CREHflDINESAUS IIS^ iederpafoe onlangs opgeichte Academie voor lichame- lijJce opvoeding te Amsterdam haar colleges met ongeveer 25 studenten beginnen. In een zeer drukbezochte vergadering, uitgeschreven door het R. K. Kieskringbe- stuur te Amsterdam, heeft mgr. Nolens, leider van de R-K. staatspartij, gisteravond een re de uitgesproken. De Nederlandsche Bond van Gemeente- ambtenaren heeft a an de Konigin een adres gezonden over de salarisverlaging van het gemeentepersoneel. Op 13 dezer heeft de vereenigingsraad van de Centrale van hoogere rijksambtenaren een vergadering gehouden te Amsterdam Te Eindhoven is de jaarlijksche verga dering van die Vereeniging „De Nederland sche Dagbladpens" gehouden. Er is een be- zoek aan Philips Gloei'lampenfabriek ge braeht. BELLADONNAVERGIFTIGING. Het is alweer een jaar of drie gdeden teen te 's-Gravenhage en te Amsterdam person en .werden beroofde nadat dezen eerst op de een of andere manier belladonna was toegediend. In den Haag werden in den loop van 1922 een oud Indasch onderofficier, zekere P. B. en diens vrouw P. C. T. aangehouden, naar aanleiding van het geval, dat zich in een tgroentenwinkel aan de van der Neerstraat had afgespeeld. De vrouw van genoemden B. kwam in dezen winkel z.g. om een bank- biljet van 100 te laten wisselen. Zij pre- senteerde echter eerst den winkdier en zijn echtgenoote bonbons, welke door B. tevoren gevuld waren met belladonna. De vrouw zag vervolgens op listige wijze kans een ongeveer waardeloos biljet van 500 roebel gewisseld te krijgen als ware het een Nederlandsch bankbiljet van 100. In December 1922 zou deze zaak voor de Haagsche reehtbank dienen. Eenige dagen tevoren moest echter B. ter observatie wor- den gezonden naar het krankzinnigengesticht te Woensel, zoodat zijn zaak ndet berechtigd kon worden. Alleen die vrouw heeft toen te- recht gestaan, beschuldigd van het misdriif genoemd in art. 174 Wetb. van Strafrecht. Het openbaar ministerie eischte tegen haar 10 jaar gevangenisstraf en de reehtbank veroordeelde haar op 28 December 1922 tot 5 jaar gevangenisstraf. Thans, twee en een half jaar later, kon de zaak tegen B. voortgang hebben. Gistermid- dag had hij zich voor de Haagsche reeht bank te verantwoorden. Hem is ten laste ge- legd het'vullen van bonbons met belladonna en het ter hand stel'len van die bonbons aan zijn vrouw om er mee naar den.groentenhan- delaar te gaan, nadat bekl. tevoren met zijn vrouw over het te plegen misdrijf had ge- sproken. Subs, is aan bekl. ten laste gelegd, dat hij 35 heeft aangenomen van het geld, dat zijn vrouw op de gesohetste listige wijze had verkregen. De reehtbank bestond uit mr. de Joncheere, president, mrs. jhr. Feith ep Bomnazijn, rechters. Het O. M. werd waargenomen door mr. Bauduin. Bekl. werd bijgestaan door mr. Bekker. Het O. M. deelde mede, waarom de be ll andeling dezer zaak vroeger is geschorst. Bekl. is thans als hersteld uit het krankzin nigengesticht ontslagen en zal zich daarom nu nog hebben te verantwoorden. Als eenige getuige heeft spr. dr. Portheine opgeroepen. Hij verzocht tot het hooren van dien deskun- dige over te gaan. Mr. Bekker merkte op, dat het toch wen- schelijk is eerst den bekl. te hooren. 