Abdijsiroop L° UIT BERGEN. De heer Ko Bottemanne opende in het perceel Oldenburglaan, waar voorheen de zaak van den heer Jeen gevestigd was, een fi- liaal van zijn bekend ornamenten- en kap- nenihuis te Alkmaar. Ook de sorteering op het gebied van orna menten is belangrijk. Kchou- UIT SCHQORL. De eerste prijs van de Woensda^. den verloting werd gewonnen door den heer Jb. Zander te Zijpe en de 2e prijs door den heer Cor Winder te Schoorldambiede prij- zen uit de collectie van den debitant G. Klomp te Alkmaar, die behalve deze prij- zen van de 100 prijzen er nog 11 in zijn loten had, DE UITBREIDING VAN BEEMSTER. N'aar de Telg. verneemt, hebben Ged. Sta- ten van Noord-Holland thans goedkeuring vcrleend aan het ten vorigen jare door den gemeenteraad van Beemster vastgesteld uit- breidingsplan, ingericht voor een bebouwing cn wegenaanleg voor meer dan 20.000 zielen in de nabijheid van Purmerend. Gemengd Nieuws In de etalage kan men tegem eoncurreeren- jgp prijzen een mooie collectie kappen voor DE BRAND TE URMOND Thans is gebleken, dat de oorzaak van den brand alhier is het smeulen van roet in den schoorsteen, waardoor de houten binten in dien schoorsteen aan het branden zijn ge- gaan. PLOTSELINGE DOOD. Dp den Zefeboulevard te ZandVoort is gis- termiddag een incident met een auto ge- beirrd. Een auto kwam den weg af, tegen het duin op. Bij onderzoek vond men den be- stuurder dood in dien wagen. Het bleek, dat de dood door hartverlamming was ingetre- den. De overledene was chauffeur bij een taxi- onderneming te Zandvoort en hdj was juist van een autorit met passagiers teruggekeerd. HET REVOLVERDRAMA TE ROTTERDAM. Naar het Persbur. V. D. verneemt, heeft de advocaat van de nagelaten betrekkingen van den door de politie doodgeschoten mole- naar in de Ddftschesiraat, Mr. H. van Hae- ringen te Rotterdam de gemeente Rotterdam aansprakelijk gestel-dl voor de gevolgen van het noodlottige schot der gemeen tepolitie en op schadeioosstelling- van weduwe en kinde- ren aanspraak gemaakt. Het bericht dat de gemeente vrijwillig schadeioosstelling zou hebben aangeboden is niet juist. Tevens verneemt dit persbur. dat die N.V. Van der Meer Schoep's Bakkerijen en Hande'lsmaatschappijen door genoemden advocaat een klacht heeft doen indienen bij den off icier van justitic te Rotterdam en op een strafvervolging der betrokken politieamb- tenaren heeft aangedrongen. VAN HET PAARD GESTORT. Gistermorgen is de Majoor H. Zeeman, van het 22e Regiment Infanterie te Ede van zijn paard gestort, waarbij hij een belangrijke hoofdwonde en een gekneusde pols opliep. BOTSING MET DE TRAM. De heer Bal» hoofd van een Christelijke school in de buurtschap De Knol, gemeente Hoek, wilde gisteren omstreeks 5 uur per motorfiets nog passecren voor de met weinig vaart bij de halte aldaar aankomende Zeeuwsch-Vlaamsthe tram. Zij fiets werd ech ter nog door de locomotief geraakt en vernield De heer Bal moest met ernstige hoofdwonder; in een nabije woning worden binnengedragen en ondanks spoedige geneeskundige hulp is hij spoedig daarna overleden. Volgens oogge machinist van de tram geen schuld. •DE 72E REDDING. Het Volk meldt: De bekende zwemmer Dirk Rietveld, bijge- naamd Dirk de duiker, heeft gisteravond zijn 72e redding volbracht. Omstreeks acht uur reed een jongen per fiets het water van de Prinscngracht bij de Elandstraat te Amsterdam in. Voorop het rij- wiel was een kist bevestigd, waarin een knaap- je van zeven jaren gezeten was, dat mee te water ging. De wielrijder wist zich zelf op het droge te