Attentie. Flinke HuisnaaisTer Dienstbode flinke Dienstbode. Boekhouder, flinke Jongen, Leenwarder Conrant PAKHUIS Alles eerste kwaliteit Hollandscb VIeesch en Vet. bij 5 pond 5Q ct msolK FFAFF TITAN A. Hilderincj Eeilijke Loopjongen Maaimachine Cenuick. DE DAMES- Ein HEERENKAPPERSZAAK Onderwerp,,De Vrijheidsbond en de Verkiezingen". Gebruikte Broodwagen net Meisje een Bediende Gemeub. Zit- en twee Slaapkamers, HeerenhniS part. Pension FN1D3EN No. 80. S. VISSER. KOEVET Advertentlen. Burgerwoonhuis, Het Kamerlid Mr. G. A. BOON, spreekt ZATERDAG 13 JUNI a.s., ties avonds ten 8 ure, in de Harmonie. Adzertentien voor Vraag en Aanbod tot ulter- lijk Vrijdagsavonds 8 uur, en uitsluitend tegen contante be- taling. Den 24en Juni a.s. hopen onze eeliefde ouders P. HARTOG en G. HARTOG—Ploegeb, hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare kinderen: JAN en Verloofde. JACOB. CO. JANNY. Receptie Zondag 14 Juni a.s. van S tot 5 uur, Scharloo E18, Alk- maar Heden overleed, na een lang- durig, doch geduldig gedragen lijden onze geliefde Echtge- noote en der kinderen zorg- zame Moeder JOHANNA BERENDINA HUURNINK gevraagd. Adres bureau v.d. blad. gevraagd. Adres bureau van dit blad. Gevraagd een voor de ochtenduren. Kennemerstraatweg 127. gevraagd. P. BERKHOUT, Dijk 1. Op Kantoor hier ter stede kan Bledt zich aan voor halve dagen TE KOOP een geroutineerd vlot Duitsch kunnende Correspon- deeren. Bekend met Machineschrijven. Brieven onder B 906, Bureau van dit Blad. GEVRAAGD door gezin (3 pers.) met gebruik van keuken. Inlichtingen met prijs No. Y 925, bureau Alkmaarsche Courant. TE HUUR het modern ingerickt, solied gebouwd Emmastraat 85. Te bevragen Emmastraat 83. klein formaat en TWEEWIELIGE VLEESCHWAGEN, Lindelaan E 15 Allen, die iets te vorderen heb ben van- of verschuldigd zijn aan P. J. J. JONKER, vroeger hotel- houder te Alkmaar, worden ver- zocht daarvan voor 20 JUNI 1925 opgave te doen ten kantore van Mrs. A. J. M. LEESBERG en H. A. J. M. KUSTERS, advocaten en procureurs aan den Kennemer straatweg 17 te Alkmaar. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het faillis- sement van PIETER MEULEVELD, chauffeur te Winkel, geeindigd. Hoorn, 8 Juni 1925. Mr. S. A. THOMAS, curator. GEVRAAGD eeu Voor FRIESLAND adverteere men in de Opgeruht in 1572. Hoofdorg tan der Prov Friesland Mess! afdoende publicitelt in alle kringen. Advertentn tarief wordt op aan vrage gaarne toegezoniiwi. Vacaritie. Te BERGEN Te bevragen bij D. BOS, Smederij Heiloo. TE HUUR in het centrum der stad, k f 2.75 per week. Adres bureau van dit blad. Te koop, leeg direct te aanvaar- den, mooi Middenstraat. Koopsom biilijk, groot hypotheek beschikbaar. MOOI BURGERWOONHUIS, Wolfpad. f 1500.—. FLINK BURGERWOONHUIS met voor- en achtertuin, Nieuw- poortslaan. f 5500. Inlichtingen Spoorstraat E 7, Tel. 574, Alkmaar. is verplaatst van Magdalenenstraat 20 naar Beleefd aanbevelend, Debat gewenscbt. Rundvieesch per 5 ons. Varkensvieesch per 5 ons Yet on Spek per 5 ons.. 0.60 0.55 0.60 0.55 0.45 0.40 0.55 0.50 per ons - 0.30 - 0.40 1 pond Ossen- en 1 pond vet Varkensgehakt f 1.10. beleefd aanbevelend, Kent gjj 1 indsch eerste kwaliteit. Faarden- en Vnrkensslagerjj. Spoorstraat 64, A lk in a ar. Weet gfj dat? Prgzen. a. STROOHOEDEN HermduCROCQ Hoo<jstraat4.is2. ALKMAAR 03 3 2 p> a o e fc: ta. ee tea 9 S3. 