeek vlak bij gegaan. Dit ge voel van ingezogen te worden door waterbie- zen en redder was vreeselijk en verlammend. Maar zij gaf het niet op. Zij wilde yerdrin- ken, voord'at zij zich weer door Jim liet kus sen. De gloed van den zonsondergang was niet langer in zijn cogendie kwam nu recht in de hare, en verblindde haar bijna met zijn praeht; en tegen het rood en goud van de lucht, zag zij zijn hoofd als een donkere vlek met het weersoannige haar er om heen: en Mr. H. M. WITSEN. t Gistermiddag om half 1 is te Amsterdam, in het Portugeesch Israelitisch ziekenhuis aan de Fransche laan, mr. H. M. Witsen, vice- president van de arrondissement-rechtbank al- daar cverleden. VERASSCHING mr. M. I. DUPARE. Maandagmiddag heeft op Westerveld on der buitengewoon groote belangstelling de verassching plaats gehad van het stoffelijk overschot van mr. Ml J. Duparc, in leven chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Aan de grceve werd alereerst het woord ge- vcerd door jhr. mr. C. Feiih sec.-gen. van het departement. De heer Visser, referendai- ris aan het departement van O. K. en W. bracht in gevolge woorden de diep betreurden chef. Vervolgens spraken mr. S. J. Hirsch, oud ^ice-president van het hoog gerechtshof in Ned.-Indie, de heer Smidt Degener hoofd-di- recteur van het Rijksmuseum, Dir. N. Jaipik- se namens het Oranje Nassau museum en de heer Verspyck Meyerse als vriend1. BEWARING VAN HET NATUUR SCHOON. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de commissarissen der Koningin de volgende circulaire gezonden: Nu de verdwijning van natuurschoon, ge vormd door bosschen en andere houtopstan den, toebehoorende aan particulieren, blijft aanhouden, behooren mijns inziens maatre- wat de uitdrukking van zijn gezieht op dat oogenblik was, kon zij niet zeggen. Hij zei echter niets, en een tijd lang was zij zich van niets zco zeer bewust als van een groote stilte boven en rondom haar, met de groote vuurroode schijf van dc zon langzaam dalend achter Mean Hill ver weg en aan de tallooze kleine vlokkige grijze wolken in de lucht een bloedrooden gloed gevend. Toen riep Jim plotseling uit: „Wat een kleine heksEn hij wierp het hoofd achterover en lachte: ja! lachte op die akelige, sarcatische manier, die hij had, ter wijl zij langzaam wegzonk in een koud en waterachtig graf. Hij stak zijn hand naar haar uit maar ofschoon zij wist, dat zij het heel moeilijk zou vinden om straks uit de kle- verige modder te komen, sloeg zij zijn hel- pende hand met veromtwaardiging af. „Zal ik Tubal sturen, om je uit den vijver te halen vroeg hi}, zonder met lachen op te houden. Ohwas hij niet het afschuwelijkste wezen, dat op den aardbodem rondliep? Daar ze een trotsch stilzwijgen bleef bewaren, haal- de hij zijn schouders op, stak zijn handen in zijn zakken, draaide zich om en liep kalm weg in de richting van het huis, het aan haar zelf overgelatende, om zich zoo goed moge lijk uit haar lastigen toestan dte reddten. Zij had haar kleed bevlekt, haar schcenen en kousen bedorven en haar prachtig kan tin kaoje verlorenzij was nooit zoo op het punt CHRISTELIJ KE ON DERWIJ ZERS. Maandagmiddag is te Tilburg de 7 lste jaarlijksche vergaaering van de Vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijze- ressen in Nederland en de oyerzeesche be zittingen geopend, onder voorzitterschap van den hear Oosterlee. De heer Bergmeijer, vertegenwoordiger van de Indische collega's, bracht namens de ze een groet over, en dank voor den steun, steeds uit Nederland ontvangen. De