Alkmaarsche Courant l 1 i i as i Oe hand met het lidteeken. i I FEU1LLET0N. Maandag 22 Juni. Stadnieuws Gemeligd Nienws Wo. 14# 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Zij, die .zich met I Juli voor mi listens 3 -maanden op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. WlfZIGING ALGEMEENE POLITIE- VERORDENING. BOTE R MARKT. In bijlage no. 79 schrijvem B. en W.: Volgens art. 48, 4o van de Algemeene Po- litiaverodening (Gem. b'lad 384), gelijk dit artikel bij Gem. blad 459 gewijzigd is, vangt de in art. 34, lste lid sub 4o bedoelde boter- markt des voormiddags te 10.30 uur aan; het is op straffe verboden met den verkoop yam boter vraeger aan te vangen. Thans hebben handelaren en aanvoerders den wensch te kenraen gegeven dit aanvangs- uur tot 10 uur te vervroegen, waarmee de Kamer v&« Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier rich vereenigd heeft. In overeenstemming met de Commissie vara bijstand voor het Marktwezera meenen wij, dat er geen bezwaar bestaat aan dezen •wensch tegemoet te komen, waarom wij U voorstellen het volgende, door de Commissie voor de Strarfverordeningen ontworpen, be sluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar, besluit vast te stellen de volgende Verordening tot wijziging der Alge meene Politieverordening Gem. bl. 381 gelijk deze sedert is gewijzigd. Artikel I. In artikel 48, 4o der Algemeene Politiever ordening wordt in plants van ,,1014 uur" gelezen „10 uur". Artikel II. Deze verordening treed! in werking op den derden dag na dien harer afkondiging. WIJZIGING VERORDENING OP DE VEEMARRTEN. B. en W. schrijven in bijlage No. 80. Artikel 16 der Verordening op de Vee- raarkten (Gem. blad 881) bepaalt, dat door de bebouwde kom der gemeente vee uitslui- tend ter markt mag worden gebracht langs de wegen, die Burgemeester en Wethouders daartoe hebben aagewezen. Het is wensche- lijik gebleken in het belang der openbare or- de om eenzelfde bepaling te maken voor den afvoer van vee van de markt, opdat ook voor dit vervoer een bepaaldte route kan worden aangewezen, althans bepaa'lde wegen kun- nen worden afgesloten. In het bij zander met betrekking tot het afvoeren van vee door het nauwe Enidsen be staat aan 'n dergelljke bepaling behoefte. In overeenstemming met de Commissie van bij stand voor het Marktwezen stellen wij U voor het volgende, door de Commissie voor de Strafverordeningen onworpen, besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar, besluit vast te stellen de volgende Verordening tot wijziging der Veror dening op de Veemarkten (Gem. bl. 881 Artikel I. Artikel 16 der Verordening op de Vee- markten wordt gelezen als volgt: De wegen, waarlangs het vee door de be bouwde kom der gemeente uitsluitend ter markt mag worden aan-, of van de markt mag worden afgevoerd, worden door Burge meester en Wethouders aangewezen. Het is verboden vee ter markt aan- of van de markt af te voeren langs aradere wegen, dan de daarvoor overeenkomstig het vorige lid aangewezenc. Artikel II. Deze verordening treed! in werking op den derden dag na dien harer afkondiging. VASTSTELLING 3e SUPPL. GEMEEN- TEBEGROOTING VOOR 1924. Onder overlegging van het advies der Commissie van bijstand voor de financier, bieden B. en W. "den Raad ter vaststclling aan de 3e suppletoire begrooting van ira- komsten en uitgaven dqr gemeente voor het dienst jaar 1924. BENOEMING ONDERWIJZERES U. L. SCHOOL VOOR, MEISJES. Ter benoeming van een oriderwijzeres aan de U. L. School voor Meisjes bieden B en W. de navolgerade voordracht aan, opge- maakt in over leg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het waarnemend hoofd der befrokken school: 1. mej. J. W. H. Spruit te Nederhorst den Berg. 2. mej. A. A. Holsmuller te Alkmaar. 3. me]. C. J. Somberg te Bussum. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 83)i HOOFDSTUK V. I- Er worden eenige brieven van buitenge- woon beling op het kasteel Broughton be- waard. Onder deze zijn er geen, die aangrij- pender zijn dan die, welke James Fiennes aan den'avond van den 14den Juni 1645 geschre- ven heeft. Den geheelen morgen van dien dag streed hij, maar daar hij een droomer en iets van een dichter was, vertelt hij van d6n strijd als van iets onwerkelijks, droome- rigs, meer als een schilderij, die zich voor zijn geestelijke vermogens ontrolde, dan als een grimmige werkelijkheid, waarin hij zelf, op waardige wijze zeker, zijn hem aangewe zen rol speelde. Volgens Jim's eigen verhaal hield de wereld voor hem op, een werkelijk heid te zijn van het oogenblik af, dat Luite- nant-Generaal Cromwell aan de ruiterij be vel gaf, zich rechts op te stellen, en de regi- menten zich op eens in een linie scharende, Zij stellen 'den' Raad voor, tot 'de 6eooe- ming over te gaara, behoudlens, indiera noo- dig, geschiktbevinding van die betrokkene, na geneeskundig onderzoek, en het bepalen van den datum der jrafunctietredSng aan hun col lege over te laten. WIJZIGING ALGEMEENE POLITIE- VERORDENING. verkeer met rii- EN VOERTUIGEN. In bijlage No. 85 schrijven B. en W.: Den 28steni Augustus j.l. stelde Uwe Ver- gadering om bericht en raad in onze handen een verzoek van den beer J. Meijer, Lange- straat 75, om de Krebbesteeg tusschen de Langestraat en de Breedstraat geheel af te sluiten voor het verkeer met rij- en voer- tuigen. Deze steeg is op het oogenblik alleen ver boden voor motorrijtuigen era rijwielen. Daargdaton de vraag, of dte door dien ver- zoeker tengevolge vara bedoeld rijverkeer ora- dervonden schade aan zijn perceel vo'ldoen- den grond oplevert ooi een verbod als door hem gewenscht in het leven te roepen. mee nen wij, dat er in verband met het drukke gebruik, dat van deze steeg wordt gemaakt, inderdaad reden is om het rijverkeer in het belang der openbare orde en veiligheid te beperken. Boven algeheele afsluitrng zouden wij echter de voorkeur geven aan een beper- king van de breedte der rij- of voertuigen of van huunc ladingen op de wijze, gelijk dit bepaald is voor een gedeelte van het Fraidsen en voor de Magdallenienstraat (zie Gem. bla- den 381 en 550, art. 164, lo). B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen de volgende Verordening tot wijzi ging der Algemeene Politieverordiening (Gem. blad 381), gelijk deze laatsteOijk is gewijzigd. Artikel I. Art. 164 eerste lid sub \o der Algemee- irue Poliiieverordening word! gelezen als volgt „door het Fnidsera tusschen de Spekbrug en de St. Annastraat met uitzondenng van ,yhet gedeelte tusschen de Appelsteeg en de TIekelstraat, door de Magdalenenstraat en ^door de Krebbesteeg tussschen de Lange- .^straat en de Breedisitraat te rijdcn met ry ot voertuigen, die zelve, of welker ladingen een groorere breedte hebben, dam van :;i.25 M;" Artikel! II. Deze verordoiing treedt iw werking op den derden dag na dien barer afkondBginjg. STICHTING CENTRAAL ZIEKENHUIS. In bijlage No. 91 schrijven B. en W.: Uwe Vergadering heeft ons op 26 Februari j.l. gemachtigd de noodige plannen te doen uitwerken en verdere voortbereidingen te tref- fen voor de verbouwing en inrichting van het Cadettenschooicomplex tot een modern centraal ziekenhuis. Ter uitvoering van dit besluit verstrekten wij aan den Directeur van Gemeentewerken de opdracht om aan ons voor te leggen een volledig plan tot verbou wing der Cadettenschool tot een centraal ziekenhuis voor omstreeks 116 bedden, met kostenbegrooting en besteksklaar, met dien verstande, dat dc hiertoe door Dr. Wortman en de Ziekenhuiscommissie verrichte voorar- beid tot uitgangspunt kon worden genomen, zonder dat men hieraan tot in onderdeelen bepaaldelijk gebonden zou zijn; immers, bij de verdere uitwerking van de teekeningen, de begrooting en het bestek konden zoowel uit ziekenhuiseconomische, als uit bouwiechni- sche overwegingen op sommige punten wijzi- gingen