DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Auto-Carrosserie-Conceiirs, FIAT den eersten prljs. No. 144 Honderd zercn en twintigste Jaargang 1925. Dit numraei b'estaat uit hvee bladen. Alionuemcutsprijs hij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruirate. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herons. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. MAANDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 22 JUKI. Ruitenland DE ONGEREGELDHEDEN IN CHINA. Vanwege de Chineesche legatie te 's-Gra- venhage wordt het volgende medegedeeld „Aangezien laatstelijk in de pers berichten vcrschenen zijn, volgens welke de Engelsche en Japansche consulaten te Kioe Kiang in brand waren gestoken, brengt het Chinee sche Gezantschap te 's-Gravenhage ter ken- nis, dat luidens officieele mededeelingen door haar ontvangen, de brand was uitgebroken in de sedert geruimen tijd gesloten gebouwen van de bank van Dei Wa. De brand was spoedig gebluscht. De Engelsche en Japan sche consulaten hebben slechts indirect on- beteekenende schade geleden De orde is da- delijk hersteld Reuter meldt uit Sjangliai: De anti- vreetndelingenpropaganda wordt voortgezet. De scheepsstaking duurt onverzwakt voort. De stakers beginnen het Chineesche perso- neel der Japansche schepen te overvallen en weg te voeren naar de voorstad Tsjapei, waar de arbeiders beroofd worden en mis- handeld. Zij worden slechts iosgelaten tegen betaling van een zekere som geld en be- lofte van te zullen staken. Afgevaardigden van de stakers te Sjanghai hebben te Hongkong de schepen in de haven opgezocht, met het doel de bemanningen te intimideeren. Zij werden over het algemeen weinig hartelijk ontvangen. Het personeel van de Indo-China Navigation Company is algemeen aan het werk gebleven. Na de massa-demonstraties en vergadenn gen op Doderdag j.l. zijn te Kan ton vlug- schriften verspreid. waarin aangedrongen wordt op boycot van buitenlandsche goede- ren en buitenlandsche koopers, en voorts ge- adviseerd wordt te weigeren buitenlandsch bankpapier in ontvangst te nemen, voor bui- tenlanders te werken, en de buitenlandsche scholen te bezoeken. Het is thans vrij rusti? in de stad. Uit Tsjienkiang wordt gemeld, dat de sta kers besloten hebben, dat geen kolen mogen worden vcrkocht aan dc Britsche en Japan- ache schepen. Te Swatow duren dc anti-vreemddingen demonstraties voort. In Toetsjau is besloten tot een boycot der Japansche goederen. Dc datum van ingang is nog niet vastgesteld. De Japansche administrateur van liet Hoe koeai ziekenhuis Nakadai te Kanton is, toen hij met een tasch, waarin 5000 dollar van de Bank kwam, buiten de poort, in de Euro peeschc wijk Sjamien door een tot nog toe onbekend gebleven Chinees doodgeschoten. De moordenaar maakte zich met de tasch uit de voeten. De Japansche consul heeft terstond een protest ingediend en politiebesdierming voor Sjamien geeischt. Tevens heeft hij een for- meele protestnota overgereikt, waarin de Ja- pansdie regeering zich alle rechten op scha- deloosstelling voorbehoudt. De plaatselijke autoriteiten verklaren, dat deze moord in geen enkel verband staat met de geweldda- den, waarmee dc vreemdelingen bedreigd worden. De Europeesche wijk heeft vollcdige ver dedigiingsmaatregelen genomen en vele bui tenlanders begeven zich naar Hongkong. Het personeel van de electrische tram is in staking gegaan, zoodat de dienst stilgc- legd is. Ook een dee'l van het Chineesche huispersoneel in Engelschen dienst heeft de