Alkmaarsche Gourant N.V. Herms. Coster Zn. De hand met het lidteeken. in 7 OUI GESLOTEN zijn. EEC1LLETON. Donderdag 11 Jnni. Oe Boekhandel van de zal vanaf Maandag 15 Jnni, Gemengd Nieuws Tovinciaal nieuws VOOR SP0ED1CE AFLEVE- RING VAN ALLE HANDELS< DRUKWERK IS UWADRES TS1 rats Hondard Zeran en Twfnfigste Jaargang, gedurende de Zomermaanden des aronds DIENSTWEIGERING. Na het zoo uitnemend geslaagde congres voor Dienstweigering te Utrecht, heeft het desbetreffende Comite van Voorbereiding, naar aaoleiding van een ingekomen voorstel, zichzelf permanent verklaard. Het doel blijf't uitsluitend de voorbereiding van dergelijke congressen in verschillende deelen van het land, op den grondslag van het Manifest „Mobiliseerenwaarvoor zich steeds meer- dere on-derteekenaars blijven opgeven. S Juni vond de constitueereniie vergade ring plaats van een Gewestelijk Comite voor de Noordelijke provincies, waarin bcsloten werd tot het houden van een landdag op Zondag 12 Juki te Groningen. Voorzitter van dit Gewestelijk Comite is Dr. R. de Waard te Groningen, secret.-peiiningmees- ter Ds. F. W- de Vries te Ureterp, met leden te Groningen, Leeuwarden, Assen, Heeren- veen, Delfzijl en elders. PLANNEN VOOR EEN QPENLUCBT- THEATER TE ZANDVOORT. Naar wij vernemen zijn er te Zandvoort plannen tot stichting van een openlucbt-thea- ter. Er is een commissie in wording waarin o.m. reeds zitting genomen hebben de heeren Beekman, hurgemeester van Zandvoort, H.M. baron Collot cl'Escury, dinecteur van de Zand- voortsche Terrein- en Hotel Mij, en dr. Ger- ke, voorzitter van de afd. Zandvoort van de V. V. V., welkc beoogt Louis de Vries in de gelegenheid teistellen in Zandvoort openlucht- spelen te geven. De heet H. M. baron Collot d'EScury heeft namens de ZandVoorttsche Terrein- en Hotel - Mij. Louis de Vries belangloos een terrein aangebodeu, hetwelk gelegen is aan het eind van de Noorder-boulevard, waar vroeger het bekende theehuisje Bernadette stood. Dit terrein, in de duinen gelegen, biedt een fraai stuk natuurschoon en is uitstekend voor open- luchtspclen gescirikt. Tegen een duin zal cen amphi-theaier gebouwd worden, plaats bie- dend aan een duizendtal personen, voor het welk de spelen in de diepte te volgen zijn. De plek ligt rustig, een eindje van den straatweg af, door duinen beschcrmd tegen den wind. Naar Louis de Vries ons verzekerde, heb ben de plannen zeer veel kans'van slagen. Men is reeds bezig een garantie-fonds te vor- men en zoodra dc gelclen bijeen zijn, zal aan de inrichting van het theater begonnen war den. Louis de Vries hoopt reeds half Juni a.s. met ten ecrste klasse gezelschap die spelen aan te vangen. Op het programma staan „Judas Ish Karioth" van dr. Jan Wallig, ,,Kain" van dr. Wildgans, „De Leeuwenda- lers" van Vondel en,Oedipus." Het ligt in de bedoeling de spelen van de- zen zomer als proef te beschouwen, maar als die slaagt tot stichting van een blijvend open- luchttheater te Zandvoort over te gaan. HEVIGE DU1NBRAND. TE ZANDVOORT. De scherpe rookgeur, zegt de O. H. Crt., vestigde Dinsdagavond ongeveer zeven uur de aandacht op een duinbrand. Het bleek, dat op het duinterrein langs de spoorbaan een hevige diiiubrand woede. De plaats, waar het vu-ur om zich greep doet vermoe- den. dat vonken uit een locomohef de oor- zaak van dezen brand was. In het met duindoorn begroeide terrein langs 't Visscherspad vond het vuur gretig voeasel, zoodat de