qeeft prachtiqen qlans DTT DUDKi^PIC. Het eerste elftal van D. T. S. hield Don'der- clagavond op eigen terrein een wedstrijd te- gen Opoe Pang uit Alkmaar. D. T. S. toonde zich de meerdere door met 4—2 te winnen. Den 17en Juni a.s. zal het 25 jaar gele- 'den zijn dat de heer G. Prijs in dienst trad bij de Oudkarspelsche Brandverzekerings- maatschappijen. Vanaf de schoolbanken daar in behekking gekomen, heeft de heer Prijs on- afgebroken dcze maatschappijen gediend Zaterdagmorgen is plotseling overleden de heer D. Bregman wethouder dezer gemeente. De heer Bregman had zitting voor de Vrijz. Dem. partijafdeeling. Opvolger op de lijst is de heer Jb. de Boer. Met tweede elftal van D. T. S. speelde vcor de nederlaag-wedstrijden tegen Vrone 11 welke eindigde met 1—0 voor D. T. S. UIT OTERLEEK. De Raad vergaderde Vrijdag des voormid- dags 10 ure voltallig onder leiding van den burgemeester. Aan de orde was een bespreking inzake de levering van het electrisch net aan den Lan- gen Molenweg. Met algemeene stemmen werd goedgevon- den dit op te dagen aan gebroeders Rolf te Alkmaar, voor de som van 2430.9214 fran co Alkmaar. Het bouwen van het net werd met alge meene stemmen opgedragen aan de eigen ambtenaren, lijnwerkers dezer gemeente, voor de som van 612. De rekening van het Burgerlijk Armbe- stuur werd met een paar opmerkingen nog eens verwezen naar de leden van het B. A. om enkele toelichtingen. Ze kan alsdan goedge- keurd worden met een nadeelig saldo van 228.65. De rekening van het G. E. B., dienst 1924 werd goedgekeurd met een winst f 871.30. Ook hierover zullen B. en W. nog eens met den administrateur in overleg treaen. Aan- gezien' deze winst in de bezittingen aanwezig is, ontstond hierin eenig verschil van opvat- tng, hoewel voor deze rekening toch de goed- keuring kon worden tocgezegd. De geldleeniug G. E. B., voor't aan te leg- gen net, groot /2500, werd op voorstel van den heer Witteveen aangegaan bij de gemeen te zelf a 6 pCt. af te lessen in 10 jaren. Met algemeene stemmen aangenomen. De eerste afiossing zal plaats hebben in 1927. Bij de rondvraag vroeg de heer Akkerman inlichtingen betreffende aaugifte ,voor nood- slachting daar dit juist te Schermerhoru moet geschieden. Hierin kan geen verandering ge- bracht worden. De heer de Koniug wilde, nu de brandkra- ncn zijn afgestemd, tocli spruitstukken'plaat sen. De heer Spaan autw oordde dat de brand- kranen te Koedijk vrij goed werkten. Het voorstel-de Koning werd aangenomen met de stemmen van dc heeren Akkerman, de Koning, Spaan en Bontes voor; de heeren Witteveen, de Boer en Dekker stemden te gen. Het voorstd-Dekker om 8 spruitstukkeu te Oterleek en 5 te Stompetoren te plaatsen, werd aangenomen met 6 stemmen voor, tegen de heer Witteveeu. Vervolgens werd besloteu om aan B. en W. over te laten, waar ze zullen worden ge- plaatst. Het Bestuur der Nationale Stichting „Te- huis voor alleenstaande blinden" (Wolfhezen) bericht ons, dat de opbrengst der collecte in de gemeente Oterleek 69,10 bedroeg. 