Alkmaarsche Gourant P P - Alkmaarsche - i- Huistioud- en Industrieschool, De hand met het lidteeken. De Landbouwtentoonstelling te fipmeer FEUILLETON. 3fT Ns. 133 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Dinsdag 9 Juni. Aangifte voor de 2-jarige Opleiding tot Huishoudkundige of Huishoudster (tevens vooropl. leerares Huishoudonderwijs). Eischen van tool. void. gen. M.O. of M.U.L.O.; leeftijd ±17 .jaar, lesgeld f 150 per jaar. Aangifte mondeling Vrijdags 2—4 uur of schriftelvjb tot uiterlijk 17. Juli e.k. De Directrice, J. F. BEUMER. Provinciaal nieuws Ondapks de warmte volgtfen homlerden des middags op het open terrein het con- cours hypique. In de consumptietent weid menig vaatje bier omgezet, terwijl in het dorp de jongelui zich in de stoffige dansge- legenheden bewogen op een wijze, die er van getuigde, da zij mecr dan ooif genotcn. in de cafe's werd nog op ouderwetsdie wijze gebiljard. Bij elk biljaid stond een pikeur die de hoogste bieders van het aantal gelagjes boven die op de partijen werclen ge- zet, liet voorgaan. Partijen van 25 pnnten om 25 gelagjes, zoodat een dergelijk partij- tje f 5 kostte, waren gecn uitzondering. De deelname aan het contours hypique was niet groot. Hetgeen geboden werd was goed en een groot voordeel was, dat vlot werd afgewerkt. Voor de op het contours volgende demon- stratie van Speur- en verdedigingshonden was groote belangstelling. Hetgeen de honden, een drietal, presteer- den was waarlijk interessant. De demonstratie bestond iu gehoorzaam- heidsoefeningen, verdedigingsdienst en het redden van een clrenkeliiig. De honden volgden trouw linn meester op de juiste afstand en bcgaven zich onmiddel- lijk, overeenkomstig de bevelen, links oi rechts van hun ineester. Met groote felheid achtervolgden zi] een fietsendief, niet rustendfe voor deze van zijn rijwiel was getrokken en aan hun baas over- gHeverd kon worden. Voedselweigeringen en spnngen over ha- gen en schuttingen werden mede vertoonl. Bij de verdedigingsdienst kwam wel vast te staan dat met goed afgerichte honden met valt te spotten. Om half zes waren de demonstiaties at- eeloopen en strooindcn de menschen van het terrein het dorp in, om in de vermakehjkhc- den hun amusement te zoeken. Bekroningen. ■\fdeeling Wolvec. Voor de 4 bestc gere- gistreerde Texelsche melkschapen. le prijs J. Sta'pel Sz. Sijbecarspel. Voor de 4 bestc geregrstreerde 1 exelscne ooilammeren. le prijs Wed. H. Langedijk, Abbekerk, 2e prijs dezelfde Voor de beste geregistreerde Texelsche ram van 1 jaar of ouder, le prijs D. Rooker, Hoogwoud, 2e pijs D. Schreuder, Hensbroek. Afdeeling varkens. Voor de beste gere gistreerde groot Yorkshire 2eug met ininstens (5 biggen le prijs Th. Corf age, Wogmeer. Voor de beste niet geregistreerde zeug met minstens 6 biggen, le prijs P. Groen, Hoogwoud. Voor de beste geregistreerde groot Yorks hire beer, le prijs K. Braak, Hoogwoud; 2e prijs P. Nooij, Midwoud. Afdeeling geiten en bokken. Voor de beste melkgevende geit, lc prijs H. Hoogland, Hoogwoud, 2e prijs W. Nieie, Hoogwoud Concours Hippique. Spannen betuigde hugiwaard; 2e prijs Gebr. Hoed, Alkmaar; hugowaard; 2e prens Gebr. Hoed, Alkmaar; 3e prijs A. Schagen, Aartswoud. Schoonste geheel Gebr. Hoed, Alkmaar. Betuigde Landbouwpaarden. le prijs A. Schagen, Aartswoud; 2e prijs P. Wonder. Heerhugowaard; 3e prijs A. Wit, Akersloot; Schoonste geheel G. Stapel Jzn., Sijbecarspel. Rijtuig bespannen met 2 paarden voor elkan- der. le prijs P. Wonder, Heerhugowaard; 2e prijs A. Schagen, Aartswoud.. Rijtuig bespannen met 3 paarden. le prijs P. Wonder, Heerhugowaard; 2e prijs Gebr. Hoed, Alkmaar. Rijtuig bespannen met 4 paarden. le prijs Gebr. Hoed, Alkmaar. Befuig'de Ketten, h'oogte 1.45, te prijs en sch. g. K. Kostelijk Z.