Heden Beursvacantie. Neemt gelden in deposito. Koopt en verkoopt effecten. verziivert Coupons. Heett gelden hescMkbaar voor eerste hypotheek tegen billijke rente. r-K- .-.tev:--- -b: I.M ft' RET ZOONTJE, DAT ZIJN MOEDER HAATTE. Wij hebben, zegt de Tel., reeds uitvoerige mededelingen gedaan over den moordaanslag door den 15-jarigen scholier uit Amsterdam, gepleegd op zijn moeder, die aan de Klever- laan te Haarlem woont De jeugdige dader is door den kinderrecter naar Amsterdam gezonden, opdat daar een deskundig onderzoek kan worden ingesteld naar zijn geestvermogens. In dit drama is inderdaad veel raadselach- tigs, zoodat wel de voorlichting van deskun- digen noodig is, om een indruk te krijgen van de geestesgesteldheid van den jongen. Als motief heeft hij opgegeven, dat hij zijn moeder haatte. Vader en moeder waren reeds 5 jaar gescheidende vader woont ge- lijk men weet, te Amsterdam, de moeder te Haarlem, de kinderen bleven bij den vader thuis, die naderhand weer hertrouwd is. At en toe kwamen de kinderen bij de moeder op bezoek. Op den dag van het misdrij! heeft de jon gen den geheelen dag met het plan rondge- loopen zijn moeder van het leven te berooven. Des avonds heeft hij eerst getracht in haar woning een ruit uit te snijden, om aldus bin- nen te komen. maar daarop heeft hij, toen zijn moeder het bovenraam openschoof, aange- beld, opdat hij zou worden binnengelaten Toen de deur geopend werd heeft hij zijn moeder, zooals bekend is, met een revolver in de kaak geschoten. Het was zijn plan de vrouw te dooden, want toen het eerste schot nie doodelijk was, heeft hij nog getracht op- nieuw te schieten. Evenwel ketste de revol ver. Daarop heeft de jongen zijn reeds zoo ernstig verwonde moeder op het, hoofd gesla- gen en gestompt. Waarom hij zijn moeder zoo haatte, kon hij niet zeggen. Het moet gebleken zijn, dat de moeder steeds goed voor haar kinderen is geweest. Toen zij in de Mariastichting verpleegd werd gelukkig is haar toestand niet levensge- vaarlijk en hoorde, dat haar jongen na zijn daad op de vlucht geslagen was en bijna in het Spaarne verdronken was, was haar ver- langen om hem te zien zeer sterk, opdat zij liem zijn onbezonnen daad zou kunnen ver- geven. Nog is gebleken, dat de jongen reeds voor eenige maanden jegens zijn moeder een lee- lijke streek heeft uitgehaald. Hij kwam naar Haarlem om te,zeggen dat een broertje thuis doodelijk ziek was. De moeder trok naar Amsterdam, maar daar bleek, dat het verhaal over het zieke broertje verzonnen was. Toen demoeder weer in Haarlem kwam, bleek het zcontje er met al haar zilver vandoor te zijn De jeugdige dief ion achterhaald worden en de moeder kreeg net gestolene terug. De Kinderrechter zal binnenkort voor een moeilijk geval staan, om in deze zaak een von- nis te vellen. Althans, zoo de deskundigen geen voldoende licht op de zaak kunnen wer- pen. Daaraan wordt dus thans gewerkt. Om- dat de jeugdige dader nog geen 16 jaar is, kan hij niet tot gevangenisstraf veroordeeld worden. Wel kan hij tot zijn 21ste jaar in een tuchtschool geplaatst worden. DIEREN MISHANDELING. Op vragen van den heer Duys in verband met het vervoer van een 15-tal koeien per spoorwegwagon van Friesland naar Purme- rend, heeft de minister van watenstaat geant- woord Blijkbaar wordt bedoeld een zending van 15 koeien van Buitenpost naar Purmerend, welke op 30 April j.l. te 12 uur 15 min. 