mmm mmm m U 4 ji a a, a i 111 •m m m m -0 Londensch aanteekenboek. Landbouw en Maatschappij. Ontwaakt gij's morgens met pijn in den fug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na trie minste inspanning? Voelt gij u jaren puder dan gij zijt? Zoo kunt gi] niet voort- gaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bijzondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en ledematen, de ge- wrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aangctast door het met vergiften beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinderlijke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet ver- waarloozen. Als gij weder gezond wilt wor den, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt! Dit sped ale niergeneesmid- del heeft duizenden nieuw leven verschaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. Een fijn positiespeler is de Franschman niet. Wij missen bij hem dat massieve sy- steem, zooals we dat van de kopstukken der damwereld, de Haas, Fabre en Molimard, kennen. Een match met een dezer heeren, die zich niet gauw door een combinatie laten ver- schalken, zou de moeite waard zijn." HET JUNI-NMMER VAN „HET DAMSPEL". In de eerste plaats trof ons in dit nummer het uitgebreide artikel van den hcer Groente- man over het kampioenschap van Amster dam. Interessant was verder het artikel van den heer Gortmans over dammen in Engeiand, Frankrijk en Canada met mooie partijstan- den. Dezelfde medewerker begint tevens de behandeling van het onbekende manuscript van Isaac v. Emden. Twee partijen vragen verder de aandacht, waarbij de bekende partij Vos—de Jongh, die werd afgebroken en waarin beiden de winst yan wit overzagen. De heer Vogel blijkt in't Noorden het spel Van onze eerste krachten goed bestudeerd te hebben. Zijn artikel: „wie is de sterkste", be- vat verschillende juiste opmerkingen. Kijkjes in de damclubs, praatje ovei' motie- ven en eindspel rubriek besluiten het num- mefr Het volgende eiudspelletje van den heer P. de Groot te Wannenhuizen trok onze aandacht: Zwart15 en 38. Wit: 34 en -10 en,dam op 13. Volgens „Het Damspel" is dit eindspel eenvoudig en bekend, maar toch leerzaam. Wjj hebben echter geen winst voor wit kun- nen vinden- De optossing die gegeven wordt is als volgt: 1. 1324 1. 38-43^ 2. 34—30 2'. 43—38, de beste. Heel goed 3. 4034! en zwart is verloren. Ja als hij op de lijn 4826 speelt. Maar hoe als hij 4813 speelt? Misschien zien wij iets over't hoofd, wat in zulke standen ge- makkelijk kan. fn den volgenden stand: rm 22, Zwart: 9 schijven op 3, 6, 9, 14, 15, 23, 25, 26 en dam op 27. Wit: 11 schijven op 16, 30, 31, 33/37, 40, 42, 45. staat wit hopeloos. Doch zwart's begeerig- heid redt hem. Toen zwart n.l. zijn dam van 27 naar 38 speelde, liet wit volgen 37—32!! - Schijf 26 moest toen drie slaan naar 39. Wit sloeg door 34 32 schijf en dam en daarna door 40 :27 nog drie schijven! De witspeler was de heer C. Janneman te Wormerveer. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM No. 865 t, van P. KLEUTE Jr., den Haag. Zwart: 14 schijven op 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 21/25, 30, 31. Wit: 13 schijven op 14, 15, 32/35, 39, 40, 42/44, 46, 47. Oplossingen voor of op 24 Juni, Bureau van dit Blad. CXXXV. Alweer de Dam. Verkiezings-reclame. De „tuin" der hoofdstad. Bij al dien juist zal blijken een door het „Handelsblad" dezer dagen gegeven bericht, dat een der Raadsleden voornemens zou zijn voor te stellen, dat van stadswege een groot gebouw zal worden gezet op