den arbeider niet Heter wordt, omdat <Ie gul den een internationaal betaalmiddel is. Zelfs als alle geld ter wereld gelijktijdig zou kun- nen dajen, zou de verhouding nog dezelfde blijven. Met kapitalistische stelsel is gegroeid met de heele wereld en samengegroeid met al ha re verhoudingen en. nu kan men het niet zoo maar ineentrappcn. Wij willen zei spr. het kapitalisme niet opbouwbn, maar willen binnen dat kapitalisme doen wat mogelijk is. Vandaar dat wij ijveren voor ouderdoms- pensioen en andere zaken. Als dit niet mag naar de opvattingen van den heer Ccnstandse, mag men niets meer doen, zelfs geen vakver- eeniging versterken. Immers ook clat reeds is door een partijgenoot van dezen veroordeeld als kapitalistisch. Onzin noemdc spr. dc bewering, dat de soc.-democratic het proletariaat in den oorlog zou hebben gejaagd en hij riecl den heer Constandse aan dit tegen Cornelissen (den Hollandschen socialist" te Parijs) te zeggen, die gepoogd heeft ons land in den oorlog te betrekken aan de zijde der entente. Tot zijn spijt had spr. geen tijd meer om op alles in te gaan wat door den heer Con standse te berde was gebracht. Toen het daverend applaus na de repliek van den heer Duys geeindigd was, dankte de heer Dekker dezen voor zijn rede en den heer Constandse voor zijn debaf, waarna hij de vergadering sloot. Provinciaal nienws HET JUBILEUM VAN DEN AARDBE1EN-UITVOER. Den len Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer I. L. Giesen uit Berlijn den eersten wagon aardbeien van Beverwijk naar Berlijn stuurde en die datum is dc eerste stap geweest voor den uitvoer naar Duitsch- land. Wij waren dezer dagen in dc gelegenheid om, na correspondentie met den nu 70-jarigen ex- porteur, nadere bijzonderheden over deze eer ste zending te vernemen en het zal op den oningewijde een vreemde indruk maken dat het verzenden van een wagon, aardbeien naar het buitenland zoo veel voeten in de aarde had. In 1900 waren in Kennemerland geen commissionnairs en verzenders van froenten, het waren alien scharrelaars, be- alve de heer D. van de Kolk, die werkte voor Heck in Dordrecht en de heer Dirks, die yaten had gevuld voor Wulfse in Zwijndrecht. Die „handel" bleek geen winstgevende zaak te zijn, want in 1899 toen de aardbeien voor een prijs van 6 a 8 cent per kilogram in de vaten waren gedaan bleek er weinig animo voor koopen, zoodat men de vaten maar weer liet leegloopen in het Kanaal. Toen dan ook de heer Giesen in 1900 in Beverwijk aankwam hij is Duitscher van geboorte en informeerde bij den heer ter Burg in het hotel „De Zon" naar personen die genegen waren om gezamenlijk aardbeien te verzenden naar Berlijn, was niemand daar- yoor te vinden omdat men het gekkenwerk achtte om dit waagstuk te volbrengen. Wij informeerden of er dan voor 1900 geen tuinders waren want de „Zoete Franschen" en „Wijksche vroege" aardbeien waren tien tallen jaren te voren bekend en kregen ten antwoord dat er niets waren dan venters, die hun eigen aardbeien naar Amsterdam brach- ten en'die zelf uitventten, doch dat de uitge- breide teelt van aardbeien, die wij thans aan- schouwen, nog geen kwarteeuw oud is. De heer Giesen was echter niet overtuigd dat het „gekkenwerk" was om een wagon aardbeien naar Berlijn te zenden, zocht en kreeg connectie met dcu bovengenoemden heer Dirks en kwam overeen dat hij sloffen zou zenden en f 300 om mee te beginnen. Door verschillende omStandigheden de heer Dirks had gecontracteerd voor 12 cent per kilogram kyam er niets van dit ac coord en werd Giesen zelf verzocht over te komen of anders 