DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 183 Honderd zeven en twintigste Jaargangf 1925 DINSDAG 9 JUKI Dtt notnmeT SestiM trit twee MaiJen. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlljke en bewljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabaf. Groote letters naar plaatsruimfe. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTERS ZOON, Voordara C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Rrdacf'e 33. Postgirs 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland. DE OPROERIGE BEWEGING IN CHINA. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chinee sche commissie, welke het bestuur dier stad van advies zou dienen, en bloc ontslag heeft genomen. In een schrijven aan het gemeente- Bestuur zeggen de leden der commissie, dat zij niet langer in functie wenschen te blijven, en wel wegens de tragische en wreede ge- beurtenissen van Zaterdag en omdat de ge- meenteraad geen maatregelen wenscht^te ne- men, om de schuldigen te straffen en den Chineezen recht te doen wedervaien. Zeventien vereenigingen van Chineesche studenten en kooplieden hebben modes aan- genomen, waarin wordt geeischt: opheffing van den uitzonderingstoestandterugtrekking der marinesoldatenvrijlating der gearres- teerden en heropening van de scholen. Ook te Kaifeng, de hoofdstad van de pro- vincie Hoenan, de eenige stad in China waar een Joodsche kolonie gevestigd is, is thans een emstige beweging tegen de vreemdelin- Tweehonderd Japansche marinematrozen „Tf gen uitgebroken. - eeh' van den kruiser „Tatsoeta" zijn te Sjanghai an land gebracht. Vier Japansche torpedoja- gers zijnaangekomen, terwijl twee Japan sche kanonneerbooten naar de Yangtze zijn vertrokken. Een studenten-demonstrade te Foetsjow mislukte, dank zij voorzorgsmaatregelen, door den civielen gouverneur getroffen. De Independent Labour Party, waartoe MacDonald behoort, protesteerde tegen het bezigen van Britsche militairen bij den loon- strijd te Sjanghai. Te Sjanghai is de Chineesche bedrijfsleider van de Engelsche „China Press" vermoord; alle drukkers zijn met moord bedreigd als zij buitenlandsche bladen drukken. De voorzitter van de Chinesche Kamer van Koophandel, die in opdracht van Peking den toestand te Sjanghai zou onderzoeken, ont- ving per post dreigbrieven en een bom. De ambtenaren van Peking zijn bevreesd voor samenkomsten met het consulaire corps we gens intimidaties van radicale zijde. Gemeld wordt, dat, lioewel de stakingsbe- weging te Sjanghai zich uitbreidt, de geno men maatregelen de actie van geweld hebben ontzenuwd. Met de hulp van de marine en vrijwilligers worden de essentieele diensten gehandhaafd. Elf honderd man aan buiten landsche troepen zijn geland en anderen wor den in reserve gehouden. LJit Tjinkiangwor den gewelddaden in de concessies gemeld. Een politiebureau werd met den grond gelijk gemaakt, zonder dat er evenwel slaclitoffers viflen- De Chineesche autoriteiten hebben troepen gezonden en ge- loofd wordt, dat de toestand rustiger is ge- worden. In Peking vinden nog voortdurend demonstrates plaats, die echter geen gevaar- lijk karakter dragen. Het diplomatieke corps heeft in antwoord op de tweede nota van de Chineesche regee- ring deze medegedeeld, dat zij besloten heb ben vertegenwoordigers naar Shanghai te zenden om over den toestand rapport uit te brengen. Aan het hoofd van deze commissie zullen staan Tripier, raadsman van de Fransche legate en Vereker als Britsch ver- tegenwoordiger. EEN OPSTAND OP SAMOS. De gebroeders Gisyiagis, invloedrijke te- genstan'ders van Venizelos op het eiland Sa mos, hebben een coup d'etat ondernomen en met hun aanhangers het eiland in bezit ge nomen. Het telegraafkantoor op Samos heeft de verbinding met het vasteland verbroken. Een eskader van 8 torpedojagers is naar Samos vertrokken met een bataljon Atheen- sche republikeinsche garde, uitgerust met macliinegeweren, aan boord. Ook