AlKmaarsche Gourant De Garderebe. i'r&ag ea A&nbol a a Oil Eiisland. N.V. Boek- en Han- delsdrukkerij voorh. Herms. Coster Zn. Zaterdag 6 Juni. Bn it en land Honderd Zevsn en Twintigsfe Jaargang. De nieuwe „Nep". Den laatsten tijd doet de sovjet-regeering al het mogelijke om de Russische kooplieden tot samenwerking over te halen. Er worden bijeenkomsten belegd, waarbij vertegenwoor- digers van de regeering redevoeringen hou- den en den kooplieden op de voordeelen wij- zen, die een dergelijke samenwerking voor de bourgeoisie zou kunnen opleveren, er worden beloften gegeven dat er een einde zal gemaakt worden aan de schandelijke afpersingeu waaraan de kooplieden nu in het land der sovjet's bloot staan, er worden verschillende „voorrechten" in het vcoruitzicht gesteld. Wij zien dus het begin van een nieuwe periode, het prijsgeven van de nog kort geleden afgekon- digde, meer commimistische politiek, het in- luiden van een nieuwe „NEP", dus iets dat eenige overeenkomsten vertoont met de poli tiek Van Lenin, toen hij het militanfe en mili- taire communisme heeft afgeschaft en de lste „NEP", heeft afgekondigd. (Voor onze le- zers, die de in Rusland gangbare termen niet kennen, deelen wij mede, dat NEP een afkor- ting is van de woorden: „Nieuwe Economi- sche Politiek", waarmede Lenin zijn gedeelte- lijk herstel van de kapitalistische maatschap- pelijke toestanden aanduidde. Naast de overeenkomsten bestaan cchter ook veel'verschillen, die de nieuwe NEP tot een zeer merkwaardig en verblijdend ver- schijnsel stempelen. Toen Lenin zijn NEP invoerde was er geen sprake van onderhande- lingen met de bourgeoise. Hij stelde de bour geoisie in staat zaken te doen en was er zeker van dat de bourgeoisie gaarne gebruik van dc- ze gelegenheid zou maken, dat zij met geen woord over eenige garantie zou reppen. Le nin dacht er niet aan eenige voorrechten aan de kapitalisten te verleenen, integendeel hij wees aan, tot waar de communisten zouden gaan in hun tegemoetkomende houding, hij stelde als hoofdvoorwaarde voor zijn NEP, dat de communisten de belangrijkste bedrij- ven in handen zouden houden. Hij vreesde ook voor e enal te gauw samengaan van de nieuwe bourgeoisie met het platteland, want hij begreep dat de kapitalisten zonder veel moeite konden bewerkstelligen datgene waar- toe de communisten, ondanks al hun voorrech ten, en den steun van den staat, niet in staat bleken te zijn, n.l. den band tusschen stad en platteland te herstellen. Lenin begreep, dat het platteland dan zou inzien dat de bour geoisie voor de boeren een zeer nuttig element is, terwijl de communisten het platteland al- leen armer maken, hetgeen het begin van het einde zou zijn en de onvermijdelijke ineen- storting van het bolsjewistische stelsel zou medebrengen. De bourgeoisie heeft toen inderdaad gretig de mogelijkheid aangegrepen om zaken te doen en stelde geen voorwaarden, durfde zelfs niet aan dergelijke dingen te deuken. Er ontstond toen in Rusland een nieuwe bourge oisie, die toen dikwijls uit't uitvaagsel van het volk bestond, die op 'n gewetenlooze wij- ze, met toestemming van de bolsjewistische heeren en meesters, het volk exploiteerde en een allerbehalve cnfaerispelijk leven leidde Hoe minderwaardig deze „nepmannen" ook waren, zij waren toch te verkiezen boven de bolsjewistische handelaars, zij waren ook veel beter in staat het handelsverkeer te regelen dan de staatsambtenaren, die voor een zeer groot gedeelte uit vroegere prtijpropagandis ten werden gerecruteerd en voor het overige onder de minste intelligente klassen van de bevolking geworven werden (de intellectuee- len