DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. t tC Honderd zeren cn twintigste Jaarpng 1925 WOENSDAG Buitenland. 24 JUiNI Deze Courant wordt ELKEN AVOND bchalvc Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonncmcntsprijs bi] vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DE ONGEREGELDHEDEN IN CHINA. De Britsche admiraliteit publiceerde een lijst van 76 Britsche en andere buitenlandsche oorlogsschepen, waaronder zes Amerikaan sche, die in de Chineesche wateren aanwezig zijn ter bescherming van de buitenlanders en him eigendommen. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefc Ri ^artie 33. Postgiro 37060. sche berichten melden, dat de Japansche ambtenaren van de douane te Woestjau, die naar gemeld werd, verinoord zouden zijn, zich in den besten welstand bevinden. DE BELGISCHE REGEERINGS- VERKLARING. Gistermiddag heeft Poullet de regeerings- verklaring in de Kamer voorgelezen en De gister ontvangen berichten zijn ongun- stiger. Zoo werd1 de Japansche consul te Sjinkiang op straat door een menigte sta kers met steenen geworpen. Hij verlangt een officieele verontschuldiging en dreigt an- ders met krachtiger maatregelen. Een boot zou te Sjanghi geladen worden op de weff van de Fransche concessie. De koelies verlangden 10 shilling extra. Daar- op werden Russische arbeiders te werk ge- steld, onder bewaking van '200 gewapende Annamieten. Uit Hongkong wordt gemeld, dat er vol- doende levensmiddelen zijn in de Europee- sche wijk, zoodat men zich eventueel op een belegering kan voorbereiden. Duizenden Chineesche arbeiders, buyers, studenten en soldaten trokken gistermiddag langs de „Bund" (het havenfront) en rond de Europeesche nederzetting Sjamien. Toen zij zich tegenover het Victoria Hotel in de Britsche concessie bevonden, begon men te schieten. Engelsche en Fransche marimers ant- woorden met mitrailleurs. Het schieten duur- de twintig minuten De Fransche koopman Pasquier werd gedood. De douanecommis- saris Edward, een Britsch marinier en twee burgers werden gewond. Alles wijst er op, dat de eerste schoten door de Chineezen wer den gelost. De buitenlandsche vertegenwoordigers, die naar Sjanghai gegaan waren: ten einde te overleggen met de Chineesche regeerings- autoriteiten aldaar, zijn teruggekeerd. De onderhandelingen, welke in Sjanghai zijn afgebroken, zullen in Peking worden hervat tusschen het corps diplomatique en een door de Chineesche regeering aan te wijzen com- iriissit: De toestand van de staking te Sjanghai is nog niet verbeterd, terwijl Hongkong een me- dedingster van Sjanghai belooft'te worden als centrum van de staking. Te Peking is op het oogenblik alles kahn, doch er worden voorbereidingen getroffen voor een monster- demonstratie op Donderdag a.s., wanneer het Drakenfeest wordt gevierd. Het is opmerkelijk, dat bij de bezittende klasse de opinie de overhand krijgt, dat tegen over de stakers te Sjanghai onnoodig geweld is gebruikt en dat de Engelschen verantwoor- delijk zijn voor de gebeurtenissen. Men mag aannemen, dat dit ook de meening is van de beter-gestitueerde .Chineezen in andere dee- len van het land. De opwinding is niet langer beperkt tot de studenten maar breidt zich ook uit tot de be- zadigder gedcelten der bevolking, zegt de Times. Het is daarom van het grootste belang, dat het corps diplomatique en een Chineesche commissie zoo spoedig mogelijk confereeren, ten einde onvenvijld oen rppport uit te bren gen over de feiten, zooals die zich werkelijk hebben voorgedaan, ten einde de opwinding van het pub'iiek te kalmeeren en op het einde van de staking aan te sturen, die buitenge- woon veel' schade aan de buitenlandsche be- langen berokkent en niet minder schade aan de Chineesche kooplieden. De Times meldt d.d. gisteren uit Hong kong: Na uitbetaling van ca. C 1.000.000 liebben de Chineesche banken hedenmorgen haar be- talingen gestaakt. Er heeft niet de minste wanorde plaats gehad, en het wordt waar- schijnlijk geaclit, dat