van Myti- lene zijn troepen gezonden. Omtrent den „Goup d'etat" op Samos meldt het Stefani-bureau nog, dat hij werd uitge- voerd door gewapende benden, die uit het middengedeelte van het eiland kwamen. Zij stonden onder leiing van de gebroeders Yaya- dos. Hun bedoeling was naar het zeggen van de leiders, door hun optreden vermdndering van de 'belastingen en afzetting der huidige Grieksche regeering te bewerksteltigen. Ingeval de regeering zou weigeren hun ed- schen in te wilhgen, zouden zij de onafhan- kelijkheid van Samos proclameeren en een autonomen eilandstraat stichten. Alle autori teiten zijn gearresaeerd. Uit Londen wordt nog draadloos gemeld, dat de revolutionnairen op Samos de ontbin- ding van het parlement eischen, het aftreden der regeering, een kleurloos tuschen-kabinet en nieuwe verldezingen. Zij openden de ge- vangenissen op het geheele eiland. Het Atheensch Tel. Ag. publiceert een nota, waarin wordri verklaard, dat de berichten nopens de incidenten op het eiland Samo6 overdreven zijn. Men heeft hier te doen met een overval eener bende onder leiding der ge broeders Yayades, die herhaaldelijk met de justitie in aanraking zijn geweest en o. a. zijn veroordeeld wegens moorden en rooveriien. Dezer dagen zou een meuw nrocea teem hen beginnen. De twee broeders, gesteund door hun aanhangers en door strafgevangenen, die zij in vrijheid stelden, in totaal 400 man, be- zetten de openbare gebouwen in de hoofd- plaats van het eiland, joegen de ambtenaren weg en namen 500.000 drachmen uit de staatskassan. De weinig talrijke gendarmerie- troepen werden in hun salap verrast en ont- wapend. De regeering zond bij het ontvan- gen van het eerste bericht onmiddellijk een vrij sterke troepenmacht onder bescherming van destroyers. De ontscheping is reeds be- gonnen De drie gebroeders, die aan het hoofd staan van den revolutionnairen opstand, zijn door de Grieksche troepen gevangen geno men. Zes Grieksche torpedojagers zijn aange komen. De opstand is thans bedwongen. Of- schoon de rebellen de Italiaansche vlag had- den geheschen, zou de beweging hoegenaamd geen poltieke beteekenis hebben. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Parijs wordt geseind, dat in Marokko hevig wordt gestreden. De Riffi betwisten el- ken voet grond. De Fransche troepen trokken Zaterdag terug uit eenige stellingen in het midden-front bij Sker, na de munitievoorra- den te hebben doen ontploffen. Bevestigd wordt, dat er nieuwe besprekin- gen zullen plaats hebben tusschen de Fran sche en Spaansche regeeringen, welke confe- rentie vermoedelijk door Malvy zal worden gepresideerd. Geruchten loopen, dat Briand persoonlijk naar Madrid zal gaan na zijn terugkeer uit Geneve. Primo de Rivera heeft dezer dagen aan een vertegenwoordiger van de Figaro te Barce lona een interview toegestaan, in hetwelk hij een uiteenzetting heeft gegeven van de posi- tie van Frankrijk sinds het openen van den strijd tusschen Frankrijk en de Rifs. In dit interview, dat gister in de Figaro werd ge- publiceerd, verklaarde Primo de Rivera. „Er is slechts een weg om den vrede te her- stellende geheele ontwapening van de Rifs. Het probleem is gemakkelijker, wanneer Frankrijk en Spanje samenwerken. Abd-el- Krim is geen fanatieke nationalistische strij- der, doch een zakenman, die de wereld een dezer dagen zou kunnen verbazen met een onverwacht einde van den strijd. Op het oogenJblik moeten Frankrijk en Spanje meer dan ooit snel 'vandelen, daar an- ders Marokko het gebied zou kunnen wor den van permanente agitatie. Spanje wenscht geen onderhandelingen te voeren voordat de rebellen zich aan den Sultan en Kalif hebben onderworpen met volledige erkenning van het Spaansche protectoraat. Spanje wenscht geen hervatting van den strijd en zal steeds de deur openlaten voor elk redelijk aanbod. Dcch het is vastbesloten zijn mandaatver- plichtingen na te komen, n.l. het. handhaven van den vrede