1 UIT ST. PANCRAS. Vrijdagavond sprak voor de S. D. A. P. aid. St. Pancras de heer Cramer, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Voor een klein aantal aanwezigen, zette deze de beteekenis der komende verkieziugen uiteen, wees op de „zegeningen" voor de ~ar- beiders van het 7-jarig christelijk bewind en betruerde de verdeeldheid onder de arbeiders waardcor deze reactionnaire regeering moge lijk was. In debat kwam de heer Kloosterboer, wel- kc een vergelijking maakte tusschen de belas- tingpolitiek van Colijn en die van weth. Wi- baut in Amsterdam. De heei' Troost wees op de onmogelijkheid voor de gelooyige arbeiders om zich te scha- ren onder de S. D. A. P., daar deze is opge- bouwd op de Marxistische levensbeschou wing, welke een historisch materialistische grondgedachte heeft en daarom in strijd is met de christelijke idee. De heer Cramer repliceerde en ging hoofd- zakelijk in op de principieele bezwaren der laatste debater en wees in verband hiermede op de religieus denkende leden in de-partij. Nadat debaters en spreker nogmaals het woord hadden gevoerd, werd de vergadering onder dankzegging aan alien gesloten. Voor de nederlaagwedstrijden speelde Vrone II Zondagmiddag onder leiding van den heer Volger uit Alkmaar tegen D. T S II. De wedstrijd, welks spelpeil sterk leed on der den harden wind, werd door D. T. S. II met 10 gewonnen. UIT HARENKARSPEL. De Raad vergaderde Vrijdagavond. Wet houder Borst was wegens lichte ongesteldheid afwezig. De geldleening a 1900.— voor het elec trisch net te Waarland is geplaatst tegen 5% pCt. Uit het ingekomen Verslag van d-en vleeschkehringsdienst te Langendijk bleek dat een winst geinaakt is van 115. Ingekomen waren de rekeningen over 1924 en de begrooting voor 1925 van de keurings- dienst op waren. Uit de eerste bleek dat de bijdrage voor 1925 is 182/i0 per perscon tegen 177i„ vorigjaar. Dr. Groenhart heeft de benoieming tot schoolarts aangenomen. B. en W. stellen voor het maximum aantal vergunningen niet te verlagen. Het aantaP is hier 8 en het mag wettelijk 9 zijn. De Raad ging er mee accoord. Een verzoek van den adm. lijnwerker om verhooging van salaris ging in'handen van B en W. om ad vies. Uit het jaarverslag Volkshuisvesting bleek dat in deze gemeente 15 nieuwe woningen en 45 andere gebouwen zijn gesticht. Uit het gemeenteverslag bleek dat het aan tal inwoners is toegenomen van 3072 on 3091. 1 Het aantal geboorten was 88 waarvan 7 levenloos. Het aantal overledenen was 33, het i ISJftal huweliJKen 2?. Het aantal kiezeiT 1441, 1437 en 1379. De uitgaven voor ver- plegen in een ziekenhuis ongeveer f 1175. B. en W. stelden voor niet over to gaan tot cverdracht van het Electrisch bedrijf te X^aar- land aan het P.E.N. Het P.E.N, wilde het bedrijf overnemen als 9000 van de schulden op de gem- bleven rusten. De stroomprijs zou dan in het algemeen 42 ct. zijn of eventueel vast rechttarief. Ook zou kraehtstroom die hier nu 25 ct is hoogstens 20 ct. en buitcn de sper-uren i7 cent zijn. Meterhuur zou geen 20, doch 50 ct. zijn. B. en W. zagen er voor dc gemeente geen voordeel in. Het geheele verbruik was 6754 K.W.U. waarvoor 3556.14 was binnen ge komen; 6754 K.W.U. tegen 42 ct. verhoogd met meterhuur is 3394.68, zoodat de inge- zetenen van het Waarland slechts met 161.46 bevoordeeld zouden worden, waar dan een schuld van 9000 tegenover staat. Het krachtstroomverbruik is hiei geen miniem De heer Dekker vroeg of het bedrijf uit- kon. De voorzitter zeide dat 1923 klopte met een winst van ongeveer 400, doch het prov. bedrijf berekende een verlies van f 200 om- dat niet afgeschreven is. In 1924 is wel afgeschreven, doch de uit- komst zou vrij wel hetzelfde geweest zijn B. en W. achtten afschrijving niet noodig omdat er een jaarlxijksche afiossing is. De heer Francis was er nooit voor ge weest het bedrijf over te doen en wilde de re keningen over 1923 en 1924 deskund'ig laten onderzokeen. De voorzitter deelde mede dat de rekermg 1924 deskundig onderzocht