vlammen hoog opsloegen, terwijl een stevig koeitje de zwarte rookwol- ken in een golvende laag voor zich uitjoeg. De politie werd gewaarschuwd en dadelijk togen een aantal agenten met schoppen ge- wapend naar het brandende duin, onder lei- ding van den dienstdoenden hoofdagent. Bewoners van de noodwoningen aan den Overgang van de Spoorbaan hadden echter het gevaar ook reeds bemerkt en een twaalf- tal van hen en de jachtopziener Bol, die zich in het Kostverloren Waindelpark bevond, be- Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 14) Na een poosje begreep zij, wat het was, dat haar had wakker gemaakt. Het geraas waar zij zoo rustig doorheen geslapen had, was van anderen aard gewordfen; er werd nog ge- praat en gelachen, maar er was minder ge rinkel van borden en niet meer het gerammel van dobbelsteenenaan den anderen kant was er veel voetgeschuifel, gedtrang tn geduw, als van menschen, die haastig weggingen. Ja, dat was het. De meeste manneri. die in de gelagkamer him avondeten gebruikt hadden, gingen no heen: Barbara ton lachende af- scheidsgroeten hooren, het kraken van gor- dels, die ooigegespt weiden, en het gekletter van zwaarden, slagen op den schouder, die de eene makker den anderen gafen al die ge- luiden werden zwakker en zwakker en het ge- sitomniel van voeten en het gelach weixi meer verwijderd, m maakte plaats voor andere ge- luiden, nog weer afscheidsgroeten op den dremipel en het gerinkel van sporen op de groote straatsteenen. Daarna werd het heel stil in de eetzaal. Zij was rich vaag bewust van dienstmeisjes, (fie de overblijfselen van het avondeten op- rwmden to van ietnand. die eentge kande- gavea zich naar de plaats, waar het vuur de verwoesting aanirichtte. Met vereende krachten mocht het gelukken de krachtige vlammen te bedwingen. Dat het echter erast was met het gevaar- lijk dreigen kan wel daaruit blijken, dat in het korte oogenhlik, dat het vuur eigen mees- ter was, reeds een duizendtal M2. duinter rein is afgebrand. Hadden die mannen niet dadelijk zoo in- gegrepen, dan zou men voor een heel moei- lijke taak gestaan hebben. Een aantal vo- gelnesten werden door het vuur vernietigt. GYMNASIUMSUBSIDIE. De raad te Leeuwarden heeft thans einde- lijk zijn houding bepaald inzake het konin- klijk besluit, waarbij is ongegrond verklaard het beroep tegen het besluit van Ged. Staten vain 29 Aug. "24, boudtende niet-goedlceuring van het raadsbesliuit van 19 Aug. '24 tot het regelen op de begrooting, dienst '24, van het ndet langer aanvaarden door de gemeen- te van het rijkssubsidie voor het gymnasium. Het college van B. en W. meende thans met andere voorstel] en bij den raad te moeten ko- men dam de vorige vergadering. Toen adivi- seerden B. en W. den raad om „niets te doen" en „maar eens te kijken hoe't loopt", waarvan waarschijnlijk het .gevolg zou zijn, dat met September bet gymnasium automa- tiseh zou worden stopgezet. Thans advisee- ren zij, naar aanleiding van een advies van curatoren „om het aanhangige voorstel van B. en W. te verwerpen en om zood'anige be- sluiten te nemen, dat de geregelde gang van zaken aan het gymnasium niet wordt ver- stoord", het navolgende besluit te nemen: „Onder afwijzing van alls verantwoorde- lijkheid voor een goed peil van onderwijs en den goeden gang van zaken aan het Stedelijk Gymnasium, indien onverhoopt op het vei"- zoek sub a genoemd, afwijzend mocht wor den beslist: a Aan den