Alkmaarsche Courant De hand met het lidteeken. FEUILLETON. Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Maandag 15 Juni. S 0 No. 138 1925 Stadsnieaws. DE VRIJHEIDSBOND EN DE VERKIEZINGEN. De afd. Alkmaat van den Vrijheidsbond vergaderde Zaterdagavond in de Societeits- zaal van de Harmonie. De belangstelling was matig. Mr. W. C. Bosnian, voorzitter, opende de biieenkomst met een woord van welkom en gal het woord a an mr. G. A Boon, Tweede Kamerlid- Deze had tot onderwerp: ,,De Ynjheids- bond en de Verkiezingen". - Spr. begon met te herinneren aan de ver- wor(jt verworpen, de regeering komt terug L^-rinnrpn van 1005. toen het ging voor of te- wej^e minister er ook vertrekt, even later zit te gaan en te zeggen: „wf}s mij 3en man, die het anders kan De coalitie. zoo wordt gezegd, moet stand houden. Hebben wij echter, vroeg spr., een wet op de bioscopen, hebben wij de dood- straf, hebben wij de „vrijdom van de pok- ziekte"? Neen, die dingen blijven in de etalage- kast liggen, omdat dan de eenheid van de coa litie zoek is. Op dit oogenblik* en eigenlijk al jaren cn jaren lang is de coalitie onwaarachtig. De drie partijen hebben alleen gemeen, dat zij de stem van God in het parlement willen laten spreken, doch verder heeit de coalitie geen overeenkomst, zij is onwaarachtig en hoe eer- der zij verdwijnt, hoe beter, alhoewel dat niet gemakkelijk zal gaan. Spr. betoogde vervolgens, dat er geduren- de ae laatste maanden bijna geen wetsontwerp is geweest of het kreeg heftige tegenkanting, doch de regeering slikt dit allemaal maar heel gewoon. Er is dns geen enkele manier deze regeering weg te krijgen, welk ontwerp er ook kiezingen van 1905, toen het ging gen Kuyper, dien spr. een zeer bijzondere n- jjjj weer even yroolijk in de Kamer. guur noemde. Het ging niet voor de anti- we wenschen aan de andere zijde revolutionnaire beginselen of tegen de libe- j zjen vervolgde spr., dan zicn we dat men daar rale beginselen, doch het ging voor of tegen r00(je, een democratische regeering wil, KU-ffians lijkt het wel te gaan voor of tegen Colijn. In dit verband herinnerde spr. aan de verkiezingsbiljetten der A. R. partij, wijzen op de gaafheid van den gulden. die een samengaan tusschen sociaal- en vrijzinnig democraten en Michaelisten. Mochten we dat krijgen, dan zijn we heele- maal niet aan de goeae zijde, zeide spr. en betoogde voorts, dat de eisch van de soc -dem. Spr. vond, dat dit veel gaat gehjken op een jje medezeggingschap een overgang is naar overgroote vrijmoedigheid. Heeft deze regee jg vroegere leuze: de socialisatie. ring heeft Colijn er nu inderdaad voor ge- Dan nam spr. de ontwapening in oogen- zorgd, dat de gulden 100 cents bleef? De hooge belastingen zijn in de eerste nlaats te wij ten aan minister de Vnes, die dacht dat de gouden tijd van toen voort zou blijven bestaan. Wij hoeven er met zoo trotsch op te zijn, dat deze coalitie den gul- den gaaf gehouaen heeft, omdat zij hem zelt vreeselijk de oorlog ook is. Als een natie ont- in gevaar gebracht heft. »var,Ani Krpnrrf Hit Hen wereldvredp achter- Na.minister de Vries kwam minister de Geer, geen krachtig maar een hoogstaand be windsman. Daarna kwam het optredenvan minister Colijn, welk optreden al oudelijk somber was. s Spr. herinnei'de aan de Vlootwet en de verwerping daarvan. voorts aan het weder- schouw, uiteenzettende de communistische, sociale- en vrijzinnig-democratische ziens- wijze over ontwapening Spr. betoogde, dat de Vrijheidsbond wel ontwapening wil, doch een internationale ontwapenng. Een natie alleen kan onmogelijk ontwapenen, hoe vreeselijk de oorlog ook is. Als een natie ont wapent, brengt dit den wereldvrede achter- uit. In dit verband verwees spr. naar uitspra- ken van prof. Molengraaff, prof. Simon van der Aa, e.a. vooraanstaande vrijzinnig-demo- craten. Wat wij in de eerste plaats moeten doen, verweipiut uac.