2000 te zenden. De heer G. had wel eenigszins bezwaar om een groot bedrag te' zenden en bovendien slot fen doch daar hij zelf niet van huis kon be- rustte hij in de geldzending en het nieuwe contract tegen 20 cent per K G., doch moest bovendien de geheele risico voor eigen reke- ning nemen. trots al deze teleurstelling ging de verzen- ding door en op 1 Juli 1900 rolde de eerste wagon aardbeien naar Berlijn en kwam in goede conditie aan, waardoor was bewezen, dat de heer Dirks een goed expediteur en de heer Giesen een Handel aar met goed door zicht was, aan wien de Kennerner tuinder alles heeft te danken. De eerste wagon werd spoe- dig door andere gevolgd en met den fleer Dirks werd een uieuw contract aangegaan voor 1901. Was de heer Dirks een handig zakenman? Neen, want hij hield zijn „geheim" niet voor hem alleen en vertelde zijn wedervaren. An- deren werden hierdoor wakker en wilden ook wel wat verdienen. Ook in Duitschland waren meer hande- laars met geopende oogen, de heer Dirks be diende ook hen, hoewel het niet contractueel geregeld was, en de handel op Duitschlanc ging van een leien dakje. In dat jaar werd ook in Heiloo de eerste wagon naar Duitsch land geladen door den heer Joh. J. Vahl, die jaren aaneen en nog in relatie met Duitsche afnemers is. Trots alle wederwaardigheden is in korten tijd een bloeiende handel op Duitschland ont- staan, die de aardbeienstreek tot grooter bloei heeft gebracht. De heer Giesen schrijft: „ik kom niet meer in Beverwijk, ik maak geen verre reizen meer" doch wij spreken de hoop uit dat hij van dit voornemen afziet, om hier de huldiging voor den wakkeren pionier van onze streek op 1 Juli in ontvangst te nemen; want zonder twij- fel zal men dit internatiouaal gebeuren niet ongemerkt laten voorbijgaan. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Onder groote belangstelling, vooral ook van de jeugd, vond Maandagavond de ge- wone jaarlijksche excercitie plaats van de brandweer. Algemeen werd geconstateerd dat alles in de beste orde was, en dat de spuit aan de gestelde eischen voldeed. UIT EGMOND-BINNEN. Maandag j.l. vergaderde de afdeeling tuinbouw van den L. T. B. in cafe Apeldoorn. Het belangrijkste punt der agenda was, wan- neer de afdeeling zou kunnen beginnen met bet afleveren van de aardbeien. Beslofen werd om a.s. Woensdag en Vrij- dag te leveren, hetgeen dit jaar bijzonder vroeg is. Verleden jaar was 24 Juni de eerste dag der levering. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Bij den landbouwer P. van Dam viel de werkman Dekker van een hooiberg, met het noodlottig gevofg dat hij is overleden. UIT HOORN. De heer J. Boeisma heeft onder groote be langstelling het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden bij de H. S. M. in dienst trad. Met Hoomsche muziekcorps bracht den ju- bilaris een serenade. UIT OUDKARSPEL. Den 12 Juni vergaderde het Onder* ling Veefonds OudkarspelNoordscharwou- de, ten huize van den heer C. Vis te Oudkar spel. Voorzitter was de heer J. C. Swager. Blijkens de rekening was er uitgegeven 2280.83K; er was ontvangen 2017.91, alzoo een nadeelig saldo van 262.881a. Hierna volgde bestuursverkiezing; aftre- dend was de heer G. Borst, die onze gemeen- te heeft verlaten. In zijn plaats werd ge- kozen de heer J. Jongsma. Voor taxateur was aftredend de heer P. Kostelijk, die bij accla- matie werd herkozen. Verder kwam in bespreking, om te trach- ten, dat van een afgekeurde koe geen keur- loon zou worden geheven, daar dit volgens de vergadering niet billijk is. Goedgevonden werd om een adres aan den Raad te richten. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake verkoop veewagen, wat werd goedgevonden. irop door den voorzitter, onder dankzeg- ging, sluiting ?lgde. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer R. Kooy, slaag- de voor het lc gedeelte candidaatsexamen kennis in de medicijnen. UIT HEEMSKERK. De gemeenteraad kwam Zaterdagmiddag bijeen. Afwezig Dr. v. d. Bergh. Een verzoek der Hanze-afdeeling om tot verlaging der tarieven van het G. E. B. over te gaan werd voorloopig nog voor kennisge- ving aangenomen. De winst over 1924 be- clroeg pl.m. f 4000. Een voorstel van B. en W. tot verdere uitbreiding van het onder- giondsche net werd zonder eenige discussie aangenomen. In een der vorige bijeenkomsten is reeds vastgesteld de rooilijn die voornamelijk be- trekking heeft op den Rijksweg om dien op 16 M. te stellen. Het rijk schijnt zich om de ze maatregel weinig te bekommeren, reden waarom met het oog op bouwgrondbezitters deze lijn vastgesteld is op 10 M. Voor praeadvies is in eene vorige bijeen- komst naar B. en W. gezonden een verzoek van omwonenden der Marelaan, om met het oog op malariagevaar de beek te overkluizen. B. en W. brachten over deze zaak rapport uit. De omkluizing over een lengte van 200 M. moest pl.m. f 5000 bedragen. De heer Wentink achtte dit werk niet noodzakelijk en met het oog op de drukkende belastingen zelfs onverantwoordelijk. In gelijken geest spraken de heeren de Vries en wethouder v. Duivenvoorde. Na langdurige besprekingen besloot men deze zaak voorloopig met rust te laten. Besloten is om de autobus-ondernemers Gebr. Beentjes jaarlijks eene bijdrage van 300 te verleenen voor eene geregelde ver- binding met Beverwijk en ten slotte eene geldleening aan te gaan van 15000 voor wegverbetering. De uitvoercijfers onzer bloembollen be- droeg over de maand April aan gewicht 308.936 K.G. voor eene waarde van 324.260. Gedurende het tijdvak JanuariApril waren deze cijfers: 1.573.956 K.G. voor f 1.668.816 tegen 1.108.214 K.G. voor 1.120.204 overeenkomstig gelijk tijdvak 1924, UIT SCHERMERHORN. De tweede prijsvischdag van de Henge- laarsclub „De Karper" werd Zaterdagavond gehouden. Gewapend met den hengel togen om half acht's avonds een 16-tal leden van „de Karper" ter vischvangst. De vangst was bijzonder goed. Een paar der leden hadden zelfs 10 visschen (baars en aal) gevangen. Wel was de maat niet groot en werden de meeste vischjes weer te water gelaten, maar de prijzen konden alien toe- gekend worden. De heer Benjamin smaakte het genoegeii de eerste visch te mogen vangen, waarvoor een prijs beschikbaar was gesteld. Benja min behaaldje tevens den 2den prijs voor het grootste aantal visschen, terwijl de heer J. Bosga den eersten prijs verkreeg. De 3e prijs viel ten deel aan den heer F. Moerbet-k en de 4e prijs aan den heer C. Dubbeld. Den volgenden keer zal op karper in den Eilandspolder gevischt worden. UIT HOORN. Eenige kaashandelaren te Hoorn ontvin- gen den laatsten tijd klachten over de kwali- teit van de aoor hen geleverde waar, terwijl ze de overtuiging hadden, dat de klachten on- gegrond waren. Bij onderzoek is nu gebleken, dat gedurende de reis de goede kazen werden geruild voor minderwaardige, z.g. lombok- kers. Men vermoedt dat die omruiling ge- schiedde op het traject HoornRotterdam, voor welk vervoer het personeel der Rotter- damsche boot van de firma J. L. verantwoor- delijk is. BOND VAN BEGRAFENISVEREENI- G1NGEN LANGEDIJK EN OMSTR. Het bondsbestuur kwam in buitengewooe vergadering bijeen in het cafe Centrum te Noordscharwoude. Niet aanwezig waren de afdeelingen N.