DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Grondverkoop en woningbouw van gemeentewege. Verkiezing Tweede Kamer, No. 137 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925 ZATERDAG 13 JU1VI Dif numiner bestaat uit 3 bladen. Hu Dcze Courant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—franco door bef gehcelc Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groote contraclen rabat. Groote letters naar plaatsruimfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v,h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. w. Dfrecteur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. TeIef°A*"ir. "-•*tie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Men heeft ons dezer dagen de vraag ge- steld waarom de grond bij het Ooievaarsnesl onder de gemeente Oudorp, even buiten de Alkmaarsche grens, en ook terrein in de on- middellijke omgeving onzer gemeente op Heiloo's gebied zooveel gemakkeliiker a.s bouwterrein verkocht wordt dan de grond die het Alkmaarsche Grondbedrijf voor koop- lustigen beschikbaar kan stellen. Het antwoord daarop is niet zoo heel ge- makkelijk, want de voorkeur voor dergclijk terrein kan van verschillende omstandigheden afhankelijk zijn. Bij velen staat nog altijd de gedachte op den voorgrond, dat het in een dorp goedkoo- per wonen is dan in een stad, waarmede men allereerst de belastingheffing op het oog heeft. Wij laten nu maar buiten beschouwing hoe menigeen, die zich vei'.ig buiten de Alkmaar sche grens denkt, bij de verwezenlijking der annexatieplannen tot de ontdekking zal ko- men, dat hij, zonder het zelf te willen, van dorpsbewoner tot stedeling gepromoveerd wordt. Zoover is het nog niet, maar als,het een- maal.zoover komt, zijn wij er van overtuigd, dat- velen zullen leeren inzien, dat het angst- valjig vermijden. van Alkmaarsch gebied even groote bezwaren als voordeelen met zich meegebracht heeft. Alkmaar is tegenwoordig een gemeente waar de be'.asting niet hoog is. Het neemt- in het overzichtsstaatje der be- lasting heffende gemeenten een zeer beschei- den plaats in en behoort zeker tot de steden waar de fiscus heel wat minder eischt dan in onderscheidene dorpen wordt geheven. Maar zelfs al zijn omliggcnde gemeenten in hun belastingheffing iets goedkooper, dan mag niet over het lioofd gezien worden, dat wie zich op Alkmaar's gebied vestigt, heel wat faciliteiten geniet. Zijn kinderen kunnen zonder meer de ge- meentescholen bezoekcn, hij profiteert van de gemeentelijke bedrijven, heeft vollediger po- litietoezicht, betere brandweer en door de zorgen der gemeente-reiniging beteren afvoer van alles wat hij op geregelde tijdstippen graag kwijt wil zijn. Het wonen m een stad en daardoor het pro- fiteeren van a'.le gemeentelijke diensten en be drijven, geeft een voordeel dat zeer wel op- weegt tegen een betrekkelijk klein bedrag. dat men misschien meer aan gemeentelijke lasten fcal moeten betalen. Men heeft de veronderstelling uitgespro- ken, dat Alkmaar niet voldoend. bouwrijpen grond beschikbaar zou hebben en dat de grond die geheel gereed is, over het algemeen te kostbaar zou zijn. Het Grondbedrijf, zoo heeft men betoogd, moet als 't ware een groote gemeentelijke winkel zijn, waar men veel meer in voorraad heeft dan gevraagd wordt en waar men de Xlanten dus in vrijwel elk stad6deel voldcen- den bouwrijpen grond ter beschikking kan stellen. Dat lijkt op het eerste gezicht een gezonde theorie, maar aan de daarin vervatte wen schen zijn verschillende bezwaren verbonden. Een winkel die te ruim gesorteerd is in kostbare en dikwijls moeilijk verkoopbare arti- kelen, zal op den duur verlies moeten lijden. Grond is duur, maar opgehoogde en aange- legde, dus bouwrijpe grond, is nog veel duur- der en wanneer die jaren improductief blijft, zullen