^, is medewerken aan den Volkenbond. Wij ont- ontreden van het zelfde minsterie en verder wapenen niet, onze taak is in Geneve. Prof, aan de bezuinigingsmaatregelen van minister Van Hamel schrjjft o.m., dat er geen beroep Pniiin sneriaal de reorganisatie van den gedaan kan worden op de collectieve verdedi- •- ~1J— I gjjjg. a]s men Zelf-verdediging niet krach tig ter hand genomen heeft. Men kan zijn aanhanger van drie gedach- ten: 1. die van voor den oorlog, speciaal in A.-R.-kringen nog aangehangen; 2. de Vol- kenbondsgedachte of 3. de gedachte van na- tionale ontwapening, doch de tweede en derde gedachte zijn met elkaar in strijd als water en vuur. De Vrijheidsbond wil medewerken, aan het standpunt van den Volkenbond, wij willen in ternationale ontwapening. Niet willen wij staatsdienst, waar wij, aldus spr., benieuwd naar waren. De reorganisatie van den staats dienst, die aanvankelijk 50 millioen moest op- brengen, werd terug gebracht tot 30 mil- li0Welk rainisterie er was geweest, aldus spr., er hadden bezuinigingen op deze wijze moeten komen. Dit nemen wij dus minister Colijn niet kwalijk. Wel nemen wij hem kwa- lijk de Tariefwet. U weet, zeide spr., welke moeite wij gedaan hebben wijzigingen in de wet te brengen, het mocht niet baten, de wet - - is er doorgeiaagd omdat ze 1 Januari moest meedoen aan groote uitgaven. voor legdr en worden ingevoerd. Ze is echter, zooals be- vloot, want wij deden het voorstel de lichting worden ingevoerd. kend, niet ingevoerd, maar bepaald1 is, dat ze op 1 Juli, den dag der verkiezingen, in wer king zou treden. Spr. vreesde, dat, mocht de coalitie worden voortgezet, er binnenkort weer een verhoo- o-ing van de Tariefwet zal worden doorge- voerd, niettegenstaande het feit, dat Neder- land geen protectie wil. Spr behandelde vervolgens de ambtenaars salarissen, erkennende, dat geen regeering dit in de huidige omstandigheden had mogen nalaten. Dit ingrijpen was echter veel te ruw en niet uniform zooals beloofd, omdat er ambtenaren zijn, die hun salarissen met 42 pet. zien bekort. Vermindering der sala rissen was noodig, doch in mindere mate. Daarna bracht spr. de bezuinigingscom missie-Rink in herinnering, wijzende op de 4 lijvige rapporten dezer commissie, die, zooals toen juichend werd gezegd, stond buiten de ambtelijke sfeer. De commisie werd echter tegengewerkt aan alle kanten, zoodat het tot conflicten'leidde. Het laatste rapport der com- missie-Rink, inzake de bezuiniging bij de posterijen, noemde spr. het bedroevendste, memorcerende hoe de commissie er toe kwam ontslag te vragen. Spr. keurde de houding van Colijn af, die zicnzelf de eenigstc man in Nederland noemde, die de begrooting in evenwicht kon brengen, terwijl hij aan de voorstellen van een commissie van hoog staande mannen geen aandacht schonk. Voorts memoreerde spr. de schoolpacifica tie en betoogde, dat minister Colijn kans heeft gehad te bezuinigen op het ojrrichten van scholen, die er maar kwamen, als het ver eischte aantal handteekeningen er voor was Spr. zette uiteen, dat met deze handteeke ningen reeds verschillende malen fraude ge- pleegd werd. De Vrijheidsbonders in de Tweede Kamer hebben cen voorstel gedaan, zooals bekend is. Spr. betoogde voorts, dat minister Colijn herhaaldelijk vsranderd is van standpunt. In derdaad heeft hij goede bezuinigingen ge bracht, maar hij heeft niet het recht dm