Engelsche wijk aan de overzijde van <^e ri vier verlaten cn zich bij de stakers aangeslo ten. De regeering van Hongkong heeft besloten ernstigc maatregelen te nemen tegen de on- ruststokers. Zij heeft een belooning van 25 dollar uitgeloofd voor iedere inlkhting, wd ke leidt tot de aanhouding en de veroordee- ling der leiders. De intimidatie blijft evenwel voortgaan en de staking breidt zich steeds uit. De geheele kustscheepvaart ligt thans stil. Telkens deserteeren er opmeuw bemannin gen van Engeslche schepen. Engelsche matrozen werken in de ijsfa brieken en liouden de installaties van de waterleiding gaande. De toestand buiten de Europeesche wijk blijft onveranderd. De arbeidersfederatie heeft, naar gemeld wordt, een lijst van eischen opgesteld ter vooriegging aan de regeering van Hong- kong. Er komen o.a. de volgende punten op voor: volkomen vrijheid van spreken, verga- dercn en organiseerenopheffing van de ver- schillen tusschen de Chineezen, die Engel sche onderdanen zijn en dc andere Chinee zen; annuleering van de deportatie-wetten; verkiezing door het volk van de Chineesche leden van den Wetgevenden Raad; verbete- ring van de arbcidstoestanden, waaronder invoering van den 8-urendag; afschaffing van het contraetsysteem; verbod van den kinderarbeid; opheffing van den liuurtoeslag met 15 welk onlangs is toegestaan, en in. plaats daarvan een verniindering met.25 to?kenning aan de Chineezen van het woou-- recbt op den Heuvcl. Dc buitenlandsche hotels, bakkerijen en gewone yroonhuizen ondervinden min of nicer e'en invloed van de staking, doch men maakt gebruik van de ervariiigcn van de staking van 1922, een iedereen tracht zich met noodpersoneel tc redden. De stakers vertrekken alien naar Kanton, waar dc agitatoren, naar gcmekl wordt, liun een shilling per dag gcboden hebben Dui- zend-n andere Chireezen verlaten de kolonie per schip of per trein. De regeering belet liun dat niet. Integendeel, zij zal waarschijn- lijk de stakers deporteeren, ten eindle voedsel se haarschte in de stad te voorkomen. Een Reuter-bericht meldt, dat in verband met den toenemenden dreigenden toestand te Hongkong vrijwilligers zijn opgeroepen en dat padvinders thans dienst doen in het Ma- thilda-ziekenhuis. Het aantal stakende Chi neesche hiiisbedienden in dienst bij Europea- nen breidt zich uit. Te Sjoengkiang is eenige verbetering in den toestand ingetreden en ook in Peking en Tientsin is het over het algemeen rustig. De Chineesche delegatie, welke naar Sjang hai is gezonden om een onderzoek in te stel- len naar den aard en den omvang der orde- verstoringen, heeft bevel ontvangen, naar Pe king terug te keeren. De Chineesche studen- ten hebben op alle mogelijke manieren in vloed uitgeoefend op de leden van de Kamer van Koophandel in verband met de moties ten gunste van de opening der winkels. Mede als gevolg hiervan heeft de Kamer besloten het Vrijdag in principe genomen besluit te herroepen en de oplossing der kwestie voor- loopig een maand uit te stellen. Tsang-Hsoe-liang, de zoon van maarschalk Tsjang-Tso-lin, verstrekt met de tweede bri gade der troepen van Moekden naar Sjang hai, ten einde de orde te helpen handhaven. De stakers te Sjanghai hebben een aanval gedaan op koelies, die bezig waren in de haven kolen te laden in een Engelsch stoom- schip. De Engelsche bedrijfsleider, die tus- schenbeide kwam, werd vervolgens door de stakers gemolesteerd en in de rivier gedreven, waar hij verdronk. Een Engelsche chauffeur, behoorende tot de vrijwillige