minister van ondeiwijs te ver- zoeken om, met behoud van het rijkssubsidie, indien de raad zulks in het belang van goed onderwijs noodig oordeelt, aan leeraren, ver- bonden aan het Stedelijk Gymnasium boven en behalve het salaris ingevolge de dOor den minister vastgestelde norm een toelage te mogen uitkeeren of af te mogen wijken van het in dezen norm genoemd aantal elerkrach- ten; b. aan den minister voornocmd met den meesteni aandrang te verzocken toekenning van de garantie- en kindertoelagen, thans al leen geldend voor het jaar 1925, ook voor 1926 en volgende jaren te willen vaststelten; c. in afwachting van de beslissing sub a genoemd een verordening voor de salariee- ring van de leeraren aan het gymnasium vast te stellen overeenkomstig d'e regelen door voornoemden ininister vastgesteld voor de leeraren- aan de Rijks Hoogereburger- scholen." Na een nog; vrij breede discussie va'eenig- de de raad rich met dit voorstel van B. en W. met 23 fegen 2 stemmcn. Tegen stemden dc heeren K. de Boer en Visser, die daarmee te ken-nen gaven vast te houden aan het voor stel van B. en W., in de vorige vergadering gedaan. NEDERLAND. Prof. Swellengrebel, die op een studiereis in Sirie en Palestina als lid van een Volken- bondscommissic een ernstig ongeval met een auto heeft meegemaakt, waarbij drie der inzittenden werden ged'ood en hij zelf licht gewond werd, is gistermiddag 5 u-ur 22 min. te Amsterdam teruggekeert. LETTERKUNDEPRIJZEN. In de jaarl-ijksche vergadering van de Maatschappij der N-ederlandsche Letterkun- de is aan Dr. P. C. Bo-utens de meesterprijs toegekend voor „K1eine Inez", aan van Van Genderen Stort de jaarlijksche prijs. DE TRAN'SITO-D1EFSTALLEN De uitgesproken eisch was 1 jaar gevan- genisstraf met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht (7 niaanden) De verdediger vroeg onmiddellijke invrij- heidsstelling en vrijspraak. Na raadkamer wees de rechtbank onmid- dellijk vonnis en sprak beklaagde vrij, nie-t bewezen achtende dat beklaagde gekocht had en niet bewezen- achtende, dat beklaagde uit winstbejag had gehandeld. Op de publieke tribune werd gea-pplaud-is- seera. DE KIND'ERMISHANDELING TE SOUBURG. Te Souburg is Dinsd'agmiddag, zooals wij in het kort meld'en, het hijna 8-jarige doch- tertje van den werkman Landmeter aan het .Steenenpad, eert voetpad, dat naar het ge- hucht Abeele loopt, door cen maim in een weide met hoog gras gelokt, onder voorge- ven, dat daar eieren lagen. Aan het einde van de weide heeft de man het kind aange- rand en onzedelijke ban-delingen- met haar gepleegd. Daarna heeft hij het kind met een laars uitblies, want de duistemis om haar wend greater, en de lichtstrepen aan weerszi> den van het scherm doffer. Maar en'kelen schenen nog le blijven, n-adat de anderen wa- ren heengegaan, want Barbara ton een zacht gefluister hooren, als van menschen, die ver- trouwelijk met elkander sprekeu en bang zijn, beluisterd te worden. Nu en dan troffen een paar afgebroken woorden haar ooi „De brieven van den Koning", hoorde zij een paar' maal, en „particuliere briefwisse- ling, gevolgd door „ffwaasheid, elwaas-heid," da-t bij tusschenpoozen met sterken nadruk herhaald werd. Het gesprek scheen door een zestal man nen gevwerd te worden, tusschen het drinken door, want Barbara kon het bonken van tin- nen kroezen op de tafel hooren, en eenmaal werd er geroepen om „meer van dien uitste- kenden Rijnwijn." De tafel, waaromheen