Kom nw pijnlijke rug te bulp In en om de hootdstad. Lendensch aanteehenboek. Ons Raadselhockje. Voelt gij u ellendig door deffe, stekende rugpijn? Wordt gij gemarteld door rheuma- tische pijnen, stijfheid en harde zwellingen in nw gewrichten en ledematen? Hebt gij last van de liinderlijke steken van spit? Van onaaugename uriraestoornissen? Voelt gij u vermoeid, uitgeput en op, zcnuwaclitig, prik- kelbaar en temeergeslagen? Pas dan op uw nieren. De nieren zijn de filters van het bloed, en zoodra zij haar taak met meer behoorlijk vervullen, blijven vergiften in het bloed ach- ter en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes beginnen u tc kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, dui- zeligheid, blaasstoornissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijnselen van merzwakte voordoen. Help uw verzwak- te nieren voor het te laat is. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel dient uitsluitend voor nier en blaaskwalen. Foster's Pillen hebben dui- zenden gehdlpen en kunnen u evenzeer hel pen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar- door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. 7. 36 4 7. 15:24. 8 4:20! Ier oplossing voor deze week: Probleem 863 van Georges Defoy (Fr) Zwan: 13 schijven op 7, 0/13, 15, 16, 19, 20, 30, 35, 37. Wit: 13 schijven op 21, 22, 24, 27, 28, 29, 33, 40, 44, 46, 47, 48, 50. Een moeilijke opgave. Opl. voor of op 10 Juni bureau v. d: blad. CXXXIII. Verkiezingen in uitzicht. Stofzuigers Nog een maand ongeveer en dan is het weer zoo ver, waarmede ik wensch te zeg- gen, dat dan het kiezerscorps: al die geluk- kigen, mannen en vrouwen, welke binnen de termen vallen, geroejpen zullen zijn om door middel van het stembiljet te helpen aandui- den, aan wie voor de komende vier jaren, die men heel deftig: „de parlementaire periode" pleegt te noemen, de behartiging van de be-, langeo des lands zullen worden toever- trouwd. Dus ook de belangen van Amster dam, voor zoover zij niet raken die zuiver plaatselijke aangelegenheden, welke toever- trouwd zijn aan de edel-aohtbaren op ons Prinsenhof. Maar de belangen van Amster dam, die de rijksregeering ook aangaan, zijn in onze dagen zoo vele; het rijk grijpt in zoo tallooze aangelegenheden zoo diep in, in het gemeentelijk zelfbestuur der gemeente n, zelfs al betreft het de grootste gemeente in het land, dat de uitslag van de komende parle mentaire verkiezingen voor ons hier van even groot gewicht is als voor u en anderen, ginds in de provincien. Wij zijn hier zoo groot in omvang en zoo groot in inwonertal, dat we zelfs een eigen kieskring op ons zelf vormen. Dies zou men bij u in de provincie allicht tot de veronder- stelling kunnen komen, dat we, trotsch op dat eigen kieskringschap, overvloeien van belangstelling voor de nader komende stem- bus en reikhalzend naar de ontvangst van onze stemkaart uit zien. 't Is zeer wel moge lijk, dat er werkelijk enthousiasten zijn, die dit laatste doen; die de dagen tellen, welke nog zullen verloopen voor zij als ,,gewich tige" kiezer of kiezeres tot de stembus zullen mogen nadereu; 't is mogelijk, dat er werke lijk zoo zijn, maar ik kan niet zeggen, dat ik er veel van bemerk; 't zal misschien nog ko men in de loop dezer maand, doch ik heb nog nergens met groote belangstelling over de komende Kamer-verkiezingen hooren pra- ten. Het eenige wat ik er tot dusverre van heb kunnen opmerkem is dat mijn schoenzo- len nu en dan bekleefd werden met op de straten hier en daar in den vorm van letters neergesmeten gore