wordt. Besloten werd iniet in te gaan op de voor- waarden door het P. E. N. gesteld. Vastgesteld werd een suppl. begrooting 1924 op 327. De stembureaux werden. zoover noodig, aangevuld. B. en W. stelden voor de opbrengst der on- derwijzers woning te Waarland en van het postkantoor totaal op een bedrag van 5950 te beleggen in 5 pCt. Ned. Staatsleening 1918. Bij nadere beschouwing werd het be- ter gevonden dit voorstel voorloopig in te trekken omdat de gelden in de gewone mid- delen zijn opgenomen en anders geleend zou moeten worden. B. en W. stelden voor om de woning waar- over in de vorige vergadering in den tweede gesproken is te bepalen op 225 per jaar waartoe werd besloten. De heer De Vries bleef het te hoog vinden en stemde tegen. De Voorzitter deed hierna verschil lende me- dedeelingen ointrent de stand van de school- plannen der bijzondere school te Waarland. Plannen omtrent verbouw waren eerst op- gemaakt door den gemeente opzichter, .later door den heer Saal te Alkmaar in overleg met den Inspecteur. De eerste bevredigden het mcest om de kosten doch konden den In specteur niet bevredigen. Volgens den Inspecteur is thans slechts een lokaal met slechts 4 leerlingen overbevolkt. Verbouw zou 8a 11000 moeten kosten. B. en W. vroegen zich nu af, of verbouw wel direct noodig was. Het hoofd der school, de heer Hulst achtte thans ook geen motieven voor aanbouw aan wezig. Het is zeer goed mogelijk dat de 5e leer- kracht niet gehandhaafd kan worden. Het aantal moet 193 zijn en is thans 190. Het aantal leerlingen dat met 1 Mei de school verliet was 32 en wat kwam was 28. 1 Mei 1926 zal dat voor zoover men kan worden nagegaan zijn 32 af en 29 bij. B. en W. stelden nu voor de plannen niet verder uit te werken. De Raad ging daarmee accoord. De heer De Vries merkte nog op dat in den aanvang een aantal leerlingen van 214 genoemd is. De Voorzitter vermoed, dat daarbij de 10 leerlingen zullen zijn opgenomen die naar de bijzondere school te Heerhugowaard gaan. Uit de rekening van het'algemeen armbe- stuur over 1924 bieek een ontvangst van f 8636.89y2 een uitgaaf van 0894 alzoo een saldo van 1742.64. Het saldo vo~ rigjaar was 1115.53%. Aan landhuur was nog te vorderen 79 Bij de rondvraag wees de heer de Vries op den slechten toestand van de brug naar de be graafplaats. Een onderzoek zal worden inge- steld. Daarna sluitirig. UIT HEERHUGOWAARD. Op het gemeentelijk sportterrein in de kom der gemeente gelegen, werd Zonda; door de gymnastiekvereeniging „T.AVE. N.U." een openluchtuitvoering gegeven, wel ke uitstekend geslaagd mag heeten, al had het publiek talrijker kunncn zijn; trouwens de weersgesteldheid lokte niet bijzonder uit dcz uitvoering bij te wonen. Door de welwillende medewerking van het fanfarecorps „H. U. G 0." werd de uitvoering opgeluistcrd door muziek, waarnaar met genoegen geluisterd werd. Door de gymnasten werd getoond, dat er met ernst geoefend wordt Met belangstel- ling werden de vrije oefeningen der dames- cn heercnleden, zoowel als die der, meisjes en jongens, door de aanwezigen gevolgd, wat niet minder het geval was met het toesteltur- nen en het tremplin-paardspringen der hee ren en springrietcefeningen der dames. Hier na volgde een reeks van wedstrijden, welke werd gecpend met een slingerbalwedstrijd tusschen „T.A.V.E.N U^ en Spanbroek, waarbij eerstgenoemde club wen met 70. De uitsla 'MM De uitslag der hinderbaanwedstrijden A'as als volgt: Voor heeren: J. Schuuring en Tj van Eik; voor dames: M. Reijne en Sj. Ploeg; voor