de kosten zoo zwaar op het bedrijf drukken, dat, de exploitatie daarvan op den duur niet winstgevend zal kunnen zijn. In tijden van geringe aanvraag en de laatste maanden kenrnerken zich door een op- merkelijk geringe belangstelling voor ge- mCentelijken grond door particulierc bou wers eischt een zuinig behcer een zco vorrzichtig mogelijke exploitatie. Er is men denke b.v. aan de thans in behandeling zijnde Juliana van Stolberglaan voldoende bouwrijpe grond voor huizen van hoogere huurvvaarde en er is grond voor arbeiderswoningbouw beschikbaar achter de Tienenwal cn achter de Tuinbouwschool. Men schijnt voorecrst niet verde'r te willen gaan, zonder de zekerheid dat zich voor bouwrijpen grond op andere plaateen ook werkelijk liefhebbers aanmelden. Wij hebben van diverse zijden mecrmalen de klaeht vcrnomen, dat de bouwrijpe en be- strate grond voor woningcomplexen in Alk maar tc duur is en het komt ook ons voor, dat de door Gcmeentev, erken daaraan ver- richte arfcei'd zoo kostbaar is, dat het Grond bedrijf in vele gevaiien zelfs genoodzaakt zal zijn het terrein met Verlies te verkoopen. Het wil one voorkomen, dat door Getneen- tewerken ot desnocds door aanbesteding bij particulicreu op heel wat goedkoopere wijze kan gewerkt worden dan thans het ge val is Een bewoner van het Rochdale-complex wees ons er op, dat bij den stratenaanleg voor die stadswijk trottoirband van f 4.50 per Meter gebruikt werd, terwijl een trottoir van 2 Meter breed te zelf niet meer dan 4.50 per strekkenden Meter zou kosten. Ook de rioieering zou zoo breed zijn op- gezet, dat het bouwrijp maken van dergelij- ken grond zoo kostbaar wordt, dat het Grondbedrijf in het algemeen geen kans ziet voor zulk kostbaar terrein koopers te vinden. Waarom, zoo vroeg men ons, kunnen b. v. de tdottoirbanden, evenals dat aan den Kenne- merstraatweg het geval is, niet van cement gemaakt worden? De dcgelijkheid van stratenaanleg zal daar niet onder lijden en elke bezuiniging op dit punt verhoogt de kans, dat de gemeente den grond met winst zal kunnen verkoopen. De gemeente geeft heel wat uit voor werk- verschatting en door het Burgerlijk Armbe- stuur worden duizenden guldens aan onder- steiniing uitgekeerd waarvoor absoluut niets gepresteerd wordt. Er schijnen zelfs seizoenarbeiders uit andere plaatsen te zijn die in de winter* maanden hier ter stede de gebruikelijke on- dersteuning komen genieten. Het is duidelijk dat deze menschen door ophooging en bouwrijp maken van terrein productief werk kunnen verrichten, maar het is even duidelijk dat de kosten daarvan in dat geval niet op het Grondbedrijf mogen drukken. Voor de gemeente blijft het financieele re sultaat hetzelfde of zij de or.dersteunings- gelden via het armbestuur of via een ge- meentebedrijf aan de behoeftigen verstrekt om het dan als een afzonderlijken post „werkloozenzorg" te administreeren. Door productief werk is niet alleen de ge meente gebaat die het bezit van het Grond bedrijf in waarde ziet stijgen, maar wordt bij de behoeftigen zelf het idee van onder- steuning weggenomen en herkrijgen zij een gevoel van eigenwaarde bij de gedachte dat zij voor hun inkomen gewerkt en het eerlijk verdiend hebben. De Juliana van Stolberglaan wordt thans doorgetrokken maar zoolang het Overdie-ge- bied onbebouwd blijft, zal deze laan toch nog een vrijwel doodloopende weg blijven die als woonplaats, vrij ver van het stadscentrum, weinig aantrekkelijks zal bieden. De aarileg van een recht middenplantsoen evenals in de Nassaulaan brengt de consequentie mede, dat aan beide zijden een rij van vrijwel evengroote huizen zal verrij- zen, huizen met een vrije hooge huurwaarde waarvoor het niet gemakkelijk zal zijn koo pers en huurders te vinden. Het komt ons voor, dat men beter zou doen