Alkmaarsche Courant De hand met het lidteeken. PRiJSGOURANTEN FEUILLETON. Laat ons Woensdag 24 Juni. No. 148 1925 Konderd Zeven en Twintigste Jaargang, Zij, die zich met 1 Juli voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ont- vangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. HANDELSAVONDSCHOOL .TE ALKMAAR (met 5-jarigen cursus.) Ouders en verzorgers, die huune of de aan hunne zorg toevertrouwde kinderen het onderwijs aan de Handelsavondschool wen- schen te doen volgen, kunnen zich daartoe aanmelden bij den waarn. Directeur der school in het schoolgebouw aan de Doelen- straat, hoek Ged'. Nieuwesloot, en wel op MAANDAG 29 JUNI en DONDERDAG 2 JULI e.k., des avonds van 7—9 uur. LEERLINGEN DIE REEDS VROE- GER DE SCHOOL BEZOCHTEN, ZUL- len opnieuw moeten worden AANGEGEVEN. Als leerlingen worden tot de eerste klasse toegelaten a zij die eene verklaring kunnen overleggen van het hoofdi eener lagnre school, waar- uit blijkt, dat zij in het jaar, waarin zij toelating tot de Handelsavondschool vragen, met vrucht het zesde leerjaar zij- ner school hebben doorloopen en dat hij ze geschikt acht het onderwijs aan de Handelsavondschool te volgen; b. zij, die het todatingsexamen met goed gevolg hebben afgelegd. Tot eene hoogere dan de eerste klasse kun nen ook zonder exd-men worden toegelaten leerlingen die bewijzen hebben gegeven, vol- doende ontwikkeling te bezitten, am het on derwijs in de klasse, waarin zij wenschen te worden opgenomen, te kunnen volgen. De lefcen worden gegeven gedurende de maanden September tot en met April op MAANDAG-, DINSDAG-, DONDER DAG- en VRIJDAGAVOND van 6'A—9 ""lot de vakken van onderwijs behooren o.a. Nederlandsche, Duitsche en Engelsche taal en correspondentie, boekhouden en han- delsrekenen. Alkmaar, 24 Juni 1925. De waarn. Directeur der Handels avondschool, G. LOUWAARS. Rechtzaken. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 23 Juni DIEFSTAL VAN 1100 GULDEN. Voor de derde maal had de politierechter zich bezig te houden met dezen beklaagde uit Medemblik, aan wieu ten laste was gelegd diefstal van 1100 in bankpapicr ten na- deele van den directeur der gasfabriek al- daar. Als getuige werd gehoord de heer Wig- gers. Het bleek dat het Leger des Heils als controleerende instclling niet meer in aan- merking kan komen, daar de politierechter niet kan meegaan met de gestelde voorwaar- de, opzending naar een landkolonie. De officier van justitie lieeft bezwaar tegen een voorw. veroordeeling te vragen en vor- derde 6 maanden gevangenisstraf. Mr. K!e- ne verbaasde dezen eisch. Hij schildetde be klaagde af als een goedhartig mensch en een goed vakman. Hij verlangde weer een nuttig mensch in de maatschappij te worden Verdediger drong ten slotte bij herhaling op een "voorw. straf aan. Beklaagde werd voor- waardelijk veroordeeld tot 5 maanden gev. met 2 proefjaren en strenge bijzondere voor- waarden, waarbij verplichting tot vergoeding der toegebrachte geldelijke schade plm 410. Beklaagde heeft voor plm. 300 aan verschillende goederen besteed. O.m. 