stijfselpap, welke letters de aanbeveling waren. voor een of andere, meestal vuur-roode partij; die bezocdeling zal in den loop der eerstvolgende weken nog wel wat erger worden, omdat er nu eenmaal stemgerechtigde burgers zijn we zijn im mers thans zoo wat alien zoo verstandig dat we.stemmen mogen! die meenen dat zij den gemeenschappelijken openbaren weg ten eigen gerieve en tot ergernis van anderen mogen ontsieren. Leve de vrijheid! Maar overigens is de geestdrift zoowat nul of beneden nul. Dat hebben we heel wat an- ders gekend in de dagen, toen we nog niet tot de evenredige vertegenwoordiging plus den stemdwang gekomen waren. Op de kwes- fie van het billijke en mooie van die even redige vertegenwoordiging ga ik hier thans niet in, evenmin op de vraag of het zin heeft de kiezers en kiezeressen door de wet te ver- plichten hun stemplicht te gaan vervullen, maar er staat toch wel vast dat die dwang bij velen den lust tot stemmen heeft bekoeld, aangezien het nu eenmaal in den aard ligt van het beestje, dat Nederlander heet, juist baloorig te worden als men hem tot iets dwingen gaat en dat die evenredige verte genwoordiging, welke medebrengt, dat men op een partijhjst en op bepaalde personen zijn stem gaat uitbrengen en de uitslagen van de stembus veel langer op zich doen wachten dan bij het oude stelsel het geval was, de belangstelilng der meerderheid voor verkiezingen danig heeft gedood. Dat was vroeger in deze hoofdstad heel wat anders. In dien ouden tijd was een Ka- men erkiezing, daaronder te verstaan de voorbereiding door het stellen der candida- ten gingen praten; de stemdag zelf en bo venal de stemdag-avond, als de uitslagen be- kend werden, een Amsterdamsch „evene- ment", waarin ieder medeleefde, zelfs dege- nen, die geen stemrecht hadden. En na zoo'n uitslag-avond begon men al dadelijk met geestdrift te ijverem voor en te spreken over de herstemmingen en wcrd zoo'n her- stemmingsdag soms nog gcestdrift-voller dan de cerste stembus-dag. Dat is alles voorbij jammer genoeg! Men stemt nu op partij-lijsten, waarop de partij-mannen en -vrouwen heel deftig en wettelijk genummerd1 staan; men moet nu stemmen op personen, van wie men vaak nooit gehoord1 heeft en die men uit het open- bare leven meest alleen kent van hooren zeg gen, nooit in een openbare vergadering hoor- dte of zag, dies is de belangstelling al ver- flauwd van het oogenblik af dat die lijsten in Kiesvereenigingen in e'lkander werden gezet. In die dat van voorlncn was de Am sterdamsche eet Street" N.Z. Voor- burgwal, aan den avond van den stemdag een menschen-massa voor gebouwen der dagbladen, waar op daartoe opgerichte reus- achtige borden werd aangeplakt elke uitslag, die uit stad en land in kwam, terwijl boven- dien uit de ramen der redactie-bureaux die uitslagen door middel van een spreektrompet tot de menschenmassa werd uitgebazuind. En na elken uitslag daverden dan de hoera:s van degenen, wier gewenschte verkozene, was bekend geworden en klonkem daartegen in de joelkreten en hoon-fluitjes van de me- destanders van den candidaat, die het afge- legd had. En zoo ging het door, den gehee- len avond, tot bij middernacht soms, tot de laatste der honderd uitslagen was bekend geworderi. En gansch dien avond-was er groote geest drift in de om den Dam zich bevindendc kof- fiehuizen, waar de gebeurtenissen van den dag luidduchtig werden besproken en vooral op het terras en in de zalen van net hotel- restaurant „Palais Royal" aan den Voor- burgwal, als het dichtst bij de couranten- gebouwen gelegen, was de verkiezingsdrukte