wenschelijk blijken. Mede met oog liierop had Uwe Vergadering zich dan ook voorshands van deze plannen en becijferin- gen nog vrij gehouden. Teneinde den Directeur van Gemeentewer ken de gelegenheid te vcrschaffen bij het ver- vullen zijner opdracht voortdurend voeling te houden met degenen, die te zijner tijd in het nieuwe ziekenhuis zullen moeten werken en over ervaring in het oude ziekenhuis be- schikken, stelden wij onder voorzitterschap van den Burgemeester een Bouwcommissie in, waarvan deel uitmaakten Dr. van der Horst, Regent van het Stadsziekenhuis en Dr. van Dam en Dr. Korteweg, artsen aan het Stads ziekenhuis, terwijl de heer Ringers als Wet- houder van den betrokken tak van dienst in de Commissie zitting nam. Voorzoover zij geen deel van dc Commissie uitmaakten, wer- den de aan het Stadsziekenhuis verbonden artsen in de gelegenheid gesteld hunne spe- ciale wenschen cn opmerkingen ter kennis te brengen. Wij bieden Uwe Vergadering de ontworpen plannen, die de goedkeuring der Bouwcom missie verwierven en die bestaan uit een aan- tal teekeningen, een bestek en een gedetail- leerde kostenbegrooting, thans ter vaststcl ling aan. De begrooting, welke op eenheids- prijzen en gevraagde prijsopgaven js geba- seerd, sluit op een bedrag van 489.500, liet- geen, aangezien in groote lijnen aan de door Dr. Wortman ontworpen plannen bleek te kunnen worden vastgehouden, de juistheid der meer globale raming van Dr. Wortman en de Ziekenhuiscommissie 490.000) der- halve bevestigt. de linkerflank van het leger des konings aan- vielen met den luiden kreet van „God zij met ons!" De wereld was een droombeeld gewor- den, waarin paarden en miters, helmen en pieken en gewercn, cn oranje, blauwe, groene en gele wiinpels in den wind woeien, wat een beeld vormde, dat een reusachtige, duizeling- wekkende luchtspicgeling geleek. Hij Jim Fiennes een uit dc massa, een eenheid in een ruiterregiment had opgehouden te be staan; hij was slechts een atoom, oneindig klein en onbelangrijk, blind en onverschillig in de schalen geworpen, waarin. het noodlot dien dag het lot van Engeland woog. En terwijl mannen zooals Jim droomden en vocliten, werd de slag van Naseby verlo- ren en gewonnen. Hij werd niet verloren door de heethoofdigheid van Rupert, noch door de bcsluiteloosheid van den Koning, niet door de dapperhejd of krijgstucht of krijgsman- schap van een der kanten; de slag van Nase by werd gewonnen door het noodlot tegen een zaak, die niet langer in dienst van En- gelands grootheid was. Op dien Junidag in 1645 verfoor Koning Karel Stuart niet alleen een veldslag dat was slechts een omstan- (jigheid in den oorlog maar zijn kroon en zijn hoofd. Wij, Christenen, zeggen het was God, de mystieken spreken van het noodlot, de onge- loovigen zullen het toeval noemen, maar hoe wij dc hoogere macht mogen noemen, die de De pfannen omvaften tfiaas: A. hinnen de bestaande gebouwen van h'et Cadettenschooicomplex, welke alle kun nen worden gebruik t, de noodige wijzi- gingen in de indeeling der vertrekken, dc vloereo, de betimmeringen en de ramen; B. den bouw tegenover den. hoofdingang van een paviljoen, waarin gelijkstraats de. vertrekken voor hoogtezon. Orthopae- die, Rontgenthcrapie, enz., op de eerste verdieping de operatieve afdeellng, en op de tweede verdieping een aantal zuster- kamers zijn ondergebracht; C. aan de Z. W. zijdc van het bestaande ge- bouw een aanbouw, waarin gelijkstraat de laboratoria, chapelle ardente enz. en op de eerste verdieping de kinderafdee- Hng wordt gehuisvest, terwijl daarboven zolderruimte voor berging aanwezig is; D. enkele aanbouwen aan het voormallge leergebouw, dat thans economiegebouw wordt, v.n.l. bestemd voor keuken en bergruimte, terwijl op de tweede verdie ping een aantal zusterskamers komen; E. enkele geringe wijzigingen in het voor- malig hospitaal, dat voor zenuminrich- ting bestemd is; F de inrichting