'n cos tuum, 'n regenjas, een paar schoenen, een reiskoffer. verschillende lijfgoederen en een gouden dames armbandhorloge. Deze goede ren worden op circa 235 geschat en zal dit bedrag van die 400 worden afgetrok- ken. Hij zal dus nog J 175 aan den heer de Vries heben te voldoen. EENVOUDIGE BE1.EED1GING. Daarop werd voortgezet de zaak tegen Gerrit v. d. L. te Medemblik, die den plaat selijken deurwaarder had beleedigd. Een nieuwe getuige, de heer C. A. Meijer, ont- vanger der dir. belasting, werd alsnog ge hoord Deze verklaarde verschillende belee- digende uitdrukkingen te hebben gehoord. O.m. de woorden poen en schooier en deug- niet. Getuige heeft deze woorden genoteerd. Beklaagde ontkende deze woorden gebruikt te hebben. Als getuige h 'decharge wor'dt nog gehoord de 19-jarige los werkman J. W. Arends. De deurwaarder stond te lachen en toen riep beklaagde: Lach je moer uit! Hij heeft de woorden: poen, schooier en deugniet niet gehoord. Eisch 20 boete of 20 dageu hechtenis. Beklaagde luchtte uitvoerig zijn ontevre- denheid over den betrokken deurwaarder, waarop hij werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. ALS VOREN. De spoorwegarbeider Cornelis Leonardus v. d. H. te Hoogkarspel stond terecht ter za- ke beleediging van zijn buurman J-b. de Groot, welk feit is gepleegd op 2 Mei. Hij zou zijn buurman, een melkventer hebben uitgescholden voor hufter en nog iets, dat nog minder fraai was. Buurman kan de deur niet uitkomen of hij begint te sc-helden. Buurman lichtte deze houding nader toe. De Groot heeft het zijn melkklanten verteld dat de vrouw van beklaagde een kreng was. De vrouw van den beleedigde bevestigde de ver klaring van haren echtgenoote. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis 10 boete of 10 dagen. WEDERSPANNIGHEID. De abeider Ger. B. te Wervershoof heeft zich in den avond van 17 Mei te Hoogkar spel schuldig gemaakt aan wederspannig- heid tegen den rijksveldwachter Lageman en den gem. veldwachter Wokke. Beklaagde reeds fiets zonder behoorlijke verlichting en weigerde na het constateeren van deze over- treding zijn naam op te geven. Op grond van een en ander werd hij aangehouden en ver- zette hij zich met geweld tegen zijn voorge- leiding voor den burgemeester, hulpofficier van justitie. De arrestant er later onfzet daar door anderen dezen en wist te ontsnap- pen. Eisch 40 boete of 40 dagen. Veels te hoog, zeide bekl. Hij heeft er niks geen schuld an! Vonnis: Conform dezen eisch. NOG EENS WEDERSPANNIGHEID. De 42-jarige timmerman Adrianus L. te Medemblik, die zich op 21 Mei in kennelij- k'en staat op den openbaren weg bevond en deswege was aangegrepen door den majoor der rijksveldwacht v. d. Schans en den ge- meenteveldwachter Vijzelaar, heeft zich met geweld tegen deze politie-beambten verzet. Beklaagde staat op de zwarte lijst van Me demblik. Hij staat bekend als een grooten dronkaard. Hij heeft dien dag bij den burge meester staan opscheppen, omdat hij van de zwarte lijst af wilde. Beklaagde zeide dat hij het vervelend vindt om alleen op die lijst te staan. Er zijn we! anderen die er ook op gezet mogen worden. De verbalisant majoor v. d. Schans zeide dat de arrestatie met groote moeite is ge- schied. Bekl. is zeer woest in beschonken toe- stand. Beklaagde zeide: Ik ben geen be- roepsdrinker, (alleen maar amateur dus). De officier stelde een flinke geldboete voor bij wijze van proef en vorderde 60 boete of 60 dagen. Hij werd veroordeeld tot 50 boe te of 50 dagen. MISHANDELING. De 27-jarige pianist-landarbeider Joh. Corns. W. te Berkhout stond terecht op grond dat hij in den avond van 30 April den autobestuurdei* Willem Schuurman uit Alk maar heeft geslagen met het dikke eind van een zweep en hem daarmee heeft gestompt. Beklaagde reed op een aangespannen voer- tuig met nog een ander persoon, zijn broe- der. Zij hadden geen licht op! Beklaagde heeft