't Is drie jaar geleden, dat bekl. gedagvaard is en dus noodzakelijk, dat heirn eerst voorgehouden wordt, waarvoor hij terecht moet staan. De president bracht bekl. de feiten in her innering. Bekl. luisterde er wezenloos naar en liet alleen blijken, dat hij zich niets meer van het gebeurde herinnerde. Dr. Portheine deed mededeelingen omtrent de verschijnselen, welke zich in het laatst van 1922 hebben voorgedaan en welke' h m er toe gebraeht hebben bekl. op te laten ne- men in het krankzinnigengesticht. Met de ge- neesheeren in dat gesticht heeft getuige geen contact gehouden. Thans heeft hij bekl. weer onder behandeling gekregen. Bekl. is zeer suf. De practische indruk, welke de deskun- dige heeft gekregen, doet hem niet denken, dat bekl. simuleert, wanteer hij zegt, zich niets van het gebeurde te herinneren. Do/ies- kundige achtte de 'mogelijkheid aanwezig, dat, waar bekl. in December 1922 krankzin- nig was, de feiten, in Juli d.a.v. gepleegd, hem niet kuwien worden toegerekend. Op vragen van mr. Bekker, zeide de des- kundige nog, dat hij het lang niet uitgesloten achtte en zich er niet over verbazen zou, wan- neer zich nu wederom een toestand bii bekl. openbaarde, als in December 1922. Derge- lijke explosies komen zeer plotseling. Het O. M. meende, dat, in verband met de verklaringen van den deskundige, het onder- zoek nog niet volledig is geweest en dat bet gewenscht is alsnog een onderzoek te laten instellen over de vraag of de ten laste geleg- de feiten bekl. al d*i niet kunnen worden toe gerekend. Spr. vroeg daarom heropening van net onderzoek ter terechtzitting niet heeft op- in de handen van den rechtercommissaris. Mr. Bekker betoogde aan de hand van ar- tikel 415 van het Wetboek van Strafvorde- riog, dat door de beslissing van de reeht bank in December 1922, toen de zaak tegen bekl. geschorst werd, is uitgdmaakt, dat bekl. krankzinnig geworden is na het plegen van het feit. Bekl. heeft daarom het recht, dat zijn zaak thans behandeld wordt, en hij heeft met noodig, dat de voorloopige hech tends nood'eloos verlengd wordt ter inwilliging van een verzoek van het O. M., dat thans nog eens wil laten onderzoeken of de beslissing van de reehtbank in December 1922 mis schien onjuist is geweest. Bekl. kan, vooral waar hij gedetineerd is, toch verlangen, nu hij opgeroepen is ter terechtzitting, zijn zaak ook berecht te zien. Hef O. M was in de gelegenheid getuigen op te roepen, doch heeft dit niet gedaan. De consequentie van een en ander is, dat het onderzoek ter trechfzitting niet heeft op- PI. vroeg de invrijheidstelling van den bekl., daaraan nog de opmerking toevoegen de, <fat het irstellen van een onderzoek, als dloor het O. M. gevraagd, monniken-werk is. Nadat de reehtbank geruimen tijd in raad- kamer wa geweest, deelde de president mede, dat de reehtbank een nadtere instructie ge- lastte overeenkomstig het requisitoir van het O. M. en met toepassing van art. 193 Wtb. v. Strafr. De stukken werden in handen ge steld van den rechter-commifsaris. s Het verzoek van mr. Bekker, bekl. in vrij- heid te stellen, werd geweigerd. Stadnieuws BEGRAFENIS Ds. H. P. DE PREE. Zooals wij gisteren reeds meldden, was de belangstelling op de Algemeene Begraaf- plaats bij de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van Ds. H P. de Pree zeer groot. Aan de groeve werd achtereenvolgens door een 16-tal personen het woord gevoerd, zoo dat deze plechtigheid zeven kwartier duurde. Allereerst voerde het woord Ds. Verwaal, die aanving met de woorden van Job: „De Heere heeft gegeven. de Heere heeft geno- men, de naam des Heeren zij geloofd!" Ds. Verwaal verklaarde als afgevaar- digde van. den Kerkeraad en als collega het woord te voeren. Ds. de Pree, zoo zeide hij, is in zijn Heer en Heiland ontslapen. De woor den van Job jubelden in het huis van de Pree bij diens geboorte; eveneens bij diens keuze tot het wondere ambt. Ook in Hoogmade en in Alkmaar klonken die woorden. "Voor het vele, dat Ds. de Pree door zijn gaven van natuur en gemoed voor de Alkmaarsche ge- meente gedaan heeft, is deze hem dankbaar. Spr. zegt dit niet tot verheerlijking van Ds. de Pree, maar tot verheerlking