en dc bevordering van de wel- vaart in zijn zone": DUJTSCHLAND EN DE VOLKENBOND. In verband met de vertrouwelijke bespre- kingen tusschen Briand en Chamberlain over de kwestie van het Vei'igheidspact, merkt de. „Echc de Paris" op, dat het van het grootste' belang is, de Engelsche meening omtrent Frankrijk's erkende vrijheid, eventueel hulp te verleenen aan Polen en Tsjecho-Slowakije, nauwkeurig vast te leggen. De ..Petit Parisienverneemt uit Geneve, dat Briand in dier mate overtuigd is, een de zer dagen met Chamberlain tot overeenstem- ming te zullen geraken, over den tekst van het antwoord op Duitschlands paeffcanbod, dat hij heeft besloten, Woensdag naar Parijs terug te keeren ten einde voor de verzending van het document naar Berlijn zorg te dra gen. Aan de .Matin" wordt uit Geneve bericht, dat Briand en Chamberlain het er over eens zijn geworden, dat Duitschland tot den Vol- kenbond zal kunnen toetreden, ook al heeft het nog niet aan alle ontwapeningseischen voldaan. De bezetting van de Keulsche zone is geen sanctie en bovendien is er geen sprake van een verlenging van de bezetting. De ont- ruiming is zeer wel mogelijk voor, en onaf- hankelijk van de volledige nakoming door Duitschland van zijn verplichtingen. Aange- zien er derhalve in dezen geen sprake is van een sanctie-maatregel, kan Duitschland in September een verzoek tot toelating doen en dit is voor inwilliging vatbaar. HET VELIGHEI DSP ACT. Chamberlain stelde Briand het antwoord der Engelsche regeering op de jongste Fran sche nota inzake de veiligheid ter hand. Het beduidt een definitieve overeenstemming tus schen Frankrijk en Engeland bereffende het antwoord op het Dutsche voorstel tot het sluiten van een pact te geven. Het betreft meer dan het inlasschen van bepaalde zinncn in de nekst; het geeft de overeenstemming een definitieven redactioneelen vorm. Thans bestaat volledige overeenstemming tusshen Frankrijk, Engeland en Belgie, die het formeele besluit stipuleert, dat Groot- Britannie de Rijngrens, vastgesteld bij't ver- drag van Versailles, zal waarborgen. Enge land zal elke schending door Duitschland van de territoriale en militaire clausules, die de Rijngrens betreffen, als een casus belli be- schouwen. Teneinde deze grens te waarbor gen, verbindt Engeland zich zijn strijdkrach- ten te land, ter zee en in de lucht in haar ge- heel ter beschikking van Frankrijk en Belgie te stellen. Wat betreft de Oostgrens van het Duitsche rijk verklaart Engeland uidrukkelijk zijn rouw aan de bepalingen en verplichtingen van het Verdrag van Versailles. De waarborg door Engeland voor de Rijngrens gegeven, strekt zich wel is waar niet uit tot de gren- zen van Polen en Tsjeco-Slowakije, doch deze blijven onder bescherming van het pact van den Volkenbond, waarvan Engeland de voile waarde erkent en bevestigt, terwijl het boven dien aan Frankrijk de voile vrijheid laat om aan zijn algemeene verplichtingen, geldend voor alle leden van den Volkenbond, zooda- nigen vorm te geven, als Frankrijk het best voorkomt in het belang van zijn bondgenoo- ten, terwijl elke overeenkomst te dier zake varfzelfsprekend in overeenstemming met geest en letter van het pact van den Volken bond moet blijven. Tenslotte zal Frankrijk, ingeval zijn bond- genooten in het Oosten het voorwerp van een bepaalden aanval mochten worden, bevoegd zijn, de gedemilitariseerde Rijnzone te ge- bruiken als operatieveld om zijn aangevallen bondgenooten te hulp te Snellen. De toelating van Duitschland tot den Vol kenbond zal slechts kunnen plaats hebben op den dag dat het veiligheidspact, volkomen in overeenstenjming met de hierboven ge- noemde voorwaarden, door Duitschland zal zijn geteekend. Dienvolgens is Briand gemachtigd, aan Berlijn den tekst mede te deelen van het Fransche antwoord op het Duitsche voorstel tot het sluiten van een pact. Briand en Chamberlain ontvingen de pers en verklaarden zich zeer verheugd