DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CENTRUM HOTEL Fiai automobielen GiiletMotorrijwielen Garage A. DAM Go. De opiossing van bet woonwagenvraagstnb. ait voerraad ieverbaar. i\o. 131 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925 ZATEBPAG 6 JUNI ALBERT KLEIN. en SCMARL00 TEL. 490. Gemengd Nieuws Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvc Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs blj vooruit'oetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en beWfjstiummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlEN: Per regel /0.25, bij groote contracfen rabat. Grooie letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek* en Handelsdrukkerij v h HERMs. COSTER ft ZOON, Voordam C9. Wie van Alkmaar naar den Helder reist, ziet ter zijde van de spoorbrug op den Ooste- lijken Kanaaloever een bonte verzamehng woonwagens, die voor het meerendeel netjes op een rijtje naast elkander gezet zijn. Dat is ons nieuwe woonwagenpark, ov welks voorgenomen stichting wij mim e- t jaar geleden verschillende bijzond-:; i konden vermelden. Dat het nog zoo lang geduurd heeft cer he: j park eindetijk gereed was en in gebruik ge- nomen kon worden, is voor een groot deel aan een vergissing bij de aanbesteding te wij- ^De aannemer wien het werk gegund werd, bleek zich zoo in zijn nadeel misrekend te hebben, dat besloten werd een nieuwe m- schrijving te houden, waarmee heel wat tijd verloren is gegaan. Daardoor heeft men zich tijdens de kermis- week nog moeten behelpen en is eerst kort ge leden het werk voltooid en het park definitief in gebiuik genomen. Het brengt, dit kan nu reeds geconstateerd worden, een afdoende verbetenng in een zeer primitieve regeling. Niet langer staan een veertigtal woonwa gens langs den openbaren weg, niet langer is door de plaatsing van deze wagens juist over dc stadsgrens het politietoezicht buiten- gewoon moeilijk en niet langer ook wordt den velen vreemdelingen, die jaarlijks ons Victo- riepark en het overwinningsbeeld bezoeken, een eigenaardig uitzicht op primitef open- lucht-leven geboden. Het nieuwe woonwagenpark heeft aan neei wat onhygienische en onaesthetische toestan- den een einde gemaakt en de gemeente is daardoor een practische instelling njker ge- worden. Wij hebben vroeger al eens doen uitkomen, hoe de Staatscommissie, die de regeering in 1903 van advies diende, over de vraagstukken betreffende de bestrijding van bedelarij en landlooperij, benevens die van habitueele dronkenschap, het noodzakelijk achtte, dat naast de ontworpen Bedelarijwet en Drank- zuchtigenwet als onmisbare aanvulling een wet op woonwagens en woonschepen zou tot stand komen. En een onderzoek dat de regeering daarna deed instellen, wees uit, dat het hoogst noodzakelijk was algemeene regelen voor de bewoonbaarheid van woonwagens en woon schepen vast te stellen, opdat de onbruikbare niet langer ten nadeele der gezondheid en ze- delijkheid van de bewoners gehandhaafd zou- den blijven en niet langer de kiemen eener be- smettelijke ziekte van gemeente tot gemeente zouden overdragen. Door bindende voorschriften betreffende bouw en inrichting der wagens en schepen, zouden de allerslechtst behuisden door de Armbesturen onder dak gebracht kunnen worden. Er zouden minder kinderen aan de Leerplichtwet worden onttrokken en men zou het bedelen en andere 'strafbare feiten, ook in het belang der rustige plattelandsbevolking, kunnen tegengaan. De Wet op Woonwagens en Woonschepen van 26 Juli 1918 heeft aan heel wat onge- .zonde toestanden een einde gemaakt, al werkt zij ook door de overgangsmaatregelen nog te kort om van een afdoende regeling van het w oonwagenvraagstuk te kunnen spreken. Ook in het park vertoonen zich nog wel wagens, die meer op rijdende kisten dan op volkswoningen