-Niedorp en Schoor], terwijl de vergadering werd bijgewoond door het hestuur der associatie te Alkmaar, welke zich ten doel stelt tegen kostenden prijs te zorgen voor nette teraardebestelling. Deze associatie zou gaarne in den bond worden opgenomen. De voorz. en de seer, van den bond had den reeds met genoemd bestuur besprekingen gehouden en oordeelden het gewenscht deze zaak in bondsbestuursvergadering te bespre- ken. Uit de breedvoerige discussie bleek ech ter, dat genoemde associatie toch geheel an ders werkt, "dan de bij "den bond aangesloten vereenigingen, aangezien deze hare leden bij overlijdem in hoofazaak althans, kosteloos begraven, terwijl voor de leden der associatie de begrafenis moet worden betaald. Dit ver- schil in working maakt opname in den Bond vrijwel onmogelijk, tenzij tusschen bond en associatie een speciale regeling werd ge- troffen. Van verschilfcnde zijden werd het bestuur der associatiein ernstige overweging gege- ven de reglementen der begrafenisvereeni- gingen bij den bond aangesloten ter iuzage te vragen en een cointributieregeling in te vceren, welke den leden recht geeft qp koste- looze begrafenis door de vereeniging. Den heer Wolfswinkel werd gevraagd of hij de associatie mede zou kuinnen bedienen, waarop deze uiteenzette, dat dit voor hem onmogelijk zou zijn. Onder dankzegging voor de ontvangst verklaarde het b^tuur der associatie de zaak in een ledenvergadering te zullen bespreken, terwijl wederzijds wera toegezegd voeling met elkaar te zullen houden. Door de afdeeling Broek op Langendijk werd ter sprake gebracht de bepaling der afdeeling Zuidscharwoude dat deze vereeni ging geen personen beneden 40 jaar bij over- lijden begraaft, indien deze geen lid der ver eeniging was. Aangezien deze bepaling in- druischt tegen een der bondsbepalingen acht- ten de bestuursleden, behalve die van Zuid scharwoude, het zeer gewenscht dat die be paling, na het langdurig bestaan der ver eeniging, werd ingetrokken. Een desbetref- fend voorstel zal in den Bond worden be- handeld. Nog werden enkele huishoudelijke aangele- genheden besproken, waarna sluiting volgde. Ingezonden stnkken (Builen verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) beHandelen, waarna er Het b'ovensfaande van overgebleven is. Red. Alkm. Crt.) Aan den Hoofdredacteur van dc Alkmaar- sche Courant. M. de Hoofdredacteur. Gelieve onderstaande, naar aanleiding vara uw hoofdartikel van j.l. Zaterdag in uw blad op te nemen. U schijnt er den laatsten tijd een gewoon- te van te maken om artikelen te plaatsen, over woningruimte of woningbouw, waarvan u blijkbaar slecht op de hoogte of althans slecht is ingelicht. Het is nog niet zoo lang geleden, toen u een artikel plaatste over wo ningruimte en daarin liet uitkomen, dat de womingnood was .geweken, er was nog wel behoefte aan woningen van een prijs van 4.per week maar anders niet. Nu schrijft u weer in uw hoofdartikel dat de woningnood vrijwel geweken is, wat ab- soluut onjuist is. Ik zou u zeer ennstig aan- raden om in't vervolg uw licht op te steken bij B. en W. van Alkmaar, wellicht ontvangt u dan juister gegevens dan nu, van den des- betreffenden bemjfscfirecteur. Ter opheldering of de woningnood is op- geheven zal ik u eenige cijfers geven,'dan kunt u zelf oordeelen of U pw abonnee's juiste gegevens verstrekt. Volgens de offici- eele cijfers van den woningtoestand hier ter plaatse: Aau-tal dubbelbewoningen 198, dus tekort 198 Aantal woningen met 3 gez. 5, dus tekort 10 Aantal woningen met 6 gez. 1, dus tekort 