Alkmaarsche Gourant De hand met het lidteeken. FEUILLETON. No. 142 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Vrjjdag 19 Juni. Zij, die zich met 1 Juli voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ont- vangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. (iemengfi Nienvrs VERKEERSONGEVALLEN. In het Algemeen Politiebl ad is de volgen de aanschrijving opgenomen van den minis ter van justitie aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven: Ingevolge een door den minister van water- etaat tot de waterstaatsautoriteiten gericht? aanschrijving wordt sinds Januari j.l. aantee- kening gehouden van de op rijkswegen voor- gekomen ongevallen en van de bijzonderheden daaromtret. Het komt nu meestal voor, dat bij het plaats hebben van een verkeersongeval het personeel van den Rijk'waterstaat niet ter plaatse of in de nabijheid is en dat men zich om inlichtingen omtrent het ongeval tot ande ren moet wenden. De meest betrouwbare en gemakkelijkst bereikbare bronnen zijn in die gevallen ae gemeente- of rijkspolitie en de ma rechaussee. Er is echter tegen verstrekking de verzochte gegevens in een enkel geval be- zwaar gemaakt; met name is ook bedenking vernomen met betrekking tot de vraag naar de oorzaak van het ongeval. Door die ver strekking zoude de politie omtrent het onge val een eigen meening kunnen geven, welke door nader onderzoek bij den rechter mogelijk aiet bevestigd zoude worden. Ook zouden op deze wijze feiten bekend kunnen worden, welke in het belang van het justitieele onderzoek beter onvermeld geble- ven waren. Deze bezwaren zijn aan den mi nister van waterstaat medegedeeld met de dezerzijdsche aanvankelijke zienswijze ter za- ke en met de vraag, welke juiste bedoeling met de betrokken statistiek beoogd wordt en of die statistiek mogelijk slechts een of twee ja ren wordt samengesteld. Deze antwoorade daarop: ,.dat het bijhouden van een statistiek van de ongevallen op de rijkswegen van belang wod geacht, omdat in de daardoor beschik- baar komende gegevens een middel wordt ge- vonden om de wenschelijkheid van plaatselij- ke wegverbeteringen na te gaan en tevens ook, wijl daaruit conclusies getrokken kunnen worden aangaande de geschiktheid van ver- hardingssoorten voor verkeer van verschillen- den aard« Het is wenschelijk in zulk een sta tistiek de oorzaak van elk ongeval te vermel- den, omdat daardoor djrect die ingevallen buiten beschouwing kunnen worden gelaten, die naar alle waarschijnlijkheid geheel onaf- hankelijk van den toestand van den weg zijn ontstaan Met oorzaak kan hier echter uit den aard der zaak niet anders bedoeld worden dan „vermoedelijke oorzaak". Voor de invulling van deze gegevens is slechts de betrokken Rijkswaterstaatautoriteit aansprakelijk en mocht te eeniger tijd daar- van iets worden gepublieerci, dan zoude daar bij zeker niet worden vermeld, uit welke bron de inlichtingen voor de samenstelling der pu- blicatie zouden zijn verkregen. Indien de politie bijzonderheden omtrent on gevallen aan Rijkswaterstaatsambtenaren zou doen toekomen, zouden deze bijzonderhe den op dezelfde wijze als de door andere personen verstrekte inlichtingen op het bureel van dien ambtenaar worden bewerkt ten be- hoeve van de in te zenden statistiekbladen Zelfs op deze bladen behoeft niet te' worden aangegeven, op welke wijze de daarin ver- vatte gegevens zijn verkregen." t Tot zoover de inlichtingen van den minister van waterstaat. Waar uit liet bovenstaande