DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AlkmaarendeRijkstelefoQndienst. No. 143 Honderd zeTcn en twintigste Jaargang 1925: ZATERDAG Directeur: G H KRAK. Hoofdredadeur: Tj. N. ADEMA. 20 JUKI. DM nufflmer besteaf uH 3 blaflen. Ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.- fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Mvertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herins. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactio No. 33. Wij hebben mi bijna anderhalf jaar van den Rijkstelefoondienst geprofiteerd en de tijd dat wij gemoedelijk ttan een krukje draai- den om de juffrouw van de Centrale op te roepen schijnt in onze gedachteni al heel ver achter cms te liggen. Die j-uffrouw was vroeger een vriendelijk meisje, dat je op drukke uren jygl eens kon laten wachten, maar die dan even later ook weer den -tt]d"had met een enke'l prettig .woordje excuus te maken, zoodat er voortdu- rend een gezetlig contact was tusschen te lefoonjuffrouw en abonne's en het maar zel- den gebeurde, dat je in een driftige bui al je ongeduld in nijdige belledrukken op het on- schuldig toestel ging wreken. Toen de telefoon in Rijksbeheer kwam is dat allemaal anders geworden. De toestellen werden veranderd en de tele- foonjuffrouwen werden ook veranderd. Het ouderwetsche toestel, dat iets van een klein kauierbiljart had, werd door een offi- cieel zwart kastje vervangen en de gemoede- lijke telefoonjuffrouw verdween eveneens, om plaats te maken voor een ambtenares voor wie elke abonne een nummer zonder meer is en die zich tot een gemoedelijk praatje niet geroepen voelt zoolang haar instrucHe haar daartoe niet nadrukkelijk de verplich- ting oplegt. Wij zijn nummers zonder meer geworden en dat heeft zijn voordeelen en zijn nadeelen doen blijken. Zijn voordeelen omdat alles nu streng of- ficieel gaat en iedere abonne precies om- schreven zijn rechten en plichten kent, maar ook zijn nadeelen omdat de gemoedelijkheid van vroeger verdwenen is en over het alge- meen ambtenares en abonne als vreemden tegenover elkaar staan en elke stoornis in het normale verkeer onwiliekeurig tot een ge- prikkelde stemming en een minder vriendelijk onderhoud kan leiaen. Nu is een telefoonjuffrouw we hebben het zelf wel eens kunnen constateeren iemand van wier oplettendheid, zenuwen en uithoudingsvermogen heel wat gevergd wordt en we kunnen ons best voorstellen, cat een dergelijke ambtenares, die in Rijksdienst heel weinig van haar „klanten" heeft af te wachten, op drukke oogenblikken wel eens een beetje kort aangebonden kan zijn. Maar de telefoongids meldt, dat b.v. de abonne, wanneer hij geen gehoor krijgt, langzaam den haak van zijn toestel op en neer moet bewegen. Niet iedereen is even geduldig en de abon ne die weinig tijd heeft en niet meer zooals vroeger zijn verontwaardiging door een nij- dig bellen kan wegwerken, beweegt den haak van zijn toestel wel eens vlugger dan wel- licht met het voorschrift van den telefoon gids overeenkomt. Het is de eenige actieve rol die lrij bij het tegenwoordige opbellen nog vervullen kan en verder heeft hij zonder meer lijdzaam af te wachten wanneer het de centrale belieft eeni ge notitie van hem te nemen. Dan komt er wel eens een opmerking van de andere zijde waarin op vrij snibbigen toon verzocht wordt het toestel met rust te laten en waar de arme abonne zich voor het tot stand komen van de gewenschte verbinding in alle opzichten afhankelijk voelt van de medewerking van de telefoonjuffrouw, sehikt hij zich