Alkmaarsche Courant De hand met het lidteeken, 13 E FEUILLETON. No. 145 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Dinsdag 23 Jvmi. Zij, die zicti met 1 Juli voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ont- vangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. Stadnieuws AANVULLING STEMBUREAUX. B. en W. schrijven in bijlage No. 88: In de stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, de Provinciate Staten en den Gemeen teraad zijn de volgende vacature's ontstaan: Voorzitter district 8 Kamer en Staten, te- vens district 3 van kieskring II Gemeente- raad, wegens vertrek nit de gemeente van den heer K. Govers Jz. Voorzitter district 9 Kamer en Staten, te- vens district 4 van kieskring II Gemeente raad, wegens vertrek nit de gemeente van den heer K. Govers Jz. Voorzitter district 9 Kamer en Staten, tc- vens district 4 van kieskring II Gemeente raad, wegens vertrek uit de gemeente van den heer G. Tb. M. van den Bosch. Lid district 2 Kamer en Staten, tevens district 2 van kieskring I Gemeenteraad, we- fens overlijdem van den heer W. R. H. .Wak- ker. Lid district 14 Kamer en Staten, tevens district 3 van kieskring III Gemeenteraad, wegens bet aan den heer D. Bergman als zoodanig indertijd door Uwe Vergadering verleend eervol ontslag. Plaatsvervangend lid district 4 Kamer en Staten, tevens district 4 van kieskring I Ge meenteraad, wegens vertrek uit de gemeente van den heer K. Westveen. Plaatsvervangend lid district 10 Kamer St Staten, tevens district 5 van kieskring II emeenteraad, wegens het bedanken van Mevr. N. Clay—Molenaar. Stemt Uwe Vergadering met ons Iiieron- der geformuileerd voorstel tot aanvulling de- zer vacature's in, dan ontstaan daardoor twee nieuwe vacature's n.l. een plaats als lid en een als plaatsvervangend lid, zoodat dan in het geheel zijn te benoemen twee voor- zitters, drie leden en drie plaatsvervangend'e leden. De door ons voorgedragen personen hebben zich alien bereid verklaard eene even- tueele benoeming te aanvaarden. Een overzicht van de samenstelling der stembureaux, op de door ons gedachte wijze aangevuld, zullen wij voor Uwe Vergadering ter inzage leggen. Wij geven Owe Vergadering in overwe- ging te besluiten: - i a. aan de heeren K Govers Jz. en G. Th. M. van den Bosch, wegens ver trek uit de gemeente een eervol ont slag te verleenen als voorzitter van een der stembureaux voor de verkie zing van leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de Pro vinciate Staten en den Gemeenteraad, b. aan den heer K. Westveen, wegens vertrek nit de gemeente een eervol ontslag te verleenen als plaatsver vangend lid van een der stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provincia'le Staten en den Ge meenteraad c. aan Mevr. N. Clay—Molenaar, naar aaftleiding van haar daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag te verlee nen als plaatsvervangend lid van een der stembureaux voor de verkie zing van leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, dc Provin ciate Staten en den Gemeenteraad; II. te benoemen in de stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de Provinciate Staten en den Gemeenteraad, voor een tijdvak, aanvangende 26 Juni 1925 en eindigende 31 Mei 1926: a. tot voorzitter (district S Kamer en Staten, district 3 van kieskring II Gemeenteraad), den heer C. W. Keijsper, tot dusver lid; b. tot voorzitter (district 9 Kamer en Staten, district 4 van kieskring II Gemeenteraad), en heer Mr. H. A. J. M. Kusters; c. tot lid (district 2 Kamer en Staten, district 3 van kieskripg I Gemeente- v raad), den heer G. van Slingerland, tot dusver plaatsvervangend lid; d. tot lid (district 8 Kamer en Staten, district 3 van kieskring II Gcmeen- teraad) den heer A. Sietsima; e. tot lid (district 14 Kamer en Staten, district 3 van kieskring III Gemeen teraad) en heer H. Klaver; f. tot plaatsvervangend lid (district 2 Kamer en Etaten, district 2 van kies kring I Gemeenteraad), den heer- T. Bonsema, Bleekerskade 91; g. tot plaatsvervangend lid (district 4 Kamer en Staten, district 4 van kies kring I Gemeenteraad), den heer L. Roet, Rochdatestraat 5; h. tot plaatsvervangend lid (district 10 Kamer en Staten, district 5 van kies- kriijg II Gemeenteraad), en heer P. J. Wijnrox, Boomkampstraat 20. HET AANSCHAFFEN VAN EEN MOTORRIJWIEL TEN DIENSTE DER POLITIE. B. en W. schrijven in'bijlage No. S9' I let toenemend snelverkeer doet reeds ge- ruimen tijd voor de Politie de behoefte gevoe- len aan een vervoermidel dat bij deze ver- keersontwikkeling past. In die behoefte is tot nu toe voorzien doordat dc Politie zich tcgen billijke voorwaarden de beschikking kon ver- zekeren over een motorrijwiel. Thans bestaat die gelegenheid niet meer en zal dus op an- dere wijze over het gebruik van een motor rijwiel door de Politie een overeenkomst moe- ten worden getroffen. Voornamclijk op bijzoudere dagen, bij wedstrijden op het Sportpark, feestelijkheden in dfe stad, zooals onlangs met de Pinkster- dagen opnieuw is gebleken, voor conirole op de autobussen, voor spoedonderzoeken bij misdrijven enz., waarbij in het bijzonder dc veiligheid van ingezctenen dezer gemeente en huninc goederen betrokken is, is een motor rijwiel onmisbaar. Het is dan ook vo'.gens den Commisaris van belang dat hij debe schikking heeft over een motorrijwiel met zijspanwagen, omdat het mogelijk is daa-r- mede twee man te doen optreden. Het be- hoeft geen betoog dat bij een beper'kt politie- korps als het onze, een zoodanig vervoermid- del van bijzoudere waarde is, omdat de werk- zaamheid van het korps daardoor, ook voor wat betreft het toezicht in de plantsoenen, in belangrijke mate kan worden opgevoerd. De aanschaffingskosten van een motorrij wiel met zijspanwagen bedragen in totaal f 1500,terwijl het ond'erhoud, in eigen beheer, een uitgaaf van ongeveer 125, per jaar zou vorderen. Hoewel het aanvankelijk onze bedoeling was dit voorstel in te dienen bij de gemeen- te-begrooting voor 1926, heeft de omstan- digheid dat het gemis van een motorrijwiel zich volgens den Commissaris van Politie dagelijiks ernstig doet gcvoelen ons College aanleidlttg gegeyen daarmede niet langer te wachten. Het huren van een motorrijwiel ten dien- ste der Politie stutt practisch op allerlei be- zwaren. Het is de vraag of het op den duur meer economisch is dan aankoop, terwijl het anderzijds voor den dienst groote voordeelen biedt dat de Politie te alien tijde zelf over een motorrijwiel kan beschikken. Wij stellen Uwe Vergadering derhalve voor tot aanschaffing er van te besluiten en ons daartoe het noodige crediet te verleenen, nader te regelen bij suppletoire begroOting. WIJZIGING ALGEMEENE POLITIE- VERORDENING. VRUCHTENMARKT. In bijlage No. 84 schrijven B. en W.: Artikel 5 der Verordening op de Veemark- ten (Gem. blad 881), in het bijzonder de verplaatsing van de biggenmarkt naar het Waagplein, maakt het noodzakelijk een an- der terrein voor de Zaterdagsche vruchten- markt te bestemmen, waarvoor artikel 34, lste lid sub 