rond Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 17 Ue bewegingen van den man waren zoo heimelijk, als die van een roofdier, dat op prooi uit is. Barbara kon hem op de teenen naar het scherm zien loopen, toen door de spleet in de kamer zien gluren, zijn lange gestalte, breed en in den mantel gehuld, scheen een vage, donkere massa, nauwelijks ijp de duisternis te cnderscheiden. Na een oo genblik duwde hij het scherm geluidloos ter zijde en was op het punt in de eetzaal te slui- pen, toen een geluid, dat uit het voorhuis kwam, hem een oogenblik deed stilstaan, luis- terend als een kat, die een vijand hoort. Bar bara hoorde het geluid ook; het was de stem van Squire Brent, die luid om den waard liep. Een ondeelbaar oogenblik stond de man onbeweeglijk, blijkbaar zijn kansen om te vluchten berekenend. Toen ging hij plotseling terug en stond tegenover het raam. Barbara kon in het eerst zijn gezicht niet zien, omdat zijn breedgerande hoed het geheel bedekte, behalve de kin, maar zij zag, dat hij donkere ktewtn am had, met een wijden mantel, dien voor dit jaar "te verminderen van 19-500 tot 13.000 man. Dit is verworpen met rechts tegen links. Wij voelen echter, dat het onverantwoorde- lijk is in Nederland de nationale ontwape ningsgedachte te propageeren. Er is ook nog een moreele kant, zeide spr. en wees in dit verband op het beroep van de vrouwen en moeders, die hun man of zoon nog erger zullen missen als hij in den oorlog sneuvelt. Maar, had spr., een moeder hooren zeggen: „ik zou het vreeselijk vinden als mijn zoon zou sneuvelen, maar vreeselijker zou ik het vinden als hij zich lafhartig terug- trok en anderen voor zich liet optrekken. In dezen geest schrijft ook prof. Molen graaff in een artikel in „De Wig": Spr. vond het jammer, dat de leuze van na tionale ontwapening tot een verkiezingsleuze is gemaakt. Onze leuze is vrijheid van geest, vrijheid van arbeid cn vrijheid van handel. In verband met dit eerste punt, liet spr. zich afkeurend uit over het weigeren van de goedkeuring van de statuten der Vrijdenkers- vereeniging. De Vrijheidsbond imterpelleerde daarover. Wat de vrijheid van arbeid betreft, in het buitenland werkte men langer dan in Neder land. Daar was het 48 en 54 uur per week, hier werkte men 45 uur, zoodat Nederland onmogelijk tegen het buitenland kon produ- ceeren. Wij hebben ons verzet, zeide spr., en wij hebben onzen zin gekregeo de werktijd is verlengd. Spr. ging daarop uitvoerig in, zeggende: Ik wil niet, dat er een ambtenaar is, die op een bepaald uur tegen mij kan zeggen: gij moogt niet langer werken. (Geroep: Zeer juist Ten slotte behandelde spr. het derdc punt: de vrijheid van handel, die ernstig gevaar loopt bij eventueel voortbestaan van de coalitie. Wanneer gij zijt voor deze drie punten, zeide spr. dan kunt gij niet beter doen dan op den Vrijheidsbond stemmen. Brengt uw stem echter nJel uit op "dwergpartiifjes, waarin Nederland zoo sterk is. Iini Engeland b.v. zijn 3 partijen, hier zijn er dit jaar 33, den vorigen keer 4S. Een stem, uitgebracht op een dwergpartij, heeft alle kans te zijn weggegooid. Als gij liberaal voelt en denkt en gij meent dat erbezwaren zijn om u aan te sluiten bij de groote liberale partij, den Vrijheidsbond, komt dan in de afdeelingen, laat uw bezwa- ren hooren, doch gaat geen kleine, partijtjes vormen. Er resten u nog enkele weken. Werkt deze twee weken nog in uw kring, in uw gezin, opdat de Vrijheidsbond meer stemmen beko- me dan den vorigen keer, zoodat vrijzinnig Nederland, weder geregeerd wordt in vrij- zinnigen geest. (Applaus.) De heer Peters (Amsterdam) kwam in debat. Spr. begon met te verklaren, dat