Alkmaarsche Gourant N.V. Harms. Coster In, De hand met het lidteeken. Scbaakrnbriefe. if"; a n Damrnbrieb. am «i s om 7 our GESLOTESI zijn. O' k i Honderd Zmn en Twlntigste Jaargang, Zaterdag 13 Jnni. De Boekbandel van de zal vanaf Maandag 15 Jnni, EEMLLETON. i i k m V: VM m **f 1925 gednresde de Zomermaanden des aronds Ult enze Staatsmachine. DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP. Er zijn weleens wetsontwerpen, die lang op zich lieten wachten en die, als zij eenmaai ingediend zijn, maar niet zoo opeens in be- handeling komen. Soms duurt het lang, eer ■er een voorloopig verslag over, wordt uitge- bi'acht; dan is er weer heel wat tijd noodig, voordat de Memorie van Aotwoord ver sohijnt; die is dan vaak vergezeld van een gewijzigd ontwerp; soms komt er nog een „naaer gewijzigd ontwerp", dat soms zulke belangxijke veranderingen inhoudt, dat een nieuw afdeelingsonderzoek wenschelijk is. Het wetsontwerp omtrent de Naamlooze Vennootschappen van Koophandel verkeert we I min of meer in dit geval, ten minste de wenschelijkheid van een herziening der wet- telijke bepalingen ten aanzien van de N. V. is al vrij oud en het oorspronkelijke wetsont werp stamt uit de zitting 1909—1910. Indertijd hebben wij wel over het oor. spronkelijke wetsontwerp gesproken, maar dat is lang geleden en daarom verdient het aanbeveling de voornaamste bepalingen uit het ontwerp, zooals het nu luidt, aan te stippen. Dat er nog al wat gewijzigd staat te wor den is natuurlijk het gevolg daarvan, dat de •N. V. een veel meer gebruikte bedrijfsvorm is geworden dan in de dagen, toen het Wet- boek van Koophandel ontstond, het geval was. De artikelen 36 tot 56 van dat Wetboek zullen volgens he tontwerp gewijzigd wor den en enkele van die artikelen krijgen een uitbreiding van b.v een stuk of acht bij-be- palingen. Wij bepalen ons tot enkele hoofdzaken. De N. V. wordt opgericht bij notarieele acte op straffe van nietigheid; de oprieh- tingsacte is in de Nedylandsche taal ge- steld. Zij vermeklt de plaats van vestiging in Nederland, het doel der Vennootschap, het bedrag van het maatsehappelijk kapitaal, het aantal en het bedrag der aandeelen en het aantal aandeelen, waarvoor elk der op- richters deelneemt. Wanneer tegen de oprichting en insch-ij- ving bij den Minister van Justitie geen be- zwaar bestaat, wordt de acte ter registratie aangeboden aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken ter plaatse. De oprichters moe- ten te zamen deelnemen voor een vijfde ge- deelte van het maatsehappelijk kapitaal. Zuolaug dc registratie niet heeft plaats ge- had wordt de N. V geacht niet te bestaan Voor handelingen verricht voor de be- kendmaking van de oprichting in de Staats- courant en voor de inschrijving in het Han- delsregister zijn de bestuurders hoofdelijk aansprakelijk. Is aan alle formaliteiten voldaan, dan is de N. V. rechtspersoon en koopman in den zin der wet. Als in de acte van oprichting geen termijn van duur der N. V. is genoemd, wordt zij geacht voor onbepaalden tijd te zijn aangegaan. In zekere gevallen kan de N. V. door den rechter ontbonden worden; dan wordt in hoofdzaak verder gehandeld overeenkomstig de Faillissementswet. In geschriften en gedrukte stukken en aan- kondigingen, die van de N. V. uitgaan, moet de naam der N. V. en der gemeente duidelijk worden vermeld. Onderaandeelen zijn aandeelen in den zin der