-Scharwoude; 2e pr. T Rood, Wognum; 3e pr. A. Schenk, Anna-Pau- lowna. Eervolle vermelding A. Schenk, Anna Paulowna. Automobielen ter opluistering. le pr! N. V. Hoornsche Automobielmij; 2c pr. Blau- boer Kossen, Schagen 3e pr. J. Luijting,' Hoorn. Afdeeling Pluimvee en Konijnen. 1 haan met minstens 2 kippen. le pr. J. P. Boom, Alkmaar, toom zwarte Hollandsche hoenders; le pr. P. Nooij, Mid woud, 1—2 wit Orpingtons; le pr. W. Bui-' ten, Winkel, 1—2 Wyandotten; le pr. H. Hoogjand, Hoogwoud, 16 witte Leghorns; 2e pr. P. Groen, Hoogwoud, 12 witte Leg-' horns; 2e pr. Jr. Smit, Spanbroek, 1—2 wit te Leghorns; le pr. J. Zweet, Aartswoud, 1 —2 Patrijs Leghorns 2e pr. Jr. Smit, Spanbroek, 14 Patrijs Leghorns; le pr. P Groen, Hoogwoud, 12 Zilver duckw. Leghorns; 2e pr. A. Wit, Hoogwoud, 1—2 zwarte Minorca's 10 weken; le pr. Jr. Smit, Spanbroek, 1—2 zwarte Minorca's; le pr. P. Groen, Hoogwoud, 12 Rhode Island1; 2e pr. dezelfde, 1—2 Rhode Island; le pr. P. Roemer, Hoogwoud, kloek met kuikens Mecbelsche' koekoek; 2e pr. P. Roemer, Hoogwoud, kloek met kuikens witte Leghorn; le pr. W. Bulten, Winkel, 1—2 Mecbelsche; le pr. N. J. W. Hofste, Opmeer, 13 zwart Java Kriel; 2e pr. A. Zee, Twisk, zilver Bantam Krielen. Voor een woerd met minstens 2 eendenle en 2e pr. Jr. Smit, Spanbroek 12 wit In- dische Loopeenden; 2e r>r. P. Groen, Hoog woud, 1 —2 Boereneenden; le pr. Jr. Smit, Spanbroek, 12 Spreeuwkoppm; le pr. Jr. Smit, Spanbroek, 1—2 witte Kwakers; 2e pr. -A. Slijkerman, Benningbroek, 1—2 wit- borsten; le pr. P. Groen, Hoogwoud, 1—2 zwarte Hollanders. Voor een Doffer met Duif: le pr. P. Nooij, Midwoud, 1 1 witte Pauwstaarten; le pr. J. Meissen, Spanbroek, 1—1 Postduiven; 2e pr. G. Vos, Opmeer, 1—1 Sidderhalzen; le pr. J. Smit, Spanbroek 1 1 IJsduif; 2e pr. J. Smit, Spanbroek, 1—1 IJsduif. Ter opluistering: le pr. A. Rentenaar, H - H.-waard, Landbouwart. en Rijwielen; 2e pr. A. Peerebcfom, N.-Niedorp, Zadelma- kersartikelgn; 3e pr. Boeke Huidekooper, Groningen, Landbouwwerktuigen. U1T BERGEN. Door den 1 lpofd-lnspecteur van den Arbeid is met machtiging van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid aan L. Rijniersce, voor debierbottelarij der firma J. Rijniersce en J. W. Scholten, vergund onder bepaaldc voorwaarden tot en met 30 September a.s., in afwijking van de artikelen 23, '24 en 31 der Arbeidswet, door hetp ersoneel, belast met het bedienen der koolzuur- en aftaptoestellen en spoelmachines, arbeid te doen verrichten gedurende 10 uur per dag en 55 uur per week. Van het Autopark te Bergen aan Zee is tot hed'en door ruim 360 auto's gebruik ge- makt. De R. K. Kring vergaderde Zaterdag- avond 1.!. De heer J. Apeldoom werd ge'in- stalleerd als lid. Besloten werd pogingen aan te wenden om in samenwerking met de be- staande bibtrotheek een grootere meer uitge- breide bibliotheek te sticheu. De verdere be- sprekingen waren van huishoudelijken aard. Zaterdagmiddag geraakte een motorrij- der met zijspan op den berm van den Berger- weg, waardoor het omsloeg en in de sloot te- recht kwam. Berijder en passagier bekwamen geen letsel, terwijl het motorrijwiel eenige materiecle schade bekwam. UIT