blijkt, welk het doel van die statistiek is. terwijl de namen der berichtgevers van geen beteekenis zijn en mij verder geen bedenkingen tegen het verleenen van de gevraague medewerking bekend zijn, heb ik er geen bezwaar tegen, dat op de door de technische ambtenaren van den Rijkswa- terstaat gedane aanvragen door overlegging van formulieren in voorkomende gevallen de verzochte medewerking verstrekt wordt en mitsdien de noodige gegevens medegedeeld worden. Mocht er geheimh'ouding vereischt zijn of omtrent de oorzaak van een ongeval twijfel kunnen rijzen, dan kan de politie de voorlichting van het betrokken parket vra gen. Ik stel mij overigens voor dat, indien tot publicatie wordt overgegaan, het justitieel on derzoek toch wel reeds beeindigd zal zijn. Niets belet verder, voor het een of ander punt (voorloopig) geheimhouding te vragen. Ik verzoek u de onder u ressorteerende auto- riteiten, voor zoover noodig, met den inhoud an het bovenstaande bekend te maken. Deze aanschrijving is voorloopig tot 1 Januari 1926 van kracht. VACANTIEBIJSLAGEN. ,,Het Volk" meldt: Het lid van de Prov. Staten van Noord- Holland, mr. M. Mendels, heeft in overlegmet de soc.-dem. Statenfractie, de volgende schrif- telijke vragen om inlichtingen gericht tot Ge. deputeerde Staten van Noord-Holland le. Achten Ged. Staten het in overeen- stemming met de bepalingen van art. 207 en volgende der Gemeentewet betreffende hun goedkeuring die gemeentelijke begrootingen van inkomsten en uitgaven behoeven ten ein- de als zoodanig te kunnen werken, dat zij gelijk is geschied ten aanzien van z.g. vacan- tie-bijslagen aan gemeente-werklieden en -beambten, vooraf bij algemeene dispositie aankondigen posten van zekeren aard, ook al mogen daarmee gemeentelijke belangen ge- diend zijn, niet opaanstaande en latere be grootingen te zullen toelaten, en te zullen weigeren die begrootingen goed te keuren, indien dergelijke posten niettemin door den raad op de begrooting njochten worden ge- bracht? 2e Zoo ja, op grond van welke opvatting omtrent den aard en omvang der gemeentelij ke autonomic zijn Ged. Staten van oordeel, dat zij niet in elk speciaal geval nauwkeurig hebben te beoordeelen of en in welke mate een bepaalde post op een hun ter goedkeuring toegezonden gemeentelijke begrooting een ge- meentelijk belang betreft en met het oog op de financieele positie der gemeente toelaat- baar is? DE TRANS1TO-DIEFSTALLEN. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de op 4 dezer behandel- de zaak tegen J. M. C., voerman en de ge- broeders L' A. S. en J. ri. S., sleepers, alien te Rotterdam en alien gedetineerd, alien be- klaagd van diefstal in vereeniging, subs, ver- duistering, meer subs, heling. Zij veroor- deelde: den 34-jarigea sleeperspatroon L. A. S., wegens heling, meermalen gepleegd, van moquette, heerenstof, rijwielbanden en trap- roeden, tot 2 A jaar gevangenisstraf. den 37-jarigen sleeperspatroon J. H. S. wegens heling, meermalen gepleegd, van de zelfde goederen, tot 2'A jaar gevangenis straf den 40-jarigen voerman J. M. C., in dienst bij de vorige beklaagden, wegens diefstal in vereeniging, meermalen gepleegd, van de zelfde goederen, tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd, in voorloopige hech- tenis doorgebracht. De eisch was geweest tegen elk der ge- broeders S. 3 A jaar gevangenisstraf en te gen C. 3 jaar, met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtends doorgebracht. HET DUITSCHE TARIEF- ONTWERP. Op het