der voormalige barak tot een barak voor de chirurgische afdee- ling; G. den bouw van een dubbele harak voor besmettelijke ziekten aan de Z. W. zijde van het terrein. Het komt ons v66r, dat thans het oogen blik voor Uwe Vergadering gekomen is, om zich uit te spreken over de vraag, of deze plannen moeten worden uitgevoerd. Wordt deze vraag bevestigend beantwoord, dan zul len wij het noocfige verrichten, opdat tot de aanbesteding kan worden overgegaan, welke dan vermoedelijk in September a.s. zal kun nen plaats hebben. De bouw zal intusschen niet worden gegund, vodrdat vaststaat, dat het bedrag aan giften en subsidies, door de Ziekenhuiscommissie als noodzakelijk ge- noemd, ook inderdaad verkregen zal wordden. Voor wat het provinciaal subsidie betreft, is hiervoor (,een raadsbesluit tot dej|anvrage noodig, hetwelk wij U hieronder zunen voor stellen te nemen. Voor wat de overige factoren der door de Ziekenhuiscommissie ontworpen exploitatie- begrooting aangaat, vestigen wij er uwe aan- dacht op, dat hoezeer ons voorstel, om thans tot den bouw te besluiten, uiteraard overigens op die begrooting is gebaseerd, niet omtrent alle details daarvan thans een beslissing valt. Tezijnertijd zal Uwe Vergadering, komt het ziekenhuis tot stand, dienaangaande een aan tal besluiten hebben te nemen, zoo ten aan- zien van de personeelsorganisatie, te bezoldi- gingen, de tarieven, enz. Bij een en ander zal dan tevens aan de hand der adviezen van de Commissies voor Georganiseerd Overleg kunnen worden vastgesteld, in hoeverre de door de Ziekenhuiscommissie los van bestaan de toestanden en verordeningen ontworpen salarissen in het raam van den bestaanden toestand en de alsdan geldende verordenin gen kunnen of behooren te worden overgeno- men. Dat de uit een ander eventueel voort- vloeiende wijzigingen in sommige onderdee len der exploitatiebegrooting het eindcijfer belangrijk zouden wijzigen, valt intusschen niet te verwachten. Ten slotte vermelden wij nog, dat wij over ons voorstel het advies der Commissie van Bijstand voor de Financien hebben ingewon nen. Zoodra wij dit advies ontvangen hebben, zullen wij het, eventueel vergezeld van de op merkingen of nadere voorstellen, waartoe het ons aanleiding geeft, te Uwer kennis brengen. Wij hebben met het doen van ons voorstel in tusschen niet op dit advies willen wachten, teneinde Uwe Vergadering in dc gelegenheid te stellen van deze belangrijke zaak reeds thans kennis te nemen. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen Dc Raad der gemeente Alkmaar, besluit: I. De bij dit besluit gevoegde plannen tot inrichting van het Cadettenschoolcoih- plex tot een centraal ziekenhuis tot uit voering te brengen en Burgemeester en Wethouders diensvolgens te machtigen den bouw volgens deze plannen aan te besteden, nadat zij daartoe verder in gereedheid zullen zijn gebracht; een en and'er met -dien verstande, dat omtrent de gunning niet zal worden beslist, al- vorens zekerheid is verkregen. dat het bedrag wegens giften en subsidies, door de Ziekenhuiscommissie als noodzake lijk genoemd, ook inderdaad verkregen zal worden; II. Burgemeester en Wethouders voor het sub 1 genoemde doel cen crediet te vcr- lecnen, groot 489,500, nader tc rege- len bij suppletoire begrooting; III. Burgemeester en Wethouders te machti gen aan de Provinciate Staten van Noordholland ten behoeve van de exploi- tatie van het sub I bedoelde ziekenhuis de toekenning te verzoeken van een jaarlijksch subsidie, groot 20.000. zaak des Konings bij Naseby vernietigdc, zij was almachtig en onherroepelijk. De Almacli- tige Wil, die boven het noodlot staat, boven dc lotgevallcn van het mcnschdom, had vast gesteld. dat op dien dag uit de ascli van een roernrijk verledcn een nog roemrijker Enge land zou verrijzen een Phoenix met goti- den vleugels, geschroeid door de vlanimen van onverdraagzaamheid en zelfopoffering, van