hij circa 20 jaar geleden in zijn „Sturm und Dftng-periode" liberaal gevoelde en zeker toen op den Vrijheidsbond zoa hebben ge- stemd, doch thans zou hij zijn stem daaraan niet meer kunnen ge\'en. Wat spr. miet van mr. Boon gehoord had, behoudens een z. i. kleinzielige naar voren schuivin-g van betrekkelijk kleine feitjes, was, wat de Vrijheidsbond zou doen, als zij de re geering zou moeten ovememen, wanneer de verkiezing hem daar genoeg stemmen voor bracht. Spr. heeft niet gehoord van mr. Boon, dat de Vrijheidsbond een eind zal maken aan woningnood, aa® werkeloosheid, aan hooge belastingen enz. Spr. is hier vanavond als spreker voor een kleine dwergpartijtje: n.l. de Grondpartij, _'n zuiver liberale partij, die strijdt voor de in- dividueele vrijheid, zonder beklemmende ambtenarij, doch in de eerste plaats strijdt voor het vrije bezit van het land, daar het niet te pas komt, dat de grond in het bezit of de bewerking is van een kleine groep men- schen. Spr. verwees naar de uitspraak van den Amerikaan Henry George. De opheffing van het grondmonopolie is mogelijk, betoogde spr., door belasting te leggen op de v£rkoopwaarde van den bloo- ten grond, (ten grand, die van ons alien is. den grond van Ons vaderland. De grond is van ons allemaal. De menschen hebben de waarde van den grond geschapen en het is dus niet meer dan billijk dat gij de baten van dien grond, dien gij zelf geschapen hebt, ook zelf ontvangt. De eenige oplossing van het economische vraagstuk is belasting op den grand. De grondbezitter is dan verplicht den grond productief te maken en kan dezen niet langer achterhouden voor speculatieve doel- einden. Nog bestaat dit in ons land niet, doch in Denemarkem bestaat het. De voorzitter merkte hier op, dat wat de spreker zeide, geheel buiten de zaak om gaat De heer Peters wees vervolgens op den groei van Sydney tengevolge van de land waardewet en weidde daarover uit, waarop de voorzitter hem het woord ontnam, betoo- gende, dat hij geen propaganda kon toela tdl voor een partij, die alzoo een gratis ver gadering kreeg. Een andere aanwezige vroeg mr. Boon, of deze hem amtwoord kon geven op de vraag met welke partijen zou de Vrijheidsbond sa menwerken, indien hij met een voldoend stemmenaantal uit de stembus kwam? Spr. vroeg dit in verband met het feit, dat mr. Boon de coalitie afkeurde en evenmin een samengaan tusschen soc. en vrijz.-dem en Michaelisten koin goed keuren. Mr. Boon beantwoordde den eersten deba ter. Spr. betoogde o. m. uitvoerig de onhoud baarheid voor" Nederland van de stellingen der Grondpartij. Spr. merkte hierbij op, dat de bevolking van ons land ieder jaar met 100.000 i«wo ners toeneemt. De heer Peters bleef van meening, dat de ideeen van Henry George wel degelijk ook in ons land toegepast kunnen worden. Mr. Boon merkte vervolgens op dat de toe- stand in Denemarken beslist niet beter is dan hier, niettegenstaande de debater had gezegd dat de landwaardewet daar zoo gunstig werkt. De heer Peters bracht hiertegen in, dat de werkloosheid in Denemarken ieder jaar af- neemt. (Geroep: In ons land ook). Het debat zette zich in denzelfden geest eenige oogenblikken voort, waarop de heer Peters vertrok om zijn trein nog te halen. Mr. Boon ging over tot beantwoording van den tweeden debater, waarbij hij o. m. betoogde, dat de Vrijheidsbond zal steunen, ieder nationaal en bezuinigingsministerie. De V. B. zal samenwerken met iedere groep, die in zijn geest mede wil werken om te komen tot verlaging der belastingen. Een derde debater zeide in wat gezegd was door den propagandist van de Grond partij toch iets goeds te hebben gevonden. Spr. uitte