6o b der Algemeene Politiever- ordening (Gem. blad 381), tot dusverre het Waagplein aanwees. In vcrband hiermede deelden wij U in bijlage 192 van 1923 mede, dat een voorstel tot verplaatsing van de vruchtenmarkt naar den Dijk in voorberei- ding was. Sedert dien bleek echter tegen een ver plaatsing naar den Dijk bezwaar te bestaan, daar het verkeer ter plaatse, gelijk wij reeds in bijlage 54 schreven, verlangt; dat op den Dijk geen enkele markt gehouden wordt. In overleg met de Marktccmmissie is toen een proef genomen met het houden der Zater dagsche vruchtenmarkt aan beide zijden van de Gedempte Nieuwesloot tusschen Ramen en Kanaalkade. Deze proef heeft goed voldaan en wij meenen derhalve dat het aanbeveling verdient deze regeling, waarmee de Kamer van Kocphandel en Fabrieken zich veree- nigd heeft, definitief in te voeren. Wij stellen V derhalve daartoe voor het volgende, door de Commissie voor de Jptraf- verordeningen ontworpen, besluit te nemen: De Raad der Gemeente Alkmaar besluit vast te stellen de volgende Verordening tot wijziging der Algemeene Poiitieverordening (Gem. blad 381) gelijk deze sedert wercl ge- W" Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 24) De droomtoestand kwam later, toen de Luitenant-Generaal bevel gaf om aan te val- len, en vijf regimenten ruiterij als een don- derslag op den linkerflank van den Konuig aanvielen, terwijl vijf andere het voetvolk van den Konfng aanvielen, en de dragon- ders van Oakey naar de achterhoede gezon- den werden. Het was als een storm, die steeds krachtiger wordend, alles voor zich uit jaagt, in een oogenblik werden mannen niets dan atomen, die als stof voor den wind wegvlie- gen. Het begin van het einde! De overwin- ning veranderde in den ergsten vorm van ne- derlaag een paniek. Het leger van den Ro lling week aan alle kanten, van rechts en links en uit het midden keerden de mannen zich om, om te vluchten en in de vlucht wier- pen zij hun wapens neer en sleepten anderen met zich mede, Weg! Weg! naar Leicester of zoo mogelijk nog verder! Weg! Weg! de duivel hale de achterblijvers Tevergeefs spoorde de Koning de troepen aan, hij smeek- te, beval. Zij wilden niet luisteren! zij vluch ten! vluchtten! Een verdwaasde menigte van mannen te paard en mannen te voet, mannen met helmen en borstplaten en mannen bloots- hoofds. met lang haar op hun rug golvend, waarin de wind speelde. Trotsche Derbie en dappere Crawford; Cumberland en Wil- loughby en Grandisan! Icmand had het bevel gegeven: „Rechts marcheeren!" en de geheele reserve van den Koning, 'de geheele ruiterij van Ru pert, nog pas geleden opgetogen over de overwinning, keerden om bij dat woord, en vluchtten zoo snel zij l ijden konden! Achter hen volgde de ruiterij van Cromwell, zij sloe- gen dood, vernietigden en namen buit en man nen gevangen, artilleriewagens en paarden, en bevlekten deze schoone heuvels van Enge- land met een bloedroode kleur. Ver weg sloeg een kerkklok het middag- uur. In minder dan vier uur had opgehouden te bestaan, wat eens het leger van den Koning was. Het voetvolk bestond niet meer; vijf dui- zend man er van waren in handen van Fair fax; de geheele geschuttrein, voorraden, mu- nitie, wapenen, trots, roem en hoop, dat alles was verdwenen. Meer dan vijf honderd offi- cieren hadden de wapens neergelegd, en de Koning zelf vluchtte, medegesleept door dien onweerstaanbaren stroom van door schrik be- vangen ruiters, die om hun leven vluchtten. 