departement van binnenlandsche zaken en landbouw heeft, naar de N. R. Ct. meldt, een bespreking plaats gevonden tus- schen de directie van den landbouw en de vertegenwoordigers van verschillende land' en tuinbouworganisaties over het nieuwe Duitsche tarief-ontwerp en de gevaren, wel ke vooral onzen groenten- en fruituitvoer dreigen vanwege de nieuwe Duitsche tarief- bepalingen. UIT DE VOORLOOPIGE HECHTENIS ONTSLAGEN. De heer C. de J., burgemeester van Lien- den, beschuldigd van het misdrijf omschre ven in art. 246 Wb. v. Strafrecht, is gister- middag uit de voorloopige hechtenis ont- slagen. BEGRAFENIS G. AMBROSIUS. Gistermiddag heeft op de algem. begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam de begrafenis plaats gehad van den molenaar G. Ambro ses, die Zaterd'agnacht door revolVerscho- ten van politiemannen in de Schiestraat het leven heeft gelaten. Om halftwee verliet de lijkwagen met het stoffelijk overschot het ziekenhuis op den Coolsingel aan de zijde van de Chrispijn- laan. Hij reed langs den kortsten weg naar de Bergstraat, waar de familierijtuigen ach- ter den lijkwagen kwamen. Toen de stoet de begraafplaats bereikte, bevond zich daar reeds een groote volksmenigte, waaronder het voltallige personeel van de maalderij van de N.V. Van der Meer en Schoep's Bakke- rijen en Handelmaatschappij uit de Delft- schestraat. Ook waren aanwezig de waarnemende hoofdcommissaris van politie, de heer D. A Caspers, en de commissaris van politie der eerste afdeeling, de heer C. H. Hanewinckel die de politie vertegenwoordigden. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 21) „De tijd is gekomen!" riep hij, en keerde zich weer om naar den bode van zulke welko- me berichten; „de Heer heeft den vijand in onze handen overgelevcrd. Het zal ons in het uur van den strijd niet aan leiding ontbreken. Luister naar mij, mijn jongen," ging hij voort, en hij legde weer vriendschappelijk zijn hand op den schouder van den ander. „De Luitenant-Generaal is op weg hierheen met zes honderd man paardenvolk. Wij zullen he- den tot Guilsborough doordringen. Sreton zal met zijn ruiters vooruit rijden, om zoo mogelijk den vijand voor te komen, en ik zal Harrison en zijn troepen naar Daventry zen den, om inlichtingen in te winnen De Luite nant-Generaal zal het bevel voeren over de ruiters, en ik zal hem bcricht zenden, dat.hij mij en mijn leger bij den heuvel van het dorp Naseby ontmoeten moet. Vandaar kan ik Harborough en de bewegingen der konings- gezinden bespicden. Indien zij hun terugtocht voortzetten, zullen wij het de vervolging doen en hen tot een slag uitdagen, zoodra wij het kunnen doen. Met Olivier Cromwell naast en Gods hand boven mij, hoe kunnen wij dan een oogenblik aan onze overwinning twyfe- len?" Hij hield op, en thans was het vurig heid en geestdrift, die hem weer de kamer de den op en neer lbopen. „Het land staat als een man aan onze zij de," riep hij uit; „er is niemand, die denken en voelen kan, die niet brandt "van veront waardiging over de schanddaden, die de ko ningsgezinden in deze graafschappen ge pleegd hebben. Oxford weer van levensmid- delen voorzien, welzeker! en tot welken prijs? roof en moord? Mijn God! als ik aan Lei cester denk! Jim, mijn jongen, als wij mor gen de overwinning behalen, kan ik, noch Ireton, noch Cromwell zelfs d» hand van on ze soldaten tegenhouden, die zij zullen op heffen, om wraak te nemen over wat te Lei cester gebeurde! Maar de Heer zal ons ge- leiden! De Heer