5 Aantal bew. pakhuizen enz. 4, dus tekort 4 Aantal noodwoningen 41, dus tekort 41 Alkmaar, Juni 1925. M. de Red. Met eenige verbazing heb ik, en meerderen met mij, gelezen het artikel in uw blad van 13 Jurii onder den titel: „Grondverkoop en woningbouw van gemeentewege". M. i. had u bij de beantwoording van de vraag wat wel de oorzaak was van cen ge- makkelijker verkoopen van gronden buiteu All naar, dan die van ons grondbedrijf, ook deze vraag moeten beantwoorden: Hoeveel kost de grond van 't Gem. bedrijf en waar is die gelegen, en wat kost de groud buiten Alkmaar? Zullen dc vernietigers van't najtuurschoon, dc exploitanten van 't Heilooer bosch, de grona zoo goedkoop geven? Zijn de wonin gen gebouwd op 't Oudorperland zooveel grooter dan die in de Companiestraat? En aan wie de schuld dat het Gem. Grondbedrijf bijna geen bouwrijpen grond heeft? Gemeentewerken de schuld geven dat de gronden bouwrijp gemaakt door dat bedrijf te duur worden, is een klein kunstje. De oorzaak zit wel ergens anders. En ik ben er van overtuigd dat U door dit artikel de leiders van ons grondbedrijf geen dienst hebt bewezen. Ik heb op andere plaatsen ook de meening hooren verkondigen van de zijde van 't grondbedrijf, dat de kostcif van op- hoogen, dus bouwrijp maken van gronden, moeten drukken op werkverschaffin Maar dat is de zaak op z'n kop zetten. Doet een particulier dat ook? Zou b.v. de finna Stoel de vletten in gebruik bij den bouwmaterialen- handel, repareercn op haar scheepswerf en daarvoor bij den materialenhandel niets in rekening brengen, opdat de steenen b.v. dan goedkooper kunnen worden verkocht? Dan begint U met dat deel waaraan me- nig lezer zich geergerd heeft, nm. dat deel waarin U de arbeidersklasse en de Woning- bouwvereeniging Rochdale als wanbetalers en lieden die in onrustige tijden de orde zul len verstoren, brandmerkt. (Waar heeft in- zender dit gelezen? Red. Alkm. Crt.) Dat is een insinuatie. Om de risico van uitwonen en huurverlies, gaan, meent U, de particuliere bouwers niet over tot het bouwen van woningen van 4 per week. Ik durf met u een onderzoek aan bij de huisbazen en de winkeliers hier in Alk maar en dan zal wel blijken dat de wanbe- taling onder de arbqiders zeer miniem is en bij de arbeiders veelal veroorzaakt wordt door werkeloosheid. U meent verder dat de woningnood als ge eindigd is te beschouwen, maar "waarom stei- de dan de gemeente 20.000 disponibel? (Voor woningen van f 4 huurwaarde, waar aan omdat de krotwoningen opgeruimd moeten worden wel behoefte is. Red. Alkm. Crt). Te begrijpen is van uw standpunt dat de 100 woningen voor Rochdale er niet moeten komen. Maar hoeveel gezinnen wonen nog samen, hoeveel huizen zijn voor menschen feitelijk onbewoonbaar. Hebt u al eens een bezoek gebracht aan de krotten in de Compagniestraat, Overdiestr., Liefdelaan, Scharloo, Groot- en Klein Nieuwland? Of moeten die maar blijven, omdat ze toch maar door arbeiders worden bewoond? U doet het dan voorkonien alsof niet Rochdale maar de gemeente feitelijk exploi- tant is van de huizen door die vereeniging gebouwd. u De smet op de leden en het bestuur van Rochdale geworpen is zoo unfair, dat ik ze alleen maar qualificeer. Zij zouden dan fungeeren als figuranten van de gemeente. Hoe u er bij komt, tegen beter weten hi, uw lezers te willen suggereeren dat Roch dale een Soc.