op z'n uitbundigst. Daar verzamelden zich dan laat in den avond journalisten en de leiders der toonaangevende kiesvereenigin gen en gingen af en toe luide hoera's op, werden ovaties gebracht, soms korte redevoe- ringen afgestoken. wanneer een der nieuw- gekozen Kamerleden er zich kwam vertoo- nen. Dat was alles in de dagen, toen het kiesrecht nog miet voor beide seksen gelijk was; toen er nog geen evenredige vertegen woordiging en geen stemdwang bestonden 'k Beweer niet, dat het toen beter ingericht was dan nu; 'k beweer evenmin, dat toen de verkiezingen eerlijker gemeend waren; maar 'k beweer wel, dat het een feit was dat toen meer met de verkiezingen werd medegeleefd en dat zoo'n verkiezingsdag, en zeker zoo'n verkiezingsavond, gezelliger waren! er zat meer „sport" in, er zat „muziek" in; het was 'n typisch Amsterdamsche gebeurtenis, waarnaar men kijken ging, ook al deed men heelemaal niet aan politiek. en al mocht men er, volgens de wet, zelfs niet officieel aan mede doen. Dat is alles anders geworden en dat heeft de openbare belangstelling doen verflauwen de aardigheid is er met die lijstenstem- ming af; de personen tellen niet meer zoo- dadelijk, zooals toen wel het geval was. K En zelfs het „Palais Royaldat al die verkiezingsdrukte gekend heeft, is al eenigen tijd ter ziele. Het staat er nog wel als ge- bouw, maar het is eigenlijk zelf ook een snik van een „partijlijst" geworden; een brok van een complex ten doode opgeschreven, ten deele zelfs reeds „gedioode gebouwen, die samen een andere partij", een reusachtig rijksgebouw voor giro en andere financieele aangelegenheden moet worden. Sedert het als hotel-restaurant verdween is het tot voor korten tijd grootendeels in gebruik geweest van een aanta! post- en telegraafambtenaren, doch nu staat het heelemaal uitgestorven, wachtende op de handen der sloopers en als het dan straks verdwenen zal zijn en op die plek een deel van dat geweldige rijksge bouw zal verrezen, dan zal slechts door dd geschied-annalen der hoofdstad herinnerd worden aan de echt-AAmsterdamsche verkie- zingsavonden: uit den tijd, toen deze, zoo al geen „publieke vermakelijkheid" dan toch zeker wel een typisch Amsterdamsche ge beurtenis waren, waarvoor de Amsterdam- mers zich nog warm maakten en te hoop liepen in hun duizendtallen. In den tegenwoordigen tijd loopen de ge- kozenen in onze openbare bcstuurs-colleges in den regel warmer dan degenen, door w ie zij gekozen worden; wij weten genoeg hoe „vriendelijk" zij elkander nu en dan in de ha- ren kunnen zitten en hoeveel kwesties er zijn, waarover men zich b.v in den Am- sterdamschen gemeenteraad warm maakt. Zelfs over stofzuigers. Dat is nog pas de vorige week gebeurd. 't Ging wel niet uit sluitend over deze meest-moderne onder on ze nieuwe uitvinden, doch zc werden toch in figuurlijken zin ditmaal in de stedelijke raadszaal danig op het (apijt gebracht. Zulks in verband met het winkelbedrijf van het gemeentelijk electrisch bedrijf. Die winkel van allerlei electrische apparaten, als daar zijn haarden, strijkijzers, toast- roosters, waterketels, melkkokers, stofzui gers, is a! sedert lang een stcen des aanstoots voor den hardeldrijvenden middenstanc! in het algemeen en van de handelaars in der- gelijke artikelen in het bijzonder. Het electrisch bedrijf heeft van deze voor- werpen en w inke! in de Vijzelstraat bij den Singel, een houten gebouw een deel er van werd zelfs verrold toen de plek, waarop het gedeeltelijk stond. getrokken'werd bij het terreim, waarop men thans bezig is het groo te, nieuwe hotel