wet. Elke aandeelhouder is verp'.icht tot volledige storting van het bedrag van zijn aandeel. In geval van faillissement is de curator bevoegd de nog niet gedane stortingen op aandeelen op te eischen en fe'innen, onver schillig wat daaromtrent bij de acte van op rfchting is bepaald. Er wordt een register aange'egd en bijge' houden van houders van niet volgestcrte aandeelen en van het daarop gestorte be- Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 16) „Het is alleen maar in naam een huwejijk, Uwe Majesteit," zei Sir Marmaduke Lang- dale, die een intiem vriend van Squire Brent was, „en zoodra al die woelingen voorbij zijn, zal het niet moeilijk zijn een echtscheiding te verkrijgen." „Volstrekt niet, als wij het meisje er bij helpen kunnen," zei de Koning genadig. „En nu, mijne heeren," voegde hij er, opataande bij, zullen wij U goeden nacht wenschen. Wij hebben een prachtigen jachtdag gehad en hopen er morgen ook een te hebben, voor dat die vervloekte rebellen verder naar het Noorden komen, om ons te verontrusten. Maar mij dunkt," ging hij zorgeloos voort, „dat daar niet veel vrees voor bestaat." „Voletrekt niet, Uwe Majesteit, daar wil ik een eed op doen," verklaarde prins Rupert, „en als ge mij slechts wilt toestaan naar het noorden te gaan met die mannen uit Yorks hire „Als Uwe Majesteit mij vergunt," viel Dig- by haastig in de rede, „Goring op te wekken, kan ik U verzekeren, dat het oproerlingenle- ger ons nooit meer lastig vallen zal." „Het is dwaasheid, mijn goede Digby" zei de Prins hard. En in een oogenblik was de geheele woor- dens+rijd weer aan den gang: het olan van drag. Dat register is voor ieder toeganfcelijk". Zekere overeenkomsten (in art. 40a ver meld) moeten in de acte van oprichting ver meld worden. Gebeurt dat niet, dan kan de Vennootschap ze later niet bekrachtigen. Worden later, na de oprichting, overeen komsten aangegaan, waarvoor bet bestuur door de acte van oprichting gemachtigd is, dan moet de inhoud er van worden opgeno- men in de toelichting op de winst- en ver- liesrekening. Van onverplichte stortingen op de aandee len kan, order zekere voorwaarden (art. 41) rente vergoed worden. Teruggave van het gestorte kapitaal of een gedeelte daarvan, moet gekweten kun- nen worden uit de zuivere winst. Een besluit tot vermindering van het maat sehappelijk kapitaal moet door neerlegging in het kantoor van het handelsregister en door opneming in de Staatscourant en in een plaatselijk (provinciaal) blad bekend gemaakt worden. Er kan verzet tegen wor den ingediend (art. 41c en verv.) Binnen 8 maanden na afloop van het boekjaar wordt de balans en de winst- en verliesrekening opgemaakt en aan de alge- meene vergadering voorgelegd. Zij worclen onderteekend door alle bestuurders en door de betrokken commissarissen. De stukken liggen ter inzage voor de aandeelbouders. Na goedkeuring liggen dc stukken ter in zage voor ieder. Dc winst wordt, in 't algemcen, verdeeld cmder de aandeelhouders naar evenredigheid van de verplichte stortingen. De daardoor ontstane vordering blijft 5 jaren gcldig. Mo- gelijk verlies, dat niet uit de reserve kan worden bestreden, wordt op de volgende winst- en verliesrekening overgebraclit; voor dat het is gedelgd kan geen winst worden uitgekeerd. Jaarlijks word't fen minste een algemecne vergadering gehouden Zoowel het bestuur als de commissarissen zijn tot