bitteren strijd en verheven overgave, van laagheid en hardheid en wreedheid de Phoenix van de Engelsche burgelijke en gods- dienstige vrijheid. Gedurende vele jaren in de toeknmst was die vrijheid nog zeer onbedui- dend, waarvan de vlam soms zoo laag flik- kerde, dat zij voor goed weer scheen uitge- bluscht; grooter tyrannie dan ooit te voren, onverdraagzaamheid, slaafschheid, wreed heid, laagheid, scbijnheiligheid, alles wat er toe strekt, om te verlagen en te onderwerpen, dat alles heeft die Phoenix ondergaan, totdat hij zich ten laatste onoverwonnen en ontster- felijk verhief, en naar de uiterste grenzen van de wereld vonken van dat levende vutir bracht, dat te Naseby geboren werd. 2. Om acht uur in den morgen gaf Prins Ru pert het teeken tot den aanval. Bij het vermel den er van beschrijft Jim hoe gelukkig dat eerste treff^n was, de Parlementstroepen wer- den in wanorde teruggedreven, de dapnere KINDERL1JKJE GEVONDEN. In de Zijl onder de gemeente Zuiderdorp heeft de schroef van een motorboot; het lijkje van een pasgeboren kind naar boven ge bracht, dat op zeer onoordeelkundige vijze van het moedeiiichaam was gescheiden. Het is ter gerechtelijke schouwing naar lict acad. ziekenhuis te Leiden overgebracht HET GROENE KRU1S. In de te Utrecht gehouden vergadering is aangenomen het voorstel van bet bestuur om van de uit de Roode Kruis-collccte 1923 ont vangen /12,500 af tc dragen: aan den algem dienst der Algem. Nederl. Verepniging Het Groene Kruis 2500, aan het Centraal Bu reau daarvan 2400, Zuid-Hollaudsche Groene Kruis 1000, Noord-Holl. Vcreen. Het Witte Kruis 1000, Prov. Friesche Groene Kruis 750, Prov. Groningen Groe ne Kruis 750, Geldersche Groene Kruis 750, R.K. Vereen. Het Limburgsche Groe ne Kruis 750, Prov. Ovcrijselsche Groene Kruis 600, Prov. Drentsche Groene Kruis 500, Prov. Noord-Brabantsche Groene Kruis f 500, Prov. Utr. Groene Kruis /500 en Prov. Zeeuwsche Groene Kniis 500. Dr. A. van Voorthuysen te Utrecht, in specteur van het buitengewoon onderwijs, hield ten slotte een lezing over hulp aan mis- deelde kinderen, die buitengewoon onderwijs noodig hebben en dit in eigen woonplaats niet kunnen ontvangen. DE SCHIETPARTIJ IN HET HAAG- SCHE BOSCH. Nader verneemt de N. R. Ct. omtrent de schietpartij ip het Haagsche Bosch, waarbij een schot met los kruit gelost is op mej. S., dat deze aan de politie verklaard heeft, te zijn aangesproken door een man, die haar vroeg mee te gaan. Hieraan gaf mej. S. ge- volg en toen zij in een bepaald laantjc kwa- men, riep de man, dien zij niet kende, plotse- ling: „Ik zal nu eens met je afrekenen. Hij haalde toen het pistool voor den dag cn schoot op haar. Zij zag een vuurstraal en, denkende dat zij door een kogel getroffen was, zonk zij ineen en riep om hulp, waar- na zij door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis is gebracht. Na het schot heeft de dader zich baastig uit de voeten gemaakt en is in het bosch verdwenen. De inciruk van de politie is, dat men hier te doen heeft met schrikaanjaging. De vrouw heeft gisteren het ziekenhuis verlaten. R. K. STAATSPARTIJ. Te Utrecht is Zaterdag de algemeene ver gadering van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Neder- land gehouden. De, vergadering werdom twaalf uur ge- opend en was slechts matig bezocht. Aanwe zig waren, behalve het volledige bondsbe- stuur, de Tweede Kameleden mevrouw BronsveldVitringa en de heer J. G. Su- ring. Onder de afgevaardigden was prof. dr. Alphons Stege. De voorzitter, mr. A. barop van Wijnber- gen, hield een openingsrede. De rede van den voorzitter werd toege- juicht. Vervolgens werden telegrammen gezonden aan de Koningin en den aartsbisschop. De voorzitter merkte op, dat de veelge- maakte opmerking, dat er zoo weinig belang- stelling voor de politiek is, oorzaak mag zijn om vast te stellen, welk moeilijk en ondank- baar werk wordt verricht door degenen, die wel belangstelling toonen. Vooral op het platteland werken de kiskringen met grooten ijver. Uit naam van het bondsbestuur bracht spr. al dezen werkers dank. (Applpaus). Vervolgens betooogde spr. dat het noodig is, de menschen wegwijs te maken op het stembiljet, waar het stemmen vaak onder zoo ongunstigc omstandigheden geschiedt. Het staat volstrekt niet gek, nauwkeurige inlich- tingen te vragen of te geven. De voorzitter deelde verder mede, dat hij den avond voor de verkiezingen van 9 50 u. tot 10.10 u. 