brengen, maar het kleine jongetje zou dit ge- vaarlijke grapje waarschijnlijk met den dood hebben moeten bekoopen, als Dirk Rietveld niet in de buurt was geweest. Hij sprong als steeds gekleed te water en bracht den reeds zinkenden knaap in veiligheid. De Telg. meldt nog de volgende bijzonderhe- den: Het kamersehieten is 'n oud Limburgsch gebruik en bestaat hierin, dat men een hoe- veelheid kruit met proppen papier vaststampt in 'n ijzeren pot. Met een lont wordt dit kruit dan tot ontploffing gebracht, hetgeen een he- vigen knal veroorzaakt. Een der toeschouwers had nu het ongeluk dat een vonk van zijn si- gaar of sigaret in het kruit viel voordat de ontploffing verwacht werd. Een groote vlam verwondde verscheidene toeschouwers aan ge- 'aat en handen. De ontploffing was zelfs zoo ernstig dat 'n viertal person en, die op zes tot acht meter verwijderd waren, min of meer ernstig gewond werden. Het ongeluk gebeurdc in de tot deze ge meente behoorende gehucht Diergaarde. PENSIOENREGELING SPOORWEG; AMBTENAREN. ,,Loo}t den Heer", 10 uur, de heer Stavenga; 2 uur, Zondagsschool Woensdagav. 8—9 uur, Bijbellezing. BERGEN AAN ZEE, n.m. 5 uur, Ds. F. W. J. van den Kieboom van Bergen, Litur- gische dienst. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 uur o. t. Ds. J. Jukema.; 4 uur, o. t., Ds. Verwaal Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur o. t. Ds de Jong. Doopsgez. kerk 9.30 uur (o.t.) ds. A. de ^EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur zonrertijd, Ds. v. Grasstek (Edam). EGMOND a/ZEE, 10 uur, Ds. Roobol. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. NOORDSCHARWOUDE (herv. kerk) gee m dienst. OUDORP. 10 uur, Ds. Groot OTERLEEK, 10.30 uur, Ds. J. Nijen- huis Ockhuijsen. (Onderwerp: De langste dag, het keerpunt van den Zonneweg.) STOMPETOREN 10 uur (n. t.) Ds. Heep ZUID-SCHARWOUDE (herv. kerk) geen dienst. Buitenland. DALING VAN DE 1TALIAANSCHE VALUTA. Een Stefani-bericht gisteravond laat gepubliceerd meldt, dat tie ltaliaansche re- geering officieel haar bereidheid heeft.te ken nen gegeven om onderhandelingen te begin- nen met de Britsche regeering vjor het be- reiken van een vriendschappelijke regeling der schuldenkwestie. Een formeele verklaring is reeds gedaan aan de regeering van de Vereenigde Staten met dezelfde strekking. De ze mededeeling volgt dirct op de algemeene uiting van ongerustheid over de sterke da- ling van den lirekoers. Aile discontokoersen zijn met 1 pCt verhoogd, en het bankdisconto is van 6i/2 pCt. op 7 pCt. verhoogd. De plotselinge daling van de lire is in hoo- ge mate het gevolg van aanzienlijke inkoo- pen van buitenlandsche betaalmiddlelen voor de betaling van buitenlandschen import. Daarbij komt naar men zegt, de aanval in de buitenlandsche centra op de lire gedaan door de crediteuren landen ten doel hebbende dru'k uit te oefenen op Italie om zijn schulden te belalen. Het gerucht gaat, dat de Stefani zijn portefeuille van Financien zal neerleggen en zal worden opgevolgd door graaf Volpi, den ouverneur van Tripolis, doch een officieele vestiging van dit bericht is niet verkregen. be jaar, zulen de en+reeprijzen en de tarieven belangrijk worden verlaag Reehtzaken. KORTE BERICHTEN. Te Pijnacker is in den vorigen nacht in- gebroken in de woning van den tuinder C Hazen aan den Pijnackerschen weg. De aan- wezige contanten en een aantal zilveren en gouden voorwerpen, waaronder twee gouden horloges zijn ontvreemd. De inbrekers hebben zich per rijwiel uit de voeten gemaakt. Ook in de bosschen te Velsen is de