zal spreken, als Zijn ure nadert! Wij strijden voor de vrijheid, mijn jongen! voor Engeland en de vrijheid! Ver- geet dat niet! Laat niemand het vergeten De Koning is een Koning, maar God is de Heer van ons alien, en wij strijden voor de vrijheid." De jongere man zag den generaal stilzwij gend aan; zijn bleek, schrander gelaat weer kaatste de onrustige gedachfen, die in zijn hoofd woelden. Al de geestdrift, waaraan de oudere man, die gewoonlijk zoo stil, zoo te ruggetrokken was, lucht gaf in dit uur, nu de hoop op overwinning voor het eerst tot ze- kerheid werd, vond weerklank in zijn hart Moede en half ziek, blootshoofds, bemodderd en bevlekt met zweet en bloed, zag hij er toch als de verpersoonlijking uit van dien trot' N'EDERLANDSCHE SLAGERSBOND. Te Enschede is Woensdagmorgen de 34ste jaarlijksche vergadering van den Nederl. Slagersbond geopend. Vooraf had ten stad- huize.de officieele ontvangst plaats, waar de burgemeester, de heer Edo Bergsma, namens het gemeentebestuur, de deelnemers hartelijk welkom heette. De heer Schaap, uit Nijmegen, voorzitter Slagersbond, beantwoordde de rede van den burgemeester, waarbij hij zijn voldoening uitsprak over het in vervulling gaan van het ideaal van den Bond, n.l. algehqjle rijkskeu- ring van vleesch. Goedgekeurd werden het jaarverslag van den secretaris en de rekening en verantwoor- ding van den penningmeester. De aftredende bestuursleden de heeren A. van der Heijden, H. G. Landmeter, L. J. Murken, D. Moser jr. en J. P. van der Veer, werden herkozen. Besloten werd, de volgende algemeene ver gadering in Utrecht te houden. De heer dr. W. Luxwolda, directeur van het gemeentelijk slachthuis te Enschede, hield een lezing over slagersorganisatie voorheen en thans. Ter vergadering waren, behalve gemeente- autoriteiten, ook aanwezig de heeren dr. Ber- ger, directeur van den Veterinairen dienst en hoofdinspecteur der Volksgezondheid en dr. Ter Zande, hoofdinspecteur in algemeenen dienst. DE HOOGE KOSTEN VAN HET LEVENSGNDERHOUD. Aan de agenda voor de a.s. jaarvergade- ring van de Ned. Mij. voor Nijverheid1 en Handel is o.a. nog/een voorstel van het hoofdbestuur toegevoegd, beoogend om het vraagstuk van de hoogere kosten van levens- onderhoud andermaal bij de departementen aanhangig te maken. In een desbetreffend rapport van het de partement Deventer vinden wij o.m. de vol gende opmerking: De hooge detailprijzen vinden mede hun oorzaak in de overdreven eischen van het koopend publiek. Allerlei artikelen van dage- lijksch gebruik wenscht men thuis bezorgd te krijgen, al zou het weinig bezwaarlijk zijn om deze in een naburigen winke1! te halen. De aanschaffing van andere benoodigdheden wordt tot het laatste oogenblik uitgesteld, in verband waarmede de winkeliers een uitge- breide sorteering moeten aanhouden in plaats van op bestelling te kunnen leveren. Ook het koopen op crediet laat zich in denzelfden zi-n gelden. Vereenigingen van Huisvrouwen kunnen nuttig werk doen door het publiek op te voe- den tot verstandige koopers. Daartegenover ligt het op den weg van winkdiersvereeni- gingen om te waken tegen allerlei misleiden- de aankondigingen, waarmede het koopen van minderwaardige artikelen tegen naar verhouding te hooge prijzen wordt aange- moedigd NOODLOTT1GE BRAND TE URMOND Te Urmond (L.) heeft, zooals wij reeds in ons vorig nummer in het kort gemeld hebben, een brand gewoed, die aan drie menschen het leven heeft gekost. Wij vememen daaromtrent de volgende