van God. De Heer, die gegeven heeft, heeft ook geno- men. Hij heeft ontzettend veel genomen. Daar is een diepe wonde geslagen in het hart van de weduwe, die, na een kortstondig, maar in- nig gelukkig huwelijk achterblijft met haar kleine kinderen Dit is ook het geval in het hart van den grijzen vader en van zijn broers en zusters eveneens in het hart van onze ge- meente, voor welke hij zoo tot rijken zegen is geweest. Maar al is er veel genomen, toch staan wij niet aan het graf als de el lend fasten van alle nienschen. die geen hoop hebben. Wij zullen Ds. de Pree niet meer zien op deze aarde, maar wij zullen hem weerzien in den Hemel, waarheen hij gegaan is. Dit kan, maar dan moet zijn weg onze weg zijn. Dan moeten wij gelooven in Henv die den Weg der Waar- heid en des Leven is. Wij moeten gelooven in Jezus Christus, wij moeten gelooven in Hem, die de opstand en het leven is. Ds. de Pree was geen doode wegwijzer, maar een levende wegwijzer naar het Vaderhuis daarboven. Voigen wij hem naar het woord van Jezus, die zeide: „Die in mij gelooft, kan leven, al ware hij ook gestorven." Amen! Ds. B a a r verklaarde, dat het aan hem als voorzitter van den Kerkeraad dezer gemeente was, officieel namens dien Kerkeraad hier een eukel v/oord te spreken. Wij hebben, aldus sprgemeend, in den geest van den overle- dene te handelen, door daarvoor aan te zoe- ken een collega van zijn richting. Spr. voerde dus niet in officieele kwaliteit't woord, maar omdat hij door zijn hart gedrongen werd bij het graf van dezen voortreffelijken mensch te spreken. Ds. de Pree, zoo zeide sprwas niet een van de onzen, maar hij wenschte hem als te- genstander een eeresaluut te brengen. Ds. de Pree streed fel vor datgene, wat hem het hoogste was in leven en sterven. In hem ver- liest het orthodoxe gedeelte der Ned. Herv. Gemeente te Alkmaar een voortreffelijk voor- ganger, die gearbeid heft voor zijn beginsel, zoolang hij arbeiden kon. Het vrijzinnige deel verliest in hem een van zijn sterkste te- genstanders, maar als de dood passeert, dan vallen de tegenstellingen weg en zwijgt de mensch. Dan spreekt God. En daarom staat ook het grootste deel van de vrijzinnigen te Alkmaar in het gelid om een eeresaluut te brengen aan dezen strijder. Wij zullen deze sympathieke figuur in' onzen Kerkeraad noodc missen. Menigmaal kruisten wij daar den degen, maar steeds werden wij getroffen door zijn scherp in- zicht, zijn groote overtuigingskracht. Hij is een man- geweest, dien God velc gaven, vele talenten heeft geschonken. Met die talenten woekerde hij in dienst van zijn beginsel. Die beginselen konden wij niet altijd waardeeren, maar wel konden wij waardeeren de beginsel- vastheid, het karakter, waarmede die beginse len werden hoog gehouden. Wanneer spr. met den overledene sprak over de eeuwige dingen God, Christus en onze ziel, dan werd hij altijd getroffen door de vele puntcn van overeenstemming ondanks het nchtingsver- schil. Kort geleden, toen spr. met hem sprak over den verzoenenden dood van Jezus utiris zeide hij: „Als ik moest zitten bij 't stert van mijn vrouw, en ik wist niet, dat aij hu geloof had in het verzoenend lijden en ster ven van Jezus Christus, dan zou ik het ver- schrikkelijk vinden." Laat het zijn famiiie en vrienden een troost zijn, dat hij is heengegaan in het groote ge loof van den verzoenenden dood van zijn Heer en Heiland Hij heeft gestreden op zijn wijze om in te gaan door de enge poort, waarvan in Lucas sprake is. Hij heeft gear beid zoolang het dag was- Moge God de Heer, de Hoogste, voor wiens stoel wij alien eens moeten verschijnen, hem als een trou- wen dienstknecht toeroepen: „Ga in de vreug- de uws Heeren". Bij de