ook met zijn zweep op de kap van den auto geslagen, waadoor de kap is gescheurd. Beklaagde ontkende. Hij heeft het echter in dien bewusten avond zelf medegedeeld aan eenige personen,die heden als getuigen werden gehoord, dat hij een persoon in een auto had geslagen met een zweep. Bekl. is reeds twee malen veroordeeld. Eenmaal we- gens mishandeling en eenmaal ter zake we- derspannigheid. Hij staat als onverschillig bekend. Hij maakte op den officier een on gunstigen indruk en deze vorderde 75 boe te of 75 dagen. Vonnis 60 boete of 60 da gen. BEDREIGING. De 21-jarige wissellooper Jan M. te Broek op Langendijk stond terecht ter zake bedrei ging met zware mishandelmg gepleegd op 23 Mei. Hij kwam op 23 Mei met zijn rijwiel in botsing met den getuige Jan de Boorder, slagersknecht te St. Pancras, die eveneens op een rijwiel was gezeten. Beklaagde was van meening dat dit de schuld was van de Boor der en wilde hem dwingen door hem een ge- laden browning voor te houden, mee naar het politie-bureau te gaan. Beklaagde heeft mach- tiging van de commissaris der Koningin om een revolver te dragen. Hij zei: Ga mee or ik schiet! De revolver was geladen doch stond in rust. De Boorder is niet naar het bureau gegaan, doch heeft een agent van de markt gehaald. Deze heeft beklaagde op den Voordam aangehouden. De officier vorderde ter zake Se'drelging, art. 284, W. v. S. 50 boete of 50 dagen, met last tot vernietiging van de inbeslag genomen revolver. De politie rechter ging mee met dezen eisch en sprak dienavereenkomstig het vonnis uit. NIET VOLDOEN AAN EEN AMBTE- LIJKE VORDER1NG. De niet verschenen beklaagde Doede M. die in den nacht van 21 Mei op een rijwiel reed, niet voorzien van behoorlijke verlichting heeft niet voldaan aan de vordering van den rijksveldwachter de Biek om af te stappen. Het feit is gepleegd onder de gemeente Groo- tebroek. Eisch 25 boete of 25 dagen. Von nis conform. MISHANDELING. De beklaagden C. J. B. en diens vader Le onardus B. beiden te Bergen, stonden terecht ter zake mishndeling van den getuige Dirk Oosterling in den avond van 20 Mei. Deze getuige werd door beklaagde verdacht dat hij een liaison had met de vrouw van den eer- sten beklaagde. Toen zij nu den getuige met bedoelde vrouw in gesprek aantroffen, vielen zij hem aan en hebben hem geslagen met een schoffel. Tweede beklaagde zeide dat hij niets gedaan heeft. Hij heeft met een stok de getui ge Oosteling afgeweerd. Eerste beklaagde erkende wel op Oosterling te zijn ingevlogeu, maar hij heeft Oosterling, een geoefend wor- stelaar, niet geslagen. Getuige Oosterling zeide in geen enkele verhouding met de bewuste vrouw te staan. Hij liep wel eens met haar op avonden als haar man en diens vriend naar Alkmaar wa rm om boksles. Beklaagden en getuigen blij- ven bij hun uiteenloopende verklaring van het geval. De officier vorderde tegen ieder der beklaagden 30 boete of 30 dagen. Be klaagden werden ieder voorwaardelijk ver oordeeld bij wijze van waarschuwing tot een gevangenisstraf van 14 dagen met 1 jaar proeftijd. MISHANDELING OP ZEE. De niet verschenen visscher Joh. L. heeft op 24 April den 54-jarigen visscher R F. Wormsbecker uit Hoorn aan boord van zijn vaartuig mishandeld, welke mishandeling plaats greep op de Zuiderzee onder Schei- linkhout. Hij gaf Wormsbecker een klap op het hoofd. Zij hadden kwestie over de recht- matigheid van hun vischgebied. Een spoor- weg-arbeider heeft het vanaf den wal gezien. Eisch en vonnis f 20 boete