waren of naar het buitenland gevlucht, of door de bolsjewiki vermoord, in de gevange- nis geworpen, naar het barre Noorden ver- bannen). Zelfs deze bourgeoisie heeft de Rus sische volksehuisvesting uit haar letargie we- ten te wekken en nieuw leven in het verstijfcle lichaam te blazen. Deze, bctrekkelijke, voor- uitgang van de welvaart van het platteland heeft echter op in het cog springende wijze de gebreken aangetcond van de bolsjewistische productiewijze. De Nepmannen konden n.l. alleen handel (en daarbij alleen binnenlandsche hande:) drijven, terwijl de industrie geheel in de han den van de bolsjewiki is gebleven. Deze staatsindustrie is echter zoo slecht georgani- seerd en werkt op zoo'n- onproductieve wijze, dat haar producten zeer slecht en schandelijk. duur waren. Er ontstond Joen een paradoxals toestand: het platteland verlangde naar fabri- katen, maar het kon die niet koopen omdat zij te duur waren, zoodat de fabrikaten in de on- slagplaatsen der verschillende trusts lagen te rotten. Wat nu te doen? De goedereu tegen een voor de boeren aannemelijken priis ver- koopen beteekende de goederen met verlies ver- koopen en den kostprijs konden de boeren niet betalen Toen hebben de bolsjewiki wat bedacht; zij besloten den handel van deu staat te trekken en op deze wijze, door de winsten van de handelaars in de staatskas te. doen vloeien de fabrikaten Tegen een lageren prijs te verkoopen. Maar wat met de nepman nen te doen? Hierover maakten de bolsjewiki zich niet druk. Er werdeu eerst verschillende maatregelen getroffen, die den particulieren handelaar't leven ondragelijk moesten ma ken. Toen dit niet hielp, werden de onnooze- len, die aan de uitnoodigiug van de bolsjewiki 'gehoor hebben gegeven, naar het Noorden verbannen en al hun bezittingen werden in beslag genomen. Dat was het einde van de Nep van Lenin Het bleek echter dat de bolsjewiki zich in hun rekening hadden vergist. Zij zijn even slechte handelaren gebleken te zijn als zij slechte industrieelen waren en de rijkshandel is op een volkomen mislukking uitgeloopen De staat heeft niet alleen geen baten van den handel ontvangen, maar heeft telkens op- nieuw credieten moeten verleenen, omdat de rijkshandelsondernemingen met verlies werk- ten. Bovendien heeft deze maatregel een ge- volg gehad, waar de bolsjewiki in het geheel niet op hadden gerekend: de boeren, die ge- duldig alle kunststukken van de regeerende kliek verdroegen, kwamen nu in verzet tegen dat sollen met hun belangen. Er moest aus zoo spoedig mogelijk een wending in de po litiek komen, want de ontevredenheid der boeren, dit begrepen de bolsjewiki zeer goei, kon lot een revolutie en omverwerping van 'de bolsjewistische orde leiden. Den eenigen uit- weg, dien de bolsjewiki nu konden vinden,, was een accoord met de bourgeoise, een we derinstelling van de NEP. Dit is echter niet zoo eenvoudig als de bolsjewiki dachten, De bourgeoisie heeft in dien tijd geleerd, wat bolsjewistische beloften waard zijn, en zij zal er nu niet meer inloo- pen. Zij verlangt nu zekere garanties, zij wil dat de wetgeving in een door haar gewensch- ten /in zal gewijzigd worden. De regeering weet het en billijkt het ook tot op zekere hoogte, althans zij belooft verschillende van de door de woordvoerders der bourgeoisie ver langde wetswijzigingen in te voeren. De belas- tingdruk zal verlicht worden, de voorwaar den waarop de particuliere handelaars goe deren uit de rijkscentrales kunnen betrekken zullen in een voor de bourgeoisie gunstigen geest gewijzigd worden, de particuliere hande laars zullen bankcreaiet kunnen krijgen (vroeger