de langzamer- hand in de hoofdstad en daarbuiten befaamd geworden „modderpoel", die door een leelij- ke houten beschutting besloten, het z.g. mid- den-Damterrein genoemd wordt, dan zal nie- mand zich daarover meer verheugen dan de schrijver dezer regelen. Mijn lezers weten dat ik reeds vroeger als mijn meening heb uitge- sproken, dat er niet de minste reden voor Am sterdam kan bestaan, dit terrein in het hart der stad uit handen te geven voor den bouw van een hotel-restaurant, maar dat de ge- meente daarop zelf met genoeg voordeel een of ander gebouw zou kunnen plaatsen om dit dienstbaar te maken tot algemeen belang. Volgens bovenbedoeld bericht zou het ge- meenteraadslid Gulden er opgericht willen zien een gebouw, dat dienen zou voor het hou- den van officieele recepties van stadswege en geschikt zou zijn voor congressen e.d., ter- wijl het benedengedeelte dan zou kunnen wor den verpacht als restaurant, 't Is te hopen, dat het daartoe nu eens werkelijk komen zal, want Amsterdam heeft aan een behoorlijk bouwvverk op de genoemde plek inderdaad behoefte. 't Is inderdaad treurig hoe het ge- meentebestuur van de eersfe stad des lands zjcli steeds behelpen moet, zoodra het naar buiten officieel heeft op te treden en als gast- heer plichten te vervullen heeft. Als die trot- sche burgemeesters der 17e eeuw, die het pa- leis op den Dam bouwden, thans konden zien hoe degenen, die nu hun plaatsen innemen, al dert meer dan een eeuw uit hun eigen huis verbannen zijn en zich moeten behelpen voor hun vergaderingen, en nog meer, wanneer 't er op aan komt de eer de stand naar buiten hoog te houden, zij konden zeker diep ter neer geslagen staan en ziqh afvragen wat er van de beteekenis hunner stad overgebleven is. Eerlang zal men met den verbouw van het tegen woordige stadhuis op den O. Z. Voor- burgwal zoo ver gevorderd zijn dat de ge- meenteraad gedurende eenigen tijd niet meer op het oude Prinsenhof zal kunnen vergade- ren. De stads-bestuurders en bestuurderessen zullen dan tijdelijk voor die vergaderingen gastvrijheid vinden in het paleis op den Dam was't maar waar! zij zullen hun intrek moeten nemen in de zaal.van de Kamer van Koophandel in het Beursgebouw, waarvan men alleen dit zeggen kan: dat ze dan al- thans blijven in een gebouw dat aan de ge- meente toebehoort. Indien er werkelijk een gebouw van stads wege op het nu reeds zoo lang braak liggen- de Dam-terrein komen zou, dan zou de stad. althans een behoorlijke ontvangzaal bezitten en de, in de verdieping gelijkstrdats te exploi- teeren, lokalen zouden zeker behoorlijke ba- ten aan de stads-schatkist kunnen afwerpen. Laat ons hopen dat er nu iets van komt, want de huidige onooglijke toestand heeft reeds lang genoeg geduurd en ik schaamde me dezer dagen weer voor mijn stad toen ik zag hoe een aantal vreemdelingen, gezeten in groote toeristen-auto's langs die schutting ge- reden werden ik hoopte maar dat de gids, die hun door zijn megafoon de bezienswaar- digheden der stad toeschreeuwde, niet zal hebben gewaagd van de geschiedenis van dit stedelijk terrein de vreemdelingen zouden er vermoedelijk medelijdend over gemeesmuild hebben. Als men nu in den Raad eerlang eens spijkers met koppen zal durven slaan, zal het er daar ter plaatse in 1928 bij den in- tocht der Olympiade-menschen behoorlijk uit kunnen zien wie weet of dan het gemeente- bestuur er de vreemde gasten niet der Am- sterdamsche Stedenmaagd waardig, zal kun nen verwel komen! En dan in een jaar, waarin ongehoopte gebeurtenissen uitgesloten