bijzonderheden: Het was, zegt de Telg., tegen elf uur en in het vredige dorpje Urmond was nagenoeg iedereen in rust, toen men in de woning naast het huis van zekeren Leers wakker werd door het angstig geloei van het vee en buiten ko mende zag, dat het huis van Leers achter in voile vlam stond. Onmiddellijk werden de be- woners en verdere buren gewekt. Leers, een weduwnaar, woont daar met zijn zeven kin- deren, drie dochters, drie zoons en een pleeg- zoon. De vader en de dochters( die op de eer ste verdieping sliepen, vluchtten in hun onder- »goed langs de brandende trap de straat op. De 24-jarige oudste zoon, die bij het paard ;n den stal sliep, werd op het gerucht ook wak ker en kon het paard, dat zich reeds losge werkt had, in veiligheid brengen. De drie andere kinderen, De 17-jarige Al phonse, de 15-jarige pleegzoon Hendriks en de 10-jarige zoon Michael sliepen op zolder, Ook zij Werden door het schreeuwen en klop- pen van de buren wakker, doch konden langs de trap niet meer naar beneden komen, daar deze in voile vlam stond, terwijl ook de ach- terzijde van den zolder, waar zij sliepen, reeds in brand was. Aan de voorzijde bevond zich slechts een klein rond dakvenstertje van een-veertig c.M. middellijn, waardoor de drie jonge menschen angstig naar beneden om hulp riepen. Het duurde echter verscheiden minuten eer die kon verstrekt worden. Men moest eerst een ladder halen uit een naburige boerderij. Intusschen bewogen zich voor het huis de rampzalige vader en de drie dochters handen- wringend en schreiend kijkend naar het ronde dakvenstertje op den zdlder, waar de vlammen hel uitsloegen en zich zoo nu en dan het hoofd van een der kinderen vertoonde. Eindelijk was er een ladder, die tegen de woning werd gezef Het tienjarig zoontje Michael werd door het schen geest, die vrijheid eischte burgelij- ke en godsdienstige vrijheid tot iederen prijs, ten koste van het leven, van elk offer, iedere moeilijkheid, iedere vernedering. Fairfax zette zijn rusteloozen loop de kamer op en neer voort. Jongen! jongen!" zei hij op een oogenblik, „niemand dan God kan u beloonen voor het- geen ge geddan hebt." „Nu vergist ge u, mylord," antwoordde de jonge man, en voor het eerst verhelderde de schaduw van een glimlach zijn bleek gelaat; „de Heer zal er in voorzien, als ik u zegt te zijner tijdmaar als ik in waarheid een belooning verdien Fairfax fronste het voorhoofd. „Men werkt niet ^oor een belooning, mijn jongen," zei hij kortaf, „als men den Heer en Zijn zaak dient." „Sommige menschen misschien, mylord, maar ik beken, dat ik „Verlangt ge betaling voor hetgeen ge ge daan hebt?" vroeg de generaal, en hij sprak met kalm overleg, als overwoog hij ieder woord. „Verlangt ge betaling? Geld? Bevor- dering? Eer? Eerbewijzen? Ba! als ge beta ling eischt, dan zijt ge niets meer dan een be- taalde „Houd op, mylord!" viel de jonge man met luide stem in, „zelfs van u kan ik dat woord niet hooren." „Nu man! als ge betaling eischt. „Ik sprak niet over geld." „Eerbewijzen dan?" „Ja! Eerbewijzen! maar niet zulke, als ge dakvenster gestoken en door de buren naar be- neden gedragen. Hij was bedwelmd door den rook en had ernstige brandwonden. Enkele mi nuten later gaf hij den geest. De tweede zoon bleef met zijn schouder voor het venster ste- ken, dit toch was te smal voor het licfyaam en toen men trachtte met een bijl het venster verder open te hakken, viel plotseling de vloer naar beneden en de beide jongelingen verdwe- nen in den vuurpo«fc