-Dem. wijk zou zijn is mij een raadsel. Of komt het misschien dat daar geen leden wonen van de bezuinigingspar- tij? Want verder woont en leeft daar rustig en prettig in luchtige, heldere woningen een zeer gemengde bevolking, Chr., R.K., geloo- vig en ongeloovig. Niet zooals bij de R. K. Ver. „Goed Wonen" is het bij Rochdale. Van Rochdale kan iedereen lid worden. Van „Goed Wonen" niet. Maar over dat secta- ristne schrijft u niet en dat was ook waar- schijnlijk uw bedoeling niet. H. VAN DRUNEN. (Dit stuk was eerst ongeveer tweemaal zoo groot en een scheldpartij van het begin tot het eind. Wij hebben 'tinzender nog eens terugge- zonden met het verzoek de kwestie zakelijk te Totaal tekort 258 Het aantal woningen wat in 1924 in aan- bouw was en inmiadels gereed is gekomen bedraagt 165. Dus blijft het tekort 93 wo ningen. Nu zal u misschien zeggen, dat we er bij na zijn, doch we gaan verder. Het aantal inwoners is in de eerste 5 maanden met 500 toegenomen. Per jaar zou dit zijn 1200, doch we zullen er geen 1200 maar 1000 re- kenen en dan zullen we er voor 1926 maar cen verrneerdering nemen van 800. Dus dan zal de bevolking aan het eind van 1926 zijn toegenomen met 1SOO. Een gezin wordt ge- rekend op 4 personen, ajs gemiddelde, dus een toename van 450 gezinnen en een groo ter tekort aan woningen van 450 en 93 543 aara het eind van 1926. Door mij wordt juist 1926 er bij genomen om des te duide- lijker nog aan te tooneiv dat dan zelfs nog niet het woningtekort zal zijn ppgeheven, te meer niet omdat voor dien tijd geen bouw- plara van eenige beteekenis gereed zal komen. Wanneer we nu in mindering gaan nemen voor middenstandswonigen een vierde ge deelte van 543, dan moeten a' nog willen we. geen woningtekort meer hebben ruim 400 ar- beiderswoningen gebouwd worden. Nu is U, M. de Hoofdred., optimist ten opzichte van particulieren woningbouw, maar nu mag U wel een geboren optimist wezen, indien U mij wijs kan maken dat het tekort van ruim 400 woningen door particulieren zal worden gebouwd. Ik durf te beweren, te meer waar ik er zelf dagelijks inzit, dat daar geen sprake van is Particuliere bouwers moetcu vanzelfsprekend winst maken al is het dan ook klein, terwijl de vereenigingen, volgens de statuten, geeu winst mogen maken. Doch ten gunste van Uw betoog zal ik bovenstaande even wegder.- ken en rekenen dat er door particulieren de helft van het tekort zal worden gebouwd, dan nog is er aan het eind van 1926 een woning tekort van ruim tweehonderd. Zou U nu, met deze officieele cijfers voor U, nog langer durven te beweren dat er geen behoefte bestaat aan het 3de bouwplan vau „Rochdale"? Ik geloof het niet, te meer niet omdat door mij de krotwoningen achterwege zijn gelaten, anders zou het tekort nog groo ter zijn geweest. Ik zal voorloopig niet verder op dat gedeel te van Uw artikef ingaan, omdat deze cijfers U voorloopig genoeg zeggen. Het laatste ge deelte van Uw artikel doet er de kroon opzet- ten. Dat er met het nieuwe bouwplan van Rochdale bij de bestaande een belangrijke uit breiding plaats vind is juist, maar dat er, wanneer er ook nog een school bij komt een sociaal-dem. woonwijk wordt gevonnd, is zoo bezijden de waarheid, dat ik mij niet kan be grijpen waar U dat vandaan haalt. U vjndt het blijkbaar verschrikkelijk wanneer het zoo was, vandaar dergelijk geschrijf, doch ik niet, indien het werkelijk zoo was, dan zouden zeer waarschijnlijk en de woningen en de school reeds zijn gebouwd. Het is U, heer Hoofdredacteur, zeker eeu doom in het oog, dat door de woningbouwver- eeniging „Rochdale" alleen die woningen worden gebouwd, die de menschen een behoor- lijke huisvesting bezorgen. Verder schrijft U: „Niet alleen omdat het wonen ter plaatse voor andersdenkenden moeilijkheden met zich kan brengen in zoo- verre zij niet het soc.