lijken, maar over het geheel mag toch geconstateerd worden, dat het ge- halte der wagens langzaam maar zeker een groote verbetering ondergaan heeft. Allereerst natuurlijk van de wagens die zel- den of nooit van hun plaats komen en den be- zitters dus uitsluitend tot woning dienen. Er zijn in Alkmaar heel wat rustige en nij- vere burgers, die zich er op kunnen beroemen des zomers een openlucht-woning als weinige anderen te hebben. In het park is thans een dubbele rij van deze wagens opgesteld, die voldoende ver van elkaar af staan om de vrouwen gelegenheid te geven vele huishoudelijke bezigheden in de buitenlucht te verrichten. En het trof ons bij een bezoek aan deze wagens hoe proper en helder daar alles er uitzag, de tafels met schoone kleedjes gedekt, de vloeren geschrobt en koper en nikkel ge- poetst, dat het een lust was er naar te kijken. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Tefefc-or-r. 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. velen zijner buren gebouwd en andere zoo verfraaid, dat ze een „deftig" cachet hebben gekregen. Hij ook is de man wiens overredend en ge- zaghebbend woord reeds veel tot de orde en rust van het park heeft bijgedragen, de on- bezoldigd burgemeester of beter gezegd de opzichter van het park, die zijn vrijwillige taak tot voldoening van al zijn medebewo- ner ten uitvoer brengt. Het is van groot belang voor de gemeente, als zij uit de bewoners zelf een zoo doeltref- uide medewerking mag verkrijgen. Het grootste deel der geplaatste wagens heeft hier een permanente verblijfplaats ge- vonden. De bewoners zijn vakmenschen of kooplie- den, de vrouwen maken kunstblcemen of wij- den zich in hoofdzaak aan haar huishouden cn de kinderen bezoeken onze gemeente- scholen. Deze menschen onderscheiden zich alleen door het karakter humner woning en de hun van overheidswege aangewezen standplaats van hun medeburgers. Uit den aard der zaak hebben zij hun wa gens zoo ver mogelijk van den ingang op gesteld en het voorste gedeelite van het ter- rein vrijgelaten voor de gasten van een of twee dagen die Alkmaar uitsluitend als doorga'ngsplaats benutten. Van die wagens stonden er enkele dicht bij de steenen "palen van den inrit en het is te begrijpeni, dat deze rijdende huishoudens, die dikwijls een overtalrijk kroost herbergen, heel wat ruimte in beslag nemen. Zij brengen kinderen, paarden, honden en zelfs apen met zich mee en al die rommelige drukte geeft aan het park ook weer iets ge- zelligs en het eigenaardige cachet van een groot kamp waar alleen nog het vuur ont- jreekt om de illusie van een bivakeerende groep pioniers te kunnen krijgen. Dat zijn de wagens die geheel volgens dc wettelijke voorschriften gebouwd werden, die zelfs eenigszins luxieus werden ingericht cn met zonneblindjes en gekleurd glas in lood een wonderlijk vroolijken aanblik oplcvcren. Allereerst staat daar de wagen van een tim- merman en knutselaar, die voor een groot deel zelfs als schrijnwefker moet optreden. Hij is als't ware dc wagenmaker van het park/Hij heeft zijn eigen wagen en dien van Vrouwen zitten op de wagentrapjes aard appelen te schillen of hangen waschgoed over het puntdraad van de afsluithekken. Bij de waterkraan werden de paarden ge- drenkt en gewasschen en met bijzondere zorg zagen we een doortrekkend woonwagen- eigenaar kleine wonden aan den poot van een zijner paarden behandelen. Een paar kleine apen klauterdeo vliegens- vlug met sliugerende staarten langs het ijzergaas van de afsluiting op en neer en een grooter exemplaar zat naaenkend en met een harigen poot zijn borst krabbend bij den in rijpaal en gluurde met scheeve oogjes naar zijn baas die bij een wagen aan het werk was. Tot deze zijn ketting kwam losmaken en hem, tot groote vroolijkheid van alle park- bewoners, allerlei