Intusschen was de dorpsbrandweer gealar- meerd en na betrekkelijk korten tijd slaagde men er in het vuur te bedwingen. Toen vond men de beide, reeds verkoolde lijken van deu pleegzoon en den 17-jarigen Alphonse. Ook de stal verbrandde geheel en de vier koeien, die zich daain bevonden, werden een verkool de massa. Slechts een klein deel van het meu- bilair kon gered worden. Een en ander was verzekerd. In het dorp is men zeer onder den indruk van het vreeselijke ongeval. De arme vader heeft de laatste jaren verschillende ongeluk- ken-gehad. Zoo was het vorige jaar zijn echt- genoote doodgevonden, terwijl er twee jaar geleden een gedeelte van zijn woning door grondverzakking is ingestort. De begrafenis van de drie slachtoffers zal hedenmorgen plaats hebben. DE HOORNSCHE KANAL1SATIE- PLAN'NEN. De Commissie tot onderzoek van de kana- lisatieplannen, ontworpen door de Comm.- Van Aa-lst, heeft in een uitvoerig rapport aan B. en W. haar bevindingen meegedeeld. De aandacht wordt speciaal gevestigd op de verzouting van het boezemwater bij het sehutten, waarvoor ter voorkoming afvoer- kolken worden aanbevolen. Voor Hoorn biedt overigens het gewijzigde plan groote voordeden, zooals het ontstaan van opslagtereinen, een gunstige gelegen- heid voor uitbreiding der stad naar de zee- zijde, omdat alle vervoer door het kanaal geleid zal worden door de buitenhaven. Floorn zal zich kunnen ontwikkelen als tran- sitohaven, daar schepen van 2000 ton de haven zouden kunnen bereiken voor directe overladi'nig in binnenschepen. Ten slotte geeft de commissie B. en W. in overweging de totstandkoming met inachtne- ming van haar bemerkingen, zooveel moge lijk te willen bevorderen. VADERTJE LANGBEEN GESNAPT. Op het politiebureau in de Witte de With- straat te Rotterdam is opgesloten M. D., bij- genaamd Vadertje langbetn. Dit is een van de twee manhen, die ervan verdacht worden, betrokken te zijn bij de berooving van een Brabantschen sleepbootkapitein van f 2250 in een slop aan den Schiedamschensingel, welke aanleiding heeft gegeven tot het schie- ten door politiemannen in de Schiestraat. Van het geld is tot nog toe niets terecht ge komen. M. D. is te Beverwijk aangehouden. WEER EEN BEROOVING TE TE ROTTERDAM. Een Duitscher, zoo weldt de Telg., is gister- nacht in perceel 99 aan de Rechter Rottekade te Rotterdam beroofd van 300.Een zijner landgenooten stond gisteravond in de buurt van den Schiedamschesingel met twee vrou- wen eenigen tijd te praten. Met zijn drieen zouden zij naar een hotel gaan, doch onder- weg bleef een der vrouwen achter Terwijl de man in het hotel ging vragen of er nog plaats was, ging ook de andere vrouw er van door. Later bemerkte hij, dat hij zijn portefeuille, inhoudende 1100 goudmark en een cheque van /2000.kwijt was. Signalementen van de vrouwen kon hij niet cpgeven, evenmin wist hij zich te herinneren, waar de berooving ge pleegd was. SPOORWEGPERSONEEL. In de Woensdag, onder voorzitterschap van mr. Koolen gehouden vergadering van den loonraad voor het spoorwegpersoneel is, naar aanleiding van het voorstel om het grondloon te verhoogen, besloten, aan de directie te ad- viseeren, dat er geen aanleiding is, het mini mum van /1400 (voor de eerste loonklasse) te wijzigen. Betreffende de vraag. of het bestaande stelsel van aftrek in procenten op de looner. voor de verschillende loonklassen moet wor den gehandhaafd, besloot de loonraad te ad- viseeren, dat er geen aanleiding is, het mini mum van 1400 (voor