geen Kamer- of Raadsverkiezingen te wachten zijn, waarme- de de stad zoo afschuwelijk wordt gemaakt. Ik gewaagde onlangs van de „belangstel- ling" in de aanstaande Kamerverkiezingen, die zich schijnbaar alleen openbaart door het bezoedelen van de openbare wegen door kalk- Iettersaanbevelingen. Sedert is die gore lief- hebberij nog veel erger geworden, zoo erg als ik mij niet herinner het ooit gezien te hebben. -Hef plein en de brug van het Centraal Stati on en de Dam waren dezer dagen bekalkt met zulke reusachtige letters, dat iedereen er schande over riep en niemand begrijpt hoe het mogelijk is, dat in een nacht zulk uitge- breid „schilderwerk" kan afgeleverd worden zonder dat een dienstdoende politieagent be-' raerkt zou kunnen hebben wat er gebeurde, want er moet rijkelijk tijd voor noodig ge- weest zijn om al die vuiligheid aan tc bren- gen. Ik neem geen oogenblik aan dat waar kan wezen, wat booze tongen beweren, dat de po litic ai dat geklodder oogluikend heeft toege- laten, omdat de grootste reclame op die ma- ner gemaakt werd voor den candidaat op de lijst der sociaal-democratische partij, die in't Amsterdamsch stedelijk bestuur 3 wet- houders telt, maar wel zou men bijna gaan gelooven, dat die dienstdoende agenten 's nachts het aanbrengen dier mooie reclames lang niet vijandig tegenover staan en maar doen of ze van al dat werk niets zien. En als ook die veronderstelling volkomen onjuist is, danwel dan moet men nog eerbied hebben voor het genie der kladders, die in staat zijn onopgemerkt zoo iets te leveren. Maar af schuwelijk is het de vroegere aanplak-bil- jetten uit oude verkiezingsdagen waren er nog schitterend bij en dat was nog wel in de dagen, toen er aan de bevordering van het steden-schoon lang niet zoovee' aandacht werd gewijd als thans het geval is en wij nog niet hoorden van schoonheids-commissies! Neen, dan zou Amsterdam thans verstan- dig doen om een voorbeeld te nemen aan den burgemeester van een der Gooische gemeen- ten, van Bussum, die tot de burgerij dier ge- meente het verzoek heeft gericht zich bij'het aanbrengen van verkiezings-aanbevelingen te willen matigen en althans alles te doen wat mogelijk Js om te zorgen, dat soortgelijke re clames geen afbreuk zullen doen aan het schoon der omgeving; die burgemeester ver- dient werkelijk wel als voorbeeld te worden gesteld! Hij toonde te beseffen dat men, om vreemdelingen naar den grootsten „tuin" van Amsterdam, het Gooi, te trekken dien tuin, reeds op zooveel plaatsen deerlijk gehavend is, althans zoo min mogelijk door verkiezings- „versieringen" ongenietbaar moet verklaren. En natuurlijk, die groote Gooilandsche tuin is, dank zij den mooien zomer, dien wij tot dusverre gehad hebben, erg in trek, voor- al bij de Amsterdammers, die er op Zon- en feestdagen vooral, in honderden heen trekken en zulks nog wel meer zullen doen, wanneer straks de vacantie-tijd weder zal zijn aange- broken. Toch zal het aantal dergenen, die van Am sterdam uit van het Gooi genieten kunnen, nog altijd betrekkelijk gering moeten zijn, zoo- lang de verbinding met de hoofdstad niet veel verbeterd zal wezen. Het aantal treinen dat de menschen op vrije dagen, met name op Zondagen, naar buiten zal kunnen bren- gen, mpet veel grooter wezen in den zomertijd dan thans het geval is en het is zeker te ho pen, dat de pQgingen dergenen, die de regee- ring zouden willen bewegen den Zondags- dienst op de spoorwegen nog meer in te krimpen, niet gelukken zullen. Integendeel, het is noodig, dat de verbinding tusschen