-dem. cachet willen dra- gen, maar ook omdat iedere opzettelijke af- scheiding van politiek gelijk gezinden het saamhoorigheidsgevoel onzer gemeentenaren verzwakt en in onrustige tijden zelfs tot orde- verstoring zal kunnen leiden. Een stad die in woonwjjken van diverse politieke richting verdeeld wordt, demon- streert naar buiten een tweedracht die haar den concurrentiestrijd met andere woonste- den bijzonder moeilijk zal kunnen maken" Wanneer U kennis wilt nemen van statu ten en reglement, dan zal ik U daarmede reeds kunnen overtuigen dat niet wij vragen naar richting, dat ons werk niets anders is, dan te trachten goede degelijke en gezonde woningen te krijgen in het beiang van de ge- meenschap. Wilt U een bepaaldc richting aanwijzen in- zake woningbouw dan moet U niet zijn bij „Rochdale," maar bij „Goed Wonen". Daar moet men Katholiek zijn om lid te worden, terwijl er bij „Rochdale" niet naar gevraagd wordt. Ik verzoek U om een plaats aan te wijzen, waar een soc.-dem. woningbouwvereeniging bestaat, ik moet het ten zeerste betwijfelen, terwijl ik tal van vereenigingen zal opnoemen, waarvan men wel ljd kan 'worden. als men maar behoort tot de Katholieke of Christelijke Kerk. Nu vind ik dit niet iets verschrikkelijks, dat moet een ieder voor zich weten, maar als men Uw artikel nagaat, dan vindt men daar een scherpe tegenstelliDg in. - •- Is Het U te cfoen, om onjuisth'eden neer te schrijven of de zaak te misleiden, want U verwijt „Rochdale" dat zij een bepaalde rich ting nastreeft, wat niet juist is, doch wel op een ander, die te dien opzichte vrij wordt ge- laten, van toepassing kan worden gebracht. Wat U aanzet tot het schrijven van der- gelijke artikelen weet ik niet, is het dat Roch dale, volgens U, te solide, te goed ingerichte woningen bouwt; wilt U propageeren voor Uw bezuinigersbond? accoord, maar op din- gen, waarop bezuinigd moet en kan worden. doch niet op woningen, die voor de arbeiders meer dan noodig zijn. V Beleefd dankend voor de verleende plaats- i, ruimte, A. F. ZEEGERS, ,r Secretaris van Rochdale", Waarom het noodig is, dat stukken van soc.-dem. zijde tegen onze redactie gericht in den regel voor minstens de helft uit persoon- lljke hatelijkheden en verdachtmakingen be staan, is ons steeds een raadsel. Ook deze inzender maakt er zich weer meer dan eigenlijk toelaatbaar is, aan schuldig en wij hebben ons een oogehblik afgevraagd of wij werkelijk gastvrijheid moeten verleenen aan gasten die onze plaatsruimte op derge- lijke wijze misbruiken. J Evenwel, deze inzender heeft zich tot dus- ver aan dit euvel nog niet schuldig gemaakt en hij schijnt hier en daar in zijn stuk wer kelijk zijn best te doen zich tot de zaak zelf te bepalen. Dus hebben wij te zijnen opzichte maar in aanmerking genomen, dat de natuur dikwijlf boven de leer gaat en aat het zelfs voor een soc.-dem. vereenigingssecretaris niet altijd gemakkclijk is een behoorlijk artikel op pa pier te zetten. Een kort antwoord op verschillende zijner opmerkingen moge aan onze repliek op het zakelijke gedeelte van inzender's betoog voor- afgaan. Inzender zegt, dat wij er den laatsten tijd een gewoonte van maken 0111 artikelen te plaatsen over woningbouw en dat wij daar- van slecht op de lioogtc zijn. Dit laatste zullen wij in het zakelijk deel van ons antwoord wel weerleggen, het eerste eischt zeker eenige nadere toelichting, want zoover ons bekend, hebben wij dit jaar nog maar tweemaal over woningbouw geschvc- ven en wel op 25 April en op 6 Juni j.l. Het wil ons voorkoinen, dat inzender