bijeenroeping bevoegd, voorzoover niet anders "is bepaald. Houders van te zamen ten minste een tien- de van het geplaatste kapitaal kunnen een algemeene vergadering eischen, die binnen 30 dagen na de aanvraag moet gehouden worden. Roepen het bestuur of de commis sarissen de aandeelhouders niet op, dan kun nen de aanvragers dat doen na bekomen machtiging van den president d'er Arr. rechtbank, die ook een voorzitter voor de vergadering kan aanwijzen. De artikelen 43ch regelen ddze zaak. De aandeelhouders kunnen zich op de algemeene vergadering laten vertegenwoordigen bij volmacht. Wanneer bij de acte van oprichting niet anders is bepaald, geeft ieder aandeel recht op een stem. Omtrent wijziging der acte van oprichting kan deze bepalingen bevatten. Maar ten al len tijde is de algemeene vergadering daar- toe bevoegd, wanneer met algemeene stem- men daartoe besloten wordt in een vergade ring, waarin het geheele geplaatste kapitaal vertegenwoordigd is. Voorstellen tot acte-wijziging moeten voor- af voor alle aandeelhooiders ter inzage lig gen. Mogelijke wijziging wordt notarieel op gemaakt in de Nederlandsche taal. Zulke wijzigingen zijn natuurlijk in geval van faillissement orimogelijk. Aan de notulen der algemeene vergade ring kan de reehter bewijskracht toekennen. Het bestuur is belast met het besturen der zaken van de N. V., het beheer van het ver- mogen en de vertegenwoordiging in en bui- ten rechte. Elke bestuurder is aansprakelijk wegens tekortkomingen bij de vervulljng der hem opgedragen taak, ook al zijn andere bestuur ders mede schuldig aan die tekortkoming. De bestuurders worden gekozen door de algemeene vergadering, die door niets ge- bonden is. Al was bepaald, dat de commis sarissen een voordracht indienen, dan is de alg. verg. nog bevoegd met twee derde der" uitgebrachte stem men deze bepaling krach- teloos te maken. In de acte van oprichting wordt voorzien in het geval, dat de bestuurders ontbreken of belet ziin hun functie uit te oefenen. Tenzij anders is bepaald, kan alleen in opdracht van de alg. verg. faillietverklaring worden aangevraagd. De bestuurder, die de wet of de acte van oprichting overtreedt, is ook tegenover der- den aansprakelijk voor de schade, die daar door geleden wordt. In het algemeen zijn be stuurders hoofdelijk aansprakelijk voor schade, die door hun daden of nalatigheden veroorzaakt zijn. In de acte van oprichting wordt bepaald, of er commissarissen zullen zijn en, zoo ja, wat hun taak is. Zij worden door de alge meene vergadering benoemd; hun salaris 25 28. e5; 29." e6 30. Tg7 Thdl. ^6d6Tb7tLd6' ?edw0J3getl anders vol^{ Dd6f KaS. Zwart moest maar opgeven T5h8 a6 Db8 Da7 De3f dekt alles. Db6. Te7 c5 Dc6 TheS om f6 <e verhinderen. Wit wil afruilen. c4 Te7 Ka7 Kb6 31. 32. 32. 33. 34. 35. 39. 40. 41. Dd6 en wint de Dame. Zwart geeft op 1 le Wedstrijd Eindspel no. 62 Tg6. Dd2 De2 a3 15. De5 Tg7. Te7 TdSt Db8f wordt, zoo noodig, m de acte van oprichting bepaald. De commissarissen kunnen, als de acte van, oprichting niet anders bepaalt, de bestuurders schorsen; zij kunnen een des- kundige benoemen om regelmatig toezicht op de boekhouding uit te oefenen." Overigens zijn, ten aanzien van de veroorzaakte scha- de bepalingen tegen bestuurders ook toe- passelijk op commissarissen en op auderen diedaden van bestuur verrichten. Wordt er getwijfeld aan den goeden gang der zaken, dan kan de Arr.