gewoonlijk morrend in zijn lot en wreekt zijn verontwaardiging later op zijn Jderken of zijn huisgenooten. Toch wij mogen dit niet verzwijgen bereiken ons in den laatsten tijd bijna dage- lijks klachten dat de bediening der telefoon tegenwoordig veel te wenschen overlaat Menigeen moet laiig geduld hebben eer hij van de centrale eenig levensteeken krijgt, vele nummers worden foutief herhaald en de abonne verbonden voor hij nog protesteeren kan, zoodat menigmaal verkeerde aanslui- tingen de telefoonmisere nog komen vergroo- ten En wie zich beklaagt vindt niet meer de gemoedelijke telefoniste van vroeger, maar is een nummer zonder meer die kortweg naar de directie wordt verwezen. Wij kunnen op het oogenblik niet beoordee- len of de minder goede telefoonbediening van den laatsten tijd wellicht aan een tekort aan personeel moet worden geweten. Mocht dit het geval zijn dan hopen wij, dat da^rin van Rijkswege spocdig veran- dering zal gebracht worden. Een groote verbetering in den telefoon dienst is zeer zeker de verleden jaar inge- voerde Zondag- en naehtverbinding en waar deze reeds ingevoerd werd nog voor hier ter stede de duizendste abonne geboekt was, mag zeker van een welwillende houding van het hoofdbestuur worden gesproken, waarbij het krachtige pleidooi van Alkmaars burge- meester te officieeler plaatse zeer zeker niet zonder invloed zal geweest zijn. Door dezen nieuwen maatregel, waarvoor het Rijk door het aanstellen van meer der personeel een offer heeft moeten brengen, voldoet de telefoon beter dan vroeger aan hare bestemming en het feit dat het aantal abonne's in betrekkelijk korten tijd snel ge- stegen is bewijst wel, dat steeds meerderen haar belangrijke diensten naar waarde gaan apprecieeren. Evenwel, het kan nog beter. Juist dezer dagen is bekendl geworden, dat met ingang van 1 Juli a.s. de kantoren in de provinciale hoofdsteden ook gedurende den sluitingstijd van het interlocaal bureel ter plaatse, met uitzondering van de slui- tingstijden op Zon- en feestdagen van 8 uur v.m. tot den volgenden werkdag 8 uur v.m., voor het interlocale en internationale verkeer worden opengesteld. Voor het aanvragen van een gesprek moet dan: het nummer 15260 worden opgegeven waardoor verbinding met het Rijkstelefoon- kantoor te Amsterdam wordt verla*egen. De provinciale hoofdsteden, die voor stads- verkeer natuurlijk dag- en naehtverbinding hebben, worden dus ook met uitzondering van den Zondag in de gelegenheid ge- steld te alien tijde interlocale en zelfs inter nationale gesprekken te voeren. Daar kan men dus, vrij wel te alien tijde voor elke gewenschte verbinding over de telefoon beschikken en nadert men dus den toestand dat door de abonne's van den Rijks dienst een zoo groot mogelijk profijt wordt getrokken. Natuurlijk zijn er andere steden die on- middellijk bekend gemaakt hebben, dat zij ook wel onder deze regeling wi'llen vallen en waar vele gemeenten heel wat grooter zijn dan diverse provinciale hoofdsteden is het ook niet duidelijk waarom de laatsten van deze tegemoetkoming van het Rijk al'leen zou- den mogen profiteeren. Zoo heeft men in I Jmuiden al gevraagd of het aantal bevoorrechte kantoren niet naar behoefte zou kunnen worden uitgebreid voor de plaatsen, die door bijzondere takken van handel of scheepvaart met elkander in ver binding staan:. Het telefoonkantoor te Zaandam is b.v na des avonds 9 uur gesloten en de belangheb- benden bij de ladingen van schepen, die na dien tijd te IJmuid'en binnen komen kunnen eerst den volgenden