rup- senplaag geweldig. In het Velser- en Heere- duin zijn heele stukken bedekt als met een wit- te vacht en het geboomte is heelemaal kaal gevreten. In de Strangen te Valthe (Drente) zijn gisternacht van arie locomobielen de riemen gestolen, van een andere heeft men het water uit den ketel laten loopen, zoodat deze ver- brand is, en van twee zijn de kosten openge- broken en hieruit de sleutels, enz. ontvremd. Te Delft is gisteren op de Blikfabriek aan het Zuideinde de 18-jarige werkman J. B. door eigen onvoorzichtigheid door 'n drijf- riem gegrepen. Zeer ernstig verwond is He jongc man naar het gasthuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Stadsnienws. PREDIKBEURT EN. 21 Juni. Alkmaar. Groote kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond, 6 uur, Ds. jukema van Broek op Langendijk. Kapel, 10.30 uur, Ds. Baar. Evangelisc/irLut/iersc/ie kerk, 10.30 uur, Ds. Boerendonk, pred. van Schermerhom. merhorn. Doopsgez, kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem.-Gere/ormeerde kerk, geen dienst. Gerejormecrde kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer. Heidelb. Cat. Zond. 3. Collecte Schuiddelging. Hersteld Apostolisc/ie Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavend 8 uur, dienst. LEGER DES HEILS. 21 Juni. Viering van het Bloemenfeest; 7 uur v.m. Bidstona; 10 uur v.m. Heiligings- samenkomst, 3.30 uur .m. openlucht-samen- komst; 8 uur n.m. Openbare samenkomst. 22 juni, 8 uur, verkoop van het tentoon- gestelde. 23 Juni, 8 uur, So'idaten-samenkomst. 25 Juni, S uur, Openbare samenkomst. UIT DE OMGEVING. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Evangelisatielokaal „Maranatha'\ 10 uur v.m. ert 7 uur n.m. de heer J. J.. Ruijs. DE GEVAARLIJKE GENEESHEER. In verband met de zaak van dr. Bougrat, te Marseille, waarin het onderzoek nog voort- duurt, is een soldaat te Parijs aldaar bij den rechter van instructie komen vertellen, dat hij eens te Marseille ,toen hij ongeveer 20.000 frank in zijn portefeuille had, wat op be- paalde dagen het geval was met dr. Bou grat voor een koffithuis had gezeten. Bou grat wist, dat de soldaat de aanzienlijke som bij zich droeg. Toen zij daar zoo zaten en een ;las dronken, werd de soidaat aan de tele- oon geroepen. Van de telefonische bocdschap begreep hij niet veel en hij keerde verwonderd bij Bougrat en zijn glas terug. Toen de sol daat nu zijn glas wilde leegdrinken, smaakte de drank zoo bitter, dat hij den inhoud van het glas op straat omkeerde. De soldaat is overtuigd. dat dr. Bougrat tijdens ziju afwe- zigheid iets in het glas had gedaan. TROUW TOT IN DEN DOOD VAN EEN ^NDER. In het jaar 1920 werd de Kretenzer Mi chael Verykakis, chef van de recherche te Athene, belast met de speciale zorg voor de veiligheid van den grooten Kretenzer Venize- los, toentertijd Grieksch premier. Verykakis diende den vereerden landgenoot en meester zoo voortreffelijk, hechtte zich zoozeer aan hem, dat hij de overtuiging kreeg, dat Venizelos nimmer buiten zijn be- scherming zou kunnen. Toen de politieke fortuin keerde en Venize los zich te Parijs ging vestigen, was het Ve rykakis die hem volgae. Dit werd door den grooten staatsman meer geduld dan aange- moedigd. Maar Verykakis stelde zich tevre- den met een baantje onder het personeel. In zijn nederige betrekking hield hij echter een waakzaam (zij't wel eens hinderlijk) oog op alle gangen van Venizelos en diens vrienden. Het ontging den lastigen getrouwe niet, dat kapitein-ter-zee Panalexopoelos, Grieksch marine-attache te Parif^, die