kon dat niet.) Is er echter zekerheid, dat de bolsjewiki na eenigen tijd hun beloften niet weer zullen in- trekken en de particuliere handelaren niet op- nieuw van al hun bezit zullen berooven? Een dergelijke zekerheid bestaat natuurlijk niet. Sterker, een der bolsjewistische leiders heeft zelfs openlijk verklaard, dat de sovjets de bourgeoisie eerst rijk zullen laten worden om haar later alles te ontnemen. De regeering protesteerde toen tegen deze veronderstelling, maar iedereen weet welke waarde dergelijke protesten hebben. Maar zelfs indien de bourgeoisie op de voorstellen der bolsjewiki zal ingaan, dan is het doel, dat de bolsjewiki nastreven, nog niet bereikt. Men vergete niet, dat de bolsjewiki ook nu alleen den handel willen vrijgeven, ter wijl de industrie genationaliseerd zou blijven en dus op dezelfde oneconomische wijze zal werken en door dezelfde ondeskundige perso- nen zal goleid worden. De prijzen der fabri katen zullen dus even hoog blijven en de boe ren verlangen juist naar een prijsverlaging van de fabrikaten, rear meer overeenkomst tusschen de prijzen van landbouwproducten en van fabrikaten Hierin zal de nieuwe Nep niels kunnen veranderen, zoodat de toestand ongewijzigd za1 blijven. Er is een middel om den toestand te redden n.l. een zoo spoedig mogelijke verowijping van de bolksjewiki maar dezen weg zullen de bolsjewiki uit eigen beweging niet kiezen. Zij zullen er dus door de boeren toe gedwongen moeten worden. BORIS RAPTSCHINSKY. Anna had haar eigen betrekking omdat haar man er geen had. Wie wist daarenboven, dat zij getrouwd was? Haar chef had haar streng bijgebracht, dat zij een goeden indruk had te maken van af het hoofd tot de voe- ten. Zijn lokaliteiten moesten ook op de bezoe- kers een goeden indruk maken. Zelfs de oude vrouw bij de W. C. had opdracht vriendelijk te zijn. Goedhartig, flink, een en al welbeha- gen; des te meer behoorde Anna dit in de garderobe te zijn. De chef betaalt weliswaar weinig, maar de kans op fooien is niet gering of waarde- loos. Anna telt de leege haken aan de kap- stokken en terwijl zij met de handen en oogen dc haar toevertrouwde winterjassen, pelsen, mantels en hoeden ordent, bekijkt zij van tijd tot tijd zich zelf eens, gedachtig aan de ver- maning van den chef. En eventjes, in een ho'ekje achter een zware pels, wrijft zij zich de wangen om een goede indruk te maken. Ei- genlijk had zij zich wel graag wat gepoeierd, maar daartoe had zij niet den miced. Ook zonder poeier zagen de heeren en dames haar voor een jong meisje aan. Wie weet ook dat zij getrouwd was? Anna tippelde achter de toonbank der gar derobe van vijf uur's middags tot twee uur 's nachts, sorns ook werd het drie uur en zij vond zelden een oogenblikje om naar harte- lust te kunnen gapen. Al maar door komen heeren en dames en leggen, tegelijk met hun mantels, ook hun zorgen, hun verveling, hun verdrietelijkheden af, alles, waarvan zij zich op een dergelijken avond gaarne los willen maken om, tegen een klein papiertje en tegen een kleine beialing, er Anna mee te belasten. Anna rckcnde in ge dachten na, hoeveel zij van net gebeurde geld haar zelf zou toebedeeld worden en glimlachte, alsof het haar een spe- ciaal gencegen was om op de afgelegde Ver drietelijkheden, de verveling, de zorgen en de grofheden te mogen passen. Warempel, 't is zoo kwaad nog niet om eens een paar uren uit de eigen huid te kruipen, zei Anna bij zichzelf, en op een oogenblik, dat er nieman:! kwam, drukte zij het blonde kopje tegen haar handen als verstond zij de kunst van naden ken. Na te denken is geen noodzakelijkheid, von- dan