machinegeweer-afdeeling, is door stakers ernstig met een hakmes gewond. EEN INCIDENT INDE ITALIAANSCHE KAMER. Aan het slot van de Vrijdag gehouden zitting van de Itatiaansche Kamer ontstond een bijna dramatisch conflict tusschen Mus solini en den fascistisciien afgevaardigde Giunta. Deze had eenige dagen geleden, toen een interpellatic werd gehouden over een aan Joegoslavie afgestaan klooster, geinter rumpeerd. Toen de afgevaardigden na de stemming zich verhieven om de zaal te verlaten, sprong Mussolini plotseling op en riep: „lk verlang van den afgevaardigde Giunta, den minister van buitenlandsche zaken en de Kamer een verklaring te geven over zijn interruptie. Alle afgevaardigden gingen onmiddellijk weer naar htm zetels Giunta zeide, dat hij zijn verklaringen alleen uit eerbied voor den per- soon van Mussolini zou geven. Hij had bij de besprekingen over dc verliezen, die Italic aan de Adriatisehc Zee geleden had, g enter- rumpeerd met de opmerking, dat dit de schuld was van de politick van graaf Sforza. welke door de fascistische regeering was voortgezet. Dit is een waarheid, die helaas Demand kan loochenen. Mussolini cmderbrak luide: ,.Ik spreelc dit avtegorisch tegen". Giunta ver volgde, dat hij ook gezegd had, dat dit de rolitiek van graaf Sforza was on dat hij gc- delegeerde van de fascistische partij was ge- weest om deel te nemen aan de conferenii: van Genua, waarbij hij uitdrifkkelijk wilde verhinderen dat het klooser Porotbaros aan Joegoslavie werd gegeven. Na een vrij vinnig debat legde Mussolini, die zeer opgewonden was, een verklaring af, welker scherpte alleetj begrijpelijk is, wan neer men weet, dat zij in den grond niet al leen tegen Giunta, maar ook tegen zekere strootningen in den boezem der fascistische fracties gericht was, welke reeds vaak door hun intransigente houding Mussolinii in zakc de butenlandsche politieke kwesties in een moeilijk parket brachten. Hij zeide, dat de poltiek der fascistische regeering uitsluitend door hem werd geleid en gcred heeft, wat on- herroepelijk verloren scheen. De politiek van Sforza noemde hij een van mensthen, die hij plechtig als leugenaars en verraders brand- merkte. Hierop volgde oorverdoovende bij val, en geroep: ;,Leve Mussolini!" Porotbaros, zoo ging hij voort, is niet doo, de fascistische regeering aan Joegoslavie af gestaan. Toen wij in 1922 in Rome kwamen, vontlen wij er. verschillende. verdragen, vol- gens welke Fiume een autonome stad zou zijn. Wij hebben van Fiume een Italia.uische stad gemaakt, en zijn in onze pogingen ge- slaagd Triest weer te docn opleveii. Men mag niet vergeten, dat aan gene zijde van de bergen de Kroaten wonen. Wij kunnen thans nog onze vlag op de Egeische zee hijschen en ook in Jubaland, maar men tracht tus schen gelieel verschillende pvoblemen een betachelijk verband te brengen. Dit is dan de VerdienSte der fascistische regeering. Deze is niet verantwoordelijk voor het sina- delijke opgeven van Valona, waarvoor ik graaf Sforza, den vorigen minister van bui- imlandsche zaken, verantwoordelijk stel. Wf.nueer meti, zooals ik, vcrvolgde Musso lini, in de buitenlandsche politiek hartstoch- ielijk alle dagen meeleeft cn wanneer, zooals dit het geva1 is, alle belangrijkc documenten van de buitenlandsche politiek door mij zelf zijn geschreven. lean ik een fascistischen af gevaardigde nipt veroorloven, dat hij inter- rupties lanceert, welke in Italic en buiten de grenzen verkeerd zouden kunnen worden uitgelegd. De aanval van Mussolin op graaf