kerk ruischten de tonen van het machtige orgel naar buiten het: „Een vaste burcht is onze God". Spr. hoopte, dat voor de velen, die thans door den geweldigen slag waren getroffen, hetzelfde zou gelden: „Een vaste burcht is onze God", en herinnerde er aan, dat pas op Golgotha het licht opgaat van de Opstanding. Notaris van Toornenburgh sprak als voorzitter van het Kerkcollege een woord van afscheid en van erkentelijkheid voor hetgeen Ds. de Pree voor de Ned. Herv. Kerk heeft willen doen. Het plotseling ver- scheiden van Ds. de Pree was voor ons een diepe slag. Uw streven, aldus spr., zal ook bij ons in diepe herinnering voortleven. Ds. V i n k e sprak een enkel woord als collega Spr. getuigde van Ds de Pree, dat zijn God en Heiland hem alles waren. Meer- worden. Wanneer men ouder wordt is het een weemoedig voorrecht, zoovele van de bes- ten te zien heengaan. Onze hemelsche Vader verzekert ons echter, dat die op Hem bouwt, het Vaderhuis ingaat. Voor velen getuigde Ds. de Pree op het kerkhof en thans kunnen wij van hem getuigen, dat hij is heengegaan in de heerlijkheid zijns Vaders. Moge dit de troost zijn voor de weduwe, die thans de zware taak heeft, hadr kinderen.alleen op te voeden en mede de troost voor de andere na- bestaanden. Spr. wekte op, voor den over ledene en niet het minst voor de weduwe en haar kinderen te blijven bidden en diet te vergeten, waf rijke schat de Heer ons in hem heeft gegeven. Eenvrienden col 1ega van den overledene riep herinneringen van den overledene op, met wien hij het gym nasium had bezocht en met wien hij op de catechisatiebanken had gezeten en als student had gestudeerd. Namens de afwezige vrien den en tijdgenooten bracht spr. den overle dene een laatsten groet. Ds. de" Pree, zoo zeide hij, was geliefd in den studentenkring. In menige pastorie van c Ned. Herv. Kerk is de predikant mr cedachten bij dit plech- tige oogenblik. Zijn plotseling heengaan is bizonder pijnlijk, maar het schoone is, dat hij in voile wapenrusting is gestorven. Hij is in- gegaan tot de groote rust, die overblijft voor het volk van God. Wat God doet, is welge- daan. Mr. Wende'laar verklaarde, dat de ge- vallen slag Alkmaar in ruimen kring had ge troffen. Met Ds. de Pree verliest Alkmaar een uitnemend mensch. Spr. heHnnerde aan het werk, door Ds. de Pree verricht in het stads- ziekenhuis en in de gevangenis. Persoonlijk leerde spr. hem kennen in den Armenraad Overal, waar geleden werd, vond men Ds. de Pree. Nog getuigde spr. van Ds. de Pree's eigen- schappen als nationalist en Oranjist. Alkmaar, zoo zeide hij, gevoelt diep, dat door den dood van dezen man een figuur, een karakter is heengegaan en Alkmaar zal dit niet licht vergeten De predikant van Hoogmade voerde namens den kerkeraad van deze ge meente het woord. 10 Juni was het 16 jaar geleden, dat Ds .de Pree deze kleine gemeente heeft verlaten, waar hij als candidaat was ge- komea en ook daar is men hem nog niet ver geten. Ook daar heeft hij vele vrienden ge- maakt en met noeste vliit gearbeid. In Hoog made was men zeer onder den indruk van de tijding van het plotseling overlijden van Ds. de Pree. Onze vriend De Pree wist echter, waar hij heengmg. Hij heeft zich los gemaakt na 16- jarigen noesten arbeid, van Alkmaar, om te gaan naar de ontelbare gemeenten van de volmaakte rechtvaardigheid. Hij, die dacht te gaan met vacantie, ontving de eeuwige rust. Voor hem is dat geen achteruitgang geweest. Voor ons en de gemeente Alkmaar is het wel een slag. Wij verstaan Gods weg niet. Die is het Heiligdom, dat wij niet kunnen naderen. De weduwe, den ouden vader en den anderen wenschte spr. toe. dat ook God hen mocht troosten in deze ontzaggelijke