voorzitter heeft vervolgens een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de bestrij- ders van het christelijk onderwijs blijk geven, nog niets te hebben geleerd, en nog steeds met onware strijdmiddelen aankomen. Het is bijv. niet waar, dat de meeste bij zondere scholen ontstaan zijn door valsche handteekeningen; ze zijn ontstaan door lief- de voor het kind, wiens jeugd zonder God gelijk is aan een jeugd zonder zon. Een sti'lle hulde werd gebrachts aan de na- gedachtenis van den heer Wielemaker, een bekenden harden werker voor het Christelijk onderwijs in Zeeland. In het jaarverslag over 1924 wordt ge- zegd, dat het ledental ongeveer statioinnair bleef, namelijk 4680, waaronder ongeveer 1300 damesleden. Aangenomen werd het voorstel om de contributie te doen bedragen 1/4 pet. van het salaris, na aftrek van den kinderbijslag en van de pensioenpremie. De heer W. J. Visser, uit Den Haag, hield een inleiding over het Dalton-stelsel. Hij bleek van meening, dat dit nieuwe systeem geheel in de lijn van het Christelijk onder- wijs ligt. Gistermorgen is de volgende motie behan- deld De vergadering, enz., lettende op de ont- stemming, die in vele kringen van onderwij zers heerscht, tengevolge van de wijziging het bezoldingssbesluit, regelende de sa- aiv«ering van de burgerlijke ambtenaren, alsmede die der onderwijzers, besluit, bij de regeering er op aan te aringen: a. dat het peil der salarissen word'e teruggebracht tot dat van het bezoldigingsbesluit 1920; b. dat wijzigingen in bovenbedoeld besluit tot stand dienen te komen in overleg met de organisa- ties, en dat zoolang deze wijziging niet heeft plaats gehad, de persoonlijke toelage van art. 27 van genoemd besluit blijve gehand- haafd. KORTE BERICHTEN Twee jongens in een roeibootje hebben Zondagmiddag bij het Droogdok te Amster dam het lijk gevonden van een ongeveer 24- jarigen man. Het lijk, dat nog niet herkend is, werd naar het Wilhelminagasthuis overgc bracht. 4 Sinds eenige maanden is men van de zijde van het waterschap van den Oude-IJsel bezig met opmetingen op de rivier. Deze me- tmgen worden al dien tijd stelselmatig gesa- boteerd door vemieling van het aanwezige meetmateriaal en het doen verloren gaan van needs bepaalde meetpunten. De pclitie, met deze feiten in kennis ge steld, is er eindelijk in geslaagd een der da ders te verbaliseeren. Het onderzoek wordt voortgezet. Te Veendam heeft den 2en Pinksterdag de wed. Dodde haar 88sten verjaardag ge- vierd temidden van haar 157 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Maandagavcmd omstreeks half 9 is de stoomtram te Hillegom ontspoord. De loco- motief kwam over den weg te liggen en de wagens stonden dwars over de rails. Persoon lijke ongelukken zijn niet gebeurd. De dienst ondervond echter groote vertraging. In de Javastraat te Amsterdam is Maandagmiddag een 7-jarig meisje door een sleeperswagen, waar zij was opgeklommen en daana afgevallen, overreden. Zij is per auto van den Geneeskundigendienst naar het O. L. Vrouwengasthuis vervoerd, waar zij gisternacht is overleden. Op de Leidsche Vaart te Haarlem is een vrouw, de 63-jarige M. S., door een auto aangereden. Hoewel de wonden er on- schuldig uitzagen, is zij thans in het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem aan inwendi ge kneuzingen overleden. Den eersten Pinksterdag heeft op de Keulsche Vaart onder de gemeente Weesp een ongeluk plaats gehad met een zeilbootje. Door een windVlaag sloeg het kleine bootje, waarin zich vier personen, man, vrouw