DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 130 Honderd zeven en twintigsfe Jaargan 1925 TJRIJDAG Buitenland 5 JUNI Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cn Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljstiummers 5 cents. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Tele'c^nr. RedarMe 33. Postgir* 37*60. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groofe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. DE ONGEREGELDHEDEN TE SJANGHAI. In de straten van Sjanghai, waar nog voortdurend trams worden aangevallen, pa- trouilleeren thans gepaotserde auto's In de vreemdelingen wijk hebben wederom tal van kleine schermutselingen plaats gehad1. Eeni- ge buitenlanders werden op afgelegen plaat- sen aangevallen. Een bejaarcfe Engelsche dame en drie Japamners werden gedood. Patrouilles bevrijdden vele vreemdelingen in de voorsteden. Tengevolge van het afsnij- den van den levensmiddelentoevoer liiden de Clrineezen meer dan de buitenlanders, die over conserven beschikken. Het diplomatieke corps heeft over de pro- testnota aan het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken beraadslaagd. De „Daily Telegraph" verneemt uit Tokio dat Japan spoedig het wederkeeren vain de uiterlijke rust in Sjanghai verwacht met een sterke anti-Japansche nawerking in het ge heele land. De buitenlandsche bladen welke in China verschijnen noemen den toestand zeer ernstig. De Amerikaansche „Peking Leader" schrijft: „De spanning die gedurende de laatste maanden voortdurend is toegenomen zoekt thans een uitweg in clen vorm van een agita- tie tegen de vreemdelingen welke zich als een verwoestende vlam over geheel China kan uitbreiden". Het blad verlangt een onmiddellijken wa- penstilstand en de instelling van een ge- mengde commissie van Chineezen en buiten landers om een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen te Sjanghai. De Britsche kruisers „Diomed" en „Car- lisle" zijn met 600 man te Sjanghai aange- komen, de kruiser „Dispatch" werd gister- avond verwacht. De Engelsche consul-generaal heeft om 2000 man versterking verzocht. Deze troepen zullen voornamelijk uit matrozen en mari- niers bestaan, benevens 400 man uit Hong kong. Het Britsche departement van marine staat in voortdurende draadlooze verbinding met de vloot in het verre Oosten. In antwoord op den oproep tot de Britsch" georganiseerde arbeiders gericht door het stakingscomite der stakers te Sjanghai, heb- ben voorzitter en tweede secretaris van den algemeenen raad van het vakvereenigings- congres namens den algemeenen raad een brief geschreven aan Baldwin, waarin zij aandringen op terugtrekking der Britsche gewapende macht, die gemengd is in het geschik te Sjanghai. De algemeene raad komt de volgende week bijeen. De Sovjet-gezant te Peking heeft aan den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken de volgende nota overha-r-digd: „Met innig leedwezen verneem ik, dat verscheide- ne Chineesche arbeiders en studenten te Sjanghai zijn doodgeschoten Ik wensch het Chineesche volk mij-n diepgevoelde deelne- ming uit te drukken, waarmede ongetwij feld de volgen der Sovjet-unie instemmen." De „Times" meldt uit Riga: De bolsjewie- ken toonen groote belangstelling voor de on- geregeldheden te Sjanghai en de sovjet-b!a- den publiceeren bijzomderheden over elke botsing, waarbij zij verklaren' dat Japan de kapitalisten steunt. Volgens een bericht uit Moskou heeft Ja pan aan alle buitenlandsche mogendheden voorgesteld gezamenlijk tegen de stakers op te treden, indien de staking tot de zaken van buitenlandsche onderdanen zou woren uit- gebrei. Moskou meldt verder, dat de Kuo- mingtang (revolutionnaire republikeinsche) partij, welke gesteund wordt door de sovjet, een demonstrate heeft georganiseerd met banieren met imscripties als: „Weg met her Japansche imperialisme" en „Weg met de buitenlandsche overheersching in Sjanghai". De Kuomingtang-partij te Kanton heeft een resolutie