4. Wat Jim zag, zag Barbara ook, maar van een geheel ander punt zoowel in stoffelijk als geestelijk opzicht. Zij had den vorigen nacht in Papillom Hall doorgebracht, onge veer een niijl ^van Lubenham; daar was zij midden in den nacht met den Squire hcenge- gaan. nadat de Koning, die haastig uit Faws- Artfkel I Artikel 34, lste lid, sub 6o b der Alge meene Poiitieverordening wordt gelezen als volgt: ifes Zaterdags aan beide zijden van de Ge dempte Nieuwesloot tusschen Ramen en Ka naalkade. Artikel II. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na dien harer afkondiging. VERKOOP PERCEEI. RIDDERSTRAAT 10 ENZ. In bijlage No. 90 chrijven B. en W.: De heer J. Bossert, alhier, diende eenigen tijd geleden' bij ons College een verzoek in tot het bouwen van een garage achter de percee- len Laat Nrs. 149/159. Dc .uitvoering van dat bouwplan, waartoe adressant vergun- ning werd verleend bij onze beschikking van 2 Januari 1.1., zal, in verband met dc hem sindsdien bij onze beschikking van 12 Juni d. a. v. verleende vergunning tot het bouwen van een loods ter plaatse, van ongunstigec invloed zijn op de toetreding van licht tot een der lokalen van dc 7e gemeenteschool Wij hebben met het oog daarop getracht van adressant te verkrijgen dat een gcdeelte van het tererin, grenzende aan de 7e Ge meenteschool, onbebouwd zal blijven. De heer Bossert verklaarde zich hiertoe bereid, doch stelde zijne medewerking afhankelijk van de nakoming van de nakoming van de volgende bedingn, waaromtrent met ons College over- eenstemming is bereikt: 1. dat de gemeente aan hem verkoopt, vrij van hypotheek, het huis, erf en bergplaats, plaatselijk genummerd Ridderstraat Nr. 10, en een stukje open terrein, ter verkrij- ging van verbinding met perceel Ridder straat Nr. 6, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 129 M,., met uitzondering van een strook aan de steeg gelegen, welke steeg" recht zal worden doorgetrokken ter. behoeve van het nieuw te bouwen gymnas- tieklokaal, tegen een keepprijs van 7500. De kosten van overdracht, alsmede die van verplaatsing van de W. C, behcorende bij het perceel Ridderstraat 10, alsmede van alle andere veranderingen konien voor re- kening van den kooper, terwijl de betaling van de koopsom moet geschieden bij de aanvaarding, vrij van huur, per 1 Mei 1926; 2. dat de gemeente aan den heer Bossert voornoemd, een bouwvergunning verleent voor het perceel Ridderstraat Nr. 6, ka- daster Sectie A. Nr. 4007, met toestem- ming tot algeheele verbouwing, zonder verplichting tot het stichten van een boven- woning, met bepaling dat ten behoeve van het te stichten gymnastieklokaal het per ceel Sectie A Nr. 4007 over een strook van 2 X 7 M, als op de teekening is aangege- ven, wordt belast met een erfdienstbaar- heid van uitzicht, ten behoeve van het per ceel Sectie A Nr. 3129; 3. dat een erfdienstbaarheid tot niet-bebou- wing en het niet als opslagplaats hooger dan 1.80 M. boven den beganen grond ge- bruiken ten laste van een gedeelte van het perceel Sectie A Nr. 4001, ter grootte van plm. 30 M„. en van een gedeelte van het perceel Sectie A Nr. 4009, ter grootte van ongeveer 7 M„ wordt gevestigd een en an der als op de overgelegde situatie-teeke- ning is aangegeven, beide ten behoeve van het perceel Sectie A Nr. 3818, welk servi- tuut onmiddellijk na de goedkeuring op het betreffende Raadsbesluit in de kadastrale loggers ten hypotheekkantore zal worden ingeschreven 4. dat de heer Bossert aan de gemeente ver koopt een gedeelte van ongeveer 2 M2. van het kadastrale perceel Sectie A Nr. 4009, ten behoeve van het te bouwen gymnastiek lokaal, voor de som van 1. 