Am sterdam en het Gooi binnen afzienbaren tijd door het aanbrengen van electrische beweeg- kracht op de spoorbaan, veel intenser zal kunnen worden, dan thans mogelijk is. Een verbetering is reeds in wording, doordat se dert eenigen tijd te Bussum met den opbouw yan het nieuwe spoorweg-station begonnen is, een werk, dat door de oorlogsjaren en den malaise-tijd, die daarop gevolgd is, achter- wege had moeten blijven. Is dat station een- maal gereed dan zal zulks niet alleen zijn een plaatselijke verbetering en verfraaiing, doch ook zeer, ten goede komen aan de Am sterdammers, die dan's morgens een veel be- ter gelegenheid zullen krijgen voor het ver- voer der rijwielen naar dit station, dat voor hen feitelijk de „toegangspoort" van hun „zomertuin" genoemd moet worden. Daarnevens is en blijft noodzakelijk een flinke verlaging der spoorweg-tarieven, voor al op het baanvak tusschen Amsterdam en Amersfoort, want de huidige tarieven zijn van dien aard, dat zij voor velen en juist voor meeste stadsbewoners, die allereerst in hun vrijen tijd een uitstapje naar buiten van noode hebben als zij met vrouw en kinde- remde vrije lucht in willen, nog veel te hoog zijm Beide factoren nog onvoldoende verbin ding tusschen de hoofdstad en Gooiland en te hooge tarieven zullen dan ook voor een groot deel de oorzaak zijn, dat van het ves- tigen van 'n tuindorp voor Amsterdammers vooreerst moeilijk sprake zal kunnen wezen. Dat die kwestie voor goed van de baan is, is niet aan te nemen, maar men hoort er den laatsten tijd niet veel meer over spreken. Er zitten trouwens nog heel wat andere belange- tjes van de verschillende Gooische gemeenten aan vast en allereerst de groote kwestie van het bezit en beheer der thans tot Stad en Lande van het Gooi behoorende terreinen. Hoe meer Amsterdam zich als stad uitbreidt, des te meer gaat de geheele Gooilandsche kwestie zich ook ontwikkelen tot een Amster damsch belang en bij elke poging tot oplos sing daarvan zal op den duur, of men dat in Gooiland aangenaam of niet aangenaam zal vinden, met die belangen der groote stad stel- lig rekening dienen te houden. Elken zomer, elken vacantie-tijd, wordt dat hoe langer hoe duidelijker. SINA SANA. schikking is, een reservoir, grooter dan de an- deren tesaam en waarin de Britsche vloot wel zou kunnen manoeuvrceren.- Het woord „drought" (zie boven) verliest bij zulke weten schap zijn onheilspellenden klank. En wij mogen van de dagbladschrijvers, die ons ous bad en ons spel met de tuinslang willen oni- houden, verwachten, dat zij met het oog op het nieuwe reservoir rectificaties zullen ver- schaffen van hun alarmistische voorspellin- gen. Uw briefschrijver heeft zich in deze „heat- wave"-dagen weef geheel met Londen ver- zoend en hij begrijpt niet hoe hij ooit leelijke dingen heeft kunnen zeg- j gen yan deze nobele, warmc en levendige stad. Hyde Park en Ivensiugston Gardens zijn een stadsparadijs, waarin groei en bloei der levende natuur zich op z'n heer- lijkst openbaren. De vele hectaren grasvelden er in zijn vrij voor elken voetganger. Het kort-geknipte gras voelt aan als een warm en veerkrdchtig tapijt; het gras geurt als jong hooi; de boomen rondom geven genadigt schaduw en de prachtige bloemperken van fuchsia's, azalea's, de rozenboomen en't rid- derspoor verschaffen geur en kleur in verschei- denheid en Overvloed. De twee perken hebben verre, wijde doorkijkjes tusschen de boomen en heesters, zoodat men in de verte de verkeers stroomen van de stad langs hun boorden kan zien trekkenen