te doen verrijzen waarin al die voorwerpen keurig ?n tegen niet te hooge prijzen zijn uitgestald. De Winkeliers zijn tegen die gemeente-con- curren'ie fel gekant en diongen steeds weer op opheffir.g van den winkel aan en hun woordvoerders in den Raad. daarvoor strij- dende, kwamen aan met tal van mededeelin- gen, waaruit blijken moest dat de directie der gemeentelijke electriciteitswerken door drang op haar personeel en door provisie van den verkoop voor haar provisie-reizigers de par- ticuliere nijverheid nadeelig was, dus den winkeliers, die gemeente-belastingen moes- ten opbrer^en, benadeeldi. De wethouder van de gemeente-bedrijven heeft niet beslist kunnen ontkennen, dat er wel eens iets niet in den haak was geweest. doch ook doen uitkomen, dat door den winkel der gemeente een aantal electrische appara- ten bij het publiek populair zijn geworden en daaronder voor een niet geripg deel de stofzuigers en dat daardoor dus indirect ook de verkoop van dergelijke artikelen door par- ticuliercn winkeliers is vermeerderd. Maar, natuurlijk, met',die argumenten waren de middenstand-woorders niet voldaan en ze hebben heel Wat stof over deze geschiedenis laten opgaau. Ze zijn er niet in geslaagd 'et gemeentelijk electrisch winkelbedrijf den aek om fe draaien, daar durfde de Raad1 niet aan, althans ditmaal nog niet, maar dat de mid- denstandcrs de zaak wai'm zullen houden en zullen uitspelen bij de eerstvolgende gem een- teraadsverkiezingeiii, is wel zek^r. De geheele kwestie is nog zoo eenvoudig niet; opper- valkkig bekeken is het zeker niet bill ij'k dat een gemeente be-concurreert degenen, van wie zij de belastingen halen moet, maar aan den anderen1 kant vraagt men: als de burge- rij goedkeurde dat de gemeente electrisch be- dnjf, gasbedrijf, watei-bedrijf aastte, waar- om mogen dan die bedrijven geen electrische apparaten, geen gaskachels, geen badkui- pen en tuinsproei-artikelen leveren? Rrachti- ge stof voor verki'ezings-meetings! SINf SANA. De Communistcn. De positie der Sovjet-lichamen in Engeland. De zwarte kant van „Bank Holiday", Ziekte en het jachtende leven. De Ccmmunisten in dit land hebben de laatste dagen de algemeene belangstelling. Zij hebben een congres gehouden in Glas gow, een stad, waarvan het heet, dat- haar aimosfeer Communisme doet gedijen. In ver band met dat congres heeft de regeering, in den perscon van Sir William JoynsonHicks, minister van Binnenlandsche Zaken, strenge bepalingeh uitgevaardigd om te verhoeden dat buitenlandsche communisten de laatste weken het vuur na aan de schenen gelegd en voor al die vreemdelingen, die hier niet zijn gekomen om een eerlijk stuk brood te verdie- nen en wier houding verdenking doet ont- staan, wordt het nu in Engeland wat warm. Er is eenige reden om te twijfelen of de auto- riteiten hierbij wel goed beleid en kieskeurig- heid betrachten. Men heeft reeds hotel- en res- tauranthouders die altijd vele vreemdelin gen in hun bedrijf hebben hooren klagen, dat de jacht op de vreemdelingen van ver- dacht allooi hun ondernemingen treft; aan eenige vreemdelingen, die verantwoordelijke posities in hotel- en restaurantbedrijven be- kleeden, is aangezegd, dat zij het land moe- ten verlaten. Er is nu uiteraard nog de moge- lijkheid dat de regeering wel degelij'k weet wat ze doet en dat ze in haar keuze van de ..aliens," (niet-genationaliseerde buitenlan- ders), wie het verb'ijf in Engeland niet lan ger wordt waardig gekeurd, toch wel afgaat op juiste kennis over hun schadelijlcen invloed op de maatsdiappij hier. Indien dat zoo is„ dan moet men een hoogen indruk krijgen van de indringingskracht dezer „rooden en wordt het terstond duidelijk, dat men in de keus van zijn personeel hier niet voorzichtig genoeg kan zijn. Dat die indringingskracht zeker aanwezig is, blijkt treffend uit het feit, dat 2 buitenlandsche communisten, de Duit- scher Stoecker en de Frangaise Lebel er on- danks dc strenge voorschriften en maatrege- len door de betrokken Ministei- uitgevaardigd en getroffen voor het vreemdelingenverkcer aan de havens, or in zijn geslaagd op het con- gres-podium der communisten in Glasgow te verschijnen, cen verschijnen, dat de groot ste verrassing baarde en in dit milieu'diepe voldoenmg en geestdrift wekte. De Duitscher pochte in zijn speech voor de roode schare, dat hij er trotsch op was de aanwezigen per- soonlijk te kunnen begroeten „ondanks alle maatregelen door Hicks (den minister van Binnenlandsche Zaken) genomen." De twee communisten, die de autoriteiten hadden ge- tart, werden nadat zij in de vergadering het woord hadden gevoerd weggemoffeld door hun partijgenooten. En zij zullen wel weggemoffeld blijven, totdat hun aanwezig- heid in het vergeetbo-ek raakt, de politie min der waakzaam wordt en zij weer ongemerkt het land kunnen verlaten. Maar het moet ledereen opvallen, dat zulke actie der Britsche ccmmunisten om de aandacht te trekken en van zich te laten spreken nog al kinderachtig is. Met wat listigheid en beraad is het altijd mogelijk zulke kunststukken, als door den Duitscher en dc Francaise zijn bedreven, uit te voeren Ze kunnen de aandacht niet aflei- den van het voor de „rooden" minder bevre- digende feit, dat hun partij-sterkte hier in Britiannie nog geen 5COO bedraagt, een aan tal dat eer af- dan toeneemt. Intusschen put. ten zij hun kracht uit hun vertoo: en hun luidruchtigheid. waarmede zij den indruk trachten te wrkken dat zij in werkelijkheid een sterke machi vormen in de samenleving. Zij doen me altijd denken aan dien fermen sol- daat (en de soldaat vergeve me de weinig iiatteerende vergelijking). die alleen m'een Ioopgraaf heen en weer rende, O'P allerlei punten over den berm zijn geweer afschietend en aldus den indruk bij den vijand wekkend, dat dc Ioopgraaf vollcdig was bc-zet. En nu hebben we zoo^aar vernomen, dat de beer Rakcfsky, die den Bond van Russische Sovjet-republieken in Londen vertegenwoor- digt, met een aansiag op zijn leven is be- dreigd, Rakofsky heeft terstond de goede po litie van Londen gcwaarschuwd -en de diplo- matieke beleefdheid en traditie gebieden, dat de bedreigde wordt beschermd. Vandaar dat thans een stcvige „bcbby" de deur van Gres- ham House, het oude Russische gezantschaps- gebouw, waar de Sovjet-legatie thans is ge- iiuisvist, bewaakt. Het snoode moordplan heet in Nedeiiand tc zijn uitgebroed; en de „Wit-Rus", die het plan zou uitvoeren, is naar men heeft hooren beweren uit Neder- land naar Lcnden gekomen. Dit geval vestigt weer eens de'aandacht op de sevjct-delegatie hier, haar fcrmeelen aanhaog in den vorm van verscheidene handelsondernemingen en de verondersteldi: taak, die deze lichamen hier vervullen. Het personeel van de Russi sche legatie is grooter dan dat van alle an dere officieele, vertegenwoordigende instellin- gen; en de handelsinstellingen (er zijn er wel een dozijn) hebben een flink leger Russen in haar dienst. Al deze mensclien zijn be- vriend met de Engelsche communisten eh men kan met anders dan aannemen, dat zij over- tuigde bclschewisten zijn. Zij zijn diploma- tiek-onschendbaar en dus vrij van alle innven- ging voor wat hun