de banken na enkele da- gen weer zullen openen, nadat de regeering inmiddels een proclamatie zal hebben uitge- yaardigd, waarbij de uitbetalingen zullen worden beperkt tot 10 pCt. van de deposito's. De Chineesche zakenlieden hadden reeds in- formeel een onderling moratorium afgekon- digd, doch in verband met de staking der be- talingen door de banken heeft het belangrijke Gilde van de Vierentwintig Bedrijven de stop- zetting bevolen van alle zaken, terwijl steun van de regeering is gevraagd. De staking breidt zich uitermate langzaam uit. De laatsten, die zich er bij hebben aangq- sloten, zijn de kleermakers en de schoenma- kers en enkele koelies van de stuwadoorsbe- drijven. De bemanning van de „Empress of Asia" heeft gestaakt. Nietemin verwacht men, dat de boot zal kunnen uitvaren, waarschijn- lijk met een Philippijnsche bemanning. De uittocht der Chineezen is verminderd, daar de soldaten in Kanton de vluchtelingen uit Hongkong berooven, terwijl deze tevens moeilijkheden hebben om in Kanton ondefdak te vinden. De stakers aldaar maken bezwaar tegen de onvoldoende voorziening van wonin- gen en voedsel, welke daar voor hen getrof fen is, en een rcactie schijnt wel te verwachten fe zijn. Te Sjamien, de vreelndelingenwijk van Kanton. is alles rustig. Particuliere Jaoan- Vandervelde in den Senaat. De verklaring begint met te zeggen, dat waar geen enkele partij een volstrekte meer derheid heeft, het belang van het land eiseht, dat de pariementaire groepen terzijde stellen hetgeen hen verdeelt om een regeerings- meerderheid op een bepaald punt te vormen. In zake de buitenlandsche politiek heeft de richting der vroegerc regeeringen aitijd steun gevonden bij het Belgische volk en de nieuwe regeering zal vasthouden aan de vriendschap, die de oorlog geschapen heeft met de geallieerden en geassocieerden De regeering is van meening, dat de veiligheid van Belgie een factor is voor den vrede en de algemeene veiligheid en zij zal voortgaan te streven naar internationale verdragen, die het Volkenbondsverdrag versterken en uit breiden. De regeering is van plan de conventie van Washington op den achturigen werkdag :e ratificeeren; zij zal haar goedkeuring geven aan de arbeidsconventie op de Zondagsrust, op het gebruik van loodwit, op de arbeids- cngevallen, op het recht van vereeniging der landbouwarbeiders, op den leeftijd, waarop kinderen als hulp op schepen kunnen dienen. De regeering zal het parlement dc \beide verdragen met Nederland voorleggen betref- fende de verdragenvanl839. Wat de financien betreft zal de regeering het herstel der openbare financien voortzet ten. In zake de sociale verzekering, waar voor een sterke meerderheid in het parlement bestaat en die geld zal kosten, meet men niet de moeilijkheden vcrgeten, die er bestaan over het in evenwicht brengen der begrooting. Dc regeering zal strenge zuinigheid betracnten in bet-openbaar be9tuur Het pi'Ogramma van de huidige parlemen taire zitting (tot aan het zomerreces) zal be perkt blijven tot hpt aannemen van de be grooting voor 1925 en van de wet op de pro vinciate verkiezingen. Het programma van de zitting 1925—1926 zal bevatten: vcrienging van den duur van de wet op de huren van de arbeiderswonin- gen, een wetsontwerp op de vergoeding van schade veroorzaakt door bercepsziekten, een wijziging van de ongevallenwet, en eenige andere ontwerpen op bijzondere punten. In de talenkwestie zal de regeering een rol van verzoenend scheidsrechter vervullen, mis- verstanden izen weg te nemen cn goede ver standhouding tusschen de burgers bevorde ren. Daarvoor is wederzijdsche verdraag- zaamheid noodig. Hi H De nieuwe regeering zal' een nieuwe uit brciding der amnestie voorstellen in de lijn van de wenschen en voorstellen, die reeds in de vorige wetgevende periode tot uiting gc komen zijn. De regeering wil „voor zoover het mogc lijk is", de militaire lasten inkrimpen en zij zal die verlichtingen van de militaire lasten „in studie nemen", die plaats kunnen hebben „zonder de veiligheid van het land in gevaar te brengen".