het gezicht is als van een an dere wereld, waarvan men zich temidden yan de zingende vogels, de dartele eekhoorns en de geuren van veld en bloemen, ver verwij- "i "penbaap Optreden BcspryUngi'ii en Examens be- hoeden M/nhardt's Zenuwtablelten voor In- nerlijke Opwinding en Angstgevoelze ma- ken Rustig eniKalm en houden uw Geest Helder. Pnjs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten ceerde stalmest Velen hebben van dat ver- band cvenwel niet een juiste voorstelling. Om deze v i aag goed te kunnen overzien moet men een inziclit hebben van hetgeen er met het voedsel in het dierlijk licliaam geschiedt Het onderstaande heeft'alleen betrekkin« op rundvee, voor andere diersoorten mogen de beschouwingen en getallen niet zondei meer worden overgenomen. Het rantsoen bestaat uit verteerbaar en on- vcrteerbaar voedsel Verteerd noemen we datgene, dat in de bloedbaan wordt opgeno- men U at gebeurt er nu met het plantenvoed- sel, dat in het verteerde voedsel aanwezig is? Door het bloed wordt het verteerde deel van het votdsel en dus ook het daarin voorko- mende kali, fost'orzuur, stikstof en kalk door net geheele lichaam gevoerd. Dit voedsel moet nu dienen: a. voor de productie van melk, vleesch, btenderstof, hoornstof enz. b. voor wederopbouw van versleten lichaamscellen. Nemen we gemakshalve eerst aan dat wc te doen hebben met een volwassen dier, dat nitts pioduceert, dan vervalt dus hetgeen on- der a gczegd is en wordt al het verteerde voedse gebruikt voor het herstel van versle- De wamte-,bezoeking". Het, reser voir dat watergebrek zal voorkomen. Zomer in de parken. Centrale Afkoeling. Piccadilly Circus onder den grond. Van een Londenaar, die het grootste deel van het jaar in kou, wind, regen en mist leeft een onvriendelijke omstandigheid in zijn lot, waarop hij terecht moppert zou men willen verwachten, dat hij met gejuich en geestdrift zonneschijn en zonnewarmte zou begroeten. Maar hij heeft het niet gedaan. En dit ontstellende feit leert hoe de menschen van deze stad moeten hebben geleden, in hun geestvermogens (men neme het woord niet al te letterlijk), door de winter-zomers der laat- ste jaren. Want de normale en heerlijke sei- zoenswarmte van deze dagen is door het volk van Londen aanvaard als een bezoeking, vreemd en onverwacht om niet te zeggen. schrikbarend. Indien door een grillig spel der natuur de dag plotsding in nacht was veranderd, zou de agitatie nauwelijks grooter zijn geweest. Wij hebben bijna drie weken schoon weer gehad, zooals wij het recht had- den van den zomer te verwachten. En het ge- volg is geweest dat men een beetje in staat van alarm verkeert over de mogelijkheden der naaste toekomst. Het laatste is trouwens ty- pisch Engelsch. Dit volk aanvaardt zijn vreugden niet onvermengd; het maakt zich op het oogenblik der vreugden miserabel met de gedachte dat er zeker iets onaangenaams on zal volgen; vandaar de uitdrukking: „The Englishman takes his preasures sadly". De journalisten beschrijven de houding en het gedrag der Londensche burgers onder deze buitengewont omstandigheden; hoe de rech- ters hun pruiken afleggen en de financieele magnaten van de City hun zwarte jassen; hoe de schouwburg-directeuren, onverwacht ge- troffen door de 83 graden Fahrenheit in den toeloop naar hun „huizen", de handen in af- grijzen ten hemel heffen, naar die grillige, brute zon; hoe de. transpireerende bezoekers aan de kusten van Kent in middernachtelijke minuten de zee in springen, opdat de „zeegol- ven" het effect der „hitte-golven" kunnen overwinnen; hoe de hijgende bewoners van de Londensche voorsteden slapen te midden van de rozen in hun achtertuinen. De Jeremia's zijn al weer door het weer in de weer. Het ver- schrikkelijke wood ..drought" (droogte) is in vele nieuwskolommen afgedrukt. Het schijnt nog slechts enkele dagen geleden dat de wa- teren van den Theems het omringende land overstroomdenen nu voorspelt men reeds verbodsbepalingen voor het gebruik van lei- dingwater, juist wanneer men liever twee maal dan een maal per dag een bad neemt De zaak is dat men wat het weer betreft zijn zinnen heeft verloren. Het is lang zoo grillig en tegelijk zoo onvriendeliik geweest dat men zich nu behekst voelt, omdat de behoefte aan regeniassen, overschoenen, bouffantes en re- genschermen niet bestaat. derd kan wanen. Toch moppert de Londe- [en cellen- Die versleten cellen zelf worden i naar is Londen niet ingencht op de ont- vangst van „heat waves", niettegenstaande dat nieuwe reservoir. Het is ingercht op kou en regen; en zijn bewoners hebben hun ge- woonten en gebruiken gevormd naar de over- heersehende atmosferische verschijnselen. Een City-man is bij wijze van spreken in zijn zwarte of donkere wollen kleeren gegroeid. En geen zon, en weinig licht, willen door- dringen in de plaatsen, waar hij den acht-uri- gen werkdag breekt met een twaalfuurtje van beefsteak, of van pudding van rundvleesch en niertjes, of van lamsvleesch van muntsaus Interieur noch voedsel laten zich bij zonne warmte genieten en de man voelt zich uit zijn element -«_j A m het lichaam afgebroken tot ze oplosbaar ziin in water, daarna worden ze weggevoerd en verlaten amlia cehh t verlaten het lichaam in den vorm van urine Zoolang het dier gezond blijft,. zorgt het lichaam voor evenwicht; d.w.z. zoolang wor den evenveel cellen door nieuwe vervangen als mogelijk is met de in het bloed gebrachte voedmgsstoffen. Hieruit blijkt dus, dat bij een gezond, niet produceerend dier, dat door voldoende voeding niet in gewicht achteruit gaat, geen plantenvoedende stoffen in het lichaam aehterblijven van het verteerde deel van het voedsel Het vedsel. dat niet verteerd werd, verlaat Er is een enkel gebouw in Londen, het lichaam in den vorm van vaste uitwem- de directie weet hoe ze warmte moet selen; daarbij gaat dus ook geen plantenvoed- waarvan bestrijden. Het is Bush House, de solitaire ..skyscraper" en beheerd door Amerikanen, die er slag van hebben zich van de warmte te ont- doen. In dat gebouw heeft men centrale ver- warming door middel van heet water. Maar belangstelling in centrale verwarming is in deze dagen tot een minimum teruggebracht; men droomt eerder van centrale afkoelin" E11 PP Igeen plantenvoed- sel verloren. We kunnen dus zeggen, dat bij een gezond, niet produceerend dier, dat in gewicht gelijk blijft, evenveel pi an ten voedsel wordt afgescheiden als in den vorm van voe- der werd gegeven. In het dierlijk lichaam heeft een soort selectie plaats. Het planten- voedsel, dat in het verteerbare deel van het voedsel zat, wordt in opgelosbten toestand Bush House heeft van den droom werkelijk- uitgescheiden, terwijl het plan ten voedsel'aan men fr nSLil/ water wezig in het onverteerbare deel van het'voed- men er nu ljswater door de buizen en aldus sel, in den vorm van vaste is men er in geslaagd de temperatuur in het gebouw met 40 graden Fahrenheit te doen afnemen. Het is geloof ik voor het eerst, dat deze vondst in de wereld wordt toegepast Maar de directie van dit gebouw is zoo wijs geweest er geen