heen en weer trekken, hun correspondentie en al hun doen en laten be treft. Men hoort nu herhaaldelijk de vrees uitspreken, dat dit leger van meer of minder officieele Russen in London op slinksche en aclit rbaksdic wijze de activiteiten van het handjcvol communisten van Engelschen stam steunt en meehelpt het Gezag te 'ondei-mijnen. Men kan er zich van overtuigd houden, dat het officieele Sovjet-Rusland' in ons midden el tc voorzichtig is om dat openlijk te doen om zijn positie vrij als cen vogel in die iucht daardoor in de waagschaal tc stel len. Maar het kan ongemerkt genoeg doen. En het groote aantal employe's bij de Lega tie en in de groote City-gebouwen, waar de handelsondernemingcii van de Sovjet haar kantoren hebben, ache men minstens verdacht, in het besef dat dc' schrale relaties, zoowel diplomatieke als oommercicele, die uitgebreid- lieid van het personeel nauwelijks kan wCtti- .gen. De Pinksterdagen zijn des Londenaars grootste uitgaansdagen. En een kort verblijf in Kew, in den avond van den tweeden Pinic- sterdag, heeft me geleerd, dat het schouwspel van naar huis terugkeerende pleziergangers hier niet verheffend is. De volksbeweging was is verband met het aantrekkelijke alleen trok- in verband met het aantrekkelijke weer zeer groot. Naar de Tentoonstelling te Wembley alleen trokken bijna 25000 menschen. Maar dat was niet de eenige magneet. Er was een groot Zomer-feest op de groote heide van Hampstead, waar duizenden zich vermaakten met kermisaantrekkelijkhedlenGroote aantal- len gingen naar Kew, het plaatsje ten Wes- ten van Londen, aan den Theems, waar de wereldbercemde tuinen zijn. Die tuinen zijn cmstreeks dezen tijd in hun schoonsten bloe- men- en plantenpraalen een bezcek er aan is ten feest voor oog en gemoed, dat den ont- vankelijken mensch stil en deemoedig maakt torn de wonderlijke heerlijkheid, die de Natuur kan cntplooien. Maar ik heb zelden stuitender tooneelen gezien dan dien .Tweeden Pinkster- dag-avond, toen de zoogenaamde dagjesmen- schen in dichte drommen de schoone tuinen verlieten en hun weg zochten naar de kreegen van Kew. Hun gemoederen waren blijkbaar niet ontoan'kelijk geweest voor de zegeningen der schoone natuur, die zij binnen de tuinen hadden kunnen ondergaan. De menigte be- stond uit vaders, moeders en kinderen vaak heel jonge kinderen. De kinderen mochten den drempel van een ..public house" (schenkerij) niet overtreden. En zoo kon het oog zich pij- nigen aan het gezicht van een vijftal herber- gen. dtoor honderden kleine kinderen bele- gerd, kinderen, die schreeuwden.cn jengelden, terwijl de ouders binenn veel meer bier dron- ken dan goed voor hen was. Men stelle zich het tooneel voor. Het gejodl was oorverdoo- vendde te vroolijke volwassenen in de kroe- gen begennen te dansen en te schreeuwen en te hossen; en hier en daar kwam een lallende vrouw wel eens even naar buiten om als mis- plaatste daad van gewetenswroeging een jammerend kind met een slok uit haar bier- glas zoet te maken. Men moet wanhopen aan een publiek, dat nog zoo ver van uiterlijke en mnerhjike beschaving af schijnt te staan. Een van mijn Engelsche kennissen beweert altijd dat er niets zoo freurig en niets zoo hcpeloos en niets zoo meelijwekkend is als een feestende massa; en een „bank holiday" is voor zijn gevoel altijd een scherpe, dramatische episo de in het Londensche leven. Hij moet zijn pes- simistische opvatting ont'leenen aan de herin- nering aan schouwspelen ars waarvan ik dien avond in Kew een oogenblik getuige was. Een achthonderd dokters uit Amerika is