in verbarid hiermedc zijn vreug- de over de droogmaking der Zuiderzee. De grond, die daar bloot komt, zal velen men schen werk verschaffen. Men krijgt dan een hij dicht om zijn schouders geslagen hield. Op eens hief hij het hoofd op. De hcek, waar Barbara in weggedoken zat, was nog geheel duister, maar nu het scherm op zijde geduwd was, werd er eenig licht op den man gewor- pen. Er zijn oogenblikken in het leven, waar een ingeving sneller werkt dan een blilksem- straal. Zulk een oogenblik was dit voor Bar bara, toen zij in minder dan een hartslag be- greep, dat dit geen gewone vagabond was, die op roof uitging, ofschoon zijn kleeren heel armoedig en zijn voorkomen-en handelwijze die van een gewone dief waren. Maar het ge- laat van een gewonen dief is gewoonlijk on- kenbaar geniaakt en half bedekt door cen baard de kin van dezen man was kaalgescho- ren, en voor het bovendeel van zijn gezicht droeg hij een fluweelen masker. Dit was dus een misdadiger, die gekomen was om iets te stelen wat kostbaarder dan goud of "zilver was, gekomen om de geheimen te stelen, die besproken werden bij de bekers wijn een spion, een vei'klikker, een verraderl En de Ko- ning was er nog maar kort te voren geweest, en Prins^ Rupert en de offideren van den krijgsraad: zij hadden vrij uit en luide over hun toekomstplannen gesproken en nu deze spion Deze vreeselijke gedachte gaf Barbara haar moed terug. Zij schaamde zich opeens over haar lafhartigheid. Zij verhief zich met een ruk en was op het punt van luide hulp te roepen, toen iets vreeselijks, onbekends, ver- trek van "de ste'den, die meermalen overbe- volkt zijn, naar het platteland. Een trek, die spr. zoo gaarne zou zicn, niet omdat het platteland om werkkrachten zucht, maar omdat het ze niet gemakkelijk krijgt. Voorts verwachtte spr. niet veel van heide. ontginning, wel van het droogmaken van verdronken" land. Mr. Boon vond in zijn antwoord gelegen- heid "om zijn spijt uit te drukken over de op heffing "van het ministerie van landbouw, vervolgens betoogende, dat de Vrijheidsbond, als hij er maar iets in ziet, zeer zeker mede zal werken om voor verbouwing ongeschikt land geschikt te maken. Ten slotte waarschuwcte spr. nogmaals te gen het stemmen op kleine partijen. De voorzitter bracht mr. Boon een woord van dank, wekte vervolgens de kiezers en kie- zeressen op hun stem op den V. B. uit te brengen en sloot daarna de vergadering. BOUW SCHOOL OP ROCHDALE. VER- BOUW PAND LANGESTRAAT 85. B. en W. schrijven in bijlage no. 83.: Onder punt 10 van ons werkprogram (bijl. nr. 13 van 1924) vermeldden wij, dat het in ons voornemen lag, een voorstel bij Uwe Vergadering in te dienen tot het stichten van een nieuw gebouw voor de 5e gemeente- school. De vernieuwing van deze school was reeds eenmaal een punt van behandeling in den Raad. De oudercommissies van de le en 5e emeenteschool wendden zich bij adres van Dec. 1921 tot Uwe Vergadering met het ver- zoek, door nieuwbouw verbetering in den be- staanden toestand. Ons voorstel van 29 Augustus 1922 (bijl. nr. 127) trachtte een oplossing te vinden door een verbouwing der scholen. Naar. aanleiding van de beraaaslagingen over dit voorstel in de vergadering van 7 September 1922 beslo- ten wij, opnieuw te overwegen hoe in een be- tere huisvesting ware te voorzien, mede in verband met het voorstel van de Raadsleden J. Westerhof c.s. d.d. 20 November 1922, om te besluiten tot den bouw van twee scholen, een bjj de Bleekerssloot en een op de Paar- denmarkt, welk voorstel in de Raadsvergade- ring van 23 November 1922 in onze handien werd gesteld om bericht en raad. Bij de hernieuwde