- Het militaire vraagstuk moet ,,in zijn gelieel onderzocht" cn de oplossing ervan meet op de „meest zorgvuldige wijze voorbereid worden". Die oplossing moet ge- baseerd op de uitbreiding van het vrijwilli- gersstelsel, hetwelk alien in staat is de kern van beroepsmilitairen en een stevig kader van oficieren en onderofficieren te verschaf In afwachting van die legerhervonning zal de regeering niet verder gaan dan een voor- stel tot afschaffing van de tijdelijke bepaling der militiewet nopens de 13de en 14de maand van den diensttijd. (Men herinnert zich, dat deze verlenging tijdelijk ingevoerd was in verband met de Ruhrbezetting) De verklaring eindigt met een toespeling op den godsdienstigen en socialen wapenstil- ctand, die reeds sedert den oorlog bestaat, op de politieke gelijkheid, die bestaat sedert de bevrijding van het grondgebied. op het herstel der verwoeste streken, op de sociale wetgeving, die ingevoerd is sedert 1919, op het herstel van het evenwicht in de begrooo- ting. Onvruchtbare twisten moeten terzijde blijven om de ontwikkeling en vooruitgang van het land op elk eebied te verzekeren DE FRANSCHE SOCIALISTEN TEGEN DE REGEERING. DE HONGAARSCHE BEGROOTING. De Hongaarsche minister van financien Bud diende Maandag in de Nationale Verga- dering de begrooting in voor 1925/'26, als- mede'een voorloopige begrooting voor 6 maanden. De inkomsten bed r a gen 970 mil- lioen goudkroneii, of 313,4 millioen goudkro- nen meer dan het vorige jaar De uitgaven beloopen 942,5 millioen goudkroneii, der- halve 186 millioen goudkronen meer dan het vorige jaar. Het surplus bedraagt dus 27.5 millioen goudkronen, terwijl in het vorige jaar een tekort van 100 millioen goudkronen was geraamd. HORTHY IS SLECHTS „WAARNE MEND" KONING. Zondag werd te Kormend (Hongarije) een legimistische bijeenkomst gehouden, die het uitgangspunt moet vormen van een uitge- breide legitimistische propaganda. De voor- naamste spreker, graaf Abonyi, betoogde, dat de legitimisten geen eenzijdige cultivee- ring van het koningschap wilden, maar dat zij de handhaving beoogen van de oude grondslagen der Hongaarsche constitutie. Het legitimisme beteekent ook niet, dat de heerschappij des konings in den ouden vorm moet worden hersteld. Aan het adres van Horthy waren de volgende woorden gericht: „Wij meenen dat aan de restauratie van het wettelijke koningschap op het oogenblik onoverkomelijke moeilijkheden in den weg staan en daarom is een provisorium nood- zakelijk. Wij betuigen dit provisorium alien eerbied, maar slechts zoolang het blijft bin- uen het kader van een provisorium en van het noodrecht. Wanneer men dit provisorium Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. bestendigen wil, zou dat een revolutie zijn, welke Hongarije zou storten in de armen der pretorianen-heerschappij." De volgende spreker, graaf Julius An- drassy, betoogde de noodzakelijkheid van een actieve legitimistische politiek, hetgeen even- gel geen „Putsch"-politiek beteekent. DUITSCHLAND EN HET VEILIGHEID5PACT. De beprekingen te Berlijn over de kwestie van het veiligheidspact zullen deze week nog aanvangen. Tegen Zaterdagavond zijn de premiers der Duitsche landen uitgenoodigd, naar Berlijn te komen. Voordien zal de Rijksdagcommissie voor de Buitenlandsche Aangelegenheden bijeenkomen, ten einde zich diepgaand met de kwestie bezig te hou den. DE ONTRUIMING VAN DE RUHR. De Fransche ministerraad heeft de maat regelen, welke Painleve en Briand hebben getroffen voor het ten uitvoer brengen van de met betrekking tot de ontruiming van het Ruhrgebied aangegane verplichtingen, goed- gekeurd. De operaties zullen binnenkort be- ginnen. Naar aanleiding van het aangekondigde verzoek om opheffing van de pariementaire immuniteit van bepaalde communistische Kamerleden, verzekerde- Painleve, dat de justitie in alle onafhankelijkheid haar onder- zoek zal instellen. WAT MUSSOLINI