9 a ZEVKNHIIIZEN 8 (bij de Bergerpoort). Telefoon 980. TE KOOP GEVRAAGD. Adres: Rijksstraatweg B 107, Heiloo. AANGEBODEN. f 1.— PER UUR. Methode Conservatorium. Succes verzekerd. Brieven onder D 907, Bureau van dit Blad. EN naaimachines in alle uitvoe- ringen leverbaar. Gratis onderricht ook in het stoppen en borduren. Desgewenscht op gemak- kelijke betalingsvoorwaarden. Vraagt prijzen en inlichtingen zonder eenige verplichting aan onze zaken Luttikoudorp 66 en Langestraat 44. Eerste Alkm. Naaimachinehandel Alkmaar oTelefoon 236 Opgericht 1903. DE GEVAREN VAN HET WATER. In de Unie werd gisteravond vanwpge de Alkmaarsche Reddingsbrigade en de Stille Strandvereeniging een propaganda-vergade ring gehouden. Ondanks het mooie weer moet de opkomst geroemd worden. De voorzitter, de heer P. de L'ange P-B zh., uitte dan ook in zijn openingswoord zijn vreugde over de groote opkomst. Het verheugde hem, dat zoo- velen aan de uitnoodiging gehoor hadden ge- geven. Spr. wees er op, dat het doel waarmedc deze vergaderjng bclegd is, was: propaganda te maken voor beide verecnigingen. Daartoe was uitgenoodigd de heer A. J. Meijerink, voorzitter pers- en propaganda-commissic van den bond tot het redden van drenkelin- gen. De heer Meijerink, hierna het woord ver- krijgende, dankte den inleider en sloot zich onmiddellijk aan bij diens woorden betreffen- de de opkomst. De lezing, welke spr. zal houden, behoort niet tot de aangenaamste, maar spr. wees.er op, dat men in net leven ook het minder aan gename, het droeve dient te aanvaarden. Spr. wees er op, dat overal in den lande reddings-brigades worden opgericht, ten einde directe en practische hulp te kunnen bieden. En dat dit noodig is in ons zoo wa- terrijk land, toonde spr. nader a'an. Een Am- sterdamsch medicus had een statistiek ge- maakt gedurende een tijdperk van 7 jaar en daarin een vergelijking gemaakt tusschen de gevallen van verdrinking en twee der incest kwade volksziekten Hieruit bleek, dat gedu rende die 7 jaar 6578 menschen door verdrin king het leven verloren; hieronder waren 5002 mannen. In verhouding tot de volksr ziekten: buiktyphus en longtuberculose nam het getal der verdrinkings-gevallen een zeer ongunstige positie in, terwijl dit nog meer opviel ten opzichte der maatschappe.ijke on- gevallen. Als men bedenkt welke veiligheids- maatregelen worden getroffen ten opzichte der maatschappelijke ongevallen, dan be- treurde spr. het zeer, dat de Regeering de ge- vraagde subsidie van den Bond tot het redden van drenkelingen had geweigerd. Dankbaar memorecrde spr. echter den steun van meer- dere gemeentebesturen ondervonden. Een woord van hulde bracht spr. aan het Alk maarsche gemeentebestuur voor het aanbren- gen der reddingshaken. Spr. wees er op, welke groote diensten deze haken kunnen be- wijzen- Aller medewerking riep spr. in, er voor te zorgen, dat de haken niet onnoodig van hun plaats worden gehaald. Dankbaar was spr. ook ten opzichte van den Nederl. Zwembond voor de vele propa ganda door dezen bond gemaakt. Dan gaf spr een overzicht van de geschie- denis van het zwemmen. In vroeger eeu wen werd het zwemmen beschouwd als iets min- derwaardigs, als in strijd met de goede ze- den Later is men evenwel tot een ander ih- zicht hieromtrent gekomtn en ontwikkelde de zwemsport zich allengs