adspirant-ledenH. Reijne. C. Meijer en P. Knip; voor meisjes van 12 en 13 jaar- Tr. Reijne, A. Bakker, D Talsma, D. Pran- ger, A. Smit en M. Visser; voor jongens van 12 en 13 jaar: J. Renses. j. Bruin en N. Buauw; voor jongens van 10 en 12 jaar: S. Hittema, J Schcen en C. Beets; voor meis jes van 10 en 11 jaar: Tr. Beets, A. Kooij, .1 Strijder en N. Koning; voor jongens bene- den 10 jaar: S. Hittema, J. Hittema en K. van der Meer; voor meisjes beneden 10 jaar: D van der Meulen, D. Boekestein, N. Berne- veld en J. van der Busse, Er heerschte een aangename stemming op het terrein. Na afloop cler uitvoering was er in het lokaal van den heer Rus een gezellig bal. UIT"E^MONftX\N ZEE. Te Amsterdam slaagde voor het gastitters- diploma, uitgereikt door dc Vereemging van Gasfabrikanten in Nederland, dc fittersleer- ling G i 1. Bakker, werkzaam a am de gasfa briek alhier. UIT BERGEN. Zondagmiddag omstreeks half zes ontstond een schoorsteenbrand in het perceel Russen- weg 21. Deze liet zich zoo ernstig aanzien, dat de buren de brandweer alarnieerden. De politic was na eenige oogenblikken ter plaat- se. Met vereende krachten werd de reeds gloeiend staande kachel naar buiten gesleept, terwijl de bewoner op het dak emmers water in den schoorsteen wierp. De brand was spoedig bezworen en bleef tot den schoor steen beperkt. IA fordmc rbrandspuit, die reeds binnen .uten aan kwam, belioefde geen water tc gcven. Door Burg, en Weth. is aan het bestuur ■tan Bergen's Mannenkoor \erguhning ver- leend tot het houden van een loterij, ten einde uit de opbrengst daarvan de kosten van deel- name aan het binnenkort te Haariem te hou den muZiekconcours te bestrijden. Uitgegeven zullen worden 600 loten a 0.25, terwijl een prijs ter waarde van ongeveer f. 50 verloot zal worden. De concerten in de Buiten-Societeit (bij de Ronde Kom) zijn weder begonnen. Bei- gen's Harmonie, die gisteravond een uitvoe ring gaf, weet steeds heel wat publiek tot zich te trekken. UIT. EGMONDBINNEN. Door burgemeester Janssens waren een 25-tai ingezetenen ter vergadering uitgenoo- digd, om te trachten een vrijwillig brand- weercorps op te richtenin hoofdzaak waren het vele vakmenschen. Een 17-tal uitgenoodig- den waren tegenwoordig Daar Egmondbin- nen nu ook de waterleiding heeft, is het noo dig dat er menschen zijn aie met de brand- bluschmiddelen op de hoogte zijn. Er zullen 5 standpijpen worden aangekocht, 2 voor het dorp Egmond a. d. Hoef, 2 voor Egmond- binnen en 1 voor Rinnegom; op elke stand- pijp kan men 2 slangen plaatsen, zoodat bij een brand met 4 slangen of stralen gewerkt kan worden. Ook zullen er een paar kleine wagentjes aangeschaft worden voor het ver- voer van slangen en pijpen. Van de firma. die "deze materialen zal leveren, krijgt men een instrument, dat ge- bruikt kan worden om alarm te blazen. Men zou er dan nog een bij kunnen aanschaffen, opdat er op elk dorp een is. Uit de aangegeven leden zal een bestuur worden samengesteld, dat de voorkomende werkzamheden zal regelen. De gemeente-opzichter, de heer J Rozing, werd als opperbandmester benoemd. Er zul len nog twee brandmeesters bij benoemd worden. Er kunnen zich te alien tijde ndfe nieuwe leden opgeven bij den opperbrand- meester, doch voor een vaste benoeming zul len zij eerst de goedkeuring van B. en W. moeten hebben. Zeer spoedig zal er een oefening worden gehouden. Dan zal iemand van de Alkmaar- sche brandweer tegenwordig zijn om deze eesrte oefening te regelen. De leden van de vrijwillige brandweer