's rmddags te Buitenpost in wagen H.S.M. no. 4500 is gelacten. Een maximum-aantal dieren per wagen is niet vastgesteld. Vroeger gold de regel, dat het aantal koei en in een wagen slechts zoo groot mocht zijn, dat per koe 1.20 vierk. M. bcdem-oppervlakte beschikbaar was, doch in verband met de zoo verschillende lichaamsgesteldheid van de die ren is daarna bepaald, dat een man zioh tus- schen de ingeladcn dieren moet kunnen toewe- gen (bijlage E. van het Algemeen Reglement Vervoer 1901). Wagen H.S.M. no. 4500 heeft bodemoppervlakte van 18.60 vierk. M. Na de aflading is de betrokken arbeider-rangeer- der tusschen de koeien doorgeloopen, zcodat aan genoemd voorschrift was voldaan: de zending bestond uit magere koeien, hetgeen ook blijkt uit den prijs, die per koe ongeveer 175 bedroeg. De zending werd 1 Mei jl. te 9 uur 30 min. vcorm. te Purmerend gelost. Bij die ope ning van den wagen bleek een koe stervende op den bodem te liggen met den kop hangen- de aan het touw, waarmede zij aan den ring in den wagen was vastgebomden. De bodem van den wagen was voldoende met zand bestrooidde zending was niet van door den afzender aangewezen geleider ver- gezeld. Voor het voorgevailene kan de spoorweg- dienst niet aansprakelijlk gesteld worden. EEN VERHUISAUTO, DIE EEN CAFe BINNENREED. Vrijdagavond omstreeks zes uur reed te Rotterdam 'een verhuisauto van den expedi- teur G. M. Schets-Cornelissen, uit Terheyden bij Breda de Lange Brug naar het Hofplein op. Boven aan het z.g. Hoi gekomen, en in minder dan geen did, is de auto met een vaartje de vrije steile helling afgereden. De chauffeur, de heer C. G., van Gilst uit Terheyden, trachtte nog den wagen tot stil- stand te brengen, doch de remmen weigerden. Pcgingen om den grooten auto het Stroo- veer op te krijgen faalden eveneens, en zoo liep de zware verhuisauto achteruit met hevig geraas het cafe van den heer E. G. Raadsen, hoek Hofplein en Strooveer, binnen. De pui van het pand werd totaal uitgere- den. Gelukkig bevond zich niemand op het ter ras of in het deel van het cafe, waar de vrachtauto binnenkwam. De materieelc schade is zaer groot. Met een passeerenden vraichtauto werd de tapissiere wederom op den rechten weg ge- bracht. Het tram- en rijverkeer, dat op dit uur en op dit verkeerspunt zeer druk was, ondervond veel verfraging. BRAVE GEEDSCHIETERS. 20 pCt. af 1000 pCt.? „De Schakel" vertelt in de rubriek „Uit de Practijk": 20 pCt. of 1000 pCt.? Iemand had 200 noodip en sloot een leiening bij een be kend Amsterdamsdi geldschieter, die „30 pCt. rente" berekent. Deze trekt van elke geleende 100 voor rente 30 af (30 pCt. nietwaar?) en keert de resteerende /,70 uit. Toen de geldleener het kantoor van zijn „helper" ver- lieE, had hij op zak 3 X 70 210 en had hij cp zich genomen, tien achtereenvol- geitde maanden 30 te storten, totaal 300, waarvoor hij tien promessen had geteekend en zijn salaris had gecedeerd. Voor het oogen blik was hij dus, althans in schijm, geholpen, maar tot welken prijs? In tien maandtermij- nen 30 voldoen voor een ontvangen bedrag van 210 komt neer op 105 pCt. rente per jaar Toen hij 160 had afbetaald, bleef hij ste- ken. Beslag op loon dreigde. Maar zde: de geldschieter was goedertierend. Hij was'be- reid het loopende contract te vernietigen en een nieuw te maken, en wel aldus: de debiteur erkent schuldig te zijn 200, vooruit te beta- len rente 2 X 30 60, uit te keeren 140. Daar er op het oude contract nog 140 sChuld was, werden die twee bedragen met elkaar verrekend en kreeg dus de debiteur niets in handen. Na 16 maanden 10 te heb ben betaald, was onze geldnemer dus slechts 100 vooruitgekomen. Als men nu weet, dat een dergelijke omrekening nog eens ge- beurde tijdens het afbetalen, dan zal men be- grijpen, dat het rentepercentage hier tot in het fantastische steeg Gratis voorschotten Er zijn ook goed- koope geldschieters in onze stad! Een is er, die op 100 slechts 2 inhoudt. Is dit niet pracntig? Wacht even: de geldnemer, die op zich neemt de 100 in 25 weektermijoen te rug te geven (vanwege 2 aftrek betaalt hij dan toch al 8 pCt.), dient een levensverzeke- ring te nemen, een z.g. Volksverzekering van b.v. 250 per gezinslid, en verplicht zich contractueel (met zijn loon als onderpand) om tien jaar lang de premie te bctalen. Ne- gen jaar en 27 weken nadat het voorschot is terugbetaald, blijft de verzekerde dus vastge- klonken aan een verzekeringsmaatschappij, die in deskundige kringen als „zwak" wordt besehouwd en die in haar premiieberekening onvoordeeliger is dan andere maatschappij- en! STRAND INPLAATS VAN GRAS. Ongeveer een kwart eeuw geleden besloot de gemeenteraad van Harderwijk het mooie Zuiderzee-strand te doen veranderen in gras- land. Dat was in die dagen misschien een ver- standig besluit. Van vreemdelingenverkeer toch was toen geen sprake en al die jaren heeft het grasland een flinke rente opge- bracht. Nu deze stad, ook door haar schitte- rende ligging aan zee, meer en meer de aan- dacht trekt van toeristen, gaan er stemmen onder de burgerij ®p, een gedeelte van het grasland aan zee weer om te zetten in strand, wat de aantrekkelijkheid van de plaats zou verhoogen. ONGELUK OF MISDAAD? Dcnderdagmorgen ongeveer elf uur werd uit het Groot-Noord-Hollandsch kanaal, tus schen Ilpendam en Purmerend het lijk opge- haald van den bejaarden L. B., veekoopman te Purmerend. Ongeveer een uur voor dien hadden verschillende personen hem nog ge- sproken. Omtrent de oorzaak, aldus het Volk, tast men in het duister. OVERREDEN. Te Kruingen is Donderdag een kind van A. de B., dat uit de bewaarschool kwam, door een auto overreden. De kleine werd da- delijk gewond naar het Gasthuis te Middel- burg overgebracht, waar het kind spoedig is overleden. AANGEHCUDEN. Te Vlissingen heeft de politie in een hotel aangehouden twee jongens van 16 jaar uit Dordrecht, die de ouderlijke woning waren ontvlucht met medeneming van een geld- kistje, inhoudende 1600,'3 pandbrieven van f 1000 en 5 bankbiljetten van f 10. Juist hadden zij een hamer en een beitel gekocht om het kistje open te maken. De jongens zijn naar Dordrecht teruggebracht. VAN HUIS DOORN. Met meldt uit Doom, dat de gemalin van den ex-Keizer vertrokken is naar Wildbad in Schwarzwald, om daar herstel te zoeken voor de rheumatische aandoeningen, die haar den laatsten tijd heftiger dan ooit teisterden. Haar particulier secretaris zal haar vergczel- len. Prins Oskar en zijn gezin worden 20 dezer op Huis Doom verwacht. KORTE BERICHTEN. De politie te Velseroord heeft proces- verbaal opgemaakt tegen het z.g. Duitsche vrouwtje aldaar, wegens het onbevoegd uit- oefenen van de geneeskunde. Te Sellingerbeetse (Gr.) is 2.16.70 H.A. heide- en veengrond in het openbaar verkocht voor 50 gulden. Na een bezoek aan verschillende Engel- sche haven, zullen drie groote Italiaansche torpedojagers van het type der „leaders", dat zijn de schepen, die de torpedo-flottieljes aan voeren, ook Amsterdam bezoeken. Per auto van de geneeskundigen dienst is naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd het lijkje van het 2-jarig meisje, dat op de Mar- nixstraat te Amsterdam door een tramwagen was overreden. Volgens eenige getuigen treft den wagenbestuurder geen schuld. Donderdagnacht is ingebroken in het hulppostkantoor te Woensel bij Eindhoven Uit de brandkast werd een partij zegels ontvreemd en verschillende papieren van waarde. Van den dader geen spoor. Ituitenland DE ONTWAPENINGSNOTA AAN DUITSCHLAND OVERHANDIGD. In de ontwapeningsnota. welke aan de Rijksregeering is ovcrhandigd, wordt er in den aanvang op gewezen, dat het-niet nakc- men van het vredesverdrag door Duitschland den geallieerden regeeringen niet veroorlooft, Duitschland het voordeel eener vervroegde ge- depltelijke ontruiming