deze mannen zaten, was blijk-baar zeer d'icht bij de bank, tegen de hooge 'leuning waarvan Bar bara leimde, want zij1 ton zelfs het geklok van den wijn hooren bij het schenken uit de flessChen en het herhaaldelijk gesmak van lippen. Plotseling was er groote heweging in het huffl. De deur der gelagkamer werd open geworpen, een 1 uide stem gaf bevelen op den toon van iemand, die gezag heeft, on-middel- lij-k stonden de mannen in d'e kamer op, er was een gelu-id van stoelen, die achteruit ge- schoven en van een paar voorwerpen, die of door haast of door opgewondenbedd omver geworpen werden. Toen Monk dezelfde gezag- hebbende stem weer: groot mes nog vrfl ernstig aan den hals ver- wond. Het kind kon-, hoewel hevig bloedend, het ouderlijk huis nog bereiken, w-aar genees- kundige hiul-p werd ingeroepen. Gister is het naar net ziekenhuis te Vhssimgen vervoerd. De politie von-d in die weide een- mes in een groote® plas bloed. Als verdacht van de aanranding is gister- morgen te Vlissin-gen aangehouden, de 40- jarige werkman De R., die aan het kanaal rijn broek stondi uit te wasschen. PLEZIERVLUCHTEN. Het aantal personen, dat in Nederland ge- bruik maakt van de door de Kon. Luchtvaart- maatschappij geboden gelegenheid voor ple- ziervluchten, neemt zoodanig toe, dat thans reeds in 1^25 tweemaal zooveel passag-iers op rondvluchten zijn vervoerd als in het geheele jaar 1924. Dit is niet alleen te danken aan het buitengewoon gunstigc weer, doch ook aan het feit, dat de K. L. M. deze plezier- vluchten thans niet alleen op de vliegvelden Schiphol en Waalhaven organiseert, doch ook elders. Zoo heeft zij tijdens de Jaarbeurs op Soesterberg twee vliegtuigen gestationneerd gehad, daarna gedurende de Pinksterdagen op Gilze-Rijen bij Tilburg en thans is zij bij de feestelijkheden in Den Helder aanwezig geweest. Daar is ook de oude Dorus Rijkers de lucht ingegaan. Binnenkort gaat dc K. L. M. met enkele vliegtuigen naar Vlissingen. ter gelegenheid van het interpationale tcchnischc congres al- daar. Zij zal dan ook vluchten tusschen Vlis singen en Ostende organiseeren. DE GEWEZEN DU1TSCHE KE1ZER NAAR NOORDWIJK? Uit Noordwijk wordt aan het „Vad." ge- meld: De voormalige Duitsche .eizer zal, naar hardnekkige geruchten wiilen, een deel van zijn zomervacantie in het Huis ter Duin door- brengen. Officieel zal de hooge gast er wel is waar niet zijn, maar incognito wel, wat voor de badplaats hetzelfde is. VOOR DIENSTWEIGERING. Het comite voor het congres voor dienst weigering te Utrecht heeft zichzelf permanent verklaard. Het stelt zich uitsluitend de voor bereiding van dergelijke congressen in ver schillende deelen van het land ten doel. Maandag heeft de constitueerende vergade ring van een gewestelijk comite voor de Noor- delijke provincies plaats gehad, waarin be- sloten werd tot het houden van een landdag op Zondag 12 Juli te Groningen. Voorzitter van dit gewestelijk comite is dr. R. de Waard, te Groningen, secretaris-penning- meester ds. F. W. de Vries te Ureterp. HUGO DE GROOT-TENTOON- STELLING. Het Comite voor de nationale Grotiusher- denking heeft voor de dagen van 13 tot en met 27 Juni a.s. een tentoonstelling, betrek- king hebbende op Hugo de Groot voorbereid in het Raadsgebouw, Javastraat 26 's Gra- venhagc. Het nationaal comite had zich daar- voor de medewerking verzekerd van een ten- toonstellingscomite onder leiding .van jhr. mr E. A. van Beresteyn, hetwelk