zul len een onderscheidingsteeken krijgen, b.v een pet of helm. E>e burgemeester dankte na deze uiteenzet- ting de opgekomenen voor hunne medewer king. Hij hoopte dat de vrijwillige brandweer niet zoo spoedig zal behoeven op te treden en uittc tevens den wensch, dat alle leden te genwoordig zullen.zijn bij de eerste oefening, omdat bij een werkelijik geval van brand de vrijwilligers op de hoogte zijn van hun werk. Stadnieuws LEZING DUYS. Stampvol was gisteravond de groote zaal van de Harmonie ter gelegenheid van de re de van den heer J. E. W. Duys, lid der Tweede Kamer, voor de afd. Alkmaar der S.D.A.P. Het onderwerp van die redle was: „Hoe de gulden in gevaar kwam en hoe hij gered werd." De heer P. Dekker opende de vergade ring met een kort welkomstwoord aan de aanwezigen, waarna hij het woord verleen- de aan den heer Duys. Deze begon met te zeggen, dat hij morgen (heden dus) voor familie-omstandigheden naar Engeland moest daarom beslist 's avonds nog naar huis terug moest, zoodat hij zijn rede inisschien zou moeten bekorten en het debat beperken. Spr. zou hoofdzakelijk een soort resume willen geven van wat er in de laatste vier jaren in ons land is gebeurd. Hij hoopte dat het gevolg hiervan zou mogen zijn, dat de kameraden op huisbezoek gaan en anderen opwekken mee te gaan in den strijd. Spr. wees er op, dat hij reeds lang geleden had betoogd, dat van rechts de inzet. van de verkiezing zou zijn: „CoIijn heeft den guitien gered, stemt dus Colijn." De uitkomst lreeft spr. in het gelijk gesteld, de verkiezingsbil- jetten bewijzen net. Maar, zei spr., de biljetten met deze leuze zeggen niets en geven een onjuiste voorstel- ling, want het is de vraag of en hoe de gul den is gered en hoe hij in gevaar is gekomen. De gulden is in gevaar gekomen doordat de staatsbegrooting niet sloot, zegt men, maar, zei sprmen moet vragen, wat daar van de oorzaak is. En deze is hierin gelegen, dat Nederland tijdens den oorlog millioenen uitgaf voor het handhaven van de neutrali- teit cn de distributie, en die oorlog was weer het onafwcndbarc gevolg van het kapitalis- tisch stelsel, dat niet den mensch, maar het ding voorop stelt. Tegen dat vervloekte stelsel nu willen wij opkomen en wij stellen alien, die het handha ven. verantwoordelijk voor zijn bestaan Wie tegen oorlog is, moet tegen het kapi- talistisch regiem zijn, want hij vloeit hieruit voort, is daar onverbrekelijk aan verbonden, De christelijken, die het militairisme verdedi- gen, zijn verantwoordelijk voor den oorlog, dus ook voor de uitgave van de vele millioe nen en ergo ook voor het gevaar, waarin de gu'den kwam. Zwaarder nog wordt de verantwoordelijk- heid der christelijke partijen en alle voorstan- ders van het kapitalistisch regiem, omdat zij weigerden het advies der soc.-dem. te aan- vaarden, toen de oorlog nog maar een paar maanden w-oedde, n.l. om het toen henoodig- de bedrag van 275 millioen gulden te halen van de oorlogswinstmakers en grootkapitalis- ten O'nSanks de voor'speilingen, dat het hier niet bij zou blijven en groote bech-agen voor rente en afiossing jareulang de begrooting zouden drukken, sloot men een leening. Op 11 Dec. 1914 zei Vlieg,en reeds, dat het zou komen tot een zwaren schuldenlast, die oor zaak zou zijn, dat het onderwijs zou worden gedrukt en men te kort zou doen aan ouden van dagen en vele goedo sociale inaatrcgelen zouden moeten worden ingetrokken of uitge- steld. Vliegen stond hierin niet alleen, de heeren Stork en Boissevain, dr. Bos en ande ren dachten er net zoo over, maar de na- maak-christenen dezer dagen wilden de hef- fing-ineens niet en toen het S. D. A. P.