of 20 dagen. EENV. BELEEDIGING. Pauline Margaretha B. huisvr. A. J. C. te Helder heeft op"l4 Mei de mevrouw van haar dochter beleedigd. Zij was verontwaardigd dat mevrouw twijfelde aan de rechtmatigheid van de ziekte van hare dochter. Mevrouw wees haar de deur en in drift heeft zij toer. eenige beleedigende woorden geuit. Mevrouw gaf een andere voorstelling van het gebeurde, waarop getuige met schelle stem uitriep: Me vrouw, wat'staat u vreeselijk te jokken! Eisch 15 boete of 15 dagen. Bekl. vond dit niet «rg aardig. Vonnis 10 boete of 10 dagen. Sluiting. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 25) Oh! de afschuw, de jammer, de ellende van dit atles! de ontzettende, ontzettende tra- gedie! Barbara, die vroeger in den morger, tot Farndon Fields gegaan, was, zag het heele vrschrikkelijke beeld als een panora ma, even als Jim Fiennes het zag, maar van een geheel ander punt. Zij had gejuicht, toen Rupert in 't eerst een vluchtige overwinning behaalde, toen Ireton zijn zwaard overgaf en toen Skippon viel; zij had gesidderd, toen Cromwell s ruiterij de rechterzijde van het leger aanviel, die te kampen had met de ko- nijnenholen, die den grond gevaarlijk voor de paarden maaktenzij was er nu getuige van, verstijfd van schrik toen zij ver weg op Dust Hill het leger van den Koning zich zag om- wenden om te vluchten, door schrik bevangen en verspreid als sneeuwvlokken door een stormwind. Een paar oogenblikken later werd zij zich bewust zoowel van gevaar, omniddellijk ge- vaar voor zich zelf en haar gezellen als van den afschuw van hetgeen zij zag. Zij greep juffrouw Leake bij den pols en trok haar, die vesuft als zij was, geen weerstand bood, bin- nen de bescherming van de haag, die het veld aan de oostelijke zijde begrensd'e. Hier .was een aantal munitiewagens achtergelaten POGING TOT NAMAAK VAN BANK- BILJETTEN. Voor het gerechtshof -te's Gravenhage heeft gister in hooger beroep terecht gestaan de kleermaker C. S. te Koog aan den Zaau, beschuldigd van poging tot vervaardiging van valsche bankbiljetten van tien gulden De rechtbank te Haarlem heeft bekl. deswege tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, ver oordeeld. Evenals voor de rechtbank, hield beklaagde ook thans zijn onschuld vol. Hij gaf toe, fo- to's van bankbiljetten van tien gulden te heb ben gemaakt, maar ontkende, daaimee eenige slechte bedoeling te hebben geha.i Er werden eenige getuigen a decharge ge hoord, waama mr. S. J. van Geuns schuldig dig-verklaring van beklaagde eischte. De strafbare bedoelingen van beklaagde staan z.i. vast, en hij meende, dat een hoogere straf, dan de rechtbank te Haarlem heeft opgdegd, hier op haar plaats is. Hij eischte 1 ]aar en 6 maanden gevangenisstraf, zonder aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. L. Ali Cohen, pleitte vrijspraak en vroeg onmeddellijke invrijheids- stelling van bekl., welke het hof heeft gewei- gerd. Uitspraak 30 Juni. Gemengd Nienws en daarachter vond Barbara een schuil- plaats, zelfs toen de door schrik bevangen horde als een dondcrbui langs de helling vioog. Als een ware nachtmeme aanschouw- de zij de vrecselijke oplossing en ontbinding van wat een aaueengesloten lichaam van dappere strijders geweest was in eenheden van ellendige menschelijke wrakken, die be- angst voor hun leven viuchtten; van aehter de beschermende barricade van wagens zag zij vervolgden en vervolgers langs haar sha ven als een woesten stroom, wanueer de wate- ren