gymnastische toeren liet verrichten. Dergelijke gratis circus-voorstellingen zijn n,u eenmaal een attractie voor de medebewo- ners en het succes van zijn kunstenmakenden aap bewoog diens voldanen eigenaar al heel spoedig tot experimenten op grootere schaal. Een terrier kreeg een klein zadeldek om, de aap werd er parmantig als jockey opgezet en dan werden hond en aap ver weg den ka- naaldijk opgebracht en los gelaten. Dan kwam de hone, in dollen galop naar zijn baas gerend en hielden de parkbewoners zich den buik vast van het lachen om de dol- le buitelingen van den aap die zich aan ha- ren en ooren van den hond vastklemde om niet uit den zadel te worden geworpen. En dan schaterden al die groote kinderen om den aap, die een cigaretje rookte en den rook als een ouwen zeekapitei'n door zijn neusgaten kon blazen. Dat zijn de genoegens van het woonwa genpark en dat alle bewoners er zoo een- drachtelijk en van ganscher harte aan deel- nemen bewijst wel dat over het algemeen de stemming en het saamhoorigheidsgevoel on der dit deel onzer permanente of tijdelijke ingezetenen weinig te wenschen overlaten Van gemeentewege wordt, het terrein door instorting van puin tot het achterhek toe ge- lijkmatig opgehoogd, 'al mag de verhooging achter de permanente wagens wel iets beter worden omdat daar het terrein naar de wa- terzijde afloopt met het natuurlijke gevolg dat veel afval en rommel in het vrijwel stil staand slootwater terecht komt. In het midden van het park is thans uit beton en ijzer een inrichting voor privaten en waterverschaffing verrezen. Uit beton en ijzer ornd'at liout vele door- trekkende kampbewoners als brandstof of voor herstel van wagens in de verleiding zou brengen het als souvenir aan onze gemeent" met zich mede te nemen. Dat met het oog op ongewensdite en on genoode gasten voc^zichtigheid geboden is bewijst wel het opschrift in gToote druklet- ters boven de koperen waterkraan waarin er op gewezen wordt dat iedereen kostcloos zui- ver drinkwater kan nemen maar de gasten in hun eigen belang verzocht worden de kraan niet open te laten staan of van den muur af te draaien. Voor de privaattoegangen zijn schotten geplaatst en geheel afgescheiden van elkaar zijn vier privaten. voor vrouwen en enkele privaten en urinoirs voor mannen getrouwd. Een gemeentewerkman plaatet driemaal daags een slang op de waterleiding om het gebouwtje en zijn omgeving zoo rein en "risch mogelij'k te houden. Aan de actiterzijde van het terrein is van Ireton een groote vuiknisbewaarplaats ge bouwd die geregeld door de stadsreiniging wordt geledigd. Het geheele kamp is door een sterk ijzer- draadhek met .puntdraadverzekering afge scheiden. Tegen de bedceling wordt dit hek thans voor het uithangen van waschgoed gebruikt maar een paar eenvoudige pafen. met enkele waschlijnen aan de achterzijde van het ter rein zullen ten gerieve der bewoners. daar- aan ongetwijfeld een einde kunnen maken Waar de wagens thans op Alkmaarsch gebied staan en de politie het park over de spoorbrug binnen enkele minuten kan berei- ken, mag geconstateerd worden, dat de tot dusverre bestaande toestand zeer is verbe- terd. Eventueele vechtpartijen of vermelmgen er is op het terrein al moedwillig een lamp vernield zullen yoor de toekomst zooveel mogelijk voorkomen en beperkt kunnen wor den. Door het gebruik van beerputten, vaste plaatsen voor afval en zuiver leidingwater is ei" in hygienisch opzicht zeer veel verbe- terd en de plaats van het kamp is zoodanig gekozen, dat de bewoners den ingezetenen weinig of geen last meer veroorzaken. Voornameliik in de komende kermisweek als van heinde en ver de rondtrekkende soharrelaars naar onze gemeente komen, zal dit nieuwe interneeringsgebied uitstekende diensten kunnen bewijzen. Wanneer voor den winter een eenvoudige