-voor stel in de Kamer kwam, stemden alleen de vrijzinnigen met de soc.-dem. er voor. De dlenaren van de kapitalistische klasse stem den alien tegen de christenen voorop, maar och, zei spr.. zij zijn toch cigenlijk ook niet anders dan dooagewone liberalen. Co lijn, Schouten, Koolen e. a., krab het christe lijk veroisje van h af en je houdt niet an dere dan een Dresselhuys over. Beter is het, direct maar met een Dresselhuys te maken te hebben, men weet dan waarmee men te doen heeft. Spr. citeerde een open brief van R. K. Zui- derzee-visschers aan de R. K. Kamerfractie, waarin zij zich beklagen over het niet opko men voor hunne belangen; „woorden zijn goedkoop, maar als wij daden willen, moeten we bij de tegenpartij zijn," stond er en de handelwijze der christelijke afgevaardigden werd boerenbedrog genoemd. Maar dat is mis, zei spr., dat heet in het Hollandsch: christelijke regeeringspolitiek. Die politiek is oorzaak, dat onze staatsbegrooting van 4914 tot na den oorlog in 1918 steeg van 1200 tot 2500 millioen. wat tot 1942 een bedrag van rond 100 millioen op de begrooting zal bren- gen voor rente en aflossmig. Ergerjijk vond spr. de houding van het kamerlid Smeenk, dlie de heffingineens besprak in zijn blad, maar verzuimde mee te deelen, dat de soc.- dem. tot driemaal toe hadden gepoogd de benoodigde kapitalen ineens te kfijgen Dat dit mogelijk zou zijn geweest, toonde spr. aan door de millioenenbedragemi te noe- men. die de stoomvaart-, tabaks- en bankbe- drijven gedurende den oorlog aan winsten maakten, terwijl hij bovendien de winsten noemde van' de petroleumonderneming van den heer Colijn zelve, om dan te zeggen: dat is nu van den man, die zegt: „vergadert u geen schatten op aarde." Spr. hekelde het optreden van minister Colijn, die de wetten vain Talma met alle geweld wilde invoeren naar hij zei, maar vooretellen yan spr. om daartoe te komen, neersabelde. Hij is de man, zei spr., die de loonen en salarissen naar beneden drukte en over vele jaren nog zal genoemd worden de vertegenwoordiger van de regeering der woordbreuk. Spr.'s bezwaar tegen Colijn en de zijnen was niet, dat zij zich christenen noemen, maar dat zij het niet zijn. Dat zij geen goe- de chrietenen zijn, blijkt wel uit het verschil van behandeling van de Indie-vliegers na hun behouden terugkomst. De proletarier on der hen, die hetzelfde gevaar doorstond en bovendien nog de machine moest nazien aan het einde van elken dag vliegen, kreeg slechts een medaille en de beide anderen cen ridder- orde. Dat is de christelijke politiek, de poli tiek van den Mammon. Op humoristische wijze deelde spr. mee op welke manier de volgelingen van Colijn diens politiek goedkeuren, waardoor alle crisisuit- gaven op den arbeider worden afgewenteld. De gulden is niet gered door Colijn, maar door de arbeiders, die tot hun dOod door het slechte onderwijs zullen merken wie de lasten heeft moeten betalen, en door de ambtenaren, die zoo'n groot deel van hun inkomen moes- ten laten vallen. Als de middenstand zich even zijn toe- stand bewust werd, moest hij begrijpen. dat ook hij kapot gemaakt worat door Colijn's politiek. Spr. herinuerde er aan, dat het huidige ministerie regeert sinds 1918 en als nu pas de gulden behoeft te worden gered, hebben dan de ministers van financien van 1918 tot Colijn's optredem dat gevaar veroorzaakt of als het er toen al was, hebben