DE R1JP Door de afdeeling de Rijp en Omstreken van de S- D. A. P. werd op Vrijdag den 5en Juni, in het cafe „Het Rijper Wapen", van mej. dc wed. P. Dil-Smit alhier, een openbare vergadering met debat gehoudeu, alwaar als spreker optrad de heer J. E. W. Dttijs, lid der Tweede J<amer der Staten-Generaal. Als on- derwerp had deze sprckcr gekozen„Hoc de gulden in gevaar kwam en hoc hij gered werd:'. De zaal was flink met bela.igstellenden be- zet. Voorzitter was de heer Tromp uit Graft. Breedvoerig behandelde de heer Duijs het in „gevaar" komen van den gulden, in het bij- zonder tengevolge de millioenen-gulden-uit- gaven tijdens den wereldoorlog. Spreker verdedigde de wijze, waarop het redden had plaats gchad en op welkc wijze dit zijns inziens had moeten plaats hebben. Zcoals het ihans geschiedt is, zeide spreker, is in het bijzonder de arbeider de lijdende man. Spr. behandelde de belasting op de suiker, rookartikelen, rijwielen enz. en gaf te kennen dat juist mede tengevolge deze bc- lastingheffing de arbeider met zijn soms groot gezin in't bijzonder aan den lijvc ge- f Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautofiseerde vertaling van A. T.) 12) Het benclit omtrent dit vermogen werd niet bevestigd, maar Barbara's gedachten vertoei- den dikwjls bij haar voormaligen speelinak- ker, die haar eerste aanbidder was geweest, en zij koesterde als een geurige b'. jem de herinne- ring aan zijn vurige liefde, zijn hartstochG- lijlke uitingen en geloften van trouw, en aan 'het litteeken dp zijn lmk'uhand, dat hem tot den ridder zonder blaam maakte, die bereid was zijn ieven voor zijn nitverkorene tc ge- ven Mevrouw Barbara Brent was geheel alleen te Stoke Lark, terwijll Oxford belegerd werd, Squire Breat was in d'ien tijd 'bij het leger van den Koning te Leicester; maar later, in de eer ste dagen van Juni, toen Fairfax het beleg opferak, vreesdie de Squire voor haar veilig- beid, als het parlementsleger zich over het land zou verspreiden, en vroeg haar daarom, zich bij hem te voegen te Daventry, waar hij zelf met den Koning was heengegaan. Daarop vertrok Mevrouw Barbara Brent, vergezeld d'oor twee gewapende bedienden en juffrouw Leake, haar trouwe kindermeid, den 11 den Juni's och tends van Stoke Lark. Het was een echte Engelsche voorzomer. dag, met een koel westenwindje; de heuvels rondom waren met purperen hei en gquden brem bedekt en in de hagen bloeide de wilde rcos. Spoedig nadat de kleine groep Huning- ton voorbij was, zagen zij op den weg van Northampton iets, wat op een grooten iroep mannen geleek, die zich in noordoostelijken richting voortbewogen. Zij meenden, dat dit het hcofdleger van Fairfax was, waarover Squire Brent zoo bevreesd was, maar op een afstand schenen zij zich in uitstekende otde voort te bewegener waren maar wtinig ach- terblijvers, waarvan er dikwijls zoo veel zijn in een leger op marsch, en dc mannen ver- spreidden zich ook niet over de aangrenzende velden, maar schenen in gesloten gelederen voort te gaan, schouder aan schouder, en met langzamen, gelijken tred. Spoed'ig echter maakte de zijweg, die af- sneed naar Daventry, en dien Mevrouw Bar bara en haar geleide volgden, een scherpe bocht naar links en weldra verborg de tus- schenliggende, hoogere grond den grooten weg en het voorttrekkende leger voor bet oog Tegen zonsondergang kwam de kerktoren van Daventry in het gezicht. Toen de reizi- gers de stad naderden, zagen zij een aantal