5. dat alle onkosten, geene uitgezonderd, ko- men voor rekening van den heer Bossert; Waar de gestelde bedingen het resultaat zijn van de dezerzijds met den heer Bossert gevoerde onderhandelingen en het belang der gemeente zich niet verzet tegen den verkoop van het perceel Ridderstraat Nr. 10, waar voor de aangeboden koopprijs voorts biliijk is te achten, hebben wij tegen de aanvaarding dier bedingen door de gemeente geen be zwaar. Voor wat aangaat het beding betreffende de te verleenen bouwvergunning voor het per ceel Ridderstraat Nr. 6, zonder verplichting tot het stichten van een bovenwoning, deelen wij U mode dat de aanvrage voor deze ver bouwing ons College nog niet heeft bereikt. Indien daarbij in verband met art. 8c dei Woningnoodwet, het verzoek wordt gedaan om dit perceel aan zijne bestemniing als wo- ning te mogen onttrekken, met de bedoeling dat daarvoor geen andere woning zal behoe- ven te worden gesticht, dan hebben wij daar- tegen geen bezwaar en zullen derhalve, zoo- dra' Uwe Vergadering omtrent - de andere, hierboven genoemde punten zal hebben be- slist, onze beslissing op dit verzoek nemen, ley Park teruggeroepen was, waar hij tot laat in den avond gejaagd had, zijn troepen snel naar Harborough trok. Sedert dat uur had de nacht weerklonken van't leven van ge- wapende mannen op marsch, en de lucht had gegloeid van een bleek rood licht van de vu- ren op Borough Hill. Zoodra de regen tegen den morgen ophie'ld, ging Barbara naar bui- ten, gehuld in een mantel en kap, en verge- zeld door juffrouw Leake. Het scheen dat de Squire al twee uren geleden vertrokken was, en Mathien w:as met hem medegegaan; dat zeide de oude Ilezekiah, de bediende van Heer Papillon, maar waarheen zij gegaan waren, dat kon hij niet zeggen. Buiten was het vol beweging. Barbara merkte weldra, dat zij blindelings een stroom volgde. De wegen en velden waren vol menschen, man nen en vrouwen, en zelfs kinderen, die lie- pen, te paard reden of in koetsen zaten, vol- gers van het leger, vagebonden, dames, hee ren officieren met hun vrouwen, soldaten met hun beminden en landloupers bij massa's. Het leger bewoog zich zuidwaarts en al do nasleep er van deed hetzelfde. Men zeide, dat het Parlementsleger zoo nabij was, dat een slag niet vermeden kon worden, en dat het dwaasheid. van den Koning zou geweest zijn, als hij zijn tocht naar het Noorden had voortgezet. Zijne- Majesteit was vroeg in den ochtend gewekt, en had van dien tijd af be- raadslaagd in Harborough, waarna het le ger in slagorde was opgesteld op den hcuvri, die zich van Farndon naar Oxen den uit- strekt, gereed voor een aanval van den vijand waarbij met punt 2 rekening zal worden ge houden. Wij stellen Uwe Vergadering thans voor te nemen het volgende besluit: .De Raad der gemeente Alkmaar besluit: I. aan den heer J. Bossert, alhier, te ver- koopen, vrij van hypotheek, het huis, plaat selijk bekend Ridderstraat Nr. 10 en ka- dastraal Sectie A Nr. 1883 (geheel), ter grootte van 68 M„. en het erf en berg plaats, Sectie A Nr. 3129 (gedeeltelijk) ter grootte van. ongeveer 61 vierk. M., alzoo ter gezamenlijke grootte van ongeveer 129 vierk. M., met uitzondering van een strook aan de steeg gelegen, welke steeg recht zal worden doorgetrokken naar de Ridderstraat, ten behoeve van een uitgang voor het te tichten gymnastieklokaal voor dc 7e Gemeenteschool, een en ander als op de overgelegde