te dezen opzichte zelf niet erg op de hoogte kau genoemd worden. Wij hebben op 25 April betoogd, niet al- j ken dat er hier behoefte is aan woningen vau niet meer dan 4 huurwaarde, maar ook aan middenstandswoningeu die 400 a 500 per jaar moeten opbrengen. Inzender raadt ons aan, inlichtingen in te winnen bij B. en W. van Alkmaar, omdat j deze juistere gegevens bezitten dan de desbe- treffende bedrijfsdirecteur. Nog daargelaten of wij ons voor ons vo- rig artikel om inlichtingen tot een bedrijfs directeur gewend hebben, komt het onzinni- ge van die opmerking het best uit als men weet, dat ook B. en W. van Alkmaar ua- tuurlijk bij de bedrijfsdirecteuren hun licht komen opsteken. Inzender's berekeniug over de toename der bevolking in verband met de daarvoor be- noodigde woningen is voor een secretaris eener bouwvereeniging meer dan kinderlijk naif. Als zeldzaamheid hebben wij laatst ver- mekl, dat de bevolking van Alkmaar in 3 jaar met 2000 zielen is vermeerderd en van 25000 op 27000 is gekomen. Als zeldzaamheid, want deze snelle stijging was abnorinaal en schuilt in hoofdzaak in de eerste vijf maanden van 1925, toen de bevol king met 548 zielen is yermeerderd. Bleef deze snelle stijging aanhouden wat niet te verwachten is dan zou dus in 2 jaren tijcls -een bcvolkingsvermeerderiug van X 2000 X s"/t 1444 zielen gecon stateerd kunnen worden. Inzender neemt evenwel maar royaal weg 1800 zielen, wat des te meer opvallend is als men bedenkt, dat in 1923 onze gemeente slechts met 553 en in 1924 slechts met 653 inwoners vooruit gegaan is. Maar het dwaaste van zijn redeneering is. dat hij het zielental van 1800 zonder meer door 4 deelt om het cijfer der benoodigde woningen te berekenen. Alsof niet eeu zeer groot deel dezer 1800 nieuwe bewoners pas geboren wereldburgers zijn, alsof er een nieuw huis noodig is telkens als er 4 jongens of meisjes worden geboren en alsof er onder de iug'ekomen personen niet een groot aantal vnjgezellen zijn, die op ka- mers gaan wonen of bij familic intrekken. Inzender's berekening is werkelijk te naif om cr nog langer ernstig op in te gaan end met het foutieve van zijn berekening vervalt natuurlijk de geheele conclusie waartoe hij' aan het einde meent te kunnen vasthouden. Ten slotte kan inzender niet begrijpen, dat wij het niet in het algemeen beiang achten, dat een stad in woonwijken van diverse poli tieke richting verdeeld wordt. Dat er wanneer ook het 3e bouwplan van Rochdale tot uitvoering komt van een soc.-dem. woonwijk kan worden gesproken, zal inzender moeilijk kunnen ontkennen, al zal er misschien hier en daar wel eens een verdwaalde katholiek wonen en zullen vele bewoners dezer huizen wellicht niet officieel bij de partij zijn aangesloten. Wij achten woonwijken van een bepaald uitgesproken politieke richting niet in het al gemeen beiang, onverschillig of dit nu een soc-dem., een" katholieke of een andere rich ting is. Dat aan bouwvereenigiugeni die als de R. K. uitsluitend geloofsgenooten als leden aannemen, geld uit de algemeene kas verstrekt wordt kunnen wij zeer zeker ook niet goedkeuren. Het is ons zegt inzender zeker een doom in het oog, dat door Rochdale alleen die woningen worden gebouwd, die de men schen een bchoorlijke huisvesting bezorgen Voor deze dwaze bewering wordt geen en- kel bewijs bijgebracht. Waarom zouden wij ons er aan ergeren, als de woningen van Rochdale een behoor lijke huisvesting bieden? En even ongerijmd is de bewering aan het slot van inzender's schrijven, dat wij _er agp

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7