door zwaren regenval gezwollen en de sluisdeuren doorgebroken zijn. Zij wachtte een geheel uur of langer, terwijl deze krank- zinnige rit voortduurde, en zij wist, dat zij nooit de afschuwelijkheden vergeten zou, die zij toen zag. Tegen haar rokken aan gedrukt zat haar kindermeid, juffrouw Leake, niet veel anders dan een pakje zenuwen. De on-' gelukkige vrouw was ternauwernood bij ken- nis; zij lag onbewegelijk met haar kap stijf over het hoofd getrokken, haar handen voor haar ooren, om de vreeselijke geluiden buiten te sluiten. Gedurende een uur of langer ver- borgen die twee vrouwen zidi daar, terwijl ruiters en woeste, onbereden paarden langs vlogen mannen en vrouwen gillende langs liepen, terwijl aan alle kanten rondom haar uitrustingen, gordels, wapenen, helmen, roe- keloos weggeworpen werden door dien wil- den troep van een beangste massa, die er si ecbts op bedacht was, alles we-g te werpen, wat deze overhaaste vlucht'kon in den weg staan. Op een oogenblik voelde Barbara een zwaren slag op haar schouder; de pijn was ondraagliik: een doodelijke walging beving EEN STUDENT ALS H. B. S. LEERAAR. Het Bestuur der Vereeniging van Acade- misch gevormde leeraren heeft in een adres aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen diens aandacht gevestigd op het feit, dat aan een bijzondere H. B. S. een tweedejaarstudent zonder eenige bevoegdheid een aanstelling tot leeraar verkreeg, terwijl terzelfdertijd voor een vacature in hetzelfde vak aan een openbaar gymnasium zich voor haar, deze sombere weheld scheen plotseling van haar weg te wijken, zich in een donkerc mist te hullen en daarna geheel te verdwij- nen. HOOFDSTUK VI. 1. Gij zult niet dooden Toen Barbara weer tot voile, bewustzijn terugkeerde, was het ergste der paniek en der vreeselijke dingen, die zij met zich bracht, voorbij. Fardon Fields lag rustig onder de warme middagzon; het scheen 'verlaten be- halve misschien door de dooden. Barbara ge- voelde zich nog heel ziek en duizdig; #haar hoofd deed vreeselijk pijn, en zij voelde een doffen pijn aan haar schouder en linker arm. Zij had het gevoel, alsof zij uit een droom ontwaakte. Verscheidene minuten gingen voorbij, voordat zij in staat was, zich te be- wegen, maar na een poos deed zij een krach- tige poging, om haar verwarde gedachten te verzamelen; toen keek zij om zich heen. Juf frouw Leake lag nog naast haar, blijkbaar bewusteloos; en dicht bij haar hand lag een pistool, dat haar moest getroffen hebben bij het vallen. Zij kroop op handen en knieen uit de sloot, onder een der beschermende wa gens en keek om zich heen; een beeld van verlatenheid trof haar blik; voor haar een massa opgehoopte Wapenrustingen, verlaten wagens hier en daar een stijve gedaante, die plat op den grond lag; boven zich een vlucht raven, die hun somberen roep door de lucht deden klinken; zoover het oog reiken kon, geen teeken van het vluchtendc leger, geen teeken van de achtervolgendc bende. Ver 11 lesuren 12 can'didaten aanmeldden. Gevraagd werd, dat in een tijd, waarin het peil bij Lager, Middelbaar en Hooger onder wijs gedaald is, althans de eisch van vol- doende bevoegdheid van kracht moge blijven. RAAD VAN TOEZICHT RIJKSVERZEKERINGSBAN'K. De heer G. J. Raaijmakers heeft bedankt als voorztter van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank. In zijn plaats is benoemd het Tweede Ka- merlid, de heer J. B. v. Dijk, lid van dien raad. OPRUIING IN GESCHRIFTE. Ter zake opruiing in geschrifte