situatie-teekening is aan gegeven. Gcschiedende deze koop en verkoop voor een koopsom van 7500.en on der voor- waarde dat de kosten van de overdracht, alsmede die van verplaatsing van de W. C. behoorende bij het perceel Ridderstraat Nr. 10, benevens die van alle andere ver anderingen komen voor rekening van den kooper en dat de betaling der koopsom zal geschieden bij de aanvaarding van het gekochte, vrij van huur, per 1 Mei 1926; II. van den heer J. Bossert, voornoemd, te koopen een stukje grond, ter grootte van ongeveer 2 vierk. M., deel uitmakende van het perceel Sectie A Nr. 4009, als op de overgelegde situatie-teekening is aangege ven, ten behoeve van het te stichten gym nastieklokaal, welke koop en verkoop ge- schiedt voor de som van 1. III. met den heer J. Bossert, voornoemd, aan t< gaan de volgende overeenkomst: Ig-. heer Bossert vestigt: lc.jj.en erfdienstbaarheid tot niet-bebouwing ei.Fliet niet als opslagplaats hooger dan l.Stei M. boven den beganen grond gebrui- ken ten laste van een gedeelte van het per ceel Sectie A Nr. 4001, ter grootte van plm. 30 vierk. M. en van een gedeelte van het perceel Sectie A Nr. 4009, ter grootte van plm. 7 vierk. M., een en ander als op de overgelegde situatie-teekening is aange- duid, beide ten behoeve van het aan de ge meente toebehoorende perceel Sectie A Nr. 3818; 2e. een erfdienstbaarheid van onbelenimerd uitzicht, ten laste van een strook onbebouw- den grond van 2 X 7 M. van het kadas trale perceel Sectie A Nr. 4007, als op de overgelegde teekening is aangegeven en ten behoeve van het aan de gemeente toe behoorende perceel Sectie A, Nr. 3129; een en ander onder bepaling, dat alle on kosten, geene uitgezonderd, komen voor reke ning van den heer Bossert voornoemd en voorts onder de nader door Burgemeester en Wethouders te stellen bedingen. ProYinciaal nienws KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR WEST-FRIES LAND TE HOORN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland te Hoorn vergaderdc Zaterdag 20 Juni onder lei ding van haar voorzitter, den heer P. Oud Gzn. van Pur- merend. In deze vergadering werden uitvoerige bc- sprekingen gevoerd over de kanalisatie van West-Friesland. Aanleiding daartoe gaf het rapport, dat een gevolg is van een uit Hoorn gevoerde actie en dat een belangrijke afwij- king inhoudt op het plan, zooals dit door de Commissie-Van Aalst is ingediend. Als gevolg van' den drang der Hoornsche Commissie heeft de Technische Commissie uit de Provinciate Commissie een plan ge- projecteerd ten Ztiiden van Hoorn, dus door de Hoornsche zeehaven. De Commissie-Van Aalst ha# het kanaal ten Noorden van Hoorn geprojecteerd. Beide plannen werden uitvoerig toegelicht, terwijl daarbij het plan van de Commissie-Van Aalst de krachtigste verdediging vond. Het kanaal door de zee- haven, dus het nieuwe plan, zou, naar werd medegedeeld, 7 ton meer kosten dan het oor- spronkelijke plan. Ook werd medegedeeld, dat Ingenieur Ringers de voorkeur blijft ge ven aan het oude plan. Uit een opportunistisch oogpunt biedt het kanaal in zee wellicht voordeelen, maar als ook met de toekomst rekening wordt gehou den, dan moet men aan het kanaa'l ten Noor den'van' Hoorn de voorkeur geven. Niet ver- geten mag worden, dat het hoofddoel der kanalen was, de openkgging van het platte- land en dat wordt met het nieuwe plan niet bereikt. Gcmemoreerd werd, dat een kanaal ten Zuiden van Hoorn ook in studie is ge weest bij de Commisie-Van Aalst, doch dat deze dit na ernstig beraact