Sforza •vomit in Rome het politieke geprek van den da?, daar men niet aanneemt, dat Sforza de beleediging dat hij een leugenaar en verra- der zou zijn, in zijn kwaliteit van aristocraat en senator op zich zal laten zitten Men wijst er op, dat een dergelijke beleediging van den voormaligen minister van buitenlandsche zaken vanaf de regeeringsbanken geen voor- beeld geeft. Sforza zou eventueel een beroep kunnen doen op den Senaat en de instelling van een eereraad eischen, welke dan een on derzoek zou moeten instellen naar de vraag, of de beweriagen van Mussolini tegenovet Sforza juist zijn DE FRANSCH-DUITSCHE ONDERHANDELINGEN. De chef van de Duitsche delegatie voor de Fransch-Duitsche econooiische onderhande- lingen, von Trendelenbnurg, die j.l. Maandag .uit Berlijn terugkwam, heeft reeds verschei- dene conferences met minister Ghaumet ge- had. De leiders der delegaties hebben de ver- srtiillende punten nog onderzocht, waarbij de onderhandelaars nog geen grondslag voor een accoord konden vinden, met name wat betreft de metaalnijverheid en de ma- chine-industrie. Men zoekt thans naar een compromis-fomiule. Vandaag zal de zitting in pleno worden gehouden. Als in deze vergadering de grond- slagen voor een accoord kunnen worden vastgesteld, zou het Fransche parlement die. nog kunnen ratificeeren voor het met vacan tie gaat. In het tegenovergeselde geval zouden de onderhandelingen waarschijnlijk worden geschorst en eerst in den herfst wor den hervat. Als thans een accoord tot stand komt, hebben de onderhandelingen acht maanden geduurd- COMMUNISTEN GEARRESTEERD TE PARIJS. Dc ..Matin" deelt mede, dat; als gevolg van het door dc Fransche regeering genomen besluit, een einde te maken aan de comniu- nistische propaganda met betrekking tot Ma- rokko, meer dan 120 arrestaties te Parijs en in de provincie hebben plaats gevonden. DE HAVENSTAKING IN WEST- DUITSCHLAND GEelNDIGD. Dc stakende havenarbeiders te Duisburg en Ruhrort hebben besloten, zich Maandag weder aan te melden, zulks ingevolge de bin- dendverklaring van de arbitrage uitspraak tot bijlegging van het loonconflict. Deze uit spraak was zooals geineld door de werkge- vers verworpen. INVAL IN DE CHINEESCHE LEGATIE TE PARIJS. Een honderdtal jonge Chineezen drong he- den het Chineesche gezantschap binnen cn dwong den Chineeschen gezant, verschillende documenten te onderteekenen. Dc politie kwam spoedig tusschenbeide. Een Chinees die gevlucht was in de loge van de concierge werd gearresteerd en naar het bureau ge- bracht. Uit het voorloopige onderzoek is ge- bleken, dat de gemonstratie onder leiding stond van communisten. Verscheidene Franschen, die zich in het Chineesche milieu bevinden worden gezocht. Onder de papieren, die ter teekening aan den Chineeschen gezant waren voorgelegd, was een brief aan Painleve, inhoudende een aan tal Chineesche eisch; voorts een oproep aan het Fransche volk waarin de ontruiming van China door de vreemdelingen wordt verlangd en een telegram van sympathiebetuigingen aan de Chineesche manifestanten in China. DE STRIJD IN MAROKKO. Gemeld wordt, dat de Spaansche financier en vertrouwensma-' der Spaansche regeering, Echevarrieta, naar de residentie van Abd-el- Krim vertrokken is om in naam van Spanje met den leider der Mooren onderhandelingen aan te knoopen. De nieuwe Turksche gezant te Madrid ver- klaarde aan vertegenwoordigers der pers, dat Abd-el-Krim van de Islamietische wereld geen steun ontvangt. De kustbewaking wordt reeds ten uitvoer gebracht, voorloopig