zijn Zater- dagnacht op het Plein in Den Haag aange houden S. M., P. J. H. en J. Z., die daar op de straat de woorden: „stemt niet" geschil- derd hadden. Twee emmers kalk en drie borstels zijn in beslag genomen. DE OUDE TRUC. Zondagmiddag, even voor het pur van wiu- kelsluiting, kwamen twee Zigeunervrouwen in een winkel in Wijk, kochten voor een kleinig- heid, gaven een rijksdaalder in betaling en vroegen een paar guldens terug, met de beel- tens van de Koningin met afhangend haar, 't was om broches van te maken. De vrouw in den winkel kende echter de trues van de zigeunerdames en duwde de handen terug, toen zij de begeerde geldstuk- ken in de lade wilde aanwijzen. De andere vrouw, wijzende op een reclameplaat aan den muur, vroeg of dat een Spaansche rid- der was, kennelijk met het doel om de aan dacht af te leiden. Hoewel de vrouw in den winkel geen oog van de geldlade afsloeg en ze zoo spoedig mogelijk dichtduwde en ook op de vrouwen en vooral op haar handen let- te, werden na het bezoek der vrouwen toch vier guldens vermist uit het bakje, waarin de geldstukken apart worden gelegd. SCHENDING VAN HET FABRIEKS- GEHEIM? Gistermiddag werd door de Bredasche rechtbank behandeld de zaak tegen den 28- jarigen P. v. R. en den 18-jarigen G. D. v. L., beiden in dienst van de Gloeilampenfa- briek „Electra" te Tilburg, en voordien in denst van de N.V. „Philips Groeilampenfa- brieken" te indhoven Zij stonden terecht als verdacht van diefstal van eenige zaken en teekeningen ten nadeel van de firma „Phi- lips". De lste beklaagde bekende weggenomen te hebben van de afdeeling der „Philips' Fa- brieken", waar hij destijds werkzaam was, een model van een z.g. „nachtlamp'', die bij wijze van proef was vervaardigd. Hij zou deze lamp niet gebruikt hebben tot het ver- raden van fabrieksgeheupen, doch uitslui- tencj om haar thuis als verlichtingsmiddel aan te wenden. Voorts was beklaagde ten laste gelegd zich wcderrechtelijk te hebben toegeeigend een teekening, welke aan de N. V. „Philips Gloei- lampenfabrieken" toebehoorde en die betrek- king had op machinerieen, benoodigd voor de fabricage van radiolampen. De officier van justitie maakte er op at- tent, dat deze teekening in aansluiting en in combinatie met eveneens verduisterde copieen van de fabricagevoorschriften volledige aan- wijzingen geven voor de vervaardiging van radio'ampen. Na ecnig heen en weer gepraat verklaarde beklaagde- deze teekeningen te hebben ge- kregen van een zekeren S. Na deze verklaring trpk de rechtbank zich in raadkamer terug en wees na heropening der zitting de zaak terug naar den rechter- commissaris. Den 2en beklaagde W. L. was ten laste gelegd diesftal van een los apparaat, een be- langrijk onderdeel van een der machinerieen, die bij de „Pbi!ips" voor de Radiofabricage gebruikt worden. Beklaagde bekende dit onderdeel weggeno men te hebben. Uit het gjtuigenverhioor bleek, dat hoewel het bedoelde laschapparaat op zichzelf geen groote beteekenis had, het van onberekenbare waarde is bij de fabricage van radiolampen. De verdedigef trachtte door het stellen van eenige vragen aan te toonen, dat bekl de bedoelde onderdeelen uitsluitend voor stu- diedoeleinden mee naar huis genomen had, maar dat hij het apparaat later in verander- den vorm in bruikleen zou hebben afgestaan aan ziin nieuwen patroon. De officier van justitie eischte 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger be- pleitte strafvermindering. GEMEENTELIJKE