en 2 kinderen, bevonden, om. Alle vier opvaren- den geraakten te water. Zij konden evenwel door schippers worden gered. Den lsten Pinksterdag is het zesjarig zoontje van den spoorwegarbeider Treep te Weesp in het Merwedekanaal verdronken. Op de Maas te Rotterdam is gistermor gen de 19-jarige matroos W. F. P. H. op het naar z§e vertrekkende Duitsche stoomschip Ruth Kaijser, bij het dichtleggen dter luiken in een negen meter diep ledig ruim gevallen. Met een gebroken schedel is hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst reeds overleden bleek De N. V. Anton Jurgens Vereen. Fa- brieken wordt gedagvaard tot het betalen van dividend1 op de gewone aandeelen. Op de vergadering van de Nederl. Kunstzijde Industrie is het volgende geble- ken. Door vermindering van de deelnemingen in andere ondernemingen komen f 1.25 mil- lioen aandeelen vrij, die tegen 105 ter be- schikking van aandeeihouders worden ge steld, terwijl bovendien nog 2.5 millioen nieuwe aandeelen zullen worden uitgegeven. Provinciaal nieuws UIT EGMOND AAN ZEE. Zondag is de nieuwe autobusverbinding BergenEgmond aan Zee geopend, zoodat deze gemeente nu in alle richtingen verbin- ding heeft. Dit was dan ook gedurende de Pinksterdagen, ondanks de feestelijkheden m den omtrek, wel merkbaar. Zoowel van als naar Egmond waren de bussen op Bergen, zoowel als die over Egmondbinnen en Heiloo naar Alkmaar geregeld goed gevuld. De be.- de diensten vormen met die van Bergen op Alkmaar een aardigen cirkel, waarvan door de liefhebbers op verschillende wijze geprofi- teerd kan worden en die in het komende sei- zoen aan de hier vertoevende badgasten gele genheid geeft tot allerlei afwisseling. Hierbij komen nog de vier autobusondernemingen van Egmond naar IJmuiden, die, hoewel hoofdza- kelijk verband houdende met het visschers- bedrijf, toch ook door andere reizigers ge- bruikt worden, en bovendien nog de oude ge- trouwe spoorwegverbinding met Alkmaar, die door de Ned. Spoorwegen zoodanig geregeld wordt, dat in den zomer een snelverbinding met Alkmaar mogelijk is*. Indien de toene- ming van hef'vreemaelingenverkeer evenredig is aan de uitbreiding van de verkeersmogelijk- heden, dan gaat Egmond aan Zee ongetwij- feld een goed seizoen tegemoet. De kermis met haar rumoer behoort al- weer voor dit jaar tot het verledene en al mo- ge er weinig veredelends van uitgaan, ze had over't algemeen een tamelijk rustig verloop. Niettemin dreigde wel eens een enkele maal de orde wat ernstiger verstoord te worden, o.a. naar aanleiding van het bezoek van eenige jongelui uit Heemskerk, waarbij zelfs het mes te pas kwam, iets, waartoe de Egmonden onder elkander niet zoo gauw zullen over gaan. De politie wist echter te zorgen, dat aan alle buitensporigheden gauw een einde kwam. Toch werd zekere A. G., die zijn ka- meraad aan het hoofd verwondde, Dinsdag- nacht in verzekerde bewaring gebracht. Op- merkelijk was het bijna geheel ontbreken van verkleede personen, terwijl die anders tot de gebruikelijke verschijningen behoorden. Hoe goed het is bij het baden in zee te letten op de waarschuwingen van den bad- man, bleek Maandag, toen een jonge dame door haar onvoorzichtigheid in groote ge- vaar geraakte. Hoewel het ongeval goed af- liep kan het een waarschuwing zijn om steeds de gegeven wenken en seinen op te volgen Zoo hier als elders langs de kust blijft dit het eerste gebod voor den bader. Dinsdag in den vroegen morgen werd in het dorp een zweryende koe aangetroffen, vermoedelijk door kwaadwilligen ergens