over de bereikte volledige overeenstemming, welke voor de toekomst van Europa zeer zegenrijk kan zijn De antwoord-nota aan Duitschland zal niet te Genua gepubliceerd worden. De publicatie moest overgelaten worden aan de Duitsche regeering. Op eenige vragen ant- woordden Briand en Chamberlain, dat de antwoord-nota, waaraan de vredesverdragen ten grondslag liggen en die gei'nspireerd is door den geest van den Volkenbond, de toetre- ding van-Duitschland tot den Volkenbond vergemakkelijken zou en dat ook Polen en Roemenie voldaan konden zijn, wijl zij hun waarborgen versterkt zouden zien. RUSLAND WROET NIET IN CHINA In een in alle bladen opgenomen artikel protesteert Trotzki tegen de bewering van Engelsche bladen volgens welke Moskou achter de gebeurtenissen te Sjanghai* zou staan. Hij verklaart daarin, dat de revolution- neering van de arbeiders van Azie door de imperalisische mogendheden en de kapitalis- ten gevoed wordt. Trotzki verzet zich tegen 4iet houden van een intemationale conferentie ter bespreking der Chineesche aangelegenhe- den en stelt den eisch: „China voor de Chi neezen!" DE ARBEIDSCON'FERENTIE TE GENeVE. De conventie in zake den bakkersnachtar- beid is gistermiddag door de Arbeidsconfe- rentie bij de eindstemming aangenomen met 81 tegen 26 stemmen. De patroons en de re- geeringsgedelegeerden van Engeland, Zuid1- Afrika en Indie stemden tegen, Belgie en Zwitserland onthielden zich van stemming. De conventie in zake de beroepsziekten werd aangenomen bij eerste stemming met 05 tegen 3 stemmen. Ook deze conventie zal het volgende jaar niet in tweede lezing behandeld worden. De conferentie heeft namelijk beslo ten tweede lezingen tot uitzondering te ma- ken. Dit besluit werd genomen met 66 tegen 45 stemmen. NIEUW VERDRAG MET SIAM. Gister heeft op het department van bui tenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van een nieuw vriendschaps-, handels- en scheepvaartverdrag met Siam. Dit verdrag, dat in de plaats treedt van het verdrag van 17 December 1860, hangt samen met het streven van Siam naar her- ziening van het geldende regime in zake de rechtsbedeeling van vreemdelingen. Volgens het nieuwe verdrag wordt .onder de noodige waarborgen de rechtsmacht der Siameesche gerechten erkend. Op handelsgebied is het verdrag gebaseerd op 't beginsel der meest- begunstiging, dat in bijzonderheden is uitge- werkt. BOTSING MET COMMUNISTEN. In Tdtow bij Berlijn is het Zondag tot een bloedige botsing gekomen tusschen leden van de sc'nuttersvereeniging aldaar en communis- ten, bij het verloop waarvan een landjagers- afdeeling met vuurwapens tusschen beide mcest kemen. Zeven communisten werden ge- wond, waaronder drie ernstig. Een van de iaatstgenoemden die cen schot in den buit had gekregen, is in het ziekenhuis overleden. De schuttersvereeniging vierde haar 25-ja- rig bestaan. De communisten hadden reeds voor enkele dagen aangekondigd, dat zij dit feest in de war zouden sturen en daarom was een landjagers-afdeeling gerequireerd. Toen de schutters langs het sportterrein kwamen, waarop zich ongeveer 700 commu nisten hadden verzameld, openden de commu nisten een bombardement met steenen, waar- bij een schutter erastig aan het hoofd werd gewond. Nu grepen de landjagers in, maar spoedig waren zij door de communisten inge- sioiten, zoodat zij van de vuurwapens gebruik maakten. De communisten stoven uit elkaar, verzamelden zich echter daarna weer en eerst nadat een sterke politic-macht verseheen slaag- de men erin de straat te zuiveren. Talrijke personen werden gearresteerd. DE FRANSCHE WISSELKOERS. Officieel wordt medegedeeld, dat de Fran sche minister van Financien, Caillaux niet zal aarzelen, ten einde de huidige crisis in den wisselkoers te bestrijden, gebruik te maken van het geheele crediet van Morgan. EEN UITSLUITING. Ondanks de crisis, welke de texttelnijver- heid voor Gent thans doormaakt, gaan de ar- beidsters