menschen, die alien in dezelfde richting ais zij gingen, mannen in lederen wambuizen of burgerkleeding vrouwen in donkere gewaden of vroolijk gekleurde rokken; zelfs kinderen haalden zij onderweg in. Bijna zoodra zij de stad binnen kwamen, bevonaen zij zich in een verWarde menigte, die de nauwe straten in ie- deren hoek en zijsteeg vulde, z66 delfs, dat hun paarden groote moeite hadden, om zicli een weg tc banen en onrustjg werden door het ueraas rondom hem- voelde, Het door minister Colijn op deze wijze sluitend maken van de Staatsbegrooting. Ook de ambtcnaren moesten het geaucht ontgel- den, zeide spreker, en bijvoorbeeld een pas be- ginnend onderwijzer met zijn karig inkomen moest zijn penning afstaan voor de tekorten, hoewd olgens den minister het salaris van dien ambtenaar „niet te hoog" te noemen was. Had, zeide spreker, de minister naar de stem van de S. D. A. P. en de Vrijz. De- mocraten willen luisteren, dan hadden wij door inning van de zooveel besproken 10 pet. hefting „ineens", niet in dit troebel water gezeten. (Applaus). Hierna sluiting. UIT SCHERMERHORN. De f lengelaarsclub „De Karper" organi- seerde Zondag een hengelwedsrijd. Om 9 uur 's morgens vingen een aantal leden den strijd met elkaar aan- Er werd uitsluitend op baars en aal gehengeld. De baarsjes lieten zich niet zoo gauw verschalken als de aal, want de visschen die werden gevangen, waren groo- tendeels alen. Over het algemeen werd er wel aardig ge vangen, maar t grootste aantal van een paar hengclaars was toch niet meer dan 3, zoodat de eerste prijs niet kon worden uitgereikt, evenmin als de tweede, waarvoor een vangst van respectievelijk minstens 5 en 4 visschen was bepaald. Een 3-tal deelnemers»had elk 3 visschen gevangen. Het lot wees als winner van den den leden gelegenheid te geven om hun vroe- Om de ovcrigc prijzen, die niet werden toe- gekend, zal a.s Donderdag opnieuw ge- kampt worden. UIT HEILOO. Aaugemoedigd door het succes, dat onze zangvereeniging oogsttc op den internationa- len zangwedstrijd te Haarlem, heeft men be sloten a.s. Zaterdag mee te zingen in de eer ste afdeeling. Gister is de eerste veiling gehouden van de veilingsvereeniging ,,St. Willebror- dus". De vervroegde datum was bepaald om den leden gelegenhed te geven om hun vroe- ge aarbeien Deutsch Evern te verkoopen E)e belangstelling van de zijde der kooplieden was goed, de aanvoer van beteekenis er wer den prijzen besteed van J 65 tot 80 per 100 K.G. Aan de Coop. Exportveiling alhier is tot veilingleider-keurmeester benoemd de heer J. Admiraal. UIT HEERHUGOWAARD. De Landdag der federatie Holland's Noor- den van den Bond voor Staatspensionneenng, Zondagmiddag gehouden op het gemeentelijk sportterrein, mag als uitstekend geslaagd worden beschouwd. Het lijkt ons goed gezien van de federatie een vijftal kringlanddagen te honden in stede van een grooten algemee- nen landdag; ongetwijfeld bereikt zij op deze wijze, ze moge dan wat kostbaarder zijn, vee' nader het doel: propaganda te maken onder de massa. Door cle zorgen der afdeeling Heer- Hugowaard had het terrein eenig feestelijk aanzien, terwijl een consumptietent door den heer Rus opgeslagen, tot zitten uitnoodigde. Nadat het federatiebestuur en de sprekers door het afdeelingsbestuur waren ontvangen, ging het-onder de opgewekte ton en van een marsch door „H. U. G. V." en met ontplooide vaandels naar het terrein, waar aanvankelijk, tot schrik der besturen, slechts een zeer klein