-rechtbank op verzoek van houders van ten minste een viif- de van het geplaatste kapitaal personen be noemen om een onderzoek in te stellen. De artikelen 5353d bevatten de bepalingen die daarvoor gelden. De kosten van zulk een onderzoek komen, ten laste der aanvragers maar de rechtbank kan verklaren, dat zu ko-' men ten laste van de ,N. V. of van de bestuur ders of andere gezaghebbers. Is de tijd verstreken, waarvoor de N. V. is aangegaan, dan kan zij nog een jaar ver- engd worden, ten einde tijd te geven om de acte van, oprichting te wijzigen. Anders zijn bes uurders aangewezen om de zaken af te wikkelen. De baten worden pond-pondsge- wijze verdeeld onder de rechthebbenden. De bedragen, waarover na zes maanden niet is beschikt, worden in, gerechtelijke consignatie gegeven. Na de vereffening worden de boe- ken en bescheiden def ontbonden N. V: ^c- dutende 30 jaar door den d'aartoe aangewe zen persoon bewaard. In het B. W. worden bepalingen inge- voegd, die het mogelijk maken schadevergoe- asng te eischen van lien, die op valsche ge- gevens lemand bewegen om schuldbrieven te nemen ten laste van een rechtspersoon of na tuurlijk persoon, mits de onjuisttheid binnen 6 maanden gebleken is. Op dergelijke daad staat een gevangenis- straf van ten hoogste drie jaren. De koopman, bestuurder, beheerende ven- noot of commissaris van een N. V of Coo perative vereeniging, die een onware balans of winst- en verliesrekening openbaar maakt of de openbaarmaking toelaat, wordt ge- straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Straffen worden verder bedreigd tegen I biet mat na het paardoffer is interessant hen, die handelen in strijd met dc opgelegde door de 3 gepende Zwarte stukken. De Zw. verplichtingen omtrent de N. V. T. bezet een eigenaardige plaats. Door het len slotte worden eenige overgangsbepa- w^ghalen er van komt La2 in werking. Te- abed M Wit speelt en wint. Oplossing pdobleem Nr. 63 (Se Wed- stnjdprobleem) van C. A. Gilberg. Wit: Kg5 Da6 Tel en h6 Pe6 La2 en c5 Zwart: Ke5 De4 Td5 PeS pi g6. Dfl Ke6:f 2. Df5 mat! De3f(e2) 2. Te3: (e2) mat. Del2. Delmat. T. onv. 2. Df4 mat. P. onv. 2. Df6 mat. 7. 8. 9 10. 43: 3 316 16—32 32 5 7. 8. 9. 10. 49 :32 27—31 15—20 20—24 11. 50—44 (op 3540, 33—29) lingen vastgesteld. D4 ojrening. Wit: Marshall. Zw.Jauowski (gespeeld in een matchpartij te New York) 1. d4 Pf6. 2. Pf3 d6 Lg5 Lf5. Omtrent dezen zet zijn de meeningen verdeeld. De een vindt'hem Sierk a!s pistool op wits damevleugel een ander vindt't een verzwakking van' den Zwarten Damevleugel j in deze par- tij schijat d'e laatste gelijk te hebben. Pbd7. Om de kracht van Lf5 te breken! Lg6. e5. hg6. Zwart wil de open h-lijn wel. c6 een uitvalspoort van de Zw. Dame. 0—0—0 Da5. de5 de5 Lf6 Pf6 Pe4! Ruilt zwart op e4. dan volgt 13 Dd7 mat. Na 12TdS volgt 13. Dd8 Dd8. Td8. Kd8. 15. Pe5, met dreiging vens voorkomt deze T. een nevenoplossing Te4:f, waarop natuurlijk Ke4:t! Goede opl. van D. de Boer, F. C. Laas, J. B. Jansen, Jongedijk, N. Termaat, all- u te Alkmaar. Probleem Nr. 66 lie Wedstrijdprobkem Zwart (6) e3. Ld3 iPc3 Lg6 8. Dd3. 9. 10. 11. 