eenige piepjonge dichters, die druk pra tende binnenkwamen en zich aan de bar ver- drongen, belust op wat gezellige kout en -on- gevoelig voor al de zorg en nood in de garde- robe. Anna ontving haar fooi. En daarom, meneeren, is Anna hier, opdat jullie je zult kunnen amuseeren. „Halo! krijg ik wat?" hoorde Anna zeg- gen en zij vergat haar dichters, in geval zij werkelijk over hen gepeinsd had, terwijl de dichters niet aan haar dachten. Anna trok d. handen van haar gezicht weg en toen zij het nummer aannam, kon men haar schrik en haar verstrooidheid op haar gezicht lezen Haar handen beefden; met- schaamte bekende zij zich zelf, dat die er voor iets anders waren .dan om haar hoofd tc steunen. Snel zocht Anna de mantels en pelzen door en terwijl zij den meneer voor de toonbank een kleeding- stuk overhandigde, glimlachte zij als ge- woonlijk. „Dic is niet van mij," zei de man nucliter en draaide haar den rug toe om nog even voor zijn vertrek met.een btik dc dansenden in de zaal in zich op te nemen. Anna's hart blijft van schrik bijna stilstaan; zij weet geen raad. Verward bekijkt zij het nummer opnieuw, de winterjas, den meneer, en terwij' zij weer wegduikt in het duister der afgeleg de kleedingstukken, zoekt zij met wanhopige armen en met nog wauhopiger oogen. „Is het deze misschien?" fluistert zij ge- jaagd, een jas aanbiedend, die haar het beste schijnt als bij hem passend. Ete meneer kijkt even' zijwaarts en zegt af- wezig: „neen", en gaat verder met van de lichte zaal en van de paren afscheid te ne- men. Het is van veel belang om voor je amuse ment zorg te dragen en heel wat minder om met onze jas ons weer in de daeeliiksche zor- en gen te sfeken. Dat is 'Anfia h'aar afdeeling die van menschen als zij. i ,,Neen," herhaalt Anna en haar been en trillen. Zij staat midden tusschen alle kleeren en ziet geen oplossing. Godhoe is het moge lijk, dat zij ze door elkaar heeft kunnen ha len! Alle mantels zijn verkeerd, alle levens verwisseld! Jij hebt recht om eens tubercu- leus te worden, Anna, maar je hebt heelemaal geen recht om anderer levens door elkaar te haspelen. Jij hebt recht op een fooi, maar je hebt onze werdijetelijkheden en onze zorgen van ons af te nemen. Hoe konden anders de dichters van daar straks, die de wereld en het leven kennen, joligheid en drinkgelagen scheppen, als jij niet je plicht in de garde- robe vervullen zou? Als jij plotseling onze jassen in een chaos bracht, als jij de gardero be in den steek laten zou en aan allerlei mal- ligheden denken! „Komt er niets?" sprak de meneer op ijs- kouden toon, terwijl hij fluitende wegstapte om den chef te roepen. De chef is zeer tegemoetkomend. Hij draait om den gast heen en sist Anna toe: „ik heb het je gezegd ik heb't je gezegd maar wij spreken elkaar nog wel nader Anna zwijgt, zwijgt met haar heele wezen en stelt de garderobe en haar lot in zijn han den. Eindelijk wordt de jas gevonden. De man kleedt zich aan alle waardigheid en alle schijn van zijn leven zetten zich weer op hem neer als een aap op den schouder van een tarlatan. De meneer weet gedistingeerd te schelden. In zijn voile voornaamheid gaat hij heen, duidelijk blijk gevend van zijn groote minachting voor de wanorde van de garde robe. Hoe kun je je nu amuseeren, als er niet eens fatsoenlijk zorg gedragen wordt voor het nette publiek? ,.lk zal er wel een stokje voor steken, ik zal wel.." zegt die chef snijdend. Anna steunde nog eens weer haar blonde kopje in de han den, maar dat gaat noch dien meneer, noch den chef aan. Naar alle waarschijnlijkheid be- rekent zij de gevolgen van dit gevai Zij is er mee bezig