beproeving. Ds Van den Kieboom voerde't woord als lid van den Ring en als voorzitter van het klassikaal Bestuur van Alkmaar. Spr. had den overledene reeds gekend aan de Utrechtsche Academie. Dezelfde frissche geest, die hem eigen was als jongeling, bleef hem bij in de middag- hoogte van zijn leven. Dit was ook het mooie in de Kringvergaderingen. Altijd trof weer zijn frissche levendige geest. Van hem ging door zijn opgewektheid kracht uit. In zijn re- deneeringen was steeds lijn te ontdekken Zijn leven getuigde van groote gaafheid en schoonneid. Hij was een man van overtuiging en van het Woord. Daar is een gestichtheic, die aangenaam aan kan doen, maar men wordt alleen gesticht, wanneer die gesticht- heid gedragen wordt door het redelijke besef. Hij had niet enkel het vuur, maar ook het in- zicht en daarom had de Ring Alkmaar hem voorgedragen, te worden verkozen tot visita- tor, omdat hij was de man, die wist in te grij- pen. waar het noodig was. Ds. de Pree is geweest een strijder, maar hij was een eerlijk strijder. Daar heeft in hem gezeten nobelheid. Wanneer hij van dienst kon zijn, dan weigerde hij geen oogenblik, maar stond steeds gereed met zijn warm hart. In onze dagen, waarvan men niet kan zeggen, dat de collegialiteit bloeii, zegt dit wel wat. Het was daarom, dat spr. hem wijdde woor den van groote erkentelijkheid, maar tegelij- kertijd woorden van diep gevoel. Door iijn heengaan, lijdt de Kerk een groot verlies. Wat in Johannes gezegd wordt over de werken, die nakomen, geldt ook voor het werk dat hij gedaan heeft. De Kerk zal plukken de vruchten van zijn arbeid. Wanneer spr. denkt aan zijn vriendelijke, gevoelige. liefhebbende vrouw, dan begrijpt hij het ont- zettende van dezen slag voor haar en kan hij alleen maar zeggen: Daar is 'n kracht Gods, die werkt in den mensch en licht ontsteekt wanneer het hart is gebroken. Dat het licht van den Eeuwige in haar moge stralen! De Voorzitter van de Evan- gelisatie te Holder getuigde van de ontroering, die het overlijdensbericht in zijn kringen aldaar, had verwekt. Ook :n Den Helder heeft Ds. de Pree, als een trouw dienstknecht gearbeid. Zijn werk is aldaar niet onvruchtbaar geweest. Hij zal daar staan als het monument, van wat God van zijn kin deren zal maken. Zijn graf roept ons toe, trouw te zijn en te leven, zooals hij heeft ge daan. De heer Bets van Zaandijk verklaar de, dat men ook aldaar in evangelisatiekrin- gen met ontroering kennis had genomen van net feit. dat God Ds. de Pree, den strijder in het voile harnas tot zich had genomen. Uit- voerig getuigde spr. van den arbeid van Ds d. Pree aldaar. Met groote waardeering zal de herinnering aan dien arbeid ook aan de Zaan- streek blijven voortleven. Namens de vrijwillige landstorm sprak de heer O o 1 d e r s woorden van dank voor hetgeen Ds. de Pree voor deze instelling had verricht. x De heer S c h i p p e r voerde namens de Kerkelijke Kiesver&niging, waarvan Ds. de woord. Spr. herinnerde aan het woord van Ds Pree jarenlang voorzitter is geweest, het de Pree: Broeders en Zusters, vereenigt U! Sta schouder aan schouder! Ook als Voorzitter van het pastoriefonds in de gemeente uitte spr. woorden van waardee ring over Ds de Pree. dien hii tenslotte als De heer J. Ringers verklaarde na mens de Christel.-Hist. Kiesvereeniging, dat het Ds. de Pree ook niet onverschillig was, welken kant het staatsrechterlijk uitging. Voor hem gold: „Vreest God en eert den Ko- ning". En waar hij dit meende te vinden in de Christ.