te doen geworden. De geallieerde regeeringen, zoo wordt ver- klaard, achten het wenschelijk, de algemeene opmerking op den voorgrond te stellen, dat de gezamenliike overtredingen van Duitsch land, indien claarin niet spoedig verandering gcbraeht wordt, het de Duitsche regeering later mcgelijk zoude maken, weder een leger op te richten, dat de eenzijdige gedachte van een volk onder de wapenen zou verwezenlijken hetgeen in formeele tegenspraak is met het vredesverdrag, volgens hetwelk het Duitsche leger uitsluitend tot handhaving der orde binnen het Rijksgebied en tot bescherming der grenzen zou worden bestemd. De gealli eerde regeeringen zijn er van overtuigd, dat het van den goeden wil der Duitsche regee- ring en der Duitsche overheden afhangt, aan de genoemde overtredingen in betrekkelijk korten tijd een einde te maken. Ten slotte is het thans de zaak der Duitsche regeering zelf, voorwaarden te vervullen, die eene snelie ont ruiming mogelijk zouden maken. De gealli eerde regeeringen constateeren, dat de com- missie van herstel verklaard heeft, dat Duitschland getrouw zijne thans vastgestelde sch adel oosstel lingsverplichtingen vervult. In de nota verklaren de geallieerde regee ringen zich verder bereid, bevel tot ontrui ming der eerste bezettingszone te geven, zoo- dra de opgenoemde overtredingen zullen zijn hersteld; aan zal ook de controlecommissie te- ruggeroepen worden, wier taak als geeindigd zal kunnen worden besehouwd. Deze. terug- roeping zal aan den raad van den Volken- bond worden medegedeeld, opdat de door de- zen tot doorvoering van het vredesverdrag be- sloten maatregelen zullen kunnen worden aangewend. De nota protesteert dan tegen de bewering als zouden de geallieerden door de niet-ont- ruiming der Keulsche zone vergeldingsmaat- regelen hebben genomen. Aan de nota zijn drie bijlagen toegevoegd, waarvan de eerste den omvang der door Duitschland vervulde militaire bepalingen van het verdrag van Ver sailles, de tweede de opgave der voornaamste punten der nog niet tot tevredenheid vervulde militaire bepalingen, de derde eene uitvoeri ge lijst der maatregelen bevat, die noodzake- lijk zijn, opdat de militaire bepalingen van het verdrag van Versailles als naar tevreden heid vervuld besehouwd kunnen worden. DE HITTE TE LONDEN. ONGEREGELDHEDEN IN CHINA. Particuliere telegrammen, in Londen ont vangen uit Chili melden, dat de arbeiders in de haven van Iquique alien in staking zijn gegaan. Men verwacht, dat de staking tot andere havens wordt uitgebreid. Er zijn po- refd is te Washington een conference bijeen te roepen om zich spcciaal en uitsluitend met den cheminschen oorlog bezig te houden, zoo- dra de te Geneve vertegenwoordigde mogend- heden het oogenblik gcschikt achten. De vertegenwoordiger van Engeland sloot zich aan bij het voorstel van den Ame- rikaansehen vertegenwoordiger en de verte genwoordiger van Frankrijk bracht hulde aan Coolidge voor zijn voorstel. DE HITTE IN AMERIKA. De geweldige hitte blijft nog steeds heer- schen in het grootste gedeelte van de Veree- nigde Staten, en het aantal ongevallen met doodelijken afloop, dat direct of indirect aan de hitte moet worden toegeschreven, is thans gestegen tot 140. Het weerkundig instituut te Washington voorspelt, dat de hitte nog ten 6minste 72 uur zal aanhouden in de oostelijke staten. De temperatuur steeg in New York City gisteren in den namiddag tot 95 graden. Negen personen zijn in de laatste 24 uur aan de hitte bezweken. In den geheelen staat New- York zijn 60 personen omgekomen. Gisteren werd de hoogste temperatuur voor deze da gen door het meteorologisch instituut geno- teerd; de temperatuur werd nog ondragelijker door den hoogen vochtigheidsgraad. Buiten