met voldoening op zijn arbeid mag terugzien. De tentoonstelling toch belooft en op het gebied van boeken, en op het gebied van schil- derijen en prenten, en zelfs op dat der curiosa, bclangwekkend te worden. TOEPASSING 7DE TITEL 0NTE1GEN1NGSWET. De minister van waterstaat heeft aan de Gedeputeerde Staten der provincies geschre- ven Het is voorgekomen, dat bij gevallen, waarin toepassing van den 7den titel der Ont- eigeningswet noodig was, de ter visie legging geschiedde, zonder dat de stukken vooraf aan mijn departement ter beoordeeling waren toe- gezonden, zoodat dus dezerzijds niet vooraf was kunnen worden beoordeeld, of die stuk ken wel aan de wettelijke bepalingen volde- den, den wel, of om andere redenen het ter vi^ sie leggen van de stukken niet raadzaam moeten worden geacht. Aangezien een dergelijke gang van zaken mij ongewenscht voorkomt, moge ik er uw aandacht op vestigen, dat in het vervolg aan- vragen, om dezerzijds te bevorderen ioepas sing van de Onteigeningswet, zoo tijdig bij mijn departement zullen dienen te worden aangebracht, dat de plannen te voren, al- thans voor de tervisielegging, dezerzijds kun nen worden beoordeeld. U gelieve de gemeentebesturen van het bo- venstaande in kennis te stellen. VERVROEGING VAN DE LOT1NG VOOR DE MILITIE. De minister van oorlog heeft aan de Ge deputeerde Staten der provincies het volgende geschreven Teneinde de personen, die jaarlijks tot ge- woon dienstplichtige worden bestemd, eeraer dan de laatste jaren geschiedde, in kennis te „Heeren, Zijne Majesteit." Toen klon-ken vaste voetstappen op den stecnen vloer,, het gerinkel van sporen, het geklikklak van' hakken, vergezeld door een haastig „Ik wensch u alien goeden avond!" van cen aangename, beschaatde stem. De volgen de oogenblikken gebruikten die nicuw aangc- tomenen blijkbaar met aan de tafel tc gaan zitten, dat gepaard gin-g -met de gewone druk- te van de aan'komst van hooge ga-steii in een herberg. Barbara durfde zich niet tc bewegen; zij wenschte zich mijlen ver weg. Eerbied voor de tegenwoordigheid van Zijne Majesteit, vrees om voor hem te verschijnen in haar tegen w-oordigen wanordelijken en verreisden toestand, maakten dat zij wegknoop in den iroek van de bank, in angst, dat juffrouw Dawdsley, nu aan haar denken zou, en haar zou reepen, om naar haar kamer te gaan. Maar hoe verschrikt en beangst als zij was, moest zij toch wel iets van het gesprek hoo ren, dat zoo v-lak bij haar gevoerd werd. De Koning scheen zeer vertoornd over iets, want hij verhief thans zijn stem en zeide strong: „Het zou inderd-aad vreemd zijn, als mijn- optrekkend leger onder bevel stond van mijn Raad, die in Oxford zetelt." „Die burger bemoeiallen", klon-k nu een scherpe stem begeleid door veel vl-c-cken, „moesten maar dadelijk op hun plaats gezet worden. Laten zij ons de middelen verschaf- fen om te vechten wij zullen wel voor de 'rest zorgen." kunnen stellen van den tijd van inlijving, het torps en het garnizoen, voor ieder hunner vastgesteld, en om zoo mogelijk tevens eenige verruiming te krijgen van den voor het in- deelingswerk beschikbaren tijd, is het plan ge- vormd7 maatregelen te nemen om te komen tot vervroeging van de loting. Tot deze maatregelen behoort o.a. de bij het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet voorgestelde vereen- voudiging van de merkzaamheden, verbon- den aan de behandeling van de aanvragen om vrijstelling