de eerste loon klasse) te wijzigen. Betreffende de vraag, of het bestaande stel sel van aftrek in procenten op de loonen voor de verschillende loonklassen moet worden ge handhaafd, besloot de loonraad te adviseeren, in plaats daarvan te stellen aftrek van een vast bedrag voor lek der loonklassen 2, 3 en 4 en wel ten aanzien van de loonschalen 12 en 3 een bedrag van 70, 140 en 280 en ten aanzien van de overige loonschalen een bedrag van f 80, 160 en f 320. Tevens werd besloten, te adviseeren, ten op- zichte van het in dienst zijnde personeel de denkt mylord! Eerbewijzen, ja! een beloo ning, iets, dftt uit mijn geest de herinnering verdrijven zal van Hij hield zich in, zoo als zijn gewoonte was, als een aandoening hem zijn zelfbeheersching deed verliezen. Toen zeide hij zeer rustig: „Twee dagen geleden schoot ik bijna een vrouw dood Oh! geef mij een regiment, mylord, en laat een ander dit vuile werk voor u doen." De generaal schudde ernstig het hoofd. „Ik kan je niet missen, mijn jongen," ze; hij. „Een regiment, mylord," hield de jonge man vol, en in zijn stem strilde een klank van wanhopig smeeken. „0u weet niet u kunt niet raden hoe kunt u het? wat het voor een man zeggen moet, van zijn zwaard beroofd te zijn, terwijl anderen vechten, de lompen van een vagebond aan te trekken ter wijl anderen een wapenrusting dragen, als een dief in den nacht door de duisternis te sluipen, aan sleutelgaten te luisteren als een omgekochte meid, te liegen tegen den man, die hem vertrouwt, den man te verraden, die hem de hand geschud heeft, en eindelijk, als al het werk gedaan is, door het raam weg te sluipen als een geslagen hond en zijn schan- de te verbergen en zijn tranen van wocde en vernedering in te slikken in een of ander donker en vuil hoi, met andere ellendelingen en eerlooze schurken tot gezelschap. U weet niet, mylord u kunt niet raden Zijn stem was heesch en mat geworden; een sluier trok over ziin ooeen en de kamer Voor het plaatsen van advertenties in andere bladen is uw adres: X. V. Boek- en Handelsdrukkery v.h. Herms. Cos ter Zoon, Voor- dam C9, Alkmaar noodige overgangsbepalingen te treffen, waardoor niemand rechtsrceks. in loon zal achteruitgaan. Dc door de organisatie ingediende voor- stellen in zake correcties op" de bestaande loonregeling werden naar het bureau van den Loonraad verwezen tot het samenstellen van een meer overzichteliike indeeling. EEN AFPERSER VOOR DE RECHTBANK. Een ats te Amsterdam vond op 9 April j.l, een briefje in zijn bus, waarin stond, dat hij abortus had gepleegd. Tevens hield het schrij- ven de bedreiging in, dat er een klacht bij de justitie zou worden ingediend, indien hij den schrijver niet 1200 gaf. De arts deed aangifte bij de politie. Op aan- raden van de rechercheurs deed hij in 'n con vert krantenpapier en liet de echtgenoote van zijnc hauffeur de enveloppe bij een kiosk afge- ven aan den bedreiger, die deze plaats tevo- ren had bepaald. De vrouw hield de enveloppe in de hand en ontdekte naast het gebouwtje een man, die aan ht signalement, in den dreigbrief beschreven, beantwoordde. Zoo had hij 'n grijze jas en een zwart overhemd aan en hield een fiets aan de hand. Hij nam den brief aan, doch op hetzelfdc oogenblik sprong een reChercheur, die zich verdekt had opgesteld, voor den dag en greep hem beet. De dader, .een kantoorbe- diende verscheen ter zake dit feit op 8 Juni voor de Vierde Kamer, waar hem poging tot afpersing werd ten laste gelegd. Bekl. was, toen hij