heeft verworpen. Ook werd er met nadruk op gewezen, dat de Commissie in haar plan cen aftakking naar zee heeft geprojecteerd1, zoodat ook in het Barbara sprak met enkelen der voorbij- gangers, van wie sommigen vrienden waren; iedereen was in de opgewektste stemming. De overwinning was zeker, de vooruitzichten van den Koning waren nooit zoo schitterend geweest en de besiissend'e slag van heden zou hem zeker voor goed van zijn vijanden bevrijden; en afschoon het Parlementsleger bijna tweemaal zoo talrijk was, zou de be- kwaamheid van Prins Rupert en zijn schit- terende ruiterij spoedig korte metten maken met die ruwe recruten, die door psalmgezang niet in goede soldaten zouden veranderen. Dat was de geest, die alien bezielde, welke op dien gedenkwaardigen morgen van 14 Juni op weg waren. Tegen den middag vluchtte die geheele stroom, om het leven te redden. Een, door schrik bevangen menigte stortte zich als een stroom over velden en wegen, over heggen en slooten, in dalen en op de hellingen; paar- denhoeven dreunden; menschen schreeuw- den; wapenen, uitrustingen - werden weggc- worpen; mannen en vrouwen vervolgers en vervo'lgden in een vreeselijken gruwelijke mengeling. Kreten van wanhoop, van schrik van doodsangst, vulden de lucht met hun af- schuwelijke klanken. Lippen, die dezen mor gen in dotting zelfgenoegzaamheid gliin- lachten, waren samengctrokken in angst, ke- len, waaruit slechts een paar uren geleden gelach klonk, deden heesche kreten van waanzin, uit doodsangst geboren, hooren. De Koning? Ah! de Koning zou die krankzinnige vlucht gestuit hebben, als hij gekund had. Het ontbrak hem niet aan N.V. BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ voert), HERMS. COSTER EN ZOON. ZIET UWE DRUKWERKEN NA ONZE ZETMA6HINES STEL LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN VOORDAM C 9 i ALKMAAR kanaal ten Noorden van Hoorn een verbin ding met de haven bestaat. Er werd op gewezen, dat het kanaal HoornPurmerend nu ook in ongunetiger conditie komt. Dit wordt bij het gewijzigde plan 6 K.M. langer, terwijl een sluis meer te passeeren valt, hetgeen een vaartijd beteekent van 10 K.M. afstand. Door het nieuwe plan vervalt de comhina- tie spoor- en kanaalhaven; de aanvoer van de tuinbouwproducten uit de gemeenten ten Noorden van Hoorn is onmogelijk geworden zoodat Hoorn bij het nieuwe plan nooit een centrum voor een groentenveiling zal kunnen worden De vaart van uit de Wieringermeer zal buiten Hoorn omgaan. Bij de droogleg- ging der Zuiderzee blijft ten Zuiden van Hoorn een vaarwater, zoodat dan de in zee aan te leggen kanaalwerken waardeloos zijn. Ook werd aangetoond, dat het kanaal voor de scheepvaart waardeloos zal zijn en dat er te dien opzichte niets voor te zeggen valt. Het moeten varen door de zeehavern (een der meest naar voren gebrachte gronden; voor het nieuwe plan) zal geenszins"beteekenen, dat men voor de stad blijft liggen, zoodat het voordeel voor de gemeente Hoorn denkbeel- dig- wordt geacht. Hoorn zal door een uitbreiding in Noor- delijke richting meer gebaat zijn.'Ts die uit breiding tot stand gekomen, dan zal het ka naal door de stad gaan, hetgeen niet andera dan voordeelen zal kunnen opleveren. Als voordeel van het eerste project werd nog genoemd1 de prachtige ligging .van de Hoornsche Kanaalhaven bij "het spoorweg- emplacement, waardoor aanleg van een Han- delskade, zooals te Alkmaar, mogelijk wordt waar spoorweg, kunstweg en waterweg sa men komen. Als tweede voordeel werd genoemd, dat uit deze