ruchtbaarheid aan te geven, want dan zou het een aanval te doorstaan hebben gehad van drommen, die zich ver- beelden, dat zij lijden van de hitte. Met groote voldoening moet het volk van Londen nu de tijding hebben vernomen, dat er De President van de Royal Academy, het groote genootschap van kunstschilders, heeft Piccadilly Circus de meest vulgaire plaats van Europa genoemd. Hij dacht bij zijn oor- deel aan de schreeuwerige reclame-lichten in den avond; aan de lumineuze babies, die uit lumineuze flesschen lumineuze patent-kinder- vxnelk drinken; aan de flesschen lichtende port en jenever, die met lichtende scheuten haar inhoud meedeelen aan lichtende glazen; aan de vette schoothonden van electrisch licht, die zich misselijk rooken aan „fags" (goedkoope Virginia-cigaretten). In zulk een omgeving I wilde hij Eros, het schoone beeldje dat zoo lang het centrum van het plein heeft versierd en dat nu tijdelijk naar tuinen aan den Theemskant is verhuisd omdat op zijn stand- plaats werk voor een nieuw ondergrondsch station moest worden ondernomen, niet terug- zien. Misschien zal die onoogelijke lichtrecla- me, die het decorum van het plein vernielt en die er in den avond het aspect van felle ker- misdrukte aan geeft, wel vcrdwijnen, wanneer het nieuwe werk daar zal zijn voltooid Het gansche plein en omgeving is op het oogen blik min of meer in afbraak en de lichtende ad- vertenties kunnen er nu niet veel bederven. Maar wanneer Piccadilly-circus zijn werkpak heeft uitgetrokken, belooft het een wonder te worden. Dan zullen er twee „CircuSsen" zijn, het eene boven het andere. En langs zeven wegen zal men het ondergrondsche Piccadil ly-circus kunen bereiken, dat schitterend ver- licht zal zijndoor verborgen lampen, - ui twerps den in den stal terugkomt. Nu is het niet moeil^k in te zien, dat de plantenvoedende stoffen in deze laatste weinig directe bemestingswaarde hebben. Immers als het voedsel door het Ciier, dat over zoovele hulpmiddelen beschikt, met oplosbaar kon worden gemaakt, dan zal de plant daartoe zeker niet in staat zijn. De plant heeft evenwel in een opzicht een voor- sprong op het dier. De voedingsstoffen moe ten door het dier in het lichaam oplosbaar worden gemaakt en wel in betrekkelijk korten tijd. Wat na 2 of 3 maal 24 uur niet is ver teerd, wordt als onverteerbaar afgescheiden. Bij de plant heeft de oplosbaarwording der voedingstoffen buiten het lichaam plaats de plant heeft dus onbeperkt den tijd. Wordea de vaste uitwerpselen dus bewaard, of komen ze in den grond, dan zullen door bacteriolo- gische processen de voor't dier onverteerbare voedingsstoffen langzamerhand wel ontsloten worden en komt het daarin aanwezige plan- tenvoedsel voor de plant ook langzamerhand ter beschikking. Welke is nu de invloed van het voeder op de kwaliteit van de mest? Zooals boven gc zegd, keert bij het niet produceerend dier al het, plantenvoedsel terug in de vaste en vloeibare uitwerpselen samen. Hoe meer voe- der gegeven wordt, hoe rijker het mengsel van vaste en. vloeibare uitwerpselen aan plan- tenvoedsel is. Maar niet alleen de hoeveelheid voeder, ook de kwaliteit van het voeder oefent invloed uit. Hoe gemakkelijker verteerbaar't voedsel s, hoe grooter deel van het planten- voedsel is, hoe gooter deel van het plnnten- gemakkelijk opneembaren vorm terecht komt. Men kan dit laatste als volgt nog wat verdui- delijken. Geeft men twee koeien evenveel ei- wit, doch de eene koe gemakkelijk verteerbaar eiwit, de andere moeilijk verteerbaar eiwit, dan zal in de mest van beide koeien evenveel stikstof voorkomen, doch bij de eerste koe zit het grootste deel van die stikstof in de urine en is dus van groote waardc voor de zoodat de oogen niet verblind zullen worden u" ¥°Vtc waamc voor dc zooals dat thans't geval is boven den grond! blJ, de..