over een gebied op een afstand van 3 K. M. van de kust, maar dit zal zoo mogelijk iot 6 K.M. worden uitge- breid. Een verdere uitbreiding zal waarschijn lijk niet plaats vinden en wel in verband met de ligging van Gibraltar en hetgeregelde stoomvaartverkeer. OOK EEN DUITSCHE „ONBEKENDE SOLDAAT." De burgemeester van Keulen heeft bekend gemaakt, dat binnenkort in de kathedraal bijgezet zal worden het stoffelijk overschot van een onbekenden soldaat, als een nationale Duitsche herinnering aan den grooten oor- log. DE INTERNATIONALE VAKBEWE- G1NG EN DE CHINA ONGE REGELDHEDEN. Volgens de „Humanite" heeft het Conunu- nistisch Vakverbond te Moskou aa nhet Vak- verbond te Amsterdam voorgesteld om ge- meenschappelijk aan de Chineesche arbeiders moreelen en materieelen steun te verleenen, en te dien einde een internationale conferen- tie te houden om de vorm van dezen steun te bepalen. 1 EEN ONSCHULDIGE GEFUSILLEERD. Den 7en Maart 1915 werd de soldaat Gon- sard gefusilleerd wegens het verlaten van zijn post door opzettelijke verminking. Hij was eenige dagen te voren aan den linker- wijsvinger gewond en naar Chalcus sur Mai ne geevacueerd, waar een officier van gezond- heid hem van opzettelijke verminking beschul- digde. Er werd geenerlei onderzoek ter plaat- se ingesteld, geen zijner kameraden werd ge- dagvaard ter zitting van den krijgsraad, of- schoon een hunner, ondervraagd door een officier der gerechtelijke politie, verklaard had, dat Gonsard door een Duitschen kogel getroffen was. Gonsard werd riettemin ter dood veroordeeld en gefusilleen De Bond voor de Rechten van Mensch diende bij het ministerie van juatmv een ver- zoek om revisie in en den 12en Juni j.l. heeft het Hof van Cassatie Gonsard onschuldig verklaard en aan zijn breeder en zuster elk 2000 francs schadeloosstelling toegekend. Dit is in minder dan drie maanden tijds het vijfde eerherstel, door den Bond verkregen. DREIGENDE METAALBEWERKERS- STAKING IN BELGIe. Het buitengewoon metaalbewerkers-con- gres heeft gister het onder de arbeiders ge houden referendum bekrachtigd en besloten, tot de algemeene staking over te gaan, indien de werkgevers de loonsvermindering willen toepassen. STEUN VOOR DE WETENSCHAP IN HONGARIJE. De commissie voor redding van de Hon- gaarsche wetenschap, die zich voor drie jaar in den tijd van de moeilijkste economi- sche omstandigh^den ten doel stelde de beoe- fening der wetenschap mogelijk te blijven maken, heeft thans, nadat ze tot bereiking van haar doel verschillende instellingen heeft gesticht, besloten uiteen te gaan. In de drie jaren van haar bestaan heeft de com missie ongeveer 500 millioen kronen ter be schikking gesteld van de wetenschap. Inge volge een oproep van de commissie is in Hongarije 1 U mililard voor de Hongaarsche Akademie van Wetenschappen bijeen ge bratht. DE INTERGEALLIEERDE SCHULDEN AAN DE VEREENIGDE STATEN. Onderhandelingen tusschen Italic door middel van haar gezant te Washington en de Amerikaansche ^chuldfndeeringscommis- sies zullen te Washington deze week begin nen, waarschijnlijk op den 25sten. Het Ame- rikaansche ministerie van buitenlandsche za ken neemt aan, dat hierep zullen volgen on derhandelingen met de Belgische commis sie. De Amerikaansche regeering heeft door of ficieele kanalen opnieuw aanwijzingen gekre- gen, dat Frankrijk en Tsjecho-Slowakije zich voorbereiden formeele stbppen te doen in de richting van onderhandelingen in zake over- eenkonrsten betreffende de oorlogsschulden. De inlichtingen, welke