Kanaalhaven de verbinding naar Alkmaar en naar de Zaan, naar Purmerend, enz., met het passeeren van slechts een sluis gepaard gaat, terwijl in het nieuwe plan het passeeren van twee sluizen vereischt wordt. Voor de verbinding met de Westerkoggen is in het eerste geval geen, in het tweede geval eenmaal schutten noodig. Ten aanzien van het verkeer van de Streek naar Amsterdam over Purmerend is bij aan- sluiting op het oude plan tweemaal, bij uit voering' van het nieuwe ontwerp viermaal schutten noodig, w aardoor de weg belangrijk langer wordt. Door het kanaal ten Noorden van Hoorn te projecteeren, zal Hoorn daar een uitstekende gelegenheid kriigen tot vesti- ging van industrie-terreinen. Tegenover deze verdediging van het oude plan wordt slechts zeer weinig aangevoeid, ten bate van het nieuwe plan. En wat werd aangevoerd vond weerlegging in het feit, dat Hoorn later aan zijn haven na de drooglag- ging van de Zuiderzee toch water behoudt Het resultaat was, dat de Kamer zich uit cen financieel, uit een economisch en uit een scheepvaartkundig oogpunt verklaarde voor de uitvoering van het kanaal, zooals dit is geprojecteerd door de Commissie-Van Aalst, alsmede, dat de Kamer vasthoudt aan een rechtstreeksche verbinding tusschen Hoorn en Purmerend. De Ned. Bond van autobusdienstonderne- mers had voor zijn afd. Noord-Holalnd steun gevraagd op een adres aan de gemeenfebe- sturen, om geen nieuwe standplaats-vergun- ning toe te staan, indien op een bepaald tra- ject goede geoutilleerde diensten bestaan, die ten voile kunnen voldoen aan de verkeersbe- hoeffe en de nieuwe aanvragers niet minstens een gelijkwaardige onderneming kunnen aan- bieden. Op advies der Wegencommissie werd be- sloten in deze kwestie geen partij te kiezen. Al wordt toegegeven, dat het hier een alge- meen belang raakt, het particuliere belang heeft evenwel de overhand. Inwilliging van het verzoek zou .een niet onbelangrijke beper- king van de bedrijfsvrijheid beteekenen, ter wijl het publiek t. o. v. de veiligheid al. vol nioed. Toen de stroom van vluchtende ruite rij hem bijna neerwierp, deed hij wanhopige pogingen, om de regimenten te vereenigen, die nog intact gebleven Varen; hij was bereid zich aan hun hoofd te stellen, met hen den vijand aan te vallen en een heldhaftigc po- ging te doen, om dfe fortuin een keer te doen nemen. Maar een vriend het was Lord Carwath greep zijn teugel vast, en riep hem toe: „Wilt ge Uw dood tegemoet gaan? En Karel, draJcnd als altijd, flink van voor- nemen maar zwak van wil, hield een oogen blik stil, voor hij bevel tot den aanval -gaf. Op dat oogenblik riep een zijner offkieren luide: „Marcheert rechts!" en de laatste der ruiterij reserve namen hun Koning met zich mede en voegden zich bij de overhaaste vluehtelingen. Zij hielden geen van allien stil, voordat zij vlak bij Leicester waren; de Koning en van Rupert's ruiterij. Van alle zijden kwa- vreclen mannen van Yorkshire en de bloen ran Rupert's ruiterija Van alle zijden kwa- rnen drommen vijanden om hen te vervolgen, Cromwell van de linkerijde, Whalley van rechts, Oakey's dragonders op zijde, zij overviclen hen als een stortvloed, soldaten en burgers, vagebonden en edelen, vrouwen en landloopers; zij versloegen hen, doodden hen met den sabel, onder kreten van ,J9enk aan Cornwall!" „Denk aan Leicester!" En in naam van deze afschuwelijke herinneringeo werd de \vraak misschien nog afschuweliiker. -Wordt vervolgd. i> ii n

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5