-Hist. beginselen, daar streed hij, waar het noodig was v6or die beginselen Ook namens de Zondagsschool: „Laal de -kin derkens tot mij komen'huldigde spr. ds. De Pree als een opbouwer en een wegwijzer naar de Eeuwigheia. Spr. wees erop, dat er on de Alkmaarsche gemeenteleden van tie Ned. Herv. Kerk een plicht rust. Hij hoopte, dat men tegenover ds. de Pree dien plicht zou blij ven gevoelen en dat men zou blijven meeleveh met zijn weduwe. De heer Kuiper huldigde namens den Christel. Ned. Werkmansbond Ds. de Pree als hun onvergetelijken eerevoorzitter, wien hij een eerbiedigen groet bracht. Namens het Bestuur van de Evangelisatie- vereeniging te Heiloo, voerde de heer Van Westrienen het woord, waama een broeder van Ds. de Pree na mens de famiiie de sprekers dank bracht en uiteenzette, welk een krachtige persoonlijkheid Ds. de Pree voor de famiiie was geweest. Tot slot zong men op verzoek van Ds. Ver waal het bekende 'gezang: „Zijn naam moge eeuwig eer ontvangen'>. Provinciaal nienws UIT EGMOND AAN ZEE. Woensdagavond vergaderde in de lunch room de vereeniging „Volksonderwijs" onder voorzitterschap van den heer J. G. Bos- schaart. Spr. heette alien welkom en aangezien het in den zomer niet de tijd is om te vergaderen werd de opkomst der aanwezigen vierdubbel op prijl gesteld. fngekomen was: le de goedkeuring van het hoofdbestuur op het reglement; 2e bericht, dat de heer Blokker zijn benoe- ming tot secretaris aanvaardt; 3e verzoek om steun voor de oprichting van een openbare bewaarschool te Vianen aan de Lek, in verband met de totstandkoming van eenb ijzondere bewaarschool aldaar. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak al geslaagd is en dat de aanslag op de O. L. S. aldaar is mislukt. Bespreking voorstel schoolreisjes. Bij het bestuur was een voorstel ingekomen van een der leden om voor de hoogste klassen der O. L. S. schoolreisjes te organiseeren. Het bestuur stond sympathiek tegenover dit voorstel en wilde daar graag zijn medewer- king aan verleenen. De voorz. zou graag dc meening van de vergadering hooren. De heer Pauw meende, dat de tijd voor het organiseeren van een reisje voor dit jaar wel verstreken zou zijn, tenzij wij bijvoorbeeld een rijtoer wilden organiseeren. De tijd was nu te kort om nog een schoolreis in elkaar te zetten, gezien ook de benoodigde financien. Door sparen der kinderen en inzameling bij de voorstanders van het openbare Onderwijs zullen we aan de gelden moeten komen en dat is voor dit jaar te laat. Voor dit jaar zouden we kunnen probeeren de medewerking van verschillende voerlui te krijgen en er dan met de geheele school op uit te gaan. De voorz. wees erop, dat het plan geheel met zijn idee in overeenstemming was en dat wanneer het in goede aarae viel er nu ook een geschikte tijd was voor de voorbe- reidingen voor het volgende jaar. Pastoor v. d. Oord meende, dat het dit jaar ook nog wel slagen kon, hetgeen hij gaarne zou zien. De Voorzitter zei, dat voor de klein- tjes op een andere manier zal worden ge- zorgd. Besloten werd een commissie samen te stellen ter bestudeering, voorbereiding en uitwerking der schoolreisjes. Hierin werden ekozen de dames Zwart, Zelvelder en de eeren Bosschaart, v. d. Oord en Pauw. De heer Pluimgraaff die eerst in de commissie zitting kreeg kon deze taak niet aanvaar- den door de seizoendrukte. Spr. stond overi- gens zeer sympathiek tegenover deze zaak en wil graag voor de kinderen werken als het uitgaan betrof. De voorzitter voelde deze bezwaren, maar drukte alien spijt uit over het niet beschik- baar zijn. Hij stelde voor dezelfde commissie op te dragen ook de verdere voorbereidingen op zich te nemen Als het volgend jaar ook kinderen uit Egmondbinnen en Egmond a d. Hoef er bij komen, zal de commissie zich aan- vullen met leden uit die dorpen. Bespreking propaganda. Belangstellende leden in „Volksonderwijs" hadden den voor