12. A Prins Rupert om naar het Noorden te gaan en tevens aan te vallen, werd vurig bestreden door Digby, die zich met het paardenvolk van Goring wildc vereenigen om met hun hulp het terugtrekkende leger van Fairfax aan te vallen. De stemmen verhieven zich toornig; sommigen stonden aan de zijde van Rupert, anderen aan die van Digby, terwijil nu en dan die van Koning Karel gehoord werd, die zich een weinig verhief om te protes teeren „Kalmte, heerenzeide hij, en in gcdach- ten kon Barbara hem zlen, vol waaidigheid en zaclitmoedigheid, zijn mooi gelaat bleek van onrust en een van zijn prachtige handen ter vermaning opgeheven: „Vrede!, smeeken wij U." En eenmaai toen de woordenwisseling in openlijken strijd schcen te zullen ontaarden, hoorde Barbara hem heel duidelijk zuchtend mompelen „Zulke oneenigheden zullen ons van de overwinning berooven." Maar zijn eigen besluiteloosheid was pijn- lijk merkbaar. Het eene oogenblik scheen hij neerslachtig, onrustig, besprak het eene plan met Rupert, en een ander met Dibgy, wensch- te meer Fairfax te ontwijken dan hem slag te leveren; op een anderen tijd laclite hij, bespot- te het leger der rebellen, het zoogenaamde nieuwe Model, waarover zooveel gesproken was, en waaraan zelfs het genie van Olivier Cromwell geen goeden vorm ken geven. Toen hielden na een poos de gesprekken op; de Koning trok zich blijkbaar in zijn ver- trekken terug en Prins Rupert ging naar zijn Jogement; een of twee der lieerep logeerden in „de Korenschoof" in dienst van Zijne Ma- 13. 13. 14. 14. 15. 16. 18. 19. 20. 14. 16. Pf7. Na 13. c4 volgt Pb6; toch is 12Dc7 beter want dat dekt pion e5. Db3. Nu moet de Zw. Dame toch te rug om b7 en e5 te dekken. Dc7 Pe5!l Neemt zwart, dan volgt 15. Db7 en wat dan? 000. Pg5H Na 15De5 volgt 16 Pf7. Dh5 17. Pd8 KdS c4. en wint't paard. of na 15. De5 16. Pf7 D. anders en wit wint weer een der beide Torens. Tde8. Pgf7. Th4. f4. sluit de 4 lijn voor den toren af. Lc5 g3! Th5 Na 18Le3f volgt 19. Kbl. Th5. 20. Td5 en 21. De3. e4 Pf6 Dc4 Lf8 Td3 Le7. De6 Kb8 Pd7.f. Pd7 Td7. Dc8. a b c d e f Wit (8) Wit geeft mat in 2 zetten. Oplossing eindspel no. 50 (8c wedstrijd eindspel). Hoofdvariant. 1. Dc7! Le5. 2. Db8! Lb8 3. Tel e6. TcS.f Ke7 5. Tf8. KfS 6. gf3 en wint. Een der inzenders meent in 1d6 een opl. gevonden te hebben maar hij vergeet dat zwart kan spelen 1e6! en na 2. Dc7 TaS. of na 2. Da7 Dd6 en nu blijft wit van den zwarten Toren af, terwijl wit al twee Paarden achter is zal \»inst moeieliik te ba- len zijn voor.hem. Aan de Dammers! Met-dank voor de ontvangen oplossingeu van probleem No. 863 (auteur G. Defoy). Stand Zwart: 13 schijven op 7. 9/13, 15, 16, 19, 20 30 35. 37 - Wit: 13 schijven op 21, 22, 24. 27, 28, 29, 33, 40, 44, 46, 47, 48, 50. Oplossing 11 31 16 :27 30 :39 19 30 37 46 46 :49 Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: J. W Blokdijk, P. Dekker, D. Ger- ling en A. List te Alkmaar, P. Kleute, Den Haag. DE WEDSTRIJD OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP TE PARIJS. Met negen spelers is ten slotte dit tournooi beeindigd (Hoogland werd in de tweede he] ft voor zaken naar Holland teruggeroepen) en de Parijsche speler B i z o t is als oveiwin- naar uit den strijd gekomen. Niet alleen door 't ontbreken van zoovele sterke spelei-s, maar ook door den uitslag zal men vermoedelijk noch in Frankrijk, noch in Holland enthousiast zijn over den wedstrijd Bizot toch (thans 42 jaar) is wel altijd be kend geweest als een zeer goed dammer, maar een wereldkampioen had men ook in Frank rijk met in hem gezien. Wat in Frankrijk cchter natuurlijk wel vreugde verwekt is dat de titel behaald is door een landgenoot. Hij