New York werden nog hoogere temperaturen genoteerd, b.v. 105 graden te Columbus in Ohio en cijfers tegen de 100 graden in het geheele midden-westen en noord-oosten. Het zuiden en het verre westen zijn tot nu toe aan de hittegolf ontkomen. In Montana is zelfs 5 c.M. sneeuw gevallen bij de groote watervallen, terwijl in Idaho zwaren achtvor- sten zijn voorgekomen. Aanvankelijk matige tot zwakkc wfnd uit Oostelijke richtingen, later zwakke verander- lijken wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, aanvankelijk zelfde temperatuur later wellicht koeler. Prorinciaal nieuws te ALKMAARi gingen gedaan om de agitators uit Iquique te verwijderen. Er hebben deels emstige on- geregeldheden plaats gehad, waarbij ver- scheidene personen werden gedood. De bu reaux der communistische nieuwsblacfen zijn gesloten. Opstandelingen hebben bezit genomen van nitraatfabrieken nabij Antofagasta. Troepen zijn naar de betrokkeh plaatsen afgezonden. De spoorwegen en de nitraatwerken hebben het werk gestaakt. De Chileensche legatie in Londen meldt dat tot nu toe geen officieele bevestiging van de ongeregeldheden is ontvangen. DE STAKINGEN IN DENEMARKEN. In de haven van Kopenhagen heerscht al gemeene stilstand. Geen booten worden ge- laden en de vrijwilligers zijn naar huis ge zonden. DE STRIJD IN MAROKKO. In Fransche diplomatieke kringen wordt be vestigd, dat Frankrijk en Spanje tot over- eenskmming zijn gekomen ten opzichte van de blokkade van he Rifgebied, teneinde te verhinderen, dat de Rifs zich voorzien van le- vensmiddelen en wapenen'. Frankrijk cn Span je zullen deskundigen aanwijzen, die te Ma drid of te Parijs zullen bijeenkomen, ten ein de de bepalingen van het accoord vast te ieg- gen. Tevens wordt gemeld, dat groote hoe- veelheden contrabande vervoerd worden via Gibraltar. Frankrijk en Spanje zullen binnen kort shappen doen bij Engeland. De Fransche legercommissie heeft, na Pain- leve gehoord te hebben, die aankondigde dat inaarschalk Lyautey gunstig gestemd is te- genover de zending eener parlementairb con- trolecoiniinssie naar Marokko, een aantal ge- delegeerden aangewezen, die een soort voor- loopige niissie vormen. CONFERENTIE TE WASHINGTON OVER DEN GASOORLOG. Bij de bespreking van het rapport over een eventueel' verbod van deu handcl in en het gebruik van stikgas, stelde de vertegenwoor diger der Vereenigde Staten te Geneve een motie voor, onder den vorm van een proto col, dat open gehouden wordt voor a!le sta ten, of zij al dan niet op de conferentie verte- genwoordigd zijn; hij verklaarde, dat indien het voorstel niet aanvaard werd, Coolidge hem had opgedragen te verklaren, dat hij be- OUDE MUNTEN. Te Petit-Han, nabij Durbuy, in de provin- cie Luxemburg, waar, vroeger reeds Romein- sche grafsteden zijn blootgelegd, heeft men thans verscheidene gouden munten outdekt met den beeldenaar van Constantinus II, Arcadius, zoon van Theodosus, keizer van het Oosten, enz. Al deze muntstVikken dag- teekenen uit de vierde eeuw onzer tijdreke- ning. EEN NIEUW SOORT „VLIEGENDE WINKEL". Het lid van den gemeenteraad van Haar lem de heer W. J. B. van Lient heeft B. en W. dierge meente de vragen gesteld: „Is het B. en W. bekend, dat in de Gemeen- telijke Scholen voor M. O. (e.a.) een Goud- sche pottenbakker niet alleen demonstraties van zijn werk geeft, doch ook niet door hem vervaardigd Goudsch aardewerk exposeert en verkoop aan leerlingen, ouders van leerlingen en cnaerwijzend personeel? Zoo ja, zijn B. en bereid deze nieuwe vinding op het gebied van vliegendc winkels niet verder te bevorderen en voortaan geen gemeentelijke lokalen meer af te staan voor een dergelijke deloyale concurrentie aan be- lasting betalende ingezetenen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Jtmi. Medegedeeld door-het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770 2 te Haparan- da. Laagste barometerstand 747.4 te Isafjord. Verwachting (van den avond van 6 Juni tot den avond van 7 Juni): UIT ZUIDsSCHARWOUDE. Marktberiehten EIERVEILING NOORDHOLLANDSCH NOORDERKWARTIER. 