wegens broederdienst. Deze vereenvoudiging zal het, naar ik verwacht, mogelijk maken, het opmaken van de vereisch- te stukken en het beslissen op de aanvragen zooveel te vervroegen, dat de uitspraken in het algemeen v6or 1 Juli onherroepelijk kun nen zijn, en de loting in Juli zal kunner. plaats hebben. Zoolang bedoelde wetswijziging niet tot stand is gekomen, is een zoodanige vervroe ging niet bereikbaar. Niettemin heb ik, om net belang der zaak, doen ondcrz-cken, of het niet mogelijk zou zijn, reeds nu te komen tot vervroeging van de loting met een maand. De uitslag van dit onderzoek heeft mij de over- tuiging geschonken, dat deze mogelijkheid inderdaad bestaat. De uitslag van dit onder zoek heeft mij de overtuiging geschonken. dat deze mogelijkheid inderdaad bestaat. Het zal dan echter noodig zijn, dat de beslissin- gen op de aanvragen om vrijstelling, welke volgens art. 44 van het Dienstplichtbesluit voor 1 Augustus moeten geschieden, zoo tij dig genomen en aan de burgemeesters mede- gedeeld en door dezen ter algemeene kennis worden gebracht, dat zij voor genoemden da tum onherroepelijk zijn. De beslisingen zul len dan zoo vroeg mogelijk in Juli dienen plaats te hebben. In afwachting van een hieromtrent te wach- ten Koninklijke beslissing heb ik de eer uw medewerking in te roepen, om de bedoelde be- slissingen zooveel mogelijk te bespoedigen. DE NIEUWE HARING. Gister is op Het Loo de eerste nieuwe Hol- landsche baring, bestemd voor dc Koningin, aangebracht. Deze haring is aangebracht door't stoom- loggerschip Burgemeester Ripping, Maas- sluis I, schipper L. Marcus, eigendoin van de Maassluische Stoomharing- en beugvisscherij. De eerste nieuwe Hollandsche haring wordt gekeurd door den opper-keurmeester van gekaakten haring, A. F. Vogel te Vlaar- dingen. KORTE BERICHTEN. Gis-termorgen is te Leiden de 19-jarige schippersknecht S. H. bij de Schrijversbrug bij het uitwerpen van een tros met den rech- te-rvoet in een lus van dien tros gekomen. De voet werd hem geh-eel afgekneld. Hij is naar het Elisabeth-gasibuis vervoerd. Te Oldeboorin is Dinsdag de boerderij van T. Mulder afgebrand. De oorzaak van de brand was het vuurtjesspel-en door twee vierjarige jongetjes. Gistermorgen zijn te Sfootshorn (Gr.) huis en werkplaats van den fietshandelaar D-ij'kga-t geheel afgebrand. De heer N. Persson, te Hoek van 'Hol land, kapitein van de sleepboot Roode Zee, heeft van de Portugeesche regeering een me- daille met oorkonde ontvangen voor een po- ging tot redding van schipbreukelingen bij vliegend stormweer nabij de Azoren. Te Sassenheim is ingebroken bij den heer R. B., aan de Hoofdstraat. Het geheele liuis is doorzocht. Een taschje met een be- drag van ongeveer 18 wordt er vermist. Dinsdagmiddag is in de Hoofdstraat te Sassenheim het 7-jarige zoontje van D. P. door een auto overreden en gedood. Te Noordwijk is Dinsdag een AVd jarig dochtertje van een aldaar met zijn schip lig- genden schipper verdronken. UIT BERGEN. Bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincicd .d. 3 Juni 1.1. No. 141 is, met ver- nietiging in zooverrc van het besluit van Burgemeester en Wethouders dezer gemeen- te van 15 Januar 1.1., waarbij de door E. Rij- niersce te Bergen gevraagde vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in een localiteit van perceel Jan Jacoblaan 3 te Bergen op verschillende gronden is gewei- gerd, die vergunning wederom geweigerd, thans