aan-genomen, waarin de Chi neesche regeering wordt verloochend. daar zij een instrument is in de handen der im- perialistische mogendheden. Daaraan wordt toegevoegd: „Slechts een mogendheid be- handelt China als gelijke en dat is de Unie van sovjet-republikeinen!" In de resolutie werd verder verklaard, dat het noodzakelijk is met de Unie van sovjetrepublieken samen te werken voor de emancipate van China Uit Moskou wordt gemeld dat er een overeenkomst tusschen den Russischen con sul-generaal in Charbin en den vertegen- woordiger van het Chineesche departement van buitenlandsche zake ntot stand is geko- men volgens welke de spoonvegbeambien, die noch Chineezen, noch Russen zijn, deze week moeten worden ontslagen. Japan ziet daarin een schending van het artikel van de in het afgeloopen najaar gesloten overeen komst, volgens welke beide partijen zich ver- binden hun wedcrzijdsche belar.gcn in China niet te ondennijnen De oorzaak der Russische activiteit is dc Russische erontwaardiging over dc oncier- steunicg door de J-apauners van inaarschalk Tsjang Tso'Lin die Peking militair en poli tick bestiuen wil en eischt dat generaal Feng met zijn troepen afterkt cn de centraal- Chineesche regeering van de radicale ele- menten der Kuomingtang-partij gezuiveni wordt. Wainueer dit zou geschieden, zou de invloed van den Russischen gezant Kara- chan gebroken zijn. Tot deze radicale Kuo- ming-tang-partij behooren alle studenten der verschil'lende plaatsen, die als vertegenwoor- digers der intellectueelen beslissenden in vloed hebben en ook de boycot kunnen orga- niseeren, die Japan vreest. HET ANTWOORD AAN DU1TSCH- LAND. Na afloop van de zitting van den minister- raad, welke gistermorgen plaats vond, ver- klaarde de minister van buitenlandsche zaken Briand, aan de journalisten. De ministerraad heeft den geest van het antwoord, dat ik op het jongste Britsche me morandum in zake het veiligheidspact zal zenden, goedgekeurd. De overeenstemming tusschen de Engelsdie en Fransche regeerin- gen is thans betreffende deze aangelegenheid volledig. Mijn antwoord op de Duitsche voorstellen in zake het veiligheidspact zal ik naar Berlijn zenden, onmiddellijk na de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond te Geneve, waar ik een particulier onderhoud over deze kwestie met den Britschen minister van bui tenlandsche zaken Chamberlain zal hebben. DE INTERNATIONALE ARBEIDS- ORGANISATIE. Bij de gister gehouden verkiezing van de leden van den Raad van Beheer van Interna tionale arbeidsorganisatie zijn in de groep regeeringsvertegenwoordigers tien aftreden- den herkozen en Finland door Noorwegen en Chili door Argentinie vervangen. In de werk- geversgroep zij alle aftredenden herkozen, zoo ook in de werknemersgroep, waar sleehts de Duitscher Leipart door Miiller wordt ver vangen. In deze laatste groep was Serrarens can- didaat uesteld als vertegenwoordiger van de Christelijke vakbeweging. De Engelsche af- gevaardigde Cotter bestreed deze candida- tuur evenwel, zeggende, dat arbeidersgroepen, die in den Raad van Beheer vertegenwoor- digd willen zijn, beginnen moeten met zich bij het I..V. V. aan te sluiten. Serrarens kreeg vijf van de dertig stemmen. HET ARBEIDSCONFLICT IN DENE- MARKEN. De speciale commissie ter behartiging van de belangen der landhouwexporteurs gedu rende het arbeidsconflict heeft den minister van landbouw medegedeeld, dat het aanbod van den bond van ongeschoolden onaanne- melijk is. Dit behelsde, dat den transportar- beiders, die nu in staking zijn, zou worden toegestaan. landbouwproducten te laden in vreemde schepen en Deensche schepen, welke niet toebehooren aan leden van de Deensche reedersvereeniging. De commissie handhaaf- de haar eenmaal ingenomen standpunt, dat de producten met dezelfde schepen moeten worden vervoerd als tot nu toe het geval was. Dit besluit is goedgekeurd op een vereenig- de bijeenkomst van de voornaamste expor- teursbonden. In verband met het uit Engeland ontvan- gen bericht, dat de lossing van de Deen sche exportschepen in alle Engelsche havens is stilgelegd, heeft de United Steamship Cy het doen landen dcor vrijwillige werkkrach- ten van voor Engeland bestemde vaartuigen in Kopenhagen en Esbjerg stopgezet. BOLSJEWISTISCHE AGITATIE ONDER DE MOHAMMEDANEN. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" wijst er op, dat volgens de Engel sche meening een groot offensief der bolsje- wisten in alle Mohammedaansche landen ge- lijktijdig is aangevangen, waardoor van den anderen kant een belangengemeenschap der betrokken landen, allereerst Frankrijk en En geland, ontstaan is. In Marokko, Tunis, Egypte, Perzie, Irak en Afghanistan is acti viteit van Moskou'sche afgezanten geconsta- teerd. De emir van Afghanistan schijnt on- langs ter verdediging tegen bolsjewistische opstandige ondernemingen een dringend be- roep op Frankrijk en Engeland te hebben gedaan. DE ALGEMEENE PROTESTSTAKING IN PORTUGAL. De arbeiders, die lid zijn van de Portu- geesche vakvereenigingscentrale, zijn een al gemeene proteststaking begonnen tegen de deportatie der syndicalisten. De politie heeft de verspreiding van het blad „Batalha" ver boden en de staking is vrijwel mislukt. In de groote fabrieken wordt gewerkt, terwijl de orde niet verstoord is. Intusschen loopt het gerucht, dat de typo- grafen zich bij de staking zullen aansluiten en dat de bladen morgen niet zullen ver schijnen. De staking van de karrevoerders en chauf feurs aan de dokken te Liverpool is heden na drie dagen geeindigd. De loonsverlaging is ingetrokken, terwijl binnenkort een conferentie zal worden gehouden ter vaststelling van de wijze waarop de loonen voortaan zullen wor den aangepast aan de tijdsomstandigheden. DE TOESTAND IN PERZIe. In Oost-Perzie hebben de Baruchstammen de belangrijke stad Mirjawa aan den Nuski Durbun-spoorweg aangevallen en bezet, ter wijl Khwash op 90 mijlen Westwaarts, waar Perzische troepen lagen, eveneens door de op- standelingen is aangevallen. In Noord-Per- zie is de toestand iets verbeterd, hoewel deze nog steeds roerig blijft. Tijdens een nachtelij- ken aanval hebben de regeeringstroepen 30 opstandelingen gedood. MATTEOTTI-HERDENKING. De secretaris-generaal der fascistische par tij, Farinacci, tracht het voornemen der oppo- sitie om voor Matteotti op 10 Juni a.s. een herdenkingsplechtigheid op touw te zetten te dwarsboomen door aan alle fascistische afge- vaardigden instructie te geven, zich op dien dag naar Rome te begeven en aan de demon stratie voor Matteotti deel te nemen. Het plan bestaat daarbij, door fascistische sprekers aan de afgevaardigden der tegen partij de lijst der vermoorde fascisten te doen voorhouden. Farinacci wil, dat geen enkele fascistische afgevaardigde om welke reden dan ook, zich verontschuldigd voor eventueel wegblijven en verlengt, dat'zij zich met hun visitekaart op 9 Juni's avonds of uiterlijk 10 Juni's morgens bij hem zullen melden. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. VERWAARLOOSDE KINDEREN EN DRONKAARDS IN ZWITSERLAND. De stemgerechtigden in het kantoin) Zurich hebben een wet inzake de verzorging van verwaarloosde kinder-en en dronkaards aan genomen-, waarin o.m. bepaald is: 1. De opneming in een inrichting volgt op een ambtelijke waarschuwing waarbij de toe te passen straf wordt in uitzicht gesteld. 2. Een besluit tot opn-eniing kan gedu rende een proeftijd van 15 jaren voor- waardelij-k onuitgevo-erd blijven. 4. Onverbeterlijke verwaarloosde kinde- ren kunnen blijvend verzorgd, ongeneeslijke drinkers in een verplegingsinrichting opge- nomen worden. 