trouwens in het zelfde gebouw woonde, de familie Venizelos vaak bezocht. Deze bezoekcrs waren den arg- wanenden, tyrannieken, jaloejschen man een doom in het oog. Eens kon hij zich niet lan- ger beheerschen en wierp den gast beleedigen- de woorden toe. Eindelijk vond toen Venize los, dat het nu genoeg was geweest. Hij ont- sloeg Verykakis. Dit ontslag was een onderschatting van Ve rykakis' jaloersche trouw. Hij begaf zich naar het gezantschap, zoogenaamd om zijn pas te halen; maar schoot in de vestibule* Papa- lexopoelos neer. Zwaar gewond werd de ma- rine-officier weggedragen. Verykakis was trouw geweest tot in den doodbijna tot in den dood van den ander. Gister is zijn proces begonnen. KORTE BERICHTEN. Op de Wolfgrube in de buurt van Cis- leben (Duitschland) is een mijnongeluk ge- beurd, waarbij twee mijnwerkers het leven ver- loren. De begrafenis van Das, den nationalis- tischen leider in Britsch-Indie is een indruk- wekkend schouwspel geweest. De stoet duurde acht uur. 4000 menschen liepen achter de baar en militairen stonden langs den weg. De regeeringsgebouwen waren gesloten. De Fransche Kamer heeft het bestaande kiesstelsel afgescbaft, maar een voorstel tot invoering van evenredige vertegenwoordiging verworpen. Uit Bonn wordt gemeld, dat de Rijn- landcommissie den Duitschen studentendag, die eind Juli te Bonn zou worden gehouden, heeft verboden. De Duitsche minister heeft verklaard, dat de financieele toestand des rijks ernstig is. Er is een geraamd tekort van 446 millioen rijksmark. Een Reuterbericht uit New York meldt, dat senator Follette, die laatstelijk candi- daat was voor het presidentschap, is overle den in den ouderdom van 70 jagr, ten gevol- ge van een hartaandoening. Nu het bezoek aan de tentoonstelling te Wembley belangriik minder- is dan verleden DE POGING TOT MOORD TE DELFT. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage had zich gister te verantwoorden L. L. D., sto ker, oud 35 jaar, uit Delft, thans gedeti neerd, wien ten laste is gelegd op 7 April jl. opzettelijk en met voorbedachten rade mej. A. K., te Delft, van het levem te hebben) willen berooven. Beklaagde had zich des avonds verdekt opgesteld op het terrein van het St. Joris- gasthuis, waar mej. K. als dienstbode werk zaam was. Toen een vrouw deze inrichting verliet, zou hij haar hebben aangegTepen, naar den tuin gesleept, op den grond ge worpen hebben en daarna met beide handen de keel hebben dichtgeknepen. Op het gegil' van hfft slachtoffer kwamen verschillende personen tpesnellen, waarop beklaagde de vlucht hadr genomen. Later bleek, dat be klaagde, door de duisternis misleid, de ver- keerae had pogen te dooden, en een ver- pleegster, mej. Timp, had aangevallen. Hij; had het gemunt op mej. K.. mgt wie hij een liefdesverhouding had em die daaraaneen einde had gemaakt. Bij de ondervraging door den president, mr. De Joncheerc, bekende beklaagde, dat hij; het plan had, mej. K. te dooden. Eerst had hij het met een mes willen doen, later is hij hiervan teruggekomen en heeft hij haar wil len worgen. Op den bewusten avond wacbt- te hij haar in den tuin van het St. Jorisgast- huis op. Toen hij een vrouw zag aamkomen, dacht hij, dat het zijn verloofde was. Hij heeft haar toen aangegrepen. Beklaagde ver- telde, in een logement met zijn verloofde een band te hebben gesloten en een belofte elkaar trouw te blijven. De verkeering is toch afge- raakt en daarna is zij met ecu ander gegaan. Dit heeft hem zoo gegriefd, dat hij besloot haar te dooden. De president: U heeft verklaard, dat