on der Egmondbinnen uit een wei naar hier ge- dreven. Reeds eenige dagen heeft de heer A. de G. alhier een rijwiel onder zijn berusting, dat onbeheerd werd aangetroffen. UIT ZUIDSCHARWOUDE De alhier gehouden collecte tenbehoeve van het „Tehuis voor alleenstaande blinden" (Wolfhezen) heeft opgebracht 31.55. UIT NOORDSCHARWOUDE. De collecte gehouden ten behoeve van d« alleen staande blinden te Wolfhezen heeft in deze gemeente opgebracht 38.70. UIT OTERLEEK Op uitnoodiging van de Vrij-Dem. Kies- vereeniging alhier zal mevr. BakkerNort, lid van de Tweede Kamer, op Woensdag 10 Juni e.k. in het cafe van 0. de Vries, alhier eene spreekbeurt vervullen. Het bestuur hoopt, dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken om deze begaafde spreekster te hooren. In verband met den zomertijd is de aanvang der vergadering bepaald op half negen (zomertijd). UIT STOMPETOREN. Dinsdagavond ruim 7 uur ontspoorderi hier over de wissel nabij de veelading de lo- comotief en een tram wagen, waardoor de ge wone dienst geheel in de war geraakte. De reizigers moesten te voet, per fiets of met de bus van Koelemeij, die niet lang daarna naar Alkmaar rijdt, hun reis voortzetten. De tram, die anders 'savonds 7.50 uur van Alkmaar gaat, kon nu niet vertrekken, waardoor de reizigers gebruik moesten maken van de bus van 7 45, om later met de tram, die 9 uur alhier van Amsterdam aankomt, de reis te ver- volgen. Zij, die toen hier kwamen, moesten uitstappen en op andere wijze Alkmaar trach- ten te Dereiken. Ondertusschen waren uit Schermerhorn en andere plaatsen eenige mannen hier aange- komen, die met dommekrachten etc. de loco- motief weer in de rails brachten, een werkje, dat enkele uren duurde. Natuurlijk waren een groot aantal belang- stellenden getuige van deze ongewone drukte. UIT HEILOO. De merkwaardig stille derde Pinksterdag, waarbij het anders zoo gezellig kan toe- gaan, is hier gisteravond bijzonder vroeg geeindigd met een vechtpartij tusschen eeni ge dronken jongens, van wie er een of meer een mes trok. De ruzie ontstond in de dans- zaal van den heer Sluyters. De politie greep dadelijk in, ontruimde de zaal, gelastte slui- ting van alle cafe's en winkels en joeg met de sabel dfe vechtenden uiteen. van huilen geweest, sedert zij volwassen was, of zoo ellendig, of zoo rampzalig. Jim was weggegaan onder het fluiten van een vrcolijk deuntje; hij was beleedigd en zij haatte hem. Gelukkig gaf hij zich niet de mceite, om te kijken en te zien hoe zij er uit kwam, ofschoon zij even, teen zij in zijn richting keek, meende - maar neen! zij had het zeker mis: zij hoopte, dat zij zich vergist had, omdat, kind als zij was, zij toch wel wist, wat een onge- lukkig schouwspel zij opleverde en haar vrou- welijke ijdelheid spoorde haar aan, zich er gens te gaan verbergen, waar zij zeker kon zijn, dat niemand haar zou zien, of anders bescherming te gaan zoeken in de armen van haar geliefde kindermeid. Een paar minuten later was Jim in het huis verdwenen, en op eens kwam, als door tooveri}, haar kinder meid, en met veel klachten en vleierijtjes sloot zij de weenende Babs in haar mcederlijke ar men, en droeg haar getroost en lijdzaam naar haar bed. Boek II- De Storm. HOOFDSTUK I. Het rollen van den dander. Vier jaren waren voorbijgegaan sedert dien Junidag, toen twee kinderen, op bevel van hun ouders, elkander trouw beloofden. Babs had den meesten tijd in de leerkamer door- gebracht. Daar Squire Brent besloten had, Een bediende van den heer Sluyters, J. D., heeft een paar