4. In alle tantonale opvoedings- en ver- zorgingsinrichti-rgen is het gebruik van be- dwelmende dranken verboden. DE HONGAARSCHE UNIVERSI- TEITEN. Uit bezuinigi-ngsoverwegingen is het denkbeeld ontstaan de Hoiigdarsche Univer- siteiten, ten getale yan vier, .in te krimpen. De publieke opinie verzet zich krachtig' te gen d-eze beperkim-g van het kostbaar bezit van de geestelijke goederen des lands en ook de minister van Onderwijs, graaf Kleberls- berg is onlangs te Pecs (Funfkirchen), waar hij tot eere-doctor der unisersiteit werd be vord-erd, zeer -nad-rukkelijk tegen de dreigen- d-e poging opgekomen. Hij zeide, dat de grondgedachte van zijn politick hierin be- stond, dat de cult-uur van ieder volk, naast de allergrootsten door drie a vierduizend personen wordt gedragen-. Het zou schande zijn wanneer men tegenover elkander ging stel-len wat gedaan wordt voor de ontwikke- ling der massa an- wat geschiedt voor de ont- wikkeling van hoog-er gehalte. Wanneer ze alleen nog gedragen werd voor de ontwik- keling der massa, dan zou de volksonderwij- zer al zeer spoedig dalen tot agent van een vreemde beschaving en zou de Hongaarsche cultuur, waarvan het duizendjarige Hon gaarsche volk een verd-ere ontwikkeling van eeuwen verwacht. vernietigd worden. Men moet alle opvoedings-instellingen, tot den- laatsten kinderspeeltuin toe, handhaven. Wanmeer er een kinderspeeltuin ophoudt te bestaan, dan wekt dat een gevoel als het kind ondervindt wanneer zijn geliefd kana- rie vogeltje wegvliegt, maar als een Univer- siteit wordt opgehevent, dan is het alsof dte admiraal van een machtig eskader een dreadnought verliest. In den strijd om de Hongaarsche beschaving mag echter geen dreadnought ten onder gaan. AL^CE ROOSEVELT ALS RECLAME- MIDDEL. In de familie Roosevelt heeft altijd die o-n- gegeneerde draai gezeten, die in staat was, aam- alle nette menschen uit de officieele Amerikaansche wereld schrik-scliokjes te be- zorgen. Mrs. Alice Longworth-Roosevelt, Theodoor's dochter, die ook als Princess Alice bekend staat, schijnt thans aan die of- ficieele wereld den hevigsten schok van de laatste jaren te hebben toegebracht. Zij heeft er in toegestemd, dat haar por- tret wordt gebruikt om reclame te maken voor een schoonheids-pasta. Deze toestem- ming brengt prinses Alice 5-000 dollars op, welk bedrag in den spaarpot van haar pas- geboren dochtertje Paulina zal worden ge- deponeerd. DRIEMAAL UIT EEN V E RB ANN ING S- OORD ONTSNAPT. De Fransche bakkei- Honore Chantecaille is een man, met wi-en het lot kaatsbal heeft gespeeld. Zit er niet vo-l-op romanttek in de volgende samenvatti-ng van de laatste 40 le- vensjaren van dezen thans 60-jarige? In 18S6 veroordeelde de rechtbank te Li moges den man wegens diefstal tot levens- lange deportatie plus 5 jaar dwangarbeid. N-a 3 jaar wist hij uit Nieuw-Caledonie te cntsnappen, werd opgepikt d-oor een Engelsch zeilschip, voer daar drie jaar mode rond en kwam weer in Frankrijk terug. Drie maanden na dien terugkeer viel hij tcevallig bij een razzia in handen der Paij- sche politic, word herkend als een ontsnapte gedepotecrde en naar Cayenne gesluurd. Dat was in 1893. N-a twee mislukte ontsnappingspogingen slaagde Chantecaille in Juli 1900 erin, na een zwerftocht vol ontberingen door het oer- woud, Venezuela te bereiken. Daar bleef hij 8 jaar la-ng, werkte zich op tot administrateur van efen plantage. Maar de koorts nekte hem. Zijn arts ried hem aan, naar Frankrijk terug te keeren. In 1908 zette hij weer voet aan \\a! in't vaderland. Ruim een jaar -kon hij rustig te Parijs ver- toeven. Toen werd hij opnieuw herkend (na 9 jaar) en opnieuw op transport gezet naar Cayenne. Maar Honore's geestkraeht was niet "gebro ken. Nog geen jaar later vond hij wederom den weg naar de grens, vond hij wederom een werkkring in Venezuela, bleef er 10 jaar. In 1920 was Homc-re Chantecaille 55 jaar oud. Verzwakt door het leven in de tro-pen. hopend dat het verleden eindelijk vergcten zou zijn, keerde hij ten derde male naar zijn land terug. Hij vond er werk als bakkers- knecht te Angouleme. Zijn leven aldaar was onberispelij-k. Hij huwde; genoot er algemee ne achting. Kort geleden greep de koorts hem weer; in een neerslachtige bui liep hij naar de po litie, vertelde zijn levensloop. Maar zij-n stads- genooten willen niet, dat