heeft fortuinlijk en tactisch gespeeld en vooral tegen zijn eigen landgenooten meer punten ^ehaald clan dc Hollanders. Het verloop en de uitslag van dezen wedstrijd hebben ons weer meer doen overhellen naar de Fransche idee, dat de titel van wereldkampioen feite- lijk alleen kan verspeeld worden in een match .Een dubbel roru'itournooi blijft sieeds een onzuiverc maatstaf Wij achtcn b.v. Moli- mard, f abre, Springer sterker dan Bizot en de kwestie vanWie is de sterkste dammer" lijkf. ons ook absoluut nog niet opgelosf Daarvoor ontbraken te veel spelers. dic'in de allereerste plaats voor den kampioensbtel in aanmerking kwamen, Fabre bezet ondanks drie nederlagen te- gen Vos, Keller en de Jongh met 21 p de ~e pi. Hij maakte echter veel minder remises dan de Hollanders (5 in 't gehecl). Te»en zijn landgen. behaalde hij 13 punten. KeTler is derde met 20 p. zonder een partij te verlie- zen. 1 lij sp eelde er echter 12 remise en won 4 partij en. Het blijft echter van dezen jeug- digen deelnemer een schitterende prestatie. Hij is momenteel zeker cen onzer sterkste spelers. De vier Holl. spelers behaalden 70 punten tegen 5 Fransche 74 punten In onze volgende rubriek komen wij nog wel op de zen wedstrijd terug. De eerste stand liieronder is uit de partij 1 abre-Causse na den 27eu zet van wit. 22—17 47—42 4034 42—3S 46—41 48—43 1. 2. 4. 4. 5. „Daar zeg ik amen op!" zei een der ande ren. „Nu heeren, ik ben er voor, naar bed te gaan. Wat vindt gij?" „Ik zeg er amen op. Waar logeret ge?" „In den „Vliegenden Voetganger." En gij?" „Sir Marmaduke en ik zijn beiden gehuis- vest in de Latijnsche school." „Dat is op mijn weg. Zullen wij samen gaan?" „Tot uw dienst. Onze bedienden zijn bui- ten." „Ik heb ook een knecht; de straten zijn vol van schelmen. Na u, heeren." Een paar minuten later was de eetzaal oogenschijnlijk verlaten; de klank van stem men werd flauwer, toen de drie officieren door de hall gingen, en even^n den uitgang „God geve, dat hij het doetriep Lang- I stil'1ie^de", o"1 een nieuw aangekomene te be- dale uit. „Ik heb altijd gezegd, dat als die Troc, Barbara meende, dat zij in den laat- brieven vooral die aan Lotharingen in han- 5 vroolijke stem en den ©pgewekten lach jesteit, terwijl anderen elders kwartier hadden gevonden. In ieder geval, er klcnk opnieuw „Goeden nacht" en .vaarwel" en enderdanig afscheidnemen van Koning Karel en den Prins die plannen maakten, om den volgen- den dag weer in Fawsley Park te gaan jagen. Twee of drie der officieren bleven nog in de eetzaal. Barbara kon hen hooren praten, het waren Langdale en Digby en de man met het dialect van Somerset. Deze laatste zeide: „Ge hebt niets tegen Zijne Majesteit over zijn briewn gezegd?" „Neen," antwoordde Digby. „Ik heb van morgen gezegd alles wat ik kon, en Zijne Majesteit beioofde mij, dat hij morgen of op zijn Iaatst overmorgen zijn geheele partieu- liere briefwisseling ter bewaring naar Oxford zou zenden." Zwart: 13 schijven op 3, 6, 8, 9, 13/17, 20, 25, 30, 35. 39^: schijven' op 23, 26/29, 32, 33, 38, Zwart speelde 1319? en wit haalde dam door 27—21 (16 27), 32 12 (8 17), 29—24 (20 18), 28—23 en 33 4. Zwart gaf op. Hij kon echter den dam afnemen voor 1 scliijf verlies. Hij zou dan bijna zeker toch verloren hebben, maar heelemaal uit was de partij toch nog niet. De volgende stand is zeer interessant en kwam voor in de partij Keller-Sonier. Zwart: 10 schijven op 7, 14, 16 19, 21, Si, 25, 29. 