publiek aanwezig was, dat echter steeds aan- groeide onder de muziek van „H. U. G. O." Ongeveer 3 uur opende de heer De Boer, voorzitter der federatie den landdag, mede- deelende, dat met Ds. Baar en de heer Tho- massen tevens als spreker zou optredCn de heer Dilling van Zutfen, waardoor het pro- gramma cenigermate moest worden gewij- zigd en Ds. Baar het laatst zou optreden. Richtte spr cen hartelijk welkom tot de spre kers, niet inder gold dit de muziekvereeniging en zangvereeniging, welker optreden den landdag zooveel aantrekkelijker maakte. Ook het bestuur der afdeeling Heer-Hugowaard heette spr. hartelijk welkom. Met een opwek- king aan de aanwezigen, om tot den Bond toe te treden en een wensch, dat de Landdag goed zou mogen slagen, verklaarde hij dezen voor geopend. Hierna werd een drietal zangnumme'rs ten gehoore gebracht door „Ons Genoegen", waarna als eerste spreker optrad de "heer Dilling, terwijl het aantal mcetinggangers tot ongeveer 350 was aangegroeid. Werden cle sprekers met groote aandacht gevolgd, niet minder aandachtig werd geluis- terd naar muziek en zang, welke ter aangena- me afwisseling werden gegeven. Zoowel het een als het ander oogstte een hartelijk ap plaus. We kunnen natuurlijk, in een beknopt ver- slag zelfs in het kort niet de gehouden rede- voeringen weergeven; wel meenen we te mo- Het marktplein, dat zij over moesten gaan, om bij de herberg te komen, waar Squire Brent hen wachtte, was vol van mannen en paarden, terwijl karren en wagens en andere toebehoorselen van cen artillerietrein rond het plein in gesloten rijen waren opgesteld. De toegangen tot de verschillende logementep waren bijna onbereikbaar; mannen "zaten op banken en vaten voor de deuren, en iieten maar weinig ruimte m de straten voor paar den. Lederen wambuizen hadden hier de over hand, maar er waren toch ook heel &at laken buizen, en tusschen de tallooze gepiuimde hoeden, die aan alle kanten gelijk schuim op de golven der zee uitstaken, zag men ook enkele mutsen van eenvoudiger vorm, terwijl hier en daar het staal van halsstuk of helm den glans van een straal der ondergaande zon opving. Daar de Koning zelf in Daventry was en zijn leger gekampeera was op Borough Hill, was er maar weinig meer dan een staarfplaats in de stad. Er waren vier duizend' man onder de wapenen in en om de stad, waardoor de overgroote volte op de piemen en in de stra- •ten verklaard werq, om nog niet te spreken van het gepeupel, dat gewoonlijk met de ach- terhoede van een leger meetrekt, en waarvan de koningsgezinden een groot aantal hadden vagabond'm, die niets te verliezen en alles te winnen hadden, als het vechten aan den gang was en de voorraden groot waren, be- aelaars en landloopcrs van alle soort, man nen en vrouwen, die de zaak van den koning misschien meer kwaad deden in de oogen der eenvoudige iniddelklasse van Engeland dan een buitengewone aanvraag om geld, of een gen zeggen, 'dat het goed rech't van premfmij staatspensioen met kracht en klem werd ver- dediga, dat dit steeds meer wordt erkend en dat door de sprekers met warme werd aanbe- volen bij de a.s. verkiezing mannen of vrou wen te kiezen, van welke politieke richting dan ook, die besliste voorstanders zijn van premievrij staatspensioen. Naar het oordeel der sprekers is het geld hiervoor wel te vin- den en moet het gevonden worden, door te be- zuinigen, waar inderdaad bezuinigd kan en zelfs moet worden, in de eerste plaats op oorlogs- en