meer. Spr. schetste de vele voordeelen die het zwemmen biedt vooral voor het lichaam. Meerdere wen-ken en raadgevingen gaf spr. dan ook ten opzichte van het zwemmen. Een kort historisch overzicht betreffende het redden van drenkelinrai gaf spr. dan nog. Uit den ouacn tijd zijn weinig feiten bekend. De dood door verstikking, dus ook door verdrinking, vatte men vroeger op als iets smadelijks. In 1767 werd de maatschappij tot het red den van drenkelingen opgericht. In dien tijd mocht men een drenkehng niet ter hulp ko- men voor politiehulp aanwezig was. De be- strijding van dit vooroordeel was het hoofd- doeh Met een enkel woord memoreerde spr. dan de tegenwoordige organisatie tot het red den van drenkelingen. Dan zette spr. uitcen het mooie werk der Noord-Zuidholland Reddingsmaatschappij en Zuidhallandsche Maatschappij tot het red den van schipbreukelingen. Deze, in 1824 op gericht, na een schipbreuk, ontrukten onge- veer 7000 menschen levens aan den dood Deze wareh elden verdeinen de hulde van al ien. Ten slotte gaf spr. eene uiteenzetting van het strand.evcn. Het zeeklimaat sterlet gezon- den en gencest velen. Spr. kan het zich voorstellen; dat velen gaarne op het strand zijn, liever dan In stoffige straten der steden. Maar spr. wees ook op de nadoelen, op de gevaren aan de zee verbonden. Voor het strandleven gaf spr. meerdere raadgevingen en wenken omtrent kleeding en tenten. Wat de gevaren betreft: Spr. waarschuwde vooral niet te zewmmen tusschen dammen en pieren Zeer gevaarlijk zijn de banken in de zee, ook de daamede in verband staande zwinnen en muien. De banken inceten dan ook aangeduid worden. Gevaarlijk is ook de wind en vooral oostelijken wind. De zee is mooi en gezond, maar is ook gevaarlijk. Spr. raadde daarom steeds voorzichtig te zijn Spr. gaf dan een overzicht van hetgeen noodig is voor een goed georganiseerden red- dingsdienst aan het strand. Richt op, zeide spr., een volledigen dienst voor het redden van drenkelingen. Eerst de nagedachtenis van de redders door de oprich- ting van een volledigen reddingsdienst. Hiermede eindigdc spr. zijne meermalen door applaus onderbroken voordracht. Hierna vertoonde spr. een keurige collectie lichtbeelden van zwemmen, zwemjirichtin- gen, redden van drenkelingen, reddingsmid- delen, strandleven en gevaren der zee. Het was inderdaad een keurige collectie lichtbeel den, welke door de aanwezigen met aandacht werde ngevolgd, te meer daar de heer Meije rink van elk beeld een zeer duidelijke uiteen zetting gaf. Een wclverdiend applaus beloonde spr. ten slotte dan ook voor zijne mooie voor dracht De heer de Lange meende wel, dat hij de tolk was van alien, als hij den heer Meijerink dank zegde voor zijne mooie voordracht. Hij riep aller medewu'king in, het gesprokene in praktijk te brengen en riep daartoe ook de medewerking in van de pers. Met een woord van dank voor de opkomst sloot spr. deze biieenkomst. Provincianl nioiiws UIT HOORN. De gewezen onderoffieier F. H Jansen is benoemd tot amanuensis, tevens concierge, aan de RiikstuinbQuwwinterschool alhier UIT KOED1JK.' Zaterdagavond werden de brandblusch- middelen geprobeerd en voldeden ten voile Woensdagavond was er iets nieuws. Toen werden de brandkranen der waterleiding be- proefd welke uitmuntend voldeden. Het gaf een flinke sfcraal water en zeer