naar Londen gekomen oom er met Britsche co! lega s te praten over ziekteverschijnselen bij de menschheid en over de middelen, waarme de men moet trachten die verschijnselen te verbannen. In de eerste besprekingen is het gevoelen tot uiting gekomen, dat de oude ziekten meer en meer worden vervangen door nieuwe, van anderen aard dan de vorige. En men meent dit te moeten toeschrijven aan het jachtende, moderne leven. Het 'karakter der nieuwe ziekte wijst daarop. Sir Thomas Her der, een der meest vermaarde geneesheeren van Engeland, vend dat men zijn aandacht meer moest concentreeren op de middelen, die den weerstand van het li'chaam kunnen ver- hoogen dan op de middelen, die een door ziekte aangetast lichaam weer moesten op- knappen Deze oude waarheid is in dezen tijd van allerlei patent-middeltjes tot „opkale- fatering" nieuwer dan ooit en het is verheu- gend een man van het gezag van dr. Horder dit te hooren verklaren De dokter vond dat het leven der mensclien eenvoudiger moest worden. Propaganda moest worden gemaakt vcor bet naleven van gezondheidsregelen, niet alleen wat lichamelijke functies maar vooral wat geestelijke en gemcedsfuncties be- trof; gematigdheid en eenvoud in geestelijken arbeid en niet in het minst in de ontroeringen van het gemoed waren van het hoogste be- lang Wie klaar denkt, zeidc Sir Thomas, kan de ccnclusie niet ontgaan dat de span ning en de haasi van het moderne leven, de zenuwspanning en de geestelijke zwaarte er van, factoren van groote beteekenis zijn ge worden in het voorkomen van ziekten, ziekten die als type geheel verschillend zijn van die, waarmede wij bekend waren. Londen, 2 Juni 19^5. BuiteMland. DE PERSOONLIJKE ADJUDANT VAN DEN RIJKSPRESIDENT. Dc Duitsche rijkspresident heeft als op- perbtvelhcbber te land en ter zee aanspraak op cen persoonfijken adjudant Het is dus het goedi reclit van president Hindenburg om van zijn bevoegdheid gebruik te maken om een persoonlijk adjudant te benoemen. Hi] heeft dit dan ook gedaan en majoor v. Bene- kendorff en Hindenburg, zijn zoon>, die tot nu toe in de cavaleriesehool te Hannover werk- zaam was, daartoe uitverkoren. Van de zij de der tegenstanders van de candidatuur-Hindenburg werd hiertegen niets ingebracht. Hoewel het menschelijk is, dat de presi- dent zijn zoon, met wien hij in Hannover sa- menwoonde, heeft gekozen, merken sommige bladen, o. hi. de „Voss. Ztg." op, dat indien president Ebert iets dergelijks zou hebben gedaan, deze zaak niet een zoo kalm verloop zou hebben gehad; welk een geschreeuw zou er dan niet zijn opgegaan, Hetzelfde geldt voor het tractement van den president. Wat een kabaal is er door de Duitsch-nationalen niet gemaakt over Eberts tractement! En nauwelijks was zijn opvolger in functie of diezelfde Duitsch-nationalen deden in den Rijksdag- een voorstel tot ver- hooging. Terecht, want de vergoeding, die de rijkspresident voor zijn diensten aan den staat kreeg, waren wel heel karig, maar dat gold evengoed voor Ebert als Hindenburg, meent het blad. De „Voss. Ztg." hoopt, dat de Duitsch- tnationalen uit de houding van de tegenstan ders van de candidatuur-Hindenburg een lesje zullen trekken, nu zij ervaren, dat deze den president, wiens verkiezing zij bestreden hebben, willen geven, wat hem toekomt. Oplassingen der'rpadsels uit 7 J vorige numrner. Voor grooteren. 1. Brandewijn, Wijn, Rijn, brand, Bar end, rand. L t i I h a/ner Lint b u r g s 1 u r f urn Z 3. Laa? An g^rust naar bed gaan. (Tanger) Heeft die eene dikke musek alle brooa kniimels opgegeten? (Halle). Zij zou tegen Avaalf uur hier zijn (Gent) Gaat Bruno sfoten op cfeuren maken? (Oslo). Heeft Jeanne me meloenen gestuund of deed Annie dat? (Memel), 4. Woestijn, Ton, westen, Soest, wijn. Voor kleineren. 