marine-uitgaven. Ongeveer zes uur kon tot sluiting worden overgegaan, hetgeen was opgedragen aan den heer Brugman, voorzitter der afdeeling Heer-Hugowaard. Deze meende het federatie bestuur te mogen feliciteeren met het besluit tot het inschrijven der kringlanddagen. Mag deze landdag als goed geslaagd worden be- scfyouwd, dan komt zeker een groot deel van dit succes toe aan het federatiebestuur voor de uitstekende voorbereidiug. Het telkens op- gaand applaus heeft wel bewezen, dat ae sprekers (die inmiddels reeds waren ver- trokken) met succes zijn opgetreden Veel tot het welslagen van dezen landdag is stollig ook bijgedragen door onzen muziek- en zangvereeniging, waarop wij Hugowaar- ders met eenigen grond trots meenen te mogen zijn en die hij namens de aanwezi|>eu een hartelijk woord van dank brengt voor de zoo aangename afwisseling. Een woord van dank ook aan het bestuur der afd- Veenhuizen voor de betoondc mcdc- werking, aan zusterafdeelingen voor hare be langstelling. Mogen we alien zijn opgewekt voorstanders van staatspensionneering te kie zen, mogen velen nog onze gelederen verster- ken e vqor zooverre gij reeds Bondleden zijt, wordt propagandisten voor de goede zaak. Met den wensch, dat deze bijeenkomst vruehtdragend moge zijn, sloot spr. dezen landdag. UIT ANNA PAULOWNA. De overplaatsing van den heer D. Kok, kommies tex Anna Paulowna naar Amster dam is ingetrokken. De heer Kok -wordt nu overgeplaatst naar Arnhem. Te Anna Pau lowna komt de heer J. Bakker, kommies 2e klas te Lattrop. UIT SCHAGEN. Te Schagen speelde Zondag een vrien'd- schappelijken weastrijd Sparta-Alcmaria Na een zeer inspannende match werd Sparta met 4—2 geslagen. L_ UIT DIRKSHORN. Dc Harmonie te Dirkshorn staat in haar omstreken zeer hoog aangeschreven. Vooral te Schagen wordt zij bijzonder gewaardeerd. Dit bleek nog meer Zondagavond bij haar concert in de nieuwe muziektuin. Naar schat- ting volgens verkoop programma's werd dat concert doorr uim 1000 menschen bijgewoond. UIT URSEM. (Mei.) Geboren: Maartje, dochter van Arie Breebaart en van Anna Koning Johan nes Maria, zoon van Nicolaas Dol en Lucia Maria Gulik. Over leden: Catharina Comman'deur, 10 maanden. Neeltje Duinmeijer 86 jaren, weduwe van Klaas Verdwaald. Ondertrouwd: Outjer Commandeur, metselaar en Cato Prinse. Gerrit Seijts, landarbeider en Adriana Dekker te Hoorn. Getrouwd: Jan Broertjes en Neinsje Bruinsma; Outjer Commandeur en Cato Prinse. Gemengd Hienws GROOTE EN KLEINE PARTIJEN. Dr. Van der Myle, Voorzitter Nationalen Bond (voor Bezuiniging) schrijft in de Bred. Crt. Kleine partijen zijn uit den booze, hoort men telkens weer opnieuw uit den mond der woordvoerders der groote parlementaire groepen. „Regeeren is daarmede niet moge- lijk." Doch zij die zoo spreken, verliezen al- lereerst een paar zaken uit het oog, n.l. dat het oorspronkelijke dbel van het parlement niet was regeeren, doch controleerendat het regeeren een uitwas is, die allengs het parlementaire stelsel meer en meer in discre- diet brengt, en dat het heusch zoo erg niet zou zijn ais aan dat regeeren een eind werd gemaakt. Trouwens, niet zoodra gaan de partijen in het parlement mede haar aamdeel nemen in de regeering, of voor ieder moet het duidelijk worden dat dan juist de groote partijen een groot gevaar in zich sluiten. Het gevaar n.l. dat dan dfe regeering niet wordt gevoerd in nationalen zin, d.w.z. dat niet geregeerd wordt met voile behartiging der nationale belangen, der