6 Juni. Aanvoer kipeieren 82000 stuks. Prijzen: 54/56 6.20—/ 6.80, 56/58 6.50 tot 7, 58/60 7—/ 7.30, 60/62 7.20— 7.50; bruin 7.308. Aanvoer eendeieren 16 500 stuks. Prijzen 5.90—/ 6. Stadsnieuws PROGRAMMA voor de uitvoering in den Alkmaarschen Stedelijken Muziektuin, te geven door H. O. V. Directeur Nico Gerharz, op DINSDAG 9 JUNI, 's avonds 8 uur. 1. Marche Militaire. Fr. Schubert 2. Ouverture „Oberon" C. M. von Weber. 3. Zweite Symphonie., L. van Beethoven Adagio molto; Allegro con brio; Larghet- to; Scherzo; Allegro molto. Pauze. 4. Fantasie aus der Oper „Lohen- ffin"-. u R.Wagner. 5. Ungarische Rhapsodie in F. Fr. Liszt* 6. Capriccio espagnol. Rimsky-Korssakow Alborado; Variazioni; Alborado; Scena e canto gitano-Fandnango asturiano. ALKMAARSCHE HUlSHOUDs EN INDUSTRIESCHOOL. DE EERSTE SNIJBOONEN. De heer G. Bierman te, Heiolo voerde gis teren op de Alkmaarsche Exportveiling de eerste snijboonen aan. STOOMTRAMWEGEN. \LKMAAR—BERGEN EN ALKMAAR— SCHAGEN. FAILLISSEMENTEN. Geeindigd is het faillissement van Pieter Heij, sehipper op een motorschuit te Hoorn door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst. Geene uitkeering. Gisteravond heeft minister Colijn te Rotterdam het woord gevoerd in de Wcstcs kerk aan de Ammanstraat, die geheel bezet In het noorden van Londen is, waarschijnlijk ten gevolge van de buitengewoon groote hitte, een fabrielc in brand geraakt, waar onderdeelen van vliegtuigen worden vervaardigd. Verscheis dene brandweerafdeelingen werden gemobili» seerd om het droge, gelakte hout te blusschen, wat uren in beslag nam. Toen het dak van de fabriek instortte werden vier brandweerlieden onder de brandende puinhoopen bedolven; zij zijn waarschijnlijk gedood of zwaar gewond. Ook de daken der aangrenzende perceelen werden door het vuur aangetast, zoodat de hub zen moesten worden ontruimd. COMPLOT IN PORTUGAL ONTDEKT. De politie te Lissabon heeft de leden van bet comite gearresteerd, dat werd aangegeven als voornemens om verschillende politieke pen soonlijkheden te vermoorden. MISDADEN IN HONGARIJE. In het jaar 1921, na de revolutie en de radem regeering, was het aantal misdrijven, welke bij de staatsspolitie te Boedapest in onderzoek was ren, 102.000, waarvan 58.000 diefstallen. Het volgende jaar was dit cijfer nog hooger en in 1923 was het 128.000, het drievoudige van het laatste jaar voor den oorlog. Het jaar 1924 heeft echter met 89.000 gevallen een aanmerke* lijke verbetering gebracht. Het aantal moorden was zelfs zeer klein, 7, tegen 35 in 1913. In 1913 bleven 34 percent van de misdrijven onop= gehelderd, in 1924 slechts 20 percent. DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Te Hamilton, in den staat Ohio (Vereenigdc Staten) heeft zekere Llyod Russell inxen aan» val van waanzin zijn moeder, zijn broer, diens vrouw en hun vijf kinderen doodgeschoten. Hij trachtte zelfmoord te plegen, doch slaagde daarin niet. p--- HET VERMOGEN VAN EEN PARELVISSCHER. Uit Bassorah wordt gemeld, dat aldaar een zekere Halal Moentari een dadelplantagc ge« kocht heeft voor 300.000 rapees (circa 270.000 gulden). De kooper is vroeger een nederig vers kooper van dadelpitten geweest als voedscl voor de muilczels. De grondslag van zijn vers mogen legdc hij door de vondst van een parel in de Pcrzisch Golf, dien hij in Parijs vers kocht voor 50.000 rapees. Moentari maaktc las ter van de parclvissehcrij