U, ondanks alles, haar toch zal dooden. Blijft U daarbij? Beklaagde: Ik heb er nu spijt van Bij het getuigenverhoor verklaarde mej. K., dat zij slechts onder bedreigingen met beklaagde is blijven gaan. Hij dreigde haar te dooden, als zij niet deed, wat hij wilde. Hij heeft haar met een mes bedreigd. Beklaagde: Dat is niet waar. Ik heb veel te veel van haar gehouden. Hierna kwam mej. Timp met het verliaal van de wijze, waarop zij door beklaagde is aangerand, die haar voor mej. K. aanzag. Beklaagde heeft haar keel zoo hevig dichtge knepen, dat zij voelde, dat het niet lang meer had kunnen duren. of zij was het hoekje oui gegaan. Zij had hem wel in het donker her- kend, omdat hij vroeger al eens aan het gast huis was geweest. Beklaagde zegt berouw te hebben, deze getuige te hebben aangerand. De laatste getuige, dc hoofdverpleegster van het St. Jorisgasthuis, zegt vervolgens, het gegil dien avond gehoord te hebben an mej. Timp op den gro:xl te hebben gevonden. In zijn requisitoir verklaarde* het O. M. Mr. Bauduin, dat het wettig en cvertuigend bewijs geleverd is. Het opzet is voldoende aanwezig, ook al is de verkeerde aangeval len. De motieven zijn voor den rechter af- doende. Een ernstige straf is gewenscht, ge- zien het feit, dat beklaagde mej. K. terrori- seerde en haar belette, haar eigen levensweg te kiezen. Het O. M. wil echter in aanmer- king nemen, dat bekl. berouw heeft en eisch- te ten slotte twee jaar gevangenisstraf. Op een vraag van den president zegt be klaagde oprecht berouw te hebben en verder het meisje met i*ust te zullen laten. De verdediger, Mr. Ruygrok, pleitte vrij- spraak, subs, clementie. Hij ontkende, gezien de begane persoonsverwisseling poging tot moord met voorbedachten rade. Uitspraak over 14 dagen. Ingezonden stukken (Buiten veranlwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede inslemt.) Redactie Alkmaarschc Courant. Geachte Redacteur, verzoeke onderstaande in uw blad op te nemen- Met belangstelling volgde ik dezer dagen de werlczamheden aan het werk hoek LaatRidderstraat en dacht, dat art. 18 der Bouw- en Woningverordening de laatste da gen zeker een wijziging had ondergaan, daar bovengenoemd artikel zegt, dat de eigenaar van een perceel waar gebouwd of gesloopt wordt, verplicht is voorzoover het perceel aan de openbare straat grenst, dit daarvan door nieuwe of wit geverfde schuttingen ter plaat- se en ter hoogte door B. en W. te bepalen, af te scheiden. Is hier in dezen een uitzondering gemaakt of is dit artikel gewijzigd? Kan u, geachte heer Redacteur, mij hier van antwoord die- nen? Het zou aan te bevelen en noodzakelijk zijn. dat op dergelijke drukke punten de noodigt inaatregelen genomen worden voor de open- bare veiligheid en de stadsontsiering. Waar op andere plaatsen maar een kozijn in een gevel wordt geplaatst, is de Bouwpoli- tie er als de kippen bij om een schutting it doen plaatsen. Dit is dan naar mijn meening op het door mij bovengenoemdc punt zeer zeker noodig- Mijn dank voor de plaatsing. Alkmaar, Juni 1925. EEN OPMERKER. (Wij hebben ons om inlichtingen tot den gemeentelijken dienst van Bouw- en Woning- toezicht gewend, die ons medcdeelt, dat een schutting daar ter plaatse groote bezwaren voor het verkeer met zich brengt. Thans kan men, uit de Ridderstraat naar de Laat komende en gaande in de richting van den Limmerhoek, vrij uitzien welke verkeers- belemmeringen zich op dezen drukken hoek kunnen voordoen, wat onmogeliik wordt wanneer de schutting geplaatst wordt. Toch zal men hiertoe natuurlijk