1. Fuin, rfuin, Mvin, puin 2. In een ragebol. 3. Kar, pet; Karpet. 4. Heeft Jacoft fsther niet gezien? (bes). Goed afgesproken dus: ik loop eerdet naar huis en jij haalt mij in. (peer). Met den b\aker stond zij nog te wachten; het was reeds pikdonker. (kers). Zij won de weddenschcp; pefgrimstoch- teni werden reeds in vroege tijden onder- nomen. (appel). Ik loop ruim een kwartier reeds op en neer. (pruim). OM OP TE LOSSEN. I Voor grooteren. Tf 1. Mijn geheel is een bekend spreekwoord- Het wordt met 12 woordem en 43 letter* geschreven. Een 33, 2, 2136 leeft in de bergen. Een 33, 5, 42, 9, 29, 41, 34, 40 is e«i bevelvoerder. 29, 8, 40, 4, 9 is een dorp in Drente Een 43, 14, 6 is een boomsoort. Een 7, 31, 29, 3 is een mooi viervoetig dier. 36, 16, 40, 41, 13, 31 wordt gegeten. Een 43, 28, 40, 19 is een wapen. Een 23, 28, 40 leeft in een 30, 8, 40. 10, 2, 40, 26, 39, 35 is een stad in Ov» ijssel. 36, 37, 38, 8, 28, 12 is het tegenovwge- stelde van vuil. De 15, 20, 22, 32, 14, 17, 22, 27, 32, 22. 14, 17 zijn een volksstam in Afrika. !Je 1, 27, 17, 18 is een dee! van je ge zicht. Een 3, 29, 24, 11, 25 is een vervoer middel. 2. Welke twee plaatsen in Noord-Holland kun je maken van uieegmdrrb (Voor elke plaats heb je alle letters noodig.) 3. Welke vreemdeling wordt, als men hem een als hoofd geeft, trotsch? 4. Met M ben ik een jongensnaam, met D de naam van een keizer uit de Oudheid. Voor kleineren. 1. Kruisraadsel. Op de kraisjeslijnen komt de naam van een voorwerp, dat in geen huis ontbreekt. en op de meeste deuren te vinde® is. X X 4 X XXXXXXX X X. X lo rij een medeklvnker. 2o een hooge berg. 3o een deel van een vogel. 4o 't gevraagde woord. 5o een najaarsbloem. 6o een scherp voorwerp. 7o een medeklinker. 2. Met z ben ik timmermansgereedschap, met m een lichaamsdeel, met v oozeker en met I nooit hoog. 3. In welke huizen heeft men nog nooit een schoorsteen aangetroffen? 4. Welk kleverig goedje wordt oingejceewi een vogel?, HEN NIEUW PROCES OVER EBERT. Op 9 Juli beyint tc Bcrlijn een proces dat een vrij sensationeel karakter zal hebben. Beklaag* dc is Theodor Wolff, hoofdrcdacteur van het Berliner Tagcblatt die bcschuldigd wordt van belcediging van de uit het Maagdenburgsche proces bekendc rcchters Bcversdorff en Sohub ze. Theodor Wolff had namelijk in een artikel dat aan de nagedaohtenis van rijkspresident Ebert was gewijd beweerd dat de aanvallen die naar aanleiding van het vonnis in het Maaga denburgsche proces tegen Ebert gericht waren tot ,diens vroegen dood hadden bijgedragen. Daarop hadden de beide rechters, die in het artikel niet werden gespaard een klacht tegen Wolff ingediend. Als vcrdedigers van Wolff zullen optreden Justizrat dr. Loewenstein, en dr. Ludwig Haas, Karlsruhe, democratisch lid van den Rijksdag. Deze hebben beiden een uit* oerige memoric ontworpen, waarin zij zich o.a. beroepen op de pleidooien van de advocaa ten Landsberg en Heine en voorts van versch'.b lende getuigen uit het Maagdenburgsche pro* ces, om te bewijzen dat dit proces niet op om uurtijdige wijze werd gevoerd. -- Ebert zelf had na zijn ondervraging vtr< klaa: .en indruk te hebben dat hij den recm ter Beversdorff als een politick vijand diende tc bcscliouwen. De genccsheer die Ebert bij zijn ziekte bchandclde zal als getuige bij het proces worden gehoord.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6