AUTOBUS- DIEN'STEN. Naar wij vnnemen, zegt de O. H. Crt., hebben de burgemeester van Haarlem en de heer M. A. Reinalda, wethouder van Open- bare Werken, de vorige week een bezoek ge bracht aan Arnhem, om daar de gemeente- nw drnkken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON VOORDAM C 9 ALKMAAR lijke autobussen te bekijken en kennis te ne- men van den dienst, zulks in verband met de plannen om voorstellen te doen aan den gemeenteraad van^ Haarlem tot invoering van gemeentelijke autobusdiensten in Haar lem. 0 BRAND TE SCHIEDAM. Gisterochtend ongeveer 7 uur is, naar de N. R. Ct. meldt, brand uitgebroken in de fabriek van de N. V. Oliefabriek Schiedam, gelegen aan de Westerkade, hoek Nassau- straat, te Schiedam. Omwonenden waar: schuwden de politie, die de brandweer alar- meerde. Deze was spoedig ter plaatse met motor- en stoomspuit. Ih het pand waren 10 ton lijoolie opgeslagen, die de vlammen hoog deden oplaaien. Na korten tijd stond ook het dak van de belendende perceelen, waarin de bran-derij van den heer Witkamps gevestigd is, in brand. De brandweer wist dit perceel echter te behouden. Het blussohingswerk stond onder leiding van den commandant der Schiedamsche brandweer, ir. Aikema. Mede wa»en aanwezig de commissaris en de hoofdinspecteur van politie. Later kwamen er ook eenige hoofdlieden der Rotterdamsche brandweer en een deputatie van de Haag- sche politie, onder leiding van den onder- commandant. Om 8 uur stortte de zijmuur in, waardoor de achtergevel vrij kwam te staan, die om 9 uur door de brandweer werd omgehaald. Omstreeks dat uur was men den brand meester, al bleef de olie nog langen. tijd nabranden. De oorzaak van den brand is waarschijn- lijk, dat eenige vonken uit een locomobiel zijn terecht gekomen op een stapel hout, die in brand is geraakt. Van- daar zouden de vlammen zich door eenige gaten in den muur aan de oliefabriek hebben meegedeeld. Het gebouw en de voorraden waren verze- kerd. I let gebou w was eigendom van den heer B. A. 'J. Witkamps te Schiedam. BOERDERIJ AFGEBRAND. Onder Nieuwenhoorn is Maandagmiddag ongeveer 4 uur de boerderij van P. Rehorst, aan. den Mosterddijk, afgebrand. Alleen eenig huisraad kon nog worden gered. De oorzaak van den brand is, dat de vrouw des huizes, die bezig was met benzine vlekken uit een jurk te verwijderen, te dicht bij het brandende fornuis kwam. VER. VAN LETTERKUNDIGEN. Dezer dagen heeft onder voorziterschap van Dr. P. C. Boutens de Vereeniging van Letterkundigen vergaderd. Tot bestuursleden werden herkozen Dr P. C. Boutens en C. Veth; in de plaats van Mr. P. H. Ritter Jr., die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen- de heer A. Reyding, die tot dusverre als directeur van het bureau voor autersrecht deel van het college had uit- gemaakt, doch nu als zoodanig zijn ontslag had1 genbmen. SCHIP GEZONKEN. Gistermorgen is op de Eems, dicht bij Delfszijl, ten-gevolge van het ruwe weer het Duitsche sleepschip Haren 47 (schiper San ders) gezonken. Fiet schip was op weg van Emden naar Groningen. De schipper van het motorschip Sina, dat het vaartuig op sleeptouw had, redde de bemanning. ZIEKTE- EN ONGEVALLENWET 1925. De sociaal-hygienische commissie van de Maatschappij tot bevordering der genees- kunst heeft aan het hoofdbestuur een prae- advies uitgebracht over het ontwerp Ziekte- en Ongevallenwet 1925. De commissie komt. daarin tot de gevolgtrekking dat zij het be- treurt dat niet een grootere vereen-voudiging