zij dan niets gedaan om het af te wenden? De heer Colijn wil den tijd van na den oorlog verdeelen in drie pcrioden. De eerste is die van minister de Vries (anti-rev.), toen men zich, volgens Colijn, rijk waande, ter wijl men arm was. Geen mooi gezegde voor eigen partijgenoot, zei spr. De tweede periode is die van minister De Geer, toen men zei de heer Colijn een somber vermoeden kreeg van den waren toe- stand. De derde periode is die van Colijn, en nu kent men den juisten toestand en aanvaardt dien. Spr. noemcle deze uiteenzetting, gegeven in de Katner volgens het stenografisch ver slag, een pertinente leugen, want in de Mil- lipenennota van 1919 constateerde minister de Vries reeds een groot tekort en hij noem de de financien- des lauds in hooge mate zorgwekkend. De andere ministers hadden gezegd dat de uitgaven hunner departemen- ten niet naar beneden konden. In denzelfden tijd, dat de heer de Vries minister was, zat Colijn in de Eerste Kamer en toen, sprekende over minister de Vries, dankte hij op 6 Maart 1919 dezen voor de heldere uiteenzetting en hij prees de forsche wijze, waarop de Vries de financien wilde herstellen. En thans zegt Colijn, dat dc toen- nialigc minister geen inzicht nad in den toe stand. Minister de Geer had eveneens, naar de heer Duys uit officieele stukken citeerde, reedc gewezen op den slechten financieelen toestand en op de noodzakelijkheid van de veiligstcl- ling van den gulden. Dat was dus de man, die slechts een somber vermoeden zou hebben van den slechten toestand. Spr. merkte hierbij nog even op, dat het gevleugelde woord van de veiligstelling van den gulden niet van Co lijn afkomstig is, zooals zijn volgelingen dat zou graag willen doen voorkomen, maar van den heer de Geer, die heenging toen men steeds weer nieuwe uitgaven wilde voor zaken, waarcp hij wilde bezuinigen. Spr. conclu decide, dat men nu weet de oorzaak van het gevaar, waarin de gulden verkeerde en toch had men geen schulden be hoeven te hebben, als men in 1918 het voor stel der socialisten had aangenomen. Aan de hand van de regeerinsjscijfers toon de spr. aan, dat de hooge inkomens (36.000 Al is het nog zoo'n 5s. weertje. Door Erdal blijf je t heertje boven f 10.000) best dc noodige 100 millioer hadden kunnen opbrengen, die minister Colijn noodig had. Spr. had den minister geadvi- seerd van die 36.000 slechts 10 pet. te hef- fen, in plaats van 20 pet. van dc ambtenaren en de tariefverhooging, en alle 100 millioen zouden betaald zijn geworden. Maar Colijn wilde dat niet en zocht zijn heil in de indirecte belastingen (tabak, thee en tal van andere ar- tikelen), omdat men, naar hij denkt, niet be- merkt dat men daardoor een hooge belasting betaalt. De belasting op verbruiksartikelen alletn reeds bedraagt een /20 per persoon. Dit is geen belasting naar draagkracht, en toch zei- den de christelijken bij de vorige verkiezing, dat zij daarvoor zouden ijveren. Spr. meende, dat de christelijken een klasse- politiek vceren, wat blijkt uit het feit, dat b v mevrouw Bronsveld-Vitringa, die het bestond om tegen alle porlopsuitgaven te stemmen, thans uit de Kamer wordt gewerkt, nu mep haar een plaats op de candidatenlijst geeft, die geen kans biedt op herkiezing. Spr. hekelde de politiek der christelijke re- geeringspartijen, die hij een Mammonspoli- tiek noemde en wekte krachtig op tot strijd daartegen. Om nog gelegenheid te geven tot een, zij het kort, debat besloot spr. hiermee zijn rede, die herhaaldelijk door applaus of een hartelij- ken lach om de meermalen'geestige opmerkin gen werd onderbroken. De eenige, die debat wensch te, was de heer Constandse uit den Haag. Deze meen de, dat, hoewel dc heeren, Colijn cn Duys op veschillend standpunt staan, beiden toch den gulden willen redden. De Nederlandsche soc.