juist op het oogenblik dat er weer iemand komt. Zij strekt werktuigelijk de hand uit, maar toen zij haar man herkende, die ge- komen was om met haar het einde van net vermaak en der ontspanning af te wachten, glimlacht zij, omdat zij weet dat hij zijn zor gen niet aan de garderobe zal afgeven. „Ik heb geen nummertje", schertste de man, „ik sleep mijn jas den gansChen dag mee rond en heb niets verdiend. Ik heb geen garderobe-nummer, hoogstens een recht op jou, vrouwtje." „Ik h e b geen garderobe meer", zegt An na en vertelt hem alles. De man schrikt en kijkt zijn vrouw wezenloos aan, die tot nog toe voor hem de kost had verdiend. „Z6o. zegt hij, heelemaal uit de 'diep te, alsof hij de onderste noot van een toon- ladder inzet. Daarop ordenen zij de dooreen- geworpen kleedingstukken, alles uiterst pre- cies controleerend, opdat een ieder ontvangt, wat het zijne is. Inderdaad is er geen num mer voor Anna; haar man had haar niet aan de garderobe afgegeven om er zijn zorgen mee af te leggen, maar juist om ze te ver- grooten. Zelfs Anna was het niet gegeven, zichzelf aan de garderobe af te geven. „Waarom zou je eigenlijk nog 1 anger hier blijven?" zegt Anna tegen haar man. „Mor- gen ben ik ook zonder betrekking". „Ook al goed", zegt de man, en gaat naar huis als een geslagene. Toen ze weer alleen was, vervulde Anna stipt-ordelijk haar plichten. Toen de laatste pels in den hoek der garderobe was achterge- bleven, verstopte zij zich er achter en wreef zich de wangen wat rood om vooral een goe den indruk te maken. En terwijl zij deze laat ste pels een meneer overreikte, die goed van stemming was, glimlachte zij en maakte in derdaad een goeden .indruk. „Lalala. neuriede de meneer van den pels en terwijl hij zich naar de garderobe heen boog, fluisterde hij Anna toe. „en is er niets anders meer?" „Neen", zei Anna. „Wat? en jij zelf dan?" „Heeft u een nummer?" „En of!" lachte de pels en blies zich op aan den kant, waar de meneer een portefeuil- le met banknoten had weggeborgen. „Zoo", zei Anna, „ja, dat is het rechte nummer! Hier is uw eigendom, mijnheer!" In dien nacht ging Anna voor den eer- sten lceer niet met haar man naar huis, maar vergezelde de laatste pelsjas, als kon zij zich van hem niet los maken. Dat was het begin van de a llcrmoeilijkste toonladder. Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen diensfaanbiedingen, enz. 2 GEeTSTE R UIT EN TE KOOP (spie- gelglas) maat ISO X 76. Adres Bureau van dit blad. TER OVER.NAME cen bijna nieuw HEE- RENR1JWIEL m. kettingkast en terugtrap- rem, spotprijs, moet weg. STATIONS WEG 140. TE KOOP 1 MOTOR zonder gebr. merk Radco, loopt schitterend. LIMMERHOEK IS. TE KOOP een beste TRAPNAA1 MA CHINE. Adres Wagcnmakerstr. 14. Niet op Zondag. TE KOOP EEN HEEREXRI jWIEL I 12.50. FORESTUSSTRAAT 17. TE KOOP een in goeden staat zijnd DAMESRIJWIEL. ZEGLIS 7. TE KOOP LICHT BAKWAGENTJE en BAKKERSKARRETJE en IJSMACHINE. Adr. Kooiineerlaan 87, Vierstaten Alkmaar MANTELPAK TE KOOP zoo goed als nieuw, van dame- Te bevragen 2e Kabei- straat 11. TE KOOP EEN FOTOTOESTEL 13 bij 18 prima lens, aan hetzelfde adres een zoo goed als nieuw HEERENRIJWIEL. BOEZEMSINGEL 19. TE KOOP goed onderhoudem grijze KIN- DERWAGEN en L.OOPHEK met houten vloer. Adres COUWENHOVEN, Pierson- straat 4. Wegens o-vercompleet een massief eiken- houten THEEKAST TE KOOP a 15. Adres ST. JOZEFSTRAAT 6. TE KOOP: 6 prima gebruikte Stoelen met rood leer 13, pracht Saloncanape f 20, mooie blauwe Kinderwagen 14, Vouw- wagentje 6.50, enz. J. L. SOSTMAN Jr., Verkoophuis Laat 72. Een goed onderhouden DAMESFIETS TE KOOP. - LAAT 172 achter slager