messteken gekregen, die het noodig maakten hem naar het St. Eliza- bethsgasthuis te Alkmaar te vervoeren. De politie heeft een zekeren G. M. iogere- kend, terwijl vermoeden van het toebrengen van lichamelijk letsel tegen anderen bestaat. De politie kon ons niets anders mededee- len dan dat de cafe's zijn ontruimd, een der jongens is opgesloten en een gewonde naar Alkmaar is vervoerd. Tot heden was er geen aaugifte gedaan. Naar we van andere zijde vernemen zijn de wonden van J. D. niet ernstig. Eenige der belhamels zijn op de vlucht gegaan, enkelen met achterlating van hun rijwiel. Van het nieuwsgierig opdringende publiek, dat door de politie met zachten, doch zekeren drang van de plaats werd verwijderd, kre- gen enkele personen van de vluchtende jon gens een stomp in de maag of een klap. dat zij de best mogelijke opveeding zou heb ben, en daar hij zelf veel in Lonclen met de zaken van den Koning te doen had, zond hij haar naar de school van Mevrouw Makyn te Putney, waar Babs Grieksch en Latijn, ver schillende wetenschappen en logica, Fransch en Italiaansch, en ik weet wat niet al, leerde, want dit waren tijden, dat de meisjes veel algemeene ontwikkeling ontvingen, en Me vrouw Barbara had zoo wordt ons ver- meld „een scherp verstand en een goed ge- heugen." Zij zag haar jongen echtgenoot niet dik- wijls, wat heel gelukkig was, daar zij sedert haar huwelijksdag een waren haat tegen hem had opgevat. Inderdaad stond hij in het graafschap niet hoog aangeschrevende men- sclien zeiden, dat hij lui en brommig was en terwijl zijn twee broeders, Nathaniel en John, reeds vaandrig in het leger waren en een werkzaam deel in de woelige partijgeschillen van den dag namen in het gevolg van hun strijdlustigen vader, scheen James, de oudste, zich tevreden te stellen met zijn tijd te ver- knoeien met boeken en gedichten te schrijven. Nu en dan maakte hij een reis op het vaste- land en dan hoorde men in maanden niets van hem. In den laatsten tijd had Babs ook niet veel van Tubal gehoord.* In de maanden, die cn- middellijk op naa- hu.veliik volgden ea voor- dat zij naar school ging, had zij hem gezien telkens als zij met den Squire uitreed, om een bezoek cp het kasteel Broughton te brengen. Tubal was zoo vurig als ooit, en er hadden een paar aandoenlijke tooneelen tussdhen hen plaats gehad, waarbij zij elkander eeuwig en kuische trouw zwoeren. Babs had met tra- nen in de oogen neergezien op Tubal's hand de linker die zoo duidelijk lvet merk van Dina's scherpe tanden droeg. De hand1 zou levenslang dat litteeken behouden. Tubal was er trotsch op, en Babs overstelpt door de romantiek van het geval, kuste het litteeken, dat het voorval van dien gedenkwaardigen morgen in haar geheugen terugriep. Jim was zoo ruw en hard endanks zijn dapperheid, en Tubal zoo vriendelijk, zoo ridderlijk, een echte held voor dames, zonder vrees en blaam, die alleen maar aan haar gevoelens dacht, en niet aan de kwetsuur, die hem het leven had kunnen kosten. Maar al die rheumatiek be hoorde nu tot het verleden, en langzamerhand scheen Tubal uit Barbara's leven te verdwijnen. Squire Brent vond, dat de vriendschap met dien jon gen onderhoorige nu lang genceg geduurd had. Hij moedigde Tubal niet aan, om naar Stoke Lark te komen, en daar de politieke ge- schillen tusschen hem en Lord Saye and Sele zoo ernstig geworden waren, gebeurde he! maar zeiden in dezen tijd, dat hij of Bat* naar het kasteel Broughton gingen. (Wordt vervolgd 7)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5