moeten overgaan, maar het ligt in de bedoeling,-ter wille van het verkeer, dit zoo lang mogelijk uit te stellen. Evencens met het oog op het verkeer, is dc directiekeet, die aanvankelijk 1 Meter buiten de rooilijn in de Ridderstraat stond, thans op palen gezet, zoodat geen versmalling van dc straat daardoor zal plaats vinden. Red. AitaffL CcU - i neemt AKKER's belangen van den landarbcider in dien zin be; hartigt, de gemeente als tussehen persoon op; treedt ter verkrijging van het benoodigde be; drag voor stichting van een plaatsje. Bij B. en W. bestaat geen bezwaar het verzock in tc wil; ligen. Besloten zal moeten worden een stuk grond van den Westertuin ter groottc van 18 Are voor dit doel af te staan. B. en W. stellen 9»or dezen grond voor 40 ct. per c.A. tc ver; koopen en het bedrag ad 3600 bij den minis; ter aan te vragen. De heer P. Mantel is het niet duidclijk waar; om eigenlijk dc gemeente voor die aanvraag van 3600 moet zorgen; kan de belanghebben; de zelf niet aanvragen? De voorzitter zeide, dat nu hier geen ver; eeniging van dien aard is om het bedrag aan te vragen, de gemeente aangewezen is dit te doen, daar door het. Rijk aan particulieren geen credieten worden verstrekt. De heer Mantel vroeg daarop wie aansprakc; Jijk zal zijn bij niet richtige betaling van rente etc. door belanghebbende. De voorzitter: De gemeente krijgt op het te stichten plaatsje met bijbehoorenden grond bypotheek tot een bedrag van ongeveer 90 pCt. De heer Westerhof beweerde, dat de uit» legging door den burgemeester gedaan. iets anders was dan in de vergadering van B. en W. We hebben hier met een geval te doen wat geheel nieuw voor ons is en we moeten goed beslagen ten ijs gaan voor we een beslissing ne» tnen. De heer C. Groot heeft den indruk, dat noch B. en W„ noch de Raad goed met den toestand op de hoogte is. Het is noodig eerst de zaak eens te bestudeeren en spr. hoopt dan ook, dat zijn mede«raadslid, de heer K. Oost; wouder, geen bezwaar zal hebben om de be; slissing tot een volgende vergadering aan te houden om dan in dien tijd de zaak nader te kunnen bekijken. Als we „ja" zeggen, dan moc= ten we ook precies weten wat we doen en waarvoor we „ja" zeggen. Spreker stelt voor op deze kwestie in een volgende vergadering terug te komen en dan een beslissing te nemen. De heer Oostwouder had wcl geen bezwaar tegen uitstel, maar vindt het onaangenaam nu de zaak op tc schorten. De wet zegt ook, dat de gemeente grond beschikbaar moet stellen. De heer Groot vroeg of er bezwaar bestaat dat inplaats van op den Westertuin op den Oostertuin gebouwd wordt. De heer Oostwouder meende, dat in de eerste plaats de Oostertuin te klein was en dat daar een overpad moet blijven, dat door de gemeente moet worden afgezet, terwijl wan; neer de woningbouwverecniging uit wil brei; den ook dat dan zeer bezwaarlijk zal gaan, als het plaatsje daar gebouwd wordt. De voorzitter was er niet tegen de behandc; ling tot de volgende vergadering uit te stellen wanneer dit gewenscht wordt. Alzoo werd besloten. Naar aanleiding van een vraag van den heer Groot in een vorigc vergadering gedaan, legde de voorzitter hem een door den administra; teur van het G. E. B. samengestelde rentabi; liteitsberekening voor, betreffende electrifica; tie van Mijzen* Hieruit bleek, dat Mijzcn zich; zelf kan bedruipen en gelijkgesteld kan wor; den, wat den stroomprijs bctreft, met het be; staande net. In dit verband zou dc voorzitter graag uitgemaakt willen zien of nu ook voor de ingeslotenen van Mijzen niet hetzelfde ta; rief