de Vries. TE KOOP EEN CLEVELAND MOTOR zoo goed als nieuw. Spotprijs. Adres le LANDDWARSSTRAAT 16. Twee prima HEERENRIJWIELEN TE KOOP 12 en f 16. LANDSTRAAT 16. RUSLAND OP DE PARIJSCHE TEN- TOONSTELLING. Donderdag is het Russische paviljoen op de tentoonstelling voor deeoratieve kunst te Parijs officieel door den Sovjet-gezant geo- pend. De Fransche minister voor Kunsten en Wetenschappen, De Monzie, was uitgenoo- digd deze plechtigheid bij te won en. Toen de officieele personen, na de redevoe ringen van Krassin en De Monzie, in de con- greszaal van het Grand Palais, een bezoek wilden brengen aan het paviljoen, werden zij door een tweeh onder dial manifestantenopge- wadit, die hen met de „Internationale" be- groetten. Kreten als „Leve de Sovjets„Weg met den oorlog!" „Leve Marokko!" weerklon- ken. De Monzie decide hierop Krassin rnede, dat hij het in het belang der Fransch-Russische relaties beter achtte, zijn bezoek niet voort te zetten. Krassin betuigde zijn spijt, dat hij on- machtig was een einde te maken aan desze betooging, waarop De Monzie met zijn ge- volg het terrein verliet. DE „WODANSEIK "'GEVELD. Te Iserlohn is dezer dagen de volgens over- levering 2000 jaar oude „Wodanseik" geveld. Een gedeelte van den stam is naar het oud- heidkundig museum tc Menden overgebracht. Men beweert dat aan den voet van dezen eik onder keizer Barbarossa de ridderschap bijeen kwam, ooi de kraistochten te aanvaar- den. EIND GOED, AL GOED. Een jaar of vijf geleden ging een mijnheer Failsted, uit den Staat Wisconsin, er niet- tegenstaande hij getrouwd was vandoor met zijn typiste, het mooie juffertje Dorothy Anderson. Deze was om het talent, dat zij in liefhebberijkomediesf getoond had te bezitten, een vermaardheid, en stond bekend onder den bijnaam van „het zonneschijntje". Het tweetal was echter blijkbaar veel en met goed gevolg naar de bioscoop geweest. Zij liepen niet maar zoo weg! Zij groeven een lijk op uit een begraafplaats in de buurt der woning van Failsted; toen staken zij het huis in brand. Mevr. Failsted, die juist haar vacac- tie elders doorbracht, werd telegrafisch ont- boden, herkende het stoffelijk overschot van haar diepbetreurden man en liet zich, "volko men te goeder trouw, de levensverzekering uit- betalen, die er op haar man stond. Inmiddels waren Failsted en Dorothy Anderson naar California ontkomen en daar een nieuw leven begonnen, onder aangenomen namen natuur lijk. Zij leefden als man en vrouw, totdat het onverwachte gebeurde. De levensverzekering- maatschappij, die van den beginne af aan de zaak verdacht had gevonden, was op den uit- kijk gebleven en had tenslotte juffrouw An derson en Failsted gevonden, die werden gear- resteerd en tot zware vonnissen veroordeeld. Maarmevr. Failsted de echte was in het goed geloof dat haar man dood was. hertrouwd. Dit moest ijlings worden goedge- maakt. Zij liet zich van Failsted scheiden en hertrouwde met haar tweeden echtgenoot. In middels zaten ..Zonneschijntje" en Failsted hun straf te ondergaan. Totdat, nu een week of wat geleden, deze beiden voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld. Zij zijn onmiddellijk met elkaar getrouwd. Het geval nog eens in zijn geheel beschou- wende, komt men tot de opmerking, dat Fai!