overweging van deze aangelegenheid rees ook bij ons die vraag of het juist zou zijn de school op dezelfde plaats in een nieuw gebouw te huisvesten. Wij meen- den ten slotte aan een ander terrein de voor- keur te moeten geven, aangezien het aantal leerlingen, dat uit het buiten de Singelgracht gelegen stadsdeel afkomstig. is, langzamer- hand vrij belangrijk is geworden en nog steeds groeiende is. In November j.l. was het totaal aantal leerlingen van de 2e tot en met 5e gemeentesehool 887. Van deze leerlingen woonden niet minder dan 452, dus meer dan de helft, buiten de Singelgracht. Waar het voor de hand ligt, dat de bevol king in de oude stad niet zal toenemen en de nieuwe stadswijken een steeds grooter aantal leerlingen zullen leveren, hebben wij gemeend, de aanwijzing van een terrein in het nieuwe stadsgedeelte te moeten verkiezen boven her- bouw op hetzelfde terrein aan de Nieuwesloot. Met het oog op de tigging van de school aan de Snaarmanslaan, de eenige gemeente sehool die buiten de Singelgracht ligt, kwam het ons gewenscht voor, thans in zuid-ooste- lijke richting een school te stichten, waartoe de meerderheid van ons college zou wenschen te bestemmen het terrein tusschen Bleekerska- de en Molenkade, op de bijgevoegd^ schets- teekening aangeduid. Deze school zal kunnen worden bezocht in de eerste plaats door kinderen van de gezin- nen, wonende in het complex der vereeniging „Rochdale", in de onmiddellijke nabijheid ge legen en eveneens zoowel door leerlingen uit de Nieuwpoortslaan als door die uit de Land- straten en de cmgeving daarvan. De Inspecteur van het Lager Onderwijs kan zich met de aanwijzing van dit terrein (waar op ingevolge art. 23,"le lid, lett. a. der La- ger-onderwijswet 1920 de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten moet worden ge- vraagd) blijkens het overgelegde advies ver- eenigen. Wij hebben voor dezen bouw een plan doen ontwerpen, dat wij eveneens ter inzage leggen en waarmede zoowel de commissie van bij- stand voor de publieke werken als die voor di financien hare instemming hebben betuigd. De kosten worden met inbegrip van de waarde Van den grond' globaal geraamd op 109.000. Gelijk U zal blijken biedt het ontworpen gebouw ruimte zoo noodig voor 7 klassen, ter wijl de bouw van een gymnastieklokaa! in het plan is begrepen.. De klasselokalen hebben overeenkomstig den cisch van art. 7 van het Koninklijik besluit van 15 Februari 1924 S, 48, plaats voor 48 leerlingen. De stichting van dit gebouw zal derhalve tengevolge hebben de onttrekking van het te- genweordige gebouw der 5e gemeentesehool aan zijjne bestemming. Het ligt voor de hanc dat wij hebben getracht aan het gebouw een WIJ DRUKKEN UW BEZOEKAANKONDIGINGSKAARTEN VLUG EN NET. I N.V. BOEK- EN HANDELSDRUK- KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOORDAM C 9, ALKMAAR N schrikkelijks den kreet tn haar keel smoorde. De man, plotseling ontdekkende, dat er ie- mand in het hoekje was, op wacht in de duisternis iemand, die tusschen hem en zijn laatste kans, om te ontvluchten, stond had een pistool uit zijn gordet gerukt, en het volgend oogenblik zag Barbara den stalen loop op zich gericht. Verstijfd van schrik, kroop zij in het duister terug, de oogen wijd open, terwijl zij het ge luid van den trekker hoorde tegdijk met de stem van Juffrouw Doudsley, die vroblijk in het voorhuis klonk „Oh, Mevrouw Barbara Brent, zeker; die zit in het vensterhoekje in diepen slaap, durf ik wedden." Deed de stem den misdadiger ophouden, voor hij het pistool aftrok? Dat kon Barbara niet zeggen. Zeker is het, dat zij meer voelde, dat hij aarzelde, dan dat zij het