^d? k®c zlt het geval is boven den grond. Men zal ondergrondsch kunnen wandelen en het oog kunnen vergasten aan mooie etalages, die er misschien door de groote maga- zijnen zullen worden ingericht. En door vele gangen en trappen zal men de straat weer kunnen bereiken, op allerlei punten, zoodat men niet meer zooals nu telkens zijn le ven behoeft te wagen bij het oversteken van het plein. Het nieuwe ondergrondsche station, dat daar onder „Het Centrum van de Wereld" (zooals een licht-reclame-ondernemer het plein noemt) zal komen, zal in afmetingen en gemakken alles overtreffen wat wij tot nu toe hebben gekend. Het zal nog veel grootscher worden dan het ondergrondsche station bij the Bank", in de City, dat in zijn constructie en zijn faciliteiten al bewonderenswaardig ge noeg is. Het nieuwe station onder „the Cir cus" wordt ingericht voor een dagelijksch ver- voer van millioeuen menschen. Dit getal ver- telt iets van den enormen groei van het reizi- gersvervoer der „Tube"-treinen, indien men weet, dat het bestaande station van Piccadilly Circus, dat in 1906 werd geopend, ingericht werd voor een vervoer van anderhalf millioen reizigersper jaar. Londen, 15 Juni 1925. DL INVLOED VAN HET VOEDER OP DE KWALITEIT VAN DE STALMEST. Door H. W. Het is wel algemeen bekend, dat er zeker verband bestaat tusschen het voeder, dat men de landbouwhuisdieren verstrekt en de kwaliteii van de door die dieren geprodu- een grootste deel van ae stikstof in de vaste uit werpselen en is dus eerst na verloop van langeren tijd voor de planten opneembaar. Hoe staat het nu met produceerendc die ren? Boven is reeds gezegd, dat hier een deel van't verteerde voedsel gebruikt wordt voor dev orming van't product. Daruit volgt dat de hoeveelheid en de samenstelling van de( vaste uitwerpselen (bij gelijke voeding) geen punt van verschil uitmaakt tusschen het produceerendc en het niet produceerende dier. Het verschil zit in de urine. Deze is bij het produceerende dier zooveel arraer aan plan- tenvocdscl als in het product is terecht geko- men. Voor het produceerende dier kunnen wc dus zeggen: De hoeveelheid plantenvoed- seJ in: vaste uitwerpselen plus vloeibare uit werpselen plus gevormd product is gelijk aan de hoeveelheid plantenvoedsel (stikstof, kali, fosforzuur en kalk), welke in het voed sel aanwezig was. Zeer duidelijk blijkt dit uit een van dc vele proeven, genomen door Hennebcrg en Stohmann. Tot slot laten we het rcsultaat van die proef hieronder ver- kort volgen: Bij een bepaalde proef werd een os per dag' een rantsoen verstrekt, waarin 10.5 K.G. dro- ge stof aanwezig was. Het stikstofgehaite van het voeder bedroeg 1.46 pet., per dag werd dus in het voeder verstrekt 0.1533 K.G. stikstof. Bovendien bevatte het voedsel 6.9(5 pet. aschbestanddeelen of per rantsoen 0.7297 K.G De vaste en de vloeibare uitwerpselen samen bevatten dagelijks gemiddeld 5.25 K.G. droge stof, waarin 2.9 pet. of 0.1523 K.G. stikstof en 14 pet. aschbestanddeelen of 0.7350 K.G. aschbestanddeelen. De stikstof en de aschbestanddeelen van het voedsel wa ren dus volledig in de vaste en vloeibare uitwerpselen terechteekomen :.-2. VWw. i v.i vi r* rj i v 1 lv-*"iv.i i an vvJOlv

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6