- sted en ..Zonneschijntje" het zich veel gemak- kelijker hadden kunnen maken, dan die heele mystificatie met het gestolen lijk over te slaan. Het resultaat: twee nieuwe huwelijkcn zou tach wel hetzelfde zijn geweest en zij had den dan de gevangenis kunnen overslaan. EEN AANSLAG OP DEN SPAANSCHEN KONING. Reizigers, die uit Barcelona komen, melder dat de politic bij Barcelona een bom zou heb ben ontdekt, die ten doel had den 4en Juni den koninklijken trein in de lucht te laten springen. Veertien studenten en beambten, die tot extremistische Catalonische vereenigingen behooren, zijn gearresteerd, doch onlkennen alles. Uit Fransche kustplaatsen aan de Spaan- sche grens zijn thans over den beraamden aanslag op den koning telegrammen ontvan gen, welke door de censuur in Spanje waren verboden. Gemeld wordt, dat de politie in een tunliel op 25 mijlen van Barcelona op de spoorlijn tusschen Barcelona en Madrid een bom van 66 pond heeft gevonden, met 'n elec- trische ontsteking, welke op een afstand in werking kon worden gesteld op het oogenblik, dat de trein met de koninklijke fainilie- den tunnel zou passeeren. Eenige studenten wer den ender vfirdenking van medeplichtigheid aan dit complot gearresteerd. Bovendien werd in de kathedraa! te Bar celona een bom gevonden, kort voor de koning het gebouw betrad. In verband hiermede zijr, vier geestelijken aangehouden. Volgens latere berichten werden in het geheel 14 personen gearresteerd, meerendeels studenten en arbei- ders, die behooren tot de radicale separatisti- sche partij in Catalonie. Een B. T. A. telegram uit Perpignan meldi nog, dat de aangehoudenen voor den krijgs- raad zullen worden gedaagd. Er moeten in huizen dicht bij de spoorlijn en niet ver van de plaats waar de bom ontdekt werd, gelegen, wapens en patronen gevonden zijn. Toen de koning laat in den avond van een schouwburgbezoek naar het Pedralbes-paleis in een voorstad van Barcelona terugreed, werd de auto met vijf detectives, die voor de koninklijke auto uit reed, door een electrische tram aangereden. Een der detectives is in he* ziekenhuis overleden, de toestand der vier an- dere is hopeloos. De koninklijke auto is ter- nauwernood aan het gevaar ontsnapt. SOLIEDE GEVELS. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat bij een hevigen storm de deeoratieve gevels vap Voordam G 9, Alkmaar de nieuwe regeeringsgebouwen zijn ingestort. De bladen verklaren, dat de constructie dezei Jebouwen veel minder solide blijkt te zijn, an die der Europeesche tentoonstellingsge- bouwen, die slechts voor een enkel seizoen bestemd zijn. j DE ARBEIDSCONFERENTIE. De amendementen, ingediend op het in 1924 aangenomen ontwerp-conventie inzake de afsehaffing van den nachtarbeid in bakke- rijen, is door de desbetreffende commissie van de arbeidsconferentie te Geneve in tweede le- zing verworpen. De bepalingen der conventie zullen thans op 1 Jan. 1927 in werking treden. De conventie stuit op het eenparig verzet bij de groep der werkgevers, die voor den patroon het recht opeischen van persoonlijken arbeid en wijzen op de practische moeilij'khe den bij de toepassing. DE ONLUSTEN IN SJANGHAI. Het chineesche departement van buitenlacd« sche zaken wijst er in zijn tweede nota op, dat de meeste slachtoffers van de schietpartij te Sjanghai in den rug getroffen werden, terwijl de politie geen verliezen leed, waardoor het departement bewezen acht dat het schietcn volstrekt ongemotiveerd was. De nota zegt verder dat de autoriteiten te Sjanghai de sta* king hebben veroorzaakt, en verzoekt den di« plamten, aan de consulaire agenten strengc in» structies te zenden, opdat verder^ schietpartij* en achterwege blijven. AMUNDSEN'S POOLTOCHT. De commandant van de „Shenanidoali", Landsdowne, heeft de plannen medegedeeld, .welke hij heeft uitgewerkt, voor het geval rnccht worden besloten, luchrschepen uit te zenden, om naar Amundsen te zoeken. Vol gens deze plAnnen zou eventueel de „Pato- ka" op Spitsbergen als