verkregen zijn, wor den echter alsnog te onbepaald beschouwd, dan dat men reeds eenige formeele mede deeling kan doen. EEN ORKAAN. Adit-en-twintig personen werden gedood en 130 liuizen zijn verwoest door een orkaau, welke het gouvernement Altai (Mongoliej heeft geteisterd. ONVEILIG PARIJS- Ook in Parijs schijnen de dieven, in ua- volging van hun Amerikaansche collega's bij den dag brutaler te worden. Hun laatste tour de force is geweest een inval op een etage in de nabijheid van de Madeleine. Daar woonden twee dames met een dieust- meisje Terwijl deze laatste alleen thuis was, kwamen twee manneu binnen. Een van hen presenteerde een enveloppe, die, naar hij be- weerde, een belangrijken brief bevatte voor een der dames en waarvoor hij dan ook een bewijs van ontvangst wilde hebben. Het meisje teekende, doch terwijl zij dit deed, werd haar een in chloroform gsdrenkt kussen tegen neus en mond gedrukt. „Spar- tel niet tegen", adviseerde een der bezoekers, „we willen je geen kwaad doen, alleen laten slapen". Vijf minuten later keerde een der dames, mme. Bischoff, in har woning terug. Nauwe lijks was zij binnengekomen of haar trof- het- zelfde lot. Haar bewusteloosheid duurde ech ter slechts vijf minuten, maar zij hield zich slapende, teneinde met rust gelaten te wor den. De dieven onderzochten het geheele huis en verdwenen met een buit aan juweelen en bont, ter waarde van 100000 francs, netjes in twee hoedendoozen gepakt. Onmiddelijk waarschuwde mme. Bischoff de politie, aan wie zij een nauwkeurige be- schrijving van de daders kon geven. Het zijn vreemdelingen, die evenwel met een dergelijlc verdraaid accent spraken, dat hun nationali teit niet was vast te stellen. Op het d.d, 20 Juni 1925 te Scheveningen gehouden waaraan 77 automobieien deel- namen, behaalde in Afdeeiing II, klasse D., een Agenten van dit wereldberoemde merk voor Alkmaar en omgeving A. DAM CO. Tel. 490. EEN PROCES WEGENS LANDVER- RAAD. Men herinnert zich nog wel het groote proces tegen het Vlaamsch-nationalistisch Kamerlid Debeuckelaere, dat in 1922 door den Krijgsraad van Brabant werd behan- deld. Debeuckelaere, die van landverraad wasbescirudigd, werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Thans publioeert iemaiid, die zich „Ru diger" noemt, een open brief aan den ko ning, waarin hij op grond van verscheidene gefacsimileerde documenten van den Raad van Vlaanderen verzeekt, het proces weer aauhangig te maken. De „Soir" en de Ra tion Beige" steunen deze actie. OPZ1ENBARENDE ARRESTATIE. Volgens de dagbladen is in Massa graaf Cesar Sforza, de brooder van den voormali gen ltaliaanschen minister van buitenlancb sche zaken, wegens propaganda tegen de staatsinstellingen, gearresteerd. Bij het door- zoeken van zijn woning werden talrijke bro chures en geheime aanteekeningen in beslag genomen. Ook werden twee foto's van Mat- teotti gevonden. EEN BURCHTVROUW VEROORDEELD WEGENS MELKVERVALSCHING. Te Lannion in Bretagne is de burchtvrouw van het kasteel van Torozec, madame de Mi- niac geboren Le Bastard de Kerguiffinec, tot twee dagen voorwaardelijke gevangenis- straf en vijftig francs boete veroordeeld we gens melkvervalsching! Zij zou de door haar boerderij geleverde melk afgeroomd hebben, doch ontkende dit beslist en schreef het ont-< breken van room in de melk toe aan het bij- zondere voeder en het ras harer koeien. Wel echter vervaardigde en verkocht zij roomkaas- jes, doch waar de room voor dit zuivelpro- duct vandaan kwam weigerde zij mede te dee- len. Het