zijn beroep en heeft vcrlcden jaar parels verkocht tot een bedrag van 2,700.000 rapees (circa 2¥< milliocn gulden). In de Donderdagavond gehouden vergadering \an ingezetenen tot het organiseeren van het schoolfeest voor de kinderen der openbare las gere school, werden als nieuwe commissieleden benoemd de heeren D. Berkhout, P. de Geus Dz., A. de Ruiter en J. Schoorl. Het batig saldo van het vorige schoolfeest bedroeg 1.33. Het schoolfeest za! in het laatst van Jul! worden gehouden. In een advertentie in dit blad vinden bclangs stellenden bijzonderheden aangaandc de aans gifte voor de 2sjarigc oplciding tot huishoud* kundige of huishoudster (tevens voor oplciding tot leerares in huishoudonderwijs). Wij vestigen de aandacht op een advertentie dit nummer, waarin de Ncderlandsche Spoorwegen mededeeling doen omtrent speei* ale plaatskaarten voor uitstapjes naar Bergen cn Schoorl. CABARET IN CENTRUM HOTEL. Den bezoekers van Ccntrumshotel wacht hedens en morgenavond een verrassing. Dan trcedt n.l. op de bekende Albert Klein, een cas baretsartist van den cersten rang. Waar Albert Klein optreedt is vroolijkheid en genot. Velen zullen ongetwijfeld dezen humorist in zijn aantrekkelijk repertoire willcn hooren. ALKMAARS ZIELENTAL STIJGT SNEL. Werd te Alkmaar ongeveer 3 jaar geleden do 250000c inwoner ingeschreven, thans is tijdens dc Pinksterdagen reeds de 27000c inwoner aan> gegeven. Op het oogenblik bedraagt het ziclentd 27020. CINEMA AMERICA1N. Vrouw tegen vrouw. In deze nieuwe Paramountfilm dc strijd tuss .-ichen twee vrouwen. James Dorsay (gcspecld .door Conrad Nagel) is tijdens een reisjc van zijn vrouw Marion (Hope Hampton) in een rijk etablisscinent tcrecht" gekomen, waar Vivian Hepburn (Nita Naldi) en Jack Tarlow (Lew Cody) de tcugcls in handen hebben. 't Is een ceht fijn aangcklced roovershol, want James komt geheel in hun macht door 'tafgeven van een accept. Als zijn vrouw terugkeert, vcr< neemt zij spoedig allcs en dan begint haar strijd om de eer van haar man cn haar kind te redden. En zij weet in dien strijd, ten koste van veel, door durf en slimhcia te overwinnen cn t geluk in haar huis te doen tcrugekercn! Wat de aanklceding betreft, cen cchte Pis ramountfilm en door de vier hier boven ge» noemde eerste rangs filmartisten voortrcffelijk gespeeld. Deze film is afgckcurd voor personen benc» den den achttienjarigen leeftijd. Het bijprogramma geeft na 'tjournaal cerst dc zeer intcressante film over dc *rcdding en bchandeling van drenkeiingen.'Een film van groote waarde. Voor 't hoofdnummcr komt dan nog cen aU Icraardigstc vicractcr: De Huwelijksloterij, heel Icuk gespccld, vooral door Wallace Rcid en Wanda ffawley. ALKMAARSCH BIOSCOOPTHEATER, Het gevaarlijke spoor. Een der succcsfilms van den bekenden Duit» schcn fihnathkct Harry Picl wordt deze week als hoofdnummcr in het A. B. T. vcrtoond. Deze man der sensatiefilms maakt, geholpen door zijn mooicn zwarten hond, in „hct ge« vaarlijke spoor" weer cen uitstekend figuur. Want als het er op aankomt, zooals in dezen strijd om cen gcstolen vorstenkroon, met die* veil of andere booswiehtcn af tc rekenen, din is Harry Piel op zijn plaats cn zijn dc boosdoe« ncrs nog niet gelukkig. Zc zijn hem niet gauw tc slim af. Praclitigc wintersportopnamen komen in dit ntiuuner vimr en de ontknooping komt op cen goed gemonteerd ijsfecst. Dc dochtcr van den rijk; n Braziiiaan is ten slotte Harry's beloo« niny, terwijl de intrigante (gespeel door Esther Carcna) haar gercchtc straf niet ontloopt. Een paar dwazc komischc eenacters gaan het Uitgebreide hoofdnummcr vooraf. In cen dezer kluchtcn treedt de om'bekende Ben Turpin nog weer eens op.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2