stal gebouwd wordt en voor de vele dikwijls zielige woonwagenpaarden wat versch hooi en stroo beschikbaar wil stellen, zal gecon stateerd kunnen worden, dat bet zoo mcei- lijke woonwagenvraagstuk in onze^gemeente een alleszi'ns gelukkige opiossing heeft ge kregen. IWERVERSCHAFFING IN HET NOOR- DEN DES LANDS. Vertegenwoordigers van het Nederl. Ver- bond van Vakvereenigingen en van den Ne- derlandschen Landarbeidersbond hebben Woensdagmiddag op een audientie bij de mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw den toestand in de werkverschaffingen in de Noordelij'ke provincien besproken en daarbij o.m. aangedrongen op verhooging der uur- en accoordloonenop weder openitselling van meer werkverschaffingen en op tewerkstelling tegen den komenden herfst van meer dan een lid uit het gezin. De minister zeide overwe giog toe. DE KAMERVERKIEZINGEN. De N. R. Crt. schrijft: Wij hebben gemeld, dat de openbare verga- dering van het centraal stemlbureau, waarin de nummering van de verschillende candida- tenlijsten haar beslag krijgt, op Zaterdagmid- dag 13 dezer plaats zal hebben. Men wijst er ons echter op, dat deze datum welke in- derdaad aanvankelijk was vastgesteld zoo goed als zeker vervoegd zal worden, wat vo« r de hoofdstembureaux in verband met de nog te verrichten werkzaamheden van groote be- teekenis is. In de Staatscourant van gisteravond is me- degedeeld, dat bet centraal stem bureau mede- deeling had ontvangen, welke geldige lijsten van candidaten waren ingeleverd. Art. 50 der Kieswet schrijft voor, dat binnen vier da gen na deze kennisgeving van het centraal stembureau de gemachtigden der onderteeke- naars van lijsten deze tct een groep kunnen verbinden door een daartoe strekkende ver- klaring schriftelijk bij het centraal stembu reau in te leveren. „Onmiddellijk" na afloop van dien termijn, d. w. z. na Maandiag, moet volgens hetzelfde artikel het centraal stembu reau de lijsten in dc volgorJe, door het lot aangewezen, nummeren. Het is dus de wet zelve, die een vrcegere nummering dan op Zaterdag 13 dezer eischt. Men mag haar dan cok zijn onze inlichtingen juist reeds op Dinsdag 9 dezer verwachten. HET BL1KSEMGEVAAR VOOR DEN TOERIST. De Kampioen heeft de mededeelingen van prof. dr. E. van Everdingen, hoofddirecteur van het' Kon. Meteor. Instituut te De Bilt, destijds aan het blad verschaft over het blik- semgevaar voor den wielrijder, den kampeer- der. den watertoerist, den bergtcerist en den luchttcerist, in een artikel verwerkt. Wij,ont- leenen daaraan het volgende: De kans, om in het open veld door den blik- sern te worden getreffen, is, absoluut, niet bij- zender groot, maar wel betrekkelijk. Vcor "den wielrijder wordt het gevaar ver- hoogd, omdat metalen voorwerpen van ee nigszins grootere atmetingen gemakkelijk door den bliksem worden getroffen. Zoodva de banden en de bodem dcor regen bevochtigd zijn, vermeerdert de trefkaus, maar dan be- gint het rijwiel eenigzins als bliksemafleider te werken en wordt de kans kleiner, dat hij treffen door den berijder ernstig letsel wordt ondervonden. Ook is het algemeen de kans op inslag het grootst, vodrdat de slagregen is begonnen. In alle opziehten is dus het gevaar voor den wielrijder het grootst vlak voor het overtrekken der bui. Het gevaar voor blikseminslag in tenten onder hcoge dennen is niet groot, tenzij er metaalmassa's van belang aanwezig zijn, ijzeren ledikanten b.v. Aannemende, dat er geen metalen stangen of buizen voor de tentconstructie gebruikt zijn, maar dat hoofdzakelijk bout, zeildoek en touw hebben gediend, is een eenvoudige be- veiliging te verkrijgen door aan de nok van de tent een flink verzinkten ijzeren draad te spannen, die aan weerszijden een goede aard- verbinding heeft. M'ochten er wel ijzeren led-kan ten in de tenten staan