zag. Dat on deelbaar oogenblik was echter genoeg. Zij slipte dadelijk uit den hoek, maar het volgend oogenblik voelde zij haar pols gegrepen en zij werd uit het beschermende duister in het licht gesleurdzij zag den mond van het pis tool nog op haar gezicht en door de spleten van het masker wierpen de oogen van den man een Snellen blik over haar gelaat. Wat er de paar volgende oogenblikken gebeurde, bleef altijd verward en duister in Barbara's herinnering. De man liet haar pols los, de hand, die het pistool hield, viel langs zijn zijde neer, en toen verdween hij in het donker. nieuwe bestemming te geven om nog zoo veel mogelijk van de daarin aanwezige localiteiten profijt te trekken, al dan niet na veibouw. Wij stellen voorop, dat de oostelijke vleugel van het gebouw evenals de westelijke tot gym- nastieklokaal zal kunnen worden verbouwd. 't Plan daartoe, onderdeel van een algemeen plan tot den bouw van gymnastieklokalen, hopen wij U binnenkort voor te leggen. Het zou wellicht de overweging kunnen ver- dienen, het middengedeelte van' het gebouw aan te wijzen voor de huisvesting van het politfebureau, dat reeds geruimen tijd drin- gend behoefte heeft aan andere en meer loca liteiten dan die het op dit oogenblik ten dien- ste staan. Over de vraag of en in hoever het denkbeeld van verplaatsing van het politiebu- reau naar de Nieuwesloot voor verwezenlij- king vatbaar is, plegen wij nog overleg. Wij komen diaarop bij afzonderlijk voorstel nader terug. Wel meenen wij hier te moeten opmer- ken, dat de mcgelijkheid van die verplaatsing mede wordt beheerscht door de beslissing op de vraag of een nieuwe breede verbinding zal tot stand komen tusschen de Langestraat en de Nieuwesloot. Wij hebben deze verbinding doen opnemen in het in bewerking zijnde ont werp van het nieuwe uitbreidingsplan, dat wij eerstdaags aan Uw oordeel zullen onderwer- pen. De tegenwoordige vertrekken van het po- litiebureau zouden kunnen worden toege- voegd aan de secretarie-lokalen. Zooals "uit het ter inzage liggende schetsplan blijkt, zal het mogelijk zijn, de ruimte links van de gang te bestemmen "voor het inrichten van vertrek ken voor de afdeeling financien, verificatie en controle, tot de vorming waarvan wij U in bijlage nr. 64 het voorstel deden. Dit plan zal te meer voordeel bieden wanneer de be- nedenverdieping van het aangrenzende pand Langestraat 87, thans in gebruik bij de re cherche, ter beschikking wordt gesteld van chn Gemeente-ontvanger. Het zou dan gelukt zijn, de comptabele bureaux bijeen te huisvesten, wat voor de administrate en voor het publiek een groot gerief zou beteekenen. Het overbrengen van liet ontvangerskan- toor naar het pand Langestraat 87, verdient ook daarom aanbeveling, omdat het gebouw Langestraat 106, waarin het thans is onder- gebracht en dat mede den keuringsdienst van waren herbergt, eerstdaags door dezen tak van dienst zal worden ontruimd. Verlaat ook de ontvanger het gebouw, dan kan dc ge meen te voor dit gunstig gelegen perceel in zijn geheel gemakkelijk een andere bestem ming vinden. _Ook ten aanzien van pand Langestraat 85, dat binnenkort door zijn huurders zai zijn ontruimd, zal de gemeente thans'de toekcni- stige bestemming hebben te regclen. Wij brengen dit hierbij ter sprake, omdat Uwe Vergadering er allicht prijs op zal stellen. ook ten opzichte van dat pand te weten op welke wijze dit zal worden benut in aanslui- ting aan het plan dat wij hiervoor hebben ont- vouwd. De meerderheid van ons College zou dit gebouw wenschen te bestemmen voor tweeer- lei doel, en wel de henedenverdieping oor huisvesting der openbare leeszaal en boekerjj, de