1° schijven op 27, 28, 30, 32, 33, 35, 38, 40, 43, 45. Zwart had als 38en zet 20—25 gespeeld en wit daarna als 39en 48—43. Nu sloe"- zwart 25 34. Wit speelde 35—30 (24 44) en 33 22. Zw. 44—49. Wit 2—35. Zw. den van de oproerlingerj vielen, zou het dui- velswerk worden" - ,*,Ik wilde, dat wij Zijne Majesteit hadden kunnen overhalen niet zoo nanduit aan dc Koningin te schrijven," zei Digby, „en om atschriften te maken van zijn brieven naar Lotharingen is niets minder dan gekkenwerk Met een rondtrekkencl leger is er steeds ge- vaar, dat een particuliere briefwisseling ~"in verkeerde handen valt." „Oxfcrd is ook geen veilige bewaarplaats merkte de ander op. „Als de stad zich had overgegeven, wat dan?" „Dat is zeker waar," gaf Langdale toe. „Het is alles zeer mceilijk. In elk geval zou Oxford voor het oogenblik veiiig- genoeg zijn Wii moeten maar het beste er van hopen." van Squire Brent herkende. Toen werd alles weer stil. HOOFDSTUK III. 1- Dc Spion. Het oogenblik was nu gekomen, dat Bar bara meende het te kunnen wagen, zich te be wegen. Zij had zoo lang zoo volkomen bewe- gingloos gezeten, dat haar spieren stijf wa ren geworden en in het eerst haar den dienst weigerden, en ondanks de warmte van dezen Juniavond ging er een ©nbehaaglijke rilling langs haar rug en waren haar lianden en voeten heelemaal koud. Zij zat nog doodstil, toen zij opeens be- nierkte, dat iets zich heel stil en voorzichtig vlak bij haar bewoog. Het zwakke licht. dat de verwijdei-de kaarsen in dit afgesloten ge deelte wierpen, deed haar slechts zien den flauwen orrrtrek van de bank tegenover haar en de smalle tafel, waaraan zij haar avond- eten gebruikt had. Het iets, dat bewoog, scheen neergedrukt te zijn geweest bij die bank en bewoog zich nu geluidloos in de rich- ting van het scherm. Het was een man, ge- huld in een donkeren mantel en met een zacht vilten hoed op, die zijn hoofd gehecl verborg. Dat was het eenige, wat Barbara in de duisternis kon onderscheideu. De man een dief of vagebond natuurlijk moest in dat donkere hoekje gekropen zijn, terwijl zij, Barbara, sliep. Hij was misschien door het raam gekropen, ofschoon dat onwaar- schijnlijk leek, oindat het zoo dicht bij haar was, dat zij wakker had moeten worden als hij van dien kant gekomen was; of misschien was het hem gelukt ongemcrkt langs het scherm te sluipen in de drukte en beweging, toen het grootste deel van het gezelschap uit de eetzaal was hcengegaan, enkele oogenblik- ken voor dat Zijne Majesteit en Prins Rupert zich bij de andere officieren gevoegd hadden Dit waren Barbara's eerste gcdachten; de man was een dief, dacht zij, anders niets, die gewacht had tot de gelagkamer ledig was, om een zilveren beker of een ander vcorwerp van waarde te stellen. Zij was niet bang, maar zij was nog stijf en versuft van de lang- durige inspanning, om onbeweeglijk te blijven. De misdadiger, wie liet dan ook was, had er blijkbaar geen denkbeeld van, dat zij daar was, en een instinct gaf haar in te blijven, precies zooals zij was, stil en onbeweeglijk,' want menschen van dat soort zijn gevaarliik als zii ontdekt worden. (Wordt vervolgd 26 27. 27. 36 37. 37. 38. 3. 8 7 6 Ws'l 5 -/ 4 3 2 1 12. 15. 17. 17. 21. 22. 23. 24. 4. <§1 1. 2. 3. 4. 5 6. 6. J. i - I V^ri Snnil-n Rron4- Tj fc"

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9