belangen van het geheele volk, doch dat partij-politieK den boventoon gaat voeren en dat het belang der partij vereenzelvigd' wordt met het land'sbe- misbruik maken van voorreehten. De bedienden van Mevrouw Barbara had den grcote moeite, om voor hun mecsteres een weg te banen door de menigte. Soms werd zij bijna van het paard geworpen door het dringen der massa tcgen haar stijgbeugels of de sprongen van jongens, die brutaal zoo wel als onbedacht voor gevaar, stout weg ver- steppertje speelden onder de buiken dei- paar den door. Toen Matthew, haar voornaamste bediende, zich cen weg foaandte onder veel vloe- ken en krachtigc bedrcigingen, werd de kleur zijner livrei door sommigen herkend. en Me vrouw Barbara met een kreet van welkom be- groet. „Maak plaats daar," riep Matthew kwaad; „d'at zou beter zijn dan je sobor te schreeu- wen „W*aarheen, Matthew?" riep iemand uit de menigte hem toe. „Naar het uithangbbrd van „deKoren- schoof," antwoordde Matthew, „waar Zijn Genade Squire Brent ons verwacht, en als ge ons.verhindert, zal liet u geen goed doen." En met een dreigende bilk op eenige drun ken kerels, die met opzet zijn weg belemmer- den, stalk hij de hand nit naar het pistool in zijn gordel, dat hij gelukkig bij zich had. Squire Brent verwacht u niet aan „de Korenschoof", den'k ik, Matthew," zei een der mannen, zijn stem uit de menigte verhef- fend. „En waarom, als ik vragen mag," zei Matthew brommig, „denkt ge zul'ken vervlcek- ten onzin „Omdat Squire Brent lqet den Koning op jacht is in Fawsley Park." antwoordde de N.V. BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ voorh. HERMS, COSTER EN ZOON. ZIET UWE ORUKWERKEN NA ONZE ZETMAGHINES STEL LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN VOOROAM C 9 i ALKMAAR lang. Het resultaat van zoo'n regeerin/g is dan de afkondiging van een reeks parfijwet- ten, waardoor de belangen van het eene deel der bevolking wordetn opgeofferd aajti die van het andere. In alle landen met parlemen taire regeering. waar dus de regeering is samengestedl uit personen der bovendrijven- de partijen, vindt men voorbeelden te over, dat dit gevaar niet denkbeeldig is. Ook; hier. Zoodra toch een partij oppennachtig wordt d.w.z. zoodra zij de meerderlnpid in liet parlement gaat vonnem, is de weg; voor de cenzijdigheid in de regeering, voctr de pa rtijrcgeering gebaand. De schoolstrijd hier te lande zou nociit zoo fel zijn uitgebroken, wanneer het confessio- neele gedeelte van het volk, nadat jfn de tweede helft der vorige eeuw de liberalie par tij allengs de meerderheid in de Stahm-Oe- neraal was gaan vormen, niet sterk onder den indruk was gekomen, dat met zijne wen- schen op onderwijs-gebied absoluut g<«en re kening meer werd gehouden. De meest gumstige toestand is dan nog deze, dat er zooals vroeger in Engeland met de tories en de whigs het geval was, twee groote groepen zijn, waarvan nu eens de eene, dan weder de andere bovendrijft, zoo dat de eene weer kan heretellen, wat de an dere bedorven heeft. Doch waar steeds van kracht is, dat voorkomen beter is dan gene- zen, blijft ook onder deze omstandigheden. waar, dat groote partijen eerder 'n vloek dan een zegen zijn. Voor een combinatie van een paar partijen, die op zichzelf te zwak verbonden, eene meer derheid kunen gaan vormen, zooals de coali- tie hier te lande, gelden natuurlijk dezelfde bezwaren, ofschoon erkend moet worden, dar het dan voor elk der samenstellende deelen al