vastgesteld kon worden als voor dc aan; geslotcnen in het dorp. Besloten werd den stroomprijs voor Mijzen gelijk te stellen met den prijs voor het dorp. Rondvraag: De heer Groot vroeg of reeds een onderzoek was ingesteld betreffende de vrijwillige bijdra ge aan het P. E. N. Nadat de voorzitter ont< kennend had geantwoord was de meening van den heer Groot om toch eens navraag daar; naar te doen. Is het niet verstandiger te beta; len? De heer Oostwouder wilde de kat eerst eens uit den boom kijken. Vele andere gemeenten betalen ook niet meer. Waarom wij dan wel? De voorzitter was ook van oordeel, dat in; geval gecorrespondeerd wordt hierover met het P. E. N. de heeren zullen verwachten dat we betalen en we ons een beetje bang maken De heer Mantel vond het in elk geval den zekersten weg om eens nader te informeeren. We hebben hier te doen met een publiek; rechterlijk lichaam. De voorzitter wilde een onderhoud met den directeur van het P. E. N. om dan de kwestie eens nader te bespreken, waarmedc de Raad zich kon verecnigen. De heer Groot stiptc aan, dat in de gemeen; te een onbewoonbaar en door den opzichter afgekeurde woning staat, welkc naar hem ter oorc was gekomen gevaar begint op te leve; ren voor de omgeving. Ook de Gezondheidscommissie heeft de wo; ning jaren geledcn afgekeurd. Is er aan den toestand niet iets te doen? Dc voorzitter antwoorddc, dat de eigena; ressc van dc woning ter secretarie was ge; wcest en beloofd had de noodigc hcrstcllin; gen aan te brengen, opdat de woning geen ge; vaar voor de omwonenden zou opleveren. Ook haar zoon was er gewcest cn de inenschen zijn met de bestc bedoelingen bezield. Spr. heelt op het gevaar gewezen Cn vertrouwdc dat het noodige zal worden gedaan. Zoo niet, dan zal de woning ontruimd moeten worden. De heer Groot wilde een deskundigc de wo; ning nog eens te laten onderzoeken, want als er werkelijk gevaar voor instorting bestaat moet er gehandeld worden. De heer Westerhof was van meening, dat in; dien de toestand niet verbcterd wordt, het zoo niet langcr gaat. Steeds is dc termijn van bewoning maar weer verlengd. Ook de inwo; nenden zelf zouden niet zondcr gevaar zijn. De voorzitter heeft ook dit den menschen onder het oog gehouden. Het is er niet om te doen hen lastig te vallen, maar het moet niet gevaarlijk worden. Spr. zal dc menschen nog eens aanschrijven. (Wordt vcrvolgd.) ntuiiaurc veuK'jmug oewonaeren DE IEPZIEKTE. Men schrijft uit Huizen aan de N. R. C t.: De gevrcesdc iepziekte begint zich in deze droge .Tunimaand in dc Vechtstrcck weer te vertoonen. In de omgeving van Loosdrecht staan tot heden gezond gebleven groote iepe; boomen nu reeds ten deele in geel blad. Kas; tanjes hebben het op verschillende plaatsen in het Gooi reeds te kwaad. De N. R. Crt. voegt hieraan toe: Inderdaad in hoever dat nu met de droog; te samenhangt of niet, vermogen wij niet beoordeelen vertoonen zich, veel zwakker, veel minder dreigend dan het vorigc jaar, hier en daar weer symptomen van de nog ondoor; gronde ziekte. Aanvankelijk ging alles boven verwaehting goed. En de algemeene toestand is nog steeds veel beter dan een jaar geleden Hier in Rotterdam zijn men vergete de zorg niet die de gemeente dezen winter aan haar boomen besteed heeft herhaalde of nieuwe gevallen nog sporadisch. Zoo nu en dan een iep, onder kastanjes nog al eens, een treurwilg die er ergens desolaat bijstaat: laten we hopen dat het daarbij blijft, DE MOORD TE PEPERGA. Voor het gerechtshof tc Leeuwarden heeft gisteren terecht gestaan de 38;jarige