BEOOGT. De Italiaansche fascistische partij heeft een congres gehouden, welks slotzitting ge- heel in beslag werd genomen door een rede van Mussolini, die onder meer betoogde, dat de fascistische partij thans sterker en eens- gezinder is dan ooit. Dc individueele geweld- daden moeten een einde nemen. De tegenstan- ders noemen ons tyrannen en ondermijners van de grondwet, ik heb eerbied voor deze grondwet, maar zij mag niet de haak zijn, waaraan zich alle Italiaansche generaties ophangen- Niet slechts kunnen de staatsin- stellingen, zij moeten fascistisch \vorden, evengoed als zij voor 1848 absolutistisch en daarna liberaal waren Het parlementarisme hebben wij bedwongen: in de Kamer komen nimmer meer dergelijke tooneelen voor als vroeger. Wij willen een natie hebben, die zoo fascistisch is, dat morgen Italiaansch en fascistisch hetzelfde zijn zal, evenals thans Italiaansch en Katholiek. Het parool meet zijn: Dc geheele macht voor het fascisme EEN GEHEIMZINNIGE CONFERENTIE VAN RUSSISCHE GENERAALS. De „Voss. Ztg." verneemt uit Parijs, dat dezer dagen aldaar een geheime conferentie van Russische generaals zal plaats hebben, die aanhangers zijn van grootvorst Nicolai Nicolajewitsj. Deze zal de conferentie per- soonlijk presideeren. In de Parijsche Russi sche monarchistische kringen wordt groote beteekenis gehecht aan dc conferentie. daar generaal Denikin haar persoonlijk zal bijwo- nen Hij wordt vandaag in de Fransche hoofdstad verwacht. Er heerscht in de betrokken kringen ver wondering, dat generaal Wrangel niet is uit genoodigd voor de conferentie. DE MOORD OP DE TWEE HON GAARSCHE JOURNALISTEN. De Hongaarsche sociaal-demochaten heb ben besloten, gedurende den tijd van het door de regeering tcegezegde odtirzoek in- zake den moord op de bcide redacteuren van de ,.Nepszava", de behandeling dezer aange- legenheid in het parlement niet langer te for ceeren. De militaire rechter van instructie, die het nieuwe onderzeek leidt, heeft een an der redacteur, Fenyes, die destijds beschul- digd werd van medeplichtigheid aan den moord op graaf Tisza, doch is vrijgesproken, aan een urenlang verhoor onderworpen. Fe nyes schreef kort geleden een reeks artikelen waarin hij op de moordzaak van zijn beide collega's een nieuw licht wierp, en verscliil- lende bezwarende feiten ten laste van militai re persoonlijkheden aan den dag bracht. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN SAKSEN. In den nacht van Zondag op' Maandag heeft in het Saksische Ertsgebergte een ern- stig ongeluk plaats gehad. Een mandoline- club uit Dresden had een vrachtauto met aan- hangwagen gehuurd, dm een uitstapje te ma ken. Ongeveer 120 personen namen hieraan deel. Op den terugweg kwam's avonds tegen tien uur de aanhangwagen te slippen. De wa- gen reed tegen een boom op, die ontworteld werd en neer kwam op den eersten wagen. De aanhangwagen zelf sloeg om; ongeveer 75 personen werden gewond, waarvan 23 ern- stig. De chauffeur is gearresteerdhet is ge- bleken dat de remmen niet hebben gewerkt KORTE BERICHTEN. Een hevige brand heeft gewoed in een kqtoenspinnerij in een voorstal van Calcutta Een vrouw is in de vlammen omgekomen, terwijl zes mannen levensgevaarlijke brand wonden opliepen. Aangezien Duitschland hooge invoer- rechten heft van de Perzische taoijten, dreigt helfen van alle Duitsche goederen en luxe- artikelen, welke in Perzie ingevoerd worden. De gevaarlijke kant van de tarieven-kwestie De boezemvriend van den Amerikaan schen senator La Folette, senator Ladd, is te Baltimore overleden. Hij zal op hetzelfde uur als La Follette ter aarde besteld worden. De Progessieve Partij verli^t hiermede haar tweeden leider. De Amerikaansche president Coolidgc heeft in een rede verklaard, dat hij in Decem ber een voorstel tot nieuwe belastingverla- ging bij het Congres zat indienen. Coolidge zeide, een batig slot van 200 millioen dollar over het loopende fiscale jaar te verwachten. Hevige stormen hebben gewoed in de streek