morgen van die binnen- komst in kennis worden gesteld waardoor het lossen der schepen belangrijke vertraging ondervindt. Nu komen er helaas te Helder of IJmuiden niet veel schepen met bestemming voor Alk- maar binnen, maar ook zonder dat gevoelt menige handelaar en particulier het onvol- doende van de tegenwoordige regeling, die het onmogelijk maakt des avonds na negen uur eenig contact met de buitenwereld te verkriigen. Alkmaar is een stad, die het aantal zijner abonne's reeds tot ver over de duizend zag stijgen en de Middenstandsvereenigingen en de Kamer van Koophandel zullen zeker een goec'i werk doen wanneer zij aan deze mo- gelijke uitbreiding van onzen telefoondienst eens de aandacht schenken en met het ge- meentebestuur de beste wjjze overleggen om te trachten te bestemder plaatse wat thans reeds aan de provinciale hoofdsteden wordt toegestaan, ook voor onze gemeente te ver- krijgen. Wij mogen niet nalaten hier even de aan dacht te vetigen op een tegemoetkoming van de zijde van het Rijk, waardoor interlocale gesprekken tusschen Alkmaar en de omge- ving belangrijk vergemakkelijkt zijn. Juist dezer dagen is het tarief voor inter locale gesprekken tusschen plaatsen op een afstand van hoogstens 15 KM. verlaagd van 0.35 op 0.20 en voor dringende ge sprekken van 1 op 0.60. Dit tarief geldt voor het verkeer tusschen Alkmaar, Akersioot, West-Graftdijk, Bak- kum, Bergeh, Broek op Langendijk, Castri- cum, Egmond-binnen, Heemskerk, Koedijk, Limmen, Noordscharwoude, Oudkarspel, St Pancras, Schoorl, Schoorldam, Stompetoren, Uitgeest, Warmenhuizen, Wijk aan Zee, Zuidscharwoude en Groet. Voornamelijk de handel zal hiermede zeer gebaat worden en de beteekenis van Alkmaar als centrum van een welvarend plattelands- gebied zal daardoor nog meer dan vroeger naar voren kunnen komen. In verband met deze tariefsverlaging komt andermaal de vraag ter sprake of het niet tijd wordt ook voor Alkmaar en cmge- ving een zoogenaamd streeknet in het leven te roepen. Daardoor zouden bovengenoemde plaatsen als 't ware een groote gemeente vormen en cnderling gratis telefoneeren kunnen, zooals dit thans reeds tusschen Alkmaar en de ge meente Heiloo het geval is. E>ergelijke streeknetten bestaan reeds in plaatsen die een belangengemeenschap heb ben, zooals b.v. in het bloembollengebied, waar de tuinders soms ver van hun kweek- plaatsen wonen en de telefoon te kostbaar zou worden als men tusschen alle dicht bij elkaar liggende gemeenten het tarief voor in- tercommunale gesprekken moest betalen Alkmaar en omgeving kenmerken zich wel niet door een zoo groote belangenge meenschap, maar Alkmaar is een centrum- plaats, die ook door zijn gemeentelijke be- drijven in steeds nauwer contact met omlig- gende dorpen komt fen het belang van een gemakkelijke, vlugge en bovenal goedkoope onderlinge telefoemverbinding treedt in centra als deze steeds duidelijker op den voorgrond. Enkele maanden geleden is deze kwestie reeds vluchtig in de Alkmaarsche Midden- standsvereeniging besproken en heeft de se- cretaris medegedeeld, dat de minister in principe bereid zou zijn tot het stichten van zoogenaamde streeknetten, wat een groote kostenbesparing voor den middenstand 'met zich zou brengen. Toen werd besloten den minister van Wa- terstaat een desbetreffend verzoek toe te zen- den. Herinneren wij ons goed, dan heeft ook de Kamer van Koophandel zich met deze kwes tie bezig gehoudeai, maar kon deze moeilijk tot een advies komen, omdat door de hande- laren in Alkmaar en Bergen de vergemakke- lijking