spoedig waren de zaken voor elkaar. Hoe goed onze brand- bluschmiddfelen zijn, de brandkranen ver- dienen de vcorkeur, door den krachtigen druk dien op het water zit. UIT ST. PANCRAS. Meldden wij voor een paar weken het voor- loopig resultaat van den door de Langedijker Groente-Centrale ingestelden keuringsdienst op aardappelen, thans vernemen wij van de zijde der keuringscommissie de uitkomst van de eerste keuring te velde, welke gehouden is door den heer T. Kostelijk Pz. van Heiloo, die door de commissie als keurmeester was be noemd. Het is bij deze keuring thans officieel komen vast te staan, dat de aardappelcultuur aan den Langedijk en omstreken zoo langza- merhand tot op een hoog peil is ontwikkeld. Hoewel nog met alle gekeurde perceelen ab- soluut vrij waren van degenereerende. ziekten, zoo zal toch, naar de heer Kostelijk verzeker- de, aan velen het hoogste keuringscijfer kun nen worden toegekend, terwijl de overige per ceelen bij een zorgvuldig uitgevoerde selectie nog wel onder letter B bftewel cijfer 9 kun nen worden geplaatst. Waar onder de aardapelkweekers de laatste jaren de neiging ontstaat, zich van goedge- keurd ziektevrij peotgeed uit Friesland te voorzien, blijkt het van de L. O. Centrale goed gezien, deze keuringsdienst in het leven te hebben geroepen, temeer wanneer thans aan deze opzet meerdere uitbreiding wordt gegeven. Men zal daarom goed doen deze goedgekeurde poters zooveel-mogelijk in deze streeii te plaatsen, opdat het volgende jaar het te keuren gewas te velde reeds gedekt zal zijn door een certificaat van gezondheid. De dan verkregen hoeveelhedep zullcn alsdan in aanmerking kunnen komen voor export naar onze naburige Rijken. Bij een goed uitge voerde regeling zullen dan de financieele re- sultaten van groote beteekenis kunnen zijn en zal tevens komen vast te staan dat de aard- appelteelt aan den Langedijk tegenover an- dere streken uit ons land gerust den toets der crjfKV 7?.i kunnen doorstaan. StatPB-(«priFraal EERSTE KAMER. (Vervolg van „Telegrammen" van gisteri. De heer D e Waal M a 1 e f ij 1 (A -R.) zoo goed a's onverstaanbaar) kwam er tegen op dat men Indie een Europeesch parlementair stelsel cpdringen wil. Indie is allerm nst daarvoor rijp. Spr. achtte het wel mcgelijk op ,te sommen wat aan ordonnanti? onderhevig kan zijn, zoo goed als het moge- lijk is aan te geven wat er niet onder valt Over de samenstelling van den Volksraad maakte spr. zich niet druk. Alles te zamen ken hij zich met het or.twerp vereen gen al had hij soramige zak-^i anders gewild. De heer J a n s s n (R 1< betoogde dat deze. herzienin^ I in de lijn van de onf- wikkel no- van Ind e 1" zij is overeenkch stig de vijziging dei Ovondwetsherzierin al maakt die wellicht een verder voortschrij den mogelijk. Spr. liet in het midden, of meer verwachtin- gen zijn gewekt door die grondwetsherzie- ning. Hij vroeg alleen wat op dit oogenblik nuttig is voor Indie. Het zwaartepunt der bestuurs- regeling wordt geleidelijk naar Indie ver plaatst maar de Koning.n behoudt het'opper- bestuur en in die bepaling is geen wijziging gebracht. De wet regelt verder de verhouding en dus is aan den wetgever de vrijheid gelatea om te bepalen hoe ver hij kan gaan. De O.G. heeft zich te gedragen naar de inzichten van den minister of moet heengaan. De minister heeft