bovenverdiepiag voor het onderbrengen der stadsbibliotheek en prentenverzameling, alsmede voor kamers voor den archivaris, den adjunct-archivaris en den klerk. Het is van algemeene bekendheid, dat de openbare leeszaal en boekerij niet beschikt over de lokiliteiten waarover deze belangrijke instelling de beschikking zou behooren te heb ben. Vergelijking met openbare leeszalen ci ders, ook die welke niet aan de tegenwoordig door deskundigen gestelde eisclien beantwoor- den, toont ook voor dengene, die dit niet reeds uit eigen ervaring weet, voldoende duidelijk aan, dat, zoodra het eenigszins mogelijk is,' een andere meer met het karakter der instel ling in overeenstemming zijnde ruimte moet worden gezocht. Naar de meerderheid van Het laatste, wat Barbara duidclijk zag, was een hand, die zicli aan het kozijn van het open raam vasthield, een hand, waarop een licht- straal viel uit cen der hanglampen in de eet zaal. Daarna scheen ze ten deele haar bewustzijn verloren te hebben, want het eerste wat zij zich weer herinnerde, was dat Squire Brent zich angstig over haar heenboog, juffrouw Doudsley haar koud water in het gezicht sprenkelde en Doudsley zelf er schaapachtig bij stond. Zoodra zij haar oogen geopencl had; overstelpte de Squire haar met "vragen Wat was er gebeurd? Had iets haar ver- schrikt? Waarom had zij niet geroepen? Hij was juist aan den anderen karit van de deur en binuen bereik. Maar Barbara kon geen samenhangend antwoord geven. Het geval leek haar nu 'n droom toe. Zij gelcofae in derdaad, dat zij gedroomd had, dat de ge- maskerde man, het pistopl, de hand op het raamkozijn alle deel uitmaakten van een nachtmerrie. Zij mompelde iefc9, dat zij een dief gezien had' en door hem verschrikt was. Gehclpen door den Squire trachtte zij op tc staan, toen opeens een pistoolschot klonk, klaar en scherp boven het geraas en leven van de straat uit Het werd onmiddellijk gevolgd door een, verder weg; maar het eerste geluic scheen van zeer nabij gekomen te zijn, ergens aan de achterzijde van hetjiuis. Juffrouw Doudsley slaakte een dcordrin genden kreet, en liet de kotn met water uit haar hand vallen. „Jezus! Maria! Wat was dat?" riep zij vroom uit, terwijl de waard een reeks van vloeken uitte en uit de kamer snelde. haar hart; haar knieen knik+en en zij moest zwaar op den am van den Squire leunen, an ders zou zij gevallen zijn. Sqquire Brent keer- de zich boos tot de gillende vrouw. Barbara kreeg een benauwd gevoel over haar hart; haar knieen knikten en zij moest zwaar op den am van den Squqire leunen, anders zou zij gevallen zijn. Squire Brent keerde zich boos tot de gillende vrouw. „Er is niets om van te schrikken, jij ezel f zei hij. „Je hebt Mevrouw Barbara bang ge maakt en water over den vloer gemorst en dat alles om een paar pistoolschoten." Hij bracht Barbara naar een stoel en dwong haar wat wijn te drinken. E>e goede Squire kon niet begrijpen, waarom zij zoo ontdaan was. „Vermoeid na de reis, denk ik," mompel de hij vriendelijk. Barbara glimlachte flauw- tjes tegen hem en hij nam haar hand er streelde die zacht. Even later kwam Doudsley terug met' het verhaal, dat de dief getracht had het huis uit te sluipen, en dat een van de wachten van den Kening, die achter bij de stallen was, een paar schoten op den sdhelm gelost had. Barbara luisterde met-wijd geopende oogen naar het verhaal. Toen Doudsley uitgespro- ken had, vroeg zij hem geheel werktuigelijk, zooals iemand in een droom spreekt. of de dief ontkqmen was. Wordt vervolgd. Z,vu y, 1 •1 - i; r, IioKImHI 'sNNN NSNN.NSNN.^ V S S \N V /j

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5