van Saragossa, Sevilla en Toledo, vvaardoor groote schade is aangericht. - Volgens een bericht uit Konstantinopel is in Angora het Turksch-Grieksche verdrag onderteekend. waardoor het conflict in ver band met de uitwijzing van den oecumeni- schen patriarq^ definitief bijgelegd is. Uit Bonn wordt gemeld, dat een Fransch vliegtuig bij een poging tot landen in de hoogspanningsgeleiding van de elec- trische tram Bonn-Sjegburg geraakt en neer- gestort is. De beide inzittenden zijn aan de bekomen wonden overleden. Een groot deel van de overdekte markt- hallen in de Lindenstrasse te Berlijn is door brand verwoest. Gisteren heeft de stichting plaats ge had van de Onafhankelijke Communistische Partij van Tsjeeho-Slowakije De partij staat onafhankelijk van Moskou. Naar verluidt zal koning Boris- van Bulgarije in October een officieel bezoek aan Parijs brengen. Een telegram uit Djeddah meldt, dat de troepen der Wahabieten. die Djeddah bc- legeren, zonder waarschuwing of strijd hun stellingen hebben ontruimd en terugtrekken in de richting van Mekka. Te Sofia is voor genoodigden ear film vertoond die den aanslag op de kathedraal en het terdoodbrengen van de daders voor- stclt. Het totaal der stakers in dc Belgische metaal-industrie wordt op 57000 man ge- schat, nu de werklieden te Gent zich bij dc beweging hebben aangeloten. PAINLEVe HOUDT EEN REDE OVER MAROKKO IN DE KAMER. In de Kamer heeft Painleve verklaard, dat de regeering, teen zij aan het bewind kwam, een tcestand aantrof. waarbij de Rifs lang zaam over de Fransche grens van de Werg- ha drongen, met Fez als doelpunt. Wij heb ben op het oogenblik de Wergha in handen, aldus Painleve, die wij slechts op twee be langrijke punten zullen overschrijden, waar twee sterke bolwerken de Fransche linie zul len verdedigen. Een ontruiming zou een onf- ruiming van geheel Noord-Afrika en het ver- moorden van alle Franschen hebben bete.?- kend. Wij onderhielden geen officieele betrek- kingen met Abd el Krim, doch onze afgezan- ten brachten te zijner kennis, dat wij niet an- ders vroegen dan in goede verstandhouding met de Rifs te leven, ze loyaal te helpen cn run ccmmercieele betrekkingen te vergemak- kelijken. Wij handelden steeds op rechtscha- pen wijze, stelden nooit iets voor dat de rech- ten van Spanje kon schaden. Na voorlezing van een document in dien zin, dat aan Abd el Krim was toegezonder., legde Painleve er den nadruk opp, dat de Fransche regeering wenscht, dat haar vre- desvoorwaarden weldra, in overleg met Span je, zullen kunnen worden gepubliceerd. Hij wees er echter op, dat tegenover Abd el Krim niet de indruk moet worden gewekt, dat Frankrijk tot elke concessie bereid is om vre de te hebben. De leider der Rifs heeft nog niet zijn voornemen te kennen gegeven om af tc zien van zijn planenn tot het proclameeren van den Heihgen Oorlog. Tcegeven zou niet het krijgen van vrede zijn, maar het tooneel der krijgsverrichtingen vergrooten. Painleve herinnerde voorts aan de woorden van Zinovjef, die zeide, dat de Heilige Oor log in Marokko de actie der sovjets zal be- gunstigen; aan de handelwijze van het com munistische Kamerlid Doriot, clc commuuis- tische mededeeling aan Abd el Krim en de communistische propaganda in Frankrijk zelf. Hij wees er op, dat de „Humanite" mi litaire inlichtingen pubiceerde, welke van uit Barcelona Abd el Krim zouden kunnen be- reiken. Painleve gaf voorts een uiteenzetting van de propaganda der communisten bij de zeelieden in de havens, ten einde het trans port van troepen, munitie en materiaal te ver- tragen; van het verspreiden van vlugschrif- ten, welke in het Arabisch zijn gesteld al les manoeuvres om het besluit van Abd el Krim tot oorlogvoeren te versterken. Hij bracht hulde aan de rechtsehapenheid dei trouw gebleven inlandsche bevolking, citeer- de het artikel van den communist Marty, die den wensch uitsprak, dat de soldaten hun of- ficieren zullen knevelen en met de Rifs zul len verbroederen. De Fransche