van het interlocal verkeer op zeer verschillende wijze is beoordeeld geworden. <x Zien de Alkmaarsche handelaren en in- dustrieelen in deze vereenvoudiging niets dan gemak en besparing, de Bergensche win- keliers vreezen dat juist daardoor vele Ber- genaren er eerder dan vroeger toe zullen overgaan hun boodschappen in Alkmaar te bestellen. Het is mogelijk, dat zij in zooverre gelijk hebben, dat elk nauwer contact tusschen Alkmaar en zijn omgeving den Alkmaarschen winkeliers, die in den regel beter gesorteerd zijn dan die van de omgeving, ten goede zal kunnen komen. Maar wanneer het algemeen belang een nauwer contact, een goedkooper en snellere spoor-, boot-, tram- of telefoonverbinding tusschen verschillende plaatsen vraagt, dan zal deze vergemakkelijking van het onder linge verkeer toch niminer mogen afstuiten op het belang van enkelen, die voor zichzelf uit gebrekkiger verbindingen het meeste voordeel kunnen trekken. Het motief, dat een gemakkelijke verbin ding tusschen een kleine en een groote plaats steeds ten nadeele van de kleinere zou moeten zijn, zou, wanneer men er rekening mee hield, het onderlinge verkeer belangrijk kunnen belemmeren. Het is mogelijk, dat Bergensche zakenlie- den van kostelooze telefoongesprekken met Alkmaar eenige sch .d ondervinden, maar datzelfde kon gezegd ..worden toen trams en autobussen het verkeer tusschen beide plaat sen steeds geinakkelijker en goedkooper maakten en over dezelfde bemoeilijking van zijn middenstand had Alkmaar zich kunnen beklagen toen de buurtverkeerkaarten met Amsterdam het voor vele inwoners gemak- kelijk maakten zich voor diverse inkoopen naar de hoofdstad te begeven. Het belang van enkelen is hier in strijd met het belang van het algemeen en zal op den duur daarvoor dan ook moeten wijken. Wij begrijpen, dat een Kamer van Koop handel, die handelsbelangen van een betrek kelijk breede omgeving heeft te behartigen, in gevallen als deze bij tegenstrijdige aclviezen moeilijk een definitief oordeel zal kunnen uit- spreken Maar gemeentbesturen, die voor alles het algemeen belang aller ingezetenen hebben te dienen, zulke elke uitbreiding en vergemak kelijking van het interlocaal verkeer te alien tijde zoo krachtig mogelijken steun moeten verleenen. Er is natuurlijk een factor die niet over het hoofd gezien mag worden en dat is het abonnementsgeld voor den telefoondienst, dat automatisch stijgt naarmate zich meer- dere abonne's aans'.uiten. In Bergen, dat nog geen 300 abonne's telt, bedraagt dit momenteel 45 per jaar, maar wanneer een streeknet wordt gevestigd en dus alle abonne's te zamen geteld worden, zal men zeker minstens het bedrag voor 1000 tot 2000 abonne's, dus 65 per jaar moeten betalen. Velen voornamelijk handelaren zul len door het grooter gebied dat zij dan be- strijken kunnen, dit meerdere gaarne willen bijpassen, maar anderzijds zullen er natuur lijk particulieren zijn. voor wie de voordee len van een streeknet niet tegen de hoogere kosten zullen opwegen. Maar zij verkeeren dan slechts in dezelfde omstandighed.en als menige Alkmaarsche telefoonbezitter, die van zijn toestel slechts voor bepaalde nummers een matig gebruik maakt en die toch evenzeer in de algemeen? tariefsverhooging wordt omgeslagen als het aantal abonne's wcer een der vastgestelde verhoudingscijfers heeft overschreden. Is de minister niet genegen hier een streek net in te voeren, dan zal zeer zeker naar ver- laging van het interlocale tarief tusschen Allonaar en zijn omgeving tot 10 cent per gesprek gestreefd