der sociale verzekering in haar geheel door de regeerj-ng is voorgest-eld en dat ook het wettelijk onderscheid tusschendnvaliditeit in- gevolge bedrijfsongeval en invaliditeit ont- staan door ziekte, bestendigd zal worden. De commissie had ver der gaarne gezien dat gelijktijdig met deze wet en de Ziekenfonds- wet ook een uitgewerktc regcling der genees- kundi-ge controle zou zijn voorgest-eld en vol- weg borrelde en kronkelde de jonge Avon in zijn bedding; Engeland, hetjnooie, landelij ke Engeland spreidde voor Barbara's blik zijn groenen, statigen mantel uit, vredig, zelfs al was hij bevlekt met het slijk van cTe slechte dadeu van dezen dag. Barbara kroop van onder den bcschermen- den wagen uit. Zij duizelde nog van alles, wat zij gezien had, van alles, dat zij nooit vergeten zou. De roerlooze gedaantcn, die over het veld verspreid lagen, waren stomme en vreeselijke getuigen van de werkelijkheid van hetgeen een benauwende nachtmerrie ge- leken had, en nu, terwijl Barbara om zich heen keek, zag zij tusschen die stille gedaan- ten, steelsgewijze geStalten sluipen, de hye na's van het slagveld, die de dooden beroo ven. Zij rilde van afschuw zij, die, heden zooveel afschuwelijks gezien had. Aan haar linkerhand1 stond ver weg in een hoek van het veld een koets met beschil- derde paneelen en ge'le wielen, achtergelaten, met de boomen naar boven. Het was de koets van den Koning. Barbara had ze herhaalde- lijk te Oxford gezien, en er zelfs eenmaal in gezeten, toen Zijne Majesteit haar de eer aandeed' haar gezelschap te verlangen. Zij keek er nu naar op die vage, onbegrij-pende nianier, die zoo dikwijls het gevolg is van groote geestverstoring en van onrustige ge dachten. Toen scheen zich langzaam uit de vaagheid iets los tc maken, van gewicht te worden en zich aan- haar zedelijk oog op te dringen; het was nog ontastbaar, en zij voelde, dat haar geest het niet kon grijpen geestejijk, greep zij naar iets, iets, dat haar steeds ontsnapte, een denkbeeld. een herinne- ring, een plicht iets, dat gedaan moest worden, iets, dat zij zich herinneren moest. Voor het oogenblik kon zij zich niets herinne ren, dan de gruwelen van de laatste paar uren. Zij keek om zich heen, in de hoop, dat iets haar in het geheugen zou terugbrengen dat andere iets dat haar ontsnapte. Zij dwo-ng zich zelfs even te kijken naar de slui- pende bewegingen van een van die duivels, die bezig waren de dooden te berooven; toen vestigde haar dwalende blik zich op een klei- nen groep ruiters, die over Het veld snel in haar richting kwamen. Aan hun gevederde hoeden kende zij hen als vrienden; zij had den de hoofden hunner paarden bijna in een rechte lijn naar Farndon Fields gekeerd, en thans zag zij hen den smallen stroom van de Avon over steken .Op de een of andere manier werden de ruiters in haar gedachten verbonden met dat iets, wat zij zich moest herinneren. Zij sloot haar oogen denkend trachtend om te denken en zich te her inneren. Toen kwam het op eens alles bij haar bo ven; de Korenschoof, herberg te Daventry, het hoekje, waar zij verborgen had gezeten, de krijgsraad, het gesprek van de officieren, nad-at Zijne Majesteit de kamer had verla ten; de briefwisseling van den Koning! de brieven van den Koning! Sir Marmaduke Langdale's woorden: „Er zou den duivel en nog meer te betalen zijn, als de briefwisse. ling van Zijne Majesteit in verkeerde hat* den viel." Wordt vervolgi

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5