evenwel uitsluitend op grond van art. 8, Iste lid lo. der Drankwet. Gevolg van dit besluit zal zijn dat E. Rij- niersce thans geplaatst zal kunnen worden op de lijst, bedoeld bij art. 13 der Drankwet, wat krachtens de beschikking van B. en W. niet mogeliik geweest zou zijn. - Aangemoedigd door het succes hetwelk de afdeeling Bergen van den Volksbond tegen Drankmisbruik het vorige jaar met het hou den van een floraliadag heeft gehad, heeft In dien scherpen, min of tneer aanmaligen- den toon, in dc vloskten en wijze van spreken had Barbara dadelijk de stem van Prins Ru pert herkend, den neef van den Koning, een man, van wien men wist, dat hij onbeperk- ten invloed in den krijgsraad van den Koning had. „L-aat Uwe Majesteit skclits bcricht zen- den aan Goring en Gerard, om zich bij ons tc voegen," zei nu een ander spreker, „en bin- nen cen week zal al het vcchten in Engeland uit zijn, want het leger van Fairfax is al op dc vludit en wij kunnen korte mctten met hen maken, nu hun nederlaag bij Oxford hun ontoeschaamdheid gebrc-ken heeft." „Dat is dwaasheid, mijn goede Digby," zei Prins Rupert op zijn gewone, afdoende manier. „Gerard kan niet komen om zich bij ons te voegen, en wij hebben naar Goring ge- zon-den, die ons niet geantwoord heeft. Laat Langdale zij® mannen van Yorkhirc verza- inelen, en wij zullen de achterhoede van Le- ven aanva-llen, voordat hij tijd heeft om op adem te komen, na de afstraffing, die Montro se hem pas gegeven heeft; zulk een nederlaag zou de rebellen verder ontmoedigen en „En ge weet wel, dat dit ook dwaasheid is, viel de Koning in, en zijn kalme, rustige stem vormde een vreemde tegenstelling met de drift en ruwhei-d der anderen. „Wij moeten voor alles zorgen voor de toekomst van onze goede stad Oxford. Zij heeft een beleg door- staaiv, en is als door een wonder aan inne- ming ontkomen; had Fairfax het beleg niet opgebroken, dan had de stad het gecn chic weken meer kunnen uithoud-en uit gebrek aan N.Y. BOEK- EN MANDELS- DRUKKERIJ T/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR. DAM C 9, ALKMAAR :t het Bestuur besloten ode dit jaar in de eersti dagen van September een tentoonstelling te houden van door de schoolkinderen gekweekte plantjes. Daar evenwel de kas niet toelaat dtt de plantjes kosteloos worden verstrekt, zullen de kinderen elk 2 plantjes kunnen bekomen voor 25 cents, terwijl het Hoofdbestuur van den Bond een bijdrage in de kosten heeft toe- gezegd. Dezer dagen zullen aan ruim 200 leerlin- gen der verschillende scholen de plantjes worden uitgereikt en wel aan ieder een foxix en een coleus. UIT AKERSLOOT. In ide vacature-RijmbenA is door het Cen- traal stembureau tot lid van den gemeen-te- raad benoemd de heer J. van't Hof Sr., die de benoeming heeft aangenomen. Door de politie is M., die ruim een week geleden zijn vrouw en kinderen verliet, te Westzaan aangehouden en naar Akersloof overgebracht, om weder in den huiselijken kring terug te keeren. Een 10-jarig zoontje van P. was aan he* zwemmen bij de Sluis. Daar hij in het gehec! niet kon zwemmen, werd hij door den sterken stroom meegevoerd en zou zeker verdronken zijn, als de Rijksveldwachter Gorter hem niet had opgemerkt. Deze wist, klimmende op een der deuren, zijn arm te grijpen en hem zoo naar boven te trekken. G e b o r e n Gerardus, z. van P. Schou- ten en G. Suiker. Margaretha Joanna, d. van B. Dekker en M. Baltus. -r Jacobus Jo