'n politieke rede voor den clraad- loozen omroep te Hilversum zal houden. De penningmeeste, mr. J. N. E. Heerkens Thyssen, bracht hierop het finaneieele ver- slag uit. Spr. bracht dank aan Gelderland, dat een belangrijkcn achterstand had weten in te halen. De totaal-cijfers luiden: ontvangsten: 21,689.79, uitgaven: 7.213.2014, batig saldo14,476.591/,. Hierop volgde de rondvraag. In de groote zaal van het Jaarbeursge- bouw te Utrecht is gistermiddag van wege den Algemeenen Bond van Roomsch-Katho- lieke Rijkskieskringorganisaties, onder lei- ding van mr. A. baron Van Wijnbergen een goed bezoehte politieke landdag gehouden Als sprekers traden op de hceren mr. D. A. P. N. Koolen, voorzitter van de Tweede Kamer, cn pater dr. Cassianus Hentzen O. F. At. AFSCHEID PROF. WINKLER. Zaterdagmiddag heeft prof. dr. C. Wink ler, hoogleeraar in de psychiatric en ncurolo- Ireton viel, emstig gewond in dij cn hoofd, Rupert, als gewoonlijk brooddronken door den eersten smaak der overwinning, sloeg al le voorzichjiglieid in den wind cn vervolgde den vluchtendcn vijarid tot het dorp Naseby. Voor den verbijsterden blik van Jim Fien nes scheen op dit tijdstip van den slag alles verward als een gevlekt schilderij, waar een vermetele hand een paar lichtplekken heeft aangebracht. Tegen een achtergrond van purperen Iieide en brem, die de omringende heuvels schitterend bedekte, zag hij een men- geling van sabels en musketten, borstplaten en helmen in eindelooze verwarring voor zich, en in die verwarring teekenden zich een paar voorvalleu duidelijk en scherp af: daar, aan de linkerzijde, de dappere Ireton, die zijn zwaard overgaf, en aan de achterhoede Prins Rupert, die, na#tijd verknoeid te hebben met een nutteloozen* aanval op de levenstniddelen van het Parlementsleger, zich nu terug spoed- de, om zijn deel te hebben in wat hij meende, dat een schitterende overwinning zou zijn; daarna, achter Sulby Hedges, vielen de dra- gonders van Oakey de ruiters van Rupert aan, en in het midden trok Whalley partij van den vlakken grond voor hem. viel het koninklijke voetvolk aan en bejiaalde het eerste voordeel voor het Parlementsleger. Het gekletter en gerinkel was oorverdoovend, het krasscn van staal, het stampvoeten en snuiven van paar den: het afschieten van gewcren en weer- wkwi1 WIJ DRUKKEN L W BEZOEKAANKONDIGINGSKAARTEN V L U G EN N K T. y N.V. BOEK- EN HANDELSDRUK- KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN y ZOON, VOORDAM C 9, ALKMAAR n\ - gic aan de rijksuniversiteit te Utrecht, bij gelegenheid van zijn aftreden als hoogleer aar wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, zijn afscheidscollege gegeven in de aula der universiteit. Hij sprak over de toc- komst der psychiatric. De belangstelling voor het afscheid was buitengewoon groot, zoodat de aula niet groot genoeg bleek om alle leerlingen en oud-leerlingen, studenten en kennissen te be- vatten. Na de rede van prof. Winkler voerden al leen academische autoriteiten het woord. DE BR A ND S TICHTIN GS ZAAK TE DEVENTER. Bij dc te Zutphen voortgezette behandeling vara de bekende hrandstiditingszaak te Dc- venter, verklaarde bekl. B. voor de rechtbank aldaar, dat hij op 18 April voor V. een bus benzine had gehaald. Op 20 April heeft V. aan hem gevraagd, of hij den zolder wilde repareeren. Met die reparatie is 21 April een aanvang gemaakt. Bekl. ontkende. dat hij den brand heeft gesticht. 