zitter op het denkbeeld gebraeht, dat er mis- schien wel goed werk is te doen door enkele menschen uit de omgeving tevens lid der ver eeniging. In de bedoeling lag te zijner tijd een avond te organiseeren, waar het nuttige werk met het aangename kon wooden vereenigd. Bovendien kan van persoonlijk contact een zeer goede propaganda uitgaan. Toegelicht werd nog, dat in overleg met het „Hoever Strijkje" wel iets bereikt kan worden. Dit zou dan in December of Januari kunnen ge- beuren. Mej. Zelvelder drong aan op spoediger af- werking, b.v. in den badtijd. De heer v. d. Oord meende, dat men niet te hard van stapel moest loopen. Dc voorzitter: Wij hebben juist iemand in de commissie, die op dat punt ervaring heeft. De commissie kan nu ook de zaak bespreken of't mogelijk is een propaganda-avond te or ganiseeren in den badtijd Bij punt 5 der agenda hield de heer Bos schaart een lezing over „Oude en nieuwe boekjes". Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot opmerkingen en rondvraag gehouden. Aan het slot der bijeenkomst dankte de voorzitter de aanwezigen voor de opkomst en persoonlijk drukteh ij zijn waardeering uit voor de groote aandacht, waarmede zijn le zing gevolgd werd. Spr. hoopte. dat het mo ge strekken tot een goed inzicht in de O.S. en dat het tevens moge dienen de propaganda voor „Volksonderwijs" en de openbare school. (Week van 11 tot en met 18 Juni). Geboreu- Nelly, d. van P. Groen en C. de Graaf Arie, z. van P. Visser en A Blok. Over leden Pieter, z. van A. Krab en E. Schol, 26 jaar. Derk Willem Kroon, 87 jaar., weduwnaar van M Hesseling. UIT DIRKSHORN. Onder begunstiging van goed weder werd Woensdag de iaarHiksche riitoer met de leer- den. Bezocht werden Bergen en Schoorl, waar de jeugd zich, als altijd, uitstekeud wist te vermaken. Een volgend jaar zal men waarschijnlijk ook hier een offer aan den tijdgeest moeten brengen, door den tocht gedeeltelijk per auto te maken, daar de landbouwers in de gemeen te hun wagens van de hand gaan doen en deze vervangen door motoren of auto's. Of zulks voor de kinderen prettiger zal worden? UIT HOORN. Mcj. J. M. A. van Buchem alhier slaagde te Amsterdam voor het onderwijzers-examen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de raadszitting van Donderdagavond was wethouder Glas evenals de vorige keer wegens ernstige ziekte afwezig. Van den minister was bericht ingekomen, dat over 1922 voor het onderwijs f 119.14 te weinig was uitbetaald, Onder een aantal goedkeuringen was de goedkeuring op de begrooting voor 1925. Aangeboden werden het verslag over den toestand van de gemeente en het rapport vac den accountant der lichtbedrijven. Verder waren ingekomen het verslag van den keuringsdienst op waren over 1924, de begrooting van dien dienst vor 1925 en de rekening van de Gezondheidscommissie over 1924, waaruit bleek een ontvangst van 2136,85, een uitgaaf van 759,39, alzoo ee nsaldo van 1377.46. Van de Ned. Unie van Arbeiders in het Automobielbedrijf was een verzoek om adhae- sie ingekomen op een aan de regeering te zenden adres om een regeling van arbeids- tijd voor chauffeurs. Een voorstel van B. en W. om dit voor ken- nisgeving aan te nemen, werd bestreden door de heeren de Boer en van Zuijdam met 3 te gen 2 stemmen van den heer Bakker in bian co werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Een verzoek van dp afd. Langendijk van dc Vereniging voor Vakonderwijs om f 92,79 werd toegestaan Van het Polderbestuur van Geestmeram- bacht (Oosterdijk en Molengeersen) was een mededeeling ingekomen dat besloten is orr de grintweg aan het zuideinde dezer ge meente te bestraten onder voorwaarde dat ae gemeente het voortdurend onderhoud voor hare rekening neemt. De raad ging hiermcde accoord. Van de L. G. C. was het verzoek ingekomen om de overkapping te mogen vergrooten door aan het noo'rdeinde van de bestaande over lapping nog een gedeelte bij te maken. De voorzitter lichtte toe dat ingevolge con tract door den raad voor elke uitbreiding toe- stemming moet worden gevraagd. De be grooting is f 31000. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat de bepaling bestaat dat bij eventueele opzegging van het contract door de gemeente deze verplicht is de kosten van elke uitbreiding na 1 Januari l(f22 over te nemen na aftrek van 10 pet. perk jaar voor de eerste 5 jaar en 5 pet. per jaar voor vol gende jaren. Het verzoek werd toegestaan. Het verzoek f;an de afd. van Het Witte Kruis om een bijdrage van 5 cent per inwo- ner voor de gezinsverpleging werd toege staan. Het zal deze gemeente op ongeveer 115 komen. Een verzoek van G. Stins om een brug te mogen maken werd toegestaan. Enkele verzoeken. om aankoop van grond en water werden in handen van de commissie gesteld. Een verzoek van den sluiswachter om voor- taan de verpachting niet in November doch in Augustus te houden en verder om de ver pachting te doen geschieden met 5 optiejaren, werd in handen van B. en W. gesteld om ad- vies. Als tijdelijk wethouder werd gekozen de heer C. Ooijeaar met 5 stemmen. Een stem was op den heer J. Bakker uit- gebracht. De Woningbouwvereeniging ontvangt op verzoek ov«r het boekjaar 1922/23 f 41.81 etr over 1923/24 115.69 als meerdere bijdrage, omdat het Rijk de bijdrage zoodanig vermln- derd heeft. Het voorstel van de commissie der lichtbe drijven om den stroomprijs te verlagen van 40 op 37 cents werd goedgekeurd. De vermenigvuldigingsfactor voor de belas- ting werd wederom bepaald op 1. Enkele wijzigingen werden aangebracht in de begrooting voor 1924. De voorzitter deelde mede, dat de brand- spuit geprobeerd is en best in orde bleek. Ook de brandkranen bleken uitstekend te voldoen. Een voorstel om bij de Spieringbuurt een brandkraan bij te plaatsen werd goedgekeurd, Daaraa sluiting. i UIT SCHERMERHORN. O \-v ao c/v/n. opi uwi •ujL't-i: win Ut: ujviiLiait' SL'IIOLU aimer gCTTOU= Woensdagavond te half acht kwam dc Raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. Na opening der vergadering werd deze voor enkele oogenblikken geschorst wegens ondct* zoek der geloofsbrieven van het nieuwe raadw lid, den heer C. de Goede. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren C. Groot, K. Oostwoudcr en C. Voorthuvsen rapporteerde, dat de gcloofsbrie* ven in orde waren en de heer de Goede due als raadslid kon .vorden toegelaten. Na door den heer Groot te zijn binncngeleid werd de heer de Goede, die dc belofte aflegde, door den voorzitter toegesproken, die ver« trouwde, dat het nieuwe raadslid zich zou "-e* ijveren om de belangcn van de gemeente naar zijn beste wcten te behartigen. (Felicitaties). Ingekomen stukken: Een Provinciaal Blad no. 27, inhoudende na« dere jaar wed deu'egeling van den gemeente ontvanger. Na zes jaar zal deze jaarwedde be* dragen J 490 minimum en f 770 maximum. Een afwijzende beschikking op het verweet van de gemeente inzake forensenaanslag H. Zeeman. De heer ZeemSn werd in het gelijk gesteld en behoeft dus geen forensenbelasting te bctalen. Al deze bescheiden werden voor kennisge* ving aangenomen. Van den heer K. Oostwouder was een ver* zoek ingekomen om ingevolge de landarbei» derswet in aanmcrking te komen voor het ver* krijgen van een som van 3600 voor stichting van een plaatsje. De voorzitter lichtte toe, dat aangezien hier in dc gemeente geen vereeniging is, welke d*

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6