daar thans om nietige reden in sta king. Ten gevolge van een hoogloopend ver- schil van meening aan de fabriek „Le Lys" tusschen een opzichteres en een arbeidster werd deze laatste weggestuurd. De anderen kozen terstond haar partij en lieten het werk in den steek. De staaksters verlangen, behal ve een betere arbeidscontrole, dat de ontsla- gene weder in dienst wordt genomen, of dat zij en de opzch teres beiden zullen worden ge- straft De directie heeft hierop geantwoord door het stopzetten van het geheele bedrijf met uit zondering van een afdeeilng. Zoo staan thans 2500 arbeidsters broodeloos op straat. DE TWEEDE ONTWAPENINGS- CONFERENTIE. Het bekend worden van Coolidge's bereid- willigheid, een conferentie bijeen te roepen voor het opstellen van een protocol, waarbij de intemationale handel in stikgassen verbo- den wordte heeft de discussies heropend over het plan van den president een tweede confe rentie voor de ontwapening ter zee bijeen te roepen. Qfficieele persoonlijkhden wijzen er op, dat beide conferences gelijktijdig kunnen worden gehouden. Coolidge twijfelt er aan, voegt men er na melijk aan foe, of de staten, welke aan de conferentie te Geneve deelnemen, bereid zul len zijn delegaties naar Washington te zen- den uitsluitend ter bespreking van het verboj van den stikgassenoorlog. Met het oog hierop wordt het denkbeeld geopperd, de kwestie van den gasoorlog te plaatsen op de agenda van de bovengenoemde te houden ontwapenings- conferentie. OVERSTROOM1NGEN IN MEXICO. Tengevolge van het buiten haar oevers tre den van de rivieren Tehuantepec en Perros zijn honderden menschen verdronken en ver- scheidene dorpen vernield. HANNOVER EN PRUISEN. Het „Wahlprufungsgericht" bij den Rijks- dag heeft de stemming van 18 Mei 1924, waarbij het voorstel tot het doen houden van een plebiscie omtrent de afscheiding der pro vince Hannover van Pruisen werd pen, geldig verklaard EEN COMPLOT IN KONSTANTI- NOPEL. Volgens een telegram uit Konstantinopel heeft de politie aldaar 60 personen gearres teerd, onder wie de adjudant van den voor- maligen sultan. Hun wordt ten laste gelegd te behooren tot een monarchistische samen- zwering, welke ten ddel heeft, den sultan weer op den troon te brengen. DE BESCHULDIGINGEN TEGEN HORTHY. In de Hongaarsche Nationale Vergadering is de zaak Beniczky ter sprake gebracht. Van links-radicale zijde werd er nog eens op aan- gedrongen, dat de Kamer in haar volgende zitting over het instellen van een parlemen- taire onderzoekingscommissie zou beslissen. De afgevaardigde Nagy, die namens zijn frac- tie het woord voerde, verklaarde, dat de zaak Beniczky niet van de agenda zou verdwijnen alvorens de voile waarheid aan het licht zou gekomen zijn. Getuigen als graaf Andrassy en Bethlen bewaren het stilzwijgen; deze moeten aan het spreken worden gebracht. De socialist Tarkas beschuldigde de ge- rechtelijke autoriteiten zeer nalatig in het on- derzoek naar den moord op de beide jouma- listen te zijn geweest. De nationale vergade ring heeft thans den plicht het onderzoek in deze zaak te leiden; een parlementaire com missie is slaartoe; zeide hij, het aangewezen orgaan. Ondertusschen zit Beneczky steeds nog in voorarrest. Een dezer dagen werd hij cloor verwor- den rechter van instructie gehoord; deze deelde hem mede, dat hij beschuldigd is van beleediging van den Reichsverweser, schen ding van ambtgeheimen en verboden publica tie daarvan. Beniczky ontkende daaraan schuldig te zijn, maar hij weigerde voor den rechter van instructie zich verder op deze punten uit te laten. REGEERINGSJUBILEUM VAN KO- NING VICTOR-EMANUEL. Dezer dagen is het vijf en twintig jaar geleden, dat koning Victor-Emanuel den troon van Italie besteeg, als opvolger van zijn wa der, koning Humbert, die in Monza was ver moord. Gisteren is, ter gelegenheid van liet feest der grondWet, de viering van dit jnfln- leum ingezet. Uit de gebeurtenissen, welke