moeilijker wordt de speciale wenschen tot uitvoering gebracht te zien, omdat dan de verschillende partijen elkander in toom kun nen houden. De handhaving van het proces- sieverbod en de kwesties der verscherping van de Zondagswet en der afschaffing der Staats loterij,' zijn daarvan o.a. sprekende voorbeel den. Doch van de bestaande rechtsche coalitie die saamgebracht heet te zijn door de anti- these tusschen wat men gel oof en ongeloof noemt, is weer het gevaar te duchten, dat geen rekening wordt gehouden met de wen schen van het niet confessioneele deel der be volking. Allerminst denkbeeldig is hier te lande ook het gevaar, dat we een samengaan krijgen van de S. D. A. P. met rechts, met name met de Kafholieke Staatspartij. De vrees daar- voor schonk reeds in 1922 het aanzijn aan de Nieuwe Katholieke Partij, de zoogenaamde N. K. P., terwijl het optreden der Katholieke Volkspartij en de St. Michael-beweging er op wijzen, dat dit alles geen hersenscnim is. Zoo herbergt dus het parlementaire regee- ringsstelsel groote gevaren in zich en kunnen door de regeering de groote partijen de waarachtige belangen van het geheele volk in de knel geraken. Ook aan de parlementaire kabinetten kleeft aldus dezelfde tout. En waar geen enkel volk er belang bij kan hebben, dat het eene deel ten koste van het andere word! bevoorrecht, aarzelen we dan ook niet zoowel de groote partijen als de parlementaire kabi netten uit den booze te verklaren. Hoe meet schakeering in het parlement bestaat, des te minder partijdigheid is te vreezen en hoe meer 'n kabinet uit zuivere zakemkabinet nadert de* te grooter is de kans dat door de regeering de waarachtige belangen van het geheele volk worden in het oog gehouden. Terwijl, warn neer zoo'n kabinet bovendien nog gevormd ia uit eerlijke, bekwame, wilskrachtige persona*, blijken kan, dat het ware regeeren nog iet* anders is dan het in het leven roepen van een onafzienbare reeks nieuwe wetten. Zoo kunnen de kleine partijen tot een zegen worden, terwijl de groote steeds door de ver* eenzelving van partijbelang en volkbbeUng een vloek vormen. man, „en zij keeren waarschijnlijk niet voor van avond terug." „De koning op jacbt in Fawsley Park?" herhaalde Matthew, het voorhoofd fronsend, en hij hieldi zijn paard in voor een oogenblik, opdat hij gemakkelijker met den man zon kunnen spreken. „Het blijkt voldoende, dat ge een leugenaar zijt, vriend. Want hoe zou de Koning op jadit zijn, als die vervloekte rebellen hem op de hielen zitten?" „Na?" riep de ander minacbtend, en hij spuwde op den grond. „Die vervlioektc rebel len, zooals gij ze met redit noemt, zouden ons nu niet durvem aanvallen. Wat zijn het an ders dan een troep ruwe necruten, die noort een schot hebben zien afvuren, en het eene einde van een vuurwapen niet van het ande re kunnen onderscheiden Zij zouden zich nu niet met ons durven meten. Vluchten zij niet van Oxford? Zeg mij dat eens, Heer Matthew „Ja! Ja!" gaf Matthew, wat twijfeladitig, toe, daar hij dacht aan het leger, dat hij dienzelfden ochtend op een afstand gezien had, en dat zidi in geregelde opstelling langs den weg bewoog: „Ik zou het geen vluchten noemen vcegde hij er nadenkend bij. Matthew Matthew!" kwam Mevrouw Bar bara hier tusschen beiden, en zij liet lraar paard een paar stappen vooruit gaan. „Houd op met dat gebabbel man, en zorg, dat wij zoo gauw mogelij'k naar het logement ko men." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5