regeering deed haar plicht en zal dien blijven doen Zich tot de socialisten wendend. verklaar- Dlf nurrimcT Hes't'a?7 uit twee Maclcn. KMAARSCHE (100RANT. 9H! fen' i Bij het door de socialistische partij gehouden referendum over de moties van Compere Morel en Renaudel, betreffende het eindigen van dc politiek van steun aan de regeering en het her* nemen van de vrijheid van handelen voor de partij verkreeg de eerste 60 eq de tweede 47 stemmen. De motie van Vincent Auriol, strekkendc tot voortzetting van de tot nog toe gevolgde poli tiek verkreeg 12 stemmen. DE STRIJD IN MAROKKO. Volgens een officieel communique uit Mas drid hebben de Fransche en Spaansche afges vaardigden het tusschen Frankrijk en Spanje gesloten accoord, betreffende de bewaking der Marokkaansche kust, geteekend. De blokkade is gericht tegen den invoer van wapenen en ander oorlogstuig in Marokko en beoogt voorts de internationale bepalingen en het reglement in acht te doen nemen, waarbij het verboden is, de Marokkaansche kust buiten de handelshavens te naderen en aan te doen. Uit Tanger wordt gemeld, dat de opstandes lingen in de Westelijke Spaansche zone voors bereidselen maakt tot een spoedigen aanval. De sultan van Marokko had heden een langs durig onderhoud met maarsohalk Lyauty. Hij gaf uiting aan zijn indruk van verzoeningsges zinde gevoelens bij de inwoners van Fez. Als antwoord op de uitdaging van Abdseh Krim, die zijn intocht in Fez aankondigde op den dag van het feest Ait el Kebir op 3 Juli, bcsloot de sultan zelf dit feest te komen vies ren. FRANKRIJK EN DE 8 URENDAG. In een Maandag in den Nationalen Econos misohen Raad gehouden rede verklaarde de Fransche premier, Painleve, dat Frankrijk moeite zal doen van de Britsche regeering ges daan te krijgen, dat nog voor het einde van deze maand de door den Britschen minister van Arbeid beoogde conferentie bijeenkomt, met het oog op de gelijktijdige aanvaarding der conventie van Washington in zake den 8s urendag door de mogendheden, die haar nog niet ratificeerden. Indien Frankrijk in deze hoop zou worden teleurgesteld, zou het aan de mogendheden mededeelen, welke motieven het voor Franks rijk noodig maken, de zaak voor de Kamer te brengen voor het reces. Franrkrijjc zal alle pos gingen doen om niet alleen de pariementaire ratificatie in Frankrijk te verzekeren, maar ook die van andere landen. MILITAIRE BEDRIJVIGHEID IN GRIEKENLAND. Sedert het afbreken der GriekschsJoegoslas vische onderhandelingen in zake het sluiten van cen nicuw hondgenootschapsverdrag en in verband met de groote ontevredenheid in het leger wordt een steeds toenemende pressie uitgeoefend voor uitbreiding van de militaire uitrusting van Griekenland, daar het land zich geisoleerd acht. Het ministerie van Oorlog zal eerlang in het buitenland orders plaatsen voor de levering van 100.000 geweren. Alle garnizoes nen in Grieksch*Macedonie zullen in Septcms ber groote manoeuvres houden. AMERIKA EN DE VOLKENBOND. De politieke medewcrker van de „Daily Mail" heeft een onderhoud gehad met dci Amerikaanschen kolonel House, die op het oogenblik te Londen vertoeft. House verklaarde, dat hij het van essentieel helang acht, dat de Vereenigde Staten toetres den tot den Volkenbond, ten einde dezen in stand te houden. Slechts twintig percent van het Amerikaansche volk heeft eenige belangs stelling voor dc Europeesche aangelegenheden. Hij gelooft, dat vijftien percent een dergelijke politiek zou toejuichen. Kolonel House, die besprckingen heeft ges voerd met Baldwin en Chamberlain, blcek voorts van oordeel te zijn, dat de vrede yan Europa, zelfs van de geheele wereld, afhankes lijk is van de verzekering van de veiligheid van Frankrijk. Met betrekking tot de intergcallis eerde schulden gaf kolonel House als zijn rnees ning te kennen, dat dc Vereenigde Staten geen alg'-m.cene annulecring der schulden moeten ianctionneeren. l ciiiocnv i lug, VAiin ucinoiv

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1