de grijsaard die zich door ziin werk gereha-biliteerd heeft, op nieuw n-aar de 6trafkolonie zal worden ver- wezen cm een dead uit het jaar 1886 te boe- ten. Zij hebben een actie op touw gezet om hem gratie te verschaffen, gratie en eindelijke rust. DE IMMIGRATIE IN AUSTRALIA De onderstaatssecretaris voor buitenland sche zaken van Queensland, Ferrq, heeft een onderzoek ingesteld naai- den invloed van de immigrate in Noord-Queensland op het al- gemeen peil der -bevolking. In zijn thans uit- gebracht rapport legt hij den nadruk op de noodza-kelijkheid van een schifting der immi- granten, deportatie van wegens een misdrijf veroord-eelde vreemdelingen en het aanleggen van een register van alle vreemdelingen in Australie. Voorts stelt hij een nauwkeuriger medisch onderzoek voor. BELAST1NG ELLENDE IN SPANJE. In een rede, die Primo de Rivera te Valen cia heeft gehouden over de kwestie van de belastingen in Spanje, gaf hij als zijn mee ning te kennen, dat het huidige belasting-sys- teem tot tal van onregelmatigheden leidt. De wijze waarop de belastingen worden ge'ind, namelijk door deze te verpachten, is oorzaak van misbruiken en onreditvaardigheden. De ontvangers, de pachters dus, maken er een zeer winstgevend zaakje van; zij leggen den belastingbetaler bijvoorbeeld eerst allerlei m-oeilijkheden in den weg, zoodat deze te laat betaalt en eischen dan een boete wegens te late vereffening. Verder betalen winkeliers, die een bepaald artikel sleehts nu en dim ver- kcopen, hetzelfde voor hun vergunneng als zij die van den verkoop van dat artikel 'bestaan Primo de Rivera vertelde, zelf als deelge- noot gei'nteresseerd te zijn in een zaak te Mad-rid, welke machin-erien verkoopt. In dezc zaak werden enkele electrische lampen geeta- leerd, d-cch daar de winkel :-l!een toestem- ming had voor den verkcop van machinerieen. mcest de firma 14.000 pesetas boete betalen, die Primo uit eerbied voor de wet heeft vol- daan. f EEN EDELMOEDIG MAN. KORTE BERICHTEN. Het Britsche migisterie voor de lucht- vaart heeft besloten een groot vliegveld te bouwen te Colchester. De pitgaven worden geschat op 500.000 pond sterling. Bij het ontgraven van de kapel van Ma ria in de abdij van Sherburn (Engeland) hebben de werklieden de lijkkist van koning Ethalbert, de broer van koning Arthur, ont- dekt, die daar in 865 is begraven. Naar uit Athene gemeld wordt is de Grieksche regeering voornemens ter bestrij- ding van de kapitaalsvlucht binnenkort een ontwerp van wet in te dienen, waarbij be paald wordt, dat alle bankdeposito's in Griekenland vrij van belasting zlulen worden gesteld. Bij verordening van den Berlijnschen hoofdeommissaris van politie is elke arbeid in bakkerijen verboden van 9 uur 's avonds tot 5 uur 'sochtends. Leerjongens, die den leef- tijd van 16 j^ar nog niet hebben bereikt, zul len niet voor 6 uur 'sochtends aan den ar beid mogen worden gesteld. De Amerikaansche drankblokkadevloot Jieeft het Canadeesche stoomschip „Blaymo- re" in beslag genomen en de geheele bemaa- ning gearrcsteerd in verband met smokkel- pogingen. Dit nummet Kesfa?* uit twee Ma'den. CODRANT. "it VRTaVT DE STRIJD DER FRANSCHEN IN MAROKKO. In den Franschen ministerraad heeft de mi= nisterspresidsnt Painleve cen uiteenzetting gc» geven van den toestand in Marokko. Hij ver= klaarde, dat de situatie aan het front thans ge* stabiliseerd is. De militaire operaties zijn op het oogenblik tot stilstand gebracht. Hij voegde er aan toe, dat het moreel der Fransche troepen uitstekend is. Dc onderhandelingen met Spanjc, welke het op spocdige wijze tot standkomen van den vrede ten doe! hebben, hebben een gunstig verloop. ITALlc EN DE SOVJETS. Nadat Mussolini had-medegedeeld dat de Russische sovjct=regeering den wensch tc kcn= nen gegeven had, de betrekkingen met Italic te verbeteren, en hij dc Kamet beloofd had, in dezen op uitsluitend economisch gebied te zul len blijven, heeft deze het decreet tot wet ver- heven. waarhij uitvoering wordt gegeven aan de Italiaansch.