J. C., tim; merman te Wolvega, thans gedetineerd, be; schuldigd van moord op zijn moeder, den 2en September 1923 te Peperga gepleegd. C. zou toen zijn moeder hem geld voor de kermis te Blesse weigerde, haar met een hamer hebben gedood en haar lijk in den put bij het huis hebben geworpen, waarna hij uit een kast eenig geld meegenomen en met zijn vriendin G. St., naar de kermis was gegaan. Door woor; den, in ruzic cn dronkensehap geuit, was de daad later aan het licht gekomen. Aanvankc lijk was vcrondcrsteld, dat de moeder in den put gevallen en verdronken was. De rcchtbank te Leeuwarden heeft C. tot 20 jaar gevangenisstraf veroordecld. Bij de behandcling kwamen geen nieuwe fei- Ten aan het licht. De gctuigen bleven bij hun voor dc rcchtbank te Leeuwarden afgelegde verklaringen. Bcklaagdc beweerde echter thans, dat zijn bijzit G. St. den moord had ge pleegd door zijn^moeder met een steen in een zak op het hoofd tc slaan en daarna in den put te werpen. De procureur;generaal cischtc vernietiging van het vonnis der rechtbank, daar dit gedaan is op onwettig bewijs. Uit het verslag der zit ting was niet gebleken, dat een proces;verbaal van de veldwachters onder ecde was beves; tigd. Hij eischtc opnieuw vcroordeeling van beklaagde tot twintig jaar gevangenisstraf we; gens doodslag. Dc verdedigcr, mr. F. C. Stoop, pleitte vrij; spraak wegens gebrek aan bewijs. Hij achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, dat G. St, den moord gepleegd heeft en dat er een com; plot tussehen haar en een der getuigen heeft best^an. GEVAARLIJK VERMAAK. Te Eoht (L.) is door onvoorzichtighcid bij het kamersehieten het vuur in het buskruit ge; slagen. Vijf omstanders werden door dc vlam aangetast, drie hunner werden zeer ernstig gewond. Verschcnen is het eindverslag van dc com; missie van rapporteurs over dc ontwerpen van wet houdendc: lc. pensioenregeling voor dc spoorwegamb; tenaren en hun weduwen cn wcezen; 2e. maehtiging tot bet aangaan van een overeenkomst met dc Maatschappij tot Exploi; tatie van Staatsspoorwegen in zakc d b pensi; oenregeling voor haar personeel. In de daarbij gevoegdc Memoric van Ant; woord zegt de minister van Waterstaat, dat de meening van cenige leden, volgens wclke het wetsontwerp reden tot groote teleurstelling zou geven, in hetgeen tot staving daarvan werd medegedeeld, geen voldoenden steun vindt en ook weinig strookt met het feit, dat de Tweede Kamer de wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming heeft aangenomen. Verhooging van de pensioenen van hen, die wegens vcrminderdc gezichtsscherpte worden afgekeurd en voor wie geen andere passendc betrekking is te vinden, zou ongemotiveerd en in strijd met de beginselen van- het wctsont* werp zijn; buiten de in het ontwerp voorziene gevallen zou dan een pensioenbedrag worden vastgesteld zonder rekening te houden met het aantal dienstjaren van de betrokkenen. Aangaande den wensch om dc jaren, in mili; tairen of in overheidsdienst doorgebracht, te laten medetellen, voor zoover zij niet reeds met pensioen worden vergolden, meent de minister, dat zoodanige uitkeering niet gebracht kan worden ten laste'van het spoorwegpensioen; fonds, dat deswege geen ontvangsten genoot, terwijl de betrokkenen niet in spoorwegdienst werkzaam zijn. Ten opzichte van de ontslagenen uit het jaar 1903 wordt het niet gewettigd geacht om hun boven anderen, die voor de invoering van de nieuwe pensioenregeling werden ontslagen, ccnige bevoorrechting toe te kennen.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7