moeten worden. De abonnementskosten zullen daardoor in plaatsen als Bergen niet verhoogd kunnen worden en het gesprekstarief kan den Ber- genschen winkeliers den waarborg geven, dat althans kleinere bestellingen niet zonder reden in Alkmaar zullen gedaan worden Hoewel wij de bezwaren der Bergensche handelaren te dezen opzichte wel eenigszins overdreven blijven achten. Uit Heiloo, dat gratis met Alkmaar ver bonden is. hebben ons althans nimmer klachten bereikt, dat door deze vergemakke lijking van het interlocaal verkeer de midden stand eenige schade van beteekenis heeft on- dervonden. De mogelijkheid om zooals in Houga- rije boodschappen van hoogstens 20 woorden voor een niet thuis zijnden abonne aan de telefoonjuffrouw over te dragen en deze ambtenaresse 'smorgens vroeg als por- ster te laten optreden, zullen wij op het oogenblik nog maar niet in bespreking bren gen. Dat is voor Alkmaar en omgeving nog toekomstmuziek, al blijkt er wel uit, dat de telefoon nog heel wat meer diensten kan be- wijzen, dan waarvoor zij thans reeds in ge bruik is. Wellicht komt eens de tijd dat wij interlo caal telefonisch gewekt en vriendelijk goe- den morgen gewenscht worden, al zal dan ook 'tambtelijk cachet, dat thans de telefoon en hare bediening karakteriseert, al heel wat van zijn bureaucratisch karakter hebben moeten inboeten. Buitenland GRONDWETSWIJZIG1NG IN ITALIe. Ongeveer zes maanden geleden heeft Mus solini een commissie benoemd tot voorberei- ding van de grondwetswijziging. Deze com missie heeft thans een rapport opengesteld, waarin zij ingrijpende wijzigingen voorstelt, welke heden door haar in plenaire zitting zul len worden behandeld. De voornaamste veranderingen betreffen, blijkens hetgeen hierover in de fascistische pers wordt medegedeeld, de samenstelling van het parlement, de wetgeving en de verhouding tusschen de regeering en de Kamer. Onwiliekeurig wordt men bij het lezen van deze over het algemeen vergaande voorstellen herinnerd aan de socialistische ideeen van Staatsorganisatie, welke de tegenwoordige premier voorgestaan heeft, toen hij nog tot de socialistische partij behoorde. De Staat dan moet worden ingericht op cooperatieven grondslag, waarbij alle burgers verplicht zijne zich aan te sluiten bij een der drie Staatsorganisties, landbouw, industrie en handel, en de intellectueele beroepen. Ge- noemde nationale groepen zullen worden ver- deeld in provinciale en plaatselijke corpora- ties, welker bestuurders gekozen worden door de vakvereenigingen, terwijl de provinciale leiders de nationale afgevaardigden kiezen. Deze corporaties zullen de bevoegdheid hebben, ten behoeve harer leden, alle economi- sche kwesties en dergelijke te regelen. Ook zullen aij een uitgebreide macht krijgen ten opzichte van de verbetering der productieme- thodes. Het parlement krijgt volgens dit schema slechts te beslissen over aangelegenheden, welke de natie, als geheel, aangaan, of waar bij meer dan een corporatie betrokken is. Se- naat en Kamer blijven bestaan. De eerste zal maar weinig veranderingen ondergaan; an ders wordt het evenwel met de Kamer. Slechts de helft der leden zal bij algemeene verkie- zing worden aangewezen, de andere helft bestaat uit een vast aantal vertegenwoordi gers van de verschillende corporaties. Aangezien de vakvereenigingen binnen het kader der verschillende corporaties, zullen worden geroepen tot het spelen van een be langrijke rol, is de organisatie ervan tot in bij- zonderheden geregeld. Zij zullen officieel erkend worden of