basisschip worden ge- stationneerd, vanwaar uit dan de „Shenan- doah" zijn onderzoekingstoohten zal kunoen enderneraen. DE BRITSCHE VAKBONDEN. In een besloten vergadering van vertegen- woordigers van de mijnwerkers-, spoomveg- en transportarbeiders- en andere vakorgani- saties, welke Donderdag te Louden is gehou- den, heeft na langdurige debatten de gema- tigde richting overwonnen heeft. Deze vergadering- vond plaats in het Mid land Grand Hotel. Ruim hooderd a%evaar- digden waren aanwezig, vertegenwoordsgend ongeveer 2% millioen arfoeidere. Men had te kiezen tusschen een politiek geinatig'cfe rich- ting en een politiek van geweld, als voorge- staan door aen secretaris van den Majnwer- kersbond, Cook, die de stichting van een nieuw strijdverbond der arbeiders bepleitte op de overblijfselen van het oude diievoudjg verbond. f De vertegenwoordiger der Scheepehouwers verklaarde bij het debat, dat zijn man men oo- derhandelingen hebben aangeknoopt met de werkgevers, ten einde na te gaan, wat gedaan kan worden ter verbetering van den toestand in het bedrijf en dat een orfensief veitxxmd met de mijnwerkers en andere vakvereenigingen zijn orgaoisatie onder die omstan<%hecfen ontijdig voorkomt. Het Labour Lagearhuislid Thomas, secreta ris van den Nationalen Bond van Spoorwqg- personeel, gaf uiting aan mijn .sympaWr voor de mijnwerkers, doch bracht den Zwar ten Vrijdag van 1921 in herinnerimg. fS meendc te mogen betwijfelen of een eventuem verbond wel solidair zou blijken. Ete spoor- wegmannen zijn in hoofdzaak tevredien met den huidigen stand van zaken. Ete beweging door Cook en de zijuen op touw gezet, noem- de hij een minderheidsactie. Thomas stelde voor, een commissie in h«t leven te roepen, w«lke tpt taak zal hehfeen, te. No. 181 1925 a belast lieh met; HKT VERVAARDIGEN VAN ALLE PRUKWERKEN. HET PLAATSEX VAN ADVEK- TENTIEX IN ALLE BLADEN. HET LEVEREN VAN ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BOEKEN. HET LEVEREN TAN ABONNE- MENTEN OP ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BLADEN. Het diplomatencorps zegt in zijn antwoord op de (eerste) nota der Chineesche regecrng dat het betreurt dat er dooden en gewonden zijn gevallen, doch dat het schietcn in de gego« ven omstandigheden noodig was. Dcmonstrce* rende groepen verspreidden in het concessit* gebeid aan de vreemdelingen vijandige brochu* res, weigerden zich te verspreiden en poogden het politiestation te bestormen, zoodat de de* monstranten, en niet dc ovcrheid. verantwoor* delijk zijn. Laatstgenoemde heeft het bewijs ge* leverd van haar goeden wil, terwijl de gemeng* de rechtbank besloot tot vrijlating van de schuldigen tegen borgstelling. Dc diplomaten venvachten nadere inlichtiu* gen en hopen dat de Chineesche regeering even verzoeningsgezind zal zijn. Uit Sjanghai wordt aan da „Star" gemeld, dat het aantal stakers thans tot 200.000 is ge* stegen. Daar ook de Chineesche „boys" in de vreemdelingenwijk staken, zijn de Engelsehc en Amerikaansche vouwen genoodzaakt zelf het huiswerk te doen. Europeesche vrijwilligers werken in de electrische centrale om te voor* komen, dat de troebelen door gebrek aan ver* lichting nog gevaarlijker worden. Het schijnt dat Engeland een beweging als thans te Sjanghai gaande is, ook in andere streken verwacht of althans mogelijk acht. Immers er is besloten om geen soldaten te ver* plaatsen van Hongkong naar Sjanghai. Gemeld wordt, dat de levensmiddelenvoor* ziening in Sjanghai reeds slechter wordt. Het gevaar bestaat dat het spoedig tot plundering van de winkels zal komen.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9