annes, z. van R. Swart en A. Blom. Anna Maria, d. van P. Putter en O. Overpelt. Gerrit, z. van G. Otte en T. Kleimeer. Maria Anna, d. van G. Koppes en C. M. de Ruijter. Dverleden Jacobus Jonker, 59 jaar. Getrouwd: Jan Meijer te Limmen en Grietje Prins alhier. Jacobus Pieter Antho- niet Langendoen en Jannetje Jonker. Pie ter van Duin te Egmondbinnen en Grietje Blokker alhier. Petrus Daan te Uitgeest er. Wilhelmina Terluin alhier. Dirk Meland Wintersteijn te Uitgeest en Trijntje Davids alhier. Adrianus Rotteveel en Agatha Groen. UIT EGMOND AAN ZEE. Alhier is, naast het sinds jaren bestaande „Corps Scherpschutters", een nieuwe schiet- vereeniging opgericht, genaamd „Prins Hen- drik", waarvan het bestuur bestaat uit de heeren Th. Hoppener. voorzitter, J. A- Wig- gerts, secretaris, en G. B. Doedens, penning- fneester. UIT BROEK OP LANGENiDIJK. Dc Raad van Arbeid te Alkmaar heeft als tusschenpersoon aangesteld de heer M. Wa- genaar alhier. Zijn rayon zal zijn Oudorp, St. Pancras en dc vier Langenclijker gemeen- ten. UIT HEERHUGOWAARD. De heer Nijman, brievenbesteller bij het hulpkantoor Noord alhier, heeft als zoodanig overplaatsing gevraagd en verkregen naar het postkantoor te Broek op Langendijk. UIT WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen is na openbare inschrij- ving dc bouw van een nieuwen stdger voor rekening van de veilingsvereeniging „War- menhuizen" opgedragen aan C. Bakker ft Dirkshom voor de som van S 654. De bouw van een R. K. Meisjessehool is gegund aan Gehroeders Kuitwaard te Broek op Langendijk en de bouw van het Zneterhuis aan J. Opdam te Heiloo. UIT BEVERWIJK. De Coop. Tuindersvereenigi-ng ,,De Vrije Groenten- en Fruitveiling" hield gisteravond een vergadering in het hotel „De Zon." Wij moeten broken met den slemr „t« laat" de koopm-an moet op tijd! kunnen ver* zenden en de trein moet op dien tijd rollfen dat oins product 's morgens in Duitschlan-d aa® de markt komt, zei de voorzitter. Over het punt dat men voor de eerste 29 voorraden, zooals gij wel weet, mijne heeren. Wij moeten zorgen, dat zulkc gevaren one niet weer bedreigen," voegde hij- er met rusti ge beslistheid bij, „en het zal eenige dagen duren, voor wij een voldoende hoeveelheid vee, toren, enz. bijeen hebben, om naar het garnizoen te zenden. Maar tot dat gedaan is, moeten wij hier blijven." Rupert stiet een vloek van ongediuld uit, en een ander spreker zed wat brommig „Uitstel is dikwijls gevaarlijtor dan een h-andeling. Mijn mannen zouden een tocht terug naar Oxford niet erg naar bun smaak vinden." „Ik weet, mijn goede Langdale," ant- woordde de Koning droogjes, „aat de vadei- landsliefde van uw mannen uit Yorkshire een onaangenaam, plaatselijk karakter draa-gt. Hun aanhankelijkheid aan ons wordt wankelend, zoodra zij bevel krijgen hun eigen gewest te ver laten en- hun Koning te volgen, waar zij het noodigst zijn." „Zij zijn voor het mecrendeel domme boe- renkinkels," mompelde hij, die Langdale werd genoemd, maar hij werd dadelijk in de rede gevallen door een brommige stem, die den keelklank van het Westen had: „Domme boerenkinkels, ba!" zei de brom mige stem. Ik zou ze verraders noemen, Blijkbaar werd de laatste hier met geweld tot zwijgen gebracht, met een bevelend: „Stil, in Gods naam!" van een van zijn vrienden, en „Zelfs in Daventry hebben mu- ren ooren van een ander. (Wordt vervojgd.) s

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5