openbaar ministerie vroeg met het op haar maatschappelijke positie eeu strenge veroordeeling, met welken eisch de rechtbank zich intusschen, gelijk uit het bo- venstaande blijkt, niet vereenigde. HET POLITIEK TESTAMENT VAN KONING KAREL VAN HONGARIJE. Het Hongaarsche correspondentie-buyeau meldt: De Hongaarsche legitimisten wijzen de beschuldiging van zich af, dat hun pogin gen. welke overigens op het oogenblik niet actueel zijn, er op zouden zijn gericht. de vroegere Oostenrijksch-Hongaarsche dubbcl- monarchie te herstellen. Een hunner leiders, graaf Albert Apponyi, publiceert een verkla ring, waarin hij er op wijst, dat Otto, de tnrttete zoon van wijlen koning'Karel, fit deiT geest van het staatsrecliterlijk en politiek tes tament van zijn vader wordt opgevoed. Dit testament vindt zijn erkenning in de uitdruk- king, welke koning Karel naar aanleiding van een restauratiepoging deed, n.l. dat hij zijn rechten, welke steunden op het alge- heele bezit van de landen der voormalige Oostenrijksch-Hongaarsche monarchic, thans in verband met de ineenstorting van het andere gedeclte dezer monarchic (d.w.z. Oostenrijk), als vervallen beschouwt. Vooris, dat hij niinmer misbruik zou maken vau de financieele en inilitaire hulpbronnen van Hongarije, ten gunste van eventueele aan- spraken, wclkc hij op andere landen zou kunnen doen gelden. Ten slotte dat voor liet geval liem desondauks de taak zou rvorden opgedragen, de heerschappij over andere lan den te voeren, dit feit in geen enkel opzicht de algeheel onafhahkelijkheid van Honga rije, ook ten aanzien der buitenlandsche cn militaire politiek, zou aantasten. Graaf Apponyi v.oegt daaraan toe, dat ab wijken van dit testament als uitgcsloten moet worden beschouwd. KORTE BERICHTEN. - Het Spaansche directoire heeft dc dooi de Spaansch-IVanschc conferentie betreffende Marokko genomen besluiten goedgekeurd. Op 30 Juni a.s. zullen de werkgevers in het Engelsche .steenkolenmijnbcdrijf het hui- dige arbeidscontract tegen 31 Juli opze"gcu, aangezien naar hun meening de Engelsche mijnen bij de tegenwoordige loonen en ar- beidstijden niet meer rendabel geexploiteerd kunnen worden Het resulitaat van het referendum onder de metaalarbeiders van het beklcen van La Louviere (Belgie) is, dat zich ruim 90 pel- van de arbeiders voor de staking heeft vere klaard. De metaalarbeiders in Charleroi hebben met 7497 tegen 1006 stemmen voor de staking gestemd. In heel Spanje zijn zware onweders voorgekomen, welke overstroomingen hebben veroorzaakt. Zaterdag zijn 14 personen door den bliksem gedood. De huwelijksvoltrekking van de Itali- aansche prinses Mafalda, de dochter van den Koning, met prins Philip Hesse, zal einde Augustus te Racconigi, nabij lurijn, plaats hebben. De bekende Nederlandsche motornjder H. Herkulijns won gister te Parijs in record- tijd de Grand Prix Anzani op een „IndianT Het Australische departement van jus* titie heeft bepaald, dat Cross-word-prijsvrj*- gen in strijd zijn met de loterijwei: en be schouwd zullen worden als „geluksspelen. Naar verluidt overweegt de Rijnland- schecommissic de mogelijkheid het radio-ver- bod voor het bezette gebied ten deele op te heffen. Hoofdzakelijk zal de rariio-omroep worden toegestaan ten dienste van het onder- wijs en voor beursberichten. Geniengd Nieuws DOOR EEN AUTO GEGREPEN. I Zaterdagavond keerde de 62-jarige land- bouwer-winkelier J. Linders, uit Roosendaal per fiets van Kruisland naar Roosendaal te- MAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1