het feit pleegde, werk- loos. In zijn gezin heerschte diepe armoede. De familie, die uit tien personen bestond. woonde op een kamertje dat zeer klein was. Het O.M., waargenomen door mr. Wolfson. vroeg of hij niet door het herhaaldelijk zien van films tot deze daad was gekomen. Bekl. antwoorde, dat dit zoo was- Het O. M. eischte drie maanden voorwaar- delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren. Heden werd uitspraak gedaan en de man werd conform den eisch veroordeeld. TENTOONSTELLING LOUIS BOUW- MEESTER. Gezien de groote belangstelling, waarin de tentoonstelling zich mag vcrheugen, en het feit dat Zondag j.l. over de 200 perscfnen haar bezochten, heeft het bestuur van „Het Tooneelmuseum" besloten, de tentoonstelling tot 22 dezer te verlengen. De sluiting zal Zondagmiddag te vier plaats hebben. KORTE BERICHTEN. De Kon. nationale vereeniging to! steun aan miliciens heeft verleden week te Amsterdam onder voorzitterschap van H. F C. baron van Omphal Mulert Iraar jaarlijk sche algemeene vergadering gehouden. In de eerste hel ft van October zal de draaide om hem heen. Hij greep den stoel vast om niet te vallen. Het volgende oogen blik was Fairfax naast hem. Met groote zachtheid zette hij hem op een stoel en hield de bevende, v. arme hand vast in de zijne, als- of hij door de sterkte van zijn eigen wils- kracht zijn geestdrift en onveranderlijke vasi- beradenheid aan deze op§,tandige ziel wilde mededeelen. Na een paar seconden opende de jonge man zijn oogen en keek met een vagen, on- rustigen blik rond en daarna in het vriende- lijke, peinzende gelaat van zijn vriend. Luister naar mij, mijn jongen!" begon Fairfax en hij sprak zeer langzaam en wel- overwogen, zooals zijn gewoonte was, wan- neer hij wenschte, dat ieder van zijn woorden diep in het hart van zijn toehoorders zou zinken. „Laat ik u in gedachten terugbren- gen naar dien zwaren tijd van drie jaren ge leden, toen een man, dien wij alien kenden en vertrouwden, dat vertrouwen verried, dat de Heer zelf in hem gesteld had. Ik spreek van Nathaniel Fiennes. Gij herinnert het u?" „Ja, mylord." „Herinnert gij u ook, dat aan den voor- avond van Nathaniel Fiennes' terechtstelling ge bij mij kwaamt, een onbekend man, dien ik nooit te voren in mijn leven gezien had. Ge zei dat mij, dat ge alle middelen,, die ge bedenken kondt, beproefd hadt, om dien ver- rader te redden van hfct lot, dat hij verdien- de. Herinnert gij het u?". „Ja, mylord." (Wordt vepolgd). IJS 71 DE NIEUWE CHEF VAN K. EN W. Dc heer P. Visser, die, als is gemeld, Mr. M I- Duparc opvolgt als chef der afdeeling Kunsten en Wctenschappen van het ministeris van Ondcrwijs, Kunsten en Wctenschappen, is naar de N. R. Crt. meldt, zijn loopbaan aan het departement van Binnenlandsche Zaken begonnen. Den len Januari 1907 kwam de toen 25sjari« ge als klerk aan het ministerie; sinds 1 Januari 1921 was hij hoofdcommies. Hij was dc rcch« terhand van wij len Mr. Duparc en het admi* nistratieve deel van diens functie kwam groo» tcndeels voor zijn rekening. Dc heer Visser is o.a. secretaris van dc Mu* seumcommissic geweest, voor welken arbeid hem de onderscheiding van ridder in dc ordt van Oranje*Nassau is verleend, en maakt dcc-1 uit van de Permanente Museum Commissie. Bij de onthulling van het monument voor J. H. van Dale te Sluis en bij de opening van het MuseumsMr. S. van Gijn te Dordrecht heeft hij minister De Visser vertegenwoordigd.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5