hier ook door een anderen plantsoen- aanleg een klein tuindorp te maken. In een parkaanleg behoeven de huizen niet in' een rechte lijn naast elkaar te staan en kan men door een afwisseling van kieinere en grootere landhuizen een stadswijk krijgen die veel meer aantrekkelijks biedt dan een lange rechte laan, die aan het einde in vrij wel onbebouwd terrein zal dood loopen. De welnige aanvragen van particuliere bouwers om gemeentelijken grond zullen de gemeente ongetwijfeld tot voorzichtigheid moeten nopen. Zooals bekend, heeft de Raad in het laatst van April besloten een bedrag van 20 000 beschikbaar te stellen waardoor voor onge- veer 100 woningen een bouwpremie van 200 per stuk kan worden gegeven. Dft gold dan als prikkel voor particuliere bouwers om over te gaan tot het bouweh van kleine woningen met een maximalen inhoud van 200 M3 die een weekhuur van niet meer dan ongeveer 4 zullen eis-:hen. Zijn wij go-ed- ingelicht, dan is het suaes van deze actie tot dusver bedroevend en heeft zich slechiS een aannemer voor het bouwen van 10 dergelijke woningen aacgemeld waarvan hij er nog een viertal noodgedwon gen moet bouwen door afbraak van viar woningen aan de Lindelaan waarvoor hij verplicht is nieuwe woningruimte in de plaats te stellen. Waarom de animo om deze woningen te bouwen zoo bedroevend klein is. valt moei lijk te zeggen maar het is natuurlijk mogelijk dat men over het algemeen weinig voelt voor het bouwen en exploiteeren van woningen die door ininvermogenden bewoond zullen worden en waarbij de eigenaar dus een groot risico van uitwoning en huurverlies krijgt te dragen. Er is werkelijk belioeftc aan woningen met cen huui-prijs van niet meer dan 4 per week en wanneer zij op deze wijze niet tot stand kunnen komen zal de gemeente wel gedwongen zijn krachtdadiger financieelen steun te verleenen. Geheel anders is het gesteld met arbei- derswoningen die een huurprijs van 5 tot 7 per week moeten opbrengen. Er is daaraan geen grooter behoefte dan voor de normale woningvermeerdering in verband met den jaarlijkschen groei der be- volking noodig is. De gereserveerdheid der particuliere bou wers wijst er op, dat aan huizenbouw op het oogenblik nog al wat risico is verbonden. Wanneer er dus geen woningnood meer is en daarvan kan op het oogenblik eigenlijk niet meer gesproken worden ligt het zeker ook niet op den weg der gemeente het risico voor den bouw van een groot woningcom- plex op zich te nemen. De vereeniging Rochdale heeft thans weer het verzoek ingediend opnieuw tot den bouw van 100 woningen te mogen overgaan waar voor de gemeente dan 100 procent hypotheek zal moeten geven. Met alle waardeering voor wat bouwver- eenigingen als deze in de crisisjaren tot stand wisten te brengen, meenen wij dat de tijd gekomen is waarop men van de- gemeen te met 1 anger groote en o. i. onnoodige offers mag eiscnen. Woningen met overheidssteun gebouwd in tijden dat particuliere bouwers zich afzijdig houden, zijn kostbare huizen die op den duur niet loonend geexploiteerd kunnen worden. En het verlies komt ten slotte ten laste van de gemeente die door hare garantiever- klaring den bouw mogelijk maakte. Het spreekt vanzelf, dat in tijden van wo ningnood alle financieele overwegingen moeten wijken voor den plicht van de over- heid haar burgers behoorlijk onderdak te verzekeren. Maar zijn de crisisjaren voorbij en is de woningnood vrijwel geweken, dan mag op den ingeslagen weg niet langer voortgegaan worden maar d'i'ent de woniflgbouw weer in particuliere handen te komen. Dan is die bouw weer van vraag en aan- bod afhankelijk en het feit dat men van par ticuliere zijde op het oogenblik geen voordeel ziet in het bouwen van arbeiderswoningen van 5 tot 7 huurwaarde, is mede een be- wijs dat hieraan op het oogenblik