dan vermindert men het gevaar voor inslaan van den klibsem zeer veel door de ledikanten cnderling en met den afkider te verbinden door een over den grond (des- noods grootendeels onder den grend) ioopen- den ijzerdraad. Het gevaar van zeikn bij on weer ligt viel meer in de kans cp omslaan of versnelen van het tuig door de plotselinge rukwinden, die het eigenlijk onweer iflleiden, dan in de kaus de blikseminslag, die, blijkens de ervaring, uiterst gering is. Den zeiler, die een bui /ict naderen, zij daarom geraden niet den mast te strijken, maar zich te hepalen tot de verlig- heidsmaatregelen, die bij opkomenaen storm of naderend onweer vereischt worden. Afdoende is het strijken van ckn mast t 'ch niet; op het water blijft het vaartuig_ het hoogste punt der omgeving en de mast is ge- makkelijk tot bliksemafleider in te richten, door met de vlaggelijn een mermen spits (z g. donderpen) omhoog te hijschen, die boyen den mast uitsteekt, verbonden aan een kanel- tje van gevlochten koperdvaad, dat men bui ten boord in het water hangt. Hierbi; is gc- dacht aan een houten mast; is de mast van staal, dan is het voldoende er voor te zor- gen, dat hij in geleidend verband met het v.a- ter wordt gebracht. Het gevaar voor blikseminslag in een sta- len motorboot is gering, daar de geheele me- taalmassa in voortdurende aanrakiog met het watei- is en deze als af leiding dienst doet. In een houten motorboot beschermt men de hoogste punten, b.v. den vlaggenstok voor en (of) achter, door het aanbrengen van een ijzeren draad, waarvan de spits een weinig boven den stok uitsteekt. Voor den toerist, die in het gebergte door, onweer wordt overvallen, is het gevaar groo ter, naar mate hij zich op een meer geexpo- neerd punt, een rotspunt b.v., bevindt. De groote ontladingen gaan toch van de wolk naar een andere of naar lager-gelegen aard- gedeelten. Maar een kleine zij-ontlading kan tcch voor den toerist noodlottig worden, en juist deze kiest haar weg bij voorkeur langs metalen voorwerpen, vooral puntige. Zoowel op statistische als algemeene gron- den mag vastgesteld worden, dat dit ook voor vrije balloos uiterst gering is. Gevallen van blikseminslag op vrije ballons zijn slechts zeer enkele bekend. Voor vliegtuigen met veel geringer afmetin- gen in verticale richting geldt het eerste even- eens in sterke mate; ook de gelegenheid om den bui te ontwij'ken is veel grooter en uit de statistiek zijn dan ook geen gevallen bekend, dat een vliegtuig door den bliksem werd ge troffen. FABRIEKSBRAND. Gistermorgen woedde een felle brand te Asten bij Helmond, waarbij de gloeilampen- handel der firma Marso en de mandenfabriek der firma Buul en van Goch zijn afge- brand. De brand ontstond in de magazijnen van den gloeilampenhandel. In minder dan geen tijd stonden deze gebouwen in lichte iaaie. Alleen de kantoorinventaris en de boe- ken konden gered worden. Een 25.000 tal gloeilampen en veel verpakkingsmateriaal gingen verloren. Daarna sloeg de brand over op de inanden- makerij, die eveneens totaal afbrandde. De schade wordt geschat op 25000. De oorzaak is onbekend. Dii nummer b'csta' uit twee Mad en. LKMAARSCHE CODRANT. ZATERDAG en ZONDAG Eerste Rangs Cabaretkunst. DE POLITIEVERORDENING BUITEN WERKING. Men schrijft aan de N. R. Crt.: In de Delftsohe Courant is dezer dagen eec bericht verschenen, dat de Delftsche politie. verordening eenige dagen buiten werking zou zijn geweest, doordat de thans vigeerende tc laat zou zijn afgekondigd. Dit bericht is ten eenenmale onjuist. De oude verordening is automatisch vervallen, toen de nieuwe in wer= king trad. Evenmin is het waar, dat een hotv derd processesverbaal zouden zijn terzijde gc= legd. Het zonderlinge bericht schijnt te zijn ontstaan, doordat in enkele straten de waar. schuwingsborden, betrekking