verantwoordelijkheid te dragen en dat kan hij alleen als hij den G.G. -aanwijzingen kan geven. Het wetsontwerp is een passende schrede op den weg van verstandig zelfbestuur en daarom aanvaardt hij het gaarne. De heer Mendels (s-d.) bestrijdt ^llereerst den heer de Muralt. Gedeeltelijk was die rede een verkiezings- rede en ging ze buiien het oritwerp om. Spr. zal dat deel dus laten rusten. Wat het ontwep betreft, sluit hij zich bij den heer Cramer aan. Feitelijk veran-dert er niets in het bestuur van Indie. Het mag iets meer dcen als Nederland het goed vindt. Een nieuw beginsel van staatsrecht is in dit ont- werp te vergeefs te zoeken, terwijl dat in de Grondwet wel is aan te wijzen. De gestadige inmenging van het Moeder'and in het bestuur van de kolonie zou uit zijn, aldus was de strekking van de Grondwetsherz.ening maar dit denkbeeld is nergens gekarakferiseerd in dit ontwerp. Niemard wil dat de G G. vol- maakt zelfstandig zal optreden maar wat nu beoaald is, is heel iets anders en de heeren Feber, Gerritsen c.s. hebben het ook anders bedoeld. D'e M nister heeft de aanneming van hun amendement niet betreurd doch trach- het zelfs gced te praten door te zeggen dat er niet al te zeer gewicht aan wehecht moet wor den De vervoegiging van 't woord „aanwij- zingen" vend bij den minister ook ernstige bezwaren, maar nu stapt de Minister daar- nver been. Hij waarschuwde in de Tweede Ea rner teven den zeer slechten indruk. dien deze aanvulling zou wekken in Indie en thans zeg- de M nister, dat die indruk niet te hoog moer worden aanpeslagen. De Minister heeft dus of de Tweede Earner om den tuin geleid of tracht het de Eerste te doen. Spr. vreesde den slechlen indruk dien di; ontwerp op de Inlandsche bevolking zal heb ben. De enorrne massale bewegingen in In die zullen er door aam-ewakkerd worden. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Rechizaken. ONBEVOEGD UiTOEFENEN VAN DE OENEESKUNST. Gisteren heeft vooi het gerechtshof te s-Giavenhage terecht gestaan de i8 ..arige atuurger.Lpskur.diige J. B u.t Rotterdam, eschu.digd van Lit a -gd en b .iten nooi zaak uitoefenen "an cie geneeskunst i - -s1 m eerstt i. -.nid -i net :ianton- .cc. tc-Mijiide burg te; 2 ma'anden huh ;s en v-. ivoigens in i.oog, l-erocp d iot ne ;,lttl -nk te Midcie burg tot 1 mar-mi !i tenis veroordeeld Dit laatste vonius is. in cassatie, door den Hoogen Raad vernietigd; de zaak werd toen verwezen naar het Haag- sche gerechtshof om te worden afgedaan op het bestaande hoogere beroep. Bekl. heeft te Vlissingen een vrouvv behan- deld, die aan borstkanker leed en reeds door de dokters was opgegeven. Na eerst ver- schillen-de andere maatregeien te hebben aanbevolen, adviseerde bekl. ten slotte, dat men de vrouw een pas geboren, nog niet ge- zoogd hebbend hondje, dat in de lengte moest worden opengesneden, op de borst zou leg- gen. Dit advies is opgevolgd. Het hielp ech- teT niet, de vrouw is overleden. Bkl. meende, dat hij niet buiten noodzaak heeft gehandeld. De man en een zoon van de overleden vrouw bevestigden de feiten. De vrouw is tevoren door verschillende geneesheeren be- handeld. Twee getuigen a decharge verklaarden, dat zij door bekl. genezen zijn van kwalen, waarvoor zij tevergeefs bij versclullende dok ters genezing haciden gezocht. De procureur-generaal, mr. del Campo, meende, dat