geen drin- gende behoefte bestaat. Ook de omstandigheid, dat Rochdale steeds in ledental stijgt is geen direct bewijs van behoefte aan arbeiderswoningen. Het zal in normale tijden tot een wisse- ling van huurders Irunnen leiden en wij be- grijpen, dat menigeen bij voorkeur in het Rochdalekwartier wil wonen omdat de hui zen daar nieuw zijn en de gemeente als fei- telijk exploitant heel wat verkieselijker dan menige particuliere eigenaar wordt geoor - deeld. De algemeene indruk is, dat huren boven 5 per week moeilijk door arbeiders betaald kunnen worden. De gemeente zal dan ook goed doen nauw- keurig te laten nagaan of er voor de normale woningverruiming behoefte aan deze arbei derswoningen; is en indien dit het geval mocht blijken en particuliere bouwers zich niet aanmelden zal men hebben te onderzoe- i.en op welke wijze b.v. door het verschaf- fen van een bouwpremie op de goedkoop- ste wijze in een eventueel tekon aan. deze woningen voorzien kan worden. Het nieuwe bouwplan van Roclicfale is ge- projecteerd achter de Piersenstraat, zoodat het reeds daar bestaande woningcomplexx bij verwezenlijking der thans bestaande plannen beduidend zou worden uitgebreid. Wordt daar, volgens bet voornemen ook nog een school gevestigd, dan krijgt on- ze gemeente langzamerhand een sociaal-de- inocratisclie woonwijk, wat wij niet in het algemeen belang achten. Niet alleen omdat het wonen ter plaatse voor andersdenkenden moeilijkheden met zich kan brengen in zooverre zij niet het soc.- dem. cachet willen dragen. maar ook omdat iedere opzettelijke afscheiding van politiek gelijk gezinden het saamhoorigheidsgevoel onzer gemeentenarai verzwakt en in onrusti- ge tijden zelfs tot ordCverstoringi zal kunnen leiden. Een stad die in woonwijken van diverse politieke richting verdeeld wordt, demon- sh-eert naar buiten een tweedracht die haar den concurrentiesirijd met andere woonste- den bijzonder moeilijk zal kunnen maken. Kuitenlanri DE ONGEREGELDHEDEN IN CHINA. Als gevolg van de ernstige anti-vreemde- lingen-relleijes. hebben cpstandelingen het Britsche vrijv.illigers-arsenaal te Hankow aangevallen. Toen het gebruik van brandspui- ten niet afdoend? bleek, werd het vuur geo- pend uit een machinegeweer, waardcor-acht personen werden gedood en velen gewond. De beschieting der Amerikaanselie kancn- neerboot „Pampanga" nabij Wampoa ge- schiedde dooi een troepen -afdeelmg uit Kwangsi. Naar aanleidino van het protest van den Amerikaanschen consul beriep de comman dant van die troepen er op, dat men geen vlag had gezien. Dit is het eerste bericht, dat de Kwanksi- troepen in een gevecht zijn gewikkeld. Het schijnt, dat zij samenwerken met de Yoenan- troepen, hetgeen derhalve beteekent een tijde- lijk bondgenootschap tegen de regeering in Canton, van de Yoenan, en de Kwangsi-troe- pen. Mogelij'k sluiten ook de troepen uit Kwantoeng, onder generaal Tseng-Tsjioeng- ming zich hierbij aan. E)e studenten te Peking hebben ook Don- derdag hun actie voortgezet, doch incidenten zijn niet voorgevallen. De winkeliers wedge- ren Engelsche en Japansche banknoten aan te nemen en sommigen weigeren zelfs met vreem- delingen zaken te doen. Die bevolking blijft over het algemeen beleefd en de huisbedien- den blijven aan het werk, bcewe! zij worden aangespoord om hun vreemde meesters te verlaten. Feng-joe-siang heeft thans een telegram g?