zich tijdene Victor Emanuels regeering hebben vw^rge. daan, zijn drie in het bijzonder aan te stip- pen: de oorlog met Turkije in Tripolis,. Ita- lie's deelneming aan den weneldoorlog en bet optreden van het fascistisch bewind. Gedurende de elf jaren, van 1903 tot 1914. dat Giolitti aan het hoofd der regeering stond, werd de positie der monarche aanzen- lijk versterkt. Ofschoon de konng zich steeds stipt binnen het kader der grondwet Ihield, verborg hij zijn sympathie voor een liberale politiek nochtans niet. In October 1922 waren dan ook alter oogen op den troon geridit om te zien welke houding de koning tegenover de fascistischa omwenteling zou aannemen. De koning weigerde nadrukkelijk de order te on- derteekenen, waarbij de staat van beleg werd afgekondigd om aldus te vermiiden, dat de in- druik zou worden gevestigd, dat er een bur- geroorlog was ontketend, zoodat hij het Mus solini mogelijk maakte zijn fascistisch bewind constitutioneelen grondslag te votigen. och heeft de lankmoedigheia, waarmede de koning Mussolini's coup (Tetat aanvaardde, bij velen bittere critiek uitgelokt. In de buitenlandsche politick heeft koning Victor Emanuel voor groote moeilijkheden go- staan. Het Drievoudig Verbond (E)uitsdiland', Oostenrijik en Italie) van v66r den ootlog kon het latijnsche Italie niet geheel voldoen cn de afzijdige houding, welke het aanstondb bij het uitbreken van den oorlog aan nam,, wees er reedls op welken kant Italie zon opigaan. Door in Mei 1915 het ontslag van minister Salandra te weigeren, stelde hij den Koning als het ware zelf verantwoordelijk voor de oorlogsverklafing aan Oostenrijik. Veel op den voorgrond treedt koning Vic tor Emanuel niet. 1 Iij is een stflle figuur, die zich in zijn vrije uren aan de studie van' oude munten wijdt. Wanneer echter zijn volk een onheil trof, zooals de aardbevingen van Messina, Averzano, of in 1906 de uitbarsting der Vesuvius, was hij steeds ter plaatee aan- wezig om den nood mede te helpen lenigen. De Senaat heeft den koning een adres van hulde aangeboden, waarin wordt gezegd, dat onder zijn bewind een nieuwe, roemrijke peri- ode in de geschiedenis van Italie werd geo pend. Het aares eindigt met de woorden: Ita lie wenscht vrede. doch het is steeds bereid om alles te verdedigen, wat zijn nationale le- ven vormt." EEN- OPZIEN6ARENDE ARRESTATIE TE BERLIJN. De geheime Kommerzienrat Gru6ser, wiens naam bij herhaling genoemd is in ver- band met vermogenstransacties voor de le den van het vroegere Pruisische koniagshuis, is gister gearresteerd, omdat de door hem geleide bankondememing in betalingsmoei- lijkheden was geraakt en onder „Geschafs- aufsicht" gesteld moest worden. De clientele van deze bankfirma stelt Grusser persoonlijk aansprakelijik voor de verliezen, die zij heeft geleden. EEN GROOTE BRAND OP MARTINIQUE. Een geweldige brand heeft in den nachi van Zaterdag op Zondag gewoel in Fort-de- France, de hoofdstad van Martinique. Veer- tig huizen zijn in de asch gelegd. De mate- rieele schade is zeer groot. Geen persoonlijke ongevallen. BRAND IN EEN BELGISCHE KOLENMIJN. Te Zolderen (Belg. Limburg) heeft een ge weldige brand gewoed in de boorinstallaties van de steenkoolmijnen vap Helchteren en Zolderen. Een boortoren vatte vuur. De vlam men sloegen onmiddellijk over naar de omlig- gende torens, welke ten gevolge van de groote droogte een gemakkelijke prooi werden. De torens 1 en 2 ploften omver. Het 4 6M. hooge ijzeren geraamte boven mijn 1 kromde zich onder de hitte en knakte door midden. Ook de opslagplaatsen van den aannemer der lood- sen raakten in brand. Door vonken geraakte een hoeve, die 500 M. van het terrein lag, in brand en werd to taal vernietigd. De schade wordt op 10 millioen francs ge- raamd. De exploitatie der inijnen zal boven dien een vertraging ondervinden van verschei* dene maanden. ALKMAARSGH OURANT. :j

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1