d-e feiten volkomen vast staan. Bekl. behoeft niet beschouwd te worden als een kwakzalver, wien het er alleen om te doen is, zijn zak te spekken. Het standpunt, dat de wetenschap alleen alles weet, hebben we, aldus spr., al lang verlaten. Maar hi) durfde het niet aan, nu maar te zeggen, dat men iedereen volkomen vrijheid moet laten Hij eischte 1 maand hechtenis. Bekl.'s raadsman, nrr Kamphtiizen, uK Middelburg, wees er QP, dat bekl's hulp eerst ingeroepen is, nadat de vrouw door de dokters was opgegeven Bekl. kwam hierdoor te staan voor een psychisehe overmacht. Hij moest kiezen tusschen zijn geweten eener- zijds en de ka-ns om vervolgd te worden an- derzijds. Deze psvchische overmacht betee- kent hier, naar pl.'s meening, dat bekl. niet buiten noodzaak heeft gehandeld PI. conciu- deerde tot vriispraak Subs, meende hij, dat er a'le aanteichn-g was om, in geval van ver- oordceling, een voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 24 d-ezer. Sport DRAVER1JEN TE SCHOORL. Zondag 21 Juni zal de Schoorlsche Sport- club haar zesden sportdag in dit selzoen hou den Het programma is als volgt samenge- steld: I. Dauwtrap Prijs. Voor Nederlandsche Paarden, behalve de A's geb in 1907. Aan- gesoannen. Minimum-afStand 680 M. Maxi- mum-afstand 800 M. Prijzen 100, /25. J 10. II. Kermis Prijs. Schocnrijden voor een- spannen (twee- en vierwielige rijtuigen) hack neys en hengsten uitgesloten. Prijzen 40. I 20, 10, 5. Kunstvoorwerp voor het ;choonste geheel. Ill 250 Gld. prijs Draverij A. Voor alle n Nederland gerevistreerde paarden, behalve de A's geb in 1907 Aanvespannen. Maxi- um-afstand 800 M. Handicap. Prijs /250 IV. 21 Juni Prijs Draverij B. Voor alle oaarden, die in draverij A gestart zijn. Aan- •^spannen Zelfde Handicap. Nieuwe Lotincr. Priizen 100, /25. 10. geb. Kruitboseh in /len ouderdom van 36 jaar. D. HUURNINK. JOHANNA BERENDINA. JAN HENDRIKUS. Apeldoorn, 9 Juni 1925. Holthuizerweg 59. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Vrijdag 12 Juni, ten 1 ure vertrek vanaf het Sterfhuis, op de Nieuwe Begraafplaals. 1 geplaatst worden, met eenige kan- toorpraktijkev. ook loopwerk willende verrichten. Bij gebleken geschiktheid goede vooruitziehten. Eigenhandig gesehreven brieven onder no. W 924 bureau v.d. Alkm. Courant. Terstond gevraagd Pension „GRETA", Smallepad 5, Bergen N.H. bij KERRKBIJN's Glashandel. gezocht, door echtpaar, voor de laatste helft van Ain.uslus. Geen beroepspension. Br. met prijsopg. aan A. ENTER, Koninginnelaan 7, Groningen. Te koop een best.e, gebruikte eenpaards Haas f 1.20 Biefstuk - 1.20 Roastbeaf of lenden- 0.85 Rollade Riblappen Lappen Vette Lappen Poulet of gehakt Metworst Bloedworst Leverworst Plockworsf Boterhamworst 0.75 0.75 0.70 0.65 0.65 0.75 0.60 0.40 ons 0.25 016 Fricandeau f 0.70 Mag. Lappen - 0.65 Karbonade - 0.65 jaucljsen - 0.60 Oehakt - 0.60 Doorregen Lappen - 0.50 bij 5 pond - 0.45 Vette Lappen - 0.45 bij 5 pond - 0.40 Vet Rookspek - 0.50 bij 5 pond - 0.45 per ons - 0.22 - 0.25 - 0.18 Hamspek Pekelvleesch Ontbljtspak Rauw Ossenvet - 0.60 bij 5 pond - 0.55 Gesmolt. Ossenvet- 0.45 bij 5 pond - 0.40 Rauwe Reuzel bij 5 pond Eigen gesm. reuzel bij 5 pond Oem. Spek bij 5 pond Mager Rookspek bij 5 pond Rookvleesch Ham <o P au o o v> ff. n 9

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3