- publiceerd, waarin dc Britsche gezant wordt beschuldigd te trachten het recht te verdrin- gen door macht en waarin de schuld van de politie in Sjanghai als de reden voor de onge- regeldheden wordt aangenomen. Een volgend telegram zegt, dat, indien de Engelschen wei geren schuld te bekennen en verontschuldigin- gen in te dienen, hij en zijn vrienden de zaak der opstandelingen zullen steunen. Het Chineesche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft een derde nota aan de mogendheden doen toekomen, waarin wordt volgehouden, dat de autoriteiten der buiten- lhndsche concessies te Sjanghai en niet de studenten verantwoordelijk waren voor de or- deverstoringen en waarin den gezanten wordt verzocht hun consuls te gelasten de vrijwilli- gerspolitie te ontwapenen. AMERIKA EN HET VEIELIGHEIDS- PACT. Uit Washington wordt gemeld, dat de Ame- rikaansche regeering door middel van het ministerie van Buitenlandsche Zaken bij her- haling informed te kennen heeft gegeven, dat zij geen partij zal zijn in het voorgestel- de Europeesche Veiligheidspact, noch op eenigerlei wijze verantwoordelijkheden in dezen op zich wil nemen. Deze verklaring heeft, naar geloofd wofdt, de bedoeling, geen enkel verzoek af te wach- ten aan de V. S., om op te treden als borg voor het nakomen van verbintenissen in het pact vervat. Er is intusschen nog geen enkel verzoek in deze richting gedaan, doch berichten in de bladen hadden aanlelding gegeven tot ver- moeden, dat zulks verwacht kon worden. NOG STEEDS ONRUST ONDER DE KOERDEN. De Turken zijn er blijkbaar nog niet in ge- slaagd den Koerdischen opstand te onder- drukken, daar de genadelooze methodes, die zij daarbij gebruiken, de tot nu toe trouw ge- bleven stainmen tot oppositie hebben gedre- ven, aldus de Times. Langs de Irak-grens hebben de Turken groote machten aangevoerd, die nog steeds worden versterkt. Zij hebben tot nu toe wei nig tegensand ontmoet van de Goyan- en andere stammen in het Noorden van Zakho, van welke stammen zij wapenen hebben ver- zameld. Christeri-dorpen en de Gyan-stammen, die hebben gevraagd te worden ingelijfd bij Irak, zijn buitengewoon wreed behandeld. Berich ten melden, dat de priester werd weggevoerd en opgehangen. Verder, dat verscheidenc christenen zijn gedood. Aan christenen werd niet tqegestaan hun dorpen te verlaten. Ge- welddaden worden verncht jegens vrouweu en zware belastingen worden geheven. EEN L ABOU R- R EG EE R1NG IN N. Z. WALES. Het einc'resultaat van de verkiezingen in Nieuw-Zuid-Wales toont aan, dat de Labour- partij een meerderheid heeft van twee stem- men. De premier Fuller is afgetreden. De lei- der der Labcurpartij, Lang, die uitgenoodigd is om de regeering tc vormen, is vroeger krantenjongen geweest. De uitslag der verkiezingen is als volgt: Labour 46 zetels, Naticnalisten 32, Pro- gi'essisten 9 en Onafhankelijken 3 zetels. DE STRIJD IN MAROKKO. De correspondent van het „Journal" te Fez seint bijzonderheden cmtrent de toebei'eidse- len van Abd cl Krim, die zich ernstig laten aanzien. Het hcofd der Rifs heeft de alge- ineene mcbilisatie afgekondigd, ook van de Rif-kabylen, die zich in AI gene be vinden of als gewconlijk voor den oogst daarheen wil len gaan. Abd cl Krim schijnt zco zeker van zijn aanstaanden intocht in Fez, dat hij reeds- aan verschillende aan Frankriik geti"ouwe stammen heeft doen weten, dat zij zich ge reed houden mceten om de nieuwe Rif-autori- teiten te cntvangen, die m.t de administrate zullen werden bclast. Resrtmeerencle merkt de correspondent, een uitnemen-d kenner van Marckkc, cp, dat de tcestand der Fransche troepen nergens ge- stabiliseerd is. Jacques concludeert dat dc tcestand zich voor het oogenblik ernstig laat aanzien. Stemmen in eene andere Gemeente. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt hiermede ter'algemeene kennis, dat bij de op 1 Juli a s. plaats heb bende stemming ter verkiezing der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal "een kiezer, in plaats van in de gemeente op wel- ker kiezerslijst hij voorkomt, in <eene andere gemeente aan die stemming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, kan daarvan TOT EN MET 17 JUNI a.s. IN PEFtSOON tei gemeente-secretarie aangifte doen. Hij deelt daarbij mede in welke gemeente hij aan de stemming wil deelnemen en geeft tegelijker- tijd op zijn naam en voornameo, de dagtee- keriing en plaats zijner geboortfe, de gemeente in welke hij op de kiezerslijst voorkomt, en een adres.in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen; zoo mogelijk met aanduiding van straat en huisnummer. Van de ter zake op te maken schriftelijke verklaring, waarvan het formulier ter ge meente-secretarie verkrijgbaar is," ontvangt de kiezer een afschrift. De kiezer, die heeft medegedeeld in eene andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adi'es heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den Burge- meester der gemeente van dit adres de op- roepkigskaart voor de stemming in die ge meente. De mededeeling van den kiezer hierboven genoemd, geldt tevens voor zijne deelneming aan een nieuwe stemming ingevolge artikei 135 der kieswet. Alkmaar, den 30 Mei 1925. De burgemeester voornoemd, WENDELAAR. De twee Duitsche treilers „Leipzig''" "vh „Dortmund", die in de Marokkaansche wate- ren in beslag waren genomen, zijn weer los- gelaten. Zij transporteerden slechts viseb en geen munitie, zooals verondersteld- werd. Painleve verliet Fez gisitermorgen te half ze- ven en keerde des avends laat terug na eei. bezoek aan het front. RUSLANDS STAATSSCHULD AAN FRANKRIJK. Naar het „Jounal" weet te melden, hebben in de Franseh-Rusgische commissie de Fran sche experts een globa'al bedrag genoemd, dat Moskou als Russische staatsschuld aan Frankrijk zou moeten erkennen. Dit bedrag werd bepaald op 10 milliard francs, terwiji de nominate schuld ongeveer 16 milliard be draagi. Voorts zou een moratorium van 10 ja<ir, in- gaande op 1 Januari 1926 aan de Sovjets werden toegestaan, zoowel van de amortisee- i ing van het kapitaal als voor de betaling van de gekweekte rente tijdens dezen termijn De ren ten, sinds 191S verloopen, zouden echter onmiddellijk betaald moeten worden, en vastgesteld op 4 milliard papierfrancs, ter wijl het eigenlijke bedrag daarvan op 4 mil liard goudfrancs, wordt geschat. De Russische experts maakten eenig voor- behoud, met name wilden zij het bedrag der renten van 4 op 2 milliard zien gebracht en vroegen zij Fransche handelscredieten tot een zelfde bedrag. DE POOLTOCHT VAN AMUNDSEN. De voorzitter van het Amerikaansch comf- te voor de expeditie van Amundseri, de Jieer Bernon S. Prentice, schoonbroeder van den tweeden leider der expeditie Lincoln Ells worth, heeft Macmillan; die zooals men weet zijn plannen voor een Noordpool-expeditie ondergeschikt heeft gemaakt aan een poging om Amundsen hulp te verleenen, alle mogelij ke medewerking tcagezegd. De expeditie-Mac- millan is pas geleden vei"h"okken. Kapiteir Byrd, die aan het hoofd staat van de Ameri- kaansche marinevlitgers, die dee1 uitmaken van Macmillan's expeditie, is vol hoop, dat Amundsen zal worden gevontien. Blijkens een draadloos bericht is nu het Nqorsche hulpschip „Ingertre" onderwer naar Spitsbergen, ter opsporing van de ex peditie. Een draadloos telegram van het stoouischip ..Ingertree" verzonden, bericht, dat dit door de Noorsche regeering uitgezonden hulpschip, met de leden der expeditie, tot opsporing van Amundsen en Ellsworth, den Poo-lcirkel ge- passeerd is. BENADEELING VAN EEN BANK. Het parket te Antwerpen heeft een instruc- tie geopend tegen den graanbandelaar I., die een Antwerpsche Bank zou hebben bena- deeld voor meer dan 1 millioen francs. De Bank had een crediet tcegestaan van ruim 1 millioen francs, dat evenwel door goede- ren.gedekt nicest zijn. De Bank heeft thans gemerkt, dat I., zonder dat zij er iets van wist, al deze goederen te gelde heeft ge maakt. KMAARS

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1