't Kon zijn, zei hij, dat hij een brandende sigaret had weggewoi- pen. Bekl. wist niet, of V., die de plaraken had opgestapeld, deze met benzine had over- goten. Het getuigenverhoor leverde weinig mieuws meer op. De officier van justitie, aaonemende, dat V. feitelijk de aanstiohter was, eindigde zijn requisdtoir met tegen B. een lichtere straf te eischen, n.l. 2 jaar en 6 maanden, met aftrek der voorioopige hechtenis. De verdediger, mr. Veltman, vroeg vrij- spraak, met onmiddellijke invrijheidsstelliog, maar de rechtbank weigerde deze en bepaal- de ook in deze zaak de uitspraak op 1 Juli aanstaande. BEGRAFEN1S J. G. C. J. FUNDTNER' DE BEAUCHeNE. Op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag teraardebesteld het stof- felijik overschot van den heer F. G. C J. Fundtner de Beauchene, oud-commissaris van politie te Amsterdam. Uit Amsterdam waren ter begraafplaats aanwezig de waarnemend hoofdeommissaris aldaar, de heer Van Asperen, de commissaris de heer Versteeg en de oud-hoofdeommissa- ris, de heer Hordijk. Verder werden opgemerkt de heeren Van 't Sant, hoofdeommissaris te 's-Gravenhage, commissaris Besseling tevens vertegenwoor- digend de Broederschap vara Commissaris- sen, oud- hoofdeommissaris Versteeg, mr. Lubach, referendaris aan het Dep. van Jus- litie, gep. gen.-majoor Linkers, gep. kolonel Beyens en de gep. majoors J. C. Smits van het Indiseh leger en Terlaak. Onder de bloemstukken was er een van de politie uit Amsterdam. Aan de groeve werd niet gesproken. De oudste broeder vara den overledene be- darakte voor de bewezen eer. IN HET WATER GEREDEN. Vrijdagmiddag ongeveer 3 uur is een keu kenauto van het leger, op weg van Haarlem naar het fort Marken-Binnen, bij het over- zetten over de Nauernasche Vaart aan Jjei Molletjesveer bij Krommenie van de pont gereden en midden in het vaarwater gezon- ken. De bestuurder wist bijtijds uit de auto tc springen, doch de bedienaar van de ponr geraakte mede te water. Hij wist zich echter aan de pont vast te grijpen en kon worden gered. De politie van Krommenie heeft maatregc- len getroffen voor de veiligheid vara het scheepvaartverkeer. VERBETER1NG VAN HET NEDER- j LANDSCHE WEGENNET. Het comite van actie voor verbetering van het Nederlandsche wegennet, bestaande uit de heeren Edo J. Bergsma (voorzitter); dr. L. G. Kortenhorst (industrie); B. W. van Welderen baron Rengers (toerisme); A. J. kaatsen van springbussenmannen schreeu- wende: „God cn Koningin Marie," voor den Koning, en „God met ons" voor het Parle- ment. En hier hebben wij weer het ge- schreven woord van Jim Fiennes in het midden van de melee van het tumult, van de zen chaos van mannen en voorwerpen en die- ren, die elkaar aanvielen cn sloegen en nedcr- wierpen en doodden altijd doodden 'in naam van den Koning cn de vrijheid, staan drie nianuen, ieder in zijn soort een reus, als scherp gesneden camee's, gesneden door dc meesterliand van het onfeilbarc noodlot: Fair fax, blootshoofds, zich aan elkc kans van den slag blootstellendde Koning, op zijn wit paard, die op zijn bleek, onrustig gelaat reeds den nadeiikenden blik van het dreigend on- heil had; en aan de rechterzijde, recht a1? een bronzen standbeeld op zijn paard, stil, onbeweeglijk zoowel bij Rupert's succes als bij Whalley's overwinning de genius, dien het Lot had uitverkoren, om zijn wil uit 'te voeren Cromwell! 3. Jim Fiennes vertelt ons, dat hij dit alle#. zag, voordat de ruiterij op den linkervleugel in actie kwam; hij zag Rupert's onberaden vervolging, den val van Ireton, de verwar ring in de gelederen van he.t voetvolk, het Ifo- pelons in wanorde geraken van den linker zij de. Hij zag de drie m nnen: Fairfax strijden- de, den Koning, zeker van de overwinning, en Cromwell, die zijn tijd afwachtte. Wordt vervolgd. Naseby. "it J, V.A X v s \..N s V N V V V V V S 1 1

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5