-Russische hsndels* en scheep< vaartverdragen van 7 Februari 1924. CANADA'S AANSPRAKEN OP DE POOLGEBIEDEN. De aanspraak van Canada op de onbekende gebicden rondom dc Noordpo.ol wordt door Macallan ontkend, dic(verklaardc, dat dezelfde kwestie 1c bcrdc was gckomen na de landont* dckkiivgcn door zijn expeditic. De aanspraak bchoort volgens Macallan voor het Amerikaan* sclic Supreme' Court te worden behandeld. DE BESCHULDIG1NGEN TEGEN HORTY. Dc Hongaarsche regeering heeft de „Az L'jsag". het blad. dat de hcschuldiging van Bcnick'y tegcii Horthv publiceerde, voor onbes paahien tiicl verboden. Dit verbod wordt biers mede gemotiveerd, dat de redactie door de pu» blicatie van de beschuldigingen van Benicky bewezen heeft, dat zij bij de keuze harer copij niet met de noodige zorg en omziohtigheid te werk gaat, zoodat er geen waarborgen bestaan, dat zij bij de verdere behandeling der aangele* genheid het openbaar belang in het oog houdt. In verband met het verbod van de „Az Ujsag" hebben alle krantenuitgevers te Boeda» pest besloten tot een eendaagsche sympathies staking. DE ARRESTATIES TE SOFIA. Bij de huiszoekingen door de politie in Sofia gedaan, werden ruim 450 personen zonder geb dige papieren gearrcsteerd; onder hen bevon* den zich cen aantal samenzweerders, die hun verboden organisaties weer traehtten op te bouwen. In Varna werden ongeveer 140 personen ge» arresteerd wegens deelneming aan communis^ tische aanslagen. De bijzondere formalitciten, die sedert de afkondiging van den staat van beleg te Sofia, door reizigers in acht moesten worden geno* men, zijn van heden af opgeheven. DE BANKSCHANDALEN IN DUITSCH* LAND. Dc beide zoons van Kutisker, die na het storten van een borg van 50.000 en 10.000 mark in vrijheid zouden worden gesteld, zijn er niet in geslaagd deze bedragen bijeen te brengen. Evenals met Julius Barmat het geval is ge* weest, zijn thans ook dc borgstortingen voor de Kutiskers verlaagd en wel tot 10.000 en 5000 mark. Dezc bedragen zijn gisteren betaald en de beide brogrs zijn daarop onmiddellijk uit het huis van bewaring ontslagen. HET ANTWOORD AAN DLMTSCHLAND OVERHANDIGD. -.Gister werd namens de geallieerde regeerin* gen aan den Duitschen Rijkskanselier de nota met bijbehoorende aanhangsels overhandigd, waarin aan Duitschland mededeeling gedaan wordt van de door dit land te nemen maatrc* gelen met betrekking tot de vervulling van de bepalingen van het verdrag van Versailles. De ontruiming der Kculsche zone wordt van de vervulling dam-van afhankelijk gesteld cn in* dien bedoelde maatregelen genomen worden en Duitschland blijk geeft daadwerkelijk zijn verplichtingen na te komen, zal er verder geen sprake zijn naar een nieuwe inspectie. Onder deze omstandigheden zou Duitsch* land, indien het zulks wenscht, geheel vrij zjjn aan de volgende Assemblee te verzoeken om toetreding tot den Volkenbond. Engeland en Frankrijk zijn er op gesteld, dat aan het voor* gestelde garantiepact de voorwaarde verbon* den wordt, dat Duitschland daadwerkelijk lid van den Bond zal worden. In dit verband is het dienstig te releveeren wat Chamberlain op 24 Maart j.I. in het Lag^rhuis in zijn rede over het Garantiepact zeide, n.I: „Iedere regeling, waartoe wij toetreden, dient een zuiver defen* sief karakter te dragen en moet vallen binnen het kader van het Statuut, in nauwgezette har* monie met den Volkenbond staan en zoo mogelij'k tevens onder leiding van den Bond gesteld worden". Een Londenschen drukker, Tri-bble genaamd, is tot eere*gouverneur van het London Hospi* tal benoemd, terwijl hem tevens de medaille der Civil Division is verleend. Tribble heeft zich n.I. bij 44 gelegenheden ter beschikking van het hospitaal gesteld om zich bloed te latcn aftappen ter hulpverleening aan zieken. Of» schoon voor de transfusie van bloed vijf gui« neas wordt betaald. heer Tribble telkenmal? deze betaling geweigerd.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1