op andere wijze een publiek- rechtelijk karakter ontvangen, ten einde bij het uitoefenen der te verleenen functies een voldoende sanctie te bezitten. Slechts vakver eenigingen van erkende nationalistische prin- cipes zullen worden toegelaten. Internatio nale sydicaten en alle het Maxisme huldi- gende lichamen zijn van erkenning uitgeslo- ten; dus ook van medezeggenschap in de re geering. De uitveerende macht van den Staat wordt, volgens de voorstellen der commissie aanmer- kelijk versterkt, dcch deze kwestie is slechts in hoofdlijnen geregeld, moet nog in een al gemeene bijeenkomst worden uitgewerkt. Men mag wel aannemen, dat er geen spra ke zal zijn van nieuwe verkiezingen, zoolang de toekomstige constitutioneele lijn.niet vast- staat. Doch hoe de ontworpen regeling moet worden aangenomen, en hoe ze rechtskracht zal verkrijgen, wordt niet verteld. ALRMAARSCHE COORANT. •A i DE STAKINGSONLUSTEN IN NIEUW* SCHOTLAND. Tegcn 175 personen, betrokken bij de stas kingsonlusten, is wegens plundering en oproer* making rechtsingang verleend met bevel tot inhechtenisneming. NOG EEN MOUNT EVEREST»EXPEDITIE? De graaf van Ronaldshav, voorzitter van de Royal Geographical Society, verklaarde in de dezer dagen gehouden jaarvergadering van het genootschap, dat noch de deelnemers aan de laatste expeditie, noch de leden van de Mount Everest commissie de hoop hadden opgegeven, dat dc top nog eens zou worden bereikt. Of men hiertoe nog een laatste poging zal wagen, hangt ervan af of de regeering van Thibet ver» lof tot een nieuwe expeditie zal geven. DE STRIJD IN MAROKKO. Vernomen wordt, dat generaal Weygand, de vroegere chef van. den staf van generaal Foch, de leiding op zich zal nemen van de militaire operaties der Franschen. DE NIEUWE REGEERING IN BELGIe. andervelde heeft gistermorgen fie porter feuille van buitenlandsche zaken overgenomen. Hij is door baron Ruzette, die ad interim bui= tenlandsche zaken heeft waargenomen, aan het hoogere personeel voorgesteld. Baron Ruzette heeft bij deze gelegenheid 'n korte rede gehouden, waaraan wij het volgens de ontleenen: „Toen wij elkaar gisteren op het ministerie ontmoetten, heeft de heer Vandervelde tnij ges vraagd, of ik niet verwonderd en bevreesd was hem hier te zien. Vandaag, ten overstaan van het personeel van het departement, zal ik deze vraag beantwoorden. Neen, ik ben niet verwom derd, noch geschrokken, aangezien gij een ta> lent vol man zijt, die tijdens den oorlog getoont heeft, dat het welzijn van zijn land hem tei harte gaat. Beangstigend zou 'tzijn geweest wanneer wij aan het hoofd van dit departe* ment een middelmatig man hadden gezien Doch gij, mijnheer Vandervelde, zijt dat zekei niet". CANADA'S AANSPRAKEN OP HET POOLGEBIED. De Canadcesche minister van binnenland* sche zaken heeft verklaatd, dat de Canadees sche regeering geen bezwaren maakt tegen het landen van leden der Amerikaansche Pools expeditie onder Mc. Millan op Canadeesch Poolsgebied, en dat al het mogelijke zal gedaan worden om de expeditie bij te staan. Het standpunt van. de regeering is, dat alien, die de Canadeesche Poolgebieden wenschen door te trekken, daarvoor eerst vergunning moeten aanvragen. EEN VORSTELIJKE VERLOVING. Ter gelegenheid van een door het Italiaan« sche koningspaar gegeven tuinfeest, is volgens een draadloos bericht uit Rome de verloving aangekondigd van prinses Mafalda, de tweede dochter van koning Victor Emmanuel, met prins Philip var Hessen. Prinses Mafaldp werd den 19den- November 1902 geboren. Prins Philip, wiens