hebbend op het verkeer, twee dagen te laat zijn aangebracht, door een verzuim van de schilders. Omtrent de enkele tijdens die dagen gemaakte processes verbaal is een juridisch verschil van meening ontstaan tusschen den ambtenaar van het O. M. en den kantonrechter. De ambtenaar had ontslag van rechtsvervolging gevraagd, doch de kantonrechter sprak een veroordeelend vou. nis uit. Het O. M. is daarvan in beroep gegaan en deze zaken zullen vermoedelijk tot in hoogste instantie worden uitgezocht. Onjuist is dus dat deze processen.verbaal ongeldig zouden zijn. BRAND. Donderdagavond is te t Loosduinen brand ontstaan in dc groote rubberfabriek Vredp stein. Toen de Haagsche brandweer was opge. beld, stond in 10 minuten de groote motor, spuit, uit dc.Archimedessttaat op het terrein der fabriek. Ondcr leiding van den hoofd. brandwacht, den heer Van der Ham, tever.s wagencommandant, had men het vuur spoedig gebluscht. Dit was ontstaan, waarschijnlijK door broeiing in een groote kist met rubber cn had reeds zware stutten en balken in de smederij.afdceling aangctast. Binnen het uur rukte de brandspuit weer in. BESLAGLEGGING OP SPOORWEG. MATERIAAL TE EMMERIK. Het Volk meldt: Betreffende het wegens een door het Duit. sohe gerecht toegekende loonvordering van personeel in dienst der Ned. Spoorwegen ge. legd beslag op twee lokomotieven vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. De rechtmatigheid van het in het inflatietija. perk betaalde loon, berekend naar een Marken. koers van 5 cent, wordt betwist niet alleen door de ons genoemde vier leden der afdee. ling Emmerik van de Ned. Vcreeniging, maar ook door het personeel van de lijn GochWe. sel en de stations Bentbeim en Emmerik, voor. zoover zij in dienst waren van de Nederland. sche direktie, te zamen vier a vijfhonderd man. De uitspraak, waarbij de loonvordering van 8000 werd toegewezen betrof vier leden van de Ned. Ver., die nog in aktieven dicn-1 zijn cn een lid, dat inmiddels is gepensionnecrd. Het beslag dat gelegd is, betreft de rangeer. machine no. 8603, een oude sneltreinlokomo. tjef no. 1449, een draaibank, waarop de wiclassen afgedraaid worden cn vijf vatcn olic. Allen wachtposten is opgedragen op dc be. wegingen van deze lokomotieven acht te geven, terwijl de kommiezen te Elten opdracht heb. ben deze machines niet door te laten. Het proces duurt reeds eenige jaren. Achtcr de zaak is nu spoed gezet cn de bcslaglegging is vrij pkitseling gevolg. omdat de Hollandsche depots met ingang van 5 Juni worden opgehc ven. Met het depot te Emmerik zouden de laatste bezittingen van de Ned. spoorwegen op Duitsch gebied verdwijnen. HET ONGEVAL BIJ DE STOOMPONT. Donderdagmiddag, zoo wordt uit Vclscn a.iu dc O. H. Crt. gemcld, is het paard van den beer Br., dat des morgens met een wagen acli. ter zich in het Nocrdzeekanaal vloog, met bchulp van den bok van de stoomponten op het droge gebracht. Ook dc wagen werd opge. haald. Toen men het paard drijvende had, bracht de bok het naar den overkant, waar het cadaver in het keuringslokaal werd gebracht. Het vleesch werd cchter voor de consumptie orgcschikt verkl.. -.rd, omdat het paard te lang in het water had gelegen. Het paard was nog maar jaar oud cn voor d'.n eigenaar h< eekent het dc rchadepost van on''eveer 50U. Dc voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Twee. deKamer der Staten.Generaal maakt bekend, dat de voor dc kiezers toegankelijke zitting, waarin het centraal stembureau de ingeleverde lijsten van candidaten zal nummeren in de volgorde, door het lot aangewezen, zal worden gchouden op Dinsdag 9 Juni, des namiddags te 2 uur,' in het lokaal van het gemeentehuis in Den Haag, voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd. (St..ct.)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1