- democratie is evenals Colijn bereid het kapita listisch stelsel cp de been te lielpen eu te steu- nen. Wanneer de S. D. A. P. dc verkiezings- campagne voert, moet zij dat doen als ceil burgerlijke, zij het burgerlijk-demccratische partij, maar niet als sociaiistische partij. Op haar program staat dat door hare maat- regelen het kapitalisme niet mag worden aan- getast. De kapitaallieffing was zoo weinig anti- kapitalistisch dat zelfs Stork en Boissevain er voor waren. Aangaande den oorlog als oorzaak van de schulden, zei spr., dat de soc.-dem. toch in aile landen aan dien oorlog meedeelen en het proletariaat opzetten daartoe. (Protesten uit de zaal.) Hoe zal men in het kapitalisme den gul den redden? De heer Duys wil hem mee hel- pen behouden, maar wij, zei spr., zullen het stelsel, als het begint in te storten, graag nog een trap meegeven. Geen enkele gemeente of land kan zijn fi nancien herstellen zonder het bankkapitaal en daarom wordt het duidelijk, dat de Miranda en Wibaut in Amsterdam ook de loonen gin- gen verlagen. Indirecte belastingen worden ook door Wi baut in Amsterdam geheven want de gemeen- tebedrijven in de hoofdstad brengen 9 millioen winst. Spr. releveerde een rede van den heer Vliegen voor het Partijcongres, waarin deze hoopte op een tijd van hoog-conjunctuur voor het kapitalisme en herinperde aan wat „Het Volk" schreef dat n.l. de arbeiders wel degelijk mee moesten betalen aan de 100 millioen, omdat zij immers mee de ruiten had den ingegooid en dus ook dc scherven mee moesten betalen. Spr. wees er op, dat hij in Rotterdam een rede van een vrijzinnige had gehoord, die daarin hetzelfde betoogde als de heer Duys tot het in stand houden van het kapitalisme. De heer Constandse bevreemdde zich er over, dat tegen de verkieziugen de socialis ten optreden als beschermers van den mid denstand, dien zij overigens willen zien vei- dwijnen. Spr. zette uiteen, dat de revolutionnairea strijd hebben te voeren tegen het parlementa- risme en het kapitalisme hebben aan te tasten in de bedrijven om het zijn macht te ontne- men. Tegenover het herstel van het kapitalis me door de socialisten stelde spr. de vernieti- ging ervan in de bedrijven door de daad van de revolutic. (Van achter uit de zaal klonk tij dens het debat van den heer Constandse' ver- schillende keeren applaus). De heer Duys meende, dat de woorden van den heer Constandse niet anders dan hol- le woorden zijn. In Italie en Duitschland zijn de bedrijven bezet door het proletariaat, dat daarbij een Noske tegenover zich vond. Maar als de bedrijfsbezetting ook hier komt, zult gij mij ook tegenover u vinden, zei spr., want wat hebben de revolutionnairen in Duitsch land het eerst gedaan. Een poging tot vernie- ling van de drukkerij van de „Vorwarts". Wijk niet af van den wettelijken weg, ver- maande spreker de aanwezigen, nadat hij ge zegd had dat de S. D. A. I-zeer zeker mach- tig tracht te worden, want zei hij ge- weldpogingen lokken de witte terreur uit, en hij wees daarbij op vcorbeelden in andere landen. Aangaande de waarde van den gulden zei spr., dat men moet begrijpen, dat, als die waarde naar beneden gaat, de toestand yooe WWPWH

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6