vader een neef is van koningin Alexandra, de moeder van koning George van Engeland, is grootendeels in Engeland opgevoed. Den laatsten tijd vers toefde hij te Rome, wiar hij kunstgeschiedenis en bouvrkunfle studeerde. Zijn vader, landgraaf Alexander Frederik van Hessen, werd in het laatste jaar van den oorlog van Duitsche zijde naar voren geschoven als toekomstig konint van Finland. Men zegt, dat het huwelijk in September a.s. zal worden gesloten, vermoedelijk in de ko> ninklijke residentie Racconigi, in Piemont. Het 9nl^pgs gepubliceerde bericht, dat de Belgische kroonprins zich met prinses Mafaltfs zou verloven, gelijktijdig met zijn zuster prins ses Marie Jose en prins Humbert van Italie, schijnt dus ten cenenmale onjuist te zijn. HET OVERLIJDEN VAN LA FOLETTE. Met den 71sjarigen, in den strijd vergrijsden senator Robert Marion La Follette, ..Fighting Bob" gelijk vrienden en tegenstanders hem noemden, is een merkwaardig burger der V. S. heengegaan. Zijn politieke loopbaan is lang en eervol geweest en geen staatsman is uitbqndi« ger geprezen en scherper veroordeeld. Presi« dent Wilson heeft eens van dezen zeldzamen man uit den landbouwstaat Wisconsin ge« zegd: ..Wanneer ik aan La Follette denk. zie ik in mijn verbeelding een stoutmoedig en ons vermoeid bergbeklimmer. Beneden staat een spottend lachende menigte, die hem terugrocpt en hoont. Doch hij gaat verder, zonder omzien en nimmer weifelend, de hoogte in, stap voor stap, doof voor waarschuwingen en van slechts een ideaal vervuld: zijn doel te bereiken. Zulke karakters dwingen mijn eerbied steeds af". La Fpllette, de ontwapenaar, was natuurlijk een vijand van het Amerikaansche soldatenle* gioen en van ieder die niets anders wildc dan leger cn vloot uitbreiden. Toen hij in het najaar van 1924 candidaat was voor het presidentschap, met Coolidge en Davis als zwaarste concurrentcn, vereenigde do grijzc senator niet slechts pacifisten en antimi« litaristen om zich heen, doch ook alle ontevrw denen. Een deel van de werkliedensorganisatics die vroeger steeds democratisch stemden, zegden hem hun stem toe in den strijd om het Witte Huis en tegen Wallstreet. Zijn beschul* digingen aan het adres der gevestigde partijen, die door corruptie in den zadel komen en dan de handlangers zijn der „big business" beloof* den hem veel sternmen. Zonder succes evenwel. In den republikeinschen Senaatsvleugel, waarvan La Follette deel uitmaakte, was hij het „enfant terrible". Ongetwijfeld laat la Follette's krachtige per« soonlijkheid een leegte achter. DE ONGEREGELDHEDEN IN CHINA. Een massasbijeenkomst van inwoners uit Kanton heeft besloten, de algemeene staking te proclameeren. De boycot over Engelsche, Japansche en Amerikaansche goederen is uit< gesproken. De datum, w-aarop de staking zal uitbreken, is nog niet bekend, d6ch men verwacht, dat dit spoedig zal zijn. Gevreesd wordt, dat dit te« vens het sein zal zijn voor tegen de vreemde« lingen gerichte geweldcampagne. De autoriteiten in de Europeesche wijk heb« ben met het oog hierop de noodige maatrege* len genomen. Te Peking is het op het oogenblik zeer rus< tig. Sedert Maandag hebben geen demonstra« ties plaats gevonden, terwijl een poging, tot een boycot te geraken, vrijwel geen resultaat heeft gehad. Uit Hankow wordt gemeld, dat de toestand aldaar rustig blijft. Uit Peking en Sjanghai zijn studenten en andere agitatoren aangekomeii. ten einde dc boycot van de vrccmdelingen m working te doen t re den.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1